Notebookcheck Logo

Test Lenovo IdeaPad Y50-70

19/07/2014

Model Lenovo Y50, bo ten laptop jest bohaterem niniejszej recenzji, jest uważany za następcę notebooków Lenovo Y580 i Lenovo Y510p. Czy słusznie? Zdaniem naszego redaktora to zupełnie inna konstrukcja, będąca raczej ultrabookiem do gier, a nie typowym laptopem multimedialnym.

Obudowa

IdeaPad Y50 wzbudził na naszym forum duże zainteresowanie. Wiele osób usiłuje porównać go do cenionych starszych modeli Y580 i Y510p. W moim przekonaniu jest to zupełnie inny rodzaj sprzętu. Wskazuje na to już sama obudowa. Y580 był notebookiem stricte multimedialnym, a Y510p wyróżniał się dwiema kartami graficznymi (drugą zamienną z napędem optycznym). Y50 nie ma ani dwóch kart, ani napędu. Ma natomiast wymiary, które bardzo upodabniają go do ultrabooków. Wygląd obudowy przypomina mi rozwalcowany laptop Alienware. Skojarzenie to powstało za sprawą maskownicy głośników w kształcie plastrów miodu i gumowanej powierzchni pulpitu roboczego. Ten ostatni element jest dużo lepszym rozwiązaniem, niż metalowy w starszych IdeaPadach.

Solidność obudowy Y50-70 wzbudziła mieszane uczucia u recenzenta z redakcji Notebookcheck USA. Tutaj trzeba stwierdzić, że im bardziej jednolita jest konstrukcja, tym z zasady wytrzymalsza. Y50 nie ma jednolitej obudowy. Spód jednostki zasadniczej i dekiel matrycy są metalowe, pulpit roboczy jest gumowany, a ramka ekranu i listwa z maskownicami głośników są zrobione z lakierowanych tworzyw sztucznych. Elementy plastikowe i metalowe łatwo pobrudzić; nawet zwykły, codzienny dotyk pozostawia na nich odciski palców.

Spasowanie zrealizowano z dużą precyzją, co zapobiegło występowaniu szpar, ale nie uniknięto ostrych krawędzi w miejscu styku spodu jednostki zasadniczej i pulpitu roboczego. Konstrukcja Y50-70 dobrze znosi mocne naciski. Ugięcia są minimalne i nie wpływają w widoczny sposób na pracę notebooka.

Otwarcie obudowy Y50-70 nie jest trudne, ale i nie pozwala na większą ingerencję w konfigurację sprzętową. Procesor i karta graficzna są wlutowane. Dysk i pamięci RAM można wymienić, ale w testowanym modelu wszystkie gniazda są obsadzone, więc wymiana może wiązać się z koniecznością zachowania oryginalnych części lub utratą gwarancji. Korzystną cechą jest prosty dostęp do układu chłodzenia – bardzo łatwo go wyczyścić, co może okazać się istotne dla żywotności notebooka. 

Y50-70 został wyposażony jedynie w podstawowy zestaw portów peryferyjnych. Względem Y510p zabrakło zatoki Ultrabay (i napędu optycznego) oraz gniazda D-Sub. Na wyposażeniu pozostały dwa gniazda audio, czytnik kart USB 2.0 i blokada Kensingtona po prawej stronie oraz dwa USB 3.0, HDMI, LAN i gniazdo zasilania po stronie lewej. Być może gniazdo D-Sub nie jest już tak popularne, jak kilka lat temu, ale skoro zostało usunięte, chętnie widziałbym na jego miejscu chociaż DisplayPort, o ile nie Thunderbolt.

przód: kontrolki stanu
przód: kontrolki stanu
lewy bok: gniazdo zasilania, LAN, HDMI, 2 USB 3.0
lewy bok: gniazdo zasilania, LAN, HDMI, 2 USB 3.0
prawy bok: 2 gniazda audio (w tym S/PDIF), czytnik kart pamięci, USB 2.0, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: 2 gniazda audio (w tym S/PDIF), czytnik kart pamięci, USB 2.0, gniazdo blokady Kensingtona
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

