Wnioski dotyczące realme 16 Pro
Realme 16 Pro to atrakcyjnie wyglądający smartfon ze średniej półki cenowej, który powinien zainteresować miłośników dużych ekranów OLED i długiego czasu pracy na baterii, a także fanów selfie. Na korzyść telefonu realme przemawia również długoterminowe wsparcie aktualizacji.
Nie jest on jednak w stanie sprostać reklamowanym atrybutom. Nie zbliżamy się nawet do ogromnej jasności 6500 nitów; w rzeczywistości panel OLED jest jeszcze słabszy w naszych codziennych pomiarach. Szczególnie głośny system głośników również nie należy do najlepszych w swoim rodzaju.
To samo dotyczy wbudowanego SoC MediaTek, który nie jest szczególnie wydajny w tym przedziale cenowym. Poco X8 Pro ma tutaj znacznie więcej do zaoferowania.
Jakość obrazu realme 16 Pro z głównym aparatem jest całkiem atrakcyjna, ale nie uważamy go za atrakcję w średnim zakresie - potencjalni nabywcy nie powinni dać się zwieść dużej liczbie megapikseli.
Za
Przeciw
Cena i dostępność realme 16 Pro
Podstawowa konfiguracja realme 16 Pro z 8 GB LPDDR4X RAM i 256 GB pamięci UFS 3.1 zaczyna się od około 380 euro, w tym na Amazon.de.
Spis treści
- Wnioski dotyczące realme 16 Pro
- Specyfikacja realme 16 Pro
- Obudowa i funkcje - Wodoodporny telefon komórkowy Android z IP68
- Komunikacja i obsługa - Niedrogi smartfon bez WiFi 7
- Oprogramowanie i zrównoważony rozwój - niedrogi telefon komórkowy z długimi aktualizacjami
- Aparaty - telefon średniej klasy z matrycą 200 MPix
- Wyświetlacz - niedrogi telefon Android z ekranem OLED
- Wydajność, emisja spalin i czas pracy baterii - Android-Telefon z baterią o dużej pojemności
- Ogólna ocena Notebookcheck
- Możliwe alternatywy w porównaniu
Specyfikacja realme 16 Pro
Obudowa i funkcje - Wodoodporny telefon komórkowy Android z IP68
Realme 16 Pro ma dobre wykończenie, a odciski palców są ledwo widoczne dzięki matowej powierzchni. Ramka i tył są wykonane wyłącznie z tworzywa sztucznego, co oznacza zauważalne kompromisy pod względem haptyki. Jednak wybór materiału pomaga utrzymać smartfon średniej klasy przyjemnie lekki jak na swój rozmiar.
Obudowa posiada certyfikat IP68/IP69, dzięki czemu jest szczególnie dobrze chroniona przed wodą i kurzem. Przód ma nowoczesny wygląd dzięki przyzwoitemu współczynnikowi powierzchni wyświetlacza wynoszącemu ponad 89%.
Jak zwykle w tym przedziale cenowym, port USB-C ma tylko specyfikację 2.0, co oznacza, że przewodowe wyjście obrazu nie jest możliwe. Pomimo obecnych wysokich cen pamięci, realme 16 Pro jest hojnie wyposażony w pamięć RAM i oferuje wystarczające rezerwy dla aplikacji i bardziej wymagających gier z maksymalnie 12 GB pamięci RAM.
Komunikacja i obsługa - Niedrogi smartfon bez WiFi 7
Realme mid-range jest wyposażony tylko w Wi-Fi 6 bez dostępu do szybkiego pasma 6 GHz, co oznacza, że nasze pomiary nie są szybkie. Jednak w codziennym użytkowaniu zmierzone wartości około 350 do 400 MBit / s powinny być wystarczające dla większości użytkowników.
Oprócz dwóch kart nano-SIM, realme 16 Pro może być również używany z kartą eSIM. Pokrycie częstotliwości jest dobre dla tego przedziału cenowego we wszystkich standardach telefonii komórkowej. Jednak telefon komórkowy średniej klasy ma tylko jednopasmowe połączenie satelitarne do pozycjonowania.
