Wniosek
Seria Strix Halo firmy AMD została zaprojektowana z myślą o połączeniu wydajnych procesorów z wyjątkowo wydajnymi zintegrowanymi procesorami graficznymi (iGPU). Chociaż modele Ryzen AI Max+ Pro 395 z kartą Radeon 8060S oraz Ryzen AI Max Pro 390 z kartą Radeon 8050S zrobiły na nas duże wrażenie w naszych testach, to recenzowany tutaj model Ryzen AI Max Pro 380 ma znacznie większe trudności z wyróżnieniem się. Jego karta Radeon 8040S jest szybsza od poprzednich liderów wśród zintegrowanych układów graficznych, takich jak Radeon 890M i Intel Arc Graphics 140V, jednak przewaga ta bywa dość niewielka, zwłaszcza że emisja ciepła i pobór mocy pod obciążeniem są często zauważalnie wyższe.
Konfiguracja testowa jest również ograniczona przez niewielką pojemność pamięci. 16 GB pamięci RAM DDR5 nie podlega rozbudowie, co niepotrzebnie ogranicza potencjał systemu, zwłaszcza w przypadku zintegrowanej karty graficznej, która musi współdzielić pamięć systemową.
Poza tym 14-calowa wersja ZBook Ultra G1a po raz kolejny robi ogromne wrażenie. Do jej najważniejszych atutów należą: niezwykle solidna obudowa najwyższej jakości, nowoczesna łączność – w tym dwa porty Thunderbolt 4 – oraz żywy, kontrastowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 2880 x 1800 pikseli, częstotliwości odświeżania 120 Hz oraz obsłudze dotykowej.
Za
Przeciw
Cena i dostępność
Testowana wersja B30FBES jest dostępna u różnych sprzedawców internetowych w cenie około 2 000 euro (np. Galaxus). Dostępność, ceny i warunki gwarancji mogą się różnić w zależności od regionu.
Specyfikacje
Obudowa, łączność i urządzenia wejściowe
Ważący około 1,6 kg model ZBook Ultra G1a należy obecnie do cięższych laptopów z ekranem 14-calowym, jednak w zamian nabywcy otrzymują bardzo sztywną metalową obudowę, która sprawia wrażenie odpowiednio ekskluzywnej. Wygląd urządzenia określilibyśmy jako stylowy, a jednocześnie dyskretny. Solidne zawiasy również nie pozostawiają miejsca na krytykę.
Jeśli chodzi o łączność, urządzenie oferuje gniazdo audio, wyjście HDMI i zamek Kensington, a także łącznie cztery porty USB, z których trzy to porty USB-C, z których każdy obsługuje technologie Power Delivery i DisplayPort. Niestety brakuje czytnika kart. Moduł Wi-Fi 7 zapewnia jednak wysoką wydajność. Kamera internetowa o rozdzielczości 5 MP również robi dobre wrażenie i zapewnia przyjemnie ostry obraz.
Urządzenia wejściowe są również bardzo dobre. Klawiatura z białym podświetleniem zapewnia odpowiednie wyczucie, a wygodny touchpad o wymiarach 12,5 x 8 cm jest więcej niż wystarczająco duży.
| Networking - iperf3 receive Wi-Fi6/7 RT-BE96U | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Średnia w klasie Workstation (2150 - 2300, n=2, ostatnie 2 lata) | |
| Przeciętny Mediatek Wi-Fi 7 MT7925 Wireless LAN Card (1736 - 2300, n=9) | |
| Aorus Master 16 AM6J | |

Wyświetlanie
Konfiguracja testowa wyposażona jest w ten sam panel OLED, co model z najwyższej półki, dlatego większość wyników jest bardzo zbliżona. Pomijając silnie odbijającą światło powierzchnię oraz występujące migotanie wyświetlacza, które może przeszkadzać wrażliwym użytkownikom, technologia OLED oferuje w tym przypadku niemal same zalety.
Oprócz doskonałego poziomu czerni i współczynnika kontrastu, a także krótkich czasów reakcji, panel charakteryzuje się również bardzo szeroką gamą kolorów, obejmującą niemal w całości nawet przestrzeń barwną AdobeRGB. Średnia jasność wynosi nieco poniżej 400 cd/m², co nie jest ani słabym, ani szczególnie imponującym wynikiem. Zaletą jest to, że dokładność odwzorowania kolorów jest doskonała już bez kalibracji.
