Notebookcheck Logo

Test Google Chromebook Pixel

28/04/2013

Pojawieniu się nowego Chromebooka towarzyszyły entuzjastyczne komentarze. Wyrazy zachwytu dotyczyły głównie wyświetlacza typu IPS o przekątnej 12,85", rozdzielczości 2560 x 1700 pikseli i proporcjach 3:2. Czy Pixel to najlepszy Chromebook stworzony do tej pory?

Obudowa

maksymalny kąt odchylenia ekranu
maksymalny kąt odchylenia ekranu

Proporcje 3:2 to rzecz niespotykana w komputerach przenośnych. Dzięki nim Chromebook Pixel jest wyjątkowym laptopem; ze względu na kanciasty kształt nie da się pomylić go z innym. Obudowa jest prawie w całości wykonana z aluminium. Ścianki boczne są płaskie, krawędzie - wyraźne, a narożniki - zaokrąglone. Zawiasy wystają z tyłu poza obrys laptopa. Gładkie, matowe powierzchnie obudowy radzą sobie z unikaniem odcisków palców lepiej, niż w innych laptopach. Wzornictwo jest minimalistyczne. Nie jest to co prawda szczególnie cienki laptop, ale wyjątkowa sylwetka i szary kolor sprawiają, że wydaje się równie dopieszczony, co ultrabooki z wysokiej półki. 

Pod względem jakości konstrukcja lokuje się w czołówce modeli z ekranem poniżej 13". Wieko ugina się nieznacznie pod naciskiem. Cały laptop jest bardzo odporny na wykrzywianie. Dotyczy to m.in. pokrywy ekranu wzmocnionej szkłem Gorilla Glass. Klawiatura nie ugina się (przynajmniej na środku). Zawiasy stawiają według autora zbyt mały opór, ale dość dobrze utrzymują ekran w danym położeniu (aczkolwiek występuje chybotanie podczas pisania na klawiaturze). 

Pixel Chromebook waży 1,52 kg, czyli nie jest szczególnie ciężki, ale waży więcej od MacBooka Air 13 (1,35 kg), Asusa UX31A Touch (1,46 kg) i Samsunga 900X3B (1,16 kg). Na tle wspomnianych konkurentów nieźle wygląda grubość omawianego modelu (16,2 mm).

W skład złączy zewnętrznych wchodzą gniazdo audio 3,5 mm, czytnik kart pamięci, dwa porty USB 2.0 (brak USB 3.0), mini DisplayPort (udało się podłączyć monitor o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli, uzyskując przesyłanie dźwięku; nie była dostępna opcja klonowania obrazu). Prawie wszystkie porty znajdują się na lewej ściance bocznej, co jest korzystne dla osób używających myszki prawą ręką. Negatywną niespodzianką jest brak gniazda LAN, szczególnie że to przecież laptop, który do optymalnego funkcjonowania potrzebuje stałego połączenia internetowego. Przydałaby się więc w komplecie przejściówka USB-Ethernet.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: gniazdo zasilania, mini DisplayPort, 2 USB 2.0, gniazdo audio
lewy bok: gniazdo zasilania, mini DisplayPort, 2 USB 2.0, gniazdo audio
prawy bok: czytnik kart pamięci, gniazdo karty SIM
prawy bok: czytnik kart pamięci, gniazdo karty SIM
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Oprogramowanie

Przeglądarka Chrome i Chrome OS

System operacyjny Chrome zasadza się na swojej przeglądarce, ale tradycyjny pasek "Explorer" jest dostępny do wyświetlania aktywnych okien i pozwala użytkownikowi na przypięcie wybranych aplikacji. Zsynchronizowanie laptopa z kontem Google automatycznie przenosi zakładki, historię i rozszerzenia. Aktualizacje są pobierane automatycznie w tle i użytkownik otrzymuje powiadomienie w sytuacji, kiedy wymagane jest ponowne uruchomienie komputera. Restart odbywa się bardzo szybko, podobnie jak przywrócenie otwartych okien i kart przeglądarki. Prostota oprogramowania sprawia, że jest ono przejrzyste i można je szybko poznać. 

