Werdykt w sprawie Nothing Phone (4a) Pro
Nothing Phone (4a) Pro wyróżnia się jako wyróżniający się smartfon ze średniej półki z silnym naciskiem na design, solidną codzienną wydajność i kilka zaskakujących funkcji premium. Na szczególną uwagę zasługuje wysokiej jakości aluminiowa obudowa unibody, charakterystyczne plecki z glifami oraz nowoczesne dodatki, takie jak obsługa Wi-Fi 6E i eSIM.
W codziennym użytkowaniu smartfon imponuje jasnym wyświetlaczem OLED, bardzo dobrym czasem pracy na baterii i stabilną wydajnością dzięki SoC Snapdragon. Funkcje aparatu również wyróżniają go na tle wielu konkurentów: w szczególności zoom peryskopowy zapewnia dobre wyniki w średnim zakresie i stanowi wyjątkowy punkt sprzedaży.
Nie obyło się jednak bez krytyki: urządzenie nie jest całkowicie wodoodporne pomimo wysokiej jakości wykończenia, ultraszerokokątna kamera nie jest tej samej jakości, a funkcje wideo nie dorównują modelom wyższej klasy. Ponadto planowane są tylko trzy główne aktualizacje Android, co jest nieco rozczarowujące, biorąc pod uwagę cenę.
Podsumowując, Nothing Phone (4a) Pro jest prawdziwą wskazówką dla każdego, kto szuka przyciągającego wzrok smartfona z dobrymi funkcjami, długim czasem pracy na baterii i solidnym aparatem - szczególnie dla użytkowników, którzy mają dość typowego, uniwersalnego wzornictwa innych producentów.
Za
Przeciw
Cena i dostępność
Spis treści
- Werdykt w sprawie Nothing Phone (4a) Pro
- Specyfikacje: Nothing Phone (4a) Pro
- Etui i funkcje - Telefon (4a) Pro nie jest wodoodporny
- Komunikacja i obsługa - smartfon Nothing z Wi-Fi 6E i obsługą eSIM
- Oprogramowanie i zrównoważony rozwój - Sześć lat aktualizacji dla Nothing Phone (4a) Pro
- Kamera - Peryskopowy zoom w średnim zakresie ogniskowych
- Wyświetlacz - Jasny OLED z PWM o wysokiej częstotliwości
- Wydajność, emisje i czas pracy na baterii - Telefon (4a) Pro z SoC Snapdragon
- Ogólna ocena Notebookcheck
- Możliwe alternatywy w porównaniu
Nothing Phone (4a) Pro jest następcą modelu Phone (3a) Pro i został całkowicie przekształcony, zwłaszcza wizualnie, ale otrzymał również niewielką aktualizację konfiguracji aparatu i nowy SoC. Wszystkiego dowiedzą się Państwo z naszej recenzji.
Specyfikacje: Nothing Phone (4a) Pro
Etui i funkcje - Telefon (4a) Pro nie jest wodoodporny
Nothing Phone (4a) Pro ma aluminiową obudowę, która nadaje smartfonowi wysokiej jakości wygląd i dopełnia jego niezwykły design. Jakość wykonania jest również imponująca pod innymi względami, z równymi szczelinami i wysoką sztywnością skrętną. Niestety, (4a) Pro nie jest całkowicie wodoodporny, a jedynie chroniony przed strumieniami wody zgodnie z IP65. Jednak Nothing twierdzi, że z powodzeniem przetestował wodoodporność telefonu do głębokości 25 cm przez 20 minut.
Reszta funkcji jest typowa dla tej klasy, bez żadnych prawdziwych atrakcji, z wyjątkiem matrycy glifów z tyłu. Może wyświetlać ważne powiadomienia, może być szeroko konfigurowany i działa w podobny sposób jak Nothing Phone (3) ale ma mniej diod LED.
Komunikacja i obsługa - smartfon Nothing z Wi-Fi 6E i obsługą eSIM
Podobnie jak jego poprzednik, Nothing Phone (4a) Pro ma miłą niespodziankę: obsługę trójzakresowego Wi-Fi (Wi-Fi 6E), a nie tylko Wi-Fi 6, jak podano. Szybkość transmisji danych jest odpowiednio wysoka, gdy dostępna jest szybka sieć 6 GHz.
