Notebookcheck Logo

Test laptopa MSI WS60 6QJ

30/06/2016

MSI WS60 to mobilna stacja robocza zbudowana na bazie przeznaczonego dla graczy laptopa GS60. My przetestowaliśmy wersję z procesorem Xeon, kartą grafiki Quadro M2000M, matrycą 4K i zestawem trzech dysków (dwóch SSD i jednego HDD).

Obudowa

MSI WS60 6QJ to jedna z najlżejszych i najszczuplejszych stacji roboczych. Przy masie 2 kg notebook MSI jest o 100 g lżejszy, niż konkurencyjny HP ZBook Studio G3, Jest jednak nieco grubszy, gdyż jego wysokość to 19,9 mm a wysokość laptopa HP to 18 mm. Sama obudowa MSI WS60 już przy pierwszym spojrzeniu może wydawać się znajoma. Producent nie kłopotał się z projektowaniem nowej obudowy i wykorzystał tę, którą zaprojektował dla przeznaczonego dla graczy laptopa MSI GS60. Jedyną zmianą jest właściwie logo – emblemat smoczej armii został zastąpiony odznaką Workstation.

Pod względem wizualnym WS60 6QJ prezentuje się świetnie. Ciemne wykończenie laptopa sprawdza się doskonale w przypadku maszyny biznesowej. Podświetlone na zielono logo Workstation podkreśla biznesowy charakter komputera i z zewnątrz niejako odcina go od gamingowych korzeni. Od wewnątrz jednak podpisy Dynaudio i Steelseries oraz podświetlany przycisk zasilania i gamingowa klawiatura przypominają o rodowodzie omawianego laptopa.

Wyjątkowo smukła obudowa ekranu wygląda bardzo elegancko, ale pod względem sztywności pomimo wzmocnienia przez szczotkowane aluminium nieco zawodzi. Punktowy nacisk na powierzchnię dekla wywoła widoczne zakłócenia w wyświetlanym obrazie. W recenzji GS60 chwaliłem matową ramkę matrycy. W WS60, jako stacji roboczej, jest to element standardowy, dobrze skorelowany z antyodblaskową matrycą (której GS60 nie miał).

Zawiasy MSI WS60 6QJ stawiają przeciętny opór, co w zestawieniu z lekkim ekranem i cięższą jednostką zasadniczą umożliwia otworzenie laptopa przy użyciu jednej ręki. Zawiasy mogę także pochwalić za płynność ruchu oraz dość duży kąt maksymalnego odchylenia ekranu (155 stopni).

Jednostka zasadnicza MSI WS60 6QJ nie tylko wygląda bardzo dobrze, ale także cechuje się dobrym spasowaniem poszczególnych elementów. Szpary w miejscach łączeń są minimalne. Nie ma tu także ostrych krawędzi mogących powodować dyskomfort użytkownika. Nieco mniej pozytywnie prezentuje się natomiast sztywność korpusu – mocny nacisk wywołuje gdzieniegdzie pewne ugięcia. Lepiej jest natomiast w kwestii odporności na zabrudzenia. Poza zatłuszczeniem w zasadzie ciężko jest zanieczyścić obudowę WS60.

Usunięcie spodu jednostki zasadniczej (w którym to celu należy odkręcić kilkanaście śrubek krzyżowych) zapewnia dostęp do podstawowych podzespołów. Można wymienić dysk w zatoce 2,5 cala oraz kartę Wi-Fi. Możliwy jest także dostęp do głośników i akumulatora. Najważniejszym jednak powodem, dla którego warto co jakiś czas rozbierać obudowę, jest możliwość przeczyszczenia wentylatorów układu chłodzenia.