Równie ważny jak przeglądarka jest Chrome Web Store, który daje dostęp do usług Google takich jak Książki, Muzyka i Gry. Użytkownicy mogą tutaj zażywać rozrywki i dopasowywać system do swoich upodobań. W przeciwieństwie do starszych Chromebooków, które miały tylko 4 GB wbudowanej pamięci dyskowej, Pixel posiada dysk SSD o pojemności 32 GB. Ekran dotykowy przydaje się w nawigowaniu dzięki temu, że ikony i tekst są odpowiednio duże.

ustawienia Chrome OS
ustawienia Chrome OS
Chrome Web Store
Chrome Web Store
pulpit
pulpit

Filmy i zdjęcia

Wspierane formaty wideo to AVI, MP4, OGV i WEBM. Brak natomiast natywnego wsparcia formatów MKV i DIVX. Nie jest to jednak problemem, gdyż istnieje wiele aplikacji pozwalających odtwarzać filmy tych formatów. Otworzenie pliku wideo z poziomu przeglądarki spowoduje automatyczne odtworzenie go w wyskakującym okienku, a uruchomienie pliku znajdującego się na dysku spowoduje uruchomienie preinstalowanego odtwarzacza. W obu przypadkach materiał 720p i 1080p był odtwarzany idealnie (starsze Chromebooki miały z tym problem). Odtwarzanie filmów poprzez mini DisplayPort również sprawdza się bardzo dobrze. Odtwarzanie filmów z YouTube w naturalnej rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli nie wychodzi omawianemu modelowi tak dobrze. W dwuminutowym demo Real Racing odnotowano prawie 800 pominiętych klatek i można było rzeczywiście zauważyć delikatne przeskoki. Dało się oglądać, ale nie było płynności obserwowanej w filmach o wolniejszej akcji. 

Wspierane formaty grafiki to JPEG, JPG, PNG, BMP, WEBP i GIF. Duże obrazki wyglądają świetnie dzięki dużej szczegółowości i wydają się bardzo żywe. Obróbka jest możliwa przy wykorzystaniu aplikacji dostępnych w sklepie Chrome, a oferta jest dużo uboższa, niż na platformach Windows i Mac. W stanie fabrycznym można tylko używać podstawowych narzędzi jak obracanie, przycinanie, zmiany jasności/kontrastu. Brak opcji bezpośredniego zamieszczanie zdjęć na Picasie. Aplikacje w rodzaju PicMonkey, BeFunky i Sumo Paint oferują szerszy wachlarz narzędzi.

odtwarzanie filmu w rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli było nie do końca płynne
odtwarzanie filmu
przeglądarka zdjęć
przeglądarka zdjęć
narzędzie do obróbki zdjęć
narzędzie do obróbki zdjęć

Poczta elektroniczna i pakiet biurowy

Menedżer plików jest uproszczony, ale to ważny element Chrome OS. Umożliwia bowiem łatwe przenoszenie plików między Google Drive, wbudowaną pamięcią dyskową i podłączanymi nośnikami zewnętrznymi. Google Drive, który oferował przed rokiem 5 GB darmowej przestrzeni w chmurze, oferuje właścicielowi Pixela 1 TB przestrzeni bez opłat przez trzy lata. To dogodne rozwiązanie dla osób korzystających z komputera w różnych miejscach. 