Jakość głosu smartfona jest dobra, gdy trzyma się go przy uchu, ale tłumienie hałasu otoczenia osiąga swoje granice, gdy jest dużo hałasu. Obsługiwane są takie funkcje jak połączenia WLAN, VoLTE i Vo5G. Dostępne są dwa gniazda nano-SIM, a także można zintegrować eSIM. Dual SIM jest możliwy z dwoma fizycznymi kartami SIM lub w trybie mieszanym.
Optyczny czujnik odcisków palców jest zintegrowany z wyświetlaczem w celu zapewnienia bezpieczeństwa biometrycznego, które odblokowuje Nothing Phone (4a) Pro szybko i niezawodnie. Możliwe jest również rozpoznawanie twarzy za pomocą przedniej kamery. Liniowy silnik wibracyjny zapewnia wyraźne sprzężenie zwrotne i można go regulować w ustawieniach.
Przycisk AI znajduje się teraz po lewej stronie i dlatego nie można go już łatwo pomylić z przyciskiem zasilania. Tak zwany Essential Key można dostosować w ustawieniach, ale służy przede wszystkim do prowadzenia notatnika obsługiwanego przez AI za pomocą zrzutów ekranu i notatek głosowych.
| Networking | |
| Nothing Phone (4a) Pro | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| Samsung Galaxy S25 FE | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| Xiaomi 15T | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| Fairphone 6 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| Przeciętny Wi-Fi 6E | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| Średnia w klasie Smartphone | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
Oprogramowanie i zrównoważony rozwój - Sześć lat aktualizacji dla Nothing Phone (4a) Pro
Nic nie jest wzorowe, ale zawiera pewne informacje na temat zrównoważonego rozwoju: opakowanie nie zawiera plastiku, a smartfon wykorzystuje w 100% aluminium i cynę z recyklingu. Nie ma jednak pełnego raportu zrównoważonego rozwoju.
Poprawki bezpieczeństwa są dystrybuowane przez sześć lat, ale planowane są tylko trzy duże aktualizacje.
Kamera - Peryskopowy zoom w średnim zakresie ogniskowych
Przedni aparat Nothing Phone (4a) Pro wykonuje dobrą robotę i zapewnia spójne zdjęcia w świetle dziennym. Jednak przy słabym oświetleniu szybko staje się głośny, a opóźnienie migawki wzrasta.
Z tyłu znajdują się dwa 50-megapikselowe czujniki: główny i peryskopowy zoom są wyposażone w OIS i zapewniają naprawdę dobre wyniki w średnim zakresie. Ten ostatni może nawet korzystać z cyfrowego powiększenia 140x, co nie jest nawet spotykane w segmencie premium w tej formie, nawet jeśli jakość nie jest już dobra. Ultraszeroki kąt zapewnia tylko przeciętne wyniki. Więcej wrażeń na temat kamer znajdą Państwo w tym artykule.
Filmy są możliwe tylko w 4K przy 30 FPS z tylną konfiguracją, chociaż można również użyć zoomu, w tym 20-krotnego zoomu cyfrowego. Jeśli są Państwo zadowoleni z Full HD, można również użyć 60 FPS i ultraszerokiego kąta. Z przodu możliwe jest tylko 1080p z maksymalnie 60 FPS.
Porównanie zdjęć
Wybierz jedną z dostępnych scen i porównuj powiększone fragmenty zdjęć. Jeden klik w oknie "kliknij aby powiększyć" rozpoczyna cały proces. Lewy klik w oknach poniżej otwiera oryginalne zdjęcia w nowym oknie przeglądarki. Zdjęcia wykonane urządzeniem z niniejszej recenzji można zobaczyć w większym oknie poniżej.
Main cameraMain cameraUltra wide-angle5x ZoomLow-Light

Wyświetlacz - Jasny OLED z PWM o wysokiej częstotliwości
Wyświetlacz Nothing Phone (4a) Pro nieznacznie urósł i mierzy teraz 6,83 cala (17,35 cm). Nothing deklaruje jasność 1600 cd/m² na zewnątrz i szczytową jasność do 5000 cd/m². Możemy potwierdzić to pierwsze, ale nie możemy zbliżyć się do 5000 cd/m² ze smartfona.