| |||||||||||||||||||||||||
rozświetlenie: 98 %
na akumulatorze: 397 cd/m²
kontrast: ∞:1 (czerń: 0 cd/m²)
ΔE ColorChecker Calman: 1.88 | ∀{0.5-29.43 Ø4.7}
ΔE Greyscale Calman: 1.4 | ∀{0.09-98 Ø4.95}
97.1% AdobeRGB 1998 (Argyll 3D)
100% sRGB (Argyll 3D)
99.8% Display P3 (Argyll 3D)
Gamma: 2.203
CCT: 6509 K
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES SDC41B3, OLED, 2880x1800, 14", 120 Hz | HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET LGD07A1, IPS LED, 1920x1200, 14", 60 Hz | HP ZBook Ultra G1a 14 Samsung SDC41B3, OLED, 2880x1800, 14", 120 Hz | HP EliteBook X G1a 14 AI LG Philips LGD07A1, IPS, 1920x1200, 14", 60 Hz | HP EliteBook X G1i 14 AI IPS, 1920x1200, 14", 60 Hz | HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 Samsung SDC4215, OLED, 2880x1800, 14", 120 Hz | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Display | -23% | -1% | -26% | -19% | -2% | |
| Display P3 Coverage (%) | 99.8 | 65.8 -34% | 99.7 0% | 62.6 -37% | 69.9 -30% | 99.9 0% |
| sRGB Coverage (%) | 100 | 97.4 -3% | 100 0% | 93.2 -7% | 98.4 -2% | 100 0% |
| AdobeRGB 1998 Coverage (%) | 97.1 | 67.1 -31% | 95.6 -2% | 64 -34% | 71.6 -26% | 92.3 -5% |
| Response Times | -5673% | -44% | -6338% | -5134% | 1% | |
| Response Time Grey 50% / Grey 80% * (ms) | 0.66 ? | 52 ? -7779% | 0.94 ? -42% | 55.8 ? -8355% | 42.3 ? -6309% | 0.58 ? 12% |
| Response Time Black / White * (ms) | 0.69 ? | 25.3 ? -3567% | 1.01 ? -46% | 30.5 ? -4320% | 28 ? -3958% | 0.87 ? -26% |
| PWM Frequency (Hz) | 476 | 492.6 | 927.13 ? | |||
| PWM Amplitude * (%) | 30 | 43 -43% | 25 17% | |||
| Screen | -60% | -12% | -124% | -28% | 2% | |
| Brightness middle (cd/m²) | 397 | 406 2% | 384.7 -3% | 442.8 12% | 487.5 23% | 446 12% |
| Brightness (cd/m²) | 396 | 379 -4% | 387 -2% | 412 4% | 469 18% | 447 13% |
| Brightness Distribution (%) | 98 | 89 -9% | 99 1% | 87 -11% | 91 -7% | 99 1% |
| Black Level * (cd/m²) | 0.28 | 0.22 | 0.26 | |||
| Colorchecker dE 2000 * | 1.88 | 3.3 -76% | 3.36 -79% | 5.92 -215% | 2.37 -26% | 1.76 6% |
| Colorchecker dE 2000 max. * | 5.57 | 6.4 -15% | 6.45 -16% | 10.46 -88% | 5.77 -4% | 3.29 41% |
| Greyscale dE 2000 * | 1.4 | 5 -257% | 1 29% | 7.6 -443% | 3.8 -171% | 2.3 -64% |
| Gamma | 2.203 100% | 2.33 94% | 2.26 97% | 2.22 99% | 2.14 103% | 2.25 98% |
| CCT | 6509 100% | 6163 105% | 6380 102% | 6728 97% | 6540 99% | 6470 100% |
| Contrast (:1) | 1450 | 2013 | 1875 | |||
| Colorchecker dE 2000 calibrated * | 1.1 | 0.65 | 1.31 | 0.86 | 1.18 | |
| Całkowita średnia (program / ustawienia) | -1919% /
-1070% | -19% /
-17% | -2163% /
-1227% | -1727% /
-954% | 0% /
1% |
* ... im mniej tym lepiej
Wyświetl czasy reakcji
| ↔ Czas reakcji od czerni do bieli | ||
|---|---|---|
| 0.69 ms ... wzrost ↗ i spadek ↘ łącznie | ↗ 0.37 ms wzrost | |
| ↘ 0.32 ms upadek | ||
| W naszych testach ekran wykazuje bardzo szybką reakcję i powinien bardzo dobrze nadawać się do szybkich gier. Dla porównania, wszystkie testowane urządzenia wahają się od 0.1 (minimum) do 240 (maksimum) ms. » 2 % wszystkich urządzeń jest lepszych. Oznacza to, że zmierzony czas reakcji jest lepszy od średniej wszystkich testowanych urządzeń (19.7 ms). | ||
| ↔ Czas reakcji 50% szarości do 80% szarości | ||
| 0.66 ms ... wzrost ↗ i spadek ↘ łącznie | ↗ 0.33 ms wzrost | |
| ↘ 0.33 ms upadek | ||
| W naszych testach ekran wykazuje bardzo szybką reakcję i powinien bardzo dobrze nadawać się do szybkich gier. Dla porównania, wszystkie testowane urządzenia wahają się od 0.13 (minimum) do 636 (maksimum) ms. » 2 % wszystkich urządzeń jest lepszych. Oznacza to, że zmierzony czas reakcji jest lepszy od średniej wszystkich testowanych urządzeń (30.8 ms). | ||
Migotanie ekranu / PWM (modulacja szerokości impulsu)
| Wykryto migotanie ekranu/wykryto PWM | 476 Hz Amplitude: 30 % | ||
Podświetlenie wyświetlacza miga z częstotliwością 476 Hz (najgorszy przypadek, np. przy użyciu PWM) . Częstotliwość 476 Hz jest stosunkowo wysoka, więc większość użytkowników wrażliwych na PWM nie powinna zauważyć żadnego migotania. Istnieją jednak doniesienia, że niektórzy użytkownicy są nadal wrażliwi na PWM przy częstotliwości 500 Hz i wyższej, więc należy zachować ostrożność. Dla porównania: 52 % wszystkich testowanych urządzeń nie używa PWM do przyciemniania wyświetlacza. Jeśli wykryto PWM, zmierzono średnio 7667 (minimum: 5 - maksimum: 343500) Hz. | |||
Wydajność
Pod względem wydajności zaliczamy tę konfigurację testową do klasy średniej. Firma HP wyraźnie promuje ten 14-calowy model jako mobilną stację roboczą, co odpowiada również kategorii, którą stosujemy w naszej ocenie.