Otwarcie wspieranego pliku Office (np. programu Excel lub Word) spowoduje uruchomienie Google Docs z poziomu przeglądarki. Oznacza to, że w bardziej skomplikowanych plikach z funkcjami makro itp. będą występować tradycyjne programy z kompatybilnością. Wbudowana funkcja Chrome Remote Desktop jest bardzo przydatna i działa bez zarzutu. Co do poczty elektronicznej, Chromebook Pixel potrafi na życzenie szybko kompresować pliki w celu dodania załącznika.

ekran dotykowy dobrze współgra z menedżerem plików
ekran dotykowy dobrze współgra z menedżerem plików
przenoszenie plików między nośnikami danych jest łatwe
przenoszenie plików między nośnikami danych jest łatwe
Chrome Remote Desktop
Chrome Remote Desktop

Osprzęt

Podświetlana klawiatura wyspowa jest nieduża (28 x 11 cm), ale same klawisze są spore, gdyż nie ma tu niektórych klawiszy z laptopów z systemem Windows (m.in. Home, PgUp, PgDn, Print Screen, klawiszy funkcyjnych). Odpowiedź klawiszy jest konkretna, mimo że klik jest miękki, a skok - bardzo płytki. Pisze się więc dość wygodnie. Przyciski za klawiaturą wymagają silniejszego nacisku. Klawisze strzałek są mniejsze i miększe od innych. 

Matowy gładzik jest duży (10,2 x 6,8 cm) w stosunku do rozmiarów laptopa. Dzięki temu używanie funkcji dotyku wielopunktowego przychodzi bez trudu. Działają one bez zauważalnych opóźnień i przy niewielkim odsetku błędów. Minusem jest brak funkcji uszczypnij, by powiększyć ("pinch to zoom"). Inną wadą jest pozostawianie śladów palców. Naciśnięcie płytki (skok jest krótki) jednym palcem daje lewy przycisk myszy, a dwoma palcami - prawy przycisk myszy. Według autora jest to rozwiązanie intuicyjne i lepsze od dzielenia płytki dotykowej na strefy dla lpm i ppm.  

Dzięki prostemu interfejsowi użytkownika systemu Chrome OS ekran dotykowy jest przyjaźniejszy i łatwiej nauczyć się go wykorzystywać, niż w laptopach z systemem Windows 8. Nie ma aż tylu obsługiwanych funkcji, ale te podstawowe działają przeważnie niezawodnie.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Ekran o przekątnej 12,85" i błyszczącej powierzchni jest wyjątkowym elementem wyposażenia omawianego modelu. Jego wielkość i rozdzielczość są nietypowe. Ponad dwa razy więcej pikseli, niż w Full HD, oraz wyższe ppi, niż w ekranie Retina z MacBooków, przemawiają do wyobraźni. Czcionki są na szczęście domyślnie skalowane do większej wielkości i można znacznie powiększać tekst bez utraty jakości.

strona Notebookcheck w rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli
strona Notebookcheck w rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli
ta sama strona w rozdzielczości 2560 x 1700 pikseli
ta sama strona w rozdzielczości 2560 x 1700 pikseli
ta sama strona z czcionką zmniejszoną o 50%
ta sama strona z czcionką zmniejszoną o 50%
361
cd/m²
367
cd/m²
362
cd/m²
361
cd/m²
376
cd/m²
375
cd/m²
337
cd/m²
351
cd/m²
380
cd/m²
podświetlenie ekranu
LG LP129QE1-SPA1 tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 380 cd/m² (Nits) średnia: 363.3 cd/m²
rozświetlenie: 89 %
na akumulatorze: 376 cd/m²
kontrast: 1106:1 (czerń: 0.34 cd/m²)

Maksymalna jasność obrazu osiągnęła średnio 363,3 cd/m². To nieco mniej, niż podaje Google (400 cd/m²). Tak czy inaczej to jasność wystarczająca do pracy w pomieszczeniu i zazwyczaj na dworze. Bardzo niska wartość jasności czerni oznacza wysoki kontrast. 

Według przeprowadzonych pomiarów temperatura barwowa (6500K) i gamma (2,2) są prawie idealne. Kolory są w większości bardziej wierne, niż szczególnie nasycone; nie dotyczy to niebieskiego.

skala szarości
skala szarości
nasycenie kolorów
nasycenie kolorów
wierność kolorów
wierność kolorów
na dworze
na dworze

Na dworze korzysta się z omawianego laptopa bez przeszkód, o ile tylko da się uniknąć refleksów. Ze względu na szerokie kąty widzenia można ustawić ekran praktycznie w dowolnej pozycji, co ułatwia tę kwestię. Czytelność obrazu przedstawia się dobrze nawet w słoneczny dzień.