Wyświetlacz ma dość niskie podstawowe migotanie 90 Hz, które ma być kompensowane przez przyciemnianie PWM o wysokiej częstotliwości nominalnie 2160 Hz. Możemy potwierdzić wysoką częstotliwość, ale niski poziom podstawowego migotania oznacza, że nie można wykluczyć skarg ze strony wrażliwych użytkowników.
| |||||||||||||||||||||||||
rozświetlenie: 95 %
na akumulatorze: 1604 cd/m²
kontrast: ∞:1 (czerń: 0 cd/m²)
ΔE ColorChecker Calman: 1.9 | ∀{0.5-29.43 Ø4.74}
ΔE Greyscale Calman: 2.9 | ∀{0.09-98 Ø4.98}
98.7% sRGB (Calman 2D)
Gamma: 2.27
CCT: 7083 K
| Nothing Phone (4a) Pro AMOLED, 2800x1260, 6.8" | Samsung Galaxy S25 FE AMOLED, 2340x1080, 6.7" | Xiaomi 15T AMOLED, 2772x1280, 6.8" | Fairphone 6 pOLED, 2484x1116, 6.3" | |
|---|---|---|---|---|
| Screen | -25% | -4% | -14% | |
| Brightness middle (cd/m²) | 1604 | 1136 -29% | 1070 -33% | 737 -54% |
| Brightness (cd/m²) | 1585 | 1132 -29% | 1079 -32% | 736 -54% |
| Brightness Distribution (%) | 95 | 98 3% | 94 -1% | 97 2% |
| Black Level * (cd/m²) | ||||
| Colorchecker dE 2000 * | 1.9 | 3.5 -84% | 1.5 21% | 1.6 16% |
| Colorchecker dE 2000 max. * | 4.3 | 5.5 -28% | 3.9 9% | 3.9 9% |
| Greyscale dE 2000 * | 2.9 | 2.4 17% | 2.5 14% | 3 -3% |
| Gamma | 2.27 97% | 2.02 109% | 2.24 98% | 2.24 98% |
| CCT | 7083 92% | 6322 103% | 6648 98% | 6706 97% |
* ... im mniej tym lepiej
| Display / APL18 Peak Brightness | |
| Xiaomi 15T | |
| Samsung Galaxy S25 FE | |
| Nothing Phone (4a) Pro | |
| Fairphone 6 | |
| Display / HDR Peak Brightness | |
| Xiaomi 15T | |
| Samsung Galaxy S25 FE | |
| Fairphone 6 | |
| Nothing Phone (4a) Pro | |
Migotanie ekranu / PWM (modulacja szerokości impulsu)
| Wykryto migotanie ekranu/wykryto PWM | 90 Hz Amplitude: 13.58 % Secondary Frequency: 2173 Hz | ||
Podświetlenie wyświetlacza miga z częstotliwością 90 Hz (najgorszy przypadek, np. przy użyciu PWM) . Częstotliwość 90 Hz jest bardzo niska, więc migotanie może powodować zmęczenie oczu i bóle głowy po dłuższym użytkowaniu. Dla porównania: 52 % wszystkich testowanych urządzeń nie używa PWM do przyciemniania wyświetlacza. Jeśli wykryto PWM, zmierzono średnio 7867 (minimum: 5 - maksimum: 343500) Hz. | |||
Seria pomiarów ze stałym poziomem powiększenia i różnymi ustawieniami jasności (krzywa amplitudy przy minimalnej jasności wygląda płasko, ale jest to spowodowane skalowaniem. Pole informacyjne pokazuje powiększoną wersję amplitudy przy minimalnej jasności)
Wyświetl czasy reakcji
| ↔ Czas reakcji od czerni do bieli | ||
|---|---|---|
| 0.84 ms ... wzrost ↗ i spadek ↘ łącznie | ↗ 0.418 ms wzrost | |
| ↘ 0.4175 ms upadek | ||
| W naszych testach ekran wykazuje bardzo szybką reakcję i powinien bardzo dobrze nadawać się do szybkich gier. Dla porównania, wszystkie testowane urządzenia wahają się od 0.1 (minimum) do 240 (maksimum) ms. » 2 % wszystkich urządzeń jest lepszych. Oznacza to, że zmierzony czas reakcji jest lepszy od średniej wszystkich testowanych urządzeń (19.9 ms). | ||
| ↔ Czas reakcji 50% szarości do 80% szarości | ||
| 0.64 ms ... wzrost ↗ i spadek ↘ łącznie | ↗ 0.307 ms wzrost | |
| ↘ 0.3305 ms upadek | ||
| W naszych testach ekran wykazuje bardzo szybką reakcję i powinien bardzo dobrze nadawać się do szybkich gier. Dla porównania, wszystkie testowane urządzenia wahają się od 0.165 (minimum) do 636 (maksimum) ms. » 2 % wszystkich urządzeń jest lepszych. Oznacza to, że zmierzony czas reakcji jest lepszy od średniej wszystkich testowanych urządzeń (31.2 ms). | ||
Wydajność, emisje i czas pracy na baterii - Telefon (4a) Pro z SoC Snapdragon
Nothing Phone (4a) Pro jest zasilany przez Snapdragon 7 Gen 4 z 8 lub 12 GB pamięci RAM LPDDR5x, który może zapewnić pełną wydajność nawet przy stałym obciążeniu. Chociaż wynikające z tego temperatury powierzchni mogą być wysokie, pozostają one w akceptowalnych granicach.
