Werdykt w sprawie Nothing Phone (4a)
Nothing Phone (4a) stanowi rozsądną ewolucję swojego udanego poprzednika, nie stanowiąc przy tym prawdziwej rewolucji. Znacznie jaśniejszy wyświetlacz, wysoka wydajność na co dzień dzięki nowemu procesorowi Snapdragon i ulepszona konfiguracja aparatu z zoomem peryskopowym wyróżniają się w szczególności, przy czym ten ostatni jest prawdziwą atrakcją w tej klasie cenowej. Żywotność baterii, wzornictwo i indywidualnie dostosowywane oświetlenie Glyph również pozostawiają dobre wrażenie.
W codziennym użytkowaniu smartfon imponuje płynnym działaniem, dobrą jakością wykonania i nowoczesnymi funkcjami, takimi jak 5G, Wi-Fi 6 i NFC. Aparat główny i aparat z zoomem zapewniają dobre wyniki w dobrych warunkach oświetleniowych, podczas gdy aparat ultraszerokokątny jest raczej słaby.
Główna krytyka dotyczy polityki aktualizacji: trzy aktualizacje Android wydają się teraz nieco ograniczone. Ponadto nie ma obsługi eSIM poza Japonią, a głośniki i chłodzenie nie osiągają naprawdę najwyższych poziomów. Urządzenie może również stać się dość ciepłe pod obciążeniem.
Za
Przeciw
Cena i dostępność
Telefon Nothing (4a) jest dostępny bezpośrednio na stronie Nothinga także u sprzedawców detalicznych, takich jak Amazon i Coolblue.
W Niemczech oferowany jest w czterech kolorach i trzech wariantach pamięci masowej, z cenami detalicznymi 349 euro za model 8/128 GB, 389 euro za wersję 8/256 GB i 429 euro za konfigurację 12/256 GB. Ceny, dostępność i dostępne kolory/opcje pamięci masowej mogą się różnić w zależności od regionu.
Spis treści
- Werdykt w sprawie Nothing Phone (4a)
- Specyfikacje: Nothing Phone (4a)
- Obudowa i funkcje: obsługa eSIM tylko w modelach japońskich
- Komunikacja i obsługa: Nothing Phone (4a) z optycznym czujnikiem linii papilarnych
- Oprogramowanie i zrównoważony rozwój: Tylko trzy aktualizacje Android dla smartfona Nothing
- Kamery: peryskopowy zoom w telefonie (4a)
- Jasny wyświetlacz z funkcją ściemniania PWM o wysokiej częstotliwości
- Wydajność, emisja i czas pracy baterii: nowoczesny 4 nm Snapdragon
- Ogólna ocena Notebookcheck
- Możliwe alternatywy w skrócie
Telefon Nic (4a) jest kontynuacją telefonu Phone (3a), który ostatecznie stał się czymś w rodzaju ukrytego klejnotu w segmencie średniej klasy, nie tylko dzięki spadającej cenie.
W nowym modelu Nothing poprawiło przede wszystkim jasność wyświetlacza i szybkość pamięci masowej. Pojemność baterii znacznie wzrosła tylko w modelu indyjskim (5400 mAh), a po raz pierwszy dołączono również peryskopowy obiektyw zmiennoogniskowy.
Specyfikacje: Nothing Phone (4a)
Obudowa i funkcje: obsługa eSIM tylko w modelach japońskich
Nothing Phone (4a) dostępny jest w czterech kolorach: czarnym, białym, niebieskim i różowym. Jego jakość wykonania jest imponująca, z ciasnymi i równymi szczelinami. Czuje się również stabilnie, gdy jest poddawany próbom skręcania, chociaż słyszalnie skrzypi. Stosunek ekranu do obudowy wynosi atrakcyjne 87%.
Zestaw funkcji został ulepszony dzięki nowemu SoC i ulepszonemu aparatowi, ale nie są to duże skoki w porównaniu z poprzednikiem. Nowością z tyłu jest Glyph Bar, który ma teraz więcej diod LED niż w poprzedniku Phone (3a) i może być szeroko konfigurowany. Przycisk AI również został przeniesiony na lewą stronę, dzięki czemu łatwiej go odróżnić od przycisku zasilania.