Warunki testowe
| Tryb | Smart Sense | Wysoka wydajność Cyberpunk 2077 Hałas | |
| 43 dB(A) | |||
| 46 dB(A) | |||
| Liczba klatek na sekundę w grze Cyberpunk 2077 (FHD/Ultra) | |||
| 31,3 fps | |||
| 33,2 fps | |||
| Moc procesora (PL1) | |||
| 60 W | |||
| 70 W | |||
| Moc procesora (PL2) | |||
| 71 W | |||
| 81 W | |||
| Wynik wieloprocesorowy w Cinebench R15 | |||
| 2103 punktów | |||
| 2177 punktów |
Wydajność procesora
Podczas gdy model Max+ Pro 395 posiada 16 rdzeni i 32 wątki, a model Max Pro 390 – 12 rdzeni i 24 wątki, model Max Pro 380 musi zadowolić się sześcioma rdzeniami i 12 wątkami. Nie jest zaskoczeniem, że w naszym zestawie testów wydajności procesorów układ ten pozostaje daleko w tyle za swoimi odpowiednikami.
Ogólnie rzecz biorąc, model Max Pro 380 plasuje się pomiędzy wolniejszym procesorem Core Ultra 7 268V a szybszym Ryzen AI 9 HX Pro 375. Szybszy jest również procesor Intel Core Ultra X9 388H. Przynajmniej wyniki pozostawały bardzo spójne w trakcie całej pętli testu Cinebench.
Test wytrzymałościowy Cinebench R15 Multi
* ... im mniej tym lepiej
AIDA64: FP32 Ray-Trace | FPU Julia | CPU SHA3 | CPU Queen | FPU SinJulia | FPU Mandel | CPU AES | CPU ZLib | FP64 Ray-Trace | CPU PhotoWorxx | CPU CheckMate
| Performance rating | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 -1! | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET -1! | |
| Średnia w klasie Workstation | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI -1! | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES -1! | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380 -1! | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 -1! | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI -1! | |
| AIDA64 / FP32 Ray-Trace | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| Średnia w klasie Workstation (16730 - 61611, n=23, ostatnie 2 lata) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| AIDA64 / FPU Julia | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| Średnia w klasie Workstation (89740 - 186971, n=23, ostatnie 2 lata) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| AIDA64 / CPU SHA3 | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| Średnia w klasie Workstation (3590 - 8975, n=23, ostatnie 2 lata) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| AIDA64 / CPU Queen | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| Średnia w klasie Workstation (60778 - 144411, n=21, ostatnie 2 lata) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| AIDA64 / FPU SinJulia | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| Średnia w klasie Workstation (8165 - 29343, n=23, ostatnie 2 lata) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| AIDA64 / FPU Mandel | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| Średnia w klasie Workstation (44497 - 98153, n=23, ostatnie 2 lata) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| AIDA64 / CPU AES | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| Średnia w klasie Workstation (72108 - 187841, n=23, ostatnie 2 lata) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| AIDA64 / CPU ZLib | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| Średnia w klasie Workstation (917 - 2148, n=23, ostatnie 2 lata) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| AIDA64 / FP64 Ray-Trace | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| Średnia w klasie Workstation (8545 - 32891, n=23, ostatnie 2 lata) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| AIDA64 / CPU PhotoWorxx | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET (v6.92.6600) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI (v6.92.6600) | |
| Średnia w klasie Workstation (37482 - 93684, n=23, ostatnie 2 lata) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI (v6.92.6600) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| AIDA64 / CPU CheckMate | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES (v8.20.8100) | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| Średnia w klasie Workstation (7502 - 7823, n=2, ostatnie 2 lata) | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 (v8.20.8100) | |
Wydajność systemu i pamięci masowej
Jeśli chodzi o wydajność systemu, model 14-calowy plasuje się mniej więcej w środku stawki porównawczej, natomiast pamięć RAM, zgodnie z oczekiwaniami, radzi sobie raczej słabo. Zainstalowany dysk SSD Samsung o pojemności 512 GB zapewnia natomiast typową wydajność i zasadniczo dorównuje większości konkurencyjnych modeli.
