Notebookcheck Logo

Najlepsze smartfony z aparatem w 2023 roku: Test wideo - Ułożenie mitu o telefonie do spoczynku

Najlepszy telefon do kręcenia filmów to... Stawiamy Apple iPhone 14 Pro Max w szranki z najlepszymi smartfonami z aparatem Android. W składzie znalazły się Samsung Galaxy S23 Ultra, Google Pixel 7 Pro i Xiaomi 13 Pro. W tym teście można przeczytać o tym, czy iPhone spełnia swoje twierdzenie, że jest najlepszym wyborem do nagrywania wideo - czy może jednak telefon Android przejmuje koronę.
Android Apple iPhone Smartphone
Test najlepszego smartfona do kręcenia filmów

Po przeanalizowaniu najlepszych smartfonów z aparatem roku w naszym porównanie zdjęć, teraz nadszedł czas, aby przyjrzeć się możliwościom telefonów w zakresie nagrywania wideo. Gdyby to od sceny YouTuberów zależało wyłonienie zwycięzcy w tej kategorii, na pewno byłby to Apple iPhone. W tym teście sprawdzimy jednak, czy telefon Android jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom - określonym w naszymtest aparatu fotograficznego- w zakresie nagrywania wideo.

Obecne flagowce Android mają już wyraźną przewagę nad m.in.iPhone 14 Pro Maxw jednym obszarze - mianowicie rozdzielczości. Na stronie Samsung Galaxy S23 Ultra orazXiaomi 13 Pronie tylko robią filmy w jakości UHD, ale nawet pozwalają na nagrywanie wideo w 8K. Zobaczymy, czy te telefony również są w stanie zachwycić jakością, tak jak ich liczba, mimo że telefon Apple i Pixel 7 Pro nie mają tej funkcji.

W poniższej tabeli podsumowaliśmy moduły aparatów i ich poszczególne wyjścia wideo w klatkach na sekundę:

Samsung Galaxy S23 Ultra Google Pixel 7 Pro Xiaomi 13 Pro Apple iPhone 14 Pro Max
Aparat główny 200 MPix (f/1.7, OIS) 50 MPix (f/1.85, 1/1.31", OIS) 50 MPix (f/1.9, 23mm, 1", OIS) 48 MPix (f/1.78, 1/1.28", OIS)
nagrywanie wideo 8K 24 fps, 30 fps - 24 fps -
Nagrywanie wideo UHD 24 klatki/s, 30 klatek/s, 60 klatek/s 30 klatek/s, 60 klatek/s 24 klatki/s, 30 klatek/s, 60 klatek/s 24 klatki/s, 25 klatek/s, 30 klatek/s, 60 klatek/s
nagrywanie wideo 1,080p 24 klatki/s, 30 klatek/s, 60 klatek/s, 120 klatek/s, (960 klatek/s w zwolnionym tempie) 30 klatek/s, 60 klatek/s, (240 klatek/s w zwolnionym tempie) 30 klatek/s, 60 klatek/s, (1 920 klatek/s w zwolnionym tempie) 25 klatek/s, 30 klatek/s, 60 klatek/s, (240 klatek/s w zwolnionym tempie)
Obsługa HDR 1,080p, 4K24, 4k30, 4K60 1,080p,4k30, 4K60 1,080p, 4K24, 4k30 1,080p, 4K24, 4K25, 4k30, 4K60
Wersja oprogramowania S918BXXU1AWBD TQ1A.221205.011 14.0.12 16.3.1

Nagrywanie wideo na kamerach smartfonów w ciągu dnia

We wszystkich odcinkach testu skupiliśmy się na głównych aparatach flagowych smartfonów do nagrywania wideo. Patrząc na ich specyfikację techniczną widać wyraźnie, że m.in Samsung Galaxy S23 Ultraoferuje największą elastyczność w swoich normalnych trybach wideo - nie tylko triumfuje w rozdzielczości (8K), ale także w liczbie klatek na sekundę (120 fps w Full HD) w porównaniu do Pixel 7 Pro iiPhone 14 Pro Max. Mimo to telefonowi Samsunga - jak i trzem pozostałym testom - należy się pewna krytyka, jeśli chodzi o brak opcji 120 klatek na sekundę w UHD. To już dawno powinno być standardem we wszystkich high-endowych smartfonach w tym momencie. Jeśli przywiązujecie do tej funkcji dużą wagę, przyjrzyjcie się m.in.Sony Xperia Pro-I lub naOnePlus 10 Pro.

