Notebookcheck Logo

Test MSI GE40 2PC Dragon Eyes

07/09/2014

Do niedawna laptopami do gier były właściwie tylko modele z ekranem 15-calowym lub większym. Zmieniło się to jednak dość raptownie, gdyż ostatnimi czasy pojawiło się kilka modeli dla graczy posiadających matrycę o przekątnej 14". Nie są tu już udawane "czternastki" w rodzaju Alienware 14, ale smukłe i lekkie konstrukcje. Jednym z takich laptopów jest MSI GE40 Dragon Eyes.

Obudowa

MSI GE40 2PC, znany też pod nazwą Dragon Eyes, to druga odsłona 14-calowego notebooka dla graczy firmy MSI. Wygląd zewnętrzny nie został zmodyfikowany w stosunku do poprzednika. Tak jak napisał recenzent Notebookcheck.com w artykule poświęconym starszej wersji, obudowa nie powala na kolana ani jakością wykonania, ani użytymi materiałami. Powierzchnie obudowy (sekcja wokół klawiatury i ramka ekranu) są wykonane z połyskliwego plastiku pokrytego fortepianowym lakierem i jest tylko kwestią (niezbyt długiego) czasu, kiedy zostaną porysowane przy codziennym użytkowaniu. Nawet wyjątkowo ostrożne obchodzenie się z powyższymi elementami nie zapewni im eleganckiego wyglądu a to za sprawą bardzo dużej podatności na zabrudzenia od samego dotyku (!). Lepszej jakości budulca użyto do wytworzenia podnadgarstnika oraz klapy ekranu – oba te elementy są wykonane z aluminium.

Pomimo metalowych wzmocnień sztywność jest co najwyżej przeciętna w przypadku korpusu i niestety zbyt mała, gdy przychodzi do nacisków skierowanych na klapę. Naciski na dekiel powodują falowanie obrazu na włączonym ekranie. Jedynym interesującym (choć mało użytecznym) elementem konstrukcji są perforowane powierzchnie na obudowie matrycy. Przypominają w kształcie smocze oczy i to właśnie od nich wzięła się nazwa GE40 Dragon Eyes. Oczy te w trakcie pracy laptopa jarzą się na czerwono. 

Na pochwałę zasługuje bardzo duży kąt, o jaki można odchylić ekranu od pulpitu; sięga on 160 stopni.

O ile obudowa z zewnątrz nie wzbudziła we mnie większego entuzjazmu, o tyle w środku MSI jak zawsze stanęło na wysokości zadania. Dostęp do podzespołów wewnętrznych jest bardzo łatwy i pozwala na pewne modyfikacje. Umieszczony w gnieździe rPGA procesor jest wymienialny. Bezproblemowy jest także dostęp do dwóch gniazd pamięci operacyjnej, z których w testowanym modelu tylko jedno było zajęte. Wymienić można także dysk twardy oraz kartę Wi-Fi. A co najistotniejsze w dość niewielkim i wydajnym notebooku, zdjęcie klapy serwisowej zapewnia doskonały dostęp do układu chłodzenia.

Podobnie jak recenzentowi starszego GE40 spodobały mi się kompaktowe gabaryty oraz przede wszystkim masa tego laptopa. GE40 waży 1,9 kg, aż o 0,75 kg mniej (!) od niewiele przecież większego (15,6") MSI GE60.

MSI GE40 posiada wszystkie istotne porty peryferyjne. Na wyposażeniu są trzy USB (w tym dwa w nowym standardzie 3.0), HDMI, LAN, czytnik kart pamięci, dwa gniazda audio, a także coraz bardziej archaiczny, ale wciąż cieszący się dużą popularnością port VGA. Jedynym maleńkim mankamentem w przypadku portów jest ich rozmieszczenie. Od laptopa z 14-calowym ekranem nie można wymagać idealnego układu złączy, ale zajęte przez gniazda frontowe powierzchnie boków mogą być pewnym utrudnieniem przy jednoczesnym korzystaniu z nich i używaniu myszki komputerowej.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: gniazdo zasilania, wylot powietrza z układu chłodzenia, HDMI, VGA, LAN, 2 USB 3.0
lewy bok: gniazdo zasilania, wylot powietrza z układu chłodzenia, HDMI, VGA, LAN, 2 USB 3.0
prawy bok: 2 gniazda audio, czytnik kart pamięci, USB 2.0, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: 2 gniazda audio, czytnik kart pamięci, USB 2.0, gniazdo blokady Kensingtona
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