PCMark 10: Score | Essentials | Productivity | Digital Content Creation
CrossMark: Overall | Productivity | Creativity | Responsiveness
WebXPRT 3: Overall
WebXPRT 4: Overall
Mozilla Kraken 1.1: Total
| Performance rating | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| Średnia w klasie Workstation | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| PCMark 10 / Score | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| Średnia w klasie Workstation (6563 - 10409, n=19, ostatnie 2 lata) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| PCMark 10 / Essentials | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| Średnia w klasie Workstation (9622 - 11157, n=19, ostatnie 2 lata) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| PCMark 10 / Productivity | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| Średnia w klasie Workstation (8789 - 20616, n=19, ostatnie 2 lata) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| PCMark 10 / Digital Content Creation | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| Średnia w klasie Workstation (8108 - 15631, n=19, ostatnie 2 lata) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| CrossMark / Overall | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| Średnia w klasie Workstation (1307 - 2267, n=22, ostatnie 2 lata) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| CrossMark / Productivity | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| Średnia w klasie Workstation (1130 - 2122, n=22, ostatnie 2 lata) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| CrossMark / Creativity | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| Średnia w klasie Workstation (1657 - 2725, n=22, ostatnie 2 lata) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| CrossMark / Responsiveness | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| Średnia w klasie Workstation (993 - 2096, n=22, ostatnie 2 lata) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| WebXPRT 3 / Overall | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| Średnia w klasie Workstation (260 - 360, n=23, ostatnie 2 lata) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| WebXPRT 4 / Overall | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| Średnia w klasie Workstation (189.2 - 326, n=23, ostatnie 2 lata) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| Mozilla Kraken 1.1 / Total | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380, AMD Radeon 8040S (n=1) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| Średnia w klasie Workstation (411 - 538, n=23, ostatnie 2 lata) | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
* ... im mniej tym lepiej
| PCMark 10 Score | 7924 pkt. | |
Pomoc | ||
| AIDA64 / Memory Copy | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| Średnia w klasie Workstation (56003 - 164795, n=23, ostatnie 2 lata) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| AIDA64 / Memory Read | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| Średnia w klasie Workstation (55795 - 121563, n=23, ostatnie 2 lata) | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| AIDA64 / Memory Write | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| Średnia w klasie Workstation (55663 - 214520, n=23, ostatnie 2 lata) | |
| AIDA64 / Memory Latency | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES | |
| Przeciętny AMD Ryzen AI Max PRO 380 (n=1) | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI | |
| Średnia w klasie Workstation (84.5 - 165.2, n=23, ostatnie 2 lata) | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 | |
* ... im mniej tym lepiej
* ... im mniej tym lepiej
Wydajność odczytu w trybie ciągłym: pętla odczytu DiskSpd, głębokość kolejki 8
Wydajność procesora graficznego i wydajność w grach
Domyślnie firma HP konfiguruje 16 GB pamięci systemowej w taki sposób, że dla karty graficznej Radeon 8040S dostępne są jedynie 4 GB. Obecnie zalecana byłaby co najmniej dwukrotnie większa ilość pamięci, chociaż podział pamięci na 8 GB dla zintegrowanej karty graficznej (iGPU) i 8 GB dla pozostałych elementów systemu stanowiłby zbyt duże obciążenie dla ogólnej wydajności. Nawet przy obecnym przydziale 4 + 12 GB system nie zawsze wydaje się szczególnie responsywny podczas codziennego użytkowania systemu Windows. Firma HP powinna była zatem od samego początku wyposażyć tę konfigurację w 32 GB pamięci RAM, czego można by rozsądnie oczekiwać, biorąc pod uwagę stosunkowo wysoką cenę notebooka, niezależnie od aktualnych kosztów pamięci.
W tej konfiguracji wydajność karty Radeon 8040S jest jedynie umiarkowanie przekonująca. Zarówno w testach syntetycznych, jak i w benchmarkach gier, karty Radeon 8050S i Radeon 8060S są zazwyczaj znacznie szybsze. Układ ten często ma również trudności w rywalizacji z kartą Intel Arc B390, choć w tym przypadku różnica jest znacznie mniejsza.
Starsze i/lub mniej wymagające tytuły, takie jak Dota 2, często działają płynnie nawet przy wysokich lub maksymalnych ustawieniach, ale najnowsze lub bardziej wymagające gry regularnie wymagają obniżenia rozdzielczości do 1 920 x 1 080 pikseli oraz ustawień szczegółowości od minimalnych do niskich. W skrajnych przypadkach, takich jak Death Stranding 2 i 007 First Light, konieczne jest nawet włączenie technologii FSR, aby uzyskać płynną liczbę klatek na sekundę.