1. poziom podświetlenia klawiatury
1. poziom podświetlenia
2. poziom podświetlenia klawiatury
2. poziom podświetlenia

Klawiatura w Lenovo Y50 jest łudząco podobna do klawiatury z Y510p. Rozmieszczenie klawiszy jest identyczne (dalej brakuje pojedynczego klawisza wyciszającego dźwięk z głośników). Charakterystyczne czerwone podświetlenie regulowane w dwóch krokach przy pomocy kombinacji klawiszy Fn + spacja również pozostało takie samo. Nawet blokady kombinacji trzech klawiszy są toczka w toczkę te same: jednocześnie wciśnięte A i S zablokują wszystkie klawisze w trójkącie W-Esc-CapsLk, a para klawiszy S i D nie działa razem klawiszami z CapsLk, 2, 3, W, E, X, C, F1-F4. Jakkolwiek klawiatury wydają się podobne, dzieli je istotna różnica. Przestrzeń między klawiszami w Y510p była błyszcząca, a w Y50 jest matowa. Zmieniła się także głębokość skoku klawiszy; w Y50 jest on płytszy, niż w Y510p. Do tego odpowiedź klawiszy jest mniej sprężysta. Pozytywną cechą pozostaje natomiast cichy odgłos naciskanych płytek. Klawiatura Lenovo wyróżnia się także pozytywnie wielkością klawiszy strzałek. Żałować można jedynie tego, że nie są one odseparowane od bloku numerycznego.

Płytka dotykowa cechuje się nowoczesną stylistyką. Ma gładką i przyjemną w dotyku powierzchnię ślizgową. Nie posiada natomiast klasycznych oddzielnych przycisków. Obowiązki przycisków przejęła dolna część płytki dotykowej. Przy mocnym nacisku dolna część gładzika zapada się dość znacznie, pozostawiając szczelinę mogącą z czasem wypełnić się brudem. Oprócz problemów z utrzymaniem czystości takie rozwiązanie nie jest też wygodne ze względu na dość łatwą aktywację niechcianej funkcji przypadkowym muśnięciem. Precyzja sterowania kursorem jest dostateczna, ale domyślne ustawienia rozdzielczości pozwalają jedynie na przemieszczenie kursora od brzegu do środka ekranu za jednym przeciągnięciem. Czułość można zmienić w sterownikach Synaptics Clickpad V1.1. Sterowniki te wspierają także obsługę urządzenia z użyciem kilku palców naraz.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

diagram barw
diagram barw

Część użytkowników laptopów narzeka na niską rozdzielczość ekranu w modelach z matrycą o przekątnej 15,6" i związaną z nią skromną przestrzeń roboczą. Lenovo wyszło naprzeciw ich oczekiwaniom i wyposaża Y50 w wyświetlacze o rozdzielczości Full HD i Ultra HD. Testowany egzemplarz posiadał wersję Full HD. Powierzchnia ekranu nie jest zupełnie matowa, ale zapobiega odblaskom.

234.1
cd/m²
221.2
cd/m²
232.4
cd/m²
240.8
cd/m²
247.9
cd/m²
232.8
cd/m²
244.7
cd/m²
222.4
cd/m²
232
cd/m²
podświetlenie ekranu
AU Optronics AUO36ED / B156HTN03.6
maksimum: 247.9 cd/m² (Nits) średnia: 234.3 cd/m²
rozświetlenie: 89 %
kontrast: 275:1 (czerń: 0.9 cd/m²)36.62% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
37.28% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
52.8% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
35.98% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Redaktor Notebookcheck USA skarżył się w swojej recenzji na niskobudżetową matrycę. W „moim” egzemplarzu zamiast Chimei zamontowano matrycę o oznaczeniu AU Optronics B156HTN03.6. Niestety jej parametry nie są o wiele lepsze. Maksymalna jasność nie osiągnęła pułapu 250 cd/m², ale i tak była o około 20 cd/m² wyższa, niż w modelu z rynku amerykańskiego. Jeżeli chodzi o poziom czerni, w testowanym egzemplarzu z polskiej dystrybucji zmierzyłem wartość 0,9 cd/m², a w amerykańskim Y50-70 było nieco lepiej (0,7 cd/m²). Fabryczna kalibracja ekranu jest dla barw czerwonej i zielonej stosunkowo niezła, jednak kolor niebieski wymaga korekty. Kąty widzenia jak na matrycę TN nie są takie złe, ale w porównaniu do coraz szerzej stosowanych paneli typu IPS są widocznie węższe.