Ponieważ dodatkowe obiektywy pogarszają jakość obrazu, w tym teście pominęliśmy teleobiektywy i obiektywy ultra szerokokątne. Wszystkie cztery flagowe telefony pozwalają na przełączanie się między obiektywami podczas nagrywania. Pixel 7 Pro nie używa jednak teleobiektywu do powiększania - zamiast tego powiększa nagranie cyfrowo. Trzeba też zauważyć, że podczas przełączania między różnymi obiektywami następuje znaczna zmiana balansu bieli.

Jakość obrazu wideo UHD

Teraz przyjrzymy się wielu próbkom wideo wykonanym w ciągu dnia i bez włączonej funkcji HDR, gdyż ta funkcja jest wstępnie włączona tylko w iPhone 14 Pro Max orazPixel 7 Pro. Jak na nasz gust, wideo flagowca Apple było nieco po ciemnej stronie i zostało skalibrowane nieco zbyt ciepło w filmach z domu i okna. Ten ostatni był również lekko prześwietlony. Razem z Xiaomi 13 Pro, iPhone 14 Pro Max miał najlepszą ostrość. Pixelowi 7 Pro brakowało trochę ostrości wraz z Galaxy S23 Ultra, który pokazał rozczarowujący brak ostrości w domowym wideo. Jednak w sumie wyniki Galaxy S23 Ultra były stosunkowo dobre. Filmy Xiaomi 13 Pro były nieco po chłodniejszej stronie, co oznaczało, że twarze miały tendencję do przedstawiania zbyt bladego obrazu w porównaniu z cieplejszym balansem kolorów.

Porównanie zdjęć

Wybierz jedną z dostępnych scen i porównuj powiększone fragmenty zdjęć. Jeden klik w oknie "kliknij aby powiększyć" rozpoczyna cały proces. Lewy klik w oknach poniżej otwiera oryginalne zdjęcia w nowym oknie przeglądarki. Zdjęcia wykonane urządzeniem z niniejszej recenzji można zobaczyć w większym oknie poniżej.

HouseFlowerWindow

Przy włączonym trybie HDR Xiaomi 13 Pro'kolory były zbyt przesycone i niemal zaczęły się świecić. Przedstawienie kolorów czerwonego konia przez Samsunga Galaxy S23 Ultra może być najdokładniejsze, ale flagowcowi Samsunga brakowało balansu bieli - czegoś, co iPhone 14 Pro Maxwyróżniał się tym razem. Śliczne poziomy kontrastu i stosunkowo neutralne kolory przemawiają za telefonem Apple, ale jego odwzorowanie kolorów było czasem mniej niż przyzwoite - piaskownica w kolorze ochry i jaskrawoczerwony koń zostały znacznie lepiej uchwycone przez Pixel 7 Pro. Również dynamika była nieco lepsza na telefonie Google.


jakość obrazu wideo 8K

Podczas nagrywania w ekstremalnie wysokich rozdzielczościach, takich jak 8K, znaleźliśmy Xiaomi 13 Proaby wykonać znacznie lepszą pracę, jeśli chodzi o ostrość w porównaniu do telefonu Samsung. Na stronie Galaxy S23 Ultrazbyt mocno wyostrzał kontury, co skutkowało nieco sztucznym wyglądem. Poza tym oba telefony pokazały świetny poziom szczegółowości i dobrą dynamikę.

Samsung Galaxy S23 UltraXiaomi 13 Pro
Samsung Galaxy S23 Ultra
Xiaomi 13 Pro
Samsung Galaxy S23 UltraXiaomi 13 Pro
Samsung Galaxy S23 Ultra
Xiaomi 13 Pro

Nagrywanie wideo na kamerach smartfonów w ciemności

Jakość obrazu wideo UHD

Aby sprawdzić wydajność wideo flagowych smartfonów w słabym świetle, nagraliśmy filmy przy użyciu opcji 4K30 w różnych warunkach oświetleniowych. Zarówno Samsung, jak i Apple"oprogramowanie aparatu oferuje opcję automatycznego zmniejszania liczby klatek na sekundę, aby wpuścić więcej światła w ciemniejszych warunkach. Wykorzystaliśmy tę funkcję w naszych testach.