| 3DMark 06 Standard Score | 47073 pkt. | |
| 3DMark Vantage P Result | 51094 pkt. | |
| 3DMark 11 Performance | 17208 pkt. | |
| 3DMark Cloud Gate Standard Score | 39381 pkt. | |
| 3DMark Fire Strike Score | 10931 pkt. | |
| 3DMark Time Spy Score | 4313 pkt. | |
Pomoc | ||
| low | med. | high | ultra | |
|---|---|---|---|---|
| Dota 2 Reborn (2015) | 141.2 | 111.2 | 107.6 | 93.1 |
| X-Plane 11.11 (2018) | 63 | 53.9 | 45 | |
| Baldur's Gate 3 (2023) | 52.9 | 43 | 34.1 | 33.8 |
| Cyberpunk 2077 (2023) | 60.6 | 46 | 36 | 33.2 |
| Anno 117: Pax Romana (2025) | 41.3 | 29.5 | 21 | 9.5 |
| Call of Duty Black Ops 7 (2025) | 69 | 61 | 46 | |
| Resident Evil Requiem (2026) | 52.7 | 30.6 | 30.3 | 0 () |
| Death Stranding 2 (2026) | 30 | 25.4 | 22.3 | 16.3 |
| Crimson Desert (2026) | 37.6 | 21.7 | 19.2 | 15.8 |
| Pragmata (2026) | 51 | 34 | 19.8 | |
| 007 First Light (2026) | 30.3 | 27 | 24.1 | 20.1 |
| Assassin's Creed Black Flag Resynced (2026) | 36 | 28 | 24 | 13 |
Wykres FPS w trybie Ultra w grze Cyberpunk 2077
Emisje i energia
Emisja hałasu
Chociaż ZBook Ultra G1a na ogół pozostaje dość cichy w stanie spoczynku, a wentylatory od czasu do czasu wyłączają się całkowicie, to pod obciążeniem system staje się wyraźnie słyszalny, osiągając poziom hałasu do 48 dB(A).
Hałas
| luz |
| 24 / 25 / 26 dB |
| obciążenie |
| 42 / 48 dB |
![]() | ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: | ||
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES Ryzen AI Max PRO 380, Radeon 8040S | HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET Ryzen AI Max PRO 390, Radeon 8050S | HP ZBook Ultra G1a 14 Ryzen AI Max+ PRO 395, Radeon 8060S | HP EliteBook X G1a 14 AI Ryzen AI 9 HX PRO 375, Radeon 890M | HP EliteBook X G1i 14 AI Core Ultra 7 268V, Arc 140V | HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 Ultra X9 388H, Arc B390 Panther Lake iGPU | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Noise | 1% | -1% | 10% | -1% | 5% | |
| wyłączone / środowisko * (dB) | 24 | 24.6 -3% | 23.9 -0% | 24 -0% | 28.2 -18% | 23.3 3% |
| Idle Minimum * (dB) | 24 | 24.6 -3% | 23.9 -0% | 24.4 -2% | 28.4 -18% | 23.3 3% |
| Idle Average * (dB) | 25 | 24.6 2% | 23.9 4% | 24.4 2% | 28.4 -14% | 23.3 7% |
| Idle Maximum * (dB) | 26 | 24.6 5% | 26.8 -3% | 24.5 6% | 28.8 -11% | 23.3 10% |
| Load Average * (dB) | 42 | 40.7 3% | 42.2 -0% | 25.4 40% | 33.5 20% | 42.9 -2% |
| Cyberpunk 2077 ultra * (dB) | 46 | 45.4 1% | 49.1 -7% | 39.3 15% | 39.1 15% | 44.4 3% |
| Load Maximum * (dB) | 48 | 45.4 5% | 49.2 -3% | 43.1 10% | 40.4 16% | 44.1 8% |
* ... im mniej tym lepiej
Temperatura
Podobnie jak w przypadku poziomu hałasu, również temperatury stają się zauważalne pod obciążeniem 3D. Podczas testu obciążeniowego z wykorzystaniem programów FurMark i Prime95 niektóre elementy obudowy przekroczyły próg 50 °C. Po pewnym czasie procesor APU osiągnął średnią temperaturę 79 °C, co nadal mieści się w dopuszczalnym zakresie.
(-) Maksymalna temperatura w górnej części wynosi 50 °C / 122 F, w porównaniu do średniej 38.2 °C / 101 F , począwszy od 22.2 do 69.8 °C dla klasy Workstation.
(-) Dno nagrzewa się maksymalnie do 51 °C / 124 F, w porównaniu do średniej 41.1 °C / 106 F
(±) Podpórki pod nadgarstki i touchpad mogą się bardzo nagrzać w dotyku, maksymalnie do 37 °C / 98.6 F.
(-) Średnia temperatura obszaru podparcia dłoni w podobnych urządzeniach wynosiła 27.8 °C / 82 F (-9.2 °C / -16.6 F).
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES Ryzen AI Max PRO 380, Radeon 8040S | HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET Ryzen AI Max PRO 390, Radeon 8050S | HP ZBook Ultra G1a 14 Ryzen AI Max+ PRO 395, Radeon 8060S | HP EliteBook X G1a 14 AI Ryzen AI 9 HX PRO 375, Radeon 890M | HP EliteBook X G1i 14 AI Core Ultra 7 268V, Arc 140V | HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 Ultra X9 388H, Arc B390 Panther Lake iGPU | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Heat | 18% | 23% | 31% | 33% | 17% | |
| Maximum Upper Side * (°C) | 50 | 43 14% | 41.4 17% | 36 28% | 35 30% | 40.2 20% |
| Maximum Bottom * (°C) | 51 | 40.4 21% | 36.6 28% | 34.2 33% | 33.4 35% | 44.2 13% |
| Idle Upper Side * (°C) | 31.2 | 34 | 25 | 23.8 | 22.8 | |
| Idle Bottom * (°C) | 32.5 | 33.6 | 25.6 | 24.2 | 23.4 |
* ... im mniej tym lepiej
Prelegenci
ZBook Ultra G1a zachwyca zaskakująco dobrym dźwiękiem jak na 14-calowy laptop. Jedynie bas mógłby być nieco mocniejszy.
HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES analiza dźwięku
(+) | głośniki mogą odtwarzać stosunkowo głośno (87 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(±) | zredukowany bas - średnio 10.2% niższy od mediany
(±) | liniowość basu jest średnia (13.5% delta do poprzedniej częstotliwości)
Średnie 400 - 2000 Hz
(±) | wyższe średnie - średnio 5.8% wyższe niż mediana
(+) | średnie są liniowe (3.9% delta do poprzedniej częstotliwości)
Wysokie 2–16 kHz
(+) | zrównoważone maksima - tylko 4.3% od mediany
(+) | wzloty są liniowe (5.2% delta do poprzedniej częstotliwości)
Ogólnie 100 - 16.000 Hz
(+) | ogólny dźwięk jest liniowy (11.9% różnicy w stosunku do mediany)
W porównaniu do tej samej klasy
» 17% wszystkich testowanych urządzeń w tej klasie było lepszych, 5% podobnych, 78% gorszych
» Najlepszy miał deltę 7%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 35%
W porównaniu do wszystkich testowanych urządzeń
» 9% wszystkich testowanych urządzeń było lepszych, 3% podobnych, 88% gorszych
» Najlepszy miał deltę 4%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 136%
HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET analiza dźwięku
(+) | głośniki mogą odtwarzać stosunkowo głośno (85.3 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(±) | zredukowany bas - średnio 11.2% niższy od mediany
(±) | liniowość basu jest średnia (11.5% delta do poprzedniej częstotliwości)
Średnie 400 - 2000 Hz
(±) | wyższe średnie - średnio 5.7% wyższe niż mediana
(+) | średnie są liniowe (5.6% delta do poprzedniej częstotliwości)
Wysokie 2–16 kHz
(+) | zrównoważone maksima - tylko 3.3% od mediany
(+) | wzloty są liniowe (5.6% delta do poprzedniej częstotliwości)
Ogólnie 100 - 16.000 Hz
(+) | ogólny dźwięk jest liniowy (11.5% różnicy w stosunku do mediany)
W porównaniu do tej samej klasy
» 14% wszystkich testowanych urządzeń w tej klasie było lepszych, 4% podobnych, 82% gorszych
» Najlepszy miał deltę 7%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 35%
W porównaniu do wszystkich testowanych urządzeń
» 8% wszystkich testowanych urządzeń było lepszych, 2% podobnych, 90% gorszych
» Najlepszy miał deltę 4%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 136%
HP ZBook Ultra G1a 14 analiza dźwięku
(+) | głośniki mogą odtwarzać stosunkowo głośno (88.7 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(±) | zredukowany bas - średnio 11.8% niższy od mediany
(±) | liniowość basu jest średnia (11% delta do poprzedniej częstotliwości)
Średnie 400 - 2000 Hz
(+) | zbalansowane środki średnie - tylko 4.5% od mediany
(+) | średnie są liniowe (3.4% delta do poprzedniej częstotliwości)
Wysokie 2–16 kHz
(+) | zrównoważone maksima - tylko 3.4% od mediany
(+) | wzloty są liniowe (4.3% delta do poprzedniej częstotliwości)
Ogólnie 100 - 16.000 Hz
(+) | ogólny dźwięk jest liniowy (10.4% różnicy w stosunku do mediany)
W porównaniu do tej samej klasy
» 6% wszystkich testowanych urządzeń w tej klasie było lepszych, 6% podobnych, 88% gorszych
» Najlepszy miał deltę 7%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 35%
W porównaniu do wszystkich testowanych urządzeń
» 5% wszystkich testowanych urządzeń było lepszych, 1% podobnych, 93% gorszych
» Najlepszy miał deltę 4%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 136%
HP EliteBook X G1a 14 AI analiza dźwięku
(+) | głośniki mogą odtwarzać stosunkowo głośno (89.1 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(±) | zredukowany bas - średnio 12.5% niższy od mediany
(±) | liniowość basu jest średnia (10.8% delta do poprzedniej częstotliwości)
Średnie 400 - 2000 Hz
(±) | wyższe średnie - średnio 6% wyższe niż mediana
(+) | średnie są liniowe (3.9% delta do poprzedniej częstotliwości)
Wysokie 2–16 kHz
(+) | zrównoważone maksima - tylko 3.3% od mediany
(+) | wzloty są liniowe (5.1% delta do poprzedniej częstotliwości)
Ogólnie 100 - 16.000 Hz
(+) | ogólny dźwięk jest liniowy (11.5% różnicy w stosunku do mediany)
W porównaniu do tej samej klasy
» 3% wszystkich testowanych urządzeń w tej klasie było lepszych, 2% podobnych, 95% gorszych
» Najlepszy miał deltę 7%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 53%
W porównaniu do wszystkich testowanych urządzeń
» 8% wszystkich testowanych urządzeń było lepszych, 2% podobnych, 90% gorszych
» Najlepszy miał deltę 4%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 136%
HP EliteBook X G1i 14 AI analiza dźwięku
(+) | głośniki mogą odtwarzać stosunkowo głośno (90.3 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(±) | zredukowany bas - średnio 11% niższy od mediany
(±) | liniowość basu jest średnia (12.1% delta do poprzedniej częstotliwości)
Średnie 400 - 2000 Hz
(+) | zbalansowane środki średnie - tylko 3.9% od mediany
(±) | liniowość środka jest średnia (8.9% delta do poprzedniej częstotliwości)
Wysokie 2–16 kHz
(+) | zrównoważone maksima - tylko 4% od mediany