Są też dobre i złe strony, jeśli chodzi o obsługę. Podczas gdy optyczny czujnik odcisków palców działa bardzo dobrze i szybko w codziennym użytkowaniu, realme 16 Pro nie emanuje poczuciem wartości, jeśli chodzi o silnik wibracyjny. Generowane wibracje wydają się nieprecyzyjne i niezbyt silne.
| Networking | |
| Realme 16 Pro | |
| iperf3 transmit RT-BE96U WiFi7 | |
| iperf3 receive RT-BE96U WiFi7 | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Przeciętny 802.11 a/b/g/n/ac/ax | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit RT-BE96U WiFi7 | |
| iperf3 receive RT-BE96U WiFi7 | |
| Średnia w klasie Smartphone | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit RT-BE96U WiFi7 | |
| iperf3 receive RT-BE96U WiFi7 | |
Oprogramowanie i zrównoważony rozwój - niedrogi telefon komórkowy z długimi aktualizacjami
Realme gwarantuje pięć głównych aktualizacji Android dla Europy i najnowsze aktualizacje zabezpieczeń przez sześć lat. Podczas testu realme 16 Pro korzystał z Android 16 i wewnętrznego interfejsu realme UI 7.0.
Producent zachowuje niski profil, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój. W bazie danych EPREL telefon średniej klasy jest wymieniony z klasą naprawialności "C". Nie podano jednak żadnych informacji na temat recyklingu.
Zewnętrzne opakowanie realme 16 Pro wydaje się być wolne od plastiku.
Aparaty - telefon średniej klasy z matrycą 200 MPix
Jeśli lubią Państwo robić selfie za pomocą smartfona, trudno będzie znaleźć lepszy telefon w najbardziej przystępnej cenie ze średniej półki niż realme 16 Pro.
Główny aparat o rozdzielczości 200 MPix budzi jednak mieszane uczucia. W świetle dziennym wyniki z Samsung HP5 są całkiem dobre, ale chcielibyśmy trochę więcej ostrości. Istnieją również pewne wartości odstające w reprodukcji kolorów. W ciemności czas wyzwalania migawki znacznie się wydłuża, a jakość znacznie spada.
Powiększanie w realme 16 Pro jest wyłącznie cyfrowe. Dzięki dużej liczbie pikseli dwukrotne powiększenie jest bezstratne. Rezultaty są imponujące w jasnym świetle, ale nie możemy powiedzieć tego samego o ultraszerokokątnym aparacie 8 MPix o niskiej rozdzielczości.
Porównanie zdjęć
Wybierz jedną z dostępnych scen i porównuj powiększone fragmenty zdjęć. Jeden klik w oknie "kliknij aby powiększyć" rozpoczyna cały proces. Lewy klik w oknach poniżej otwiera oryginalne zdjęcia w nowym oknie przeglądarki. Zdjęcia wykonane urządzeniem z niniejszej recenzji można zobaczyć w większym oknie poniżej.
Main cameraMain cameraLow LightUltra wide angle

Wyświetlacz - niedrogi telefon Android z ekranem OLED
6,79-calowy panel AMOLED w realme 16 Pro wykorzystuje maksymalną częstotliwość odświeżania 144 Hz i powinien osiągnąć szczytową jasność HDR na poziomie 6500 nitów. W naszych pomiarach nie osiągnęliśmy jednak nawet połowy tej wartości, choć oferowana jasność jest również wystarczająca do uzyskania dobrych efektów HDR.
Nasz test APL, który jest istotny dla codziennego użytku, jest zaskakująco słaby, ponieważ telefon ze średniej półki osiąga jedynie wartość podobną do białego wyświetlacza na całej powierzchni - co jest raczej nietypowe dla panelu OLED.
