Notebookcheck Logo

Test Apple iPad 4

30/11/2012

Apple wprowadziło ostatnio do sprzedaży dwa nowe tablety. Mini to ten mały, a nr 4 otrzymał ekran Retina. W tym drugim modelu, który jest bohaterem niniejszej recenzji, pojawiły się poza tym nowy procesor A6X, lepsza przednia kamerka oraz złącze Lightning.

Obudowa

Obudowa nowego modelu nie zmieniła się, jeśli nie liczyć pojawienia się małego złącza Lightning. Wykonanie i jakość materiałów są bez zarzutu już od pierwszej generacji iPada. Tylko przy wadze i wymiarach Apple ma jeszcze jakiś potencjał do poprawek. Ze względu na połączenie proporcji 4:3 z wagą 652 g iPad 4 nie zalicza się do najlżejszych w swojej klasie i operowanie nim jedną ręką szybko może okazać się męczące. Urządzenie nie stało się cieńsze. Wprawdzie przy 9,4 mm wygląda dobrze, ale nie naprawdę smukle. Nawiasem mówiąc, większość powyższego opisu jest prawdziwa również dla iPada 2 i iPada 3: jakość materiałów, wykonanie i solidność są bez zarzutu i godne naśladowania.

Zmiany w wyposażeniu

Niemal wszystkie zmiany w iPadzie 4 w porównaniu do poprzednika skrywają się wewnątrz obudowy. Przede wszystkim mamy tu oczywiście nowy procesor o nazwie Apple A6X, drugi zupełnie nowy SoC [System-on-a-Chip - układ scalony zawierający kompletny system elektroniczny - przyp. tłum.] z Cupertino w tym roku. Kilka tygodni wcześniej w iPhone'ie 5 świętowano premierę chipu A6.

W porównaniu z poprzednikiem, A5X z iPada 3, najnowszy scalak Apple powinien mieć wydajność CPU i GPU lepszą o 100%. Nowy procesor bazuje na architekturze Apple A6 i, podobnie jak w przypadku iPada 3, otrzymał mocniejszy układ graficzny: PowerVR SGX554MP4 (oznaczony przez X w nazwie). Więcej informacji o tym SoC można znaleźć w sekcji „Osiągi" niniejszej recenzji.

Pamięć operacyjna, tj. 1024 MB DDR2, pozostaje niezmieniona. Testowany model w kolorze czarnym charakteryzuje obecność WLAN i 32 GB pamięci wewnętrznej. Jak zwykle iPad ma niewiele złączy. Gniazdo słuchawkowe i wielofunkcyjny interfejs Lightning - to wszystko. Oczywiście nikt już nie spodziewa się po Apple obecności czytnika kart microSD czy portu USB.

ekran startowy
ekran startowy

Oprogramowanie

Tuż po pierwszym uruchomieniu iTunes ogłasza aktualizację system operacyjnego. Dlatego iPad został przetestowany na najnowszej dostępnej akurat wersji systemu, tj. iOS 6.0.1. Zmiany w stosunku do wersji 6.0 są kosmetyczne. Nie zrobiono niczego z krytykowaną w recenzji iPhone'a 5 aplikacją Mapy.

Komunikacja

Apple iPad WiFi z ekranem Retina może się komunikować bezprzewodowo tylko za pomocą WLAN i Bluetooth. W obu przypadkach Amerykanie opierają się na nowych standardach. Oznacza to, że antena Dual WLAN działa w sieciach 2,4 i 5 GHz i wspiera 802.11a/b/g/n z przepustowością do 150 MB/s. Bluetooth 4.0 to najnowsza dostępna wersja. Jako że Apple nie umożliwia przesyłania danych przez BT, jego wykorzystanie jest ograniczone. Nowa wersja pomaga jednak oszczędzać baterię.

Wersja WiFi + Celluar powinna być dostępna z końcem listopada. Obsługuje 3G i LTE oraz zawiera odbiornik GPS GLONASS.

