Notebookcheck Logo

Test laptopa HP ZBook Studio G3

02/04/2016

ZBook Studio G3 to oficjalnie jedna z kilku nowych mobilnych stacji roboczych HP. Czy rzeczywiście? Na podstawie pewnych cech tego laptopa można by się kłócić z takim jego przyporządkowaniem. Wyglądem bardziej przypomina ultrabook, ale z drugiej strony posiada wysokowydajny, czterordzeniowy procesor. Więcej o tym zgrabnym ale jedocześnie mocnym laptopie można się dowiedzieć z niniejszej recenzji.

Obudowa

HP ZBook Studio G3

Jak na laptop pretendujący do miana mobilnej stacji roboczej ZBook Studio G3 wygląda świetnie. Mająca 18 mm wysokości obudowa jest nadzwyczaj smukła i lekka. Masa testowanego notebooka to tylko 2,1 kg. Niestety tak zacne parametry fizyczne okupiono niewymienialnym bez rozbierania obudowy akumulatorem.

Wykonana z wysokogatunkowych materiałów pokrywa ekranu wygląda dość elegancko. Jej ciemną powierzchnię urozmaica wzór złożony z symetrycznie rozmieszczonych kropek. Pod względem sztywności jest nieźle. Pomimo średniego oporu zawiasów naciski na dekiel nie wywołają artefaktów w wyświetlanym obrazie (o ile panel nie zostanie przytrzymany). Ramka ekranu jest matowa i dobrze pasuje do antyodblaskowej matrycy – tego należy oczekiwać od laptopa do pracy.

Ukryte pod dużą, umieszczoną centralnie maskownicą zawiasy działają ze średnim oporem i bardzo dobrą płynnością. Maksymalny kąt odchylenia ekranu to 145 stopni. Dzięki dobremu wyważeniu laptopa można bez problemu podnieść ekran, używając w tym celu jednej ręki.

Ciemną tonację matowej jednostki zasadniczej rozjaśniają dwa metaliczne, połyskliwe paski. Większy okala całość pulpitu roboczego a mniejszy otacza gładzik. Pod względem jakości wykonania i solidności korpus HP ZBooka Studio G3 prezentuje się bardzo dobrze. Wszystkie elementy konstrukcyjne laptopa są idealnie spasowane a ich sztywności nie da się niczego zarzucić.

Podstawowa rozbiórka omawianego notebooka nie jest skomplikowana. Odkręcenie czterech śrubek torx pozwala zdjąć klapkę serwisową chroniącą układ chłodzenia (w skład którego wchodzą dwa wentylatory). Odkręcenie kilku kolejnych torxów pozwala na zdjęcie całej płyty spodniej. Powyższe czynności zaowocują dostępem do dwóch gniazd pamięci RAM (w testowanej konfiguracji oba były zajęte), dwóch portów na dyski M.2 (w testowanym egzemplarzu obsadzony był tylko jeden), karty Wi-Fi, baterii CMOS i wbudowanego akumulatora. Ze względu na szczupłość obudowy zabrakło zatoki na klasyczny 2,5-calowy dysk twardy.

Rozmieszczenie portów zewnętrznych jest dobre. Wszystkie gniazda są umieszczone w tylnych częściach bocznych ścianek laptopa. Dobrze (acz nie doskonale) prezentuje się także wachlarz interfejsów. Na pokładzie ZBooka Studio G3 znajdują się dwa gniazda Thunderbolt 3, trzy USB 3.0 (w tym jedno z funkcją ładowania), gniazdo LAN, czytnik kart SD, wyjście HDMI, gniazdo audio oraz port zasilania. Jak na laptop pretendujący do miana stacji roboczej wyraźnie zabrakło czytnika kart inteligentnych oraz specjalnego gniazda stacji dokującej.

przód: kontrolki stanu
przód: kontrolki stanu
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, LAN, 2 USB 3.0 (w tym drugie z funkcją ładowania), czytnik kart pamięci
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, LAN, 2 USB 3.0 (w tym drugie z funkcją ładowania), czytnik kart pamięci
prawy bok: gniazdo audio, USB 3.0, HDMI, 2 USB 3.1 (Thunderbolt 3), gniazdo zasilania
prawy bok: gniazdo audio, USB 3.0, HDMI, 2 USB 3.1 (Thunderbolt 3), gniazdo zasilania
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

