Notebookcheck Logo

Najlepsze aparaty w telefonach na początku 2023 roku - porównanie

Apple ma trudności z dotrzymaniem kroku swojej Android konkurencji. Wystawiliśmy na próbę crème de la crème high-endowych smartfonów z 2022 roku. Apple iPhone 14 Pro Max, Samsung Galaxy S22 Ultra, Google Pixel 7 Pro czy Vivo X80 Pro - dowiedz się w naszej recenzji, który telefon wyjdzie na prowadzenie w tym cameratonie.
5G Android Apple Camera Touchscreen Smartphone
Test aparatów fotograficznych w smartfonach

Po zbadaniu jakości aparatów flagowych smartfonówna początku ubiegłego roku, teraz przyjrzeliśmy się dzisiejszej elicie smartfonów o największym potencjale posiadania najlepszego aparatu na rynku. Ze względu na jego ograniczoną dostępność, postanowiliśmy nie uwzględniać m.in Xiaomi 12S Ultra, chociaż jego duży Sony IMX989 i doskonała jakość obrazu uczyniłyby go idealnym kandydatem do tego porównania.

Zamiast tego, będziemy patrzeć na.iPhone 14 Pro Max, thePixel 7 Pro, theVivo X80 ProorazGalaxy S22 Ultra. Używaliśmy flagowca Samsunga zQualcomm Snapdragon 8 Gen.1 do naszych zdjęć. Udało nam się określić pewne różnice jakościowe w aparacie między tą wersją a wersją europejską z wewnętrznymExynos 2200, ale ponieważ różnice są niewielkie, nasze wyniki są nadal ważne dla Exynosrównież.

Wszystkie smartfony są dość podobnie wycenione. Jedynie Pixel 7 Pro startuje z ceną rekomendowaną poniżej 1000 euro. Wszystkie urządzenia były aktualne w momencie przeprowadzania testów i zostały przetestowane za pośrednictwem ich zintegrowanych aplikacji aparatu z włączonym wsparciem AI.

Samsung Galaxy S22 Ultra Google Pixel 7 Pro Vivo X80 Pro Apple iPhone 14 Pro Max
Konfiguracja aparatu: tył 108 MPix (f/1.8, 1/1.33, OIS) 50 MPix (f/1.85, 1/1.31", OIS) 50 MPix (f/1.6, 1/1.3", OIS) 48 MPix (f/1.78, 1/1.28", IOS)
Teleobiektyw(y) + 10 MPix (f/2,4, 1/3,52", OIS) + 10 MPix (f/4,9, OIS) + 48 MPix ( f/3,5, 1/2", OIS) + 12 MPix (f/1,9, 1/2,93", OIS) + 8 MPix (f/3,4, 1/4,4", OIS) + 12 MPix (f/1,78,)
Ultra szerokokątny obiektyw + 12 MPix (f/2.2, 1/2.55") + 12 MPix (f/2.2) + 48 MPix (f/2.2, 1/2.0") + 12 MPix (f/2.8)
Układ kamer: przód 40 MPix (f/2.2, 1/2.82") 10,8 MPix (f/2.2) 32 MPix (f/2.5, 1/2.8") 12 MPix (f/1.9)
Wersja oprogramowania S9080ZCU2BVL1 TQ1A.221205.011 13.1.10.18.W30 16.2

Aparaty główne o wysokiej rozdzielczości są od wielu lat standardowym elementem wysokiej klasy smartfonów Android i stają się coraz bardziej powszechne także w telefonach Apple. To, co dla użytkowników Android jest starą sztuką, dla użytkowników Apple stanowi niezbadane terytorium: łączenie pikseli. Proces ten polega na obliczeniowym powiększeniu rzeczywistej długości poszczególnych pikseli w celu uchwycenia większej ilości światła i szczegółów obrazu. Wszystkie aparaty smartfonów w tym porównaniu korzystają z funkcji pixel binning, co oznacza, że rozdzielczość zdjęć na ogół nie jest równa rozdzielczości sensora aparatu. Wszystkie cztery smartfony wykorzystują także algorytmy, które automatycznie wydobywają z każdego zdjęcia to, co najlepsze. Z wyjątkiem zdjęć portretowych, wszystkie zdjęcia zostały wykonane w trybie fotograficznym (w Vivo X80 Pro tryb Zeiss nie jest aktywowany ex-works).