Kamerki

Tak jak iPady 2. i 3. generacji, nowy iPad z wyświetlaczem Retina dysponuje dwoma modułami rejestrującymi obraz, czyli kamerkami. Podczas gdy ta z tyłu wciąż ma 5 megapikseli i pozwala na nagrywanie filmów 1080p, Apple (w końcu) wymieniło kiepską przednią kamerkę. Dotychczasowy skromny sensor 0,3 MPx, nagrywający w jakości VGA, zastąpiła nowa kamerka FaceTime HD o rozdzielczości 1,2 MPx. Ale o wiele ważniejsza jest możliwość nagrywania materiału wideo w jakości HD - 720p. Na tym ulepszeniu skorzystają aplikacje do wideorozmów, takie jak Skype czy FaceTime od samego Apple.

Przednia kamerka nie nadaje się do robienia zdjęć. Wychodzą one zbyt rozmyte. Tylna optyka 5 MPx wywiązuje się z tego zadania znacznie lepiej. Wciąż jednak brak odpowiedniej ostrości. W porządku są natomiast kolory i kontrast. W półmroku oba sensory za szybko docierają do granic swoich możliwości. Objawia się to silnym zaszumieniem zdjęć. W trybie wideo oba aparaty działają dobrze lub bardzo dobrze. Potrafią odpowiednio dostosować się do zmian jasności w otoczeniu. Dopóki jasność otoczenia jest wysoka, kamerki kręcą doskonałe klipy. Jednak wieczorem czy w nocy nagrane filmy tracą na jakości. Podczas odtwarzania filmów na tablecie przeszkadzają proporcje ekranu 4:3. Użytkownik musi zaakceptować grube czarne paski lub powiększyć obraz, co utnie jego część.

Ogólnie jakość kamerek jest wystarczająca.

zdjęcie wykonane tylnym aparatem (5 MPx)
zdjęcie wykonane tylnym aparatem (5 MPx)
zdjęcie wykonane przednim aparatem (1,2 MPx)
zdjęcie wykonane przednim aparatem (1,2 MPx)
zdjęcie wykonane aparatem Nikon D40
zdjęcie wykonane aparatem Nikon D40

Urządzenia wejścia

Pojemnościowy ekran dotykowy iPada 4 działa niezawodnie i precyzyjnie. Palec sunie po szklanej powierzchni bez większego oporu. I choć jest ona odporna na zarysowania, przyciąga odciski palców i tłuste smugi. Choć interfejs iOS ze względu na dodawanie nowych funkcji i ustawień staje się bardziej złożony z każdą nową wersją, iOS 6 wciąż jest łatwy w obsłudze. Sterowanie tabletem jest niemal dziecinnie proste.

Obraz

Poprzednik mógł się pochwalić supernowoczesnym wyświetlaczem i pod tym względem w czwartym pokoleniu nic się nie zmieniło. Dział marketingu Apple próbuje po raz kolejny wykorzystać hasło „Retina", użyte już przy okazji premier iPhone'a 4 i iPada 3. Ostatecznie oznacza to „tylko" wyświetlacz o stosunkowo dużej rozdzielczości, oparty na panelu wykonanym w technologii IPS.

Rozdzielczość „nowego" wyświetlacza to (po raz kolejny) 2048 x 1536 pikseli, co przy niezmienionej przekątnej 9,7" skutkuje zagęszczeniem pikseli na poziomie 264 ppi (pixels per inch). Dla porównania Asus Transformer Pad Infinity TF700T ma rozdzielczość 1920 x 1200 pikseli przy zagęszczeniu 224 pikseli na cal.

275
cd/m²
274
cd/m²
289
cd/m²
303
cd/m²
327
cd/m²
306
cd/m²
281
cd/m²
280
cd/m²
289
cd/m²
podświetlenie ekranu
Retina
Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 327 cd/m² (Nits) średnia: 291.6 cd/m²
rozświetlenie: 84 %
na akumulatorze: 327 cd/m²
kontrast: 838:1 (czerń: 0.39 cd/m²)
na dworze
na dworze

Przeciętna luminancja to solidne 291 cd/m². Dobrze wypadają też wartość czerni, 0,39 cd/m², i kontrast, 838:1. Równomierność podświetlenia na poziomie 84% można by poprawić. Jasność spada przy brzegach ekranu, ale nie jest to szczególnie widoczne gołym okiem.