W ciemnościXiaomi 13 Pro iGalaxy S23 Ultrazdołały uchwycić więcej szczegółów niż ich konkurenci, a kostkę brukową można było łatwo zidentyfikować - podczas gdy np Pixel 7 Pro oraziPhone 14 Pro Maxmiały pewne problemy z ostrością. Jednak wideo telefonu Xiaomi stało się również nieco nieostre w kierunku krawędzi kadru. Wideo Pixela 7 Pro było zauważalnie bardziej miękkie w ostrości.

Galaxy S23 Ultra bardzo dokładnie uchwycił światło i kolory w ulicznym wideo - ale patrząc na żaluzje widać wyraźnie, jak słabo wypadły iPhone 14 Pro Max i Xiaomi 13 Pro, ponieważ pokazały się lekko czerwone w kolorze. O dziwo Pixel 7 Pro przedstawiał domy w tych samych kolorach, co w świetle dziennym - Google najwyraźniej obliczył wpływ świateł ulicznych na obraz i odpowiednio dostosował kolory. Niestety, jego wideo było nieco bardziej ziarniste niż u konkurencji.

Podobny efekt możemy zaobserwować na filmach z książek: Pixel 7 Pro i Galaxy S23 Ultra sportretowały scenę bardzo autentycznie - na potrzeby tego wideo ustawiliśmy kremową lampę o ciepłym świetle w ciemnym otoczeniu. IPhone 14 Pro Max i Xiaomi 13 Pro zmagały się z dokładnością kolorów - zwłaszcza w przedstawieniu różowych tonów w książkach. Ponownie, wideo Pixela 7 Pro było lekko ziarniste.

Porównanie zdjęć

Wybierz jedną z dostępnych scen i porównuj powiększone fragmenty zdjęć. Jeden klik w oknie "kliknij aby powiększyć" rozpoczyna cały proces. Lewy klik w oknach poniżej otwiera oryginalne zdjęcia w nowym oknie przeglądarki. Zdjęcia wykonane urządzeniem z niniejszej recenzji można zobaczyć w większym oknie poniżej.

HouseBook

Co zaskakujące, z aktywną funkcją HDR, zarówno Samsung, jak i Apple obrali tę samą drogę, którą obrał Google w przedstawianiu kolorów w domu - tylko Xiaomi zinterpretowało sytuację oświetleniową podobnie do swojego wideo z wyłączonym HDR. Ze względu na niewielką zmianę kąta, na filmach wszystkich telefonów widać było nieco flary obiektywu na świetle ulicznym. Na stronie Google Pixel 7 Procierpiał z tego powodu najmniej.


jakość obrazu wideo 8K

Podobnie jak w przypadku filmów nagrywanych w dobrym oświetleniu Xiaomi 13 Promiał nieco lepszą ostrość w swojej wysokiej rozdzielczości wideo niż Galaxy S23 Ultra. Z drugiej strony, telefon Samsunga miał lepsze odwzorowanie kolorów - przynajmniej w ulicznym wideo. Ogólnie rzecz biorąc, filmy 8K były wyraźnie ciemniejsze i mniej szczegółowe niż filmy wykonane w UHD.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra
Xiaomi 13 Pro
Xiaomi 13 Pro
Samsung Galaxy S23 Ultra
Xiaomi 13 Pro

Stabilizacja obrazu w UHD i 8K

W naszych testowych filmach zaczynaliśmy od chodzenia i przyspieszaliśmy aż do biegu - wtedy robiliśmy pauzę - i znowu zaczynaliśmy biegać. W sumie, OIS w połączeniu z EIS wykonał świetną robotę we wszystkich czterech urządzeniach.