Komunikacja i obsługa: Nothing Phone (4a) z optycznym czujnikiem linii papilarnych
Jak na swoją klasę cenową, Nothing Phone (4a) jest dobrze wyposażony pod względem modułów łączności: szybkie Wi-Fi 6, 5G Sub-6 i NFC są na pokładzie. W przypadku połączeń obsługuje podwójną kartę nano-SIM, połączenia Wi-Fi, VoLTE i Vo5G, ale niestety nie ma eSIM. Jakość połączeń jest dobra, gdy telefon jest trzymany przy uchu, chociaż tłumienie hałasu otoczenia często osiąga swoje granice w głośnym ruchu ulicznym.
Bezpieczeństwo biometryczne jest obsługiwane przez optyczny skaner linii papilarnych zintegrowany z wyświetlaczem, który oferuje dobre wskaźniki rozpoznawania i szybko odblokowuje smartfon. Dostępne jest również mniej bezpieczne rozpoznawanie twarzy za pomocą przedniej kamery. Liniowy silnik wibracyjny zapewnia wyraźne haptyczne sprzężenie zwrotne i można go regulować w ustawieniach.
| Networking | |
| Nothing Phone (4a) | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| Honor 400 | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Przeciętny 802.11 a/b/g/n/ac/ax | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| Średnia w klasie Smartphone | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
Oprogramowanie i zrównoważony rozwój: Tylko trzy aktualizacje Android dla smartfona Nothing
Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, Nothing jest stosunkowo przejrzysty i dostarcza pewnych informacji na temat użytych materiałów pochodzących z recyklingu, a także śladu CO2e smartfona. Opakowanie również nie zawiera plastiku.
Sytuacja z aktualizacjami jest bardziej zróżnicowana: Podczas gdy sześć lat poprawek bezpieczeństwa jest całkowicie akceptowalne, istnieją tylko trzy lata aktualizacji Android. Android 19 będzie zatem końcem linii.
Kamery: peryskopowy zoom w telefonie (4a)
Przedni aparat Nothing Phone (4a) zapewnia zrównoważone zdjęcia w świetle dziennym i obsługuje wideo Full HD z prędkością do 60 klatek na sekundę.
Trio z tyłu jest niezwykle dobrze wyposażone jak na tę klasę cenową, ponieważ Nothing oferuje nawet peryskopowy obiektyw zmiennoogniskowy z 3,5-krotnym powiększeniem optycznym (80 mm). W zestawie znajduje się również optyczna stabilizacja obrazu, a zarówno główny aparat, jak i obiektyw zmiennoogniskowy zapewniają atrakcyjne zdjęcia w dobrych warunkach oświetleniowych. Ultraszerokokątny aparat pozostaje nieco w tyle pod względem jakości i pozostaje na zwykłym, raczej słabym poziomie średniej klasy.
Główny i zmiennoogniskowy sensor nagrywają filmy w 4K/30 FPS lub 1080p/60 FPS. Ci, którzy są zadowoleni z Full HD przy 30 FPS, mogą również korzystać z kamery ultraszerokokątnej. Podczas nagrywania wideo czerwona dioda LED Glyph miga w sposób ciągły, wskazując, że nagrywanie jest w toku. Dźwięk jest trochę słaby.
Porównanie zdjęć
Wybierz jedną z dostępnych scen i porównuj powiększone fragmenty zdjęć. Jeden klik w oknie "kliknij aby powiększyć" rozpoczyna cały proces. Lewy klik w oknach poniżej otwiera oryginalne zdjęcia w nowym oknie przeglądarki. Zdjęcia wykonane urządzeniem z niniejszej recenzji można zobaczyć w większym oknie poniżej.
HauptkameraHauptkameraUltraweitwinkel5-facher ZoomLow-Light

Jasny wyświetlacz z funkcją ściemniania PWM o wysokiej częstotliwości
Wyświetlacz Nothing Phone (4a) urósł nieznacznie do 6,78 cala i jest znacznie jaśniejszy niż wcześniej. Jednak w naszym teście nie zbliżył się do szczytowej jasności 4500 cd/m² reklamowanej przez Nothing.