Rozmieszczenie złączy zewnętrznych jest w miarę dobre. Przednie części obu boków są luźne. Niestety ściśnięcie portów w tylnych częściach ścianek nie jest idealnym rozwiązaniem, gdyż grubsze wtyczki mogą zablokować jednoczesne użycie niektórych złączy. Ponadto jak na laptop do pracy WS60 6QJ ma dość ograniczony wachlarz gniazd. Wyraźnie brakuje złącza stacji dokującej. Na wyposażeniu nie ma także czytnika kart inteligentnych. Co prawda sytuację ratuje częściowo USB 3.1 typu C, ale z kolei pozostawiono poza nim jedynie dwa klasyczne gniazda USB 3.0 a to już raczej mało jak na 15-calową stację roboczą.

przód: kontrolki stanu
przód: kontrolki stanu
lewy bok: szczeliny wentylacyjne, gniazdo blokady Kensingtona, gniazdo zasilania, dwa USB 3.0, dwa gniazda audio
lewy bok: szczeliny wentylacyjne, gniazdo blokady Kensingtona, gniazdo zasilania, dwa USB 3.0, dwa gniazda audio
prawy bok: USB 3.1 typu C, czytnik kart pamięci, HDMI 1.4, mini DisplayPort, LAN, przycisk resetowana baterii, szczeliny wentylacyjne
prawy bok: USB 3.1 typu C, czytnik kart pamięci, HDMI 1.4, mini DisplayPort, LAN, przycisk resetowana baterii, szczeliny wentylacyjne
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

różnokolorowe podświetlenie klawiatury
różnokolorowe podświetlenie
1. poziom intensywności podświetlenia klawiatury
1. poziom intensywności podświetlenia
2. poziom intensywności podświetlenia klawiatury
2. poziom intensywności podświetlenia
3. poziom intensywności podświetlenia klawiatury
3. poziom intensywności podświetlenia
4. poziom intensywności podświetlenia klawiatury
4. poziom intensywności podświetlenia

W MSI WS60 6QJ zastosowano ten sam model klawiatury, który był montowany w MSI GS60 6QE i GS70 6QE. Jest to klasyczna klawiatura Steelseries przygotowana dla gracza. W zastosowaniach biznesowych ma to zarówno swoje zalety jak i wady. Do zalet należy niespotykane w tej klasie laptopów bardzo bogate podświetlenie, którego intensywnością i barwą można sterować. Równie pozytywnie oceniam brak blokad kombinacji trzech jednocześnie wciskanych klawiszy, co przydaje się nie tylko w grach, ale często bywa użyteczne w profesjonalnych zastosowaniach (choćby skróty klawiszowe w Photoshopie). Nie spodobało mi się natomiast rozmieszczenie klawiszy i zwężenie płytek bloku numerycznego. O ile to ostatnie nie miało znaczenia w laptopie dla gracza, o tyle w stacji roboczej jest dość rażącym mankamentem. Ponadto przycisk prawej strzałki zakłóca harmonię wyżej wzmiankowanego bloku. Dodatkowy klawisz ukośnika wstecznego wstawiony pomiędzy spację a Alt Gr uważam za zbędny a przeniesienie z lewej strony spacji na prawą klawisza Windows może i jest wskazane dla graczy, ale dla profesjonalisty nie ma większego znaczenia. Klawisze cechują się krótkim, miękkim skokiem, wyraźną odpowiedzią i bardzo cichym klikiem, co ogólnie dobrze wpływa na komfort pracy.

Gładzik w MSI WS60 6QJ jest taki sam, jak w MSI GS60 6QE i GS70 6QE. Identyczne jest także oprogramowanie Elan TouchPad umożliwiające dostosowanie gładzika do własnych potrzeb. Korzystnie przedstawiają się gładka powierzchnia oraz rozdzielczość płytki dotykowej. Umożliwiają swobodne operowanie kursorem na obszarze całego ekranu. Niestety producent zintegrował przyciski z samą płytką, co negatywnie wpływa na komfort pracy.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa
aplikacja KLM
aplikacja KLM

Obraz

MSI WS60 6QJ można spotkać z dwoma różnymi typami matryc. Pierwsza opcja to standardowa matryca o rozdzielczości Full HD, druga zaś, która znalazła się w testowanym egzemplarzu, dysponuje rozdzielczością natywną 4K (czyli 3840 x 2160 pikseli). W moim odczuciu jest to dobra rozdzielczość przy większym ekranie, ale na 15 calach wymaga przeskalowania. Optymalnie pracowało mi się przy rozdzielczości zmniejszonej o połowę, do Full HD. Omawiany ekran ma przekątną 15,6 cala a jego powierzchnia jest pokryta antyodblaskową powłoką. Ten panel LCD został wyprodukowany w zakładach Samsunga. Jego identyfikator sprzętowy i oznaczenie to SDC434B / LFL156FL02-101.

parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu po kalibracji
parametry obrazu po kalibracji
parametry obrazu przy minimalnej jasności obrazu
parametry obrazu przy minimalnej jasności obrazu
368.8
cd/m²
368.2
cd/m²
354.4
cd/m²
379.8
cd/m²
362.1
cd/m²
361.1
cd/m²
360
cd/m²
335.9
cd/m²
340.2
cd/m²
podświetlenie ekranu
Samsung SDC434B / LFL156FL02-101
maksimum: 379.8 cd/m² (Nits) średnia: 358.9 cd/m² Minimum: 7.6 cd/m²
rozświetlenie: 88 %
kontrast: 402:1 (czerń: 0.9 cd/m²)55.5% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
80.8% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
53.7% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw matrycy 4K MSI WS60 przed kalibracją a paleta barw matrycy 4K MSI WS60 po kalibracji
WS60 przed kalibracją a WS60 po kalibracji
paleta barw matrycy 4K MSI WS60 a paleta barw matrycy FHD ThinkPada T560
WS60 a T560
paleta barw matrycy 4K MSI WS60 a paleta barw matrycy FHD HP ZBooka 15 G3
WS60 a ZBook 15 G3
paleta barw matrycy 4K MSI WS60 a przestrzeń kolorów sRGB
WS60 a sRGB
paleta barw matrycy 4K MSI WS60 a przestrzeń kolorów Adobe RGB
WS60 a aRGB
uloty światła
uloty światła

Średnia luminancja przy maksymalnej intensywności podświetlenia ekranu okazała się bardzo dobra (358,8 cd/m²). Całkiem okazale prezentuje się także maksymalna luminancja (379,8 cd/m²). Niestety czerń nie jest należycie głęboka (0,9 cd/m²), przez co obraz traci na kontraście (402:1). Ponadto miejscami widoczne są uloty światła. Fabryczna kalibracja ekranu była dostosowana do temperatury barw 6700K. Po kalibracji do 6500K jasność obrazu uległa minimalnemu obniżeniu a czerń pozostała niestety na tym samy poziomie. Paleta barw jest niezła, ale daleka od doskonałości. Przestrzeń kolorów sRGB była pokryta w blisko 77%. Kąty widzenia są dość dobre.

Osiągi

Model MSI WS60 6QJ jest dostępny w kilku konfiguracjach. Na nasz test trafiła jedna z najmocniejszych wersji, wyposażona w procesor Xeon E3-1505M v5, 32 GB pamięci RAM DDR4 (dwa moduły po 16 GB pracujące w trybie dwukanałowym), kartę graficzną Nvidia Quadro M2000M oraz trzy dyski – 2,5-calowy dysk talerzowy (HDD) oraz dwa SSD formatu M.2 pracujące w trybie RAID.

Procesor Intel Xeon E3-1505M v5 to jednostka oparta na architekturze Skylake, przeznaczona dla najbardziej wymagających użytkowników. Do jego największych przewag nad zwykłymi procesorami Core 6. generacji należy obsługa pamięci z korekcją błędów (Error-Correcting Code). Istotne jest też wspieranie następujących technologii: Intel vPro, Intel TSX-NI (Technologia Intel Transactional Synchronization Extensions New Instructions jest zestawem instrukcji, których celem jest skalowanie wydajności w przetwarzaniu wielowątkowym. Technologia ta zwiększa wydajność operacji równoległych poprzez usprawnioną kontrolę zakleszczeń w oprogramowaniu), SIPP (program stabilnych platform firmy Intel ułatwiających pracę administratorom) a także TET (Trusted Execution użyteczna do zabezpieczeń systemów komputerowych). Parametry takie jak liczba rdzeni (4) oraz wielowątkowość uzyskiwana dzięki wsparciu technologii HT (8), TDP (45 W) i proces wytworzenia (14 nm) omawiany Xeon ma takie same, jak klasyczny Core i7 Skylake. Pewną różnicę stanowi natomiast zintegrowany z procesorem układ graficzny Intel HD Graphics P530, który występuje jedynie w zestawie z procesorami Xeon. Omawiany Xeon E3-1505M v5 ma 8 MB pamięci podręcznej 3. poziomu (czyli o 2 MB więcej od Core I7-6700HQ), oraz cechuje się dość wysokim taktowaniem (bazowe 2,8 GHz, maksymalne do 3,7 GHz w zależności od użycia funkcji TB).