Chromebook Pixel zawdzięcza szerokie kąty widzenia temu, że jego matryca to wyświetlacz typu IPS. Kolory i jasność obrazu nie zmieniają się znacząco nawet przy patrzeniu na ekran pod ostrym kątem.

kąty widzenia matrycy laptopa Google Chromebook Pixel
kąty widzenia matrycy laptopa Google Chromebook Pixel

Osiągi

Pixel jest pierwszym Chromebookiem, w którym zastosowano procesor Intel Core. Jest to konkretnie niskonapięciowy Core i5-3427U (1,8 GHz). Ta oparta na mikroarchitekturze Ivy Bridge jednostka jest znacznie wydajniejsza od procesorów Atom i Celeron, w jakie wyposażone były starsze Chromebooki. Jej osiągi odpowiadają z grubsza osiągom procesora Core i3-2330M (Sandy Bridge), i to mimo znacznie niższego TDP. Więcej informacji na temat tego procesora i wyniki jego testów można znaleźć na poświęconej mu stronie

W ramach testów wykorzystano przeglądarkowe testy referencyjne. Wynik testu SunSpider JavaScript v0.9.1, 225,2 ms, jest zbliżony do rezultatu Asusa S200E (220,1 ms). Lenovo IdeaTab Lynx z procesorem Atom Z2760 osiągnął w tym teście znacznie gorszy wynik (706,5 ms), podobnie zresztą jak Samsung Chromebook z procesorem Celeron 867 (443,9 ms).

W teście Peacekeeper Chromebook Pixel uzyskał 3613 pkt., dużo więcej od najnowszych tabletów z wysokiej półki (iPad 4, Nexus 10) i ponad dwukrotnie więcej od modelu Samsung Chromebook (1601 pkt.). 

W teście Octane V1 omawiany laptop uzyskał 13171 pkt. i okazał się tym samym o wiele lepszy od tabletu Microsoft Surface Pro (5124 pkt.).

Browsermark 2.0
Browsermark 2.0
Octane V1
Octane V1
Peacekeeper
Peacekeeper
Google V8 Ver. 7 - Google V8 Ver. 7 Score (sortuj wg wyników)
Google Chromebook Pixel
HD Graphics 4000, 3427U, 32 GB SSD
12372 Points
Dell Latitude 10
SGX545, Z2760, 64 GB eMMC Flash
1382 Points -89%
Dell XPS 10 Tablet
Adreno 225, S4 Plus APQ8060A, 64 GB SSD
804 Points -94%
Apple iPad 4
SGX554MP4, A6x, 32 GB SSD
1661 Points -87%
Sunspider - 0.9.1 Total Score (sortuj wg wyników)
Google Chromebook Pixel
HD Graphics 4000, 3427U, 32 GB SSD
225.2 ms *
Dell Latitude 10
SGX545, Z2760, 64 GB eMMC Flash
951 ms * -322%
Dell XPS 10 Tablet
Adreno 225, S4 Plus APQ8060A, 64 GB SSD
942 ms * -318%
Apple iPad 4
SGX554MP4, A6x, 32 GB SSD
895 ms * -297%
HP Envy x2 11-g000eg
SGX545, Z2760, 64 GB SSD
712 ms * -216%

* ... im mniej tym lepiej

Wpływ na otoczenie

Hałas

Starsze Chromebooki były bardzo ciche; o modelu Pixel można powiedzieć to samo. W spoczynku i podczas pracy bez większego obciążenia odnotowano tylko 28 dB. Oznacza to niezmąconą ciszę. Po dłuższym czasie wykorzystywania mocy obliczeniowych można osiągnąć średnią i wysoką prędkość wentylatora. Podczas oglądania filmu o rozdzielczości 1080p natężenie hałasu wynosiło około 33 dB, a tylko rzadko i na chwilę przekraczało 40 dB. W codziennym użytkowaniu Pixel będzie przeważnie bezgłośny.