Zgodnie z niektórymi stwierdzeniami, realme wykorzystuje ściemnianie DC do kontrolowania jasności, przy czym w przeciwieństwie do Siostrzanego modelu Pro+ nie podano dokładnych szczegółów dotyczących częstotliwości. Zmierzyliśmy podstawową częstotliwość tylko 120 Hz, więc osoby wrażliwe na PWM powinny przetestować panel OLED przed dokonaniem zakupu.
| |||||||||||||||||||||||||
rozświetlenie: 96 %
na akumulatorze: 1444 cd/m²
kontrast: ∞:1 (czerń: 0 cd/m²)
ΔE ColorChecker Calman: 1.78 | ∀{0.5-29.43 Ø4.73}
ΔE Greyscale Calman: 2 | ∀{0.09-98 Ø4.98}
95.3% sRGB (Calman 2D)
Gamma: 2.234
CCT: 6806 K
| Realme 16 Pro AMOLED, 2772x1272, 6.8" | Xiaomi Poco X8 Pro AMOLED, 2756x1268, 6.6" | Samsung Galaxy A36 5G Super AMOLED, 2340x1080, 6.7" | Motorola Edge 70 Fusion AMOLED, 2772x1272, 6.8" | |
|---|---|---|---|---|
| Screen | 1% | -6% | -3% | |
| Brightness middle (cd/m²) | 1444 | 1104 -24% | 1127 -22% | 1501 4% |
| Brightness (cd/m²) | 1414 | 1102 -22% | 1137 -20% | 1476 4% |
| Brightness Distribution (%) | 96 | 97 1% | 98 2% | 96 0% |
| Black Level * (cd/m²) | ||||
| Colorchecker dE 2000 * | 1.78 | 1.2 33% | 1.8 -1% | 1.52 15% |
| Colorchecker dE 2000 max. * | 3.07 | 2.4 22% | 2.8 9% | 3.47 -13% |
| Greyscale dE 2000 * | 2 | 2.1 -5% | 2.1 -5% | 2.6 -30% |
| Gamma | 2.234 98% | 2.22 99% | 2.11 104% | 2.184 101% |
| CCT | 6806 96% | 6472 100% | 6466 101% | 6444 101% |
* ... im mniej tym lepiej
| Display / APL18 Peak Brightness | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Realme 16 Pro | |
| Display / HDR Peak Brightness | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| Realme 16 Pro | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
Migotanie ekranu / PWM (modulacja szerokości impulsu)
| Wykryto migotanie ekranu/wykryto PWM | 120 Hz Amplitude: 13 % | ||
Podświetlenie wyświetlacza miga z częstotliwością 120 Hz (najgorszy przypadek, np. przy użyciu PWM) . Częstotliwość 120 Hz jest bardzo niska, więc migotanie może powodować zmęczenie oczu i bóle głowy po dłuższym użytkowaniu. Dla porównania: 52 % wszystkich testowanych urządzeń nie używa PWM do przyciemniania wyświetlacza. Jeśli wykryto PWM, zmierzono średnio 7857 (minimum: 5 - maksimum: 343500) Hz. | |||
Seria pomiarów ze stałym poziomem powiększenia i różnymi ustawieniami jasności (krzywa amplitudy przy minimalnej jasności wygląda płasko, ale jest to spowodowane skalowaniem. Pole informacyjne pokazuje powiększoną wersję amplitudy przy minimalnej jasności)
Wyświetl czasy reakcji
| ↔ Czas reakcji od czerni do bieli | ||
|---|---|---|
| 1.2 ms ... wzrost ↗ i spadek ↘ łącznie | ↗ 0.6 ms wzrost | |
| ↘ 0.6 ms upadek | ||
| W naszych testach ekran wykazuje bardzo szybką reakcję i powinien bardzo dobrze nadawać się do szybkich gier. Dla porównania, wszystkie testowane urządzenia wahają się od 0.1 (minimum) do 240 (maksimum) ms. » 6 % wszystkich urządzeń jest lepszych. Oznacza to, że zmierzony czas reakcji jest lepszy od średniej wszystkich testowanych urządzeń (19.9 ms). | ||
| ↔ Czas reakcji 50% szarości do 80% szarości | ||
| 8.4 ms ... wzrost ↗ i spadek ↘ łącznie | ↗ 7.9 ms wzrost | |
| ↘ 0.5 ms upadek | ||
| W naszych testach ekran wykazuje szybki czas reakcji i powinien nadawać się do gier. Dla porównania, wszystkie testowane urządzenia wahają się od 0.165 (minimum) do 636 (maksimum) ms. » 22 % wszystkich urządzeń jest lepszych. Oznacza to, że zmierzony czas reakcji jest lepszy od średniej wszystkich testowanych urządzeń (31.2 ms). | ||
Wydajność, emisja spalin i czas pracy baterii - Android-Telefon z baterią o dużej pojemności
Realme 16 Pro jest wyposażony w procesor MediaTek Dimensity 7300 Max, który jednak nie radzi sobie lepiej w naszym pakiecie testów porównawczych niż "normalny" Dimensity 7300 z jego Mali-G615 MP2. Telefon ze średniej półki cenowej nie jest więc naprawdę wydajny w tym przedziale cenowym, a reklamowane atrybuty, takie jak "brak opóźnień" i "maślana płynność", nie mogą być utrzymane przez realme 16 Pro w codziennym użytkowaniu.