Test aparatów fotograficznych w smartfonach
Test aparatów fotograficznych w smartfonach
Test aparatów fotograficznych w smartfonach
Test aparatów fotograficznych w smartfonach

porównanie aparatów głównych flagowych smartfonów

Główny aparat naszych flagowych smartfonów

Zacznijmy od najważniejszego aspektu smartfona: jego aparatu głównego. Wszystkie nasze próbki testowe wypadają dobrze lub nawet bardzo dobrze, choć z zaskakująco widocznymi różnicami w ostrości obrazu w bardzo dobrym oświetleniu.

Na stronie Samsung Galaxy S22 Ultrazapewnia największą ostrość podczas fotografowania obiektów znajdujących się blisko, podczas gdy Pixel 7 Pro ma widoczne braki. Choć koreański smartfon Galaxy dodaje momentami nieco za dużo ostrości, to flagowiec Google'a często daje nieostre zdjęcia, szczególnie wzdłuż zewnętrznych krawędzi. Podobnie jest w przypadku Vivo X80 Prorozmywa treść naszych zdjęć, choć ogólnie wolimy wygląd produkowanych przez niego obrazów. Dotyczy to równieżiPhone 14 Pro Max, choć flagowiec Apple nie wypada szczególnie dobrze pod względem ostrości i balansu bieli.

Telefon Samsunga tworzy również najbardziej atrakcyjne efekty Bokeh. Nawet w przypadku porównywalnie prostego obiektu, takiego jak nasze ogrodowe skrzaty, Pixel 7 Pro popełnia niespodziewanie poważne błędy w wyznaczaniu nieostrych obszarów. Zdjęcie X80 Pro nie jest tak ostre jak te wykonane iPhone'em 14 Pro Max, a tym bardziej Galaxy S22 Ultra. Flagowiec Google'a odrabia straty przy fotografowaniu domów, z dużą ilością szczegółów i realistycznymi kolorami, które przypominają zdjęcie wykonane iPhone'em 14 Pro Max (choć flagowiec Apple nie wyświetla drobnych struktur w całkiem takiej samej szczegółowości). W tej kwestii Vivo X80 Pro błyszczy, natomiast jego odwzorowanie kolorów jest zbyt chłodne, a zdjęcie zostało nadmiernie rozjaśnione. Samsung Galaxy S22 Ultra również nie potrafi do końca odtworzyć naturalnej kolorystyki tematu zdjęcia.

Porównanie zdjęć

Wybierz jedną z dostępnych scen i porównuj powiększone fragmenty zdjęć. Jeden klik w oknie "kliknij aby powiększyć" rozpoczyna cały proces. Lewy klik w oknach poniżej otwiera oryginalne zdjęcia w nowym oknie przeglądarki. Zdjęcia wykonane urządzeniem z niniejszej recenzji można zobaczyć w większym oknie poniżej.

BaumBuchregalHausZwergePortrait

Wszyscy kandydaci do testów ujawniają potężne słabości w ciemności. Najbardziej zadowoleni byliśmy ze zdjęć wykonanych za pomocąPixel 7 Pro, choć źródła światła są nieco prześwietlone. Model X80 ProorazGalaxy S22 Ultrasą dość blisko w tyle, a Vivo w szczególności pokazuje dobry zakres dynamiczny i przetwarzanie HDR. Nie można tego powiedzieć o.iPhone 14 Pro Max,co pozostawia Apple wiele miejsca na poprawę. Jasne obszary obrazu są masywnie prześwietlone i sprawiają wrażenie wypranych. Ostrość obrazu nie może konkurować z konkurencją Android w bardzo słabym oświetleniu.