Wyspowa klawiatura GE40 na pierwszy rzut oka wydaje się być podobna do klawiatur znanych z większych modeli, ale wrażenie podobieństwa wywołane brakiem profilowania płytek klawiszy jest bardzo mylące. Oczywiście spodziewałem się braku bloku numerycznego, z zasady niewystępującego w notebookach mniejszych niż 15 cali, ale mniejszego o prawie połowę względem odpowiednika klawiatury z GE60 prawego klawisza Ctrl nie mogę pozostawić bez komentarza. Właściwie przez dwa tygodnie nie mogłem się przyzwyczaić do maleńkiego Ctrl i wielkiego w porównaniu do niego klawisza Shift, który w tym laptopie jest dłuższy od klawiszy Ctrl i Fn razem wziętych, a nawet delikatnie zachodzi nad klawisz Windows. Dużym atutem okazały się pełnowymiarowe klawisze kierunkowe. Braku podświetlenia klawiatury nie mogę zaliczyć ani na plus, ani na minus, bo w większych seriach podświetlenie pojawiło się dopiero w 3. czy 4. generacji. W recenzji niemieckiego Notebookchecka narzekano na „tandetny” stukot klawiszy; ja nie zgodzę się z tym stwierdzeniem. Stukot jest dość cichy i nie odbiega od odgłosów emitowanych przez klawiatury z notebooków wyższej klasy. Podobnie nie będę narzekał na reakcję klawiszy na nacisk, gdyż zarówno głębokość skoku, jak i odpowiedź są odpowiednie. Nieco rozczarowały mnie natomiast blokady kombinacji trzech klawiszy wciśniętych jednocześnie – w laptopach dla graczy nie powinny one występować. W GE40 jednocześnie wciśnięte klawisze „A” i „S” nie działają razem z klawiszami „+”, Backspace, „\”, Enter i „'”. Kombinacja „S”+„D” nie zadziała z klawiszami od F5 do F7, z „I”, „,” oraz ze wszystkimi klawiszami, z którymi blokowała się kombinacja „A”+„S”. Klawisze „W” i „S” nie działają tylko razem z klawiszem „I”, a kombinacja „W”+„A” działa razem z wszystkimi innymi klawiszami.

Choć gładzik ma niewielkie rozmiary (80 x 43 mm), jest dosyć wygodny. Nieco chropowata powierzchnia dotykowa została przyozdobiona mozaiką. Mozaika układa się symetrycznie we wzór koła rozszerzającego się od środka ku brzegom. Poza walorem estetycznym wzorek zapewnia dobre wyczucie urządzenia i nie podrażnia palców. Funkcje dotyku wielopunktowego działają bez zastrzeżeń. Na płycie dostarczonej z notebookiem znalazły się sterowniki do gładzika firmowane przez Elan. Gładzik zalicza się w poczet urządzeń tradycyjnych, co oznacza, że dysponuje klasycznymi przyciskami. W tym laptopie są one złączone w belkę umieszczoną przed płytką dotykową. Przyciski te mają bardzo krótki i dość twardy, ale przyjemny i niezbyt głośny skok.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

diagram barw
diagram barw

W recenzji MSI GE40 na stronie Notebookcheck.com można przeczytać narzekania autora na przeciętną matrycę AU Optronics (AUO303E) oraz pochwały dla innego wyświetlacza tej marki (AUO113D). Model MSI GE40, który trafił w moje ręce (dostępny w polskiej dystrybucji), był wyposażony w tę lepszą matrycę, czyli AUO113D. Ekran ma przekątną 14 cali, proporcje 16:9 i wyświetla obraz o maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Korzystanie z ekranu jest bardzo komfortowe nawet w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Matowa matryca zapobiega odblaskom (denerwować może jedynie błyszcząca ramka).