Głośniki stereo są w porządku jak na przystępną cenowo średnią półkę, ale szybko brzmią blado przy wyższych poziomach głośności. Producent reklamuje "300% procent ultra głośności", dzięki czemu można zwiększyć głośność poza normalny poziom, ale nasz pomiar szumu różowego nie wykazuje prawie żadnej głębi dźwięku. Głośniki nie są też zbyt głośne.
Realme instaluje dużą baterię o pojemności 6500 mAh, którą można ładować przez USB-C z mocą do 45 watów. W naszym teście Wi-Fi osiągnęliśmy bardzo dobry czas pracy na baterii wynoszący ponad jeden dzień.
| Jetstream 2 - 2.0 Total | |
| Średnia w klasie Smartphone (59.7 - 423, n=128, ostatnie 2 lata) | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Realme 16 Pro | |
| Przeciętny MediaTek Dimensity 7300 (60.2 - 138.5, n=9) | |
| Realme 16 Pro | Xiaomi Poco X8 Pro | Samsung Galaxy A36 5G | Motorola Edge 70 Fusion | Przeciętny 256 GB UFS 3.1 Flash | Średnia w klasie Smartphone | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AndroBench 3-5 | 28% | -65% | 2% | -22% | -2% | |
| Sequential Read 256KB (MB/s) | 1836.83 | 3576.86 95% | 968.34 -47% | 2049.4 12% | 1768 ? -4% | 2243 ? 22% |
| Sequential Write 256KB (MB/s) | 1723.54 | 3565.14 107% | 166.77 -90% | 1825.9 6% | 1225 ? -29% | 1924 ? 12% |
| Random Read 4KB (MB/s) | 371.21 | 324.76 -13% | 233.98 -37% | 351.2 -5% | 289 ? -22% | 307 ? -17% |
| Random Write 4KB (MB/s) | 472.02 | 112.05 -76% | 62.58 -87% | 452.1 -4% | 325 ? -31% | 363 ? -23% |
(±) Maksymalna temperatura w górnej części wynosi 42 °C / 108 F, w porównaniu do średniej 35.3 °C / 96 F , począwszy od 21.9 do 247 °C dla klasy Smartphone.
(±) Dno nagrzewa się maksymalnie do 43.5 °C / 110 F, w porównaniu do średniej 34 °C / 93 F
(+) W stanie bezczynności średnia temperatura górnej części wynosi 26.6 °C / 80 F, w porównaniu ze średnią temperaturą urządzenia wynoszącą 32.9 °C / ### class_avg_f### F.