W praktyce panel IPS iPada 4 zapewnia dobrze wyważony obraz (w subiektywnym odczuciu). Wysoki kontrast uwydatnia dobre odwzorowanie kolorów. Wyświetlaczowi nie brak ostrości. Wręcz przeciwnie, najmniejsze czcionki zachowują ostrość nawet po powiększeniu. Filmy i zdjęcia zyskują na głębokiej czerni, nawet jeśli panel nie jest w stanie konkurować z wyświetlaczami AMOLED.

obraz pod ostrym kątem
obraz pod ostrym kątem

Po wyjściu na dwór dostrzega się, że Apple iPad 4 cierpi na typową dla tabletów przypadłość. Wprawdzie wydaje się, że ekran jest odpowiednio jasny do użytku na świeżym powietrzu, ostre refleksy na szklanej powierzchni, zazwyczaj pokrytej jeszcze odciskami palców, sprawiają, że jasność nie jest wystarczająca. Wychodząc z zamkniętych pomieszczeń, warto więc poszukać zacienionego miejsca.

Również zakres użytecznych kątów widzenia jest bardzo dobry. Nie zmieniło się to w stosunku do iPada trzeciej generacji. Kolory pozostają czyste i stabilne nawet pod najostrzejszym kątem. Prędzej obraz uczynią nieczytelnym odbicia światła, niż będzie można dostrzec ograniczenia kątów widzenia. Są więc one naprawdę szerokie.

Osiągi

To w wydajności dokonał się prawdziwy postęp w iPadzie 4. Apple wykorzystało czwartą generację swojego tabletu do wprowadzenia najnowszego procesora, A6X. Podobnie jak przedstawiony niedawno A6, jest on samodzielnie opracowany przez Apple. A6X to dwurdzeniowy SoC o rdzeniach kompatybilnych z architekturą ARM. Wspierają one zestaw instrukcji ARMv7 i rozszerzoną wersję ARMv7s. Zastosowano proces technologiczny 32 nanometrów. W zależności od obciążenia procesor może osiągnąć taktowanie do 1400 MHz.

Tak jak w poprzedniku (A5X), X w nazwie oznacza mocny układ graficzny towarzyszący procesorowi Apple (podobny można też znaleźć obok chipu A6 w iPhone'ie 5). Podczas gdy GPU w A6 dysponuje trzema rdzeniami, A6X może pochwalić się czterema. Ponadto Apple zastosowało nową wersję GPU z oferty Imagination. To PowerVR SGX554MP4.

Według Apple iPad 4 jest w przybliżeniu dwa razy szybszy od iPada 3. Można to sprawdzić tylko za pomocą obiektywnych benchmarków, gdyż już iPad 3 potrafił działać płynnie i nie miał problemów z filmami HD czy grami 3D. Opisy Apple nie są przesadzone, nawet jeśli trudno użytkownikowi wykorzystać obiecany wzrost wydajności. Ale po kolei. 

Popularny Geekbench 2 rzeczywiście daje iPadowi 4 wynik ponad dwukrotnie lepszy, niż u poprzednika. Przy 1768 pkt. musi on uznać wyższość tabletów Samsunga (Galaxy Note 10.1) i Asusa (Infinity TF700T). Jednak w teście pamięci Geekbench to iPad 4 odnosi przekonujące zwycięstwo. To dobry wskaźnik dla wysokiej wydajności I/O. Również w obciążającym CPU teście Linpack nowy iPad nie musi obawiać się konkurencji. Wręcz przeciwnie - pozostawia tabletową elitę daleko w tyle. To samo odnosi się do wymagającego dla GPU programu GL Benchmark (tu w wersji 2.5.1). Potwierdza on podwojenie wydajności graficznej iPada 3, a poza tym stawia nowego iPada na najwyższym stopniu podium w kategorii grafiki. Stanowi o tym wynik w wysokości 43 kl/s w teście Egypt HD Offscreen.

