Nowe układy RTX Spark od Nvidii wreszcie są dostępne. Mieliśmy okazję przetestować nową platformę i porównać wyniki ze wszystkimi pozostałymi układami do laptopów od AMD (zwłaszcza Strix Halo), Intela, Qualcomma i oczywiście z układami Apple z serii M5. Testujemy wydajność CPU, GPU, wydajność w grach, wydajność AI oraz efektywność energetyczną.
Przegląd Nvidia RTX Spark N1X

RTX Spark N1X to pierwszy układ SoC firmy Nvidia, który łączy zaprojektowany specjalnie dla niego procesor ARM z układem graficznym Nvidia Blackwell oraz maksymalnie 128 GB pamięci. Znamy już to podejście z układów Apple z serii M i oczywiście układów SoC AMD Strix Halo. Ponieważ RTX Spark N1X wykorzystuje procesor ARM, wymaga również wersji systemu Windows dla architektury ARM, więc kompatybilność także będzie tu kwestią wartą uwagi. Maksymalne TDP układu RTX Spark N1X w zastosowaniach mobilnych wynosi 80 W, natomiast w komputerach stacjonarnych pobór mocy może sięgać 120 W.
Nvidia wykorzystuje specjalnie zaprojektowany procesor MediaTek z maksymalnie 20 rdzeniami w czterech klastrach. Do dyspozycji jest maksymalnie dziesięć rdzeni wydajnościowych (ARM Cortex X925 o taktowaniu do 4.1 GHz) i dziesięć rdzeni energooszczędnych (ARM Cortex A725 o taktowaniu do 2.8 GHz). Jest on produkowany w TMSC w procesie technologicznym 3 nm. Moduł CPU obejmuje również interfejs pamięci obsługujący do 128 GB RAM LPDDR5x-9400, złącza obrazu (HDMI 2.1a & DisplayPort 2.0), a także szybkie interfejsy wejścia/wyjścia (4x USB 4.0, PCIe 5.0, Wi-Fi 7).

Układ graficzny to dobrze znany procesor Blackwell (GB20B) z 5120 lub 6144 rdzeniami CUDA, taktowanymi zegarem do 2535 MHz. Ponieważ jest to ta sama generacja układów co w obecnych konsumenckich kartach graficznych, takich jak GeForce RTX 5070, układ graficzny N1X może również korzystać ze wszystkich aktualnych optymalizacji programowych, takich jak DLSS5 czy Frame Generation.

Maksymalna przepustowość pamięci wynosi 300 GB/s, co jest wartością porównywalną z układem SoC M5 Pro firmy Apple. Kafle CPU i GPU są połączone za pośrednictwem NVLink o przepustowości 600 GB/s. Oprócz N1X z 20 rdzeniami CPU i 6144 rdzeniami GPU dostępny jest również mniejszy N1X z 18 rdzeniami CPU (9 rdzeni wydajnościowych + 9 rdzeni energooszczędnych) oraz 5120 rdzeniami GPU. Ponieważ nazwa jest identyczna, przy zakupie laptopa z RTX Spark trzeba zwrócić uwagę na dokładną specyfikację. Pełną specyfikację techniczną obu wersji N1X przedstawiono w poniższej tabeli.

System testowy
Nasz system testowy to zaktualizowany model Asus ProArt P16 na rok 2026, który został całkowicie przeprojektowany z myślą o nowych układach RTX Spark. Nasz egzemplarz testowy jest wyposażony w układ RTX Spark N1X z najwyższej półki z 20 rdzeniami CPU, 6144 rdzeniami GPU i 64 GB pamięci RAM (LPDDR5x-9400) w połączeniu z panelem OLED o rozdzielczości 3K. Nasza pełna recenzja nowego ProArt P16 pojawi się wkrótce w internecie, ale na razie możemy jedynie powiedzieć, że układ pobiera do 85/70 W w trybie Performance . Obecnie jedynym sposobem monitorowania poboru mocy CPU & GPU jest nakładka wydajności Nvidii (Alt+R), ponieważ HWiNFO nie pokazuje żadnych wartości poboru mocy, a GPU-Z powoduje awarie.
Warunki testowania
Aby miarodajnie porównać różne procesory i karty graficzne, oprócz samej wydajności w testach syntetycznych analizujemy również pobór mocy, a następnie na tej podstawie określamy efektywność energetyczną.
Pomiary poboru mocy zawsze przeprowadzamy z użyciem zewnętrznego monitora, aby wyeliminować wpływ różnych wbudowanych wyświetlaczy. Mierzymy jednak całkowity pobór mocy systemu, a nie tylko porównujemy same wartości TDP.