1. poziom intensywności podświetlenia
1. poziom intensywności podświetlenia
2. poziom intensywności podświetlenia klawiatury
2. poziom intensywności podświetlenia
Alps GlidePoint
Alps GlidePoint

Wygląd wyspowej klawiatury zamontowanej w modelu ZBook Studio G3 jest niemal identyczny jak tej, którą opisałem w recenzji HP EliteBooka 840 G3. Jedyną różnicą jest brak manipulatora punktowego w laptopie będącym bohaterem niniejszego tekstu. Podobna jest także charakterystyka omawianego przyrządu. Klawisze działają z krótkim, przeciętnie cichym skokiem i średnio wyraźną odpowiedzią. Niezłe są natomiast podparcie klawiatury, która nie ugina się nawet podczas szybkiego pisania, oraz odległości między klawiszami zapewniające komfort pracy. Nie spodobał mi się natomiast brak bloku numerycznego – dla laptopa pretendującego do miana stacji roboczej jest to bardzo ważny element. Nie przypadły mi do gustu także pomniejszone klawisze kierunkowe góra i dół. Pozytywnie natomiast oceniam dwustopniowe podświetlenie o białej barwie, którym można sterować przy pomocy kombinacji klawiszy Fn + F3 (tak jak w przypadku EliteBooka 840 G3).

Gładzik jest natomiast urządzeniem zupełnie różnym od tych znanych z kilku wcześniejszych recenzji biznesowych laptopów HP. Przypomina raczej płytki dotykowe z notebooków HP należących do linii konsumenckiej. Urządzenie to składa się właściwie jedynie z dużej płytki ślizgowej (11,4 x 8 cm), której gładka powierzchnia jest nieco obniżona względem pulpitu roboczego. Brak oddzielnych przycisków jest kompensowany przez strefy nacisku zlokalizowane w dolnej części płytki. Na pochwałę zasługują czułość i rozdzielczości płytki pozwalające na dość komfortowe sterowanie kursorem. Warte wzmianki jest także dość dobre oprogramowanie Alps GlidePoint, pozwalające na dostosowanie opisywanego urządzenia do własnych preferencji.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Testowany HP ZBook Studio G3 był wyposażony w matrycę LG oznaczoną symbolem LP156WF6. Ekran opisywanego laptopa ma przekątną 15,6 cala i wyświetla obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD). Za sprawą antyodblaskowej powierzchni i wysokiej luminancji matrycy (średnia przy maksymalnej intensywności podświetlenia to 338 cd/m²) możliwa jest komfortowa praca na dworze nawet przy intensywnie świecącym słońcu. Prezentowany wyświetlacz może się także pochwalić dobrą głębią czerni. (0,4 cd/m²). Docenić trzeba także wysoki kontrast (910:1).

diagram barw w stanie fabrycznym
diagram barw w stanie fabrycznym
diagram barw po kalibracji
diagram barw po kalibracji
330.5
cd/m²
342.2
cd/m²
338.4
cd/m²
338.7
cd/m²
363.8
cd/m²
360.8
cd/m²
312.4
cd/m²
321.9
cd/m²
333.6
cd/m²
podświetlenie ekranu
LG Display LGD046F / LP156WF6
maksimum: 363.8 cd/m² (Nits) średnia: 338 cd/m²
rozświetlenie: 86 %
kontrast: 910:1 (czerń: 0.4 cd/m²)65.8% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
89.4% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
69.9% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw matrycy FHD HP ZBooka Studio G3 przed kalibracją a paleta barw matrycy FHD HP ZBooka Studio G3 po kalibracji
ZBook Studio G3 przed kalibracją a ZBook Studio G3 po kalibracji
paleta barw matrycy FHD HP ZBooka Studio G3 a przestrzeń kolorów sRGB
ZBook Studio G3 a sRGB
paleta barw matrycy FHD HP ZBooka Studio G3 a przestrzeń kolorów Adobe RGB
ZBook Studio G3 a aRGB
paleta barw matrycy FHD HP ZBooka Studio G3 a paleta barw matrycy FHD HP ProBooka 650 G2
ZBook Studio G3 a PB 650 G2
paleta barw matrycy FHD HP ZBooka Studio G3 a paleta barw matrycy FHD Lenovo ThinkPada T560
ZBook Studio G3 a T560