Nawet podczas szybkiego spaceru, Pixel 7 Pro Pixel 7 Pro'wideo było dość stabilne w 4K30 i dobrze radziło sobie z utrzymaniem ostrości - powiedzielibyśmy, że jego wyniki były podobne do Galaxy S23 Ultra. The iPhone 14 Pro Maxbył nieco w tyle za dwoma telefonami Android - kontury w wideo miały tendencję do dość dużego rozmycia. Podobnie było z Xiaomi 13 Pro, z tym że tutaj autofokus pracował nieco mocniej niż u konkurentów, gdy tylko zauważył zmianę głębi ostrości. Jeśli chodzi o szybkość ustawiania ostrości, wszystkie cztery testowe urządzenia wykazały się bardzo mocnymi wynikami.

Wyniki okazały się nieco inne, gdy korzystaliśmy z opcji 4K60. Tutaj okazało się, że iPhone 14 Pro Maxbył najbardziej stabilny, ale Samsung Galaxy S23 Ultra orazPixel 7 Prorównież wypadły naprawdę dobrze. Z kolei Xiaomi 13 Propozostał nieco w tyle - podczas jego szybkiej zmiany ostrości, kolory i ostrość czasami kończyły się mniej niż idealnie. Wszystkie filmy flagowców zdawały się jednak zachowywać nieco bardziej "nerwowo" przy 60 kl/s.

W ultrawysokiej rozdzielczości 8K Galaxy S23 Ultraustabilizował małe chybotanie lepiej niżXiaomi 13 Pro. Chociaż oba filmy okazały się wydawać dość niespokojne w porównaniu do filmów UHD i pokazały sporo błędów i zniekształceń obrazu. Jeśli używasz statywu lub masz bardzo stabilną rękę, zdecydowanie nadal powinieneś być w stanie osiągnąć kilka naprawdę dobrych wyników przy użyciu tej opcji.


Jakość dźwięku flagowych smartfonów podczas nagrywania wideo

Odtwarzanie głosu testowaliśmy w odległości 30 centymetrów bezpośrednio za smartfonami. Samsung transmitował szumy i głosy bardzo bezpośrednio i aktualnie, podobnie jak np Pixel 7 Pro- jednak Galaxy S23 Ultrabrzmiał nieco wyraźniej. Na stronie Xiaomi 13 Pro'dźwięk brzmiał bardzo naturalnie, ale można było usłyszeć sporo szumów z otoczenia. Na stronie iPhone 14 Pro Maxwypadł gdzieś pomiędzy Pixelem a telefonem Xiaomi - głosy były czasami nieco przytłumione i towarzyszyło im pewne echo.

Następnie przetestowaliśmy to samo w odległości 1,5 metra od urządzeń. Pixel 7 Pro i Galaxy S23 Ultra ponownie przekazywały głosy bardzo naturalnie - zwłaszcza telefon Google - dla porównania iPhone 14 Pro Max brzmiał bardzo echowo, a w przypadku Xiaomi 13 Pro również zauważyliśmy dużą różnicę w jakości dźwięku. Na zewnątrz w wietrzne dni iPhone 14 Pro Max i Xiaomi 13 Pro naprawdę zmagały się z dźwiękami wiatru, ale Pixel 7 Pro skutecznie je filtrował.

Oprogramowanie smartfonów z aparatem fotograficznym

Jeśli chodzi o oprogramowanie aparatu, to.Xiaomi 13 Pro orazSamsung Galaxy S23 Ultraposiadają obok swoich normalnych trybów wideo specjalny tryb Video Pro, w którym można dostosować indywidualne ustawienia. Apple może oferować tzw. funkcję ProRes, która umożliwia nagrywanie wideo w wysokiej jakości przy zachowaniu małych rozmiarów plików - ale ta funkcja nie jest dostępna podczas nagrywania UHD na naszym testowym modelu z 128 GB. Należy o tym pamiętać, jeśli myślimy o zakupie iPhone'a 14 Pro. Google zachowuje najłatwiejsze rzeczy, jeśli chodzi o oprogramowanie aparatu.Pixel 7 Proużytkownicy mają dostęp tylko do najważniejszych funkcji bazowych.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra
Xiaomi 13 Pro
Xiaomi 13 Pro
Xiaomi 13 Pro
Xiaomi 13 Pro
Apple iPhone 14 Pro Max
Apple iPhone 14 Pro Max
Google Pixel 7 Pro
Google Pixel 7 Pro