260.4
cd/m²
273.5
cd/m²
269.1
cd/m²
260.4
cd/m²
282.5
cd/m²
267.4
cd/m²
260.7
cd/m²
251.8
cd/m²
264.4
cd/m²
podświetlenie ekranu
AU Optronics AUO113D / B140HAN01.1
maksimum: 282.5 cd/m² (Nits) średnia: 265.6 cd/m²
rozświetlenie: 89 %
kontrast: 565:1 (czerń: 0.5 cd/m²)70.8% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
94.8% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
71.6% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw matrycy FHD MSI GE40 Dragon Eyes
GE40
przestrzeń kolorów sRGB
sRGB
paleta barw matrycy FHD MSI GE40 Dragon Eyes a przestrzeń kolorów sRGB
GE40 a sRGB
przestrzeń kolorów Adobe RGB
Adobe RGB
paleta barw matrycy FHD MSI GE40 Dragon Eyes a przestrzeń kolorów Adobe RGB
GE40 a Adobe RGB

Parametry kalibrowane dla gammy 2,2 i temperatury kolorów 6500K także zaprezentowały się całkiem dobrze. Najwyższa luminancja przekroczyła 280 cd/m², czerń o jasności 0,5 cd/m² była zaś przyzwoicie czarna. Na pochwałę zasługuje także dosyć szeroka paleta barw; nie pokrywa się ona idealnie z przestrzenią sRGB, ale, sądząc po wykresie, wydaje się być od niej obszerniejsza. Kolejnym wielkim atutem tejże matrycy są bardzo szerokie kąty widzenia. Wyświetlacz ten mogę polecić nie tylko graczom, ale także grafikom-amatorom (o ile nie będzie im przeszkadzał fizyczny rozmiar, czyli 14 cali).

Osiągi

Czternaście cali to niezbyt wiele jak na notebook dla gracza, ale MSI odważnie wyposażyło model GE40 Dragon Eyes w procesor I7-4712MQ, 8 GB pamięci RAM (z możliwością rozszerzenia do 16 GB), kartę graficzną GeForce GTX 850M oraz dysk twardy HGST o pojemności 1 TB, mający prędkość obrotową 7200 obrotów na minutę.

Centralną jednostkę obliczeniową stanowi należący do generacji Haswell procesor Core I7-4712MQ. Ten wykonany w technologii 22 nm, 4-rdzeniowy procesor jest taktowany zegarem od 2,3 GHz (wartość bazowa) do 3,3 GHz (wartość maksymalna). Jest to o 100 MHz mniej, niż w przypadku testowanego w większym GE60 Core I7-4700MQ. Procesor z GE40 cechuje się także niższym maksymalnym TDP (37 W; wspominany I7-4700MQ ma TDP o 10 W wyższe). Minimalna częstotliwość taktowania CPU to 800 MHz.

W teście wielowątkowym Cinebench R11.5 omawiany laptop uzyskał 6,23 pkt. czyli odrobinę mniej, niż GE60 z I7-4700MQ, a także blisko dwukrotnie więcej od laptopów wyposażonych w procesory z serii Core i5. I tak na przykład modele z i5-4200M uzyskują średnio 3,24 pkt. Starszy GE40, który dysponował procesorem I7-4702MQ, osiągnął 5,91 pkt.