Osiągi

Podzespoły bazowe to kolejny element utwierdzający mnie w przekonaniu, że Y50 nie może być następcą ani dla Y580, ani dla Y510p. Y510p był wyposażony w zatokę Ultrabay i można było w nim dodać drugą kartę graficzną. Y580 nie miał tej opcji, ale oba te starsze laptopy posiadały możliwość wymiany procesora, a w Y50 procesor i karta graficzna są na stałe przylutowane do płyty głównej. Takie rozwiązanie bardziej przypomina MSI GS60, czyli coś, co należy nazwać ultrabookiem dla gracza, a nie typowym notebookiem multimedialnym.

Testowana wersja Y50 była wyposażona w procesor Core i7-4710HQ, 8 GB pamięci RAM (2 x 4 GB), kartę graficzną GeForce GTX 860M oraz hybrydowy dysk twardy (SSHD) o wysokości 7 mm.

Core i7-4710HQ to procesor dysponujący czterema rdzeniami taktowanymi bazowo z częstotliwością 2,5 GHz. Posiada większość nowoczesnych technologii Intela. Technologia Hyper-Threading zwiększa liczbę jednocześnie wykorzystywanych wątków do ośmiu. Turbo Boost podnosi częstotliwości taktowania aż do 3,5 GHz na pojedynczym rdzeniu. Procesor tan ma 6 MB pamięci podręcznej 3. poziomu. Jednostka ta jest wykonana w procesie technologicznym 22 nm. Została wyposażona w zintegrowany układ grafiki HD Graphics 4600. TDP tego procesora to 47 W.

Pomimo świetnych parametrów w specyfikacji w praktyce wydajność procesora jest znacząco niższa od oczekiwanej. W teście Cinebench R11.5 procesor i7-4710HQ z Lenovo Y50 uzyskał 1,56 pkt. w teście jednowątkowym i 5,9 pkt. w teście z wykorzystaniem wszystkich wątków. O ile w przypadku obliczeń prowadzonych na pojedynczym rdzeniu wszystko wygląda jak należy (taktowany o 100 MHz niższym zegarem i7-4700MQ uzyskuje średnio 1,51 pkt.), o tyle 5,9 pkt. w renderowaniu wielowątkowym to stanowczo za mało. Core i7-4700MQ ma w tym teście średnią 6,89 pkt. czyli blisko o 1 pkt. więcej. Redaktor Notebookcheck USA winą za niższą wydajność obarczył technologię Turbo Boost. To, że taktowanie CPU pod obciążeniem nie wzrasta ponad podstawowe 2,5 GHz, może w dużej mierze tłumaczyć niższy wynik. Ja jednak zwrócę uwagę także na sekcją zasilania. Podczas maksymalnego obciążenia następuje widoczne rozładowywanie akumulatora. Po godzinie pracy aplikacji Prime95 i FurMark stan naładowania baterii spadł o 20% i to pomimo teoretycznie mocnego zasilacza.

W procesorze zintegrowany jest rdzeń graficzny Intel HD Graphics 4600. Do prac biurowych oraz prostej grafiki 2D będzie on wystarczający. Pozwoli także na przedłużenie czasów pracy na akumulatorze. Jednak w programach wymagających grafiki 3D wydajniejsza będzie karta Nvidii.