Z drugiej strony, na dobrze oświetlonej ulicy iPhone 14 Pro Max może dotrzymać kroku swoim towarzyszom, choć nadal wolimy wydajność Galaxy S22. W porównaniu z flagowcem Apple, telefon Samsunga unika czerwonego odcienia i ma lepszy zakres dynamiczny. Również tutaj bardzo dobre kolory Vivo X80 Pro okazują się zbyt chłodne.

Porównanie zdjęć

Wybierz jedną z dostępnych scen i porównuj powiększone fragmenty zdjęć. Jeden klik w oknie "kliknij aby powiększyć" rozpoczyna cały proces. Lewy klik w oknach poniżej otwiera oryginalne zdjęcia w nowym oknie przeglądarki. Zdjęcia wykonane urządzeniem z niniejszej recenzji można zobaczyć w większym oknie poniżej.

StrasseHausDunkelheit

Ultraszerokokątny obiektyw naszych flagowych smartfonów

Istnieją dwa obozy, jeśli chodzi o ujęcia ultraszerokokątne. Podczas gdy Galaxy S22 UltraorazVivo X80 Proradzą sobie dobrze, gdy obiekt jest dość blisko, to Pixel 7 ProoraziPhone 14 Pro Maxwydają się radzić sobie lepiej przy większej odległości od obiektu.

Zarówno flagowiec Samsunga, jak i Vivo X80 Pro robią dobre zdjęcia naszych świeczek i choinki, osiągając zadowalającą ostrość obrazu i niską ziarnistość. Telefony Google i Apple mają więcej problemów z tymi dwoma aspektami, na dodatek iPhone 14 Pro Max ma gorszy balans bieli. Zdjęcia ulicy wykonane w świetle dziennym prowadzą do bardzo różnych rezultatów: Ściany domów są zdecydowanie zbyt rozmyte, a kolory niedokładne na zdjęciach wykonanych za pomocą Galaxy S22 Ultra i Vivo X80 Pro. Tymczasem Pixel 7 Pro rejestruje wiele szczegółów i uzyskuje naturalną kolorystykę. Ultraszerokokątny aparat iPhone'a 14 Pro Max również robi dobre zdjęcia, z niewielkimi potrąceniami w dokładności kolorów.

Wszystkie cztery aparaty radzą sobie znacznie gorzej przy słabym oświetleniu i z trudem można je wykorzystać nawet do treści w mediach społecznościowych. Po naciśnięciu, powiedzielibyśmy, że Vivo X80 Pro ma najlepsze wyniki w słabym oświetleniu, podczas gdy iPhone 14 Pro Max zdobywa najniższe oceny. Ponieważ nawet w dość dobrze oświetlonym motywie Mikołaja, jest to jedyne urządzenie porównawcze, które nie trafia w dziesiątkę z temperaturą kolorów.

Ultraszerokokątne obiektywy można w razie potrzeby wykorzystać do zdjęć makro, więc użytkownicy zainteresowani fotografowaniem obiektów w bliskiej odległości skorzystają z dowolnego z czterech telefonów w tym porównaniu. Jakość obrazu jest zadowalająca, choć zakres ostrości jest bardzo wąski.

Porównanie zdjęć

Wybierz jedną z dostępnych scen i porównuj powiększone fragmenty zdjęć. Jeden klik w oknie "kliknij aby powiększyć" rozpoczyna cały proces. Lewy klik w oknach poniżej otwiera oryginalne zdjęcia w nowym oknie przeglądarki. Zdjęcia wykonane urządzeniem z niniejszej recenzji można zobaczyć w większym oknie poniżej.