Wydajność i efektywność pojedynczego rdzenia
Zaczynamy od wydajności jednordzeniowej, a N1X wypada całkiem dobrze. Jest szybszy od układów AMD Zen 5 i dorównuje najnowszym układom Intel Panther Lake. Nowe układy Qualcomm X2 są nieco szybsze, a Apple jest oczywiście na zupełnie innym poziomie pod względem wydajności jednordzeniowej.
Podczas obciążeń jednowątkowych rdzeń CPU N1X pobiera około 9 watów, przy całkowitym poborze mocy systemu wynoszącym ~30 watów. Efektywność energetyczna jest dobra i tylko nieznacznie ustępuje układowi Panther Lake Core Ultra X w Asus Zenbook Duo, a jednocześnie przewyższa wszystkich rywali od AMD. Układy Snapdragon X2 i Apple M5 wypadają tu jednak lepiej.
| Power Consumption / Cinebench 2024 Single Power Efficiency - external Monitor | |
| Apple M5 Pro 18-Core | |
| Apple M5 Max | |
| Apple M4 Max 16-Core | |
| Qualcomm Snapdragon X2 Elite Extreme X2E-94-100 | |
| Qualcomm Snapdragon X2 Elite X2E-88-100 | |
| Intel Core Ultra X9 388H | |
| Nvidia RTX Spark N1x 675 | |
| AMD Ryzen AI Max+ 395 | |
| AMD Ryzen AI Max PRO 390 | |
| AMD Ryzen AI Max+ 395 | |
| Intel Core Ultra 9 386H | |
* ... im mniej tym lepiej
Wydajność i efektywność wielordzeniowa
Wydajność wielordzeniowa jest bardzo dobra, a RTX Spark N1X dotrzymuje kroku najszybszym systemom AMD Strix Halo. Bez trudu pokonuje układy Intel Panther Lake oraz większość układów Snapdragon X2 Elite; jedynie rzadko spotykany Snapdragon X2 Elite Extreme jest nieco szybszy. W porównaniu z procesorami Apple N1X nieznacznie wyprzedza najnowszy układ M6, ale pozostaje w tyle za modelami M4/M5 Pro & Max.
N1X pobiera do 85 watów, a następnie stabilizuje się na poziomie 70 watów w trybie wydajności Asus ProArt P16. Efektywność wielordzeniowa jest mniej więcej na poziomie systemów Strix Halo. Systemy Intel Panther Lake są lepsze (ale też znacznie wolniejsze), a druga generacja procesorów Snapdragon również wypada lepiej, podobnie jak układy Apple M4/M5. Wkrótce dodamy dane dotyczące efektywności w wolniejszych trybach zasilania ProArt P16.
| Power Consumption / Cinebench 2024 Multi Power Efficiency - external Monitor | |
| Apple M6 | |
| Qualcomm Snapdragon X2 Elite X2E-88-100 | |
| Apple M5 Pro 18-Core | |
| Apple M4 Max 16-Core | |
| Qualcomm Snapdragon X2 Elite Extreme X2E-94-100 | |
| Apple M5 Max | |
| Apple M4 Pro 14-Core | |
| Intel Core Ultra X9 388H | |
| AMD Ryzen AI Max+ 395 | |
| AMD Ryzen AI Max+ 395 | |
| Nvidia RTX Spark N1x 675 | |
| AMD Ryzen AI Max PRO 390 | |
| Intel Core Ultra 9 386H | |
* ... im mniej tym lepiej
Wydajność GPU
Jak wspomnieliśmy wcześniej, GPU Blackwell to zasadniczo ten sam układ, który znajdziemy w konsumenckich kartach GeForce. Należy pamiętać, że niektóre benchmarki, takie jak Time Spy, muszą być emulowane, co wpływa na wydajność. Dlatego ograniczyliśmy nasz wybór benchmarków do natywnych testów ARM, takich jak 3DMark Steel Nomad. W tym teście wydajność GPU jest porównywalna z wydajnością mocnych wersji Nvidia GeForce RTX 5070 i o około 50 % wyższa niż w przypadku Radeona 8060S. Intel i Qualcomm nie mogą pod tym względem konkurować. GPU Apple M5 Pro jest również wolniejsze (-28 %), natomiast GPU M5 Max jest szybsze (+27 %).