W sprawdzianach programu Cinebench R15 testowany Intel Xeon E3-1505M v5 uzyskał 157 pkt. w renderowaniu jednowątkowym oraz 675 pkt. w przypadku renderowania wielowątkowego. Wyniki te są gorsze od spodziewanych i porównywalne z tymi, które średnio uzyskuje Core i7-6700HQ (odpowiednio 144 i 676 pkt.).

Stabilność pracy MSI WS60 6QJ jest nieco kontrowersyjna. Jeśli najpierw zostanie uruchomiona aplikacja FurMark a dopiero później Prime95, omawiany laptop wykazuje się dobrą stabilnością – taktowanie procesora nie tylko nie spada, ale nawet działa w trybie turbo. Jednak uruchomienie samego testu Prime95 obniża taktowanie procesora poniżej wartości bazowej. Podobnie wygląda to w teście Cinebench R15, co wyjaśnia niższe od spodziewanych wyniki.

Wspominany powyżej zintegrowany z procesorem układ grafiki HD Graphics P530 będzie użyteczny przy przedłużaniu przebiegów na akumulatorze, ale w zastosowaniach 3D ustąpi miejsca dodatkowej karcie graficznej Nvidia Quadro M2000M.

Quadro M2000M ma 640 rdzeni CUDA, 4 GB pamięci GDDR5 i 128-bitową magistralę danych. Za sprawą tych parametrów bardzo przypomina popularną kartę GeForce GTX 960M. W zastosowaniach multimedialnych wydajność tych dwóch GPU jest porównywalna.

W 3DMarku 11 (tryb performance) WS60 6QJ uzyskał wynik ogólny 5653 pkt., zaś laptop Lenovo Y700-15 z kartą GeForce GTX 960M otrzymał w tym teście 5677 pkt.

Quadro M2000M jest jednak kartą zoptymalizowaną pod kątem zadań profesjonalnych a nie multimedialnych (co między innymi potwierdza certyfikat ISV) i właśnie w tych zadaniach wykaże swoją przewagę nad typową kartą z serii GeForce. Całość najlepiej zobrazuje poniższa tabelka, w której zestawiłem wydajność MSI WS60 6QJ z konkurencyjnym ZBookiem 15 G3 i Lenovo Y700-15.

MSI WS60 6QJ z Quadro M2000M ZBook 15 G3 z Quadro M2000M Lenovo Y700-15 z GeForce GTX 960M
catia-03 61,62 55,67 17,31
ensight-04 47,08 46,55 34,78
lightwave-01 67,81 55,62 21,31
maya-03 124,23 57,69 20,2
proe-05 18,74 22,5 2,43
sw-02 54,21 53,49 14,98
tcvis-02 50,29 44,84 1,68
snx-01 55,75 43,12 6,1
CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
CPU-Z Bench
CPU-Z Bench
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (NVIDIA)
GPU-Z (NVIDIA)
HWiNFO (Intel)
HWiNFO (Intel)
HWiNFO (NVIDIA)
HWiNFO (NVIDIA)
NovaBench
NovaBench
PassMark
PassMark
Super PI
Super PI
SPECviewperf
SPECviewperf
Cinebench R15
CB R15
wPrime
wPrime
Prime95
Prime95
 
 
 
3DMark 11 Performance
5653 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
56506 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
18273 pkt.
3DMark Fire Strike Score
4007 pkt.
Pomoc
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
157 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
675 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
89.9 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
99.6 %
Pomoc

Testowany MSI WS60 6QJ dysponował trzema magazynami na dane. Dwa pierwsze to umieszczone w gniazdach M.2 dyski SSD PLEXTOR PX-512M6GV-2280 spięte w macierz RAID. Dyski te zapewniają dużą prędkość odczytu i zapisu. CrystalDiskMark zarejestrował aż 939,9 MB/s przy sekwencyjnym odczycie i 788,4 MB/s przy sekwencyjnym zapisie. Zestaw ten cechuje się nie tylko rewelacyjną szybkością transferów, ale także całkiem dużą przestrzenią na dane (1 TB).