KerzenStrasse Haus - Low LightWeihnachtsmann - Low Light

Zoom w naszych flagowych telefonach

Świadomie skupiliśmy się na realistycznym zakresie zoomu (3x, 5x, 10x), który pozwala osiągnąć dobre rezultaty w codziennym użytkowaniu. Jeśli chodzi o zoom optyczny, to iPhone 14 Pro Maxposiada teleobiektyw z 3-krotnym zoomem, podczas gdy Pixel 7 Prokorzysta z 5-krotnego zoomu. Na stronieGalaxy S22 Ultraposiada dwa teleobiektywy z 3x/10x zoomem optycznym, a Vivo X80 Prozapewnia 2x i 5x zoom optyczny.

Żaden z producentów nie jest w stanie osiągnąć przyzwoitej jakości obrazu w ciemności, a nawet w świetle dziennym i w dobrze oświetlonym pomieszczeniu wszystkie smartfony osiągają znacznie gorszą jakość przy 3x zoomie. Ogólnie rzecz biorąc, Pixel 7 Pro i iPhone 14 Pro Max osiągają najlepsze wyniki w tym scenariuszu, chociaż Apple po raz kolejny ma problemy z kalibracją kolorów.

Vivo X80 Pro osiąga przyzwoitą ostrość na naszym zdjęciu z 5-krotnym zoomem, ale iPhone 14 Pro Max również radzi sobie dobrze w idealnym oświetleniu. Zdjęcia Pixela 7 Pro i Galaxy S22 Ultra mają zbyt ciepłą temperaturę barwową i są bardziej rozmyte.

Podczas gdy telefon Google (podobnie jak iPhone 14 Pro Max) nie radzi sobie szczególnie dobrze przy 10-krotnym zoomie, flagowcowi Samsunga udaje się uzyskać przyzwoity, choć zbyt ostry obraz. Telefonowi Vivo udaje się całkiem ładnie uchwycić stromiznę, co jest nieco zaskakujące, gdyż w przeciwieństwie do flagowca Samsunga korzysta z hybrydowego zoomu.

Porównanie zdjęć

Wybierz jedną z dostępnych scen i porównuj powiększone fragmenty zdjęć. Jeden klik w oknie "kliknij aby powiększyć" rozpoczyna cały proces. Lewy klik w oknach poniżej otwiera oryginalne zdjęcia w nowym oknie przeglądarki. Zdjęcia wykonane urządzeniem z niniejszej recenzji można zobaczyć w większym oknie poniżej.

5x-Zoom10x-Zoom5x-Zoom10x-Zoom3x-Zoom

Przednie aparaty w naszych flagowych telefonach

Wszystkie flagowce robią dobre zdjęcia w świetle dziennym, choć szczegóły twarzy wydają się raczej rozmyte w przypadkuPixel 7 Pro, nawet w idealnym oświetleniu. Na stronieGalaxy S22 Ultra's selfie również ma mniej szczegółów niż te zrobione z Vivo X80 ProlubiPhone 14 Pro Max. Wszystkie zdjęcia wykonane przednią kamerą zostały wykonane z predefiniowanymi ustawieniami, aby dowiedzieć się, które smartfony odzwierciedlają ich zdjęcia. Wszystkie cztery smartfony pozwalają na ustawienie własnych preferencji w ustawieniach. Żaden ze smartfonów nie może zaoferować takiej samej ostrości i kontrastu podczas robienia zdjęć w słabym oświetleniu w porównaniu do zdjęć na zewnątrz. Telefon Vivo jest nadal najbardziej przekonujący, z przelotną jakością obrazu w zimowym oświetleniu pokoju.

Porównanie zdjęć

Wybierz jedną z dostępnych scen i porównuj powiększone fragmenty zdjęć. Jeden klik w oknie "kliknij aby powiększyć" rozpoczyna cały proces. Lewy klik w oknach poniżej otwiera oryginalne zdjęcia w nowym oknie przeglądarki. Zdjęcia wykonane urządzeniem z niniejszej recenzji można zobaczyć w większym oknie poniżej.