Bardzo dobrze oceniam też paletę barw. Nie pokrywa ona wprawdzie idealnie przestrzeni sRGB, ale jest od niej znacząco obszerniejsza, dzięki czemu powinna zadowolić osoby wykorzystujące laptop do obróbki grafiki. Warte pochwały są także bardzo szerokie kąty widzenia, które są zasługą technologii IPS.

Osiągi

Stacja robocza to urządzenie wyposażone w najwyższej klasy podzespoły, mające w założeniu zapewnić najstabilniejszą pracę i możliwie najwyższą wydajność. HP w rzeczy samej oferuje ZBooka Studio G3 w kilku profesjonalnych konfiguracjach z procesorami Xeon, monitorami 4K i profesjonalnymi kartami graficznymi Nvidia Quadro. Dostarczony na testy model był wyposażony w procesor Core i7-6700HQ, 32 GB pamięci RAM DDR4 (dwa moduły po 16 GB pracujące w trybie dwukanałowym) oraz dysk SSD o pojemności 256 GB.

Core i7-6700HQ to wysokowydajny, czterordzeniowy procesor należący do 6. generacji jednostek Core (Skylake, litografia 14 nm). Jego taktowanie bazowe wynosi 2,6 GHz. Dzięki wsparciu technologii Turbo Boost częstotliwość taktowania może wzrosnąć dla jednego rdzenia do 3,5 GHz. Za sprawą technologii Hyper-Threading przy czterech fizycznych rdzeniach omawiana jednostka może pracować jednocześnie na ośmiu wątkach. TDP testowanego procesora to 45 W. Jako procesor 6. generacji Core i7-6700HQ współpracuje z pamięcią operacyjną DDR4 i może jej obsłużyć do 64 GB. Ponadto jest wyposażony w zintegrowany układ graficzny HD Graphics 530.

W teście wielowątkowym Cinebench R15 testowany procesor uzyskał 679 pkt. a w teście jednowątkowym tej samej aplikacji – 148 pkt. Wyniki te są odrobinę lepsze od średnich rezultatów laptopów z procesorem Core i7-6700HQ (odpowiednio 144 i 676 pkt.). 

Jako komputer najwyższej klasy stacja robocza poza wysoką wydajnością powinna cechować się najwyższą stabilnością pracy. Jednoczesne stuprocentowe obciążenie procesora i zintegrowanego z nim układu graficznego w przypadku HP ZBooka Studio G3 potrafi chwilowo obniżyć taktowanie procesora do wartości bazowej (2,6 GHz). Na szczęście częstotliwość taktowania nie spada poniżej tej wartości. Przy stuprocentowym obciążeniu samego procesora funkcja Turbo Boost działa należycie.

Zintegrowany z procesorem chip HD Graphics 530 w testowanej wersji ZBooka Studio G3 był jedynym układem graficznym. Taktowanie rdzenia zawiera się w granicach od 350 do 1050 MHz. W związku z brakiem własnej pamięci układ HD Graphics 530 korzysta z pamięci RAM komputera. W opisywanym układzie Intela warta wspomnienia jest także maksymalna rozdzielczość wyświetlania obrazu – 4K przy odświeżaniu 60 Hz.