Głośniki zapewniają użyteczny dźwięk, ale nie są wybitne. Z drugiej strony, czas pracy na baterii jest bardzo dobry. Przewodowe szybkie ładowanie o mocy do 50 W jest również obsługiwane. Z odpowiednim zasilaczem, pełne ładowanie trwa 67 minut w teście (50%: 22 min., 80%: 38 min.).
| Nothing Phone (4a) Pro | Samsung Galaxy S25 FE | Xiaomi 15T | Fairphone 6 | Przeciętny 256 GB UFS 3.1 Flash | Średnia w klasie Smartphone | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AndroBench 3-5 | 15% | -27% | -2% | -28% | -9% | |
| Sequential Read 256KB (MB/s) | 1977.37 | 3756.44 90% | 1954.45 -1% | 1973.22 0% | 1768 ? -11% | 2229 ? 13% |
| Sequential Write 256KB (MB/s) | 1738.18 | 2450.19 41% | 1879.62 8% | 2006.71 15% | 1225 ? -30% | 1910 ? 10% |
| Random Read 4KB (MB/s) | 409.28 | 382.44 -7% | 278.9 -32% | 358.89 -12% | 289 ? -29% | 306 ? -25% |
| Random Write 4KB (MB/s) | 547.62 | 198.68 -64% | 89.68 -84% | 487.48 -11% | 325 ? -41% | 362 ? -34% |
(-) Maksymalna temperatura w górnej części wynosi 48.2 °C / 119 F, w porównaniu do średniej 35.2 °C / 95 F , począwszy od 21.9 do 247 °C dla klasy Smartphone.
(-) Dno nagrzewa się maksymalnie do 45.3 °C / 114 F, w porównaniu do średniej 34 °C / 93 F
(+) W stanie bezczynności średnia temperatura górnej części wynosi 30.7 °C / 87 F, w porównaniu ze średnią temperaturą urządzenia wynoszącą 32.9 °C / ### class_avg_f### F.
testy obciążeniowe 3DMark
| 3DMark | |
| Wild Life Stress Test Stability | |
| Nothing Phone (4a) Pro | |
| Fairphone 6 | |
| Xiaomi 15T | |
| Samsung Galaxy S25 FE | |
| Wild Life Extreme Stress Test | |
| Nothing Phone (4a) Pro | |
| Xiaomi 15T | |
| Samsung Galaxy S25 FE | |
| Steel Nomad Light Stress Test Stability | |
| Fairphone 6 | |
| Nothing Phone (4a) Pro | |
| Xiaomi 15T | |
| Samsung Galaxy S25 FE | |
Nothing Phone (4a) Pro analiza dźwięku
(+) | głośniki mogą odtwarzać stosunkowo głośno (88.9 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(-) | prawie brak basu - średnio 25% niższa od mediany
(±) | liniowość basu jest średnia (9.3% delta do poprzedniej częstotliwości)
Średnie 400 - 2000 Hz
(±) | zmniejszone średnie - średnio 7.5% niższe niż mediana
(+) | średnie są liniowe (6.7% delta do poprzedniej częstotliwości)
Wysokie 2–16 kHz
(+) | zrównoważone maksima - tylko 4.6% od mediany
(+) | wzloty są liniowe (3.5% delta do poprzedniej częstotliwości)
Ogólnie 100 - 16.000 Hz
(±) | liniowość ogólnego dźwięku jest średnia (19% różnicy w stosunku do mediany)
W porównaniu do tej samej klasy
» 24% wszystkich testowanych urządzeń w tej klasie było lepszych, 9% podobnych, 67% gorszych
» Najlepszy miał deltę 11%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 134%
W porównaniu do wszystkich testowanych urządzeń
» 45% wszystkich testowanych urządzeń było lepszych, 7% podobnych, 48% gorszych
» Najlepszy miał deltę 4%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 134%
Xiaomi 15T analiza dźwięku
(+) | głośniki mogą odtwarzać stosunkowo głośno (92.2 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(-) | prawie brak basu - średnio 25.2% niższa od mediany
(+) | bas jest liniowy (5.8% delta do poprzedniej częstotliwości)
Średnie 400 - 2000 Hz
(±) | zmniejszone średnie - średnio 6.1% niższe niż mediana