Wydajność i efektywność w grach
Granie to oczywiście kolejny ważny aspekt w przypadku GPU Blackwell, a kwestia ta jest również bardzo interesująca w kontekście wersji Windows dla ARM. Z naszych doświadczeń z laptopami ze Snapdragonem z ostatnich dwóch lat wiemy, że niektóre tytuły nie są kompatybilne. Dotyczy to na przykład takich gier jak F1 25 czy Battlefield 6, choć na Gamescom widzieliśmy już działającą wersję F1 25, więc wkrótce może się to zmienić. Dochodzi do tego również kwestia wydajności, ponieważ zdecydowana większość tytułów musi być obecnie emulowana. Mieliśmy okazję przetestować Marvel Rivals w wersji natywnej i przewaga wydajności wynosiła około 20 % w 1080p, przy znacznie wyższych wynikach 1% low (9 wobec 29 kl./s.), więc jest to istotna różnica. Napotkaliśmy również problemy z przycięciami w takich tytułach jak Assassin's Creed BlackF Flag czy Shadows. Nadal prowadzimy testy i wkrótce zaktualizujemy ten artykuł.
W tym porównaniu uwzględniliśmy tylko Cyberpunk 2077 oraz Baldur's Gate 3 i emulacja zdecydowanie odbija się na wydajności. W porównaniu z wynikami testów syntetycznych N1X traci dystans do RTX 5070 i na przykład w Cyberpunku jest bliżej RTX 5060, natomiast w Baldur's Gate 3 pozostaje konkurencyjny. Większa pamięć jest oczywiście zaletą w wymagających grach i spodziewamy się, że większość nadchodzących tytułów otrzyma natywne wersje dla ARM. Na ten moment granie jest zdecydowanie możliwe, szczególnie z wykorzystaniem takich funkcji jak DLSS i Frame Generation, ale laptopy z wydajnymi GPU GeForce są (nadal) lepszym wyborem do gier.
Sprawdziliśmy również efektywność energetyczną podczas grania, ale ponownie należy pamiętać, że Cyberpunk działa w wersji x64 (nie ma jeszcze natywnej wersji ARM dla systemu Windows, a jedynie dla macOS), co wpływa na wydajność, a tym samym również na efektywność energetyczną. Wyniki nadal są dobre, a N1X wypada tylko nieznacznie gorzej od systemów z układami GeForce RTX 5060/5070. Przewyższa systemy z AMD Strix Halo, a także MacBooka Pro 16 z M5 Pro.
Wydajność AI
Lokalna AI to główny temat poruszany przez wszystkich producentów układów scalonych. Ale co oznacza lokalna AI i jak można z niej korzystać? Mówiąc prościej, jeśli masz dużo pamięci, możesz pobierać modele i uruchamiać je lokalnie na swoim komputerze bez korzystania z usług chmurowych i oczywiście bez płacenia za nie. Istnieją oczywiście różne modele, a sposób ich wykorzystania będzie zupełnie inny w przypadku każdego użytkownika. Po uruchomieniu modelu można używać go jako chatbota, podobnie jak ChatGPT czy Gemini, ale agenci idą o krok dalej w realizacji zadań związanych z AI. Korzystaliśmy z Hermes, na przykład do tworzenia slajdów do naszej wideorecenzji RTX Spark na YouTube, które można również zobaczyć w następnej sekcji (Testy wydajności w zastosowaniach kreatywnych). Zamiast jedynie odpowiadać na pytania, agent może zbierać informacje z różnych źródeł i tworzyć dokumenty. Agenci potrafią znacznie więcej i jest to tylko prosty przykład, ale nawet takie podejście już usprawniło naszą pracę.
Dużym problemem przy ocenie wydajności jest szybki rozwój modeli AI, który utrudnia tworzenie bazy danych. Nadal staramy się też znaleźć najlepsze benchmarki, a obecnie jako głównego narzędzia do porównań używamy Mlperf 2.0. Z kolei Geekbench AI nie jest obecnie zbyt przydatny, ponieważ na RTX Spark N1X można uruchomić jedynie test CPU. Nasze wyniki Mlperf nie dają jednoznacznego obrazu, a N1X zamienia się miejscami z M5 Pro w zależności od konkretnego testu. Będziemy kontynuować testy wydajności AI i zaktualizujemy ten artykuł, gdy będziemy mieć dla Was dodatkowe wyniki.