Hałas

luz
27.8 / 28.1 / 28.2 dB
obciążenie
33.2 / 40.7 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   BK Precision 732A (odległość 15 cm)

Ciepło

Wskutek zamknięcia procesora Core i5 w szczelnej obudowie (nie widać wylotu powietrza z układu chłodzenia) oraz tego, że wentylator jest prawie bezgłośny, temperatury obudowy omawianego laptopa okazały się dość wysokie. W temperaturze otoczenia na poziomie 21°C jednostka zasadnicza była średnio o około 10°C cieplejsza na spodzie i na wierzchu, kiedy laptop po prostu stał włączony. W lewym tylnym narożniku na pulpicie roboczym odnotowano aż 38,6°C, ale miejsca oparcia dłoni na szczęście były chłodne. Jeszcze wyższe wskazania wystąpiły w teście obciążeniowym, który w przypadku bohatera tej recenzji wyjątkowo polegał na odtwarzaniu przez godzinę filmu 1080p. W najcieplejszym miejscu (tylny lewy narożnik pulpitu) zmierzono aż 44,6°C. Temperatury klawiatury i miejsc oparcia dłoni były znacznie niższe, ale i tam dało się wyczuć ciepło. Dość gorący spód laptopa sprawia, że używanie laptopa na kolanach przy obciążeniu podzespołów nie jest wskazane.

w stresie
 44.6 °C41.3 °C31.8 °C 
 40.6 °C35.8 °C31.2 °C 
 33.2 °C30.2 °C29.8 °C 
maks. w ogóle: 44.6 °C
średnia: 35.4 °C
34.8 °C38.8 °C42.8 °C
32.2 °C35.4 °C39 °C
31.4 °C32.2 °C34.2 °C
maks. w ogóle: 42.8 °C
średnia: 35.6 °C
zasilacz  39.4 °C | temperatura otoczenia 21 °C | Fluke 62 Mini IR Thermometer
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 35.4 °C / 96 F, compared to the average of 30.7 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(±) The maximum temperature on the upper side is 44.6 °C / 112 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(±) The bottom heats up to a maximum of 42.8 °C / 109 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 31.1 °C / 88 F, compared to the device average of 30.7 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.2 °C / 91.8 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-4.9 °C / -8.9 F).

Głośniki

Głośniki stereo znajdują się pod klawiaturą i dźwięk rozchodzi się pomiędzy klawiszami. Jest on zaskakująco dobrej jakości, biorąc pod uwagę fakt, że Chromebook Pixel jest małym laptopem. Nie może się równać z dźwiękiem odtwarzanym przez głośniki zewnętrzne, ale ma akceptowalne basy i minimalne tylko nieczystości na wyższych nastawach głośności. Głośniki potrafią grać głośno i większości użytkowników będzie wystarczać ustawienie poniżej 50% natężenia dźwięku.

Wydajność akumulatora

Akumulatora o pojemności 59 Wh nie można wyjąć. ThinkPad X230 ma akumulator o pojemności 63 Wh, Samsung 900X3B - 37 Wh, a MacBook Air 13 - 50 Wh. 

W spoczynku Chromebook Pixel działał na zasilaniu akumulatorowym 6 godzin i 19 minut. W standardowym teście korzystania z internetu przez Wi-Fi (po ustawieniu jasności obrazu na poziom 10. z 16) udało się uzyskać 4:49 h. To wynik przynajmniej o pół godziny gorszy od ww. laptopów Lenovo i Apple. Ciągłe odtwarzanie filmów 4K z YouTube na maksymalnej intensywności podświetlenia ekranu trwało niespełna dwie godziny.