Dodatkowa karta graficzna GeForce GTX 860M to układ z górnej półki wydajnościowej oparty na architekturze Maxwell. Wyposażono go w 640 jednostek CUDA i 4 GB pamięci VRAM GDDR5 na szynie 128-bitowej. Rdzeń jest taktowany z częstotliwościami od 1020 do 1084 MHz (zwiększenie zegara rdzenia odbywa się automatycznie dzięki funkcji GPU Boost, w którą wyposażono nowsze karty Nvidii). Pamięci pracują ze stałym taktowaniem o wartości 2500 MHz. Wydajność karty GeForce GTX 860M jest bardzo wysoka. W nowoczesnym teście 3DMark Fire Strike układ ten osiągnął w Lenovo Y50 3557 pkt. Pojedynczy GeForce GT 755M uzyskał w tym teście jedynie 2003 pkt., a zestaw dwóch kart GeForce GT 755M spiętych w SLI otrzymał 3147 pkt.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (NVIDIA)
GPU-Z (NVIDIA)
HWiNFO64 (Intel)
HWiNFO64 (Intel)
HWiNFO64 (NVIDIA)
HWiNFO64 (NVIDIA)
NovaBench
NovaBench
PassMark
PassMark
SPECviewperf 11
SPECviewperf 11
Super PI
Super PI
wPrime
wPrime
 
3DMark 11 Performance
5046 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
85232 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
13814 pkt.
3DMark Fire Strike Score
3557 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
5161
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
15811
Cinebench R10 Shading 32Bit
6768
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
6756 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
19698 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6783 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
5.9 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.56 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
57.8 fps
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
97.6 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
99.6 %
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
507 Points
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
135 Points
Pomoc

Dysk SSHD (hybrydowy dysk twardy) WDC WD10S21X-24R1BT0-SSHD-8GB jest pojemny (jego nominalna pojemność to aż 1 TB), ale i wolny (jego prędkość obrotowa to tylko 5400 obr/min). Pomimo wsparcia przez 8 GB pamięci flash przerzucanie danych jest mozolne. Średni transfer liniowy w teście odczytu HD Tune (80,4 MB/s) nie zadowala. Porządny dysk, taki jak zamontowany w MSI GE70 Apache HGST HT721010A9E630, jest znacznie szybszy i uzyskuje średnio 110,9 MB/s.

AS SSD
AS SSD
ATTO Disk Benchmark
ATTO
HD Tune
HD Tune
Western Digital WD10S21X SSHD 1TB + 8GB SSD-Cache
przesył danych (minimum): 43.7 MB/s
przesył danych (maksimum): 106.3 MB/s
przesył danych (średnio): 80.4 MB/s
czas dostępu: 18.4 ms
szybkość interfejsu: 57.6 MB/s
obciążenie procesora: 2.1 %

Testy gier

Charakter i podzespoły Y50-70 wskazują, że jest to dobry sprzęt dla gracza. I rzeczywiście - ustawienia wysokie i rozdzielczość 1366 x 768 pikseli nie są dla notebooka Lenovo wyzwaniem. Przy ustawieniach bardzo wysokich i ultra oraz natywnej rozdzielczości wyświetlacza starsze lub mniej wymagające tytuły także będą chodzić płynnie. Bardziej wymagające gry (na przykład Sleeping Dogs) do płynnej rozgrywki wymagają jednak ograniczenia szczegółowości bądź zmniejszenia rozdzielczości.

low med. high ultra
Metro 2033 (2010) 161.7 91.5 30.1
Mafia 2 (2010) 118.3 108.8 69.3
Anno 2070 (2011) 110.8 93 50.5
Sleeping Dogs (2012) 108.9 72.2 20.4

Wpływ na otoczenie

Hałas

Podczas przeglądania dokumentów lub stron internetowych podwójny układ chłodzenia w Y50 szemrał bardzo cichutko (31 dB). Głośniejszy okazał się dysk twardy, który podczas pracy  emitował 32,5 dB. Najwyższy poziom hałasu na luzie (32,8 dB) udało się uzyskać podczas wyświetlania filmu z YouTube. Obciążenie grami wydusiło z układu chłodzenia hałas o natężeniu od 38 do 42,5 dB. Najwyższe obciążenie (jednocześnie działającymi testami aplikacji Prime95 i FurMark) sprawiło, że omawiany notebook był już głośny; natężenie hałasu osiągnęło maksymalnie 46 dB.