Benchmarki przeglądarkowe malują podobny obraz, jak te syntetyczne. W testach SunSpider i Browsermark iPad 4 jest daleko przed swoimi tabletowymi konkurentami. Tylko w przypadku testu Google V8 lepiej od niego wypada Samsung Galaxy Note 10.1.

Podsumowując, iPad 4 zapewnia świetną wydajność, która powinna spełnić wszystkie wymagania użytkownika. Konkurenci nadążają za nim tylko w części benchmarków i nawet gdy obejmują prowadzenie, różnica jest niewielka.

GLBenchmark 2.5
1920x1080 Egypt HD Offscreen Fixed Time (sortuj wg wyników)
Apple iPad 4
SGX554MP4, A6x, 32 GB SSD
43 fps ∼8%
Apple iPad 3. Gen 2012-03
SGX543MP4, A5x, 64 GB SSD
22 fps ∼4% -49%
Apple iPad mini
SGX543MP2, A5, 16 GB SSD
12 fps ∼2% -72%
Samsung Galaxy Note 10.1
Mali-400 MP4, 4412 Quad, 16 GB SSD
9.5 fps ∼2% -78%
Acer Iconia Tab A700
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 32 GB SSD
8.6 fps ∼2% -80%
Fujitsu Stylistic M532
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 32 GB SSD
8 fps ∼1% -81%
Egypt HD Fixed Time (sortuj wg wyników)
Apple iPad 4
SGX554MP4, A6x, 32 GB SSD
37 fps ∼62%
Apple iPad 3. Gen 2012-03
SGX543MP4, A5x, 64 GB SSD
18 fps ∼30% -51%
Apple iPad mini
SGX543MP2, A5, 16 GB SSD
21 fps ∼35% -43%
Samsung Galaxy Note 10.1
Mali-400 MP4, 4412 Quad, 16 GB SSD
9.8 fps ∼16% -74%
Acer Iconia Tab A700
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 32 GB SSD
8 fps ∼13% -78%
Fujitsu Stylistic M532
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 32 GB SSD
12 fps ∼20% -68%
Google V8 Ver. 7 - Google V8 Ver. 7 Score (sortuj wg wyników)
Apple iPad 4
SGX554MP4, A6x, 32 GB SSD
1661 Points ∼8%
Apple iPad 3. Gen 2012-03
SGX543MP4, A5x, 64 GB SSD
838 Points ∼4% -50%
Apple iPad mini
SGX543MP2, A5, 16 GB SSD
852 Points ∼4% -49%
Samsung Galaxy Note 10.1
Mali-400 MP4, 4412 Quad, 16 GB SSD
1954 Points ∼10% +18%
Asus Asus Transformer Pad Infinity TF700T
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 64 GB SSD
1487 Points ∼8% -10%
Acer Iconia Tab A700
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 32 GB SSD
1270 Points ∼6% -24%
Fujitsu Stylistic M532
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 32 GB SSD
1273 Points ∼7% -23%
Browsermark 1.0 - --- (sortuj wg wyników)
Apple iPad 4
SGX554MP4, A6x, 32 GB SSD
204149 points ∼37%
Apple iPad 3. Gen 2012-03
SGX543MP4, A5x, 64 GB SSD
126324 points ∼23% -38%
Apple iPad mini
SGX543MP2, A5, 16 GB SSD
122228 points ∼22% -40%
Samsung Galaxy Note 10.1
Mali-400 MP4, 4412 Quad, 16 GB SSD
160006 points ∼29% -22%
Asus Asus Transformer Pad Infinity TF700T
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 64 GB SSD
118896 points ∼21% -42%
Acer Iconia Tab A700
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 32 GB SSD
104237 points ∼19% -49%