(+) | średnie są liniowe (4.5% delta do poprzedniej częstotliwości)
Wysokie 2–16 kHz
(+) | zrównoważone maksima - tylko 2.3% od mediany
(+) | wzloty są liniowe (2.8% delta do poprzedniej częstotliwości)
Ogólnie 100 - 16.000 Hz
(±) | liniowość ogólnego dźwięku jest średnia (15.9% różnicy w stosunku do mediany)
W porównaniu do tej samej klasy
» 5% wszystkich testowanych urządzeń w tej klasie było lepszych, 5% podobnych, 91% gorszych
» Najlepszy miał deltę 11%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 134%
W porównaniu do wszystkich testowanych urządzeń
» 24% wszystkich testowanych urządzeń było lepszych, 5% podobnych, 70% gorszych
» Najlepszy miał deltę 4%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 134%
| Czasy pracy - WiFi v1.3 | |
| Nothing Phone (4a) Pro | |
| Samsung Galaxy S25 FE | |
| Xiaomi 15T | |
| Fairphone 6 | |
Ogólna ocena Notebookcheck
Nothing Phone (4a) Pro imponuje jako stylowy smartfon średniej klasy z mocną baterią, dobrą wydajnością i niezwykle silnym zoomem peryskopowym, ale słabnie pod względem ochrony przed wodą i dostarczania aktualizacji.
Nothing Phone (4a) Pro
- 07/05/2026 v8
Daniel Schmidt
Możliwe alternatywy w porównaniu
Obraz | Model / recenzja | Cena | Waga | napęd | Ekran |
|---|---|---|---|---|---|
| Nothing Phone (4a) Pro Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 SM7750-AB ⎘ Qualcomm Adreno 722 ⎘ 12 GB Pamięć, 256 GB | Amazon: Cena katalogowa: 549€ | 210 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.83" 2800x1260 450 PPI AMOLED | |
| Samsung Galaxy S25 FE Samsung Exynos 2400 ⎘ Samsung Xclipse 940 ⎘ 8 GB Pamięć, 256 GB | Amazon: Cena katalogowa: 809€ | 190 g | 256 GB UFS 4.0 Flash | 6.70" 2340x1080 382 PPI AMOLED | |
| Xiaomi 15T MediaTek Dimensity 8400 ⎘ ARM Mali-G720 MP7 ⎘ 12 GB Pamięć, 512 GB | Amazon: Cena katalogowa: 650€ | 194 g | 512 GB UFS 4.1 Flash | 6.83" 2772x1280 447 PPI AMOLED | |
| Fairphone 6 Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 ⎘ Qualcomm Adreno 810 ⎘ 8 GB Pamięć, 256 GB | Amazon: Cena katalogowa: 599€ | 191.4 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.31" 2484x1116 432 PPI pOLED |
Przezroczystość
Wyboru urządzeń do recenzji dokonuje nasza redakcja. Próbka testowa została udostępniona autorowi jako pożyczka od producenta lub sprzedawcy detalicznego na potrzeby tej recenzji. Pożyczkodawca nie miał wpływu na tę recenzję, producent nie otrzymał też kopii tej recenzji przed publikacją. Nie było obowiązku publikowania tej recenzji. Jako niezależna firma medialna, Notebookcheck nie podlega władzy producentów, sprzedawców detalicznych ani wydawców.
Tak testuje Notebookcheck
Każdego roku Notebookcheck niezależnie sprawdza setki laptopów i smartfonów, stosując standardowe procedury, aby zapewnić porównywalność wszystkich wyników. Od około 20 lat stale rozwijamy nasze metody badawcze, ustanawiając przy tym standardy branżowe. W naszych laboratoriach testowych doświadczeni technicy i redaktorzy korzystają z wysokiej jakości sprzętu pomiarowego. Testy te obejmują wieloetapowy proces walidacji. Nasz kompleksowy system ocen opiera się na setkach uzasadnionych pomiarów i benchmarków, co pozwala zachować obiektywizm.