(+) | wzloty są liniowe (6.5% delta do poprzedniej częstotliwości)
Ogólnie 100 - 16.000 Hz
(+) | ogólny dźwięk jest liniowy (12% różnicy w stosunku do mediany)
W porównaniu do tej samej klasy
» 15% wszystkich testowanych urządzeń w tej klasie było lepszych, 4% podobnych, 81% gorszych
» Najlepszy miał deltę 5%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 53%
W porównaniu do wszystkich testowanych urządzeń
» 9% wszystkich testowanych urządzeń było lepszych, 2% podobnych, 88% gorszych
» Najlepszy miał deltę 4%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 136%
HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 analiza dźwięku
(+) | głośniki mogą odtwarzać stosunkowo głośno (85.3 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(±) | zredukowany bas - średnio 10% niższy od mediany
(±) | liniowość basu jest średnia (11.6% delta do poprzedniej częstotliwości)
Średnie 400 - 2000 Hz
(+) | zbalansowane środki średnie - tylko 2.6% od mediany
(+) | średnie są liniowe (4% delta do poprzedniej częstotliwości)
Wysokie 2–16 kHz
(+) | zrównoważone maksima - tylko 1.3% od mediany
(+) | wzloty są liniowe (2.6% delta do poprzedniej częstotliwości)
Ogólnie 100 - 16.000 Hz
(+) | ogólny dźwięk jest liniowy (7.3% różnicy w stosunku do mediany)
W porównaniu do tej samej klasy
» 1% wszystkich testowanych urządzeń w tej klasie było lepszych, 1% podobnych, 98% gorszych
» Najlepszy miał deltę 5%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 53%
W porównaniu do wszystkich testowanych urządzeń
» 1% wszystkich testowanych urządzeń było lepszych, 0% podobnych, 99% gorszych
» Najlepszy miał deltę 4%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 136%
Pobór mocy i czas pracy baterii
Przy średnim poborze mocy w trybie bezczynności wynoszącym około 7 watów konfiguracja testowa spełnia oczekiwania i okazuje się dość ekonomiczna. Pod obciążeniem zmierzyliśmy maksymalny pobór mocy na poziomie 126 watów, co nie stanowi żadnego problemu dla dołączonego zasilacza o mocy 140 watów. Jednak pod tym względem systemy oparte na procesorach Intel wykazują większą oszczędność.
W naszym teście Wi-Fi przy zmniejszonej jasności wyświetlacza bateria wystarczyła na niecałe 9 godzin. Jest to przyzwoity wynik, choć wielu konkurentów osiąga dłuższy czas pracy.
| wyłączony / stan wstrzymania | |
| luz | |
| obciążenie |
|
Legenda:
min: | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES Ryzen AI Max PRO 380, Radeon 8040S | HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET Ryzen AI Max PRO 390, Radeon 8050S | HP ZBook Ultra G1a 14 Ryzen AI Max+ PRO 395, Radeon 8060S | HP EliteBook X G1a 14 AI Ryzen AI 9 HX PRO 375, Radeon 890M | HP EliteBook X G1i 14 AI Core Ultra 7 268V, Arc 140V | HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 Ultra X9 388H, Arc B390 Panther Lake iGPU | Średnia w klasie Workstation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Consumption | 11% | -6% | 9% | 52% | 47% | -42% | |
| Idle Minimum * (Watt) | 6.2 | 4.5 27% | 6.9 -11% | 6.5 -5% | 2.5 60% | 2.5 60% | 8.89 ? -43% |
| Idle Average * (Watt) | 7.3 | 7.5 -3% | 7.7 -5% | 8.7 -19% | 5.4 26% | 5.1 30% | 13.3 ? -82% |
| Idle Maximum * (Watt) | 12.8 | 8.3 35% | 14.7 -15% | 10.3 20% | 5.8 55% | 5.8 55% | 17.4 ? -36% |
| Load Average * (Watt) | 82 | 80.7 2% | 83.3 -2% | 75.7 8% | 36.9 55% | 49.8 39% | 93.7 ? -14% |
| Cyberpunk 2077 ultra * (Watt) | 110 | 106.5 3% | 110.9 -1% | 76.2 31% | 48.5 56% | 55 50% | |
| Load Maximum * (Watt) | 126 | 125.1 1% | 126.3 -0% | 100.7 20% | 54.6 57% | 68 46% | 172.5 ? -37% |
| Cyberpunk 2077 ultra external monitor * (Watt) | 104.1 | 110.5 | 73.1 | 44.9 | 55.1 |
* ... im mniej tym lepiej
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES Ryzen AI Max PRO 380, Radeon 8040S, 74.5 Wh | HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET Ryzen AI Max PRO 390, Radeon 8050S, 74.5 Wh | HP ZBook Ultra G1a 14 Ryzen AI Max+ PRO 395, Radeon 8060S, 74.5 Wh | HP EliteBook X G1a 14 AI Ryzen AI 9 HX PRO 375, Radeon 890M, 74.5 Wh | HP EliteBook X G1i 14 AI Core Ultra 7 268V, Arc 140V, 68 Wh | HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 Ultra X9 388H, Arc B390 Panther Lake iGPU, 70 Wh | Średnia w klasie Workstation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Czasy pracy | 15% | -23% | 56% | 103% | 38% | -2% | |
| WiFi v1.3 (h) | 9.1 | 10.5 15% | 7 -23% | 14.2 56% | 18.5 103% | 12.6 38% | 8.91 ? -2% |
| Load (h) | 1.2 | 1.358 ? | |||||
| Reader / Idle (h) | 21.2 | 26.1 ? |
Ogólna ocena serwisu Notebookcheck
Ze względu na skromną konfigurację pamięci oraz raczej rozczarowującą wydajność karty Radeon 8040S trudno jest polecić testowany tutaj model. Osoby, które nadal są zainteresowane modelem ZBook Ultra G1a 14 – który poza tym jest solidnym urządzeniem – powinny raczej zdecydować się na wydajniejszą wersję z kartą graficzną Radeon 8050S, która w niektórych przypadkach kosztuje niewiele więcej.
HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES
- 21/08/2026 v8
Florian Glaser
Przegląd możliwych alternatyw
Obraz | Model / recenzja | Cena | Waga | Wysokość | Ekran |
|---|---|---|---|---|---|
| HP ZBook Ultra G1a 14 B30FBES AMD Ryzen AI Max PRO 380 ⎘ AMD Radeon 8040S ⎘ 16 GB Pamięć, 512 GB SSD | Amazon: 1. $1,999.99 HP ZBook Ultra G1a, 14" Touc... 2. $2,099.99 HP ZBook Ultra G1a, 14" FHD+... 3. $2,077.77 HP ZBook Ultra G1a 14" Mobil... Cena katalogowa: 2000 EUR | 1.6 kg | 18.5 mm | 14.00" 2880x1800 243 PPI OLED | |
| HP ZBook Ultra G1a A3ZQ0ET AMD Ryzen AI Max PRO 390 ⎘ AMD Radeon 8050S ⎘ 32 GB Pamięć, 1024 GB SSD | Amazon: Cena katalogowa: 2545 Euro | 1.6 kg | 19 mm | 14.00" 1920x1200 162 PPI IPS LED | |
| HP ZBook Ultra G1a 14 AMD Ryzen AI Max+ PRO 395 ⎘ AMD Radeon 8060S ⎘ 128 GB Pamięć, 2048 GB SSD | Amazon: Cena katalogowa: 4000 USD | 1.6 kg | 18.5 mm | 14.00" 2880x1800 243 PPI OLED | |
| HP EliteBook X G1a 14 AI AMD Ryzen AI 9 HX PRO 375 ⎘ AMD Radeon 890M ⎘ 32 GB Pamięć, 1024 GB SSD | Amazon: Cena katalogowa: 2200 USD | 1.5 kg | 13.2 mm | 14.00" 1920x1200 162 PPI IPS | |
| HP EliteBook X G1i 14 AI Intel Core Ultra 7 268V ⎘ Intel Arc Graphics 140V ⎘ 32 GB Pamięć, 512 GB SSD | Amazon: Cena katalogowa: 3300 USD | 1.2 kg | 15 mm | 14.00" 1920x1200 162 PPI IPS | |
| HP OmniBook Ultra 14 Core Ultra X9 Intel Core Ultra X9 388H ⎘ Intel Arc B390 12 Xe3 Panther Lake iGPU ⎘ 32 GB Pamięć | Amazon: Cena katalogowa: 2800 USD | 1.3 kg | 10.7 mm | 14.00" 2880x1800 243 PPI OLED |
Przezroczystość
Wyboru urządzeń do recenzji dokonuje nasza redakcja. Próbka testowa została udostępniona autorowi jako pożyczka od producenta lub sprzedawcy detalicznego na potrzeby tej recenzji. Pożyczkodawca nie miał wpływu na tę recenzję, producent nie otrzymał też kopii tej recenzji przed publikacją. Nie było obowiązku publikowania tej recenzji. Jako niezależna firma medialna, Notebookcheck nie podlega władzy producentów, sprzedawców detalicznych ani wydawców.
Tak testuje Notebookcheck
Każdego roku Notebookcheck niezależnie sprawdza setki laptopów i smartfonów, stosując standardowe procedury, aby zapewnić porównywalność wszystkich wyników. Od około 20 lat stale rozwijamy nasze metody badawcze, ustanawiając przy tym standardy branżowe. W naszych laboratoriach testowych doświadczeni technicy i redaktorzy korzystają z wysokiej jakości sprzętu pomiarowego. Testy te obejmują wieloetapowy proces walidacji. Nasz kompleksowy system ocen opiera się na setkach uzasadnionych pomiarów i benchmarków, co pozwala zachować obiektywizm.






