W teście 3DMark 11 (nastawa performance) ZBook Studio G3 otrzymał 1579 pkt. w klasyfikacji ogólnej oraz 1362 pkt. w klasyfikacji graficznej. Wyniki te dość wyraźnie wskazują na wydajność wyższą, niż ta oferowania przez zintegrowane układy graficzne z procesorów niskonapięciowych. Na przykład wyposażony w procesor i5-6200U i układ HD Graphics 520 HP ProBook 650 G2 uzyskał w klasyfikacji ogólnej 1380 pkt. a w klasyfikacji graficznej zdobył 1257 pkt.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
CPU-Z Bench
CPU-Z Bench
GPU-Z
GPU-Z
HWiNFO
HWiNFO
NovaBench
NovaBench
PassMark
PassMark
Prime95
Prime95
Super PI
Super PI
SPECviewperf
SPECviewperf
wPrime
wPrime
 
3DMark 11 Performance
1579 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
55973 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
7420 pkt.
3DMark Fire Strike Score
878 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
6982 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
26856 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
10037 Points
Cinebench R10 Shading 32Bit
9003
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
20430
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
5428
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
46.24 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
7.48 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.68 Points
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
97.8 %
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
45.56 fps
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
679 Points
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
148 Points
Pomoc

Dostarczony na test ZBook Studio G3 posiadał fabryczny dysk SSD na złączu M.2. SanDisk SD7TN3Q-256G-1006, o którym mowa, cechuje się pojemnością 256 GB. W testach aplikacji CrystalDiskMark odczyt sekwencyjny osiągnął 424,4 MB/s a zapis – 394,7 MB/s.

AS SSD
AS SSD
ATTO Disk Benchmark
ATTO
CrystalDiskMark
CrystalDiskMark
SanDisk SD7SN3Q256G1002
Sequential Read: 424.4 MB/s
Sequential Write: 394.7 MB/s
512K Read: 306.7 MB/s
512K Write: 352.9 MB/s
4K Read: 38.11 MB/s
4K Write: 109.1 MB/s
4K QD32 Read: 343.7 MB/s
4K QD32 Write: 291.6 MB/s

Testy gier

Dzięki wysokowydajnemu procesorowi ZBook Studio G3 radzi sobie z grami nieco lepiej, niż przeciętny laptop biurowy. Na przykład Mafia 2 była grywalna nawet na nastawie wysokiej. Niestety z laptopem wyposażonym w dodatkową kartę graficzną w tej materii nie może się równać. Jest to wyraźnie widoczne na nastawach ultra, gdzie żaden z tytułów z przetestowanego zestawu nie był grywalny.

low med. high ultra
Mafia 2 (2010) 52.3 41.2 34.5 20.5
BioShock Infinite (2013) 54.2 27.7 23.4 7.1
Batman: Arkham Knight (2015) 13 10

Wpływ na otoczenie

Hałas

W czasie typowej pracy biurowej HP ZBook Studio G3 pozostawał zupełnie bezgłośny. Podczas przeglądania internetu właściwie także. Przynajmniej do czasu, gdy sekwencja testowa dotarła do „Kraken Java Script”. W tym momencie załączył się pierwszy wentylator, wydając cichutki szmer na poziomie 30,9 dB. Identyczne natężenie szumu odnotowałem także w czasie odtwarzania filmu.

O ile kultura codziennej pracy ZBooka Studio G3 jest wysoka, o tyle pod obciążeniem mogłoby być lepiej. W teście aplikacji wymagających wydajności 3D natężenie szumu wzrosło najpierw do 36,1 dB a później wahało się między 37,4 a 37,8 dB. Szum nie jest jak na ten tryb szczególnie głośny, ale niejednostajna praca układu chłodzenia jest nieprzyjemna dla ucha.

Pod maksymalnym obciążeniem szum wentylatorów (w tym trybie stale pracują już oba) wahał się w granicach 45,3-45,5 dB. To natężenie hałasu jest godne laptopa multimedialnego, ale w laptopie pozbawionym dodatkowej karty graficznej jest nieco za wysokie.

Hałas

luz
30 / 30.4 / 30.9 dB
HDD
30 dB
obciążenie
40.4 / 45.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Temperatury

Temperatury pracy bez obciążenia są właściwie nieodczuwalne na powierzchni obudowy. Miejsce o najwyższej zanotowanej temperaturze, 27,4°C , było w dotyku chłodne.

Pod maksymalnym obciążeniem temperatura obudowy procesora osiągnęła 94°C a temperatura rdzeni CPU doszła do 85°C. Na szczęście nie wystąpił efekt dławienia częstotliwości taktowania. Obudowa ZBooka była w tym trybie wyraźnie ciepła, ale gorąco można odczuć właściwie tylko na niewielkiej przestrzeni, gdzie maksimum wyniosło aż 50°C.