Selfie im FreienSelfie im Innenbereich

Werdykt w naszym porównaniu aparatów flagowych smartfonów

Recenzja: Apple iPhone 14 Pro Max, Samsung Galaxy S22 Ultra, Google Pixel 7 Pro und Vivo X80 Pro. Próbki dostarczone przez Vivo Niemcy i Trading Shenzhen
Recenzja: Apple iPhone 14 Pro Max, Samsung Galaxy S22 Ultra, Google Pixel 7 Pro und Vivo X80 Pro. Próbki dostarczone przez Vivo Niemcy i Trading Shenzhen

Ambitni amatorzy fotografii z pewnością osiągną bardzo dobre rezultaty z każdym z naszych kandydatów, ponieważ wszystkie flagowe smartfony pozwalają na szczegółowe regulacje i ustawienia. Mimo to, predefiniowane ustawienia aparatu oraz algorytmy obrazowe do automatycznego rozpoznawania scen i kalibracji kolorów prowadzą do bardzo różnych rezultatów w zależności od producenta i tematu. Choć osobiste preferencje zawsze odgrywają ważną rolę w dziedzinie fotografii, nasze wyniki wskazują, że np Galaxy S22 UltraiVivo X80 Prozapewniają najlepsze wyniki w najważniejszej kategorii - aparacie głównym. Oba smartfony radzą sobie konsekwentnie dobrze zarówno w świetle dziennym, jak i w nocy i są dobrymi wszechstronnymi użytkownikami, jeśli chodzi o zdjęcia z zoomem i szerokokątne, choć nie zawsze osiągają najlepszy wynik w każdym indywidualnym porównaniu.

Osoby, które ponad wszystko cenią sobie naturalną i dokładną kolorystykę, mogą chcieć uniknąć iPhone'a 14 Pro Maxlub w inny sposób bacznie obserwować kalibrację kolorów. Choć inne flagowe telefony mają czasem słabe punkty w dokładności kolorów, ten mankament jest wspólnym wątkiem wszystkich obiektywów we flagowcu Apple. Na iPhone'a 14 Pro Max wyraźnie wpływają też jasne światła w ciemnym otoczeniu. Jest to coś, nad czym Apple będzie musiał popracować w przyszłości.

Podobnie jak iPhone 14 Pro Max, tak i Pixel 7 Proposiada dobry aparat, szczególnie biorąc pod uwagę porównywalnie niską cenę urządzenia, ale nie jest w pełni przekonujący na całej linii. Jego niedociągnięcia obejmują ostrość obrazu głównego aparatu, a także nieostre zdjęcia wykonane przednią kamerą.

Niezależnie od tego, które z tych urządzeń wybierzesz - możesz zaufać, że będą one produkować dobre zdjęcia, nawet jeśli ostrość lub balans bieli nie zawsze jest idealny. Nie ma jednego uniwersalnego urządzenia, które wyraźnie bije konkurencję w każdej kategorii.

Czy w tym porównaniu nie znalazł się odpowiedni smartfon dla Ciebie? Jeśli szukasz telefonu z dobrym aparatem, to może zajrzyj do naszego listę smartfonów z najlepszym aparatem, która jest regularnie aktualizowana i zawiera 10 najlepszych telefonów z aparatem, które zrecenzowaliśmy.

Cena i dostępność w momencie przeprowadzania testów

Pixel 7 Pro jest dostępny bezpośrednio w sklepie Google, a także u innych sprzedawców zewnętrznych, takich jak Amazon za około 750 USD.

Snapdragonowa wersja Samsunga Galaxy S22 Ultra 5G jest dostępna za 1200 dolarów w Trading Shenzen.

IPhone 14 Pro Max jest dostępny w Apple we wszystkich wariantach kolorystycznych i pamięci masowej od 900 USD. Sprzedawcy tacy jak Amazon i BestBuy ostatecznie sprzedadzą go w niższej cenie.

Vivo X80 Pro jest dostępny za około 860 dolarów od Trading Shenzen.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Najlepsze aparaty w telefonach na początku 2023 roku - porównanie
Marcus Herbrich, 2023-01-10 (Update: 2023-01-10)