Hałas

luz
31 / 32 / 32.8 dB
HDD
32.5 dB
obciążenie
40 / 46 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Lenovo Y50 prezentuje się dobrze pod względem nagrzewania się w trakcie pracy bez obciążenia. W przeprowadzonym teście temperatura obudowy nie osiągnęła nawet 30°C.

W trakcie grania procesor miał temperaturę maksymalną w wysokości 76°C, karta graficzna - 63°C, a temperatura dysku twardego dobiła do 41°C. Temperatury te są jak najbardziej akceptowalne.

W czasie najwyższego obciążenia procesor nagrzał się do 92°C, a karta graficzna Nvidii - do 81°C. Powierzchnie obudowy również nagrzewają się bardzo mocno. W kilku miejscach temperatura przekroczyła nawet 57°C i stała się przyczyną dyskomfortu.

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów w czasie grania
w czasie grania
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
pełne obciążenie
w stresie
 56 °C57 °C40.6 °C 
 54.8 °C57.6 °C32.6 °C 
 31.1 °C30.8 °C30.9 °C 
maks. w ogóle: 57.6 °C
średnia: 43.5 °C
47.7 °C52.9 °C49.6 °C
30.1 °C41.3 °C42.8 °C
28.8 °C32.1 °C34.4 °C
maks. w ogóle: 52.9 °C
średnia: 40 °C
zasilacz  44.5 °C | temperatura otoczenia 23.2 °C
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 43.5 °C / 110 F, compared to the average of 31.2 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(-) The maximum temperature on the upper side is 57.6 °C / 136 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 52.9 °C / 127 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.4 °C / 83 F, compared to the device average of 31.2 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 31.1 °C / 88 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-2.3 °C / -4.2 F).

Głośniki

Jakość dźwięku reprodukowanego przez głośniki JBL w systemie 2.1 jest bardzo wysoka. Nawet z głośnością ustawioną na maksimum nie słychać zakłóceń. Głośność maksymalna jak na notebook także jest dosyć duża. Dźwięk jest harmonijny, a skala wydaje się być pełna. Słyszalne są zarówno tony wysokie jak i niskie.

Wydajność akumulatora

W kategorii przebiegi na akumulatorze Y50 wypada dobrze. Maksymalny czas pracy w teście czytelnika aplikacji Battery Eater, 9 godzin i 44 minuty, jest znaczny i praktycznie taki sam, jak ten uzyskany w teście Lenovo Y580. Wynik ten jest o ponad godzinę i dwadzieścia minut lepszy, niż czas, który odnotowałem w Lenovo Y510p. Rezultat testu korzystania z internetu przez Wi-Fi, 4 godziny i 45 minut, jest już mniej ekscytujący, ale i tak okazał się o kilka minut lepszy od osiągnięcia Y510p.

Wydajność akumulatora
luz
9h 44min
sieć przez WLAN
4h 45min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 5.6 / 11.3 / 27.5 W
obciążenie midlight 83.4 / 118 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Lenovo Y50-70
Lenovo Y50-70

Konstruując model Y50, Lenovo usiłowało stworzyć płaski notebook dla gracza i zagrozić dominacji laptopów MSI GS w tym segmencie. Z punktu widzenia użytkownika zamysł ten sam w sobie jest godny pochwały, ale omawiany laptop wymaga jeszcze dopracowania.