Dla gracza komputerowego bardzo istotnym elementem wyposażenia laptopa jest karta graficzna. Zamontowana w MSI GE40 2PC karta GeForce GTX 850M jest wykonana w technologii 28 nm, posiada 2 GB pamięci VRAM GDDR5 i 128-bitową magistralę danych. Według wskazań narzędzia GPU-Z pamięć jest taktowana z częstotliwością 1253 MHz, a rdzeń karty pracuje z taktowaniem 853 MHz. W stosunku do testowanego w starszym GE40 układu GeForce GTX 760M nowszy GTX 850M dysponuje wyższymi zegarami oraz nowszą architekturą (Maxwell zamiast Keplera). Zmniejszono w nim jednak liczbę procesorów CUDA (z 768 do 640).

W teście 3DMark 11 (Performance) MSI GE40 2PC uzyskał 4595 pkt. Jest to znaczny przyrost wydajności nie tylko w stosunku do GE40 z kartą GTX 760M, który zdobył 3453 pkt., ale także względem laptopów wyposażonych w kartę GTX 765M, które osiągają średnio 4019 pkt.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (NVIDIA)
GPU-Z (NVIDIA)
HWiNFO64 (Intel)
HWiNFO64 (Intel)
HWiNFO64 (NVIDIA)
HWiNFO64 (NVIDIA)
NovaBench
NovaBench
PassMark
PassMark
SPECviewperf 11
SPECviewperf 11
Super PI
Super PI
wPrime
wPrime
 
 
3DMark 11 Performance
4595 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
94485 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
14481 pkt.
3DMark Fire Strike Score
3383 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4816
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
16906
Cinebench R10 Shading 32Bit
6688
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
6409 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
22408 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6655 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
55.2 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
6.23 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.46 Points
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
130 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
579 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
86.6 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
99.6 %
Pomoc

W odróżnieniu od modelu z recenzji Notebookcheck.com prezentowany laptop nie dysponował dyskiem SSD, ale za to wyposażono go w bardzo szybki i pojemny dysk talerzowy HGST HTS721010A9E630. „Kręci” się on z prędkością 7200 obrotów na minutę, jest wyposażany w 32 MB pamięci cache oraz wykorzystuje interfejs SATA 3 (6 Gb/s). W teście HD Tune prędkość liniowego odczytu nie spadła poniżej 60 MB/s, średnia to blisko 110 MB/s, a odczyt maksymalny osiągnął ponad 140 MB/s.

HD Tune
HD Tune
CrystalDiskMark
CrystalDiskMark
AS SSD
AS SSD
ATTO
ATTO
HGST Travelstar 7K1000 HTS721010A9E630
przesył danych (minimum): 60.5 MB/s
przesył danych (maksimum): 143.4 MB/s
przesył danych (średnio): 109.2 MB/s
czas dostępu: 16 ms
szybkość interfejsu: 231.3 MB/s
obciążenie procesora: 2.3 %

Testy gier

Wydajność w grach jest dobra. Ustawienia wysokie i rozdzielczość 1366 x 768 pikseli nie stanowią dla MSI GE40 wyzwania w żadnej z testowanych gier. Pochwalić należy także niezłą płynność w ustawieniach ultra przy rozdzielczości Full HD. W stosunku do poprzednika widać znaczny wzrost wydajności. Trzeba jednak pamiętać, iż nie każdy tytuł przy tak wysokiej rozdzielczości będzie grywalny na maksymalnych ustawieniach i czasem trzeba będzie obniżyć poziom detali.

low med. high ultra
Metro 2033 (2010) 158.5 85.3 28.2
Mafia 2 (2010) 146.3 143.9 136.8 96.7
Anno 2070 (2011) 220.4 147.2 116.3 93.8
Sleeping Dogs (2012) 150.6 132.2 76 19.7
Dota 2 (2013) 114.6 109.5 86.7

Wpływ na otoczenie

Hałas

MSI z serii zaprojektowanych dla graczy to bez wątpienia notebooki wydajne, ale i niezbyt zoptymalizowane pod względem wyciszenia. Podczas prac biurowych, przeglądania internetu czy odtwarzania filmu model GE40 2PC emituje już dobrze słyszalny hałas (33,8 dB). Obciążenie notebooka grą zamienia go w mały odrzutowiec; pomiar wykazał 44,9 dB. Test ekstremalnego obciążenia spowodował emisję hałasu na poziomie 49,6 dB, a więc bardzo wysokim jak na laptop. MSI GE40 nie jest zatem dla osób czułych na punkcie głośności.