Częstotliwość odświeżania może być dynamicznie regulowana przez system w zakresie od 30 do 120 Hz. Aby zmniejszyć zmęczenie oczu, Nothing wykorzystuje przyciemnianie PWM o wysokiej częstotliwości przy 2160 Hz, chociaż zmierzyliśmy również migotanie bazowe na poziomie 90 Hz, co oznacza, że nie można wykluczyć dyskomfortu dla wrażliwych użytkowników.
| |||||||||||||||||||||||||
rozświetlenie: 97 %
na akumulatorze: 1536 cd/m²
kontrast: ∞:1 (czerń: 0 cd/m²)
ΔE ColorChecker Calman: 2.6 | ∀{0.5-29.43 Ø4.74}
ΔE Greyscale Calman: 2 | ∀{0.09-98 Ø4.98}
99.9% sRGB (Calman 2D)
Gamma: 2.24
CCT: 6878 K
| Nothing Phone (4a) AMOLED, 2720x1224, 6.8" | Samsung Galaxy A36 5G Super AMOLED, 2340x1080, 6.7" | Xiaomi Poco M8 Pro 5G AMOLED, 2772x1280, 6.8" | Honor 400 OLED, 2736x1264, 6.6" | |
|---|---|---|---|---|
| Screen | 4% | 28% | 33% | |
| Brightness middle (cd/m²) | 1536 | 1127 -27% | 1791 17% | 1605 4% |
| Brightness (cd/m²) | 1538 | 1137 -26% | 1795 17% | 1607 4% |
| Brightness Distribution (%) | 97 | 98 1% | 99 2% | 96 -1% |
| Black Level * (cd/m²) | ||||
| Colorchecker dE 2000 * | 2.6 | 1.8 31% | 1.5 42% | 0.7 73% |
| Colorchecker dE 2000 max. * | 5.7 | 2.8 51% | 3.4 40% | 1.5 74% |
| Greyscale dE 2000 * | 2 | 2.1 -5% | 1 50% | 1.1 45% |
| Gamma | 2.24 98% | 2.11 104% | 2.23 99% | 2.24 98% |
| CCT | 6878 95% | 6466 101% | 6587 99% | 6422 101% |
* ... im mniej tym lepiej
| Display / APL18 Peak Brightness | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Honor 400 | |
| Nothing Phone (4a) | |
| Display / HDR Peak Brightness | |
| Honor 400 | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Nothing Phone (4a) | |
Migotanie ekranu / PWM (modulacja szerokości impulsu)
| Wykryto migotanie ekranu/wykryto PWM | 90 Hz Amplitude: 17.49 % Secondary Frequency: 2173 Hz | ||
Podświetlenie wyświetlacza miga z częstotliwością 90 Hz (najgorszy przypadek, np. przy użyciu PWM) . Częstotliwość 90 Hz jest bardzo niska, więc migotanie może powodować zmęczenie oczu i bóle głowy po dłuższym użytkowaniu. Dla porównania: 52 % wszystkich testowanych urządzeń nie używa PWM do przyciemniania wyświetlacza. Jeśli wykryto PWM, zmierzono średnio 7864 (minimum: 5 - maksimum: 343500) Hz. | |||
Seria pomiarów ze stałym poziomem powiększenia i różnymi ustawieniami jasności (krzywa amplitudy przy minimalnej jasności wygląda płasko, ale jest to spowodowane skalowaniem. Pole informacyjne pokazuje powiększoną wersję amplitudy przy minimalnej jasności)
Wyświetl czasy reakcji
| ↔ Czas reakcji od czerni do bieli | ||
|---|---|---|
| 0.99 ms ... wzrost ↗ i spadek ↘ łącznie | ↗ 0.497 ms wzrost | |
| ↘ 0.49 ms upadek | ||
| W naszych testach ekran wykazuje bardzo szybką reakcję i powinien bardzo dobrze nadawać się do szybkich gier. Dla porównania, wszystkie testowane urządzenia wahają się od 0.1 (minimum) do 240 (maksimum) ms. » 3 % wszystkich urządzeń jest lepszych. Oznacza to, że zmierzony czas reakcji jest lepszy od średniej wszystkich testowanych urządzeń (19.9 ms). | ||
| ↔ Czas reakcji 50% szarości do 80% szarości | ||
| 8.18 ms ... wzrost ↗ i spadek ↘ łącznie | ↗ 0.3435 ms wzrost | |
| ↘ 7.836 ms upadek | ||
| W naszych testach ekran wykazuje szybki czas reakcji i powinien nadawać się do gier. Dla porównania, wszystkie testowane urządzenia wahają się od 0.165 (minimum) do 636 (maksimum) ms. » 21 % wszystkich urządzeń jest lepszych. Oznacza to, że zmierzony czas reakcji jest lepszy od średniej wszystkich testowanych urządzeń (31.2 ms). | ||
Wydajność, emisja i czas pracy baterii: nowoczesny 4 nm Snapdragon
A Snapdragon 7s Gen 4 ze zintegrowanym GPU Adreno 810 zasila Nothing Phone (4a). Pamięć LPDDR4x może nie jest najnowocześniejsza, ale jest to prawdopodobnie spowodowane kryzysem pamięci, a ten typ pamięci RAM pozostaje powszechny w tej klasie cenowej. Nie ma to zauważalnego wpływu na codzienną wydajność, ponieważ system działa bardzo płynnie.