Fujitsu Stylistic M532
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 32 GB SSD
106982 points ∼19% -48%
Sunspider - 0.9.1 Total Score (sortuj wg wyników)
Apple iPad 4
SGX554MP4, A6x, 32 GB SSD
895 ms * ∼8%
Apple iPad 3. Gen 2012-03
SGX543MP4, A5x, 64 GB SSD
1860 ms * ∼18% -108%
Apple iPad mini
SGX543MP2, A5, 16 GB SSD
1557 ms * ∼15% -74%
Samsung Galaxy Note 10.1
Mali-400 MP4, 4412 Quad, 16 GB SSD
1236 ms * ∼12% -38%
Asus Asus Transformer Pad Infinity TF700T
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 64 GB SSD
1874 ms * ∼18% -109%
Acer Iconia Tab A700
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 32 GB SSD
2169 ms * ∼21% -142%
Fujitsu Stylistic M532
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 32 GB SSD
1841 ms * ∼17% -106%
Linpack Android / IOS - Multi Thread (sortuj wg wyników)
Apple iPad 4
SGX554MP4, A6x, 32 GB SSD
654 MFLOPS ∼22%
Apple iPad 3. Gen 2012-03
SGX543MP4, A5x, 64 GB SSD
142 MFLOPS ∼5% -78%
Apple iPad mini
SGX543MP2, A5, 16 GB SSD
124.4 MFLOPS ∼4% -81%
Samsung Galaxy Note 10.1
Mali-400 MP4, 4412 Quad, 16 GB SSD
166.8 MFLOPS ∼6% -74%
Asus Asus Transformer Pad Infinity TF700T
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 64 GB SSD
106.8 MFLOPS ∼4% -84%
Acer Iconia Tab A700
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 32 GB SSD
96.4 MFLOPS ∼3% -85%
Fujitsu Stylistic M532
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 32 GB SSD
99.8 MFLOPS ∼3% -85%
Geekbench 2 - 32 Bit
Total Score (sortuj wg wyników)
Apple iPad 4
SGX554MP4, A6x, 32 GB SSD
1768 Points ∼4%
Apple iPad 3. Gen 2012-03
SGX543MP4, A5x, 64 GB SSD
759 Points ∼2% -57%
Apple iPad mini
SGX543MP2, A5, 16 GB SSD
750 Points ∼2% -58%
Samsung Galaxy Note 10.1
Mali-400 MP4, 4412 Quad, 16 GB SSD
1859 Points ∼4% +5%
Asus Asus Transformer Pad Infinity TF700T
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 64 GB SSD
1817 Points ∼4% +3%
Acer Iconia Tab A700
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 32 GB SSD
1519 Points ∼3% -14%
Fujitsu Stylistic M532
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 32 GB SSD
1516 Points ∼3% -14%
Memory (sortuj wg wyników)
Apple iPad 4
SGX554MP4, A6x, 32 GB SSD
2053 Points ∼19%
Apple iPad 3. Gen 2012-03
SGX543MP4, A5x, 64 GB SSD
818 Points ∼7% -60%
Apple iPad mini
SGX543MP2, A5, 16 GB SSD
833 Points ∼8% -59%
Samsung Galaxy Note 10.1
Mali-400 MP4, 4412 Quad, 16 GB SSD
952 Points ∼9% -54%
Asus Asus Transformer Pad Infinity TF700T
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 64 GB SSD
1417 Points ∼13% -31%
Acer Iconia Tab A700
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 32 GB SSD
1143 Points ∼10% -44%
Fujitsu Stylistic M532
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 32 GB SSD
833 Points ∼8% -59%