Wydajność akumulatora
luz
6h 19min
sieć przez WLAN
4h 49min
obciążenie
1h 57min
Warning: No power consumption data found

Podsumowanie

Pozycja Chrombooka Pixel na rynku laptopów jest wyjątkowa. Model ten cechuje się świetną jakością. Pixel jest cienki, ale nie delikatny, konkretny i sztywny, ale nie potężny i ciężki. Minimalistyczny wygląd jest wyjątkowy i wydaje się, że to udany projekt. Klawiatura i gładzik są duże w stosunku do wielkości samego laptopa. Niska emisja hałasu i długa praca na zasilaniu akumulatorowym przydadzą się na uczelni i w podróży. 

Najbardziej interesującym elementem wyposażenia jest dotykowy ekran o wysokiej rozdzielczości. Zapewnia znakomitą jakość, a przede wszystkim ostrość obrazu. Pod tym względem wypada podobnie a może nawet lepiej od wyświetlaczy Retina z MacBooków i iPadów. Odwzorowanie kolorów nie umywa się jednak do tego z niektórych laptopów zaliczanych do stacji roboczych. Ekran dotykowy jest praktyczny ze względu na uporządkowanie i nieprzeładowanie systemowego interfejsu użytkownika.  

Chromebook Pixel to nieskomplikowany laptop z jedynymi w swoim rodzaju obudową i matrycą. Nowoczesne podzespoły są jednak hamowane przez ograniczenia systemu Chrome OS, więc większość użytkowników lepiej ulokuje swoje pieniądze, wybierając jeden z modeli na platformie Windows lub Mac. Oferują one szerszy wachlarz zastosowań, niż bohater niniejszego artykułu, a są tańsze. Chromebook Pixel nie jest zwykłym laptopem do codziennej pracy, ale to ciekawa konstrukcja, który może wytyczyć ścieżkę rozwoju przyszłym Chromebookom i ultraboookom.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Google Chromebook Pixel
bohater testu: Google Chromebook Pixel

Specyfikacja techniczna

Google Chromebook Pixel
Procesor
Intel Core i5-3427U 2 x 1.8 - 2.8 GHz, Ivy Bridge
Pamięć
4 GB 
, Dual-Channel DDR3-1600
Matryca
12.90 cali 3:2, 2560 x 1700 pikseli, -, LG LP129QE1-SPA1, IPS, 239 DPI, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM75 (Panther Point)
Dysk twardy
32 GB SSD, 32 GB 
, SanDisk SSD i100 Rev. 11.5
Złącza
2 USB 2.0, 1 DisplayPort, gniazda audio: gniazdo audio 3,5 mm, czytnik kart: SD
Łączność
Atheros AR946x (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 3.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 16.2 x 297.7 x 224.6
Akumulator
59 Wh litowo-jonowy, NVT
System operacyjny
Google Chrome OS
Camera
kamerka: 1,3 megapiksela
Inne
głośniki: stereo, klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: tak, 12 miesiące(y) gwarancji
Waga
1.52 kg, zasilacz: 290 g
Cena
0 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Allen Ngo
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Samsung ATIV Book 7 (740U3E)
HD Graphics 4000, Core i5 3337U
Recenzja Toshiba Portege Z930
HD Graphics 4000, Core i5 3317U
Recenzja Samsung 540U3C
HD Graphics 4000, Core i5 3317U

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Acer Aspire S7-191
HD Graphics 4000, Core i7 3517U, 11.60", 1.1 kg
Recenzja Asus X202E
HD Graphics 4000, Core i3 3217U, 11.60", 1.4 kg

Notebooki tego samego producenta

Za

+jakość obudowy
+matryca o imponującej rozdzielczości (2560 x 1700 pikseli)
+łatwy w obsłudze system Chrome OS
+cichy
+duże klawisze i płytka dotykowa
+odtwarzanie filmów 1080p
 

Przeciw

-brak płynności w odtwarzaniu niektórych filmów o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli lub wyższej
-temperatury obudowy pod obciążeniem
-brak opcji rozbudowy podzespołów
-wbudowany akumulator
-brak USB 3.0
-ograniczenie funkcji z winy Chrome OS
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Google Chromebook Pixel
Allen Ngo (Update: 2017-12-20)