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów podczas grania
podczas grania
temperatury podzespołów w teście z pełnym obciążeniem
z pełnym obciążeniem
w stresie
 44.7 °C45.2 °C37.2 °C 
 32.2 °C36.2 °C32.2 °C 
 31.7 °C35.1 °C30.4 °C 
maks. w ogóle: 45.2 °C
średnia: 36.1 °C
40.7 °C50 °C34 °C
34.4 °C45.9 °C32.1 °C
32.1 °C36.3 °C30.5 °C
maks. w ogóle: 50 °C
średnia: 37.3 °C
zasilacz  39.9 °C | temperatura otoczenia 20.1 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 36.1 °C / 97 F, compared to the average of 32 °C / 90 F for the devices in the class Workstation.
(-) The maximum temperature on the upper side is 45.2 °C / 113 F, compared to the average of 38.1 °C / 101 F, ranging from 22.2 to 69.8 °C for the class Workstation.
(-) The bottom heats up to a maximum of 50 °C / 122 F, compared to the average of 41.3 °C / 106 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 24.1 °C / 75 F, compared to the device average of 32 °C / 90 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (35.1 °C / 95.2 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.8 °C / 82 F (-7.3 °C / -13.2 F).

Głośniki

Jako elitarny produkt HP ZBook Studio G3 otrzymał głośniki sygnowane logo Bang & Olufsen. Można je pochwalić za dość szeroką gamę reprodukowanych tonów oraz czystość odtwarzanego dźwięku nawet przy maksymalnej głośności. Niestety ze względu na brak głośnika niskotonowego basy są zbyt mało słyszalne a nieco zbyt wyeksponowane są tony wysokie.

B&O Głośność
B&O Głośność
B&O Wrażenia słuchania
B&O Wrażenia słuchania
B&O Doświadczenie nagrywania
B&O Doświadczenie nagrywania
B&O Ustawienia zaawansowane
B&O Ustawienia zaawansowane

Wydajność akumulatora

Wbudowany, 4-ogniwowy akumulator ma pojemność 64 Wh. Przy maksymalnym oszczędzaniu energii ten zasób wystarczył na 11 godzin i 41 minut pracy z tekstem (test czytelnika Battery Eater). W naszym wystandaryzowanym teście przeglądania stron www na zrównoważonym schemacie zasilania i przy matrycy podświetlanej z 75-procentową intensywnością energia z akumulatora wyczerpała się po 5 godzinach i 2 minutach działania komputera.

Wydajność akumulatora
luz
11h 41min
sieć przez WLAN
5h 02min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 5.4 / 12.7 / 19.6 W
obciążenie midlight 43.5 / 77.7 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

HP ZBook Studio G3
HP ZBook Studio G3

Na stronie producenta ZBook Studio G3 jest przedstawiany jako przenośna stacja robocza. Czy jednak stacja robocza nie powinna mieć pełnowymiarowej klawiatury? Czy gniazdo kart inteligentnych i port stacji dokującej to zbytki w biznesowym laptopie tego typu? Czy stacja robocza nie powinna utrzymywać taktowania CPU na stałym poziomie i gwarantować sprawności działania funkcji Turbo Boost? Czy nie powinna mieć wyciąganego akumulatora (najlepiej z możliwością wymiany bez przerywania pracy)? Czy w końcu stacji roboczej nie należy się choćby manipulator punktowy? Na te pytania każdy musi odpowiedzieć sobie sam. 