Pozytywnie wypada wysoka wydajność Y50 w grach. Martwią natomiast wysokie temperatury, hałas i problemy energetyczne przy ekstremalnych zastosowaniach. Jako atut wymienię przyjemny w dotyku gumowany pulpit roboczy, smukłą, elegancką konstrukcję i solidną pokrywę ekranu. Elementy zewnętrzne są jednak dość podatne na odciski palców. Nie zrezygnowano także z połyskliwej ramki ekranu. Porty zewnętrzne są moim zdaniem zbyt okrojone, ale jako plus należy potraktować ich rozmieszczenie. Gładzik jest mało ergonomiczny. Matryca okazała się przeciętna. Dobrze natomiast zaprezentowały się głośniki. Warto także wspomnieć o łatwym dostępie do układu chłodzenia.

Aktualne ceny laptopów Lenovo Y50-70

Dziękujemy za udostępnienie sprzętu na testy firmie Evato.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Lenovo IdeaPad Y50-70
bohater testu: Lenovo IdeaPad Y50-70

Specyfikacja techniczna

Lenovo IdeaPad Y50-70 59-427489
Procesor
Intel Core i7-4710HQ 4 x 2.5 - 3.5 GHz, Haswell
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GTX 860M - 4 GB VRAM, GDDR5, ForceWare 332.50 / Detonator 32.50, Optimus, dodatkowo Intel HD Graphics 4600
Pamięć
8 GB 
, Samsung DDR3L 1600 MHz, 2x 4 GB, maks. 16 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, AU Optronics AUO36ED / B156HTN03.6, refleksująca: nie
Dysk twardy
Western Digital WD10S21X SSHD 1TB + 8GB SSD-Cache, 1000 GB 
, 5400 obr/min
Złącza
1 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: 2x audio, w tym S/PDIF, czytnik kart: SD/MMC
Łączność
Realtek PCIe GBE Family Controller (10/100/1000MBit/s), Realtek RTL8723BE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 23 x 388 x 265
Akumulator
54 Wh litowo-jonowy, 4-komorowy, Lenovo PABAS0241231
System operacyjny
Microsoft Windows 8.1 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
głośniki: stereo, podświetlanie klawiatury: tak, BIOS: 1.09, zasilacz 20 V, 6,75 A, 135 W
Waga
2.4 kg, zasilacz: 600 g
Cena
4399 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep XTREEM.PL

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Aleksander Lenart.

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Lenovo Y70-70 Touch
GeForce GTX 860M, Core i7 4710HQ, 17.30", 3.5 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Debiut wydajności Radeona RX 6550M: Recenzja laptopa Lenovo ThinkPad Z16 Gen 2
Radeon RX 6550M, Phoenix (Zen 4, Ryzen 7040) R9 PRO 7940HS, 16.00", 1.841 kg
Recenzja laptopa Lenovo Slim Pro 9i 16IRP8: Alternatywa dla Apple MacBook Pro 16
NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU, Raptor Lake-H i9-13905H, 16.00", 2.217 kg
Recenzja laptopa Lenovo Yoga Pro 9i 16: Świetny panel mini-LED, ale niepotrzebne oszczędności
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13705H, 16.00", 2.228 kg
Yoga Pro 9i 14 w recenzji: Najlepszy laptop multimedialny Lenovo z panelem AdobeRGB Mini-LED
NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13705H, 14.50", 1.688 kg
Nowa nazwa procesora, stara wydajność procesora: Recenzja laptopa Lenovo Slim 7 Pro Ryzen 7 7735HS
GeForce RTX 3050 6GB Laptop GPU, Rembrandt (Zen 3+) R7 7735HS, 14.50", 1.623 kg

Za

+wysoka wydajność w grach
+przyjemny w dotyku pulpit roboczy
+smukła, elegancka obudowa
+dobre głośniki
+łatwy dostęp do układu chłodzenia
+solidny dekiel
+rozmieszczenie portów
 

Przeciw

-problemy energetyczne
-gorący i głośny pod maksymalnym obciążeniem
-podatność na odciski palców
-plastikowa ramka ekranu
-za słaba w tej klasie matryca
-okrojone wyposażenie w porty peryferyjne
-nieergonomiczny gładzik
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Lenovo Y50-70
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-20)