Uzupełnienie powyższego RAID-u stanowi klasyczny dysk twardy HGST HTS721010A9E6300. Dysk ten oferuje kolejny 1 TB miejsca na dane, ale jego transfery na tle pary dysków SSD nie robią większego wrażenia. Osiągnął on 143,6 MB/s w czasie sekwencyjnego odczytu i 126,9 MB/s przy sekwencyjnym zapisie. Jak na HDD to dość dobre wyniki.

AS SSD (SSD)
AS SSD (SSD)
AS SSD (HDD)
AS SSD (HDD)
ATTO (SSD)
ATTO (SSD)
ATTO (HDD)
ATTO (HDD)
CDM (SSD)
CDM (SSD)
CDM (HDD)
CDM (HDD)
2x Plextor PX512M6GV-2280 (RAID 0)
Sequential Read: 940 MB/s
Sequential Write: 788 MB/s
512K Read: 580 MB/s
512K Write: 763 MB/s
4K Read: 34.05 MB/s
4K Write: 100.1 MB/s
4K QD32 Read: 371.1 MB/s
4K QD32 Write: 340 MB/s

Testy gier

Wydajność MSI WS60 6QJ w grach jest zgodnie z przewidywaniami na poziomie laptopów wyposażonych w kartę GeForce GTX 960M. Starsze gry działają płynnie przy ustawieniach wysokich bądź ultra. Najnowsze, takie jak Wiedźmin 3 i Batman Arkham Knight, wymagają w celu zachowania płynności rozgrywki redukcji nastaw do wysokich lub średnich.

low med. high ultra4K
Mafia 2 (2010) 149.8 134.3 81.6
BioShock Infinite (2013) 132.8 122.8 46.5
Total War: Rome II (2013) 174.6 145.1 26.2
Thief (2014) 61.9 53.2 27.8
The Witcher 3 (2015) 47 20.2 13.8 8
Batman: Arkham Knight (2015) 60 33 23 10

Wpływ na otoczenie

Hałas

Podobnie jak przeznaczony do gier GS60, profesjonalny WS60 kulturą pracy pochwalić się nie może. Podczas działania na luzie (pracy z pakietem biurowym, przeglądania stron WWW lub odtwarzania filmu) wentylatory pracują nieprzerwanie, emitując od 34,5 do 36 dB. Wartości te są bardzo wysokie jak na tryb pracy bez obciążenia 3D.

Pod obciążeniem aplikacjami wymagającymi użycia grafiki trójwymiarowej wentylatory emitują hałas na poziomie 45 dB. Jest on porównywalny z przeciętną suszarką. Niestety nie jest to koniec drażnienia uszu. Stuprocentowe obciążenie CPU i GPU zwiększyło obroty wentylatora, co skutkowało zwiększeniem natężenia szumu wytwarzanego przez układ chłodzenia. Jego wartość (48 dB) jest wysoka nawet jak na ten tryb pracy laptopa.

Hałas

luz
34.5 / 35 / 36 dB
HDD
31.4 dB
obciążenie
45 / 48 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Temperatury

W trakcie pracy bez obciążenia temperatury MSI WS60 6QJ były niezłe. W dość ciepłym otoczeniu maksymalna temperatura obudowy nie przekroczyła 34°C.

Praca z aplikacjami wymagającymi wydajności 3D rozgrzała procesor do 73°C a kartę graficzną do 72°C. Są to temperatury dość typowe jak na laptop o tej wydajności.

Ekstremalne obciążenie zwiększyło temperaturę CPU do 76°C a GPU do 73°C. Powierzchnie obudowy były miejscami dość ciepłe, ale nie odnotowałem nigdzie temperatury przekraczającej 46°C.