Przy powyższych zastrzeżeniach HP ZBook Studio G3 to nadal bardzo fajny laptop, mogący stanowić doskonałą konkurencję dla MacBooka Pro. Wyposażono go w wysokowydajny, wolny od throttlingu procesor, bardzo dobry wyświetlacz, który znajdzie uznanie nawet wśród grafików, oraz przyjemny w użytkowaniu gładzik. Pochwalić mogę także sensowne rozmieszczenie portów, dwa gniazda Thunderbolt 3 oraz wysoką kulturę pracy bez obciążenia. Artyści i celebryci, do których ZBook Studio G3 zdaje się być kierowany, zapewne docenią także atrakcyjną stylistykę, smukłą sylwetkę oraz solidną i dobrze spasowaną obudowę. Świadomi użytkownicy będą zaś zadowoleni z łatwego dostępu do układu chłodzenia.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: HP ZBook Studio G3
bohater testu: HP ZBook Studio G3

Specyfikacja techniczna

HP ZBook Studio G3 T7W00EA
Procesor
Intel Core i7-6700HQ 4 x 2.6 - 3.5 GHz, Skylake
Karta grafiki
Intel HD Graphics 530, rdzeń: 350 MHz, 20.19.15.4331
Pamięć
32 GB 
, G.Skill DDR4-2132, 2x 16 GB, dwa gniazda, maks. 32 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, LG Display LGD046F / LP156WF6, IPS, refleksująca: nie
Chipset
Intel CM236 (Skylake PCH-H)
Dysk twardy
SanDisk SD7SN3Q256G1002, 256 GB 
Karta dźwiękowa
Intel Skylake PCH-H High Definition Audio Controller
Złącza
3 USB 3.0, 2 USB 3.1 Gen2, 2 Thunderbolt, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD UHS-II (SDHC, SDXC), 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Intel Ethernet Connection I219-LM (10/100/1000MBit/s), Intel Dual Band Wireless-AC 8260 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.2r
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 18 x 375 x 255
Akumulator
64 Wh litowo-jonowy
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
głośniki: stereo, Bang & Olufsen, klawiatura: klawiatura odporna na zalanie, podświetlanie klawiatury: tak, BIOS: 1.03, zasilacz 19,5 V, 7,7 A, 150 W, układ szyfrujący TPM
Waga
2.1 kg, zasilacz: 375 g

 

Sprzęt dostarczył

laptopy biznesowe - kuzniewski.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Aleksander Lenart.

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja stacji roboczej HP ZBook Power 15 G10: Doskonała alternatywa dla ThinkPada P15v
NVIDIA RTX 2000 Ada Generation Laptop GPU, Phoenix (Zen 4, Ryzen 7040) R7 PRO 7840HS, 15.60", 2.018 kg
HP ZBook Firefly 14 G10 A w recenzji: Mocny notebook biurowy oparty na Zen 4
Radeon 760M, Phoenix (Zen 4, Ryzen 7040) R5 PRO 7640HS, 14.00", 1.5 kg
Recenzja mobilnej stacji roboczej HP ZBook Fury 16 G10: 100 W Nvidia RTX 5000 Ada
NVIDIA RTX 5000 Ada Generation Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-13950HX, 16.00", 2.553 kg
Recenzja laptopa HP ZBook Power 15 G9 - mobilna stacja robocza z matowym wyświetlaczem 4K
RTX A2000 Laptop GPU, Alder Lake-S i7-12700H, 15.60", 2.009 kg
Recenzja laptopa HP ZBook Studio 16 G9: Stacja robocza z wyświetlaczem DreamColor 120 Hz
RTX A2000 Laptop GPU, Alder Lake-P i7-12800H, 16.00", 1.827 kg

Za

+wysokowydajny, wolny od throttlingu procesor
+bardzo dobry wyświetlacz
+dwa gniazda Thunderbolt 3
+fabrycznie montowany dysk SSD
+wysoka kultura pracy bez obciążenia
+atrakcyjna stylistyka
+smukła sylwetka
+solidna, dobrze spasowana obudowa
+logiczne rozmieszczenie portów
+wygodny gładzik
 

Przeciw

-brak interfejsów biznesowych, tj. czytnika SmartCard i portu stacji dokującej
-pozbawiona bloku numerycznego klawiatura
-akumulator wewnątrz obudowy
-niejednostajna praca wentylatora przy obciążeniu 3D
-dość głośna praca przy maksymalnym obciążeniu
-Turbo Boost nie trzyma maksymalnego taktowania przy długotrwałym obciążeniu
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP ZBook Studio G3
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-19)