Geekbench AI: Single Precision CPU 1.7 | Half Precision CPU 1.7 | Quantized CPU 1.7
| MLPerf Client 2.0 / GPU Qwen 3 8B SWE Agent Avg Expected Duration | |
| Apple MacBook Pro 14 2024 M4 Pro Entry | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Lenovo Legion 9 18IAX10 RTX 5090 | |
| MLPerf Client 2.0 / GPU Qwen 3 8B SWE Agent Avg Tools Duration | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Lenovo Legion 9 18IAX10 RTX 5090 | |
| Apple MacBook Pro 14 2024 M4 Pro Entry | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| MLPerf Client 2.0 / GPU Qwen 3 8B LLM TTFT | |
| Apple MacBook Pro 14 2024 M4 Pro Entry | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Lenovo Legion 9 18IAX10 RTX 5090 | |
| MLPerf Client 2.0 / GPU Qwen 3 8B LLM Tokens/s | |
| Lenovo Legion 9 18IAX10 RTX 5090 | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Apple MacBook Pro 14 2024 M4 Pro Entry | |
| Geekbench AI / Single Precision CPU 1.7 | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Geekbench AI / Half Precision CPU 1.7 | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Geekbench AI / Quantized CPU 1.7 | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
* ... im mniej tym lepiej
Testy wydajności PugetBench dla twórców
Przeprowadziliśmy również kilka testów wydajności w zastosowaniach kreatywnych. W Adobe Photoshop nowy N1X radzi sobie dobrze i dorównuje układowi SoC Strix Halo firmy AMD, ale M5 Pro wyraźnie wyprzedza go dzięki wydajnemu CPU. Krążą pogłoski o aktualizacji Photoshopa, która ma w większym stopniu wykorzystywać akcelerację GPU, więc jesteśmy ciekawi, jak wpłynie ona na wydajność po premierze. Wyniki testów w Resolve są nieco rozczarowujące, ale biorąc pod uwagę, że test nie wymaga dużej ilości pamięci VRAM, a oprogramowanie preferuje szybkie GPU i jest mocno zoptymalizowane pod kątem macOS, stają się bardziej zrozumiałe. Jednak podczas pracy z dużą ilością materiału RAW, gdy pamięć VRAM szybko się zapełnia, N1X zdecydowanie zyskuje przewagę nad układami GPU takimi jak RTX 5070.
Werdykt - Solidny debiut z podzespołami z najwyższej półki
Nowy Nvidia RTX Spark N1X to ogólnie bardzo udana konstrukcja i świetne rozwiązanie dla użytkowników, którzy pracują z AI i tworzą treści, ale chcą też grać — wszystko na jednym, bardzo eleganckim urządzeniu. Choć nie wyróżnia się w żadnej konkretnej dziedzinie, jako całość jest bardzo atrakcyjny. Wydajność procesora jest bardzo dobra jak na produkt pierwszej generacji, choć efektywność energetyczna zdecydowanie pozostawia pole do poprawy. Wydajność GPU również jest godna uznania i pod względem surowej mocy dorównuje GeForce RTX 5070, a przy tym oferuje przewagę w postaci większej ilości pamięci RAM na potrzeby wymagających gier lub większych projektów (na przykład modelowania, edycji zdjęć i montażu wideo). Ponieważ korzysta z wersji Windows dla ARM, nadal występują pewne problemy ze zgodnością (zwłaszcza w grach), ale ogólna sytuacja jest znacznie lepsza niż na przykład w momencie premiery pierwszej generacji laptopów z procesorami Snapdragon i systemem Windows.
I niezależnie od tego, czy takie podejście się komuś podoba, czy nie, RTX Spark to obecnie jedyny sposób na uzyskanie najlepszego dostępnego sprzętu z systemem Windows. Wszyscy producenci (Microsoft, Asus, Lenovo, Dell, HP i MSI) oferują sprzęt z najwyższej półki z najlepszymi wyświetlaczami na rynku. Te laptopy są jednak drogie, a jeśli zależy nam wyłącznie na graniu, laptopy przeznaczone do gier z układami graficznymi GeForce RTX nadal są lepsze. RTX Spark może jednak również otworzyć kolejny rozdział w historii komputerów do gier. Nvidia i tak dominuje na rynku laptopów, więc kto wie — może po prostu połączy następną generację GPU (RTX 6000) z procesorem ARM drugiej generacji i przestanie oferować dedykowane układy graficzne do laptopów.
Przezroczystość
Wyboru urządzeń do recenzji dokonuje nasza redakcja. Próbka testowa została udostępniona autorowi jako pożyczka od producenta lub sprzedawcy detalicznego na potrzeby tej recenzji. Pożyczkodawca nie miał wpływu na tę recenzję, producent nie otrzymał też kopii tej recenzji przed publikacją. Nie było obowiązku publikowania tej recenzji. Jako niezależna firma medialna, Notebookcheck nie podlega władzy producentów, sprzedawców detalicznych ani wydawców.
Tak testuje Notebookcheck
Każdego roku Notebookcheck niezależnie sprawdza setki laptopów i smartfonów, stosując standardowe procedury, aby zapewnić porównywalność wszystkich wyników. Od około 20 lat stale rozwijamy nasze metody badawcze, ustanawiając przy tym standardy branżowe. W naszych laboratoriach testowych doświadczeni technicy i redaktorzy korzystają z wysokiej jakości sprzętu pomiarowego. Testy te obejmują wieloetapowy proces walidacji. Nasz kompleksowy system ocen opiera się na setkach uzasadnionych pomiarów i benchmarków, co pozwala zachować obiektywizm.