* ... im mniej tym lepiej

Testy gier

Ze względu na wysoką wydajność CPU i GPU nowe gry nie stanowią wyzwania dla iPada 4. Dla przykładu grano na tablecie w gry FIFA 13, Real Racing 2 HD i Epic Citadel. Wszystkie działały absolutnie płynnie, a sterowanie było łatwe dzięki precyzyjnemu ekranowi dotykowemu i wrażliwemu czujnikowi położenia. iPad 4 jest świetną konsolą do gier, choć jego wymiary i waga nie są idealne.

Ciepło

Jedną z niewielu podstaw do krytyki w teście iPada 3 były stosunkowo wysokie temperatury (szczególnie pod długotrwałym dużym obciążeniem). Zasadniczo nie zmieniło się to. Przy pełnym obciążeniu (gry 3D i test baterii GL Benchmark 2.5.1) również iPad 4 rozgrzał się do maksymalnie 40°C. W spoczynku temperatury są trochę niższe w porównaniu z poprzednikiem. Pirometr zmierzył w 18 punktach pomiarowych między 27 a 33°C. Oznacza to, że w normalnym użytkowaniu urządzenie nie będzie nadmiernie ciepłe.

w stresie
 32.6 °C33.5 °C33.9 °C 
 32.4 °C33.7 °C34 °C 
 34.6 °C39.8 °C38 °C 
maks. w ogóle: 39.8 °C
średnia: 34.7 °C
34.9 °C34.8 °C33.8 °C
36.2 °C36.2 °C34.6 °C
38.4 °C40 °C35.6 °C
maks. w ogóle: 40 °C
średnia: 36.1 °C
zasilacz  46.5 °C | temperatura otoczenia 22.7 °C | Voltcraft IR-360
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 34.7 °C / 94 F, compared to the average of 30.4 °C / 87 F for the devices in the class Tablet.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39.8 °C / 104 F, compared to the average of 34.3 °C / 94 F, ranging from 22 to 53.2 °C for the class Tablet.
(±) The bottom heats up to a maximum of 40 °C / 104 F, compared to the average of 33.7 °C / 93 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.9 °C / 84 F, compared to the device average of 30.4 °C / 87 F.

Głośnik

O głośniku w iPadzie 4 można powiedzieć to samo, co w recenzji iPada 3. Cytując jej fragment: "Jeden głośnik gra zaskakująco donośnie i czysto. Umieszczenie na spodzie nie było dobrym pomysłem, gdyż jeśli tablet leży na blacie, dźwięk jest zniekształcony. Według autorów jakość jest wystarczająca do okazjonalnego słuchania muzyki i do gier".

Wydajność akumulatora

Apple częściowo ma rację, utrzymując, że żywotność baterii pozostała bez zmian. W teście czytelnika, używającym odpowiedniego skryptu, który był wykonywany na najniższej jasności ekranu z wyłączonymi modułami WLAN i Bluetooth, iPad z Retiną wytrzymał ponad 21 godzin. To absolutnie rewelacyjny wynik. Świetnie wypadł też w praktycznym teście surfowania po internecie przez WLAN. Tu z kolei skrypt automatycznie ładuje różne strony, ale jasność została ustawiona na około 150 cd/m2. iPad 4 wytrwał w takich warunkach 9:15 h, co jest jednym z najlepszych dotychczas uzyskanych wyników. Niemniej jednak iPad 3 był w tym teście nieco lepszy. Różnica rośnie przy pełnym obciążeniu. iPad 3 działał przez 5 godzin, podczas gdy iPad 4 wyłączył się po 4 godzinach i 12 minutach. Silniejszy układ SoC potrzebuje przy pracy z maksymalną wydajnością więcej mocy. Tak czy inaczej, czasy pracy na baterii są świetne.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.1 W
luzdarkmidlight 2.6 / 8 / 8.4 W
obciążenie midlight 9.8 / 12.5 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
21h 04min
sieć przez WLAN
9h 15min
obciążenie
4h 12min

Podsumowanie

W czwartej edycji iPada Apple zdecydowało się na drobne zmiany obudowy. Dostrzec można tylko nowy port Lightning. Interfejs ten jest mniejszy i łatwiejszy w użytku, niż stosowane poprzednio złącze 30-stykowe. Oczywiście zmiana ta jest niekorzystna dla posiadaczy starszego sprzętu z iOS. Stary kabel do ładowania będzie przydatny tylko po dokupieniu odpowiedniej przejściówki.

Kolejna nowość to poprawiona przednia kamerka. To wielki plus przede wszystkim dla miłośników wideorozmów. Do robienia zdjęć lepiej skorzystać z tylnego aparatu. Ale wciąż jakość zdjęć z obu urządzeń nie jest wybitna. Z drugiej strony nagrywanie filmów daje dużo frajdy.