Hałas

luz
33.8 / 33.8 / 33.8 dB
HDD
33 dB
obciążenie
44.9 / 51.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Nowszy GE40 jest głośniejszy od poprzednika, ale i odrobinę chłodniejszy (chyba, że na wynik pomiarów wpłynęła niższa temperatura otoczenia). Temperatury powierzchni obudowy w czasie lekkich prac nie przekroczyły 30°C.

Poddany maksymalnemu wysiłkowi notebook nagrzewa się dość odczuwalnie. Procesor uzyskał 92°C, temperatura karty graficznej doszła do 88°C. Nawet dysk twardy nagrzał się do 41°C. Na powierzchni obudowy jest to odczuwalne właściwie tylko z lewej strony laptopa, gdzie temperatury potrafiły przekroczyć 54°C, oraz w środkowej części, gdzie średnia temperatur mieściła się w przedziale 30-40°C. Prawy bok jednostki zasadniczej pozostaje chłodny niezależenie od obciążenia.

Pomimo wysokich temperatur podzespołów bazowych zegar procesora nie spada poniżej pułapu nominalnego i choć tryb turbo nie działa przy ekstremalnym obciążeniu, to i o throttlingu CPU nie mogę tu napisać. Występuje natomiast czasowe obniżanie częstotliwości taktowania rdzenia karty graficznej.

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów w czasie grania
w czasie grania
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
pełne obciążenie
w stresie
 43.7 °C27.3 °C24.5 °C 
 39.4 °C33.1 °C24.9 °C 
 39.5 °C39.2 °C27.7 °C 
maks. w ogóle: 43.7 °C
średnia: 33.3 °C
20.8 °C29.2 °C54.9 °C
21.6 °C39.4 °C55 °C
27.4 °C34.7 °C41.3 °C
maks. w ogóle: 55 °C
średnia: 36 °C
zasilacz  45 °C | temperatura otoczenia 20 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.3 °C / 92 F, compared to the average of 33.8 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(±) The maximum temperature on the upper side is 43.7 °C / 111 F, compared to the average of 40.4 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(-) The bottom heats up to a maximum of 55 °C / 131 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 24.5 °C / 76 F, compared to the device average of 33.8 °C / 93 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 39.5 °C / 103.1 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-10.6 °C / -19.1 F).

Głośniki

Głośników niestety nie można uznać za plus GE40 2PC. Podobnie jak we wcześniejszej rewizji, głośniki stereo znajdujące się pod widoczną za klawiaturą maskownicą są po prostu słabe. Dźwięki wydobywające się z membran zdają się dochodzić jakby zza ściany. Tony są sztuczne i mało przyjemne dla ucha. Brak subwoofera skutkuje zupełnym brakiem basów.

Wydajność akumulatora

Testowany egzemplarz MSI GE40 uzyskał wyniki nieco mniej okazałe, niż model z recenzji Notebookcheck.com, ale rezultat testu czytelnika aplikacji Battery Eater, prawie 10 h, i tak jest wyśmienity. Podobnie ma się rzecz z testem symulującym korzystanie z internetu przy użyciu karty Wi-Fi. Prawie 5 h to co prawda o ponad pół godziny mniej, niż wytrzymał starszy model, ale tak czy inaczej jest to bardzo dobry wynik w przypadku wydajnego laptopa przewidzianego dla gracza.