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów podczas grania
podczas grania
temperatury podzespołów w teście z pełnym obciążeniem
z pełnym obciążeniem
w stresie
 36.2 °C36.8 °C36.1 °C 
 30.9 °C37.4 °C35 °C 
 27.5 °C30.9 °C32 °C 
maks. w ogóle: 37.4 °C
średnia: 33.6 °C
41.8 °C45.8 °C41.7 °C
39.1 °C43.2 °C34.5 °C
35.1 °C34.4 °C29.4 °C
maks. w ogóle: 45.8 °C
średnia: 38.3 °C
zasilacz  44.2 °C | temperatura otoczenia 22 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.6 °C / 92 F, compared to the average of 32 °C / 90 F for the devices in the class Workstation.
(+) The maximum temperature on the upper side is 37.4 °C / 99 F, compared to the average of 38.1 °C / 101 F, ranging from 22.2 to 69.8 °C for the class Workstation.
(-) The bottom heats up to a maximum of 45.8 °C / 114 F, compared to the average of 41.3 °C / 106 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29.4 °C / 85 F, compared to the device average of 32 °C / 90 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (32 °C / 89.6 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.8 °C / 82 F (-4.2 °C / -7.6 F).

Głośniki

Choć WS60 jest stworzony na bazie GS60, jego udźwiękowienie wydaje się być nieco lepsze. Choć głośniki dalej nie są tak dobre jak te, które można spotkać w laptopach z serii GT, to jednak nie są też tak złe, jak w GS60. Przy maksymalnej głośności nie odnotowałem większych przekłamań w dźwięku (co zdarzyło się w GS60). Nie mogę także narzekać na zbytnie wyeksponowanie niektórych tonów. Jedynym w zasadzie zastrzeżeniem jest wyraźny brak basu.

Wydajność akumulatora

Czasy pracy na akumulatorze w przypadku testowanego MSI WS60 6QJ są krótkie. Przy maksymalnej oszczędności energii przy wykorzystaniu laptopa jedynie do czytania tekstu akumulator rozładował się po 3 godzinach i 21 minutach. Podczas surfowania po internecie z użyciem bezprzewodowej karty sieciowej przy schemacie zasilania ustawionym na zrównoważony energia z akumulatora wyczerpała się po 2 godzinach i 2 minutach.

Wydajność akumulatora
luz
3h 21min
sieć przez WLAN
2h 02min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 12.8 / 19.1 / 23.6 W
obciążenie midlight 147.9 / 155.9 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

MSI WS60 6QJ
MSI WS60 6QJ

MSI WS60 6QJ to jedna z najlżejszych a zarazem najwydajniejszych mobilnych stacji roboczych. Niestety lekkość i smukłość konstrukcji została okupiona zupełnym brakiem kultury pracy, niewymienialnym bez rozbierania obudowy akumulatorem oraz lekkim throttlingiem przy obciążeniu samego CPU. W omawianej maszynie nie spodobał mi się także brak interfejsów biznesowych (nie ma ani czytnika kart inteligentnych, ani specjalnego złącza stacji dokującej). Kontrowersje zaś wzbudzają matryca, klawiatura i gładzik. Matryca ma niby dobre kąty widzenia, matową powierzchnię i niezłą paletę barw, ale do komfortowej pracy wymaga zredukowania rozdzielczości, gdyż domyślna jest zbyt duża na ekranie o przekątnej 15,6 cala. Klawiaturę, ze względu na charakterystykę działania, można by ocenić jaką dobrą, ale zwężony blok numeryczny, zakłócony dodatkowo prawą strzałką, razi w komputerze do pracy. Podobnie ma się rzecz z gładzikiem. Urządzenie to ma niezłą rozdzielczość i jest przyjemne w dotyku, ale brak oddzielnych przycisków realnie utrudnia pracę. Pozytywnie natomiast zaprezentowała się wydajność ogólna oraz wydajność w aplikacjach CAD. Zestaw dysków wywarł na mnie duże wrażenie – dwa SSD oraz HDD nie tylko zapewniają dużo miejsca na dane, ale także gwarantują szybkie transfery. Smukłość i lekkość samego laptopa także wzbudzają dość pozytywne odczucia. Ponadto na wyposażeniu MSI WS60 6QJ znalazł się nowoczesny port USB 3.1 typu C, który może w pewnym stopniu zrekompensować wspomniane powyżej braki na polu interfejsów. Miłym dodatkiem od producenta jest także dodawany w zestawie pokrowiec na laptop.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: MSI WS60 6QJ
bohater testu: MSI WS60 6QJ