Pod obciążeniem temperatury powierzchni mogą miejscami zbliżyć się do 50 °C. Chociaż nadal mieści się to w akceptowalnych granicach, czasami może być bardzo ciepło. Wydaje się jednak, że nie ma to wpływu na SoC i konsekwentnie zapewnia on pełną wydajność.
Głośniki zapewniają przyzwoity dźwięk, ale raczej nie wzbudzą większego entuzjazmu. Z drugiej strony, żywotność baterii jest przekonująca. Telefon (4a) można również dość szybko naładować za pomocą kabla z mocą do 50 watów: Pełne naładowanie zajęło w naszym teście 65 minut (50%: 23 min., 80%: 39 min.).
| Jetstream 2 - 2.0 Total | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Przeciętny Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 (143.9 - 180.2, n=2) | |
| Średnia w klasie Smartphone (59.7 - 423, n=129, ostatnie 2 lata) | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Honor 400 | |
| Nothing Phone (4a) | Samsung Galaxy A36 5G | Xiaomi Poco M8 Pro 5G | Honor 400 | Przeciętny 256 GB UFS 3.1 Flash | Średnia w klasie Smartphone | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AndroBench 3-5 | -59% | -40% | 14% | -6% | 15% | |
| Sequential Read 256KB (MB/s) | 2003.93 | 968.34 -52% | 1009.1 -50% | 1962.46 -2% | 1768 ? -12% | 2231 ? 11% |
| Sequential Write 256KB (MB/s) | 1596.2 | 166.77 -90% | 993.91 -38% | 1812.5 14% | 1225 ? -23% | 1910 ? 20% |
| Random Read 4KB (MB/s) | 263.22 | 233.98 -11% | 183.57 -30% | 333.34 27% | 289 ? 10% | 306 ? 16% |
| Random Write 4KB (MB/s) | 325.75 | 62.58 -81% | 187.74 -42% | 377.57 16% | 325 ? 0% | 361 ? 11% |
(-) Maksymalna temperatura w górnej części wynosi 49.9 °C / 122 F, w porównaniu do średniej 35.3 °C / 96 F , począwszy od 21.9 do 247 °C dla klasy Smartphone.
(-) Dno nagrzewa się maksymalnie do 47.5 °C / 118 F, w porównaniu do średniej 34 °C / 93 F
(+) W stanie bezczynności średnia temperatura górnej części wynosi 31.1 °C / 88 F, w porównaniu ze średnią temperaturą urządzenia wynoszącą 32.9 °C / ### class_avg_f### F.
testy obciążeniowe 3DMark
| 3DMark | |
| Wild Life Stress Test Stability | |
| Honor 400 | |
| Nothing Phone (4a) | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Wild Life Extreme Stress Test | |
| Nothing Phone (4a) | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Steel Nomad Light Stress Test Stability | |
| Honor 400 | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Nothing Phone (4a) | |
Nothing Phone (4a) analiza dźwięku
(+) | głośniki mogą odtwarzać stosunkowo głośno (89.3 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(-) | prawie brak basu - średnio 21.5% niższa od mediany
(±) | liniowość basu jest średnia (7.7% delta do poprzedniej częstotliwości)
Średnie 400 - 2000 Hz
(±) | wyższe średnie - średnio 6.1% wyższe niż mediana
(+) | średnie są liniowe (4.7% delta do poprzedniej częstotliwości)
Wysokie 2–16 kHz
(+) | zrównoważone maksima - tylko 3.6% od mediany
(+) | wzloty są liniowe (4.1% delta do poprzedniej częstotliwości)
Ogólnie 100 - 16.000 Hz
(±) | liniowość ogólnego dźwięku jest średnia (16% różnicy w stosunku do mediany)
W porównaniu do tej samej klasy
» 5% wszystkich testowanych urządzeń w tej klasie było lepszych, 5% podobnych, 90% gorszych
» Najlepszy miał deltę 11%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 134%
W porównaniu do wszystkich testowanych urządzeń
» 25% wszystkich testowanych urządzeń było lepszych, 5% podobnych, 70% gorszych
» Najlepszy miał deltę 4%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 134%
Samsung Galaxy A36 5G analiza dźwięku