Wydajność akumulatora
luz
9h 53min
sieć przez WLAN
4h 53min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 7 / 13.3 / 38.2 W
obciążenie midlight 81.5 / 116.4 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

MSI GE40 2PC-483XPL
MSI GE40 2PC-483XPL

MSI GE40 w najnowszej wersji (2PC) wypada lepiej od poprzednika. Wyższa wydajność okupiona jest co prawda wzrostem hałasu, ale sporo lepsza matryca, szybki i pojemny HDD oraz dostępność sterowników dla starszego systemu Windows 7 czynią z tego modelu całkiem znośny laptop dla mobilnego gracza. Znośny oczywiście pod warunkiem, że użytkownik nie będzie zwracał większej uwagi na hałas wytwarzany przez układ chłodzenia. Żałować można tego, że nie zrobiono niczego w kwestii poprawy jakości głośników i obudowy. Może usprawnienia te MSI pozostawia dla przyszłych rewizji. Być może w przyszłości pojawi się też w tej serii podświetlenie klawiatury.

Aktualne ceny laptopów MSI GE40

Dziękujemy za udostępnienie sprzętu na testy firmie Evato.

Please share our article, every link counts!
z bliska: MSI GE40 2PC Dragon Eyes
z bliska: MSI GE40 2PC Dragon Eyes

Specyfikacja techniczna

MSI GE40 2PC-483XPL
Procesor
Intel Core i7-4712MQ 4 x 2.3 - 3.3 GHz, Haswell
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GTX 850M - 2048 MB VRAM, rdzeń: 863 MHz, pamięć: 1253 MHz, GDDR5 (Samsung), dodatkowo Intel HD Graphics 4600, ForceWare 340.52, Nvidia Optimus
Pamięć
8 GB 
, Kingston DDR3L 1600 MHz, 1x 8 GB, maks. 16 GB
Matryca
14.00 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, AU Optronics AUO113D / B140HAN01.1, refleksująca: nie
Chipset
Intel HM87 (Lynx Point)
Dysk twardy
HGST Travelstar 7K1000 HTS721010A9E630, 1000 GB 
, 7200 obr/min
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269
Złącza
1 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/MMC (Realtek RTS5139)
Łączność
Qualcomm Killer e2200 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Realtek RTL8723AE Wireless LAN 802.11n (n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 29 x 339 x 239
Akumulator
65 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, BTY-M46, 5900 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows 8.1 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
głośniki: stereo, BIOS: 4.6 (E1492IMS.60S), podświetlana klawiatura SteelSeries, aluminiowa obudowa
Waga
1.9 kg, zasilacz: 570 g

 

Sprzęt dostarczył

XTREEM.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Aleksander Lenart.

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Acer Aspire V3-772G (GTX 850M)
GeForce GTX 850M, Core i7 4702MQ, 17.30", 3.2 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa MSI Vector 16 HX: Wydajność Tytana bez ceny Tytana
NVIDIA GeForce RTX 4080 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 16.00", 2.657 kg
Recenzja laptopa MSI Titan 18 HX A14VIG: Rok smoka
NVIDIA GeForce RTX 4090 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 18.00", 3.632 kg
Recenzja laptopa MSI Stealth 16 Mercedes-AMG Motorsport: Mobilny samochód wyścigowy z wyświetlaczem OLED
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-H i9-13900H, 16.00", 1.9 kg
Recenzja laptopa MSI Raider GE68 HX 13VF: Całkowita zmiana designu
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-13950HX, 16.00", 2.701 kg
Recenzja gamingowego laptopa MSI Pulse 17 B13V: Z cichymi skrzydłami
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 17.30", 2.7 kg

Za

+wysoka wydajność
+dobra matryca
+pojemny i szybki HDD
+niezłe przebiegi na akumulatorze
+relatywnie lekki i smukły
+wygodny dostęp do podzespołów
+dostępny bez systemy operacyjnego
+sterowniki do Windows 7 w komplecie
 

Przeciw

-niskiej jakości obudowa i wiele połyskliwych powierzchni
-kiepskie głośniki
-brak kultury pracy
-zaniżanie taktowania GPU w ekstremalnym stresie
-nieergonomiczny układ portów peryferyjnych
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja MSI GE40 Dragon Eyes
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-20)