Werdykt - porównanie wideo flagowych smartfonów

Testowe porównanie: najlepsze smartfony z aparatem - urządzenia testowe dostarczone przez Trading Shenzhen
Testowe porównanie: najlepsze smartfony z aparatem - urządzenia testowe dostarczone przez Trading Shenzhen

Przyjrzeliśmy się jakości obrazu, stabilizacji, a także odtwarzaniu dźwięku na wybranych smartfonach z najwyższej półki, wydanych w 2023 roku. Czyniąc to, musimy położyć do spoczynku wielki mit telefon, a mianowicie, że Apple wziąć wiodącą rolę we wszystkich rzeczach wideografii. Oczywiście, niektórzy użytkownicy będą już chcieli kopać iPhone 14 Pro Max iXiaomi 13 Proz ich tronów wideo ze względu na wykorzystanie super powolnej generacji USB 2.0. Nie zagłębialiśmy się w to aż tak bardzo w naszym teście, ale szybka prędkość kopiowania wideo, jaką można zobaczyć na np Galaxy S23 Ultra, jest nie do przecenienia. Nie uważamy tego jednak za główny dealbreaker, ponieważ wiele opcji opartych na chmurze lub bezprzewodowych - w tym przypadku AirDrop lub Mi Share dla iPhone'a 14 Pro Max i Xiaomi 13 Pro - sprawiają, że szybkie udostępnianie plików jest bardzo możliwe.

Nie sposób wyłonić jednoznacznego zwycięzcy patrząc na nagrywanie wideo - tak samo jak w przypadku fotografii. Czasy, w których iPhone był postrzegany jako obiekt nie do ruszenia, wyraźnie się skończyły - najpóźniej wraz z premierą smartfonów Android generacji 2023.

W sumie, czy iPhone 14 Pro Max był nadal najbardziej spójnym, a z kolei najlepszym telefonem wideo w naszym teście porównawczym? Prawdopodobnie - ale nie o wiele. Funkcje, które przemawiają za iPhone'em, obejmują funkcję ProRes w 10-bitach i wsparcie Dolby Vision we wszystkich formatach. Jeśli chodzi o jakość wideo, jest to kwestia osobistego gustu - ponieważ telefony Android często faktycznie zapewniają lepsze wyniki niż ich Apple konkurent. Zwłaszcza, że iPhone 14 Pro Max nie obsługuje nagrywania wideo 8K - co zwykle stanowi duży skok jakościowy w ramach tej generacji smartfonów i funkcja ta stała się faktycznie dość przydatna.

Na szczęście rynek "przystępnych" smartfonów jest dobrze reprezentowany przez m.in Google Pixel 7 Pro, który oferuje świetną wideo alternatywę dla swoich droższych konkurentów. Jeśli chodzi o nagrywanie wideo, Pixel 7 Pro faktycznie okazał się jeszcze lepszy w stosunku do naszegoporównanie testów fotograficznych, ponieważ telefon zdołał nawet osiągnąć najwyższe poziomy w niektórych obszarach naszego testu (odtwarzanie dźwięku, stabilizacja obrazu).

Podobnie jak we wszystkich naszych testach aparatów fotograficznych na notebookcheck.com, w tym porównaniu wideo zapisaliśmy wszystkie oryginalne pliki, więc możesz porównać i wyrobić sobie własną opinię. Swoją osobistą opinię możesz wyrazić w sekcji komentarzy pod testem.

Ceny i dostępność

Pixel 7 Pro można kupić bezpośrednio w sklepie Google Store za 899 dolarów, a także u innych dużych sprzedawców, takich jak Amazon.

Samsung Galaxy S23 Ultra zaczyna się od 1199,99 dolarów za wersję z najmniejszą pamięcią masową i można go kupić w sklepie Samsunga lub na Amazon.

Xiaomi 13 Pro nie jest obecnie dostępny do kupienia w USA.

IPhone 14 Pro Max we wszystkich wariantach kolorystycznych i pamięci masowej można kupić bezpośrednio na stronie Apple w cenie od 1099 dolarów lub na Amazon

.


Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Najlepsze smartfony z aparatem w 2023 roku: Test wideo - Ułożenie mitu o telefonie do spoczynku
Marcus Herbrich, 2023-03-16 (Update: 2023-03-16)