Najważniejsza innowacja to układ A6X. Apple utrzymuje, że wzrost wydajności wynosi w stosunku do poprzednika 100% i nie przesadza. Nowy SoC jest bardzo wydajny pod każdym względem i wynosi iPada 4 na najwyższe miejsce wśród najlepszych tabletów. Nowy iPad ustanowił rekordy wydajności w naszych testach CPU i grafiki, w niektórych przypadkach wyraźnie dystansując konkurencję.

Pozostałe testy przynoszą rezultaty niemal identyczne, jak u poprzednika. iPad 4 jest świetnie wykonany, a wykorzystano w nim najlepsze materiały. Jego aluminiowy korpus nie jest już jednak najcieńszy i najlżejszy na rynku.

Ekran jest wspaniały i oferuje wysoką rozdzielczość. Ale rozświetlenie i jasność wciąż mogłyby być lepsze. Wyświetlana paleta kolorów i zakres kątów widzenia są fantastyczne.

Werdykt brzmi: jeśli ktoś szuka nowego tabletu o wysokiej wydajności, iPad 4 będzie dla niego świetnym wyborem. Oczywiście będzie musiał zaakceptować politykę cenową Apple. Właściciele iPada 3 mogą spać spokojnie i czekać na kolejną generację. To wciąż jeden z najlepszych tabletów na rynku. Przesiadka na nowy model już teraz wydaje się więc bezsensowna.

Please share our article, every link counts!
.170
bohater testu: Apple iPad 4 z ekranem Retina
bohater testu: Apple iPad 4 z ekranem Retina

Specyfikacja techniczna

Apple iPad 4
Procesor
Apple A6x 2 x 1.4 GHz
Karta grafiki
Pamięć
1024 MB 
, DDR2
Matryca
9.70 cali 4:3, 2048 x 1536 pikseli, pojemnościowy, multitouch, Retina, IPS, refleksująca: tak
Dysk twardy
32 GB SSD, 32 GB 
Złącza
gniazda audio: 3,5 mm, czujniki: -, inne złącza: Lightning
Łączność
802.11a/b/g/n (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 4.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 9.4 x 241.2 x 185.7
Akumulator
43 Wh litowo-polimerowy, Czas pracy (dane producenta): 600 h
System operacyjny
Apple iOS 6
Camera
kamerka: 1,2 megapiksela (przednia) i 5 megapikseli (tylna)
Inne
głośniki: mono, klawiatura: -
Waga
652 g, zasilacz: 92 g
Cena
- PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Patrick Afschar Kaboli
Tłumaczenie: Mateusz Stach

Podobne urządzenia

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Apple recenzja iPada 10 - jubileuszowy tablet jako odchudzona wersja iPada Air
A14 Bionic GPU, Apple A-Series A14, 10.90", 0.477 kg

Notebooki tego samego producenta

Apple recenzja iPhone'a 14 Pro Max: Gigantyczny, awanturniczy smartfon
A16 GPU 5-Core, Apple A-Series A16, 6.70", 0.24 kg
Apple recenzja iPhone 14 Pro - smartfon Apple jest gotowy na wyspę
A16 GPU 5-Core, Apple A-Series A16, 6.10", 0.206 kg
Apple recenzja smartfona iPhone 14 - małe ulepszenia w telefonie Apple
A15 GPU 5-Core, Apple A-Series A15, 6.10", 0.172 kg
Recenzja Apple MacBook Pro Retina 13 (2015)
Iris Graphics 6100, Core i5 5257U, 13.30", 1.58 kg

Za

+wzorowa jakość wykonania i wysokiej klasy materiały
+szybki moduł WLAN
+wysoka wydajność CPU i GPU
+dobrej jakości matryca o szerokich kątach widzenia
+długie czasy pracy na akumulatorze
 

Przeciw

-niezbyt lekki i smukły
-LTE/3G za dopłatą
-ubogie wyposażenie w złącza
-brak możliwości pamięci
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Apple iPad 4
Patrick Afschar Kaboli (Update: 2020-01-27)