Specyfikacja techniczna

MSI WS60 6QJ-535VPL
Procesor
Intel Xeon E3-1505M v5 4 x 2.8 - 3.7 GHz, Skylake
Karta grafiki
NVIDIA Quadro M2000M - 4 GB VRAM, rdzeń: 1098 MHz, pamięć: 1253 MHz, GDDR5 (Samsung), ForceWare 359.40, Optimus, Intel HD Graphics P530
Pamięć
32 GB 
, SK Hynix DDR4-2132, 2x 16 GB, dwa gniazda, maks. 32 GB, ECC tylko z procesorem Xeon
Matryca
15.60 cali 16:9, 3840 x 2160 pikseli 282 PPI, Samsung SDC434B / LFL156FL02-101, IPS, Wide-View Edition, refleksująca: nie
Chipset
Intel CM236 (Skylake PCH-H)
Dysk twardy
2x Plextor PX512M6GV-2280 (RAID 0), 1024 GB 
, + HGST HTS721010A9E6300, wnęki M.2 z interfejsem PCIe Gen3 X4 NVMe
Karta dźwiękowa
Intel Skylake PCH-H High Definition Audio Controller
Złącza
2 USB 3.0, 1 USB 3.1 Gen2, 1 HDMI, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe (S/PDIF, 7.1), czytnik kart: SD (XC/HC), Realtek RTS5249
Łączność
Qualcomm Atheros AR8171/8175 PCI-E Gigabit Ethernet (10/100/1000MBit/s), Intel Dual Band Wireless-AC 8260 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.1
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 20 x 390 x 266
Akumulator
47.31 Wh, 4150 mAh litowo-polimerowy, 6 ogniw, MSI MS-16H8
System operacyjny
Microsoft Windows 10 Pro 64 Bit
Camera
kamerka: 1080p
Inne
głośniki: Dynaudio, ESS SABRE Hi-Fi DAC, klawiatura: Steelseries, podświetlanie klawiatury: tak, BIOS: E16H8IWS.10D, zasilacz 19,5 V, 7,7 A, 150 W
Waga
2 kg, zasilacz: 650 g

 

Sprzęt dostarczył

laptopy biznesowe - kuzniewski.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Aleksander Lenart.

Podobne laptopy

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Lenovo ThinkPad P50
Quadro M2000M, Xeon E3-1535M v5, 2.79 kg
Recenzja HP ZBook 15 G3
Quadro M2000M, Xeon E3-1505M v5, 2.7 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa MSI CreatorPro Z16P - mobilna stacja robocza z problemami z temperaturą
RTX A3000 Laptop GPU, Alder Lake-S i7-12700H, 16.00", 2.372 kg

Notebooki tego samego producenta

Recenzja laptopa MSI Prestige 13 AI Evo - Core Ultra 7 i OLED o wadze poniżej 1 kg
Arc 8-Cores, Intel Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 13.30", 0.967 kg
Recenzja laptopa MSI Vector 16 HX: Wydajność Tytana bez ceny Tytana
NVIDIA GeForce RTX 4080 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 16.00", 2.657 kg
Recenzja laptopa MSI Titan 18 HX A14VIG: Rok smoka
NVIDIA GeForce RTX 4090 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 18.00", 3.632 kg

Za

+wysoka wydajność ogólna
+wydajność w programach CAD
+świetny zestaw dysków
+wygodna (za wyjątkiem bloku numerycznego) klawiatura
+łatwy dostęp do podzespołów
+smukła i elegancka obudowa
+bardzo lekki
+port USB 3.1 typu C
+szerokie kąty widzenia
+pokrowiec na laptop w komplecie
 

Przeciw

-brak kultury pracy
-brak niektórych portów biznesowych
-lekki throttling przy obciążeniu samego CPU
-krótkie czasy pracy na akumulatorze
-wbudowany akumulator
-matryca o za dużej rozdzielczości
-klawiatura ze zwężonym blokiem numerycznym
-gładzik bez oddzielnych przycisków
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja MSI WS60 6QJ
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-19)