(+) | głośniki mogą odtwarzać stosunkowo głośno (90.5 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(-) | prawie brak basu - średnio 26.4% niższa od mediany
(±) | liniowość basu jest średnia (7.3% delta do poprzedniej częstotliwości)
Średnie 400 - 2000 Hz
(±) | zmniejszone średnie - średnio 6.1% niższe niż mediana
(+) | średnie są liniowe (4.3% delta do poprzedniej częstotliwości)
Wysokie 2–16 kHz
(+) | zrównoważone maksima - tylko 3% od mediany
(+) | wzloty są liniowe (1.8% delta do poprzedniej częstotliwości)
Ogólnie 100 - 16.000 Hz
(±) | liniowość ogólnego dźwięku jest średnia (17.9% różnicy w stosunku do mediany)
W porównaniu do tej samej klasy
» 16% wszystkich testowanych urządzeń w tej klasie było lepszych, 8% podobnych, 76% gorszych
» Najlepszy miał deltę 11%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 134%
W porównaniu do wszystkich testowanych urządzeń
» 37% wszystkich testowanych urządzeń było lepszych, 8% podobnych, 55% gorszych
» Najlepszy miał deltę 4%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 134%
| Czasy pracy - WiFi v1.3 | |
| Nothing Phone (4a) | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Honor 400 | |
Ogólna ocena Notebookcheck
Nothing Phone (4a) imponuje jako stylowy smartfon średniej klasy z mocnym wyświetlaczem, dobrą wydajnością, długim czasem pracy na baterii i zaskakująco dobrym aparatem z zoomem, ale wypada słabo, jeśli chodzi o politykę aktualizacji.

Nothing Phone (4a)
- 12/05/2026 v8
Daniel Schmidt
Możliwe alternatywy w skrócie
Obraz | Model / recenzja | Cena | Waga | napęd | Ekran |
|---|---|---|---|---|---|
| Nothing Phone (4a) Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 ⎘ Qualcomm Adreno 810 ⎘ 12 GB Pamięć, 256 GB | Amazon: Cena katalogowa: 429€ | 204.5 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.78" 2720x1224 440 PPI AMOLED | |
| Samsung Galaxy A36 5G Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 ⎘ Qualcomm Adreno 710 ⎘ 6 GB Pamięć, 256 GB | Amazon: Cena katalogowa: 379€ | 195 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.70" 2340x1080 385 PPI Super AMOLED | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 ⎘ Qualcomm Adreno 810 ⎘ 12 GB Pamięć, 512 GB UFS 2.1 | Amazon: $380.00 Cena katalogowa: 400 Euro | 206 g | 512 GB UFS 2.2 Flash | 6.83" 2772x1280 447 PPI AMOLED | |
| Honor 400 Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 ⎘ Qualcomm Adreno 720 ⎘ 8 GB Pamięć, 512 GB | Amazon: Cena katalogowa: 550€ | 184 g | 512 GB UFS 3.1 Flash | 6.55" 2736x1264 460 PPI OLED |
Przezroczystość
Wyboru urządzeń do recenzji dokonuje nasza redakcja. Próbka testowa została udostępniona autorowi przez producenta bezpłatnie do celów recenzji. Na tę recenzję nie miały wpływu osoby trzecie, a producent nie otrzymał kopii tej recenzji przed publikacją. Nie było obowiązku publikowania tej recenzji. Jako niezależna firma medialna, Notebookcheck nie podlega władzy producentów, sprzedawców detalicznych ani wydawców.
Tak testuje Notebookcheck
Każdego roku Notebookcheck niezależnie sprawdza setki laptopów i smartfonów, stosując standardowe procedury, aby zapewnić porównywalność wszystkich wyników. Od około 20 lat stale rozwijamy nasze metody badawcze, ustanawiając przy tym standardy branżowe. W naszych laboratoriach testowych doświadczeni technicy i redaktorzy korzystają z wysokiej jakości sprzętu pomiarowego. Testy te obejmują wieloetapowy proces walidacji. Nasz kompleksowy system ocen opiera się na setkach uzasadnionych pomiarów i benchmarków, co pozwala zachować obiektywizm.

