testy obciążeniowe 3DMark
| 3DMark | |
| Wild Life Stress Test Stability | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Realme 16 Pro | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| Wild Life Extreme Stress Test | |
| Realme 16 Pro | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
Realme 16 Pro analiza dźwięku
(+) | głośniki mogą odtwarzać stosunkowo głośno (84.7 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(-) | prawie brak basu - średnio 22.7% niższa od mediany
(-) | bas nie jest liniowy (21.3% delta do poprzedniej częstotliwości)
Średnie 400 - 2000 Hz
(±) | wyższe średnie - średnio 7.4% wyższe niż mediana
(±) | liniowość środka jest średnia (7.9% delta do poprzedniej częstotliwości)
Wysokie 2–16 kHz
(+) | zrównoważone maksima - tylko 3.8% od mediany
(±) | liniowość wysokich wartości jest średnia (7.3% delta do poprzedniej częstotliwości)
Ogólnie 100 - 16.000 Hz
(±) | liniowość ogólnego dźwięku jest średnia (24% różnicy w stosunku do mediany)
W porównaniu do tej samej klasy
» 56% wszystkich testowanych urządzeń w tej klasie było lepszych, 8% podobnych, 36% gorszych
» Najlepszy miał deltę 11%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 134%
W porównaniu do wszystkich testowanych urządzeń
» 72% wszystkich testowanych urządzeń było lepszych, 6% podobnych, 22% gorszych
» Najlepszy miał deltę 4%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 134%
Motorola Edge 70 Fusion analiza dźwięku
(±) | głośność głośnika jest średnia, ale dobra (78.5 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(-) | prawie brak basu - średnio 20.3% niższa od mediany
(-) | bas nie jest liniowy (25.6% delta do poprzedniej częstotliwości)
Średnie 400 - 2000 Hz
(±) | wyższe średnie - średnio 8.1% wyższe niż mediana
(-) | średnie nie są liniowe (15% delta do poprzedniej częstotliwości)
Wysokie 2–16 kHz
(+) | zrównoważone maksima - tylko 3.9% od mediany
(±) | liniowość wysokich wartości jest średnia (13% delta do poprzedniej częstotliwości)
Ogólnie 100 - 16.000 Hz
(-) | ogólny dźwięk nie jest liniowy (35.7% różnicy w stosunku do mediany)
W porównaniu do tej samej klasy
» 85% wszystkich testowanych urządzeń w tej klasie było lepszych, 1% podobnych, 14% gorszych
» Najlepszy miał deltę 11%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 134%
W porównaniu do wszystkich testowanych urządzeń
» 94% wszystkich testowanych urządzeń było lepszych, 1% podobnych, 5% gorszych
» Najlepszy miał deltę 4%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 134%
| Realme 16 Pro 6500 mAh | Xiaomi Poco X8 Pro 6500 mAh | Samsung Galaxy A36 5G 5000 mAh | Motorola Edge 70 Fusion 7000 mAh | |
|---|---|---|---|---|
| Czasy pracy | ||||
| WiFi v1.3 (h) | 26.3 | 19.4 -26% | 14.8 -44% | 24.5 -7% |
Ogólna ocena Notebookcheck
Realme 16 Pro
- 09/05/2026 v8
Marcus Herbrich
Możliwe alternatywy w porównaniu
Obraz | Model / recenzja | Cena | Waga | napęd | Ekran |
|---|---|---|---|---|---|
| Realme 16 Pro MediaTek Dimensity 7300 ⎘ ARM Mali-G615 MP2 ⎘ 8 GB Pamięć, 256 GB | Cena katalogowa: 380€ | 192 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.78" 2772x1272 450 PPI AMOLED | |
| Xiaomi Poco X8 Pro MediaTek Dimensity 8500 ⎘ ARM Mali-G720 MP8 ⎘ 12 GB Pamięć, 512 GB | Amazon: Cena katalogowa: 400€ | 202 g | 512 GB UFS 4.1 Flash | 6.59" 2756x1268 460 PPI AMOLED | |
| Samsung Galaxy A36 5G Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 ⎘ Qualcomm Adreno 710 ⎘ 6 GB Pamięć, 256 GB | Amazon: Cena katalogowa: 379€ | 195 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.70" 2340x1080 385 PPI Super AMOLED | |
| Motorola Edge 70 Fusion Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 ⎘ Qualcomm Adreno 810 ⎘ 8 GB Pamięć, 256 GB | Amazon: Cena katalogowa: 420€ | 193 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.78" 2772x1272 450 PPI AMOLED |
Przezroczystość
Wyboru urządzeń do recenzji dokonuje nasza redakcja. Próbka testowa została udostępniona autorowi jako pożyczka od producenta lub sprzedawcy detalicznego na potrzeby tej recenzji. Pożyczkodawca nie miał wpływu na tę recenzję, producent nie otrzymał też kopii tej recenzji przed publikacją. Nie było obowiązku publikowania tej recenzji. Jako niezależna firma medialna, Notebookcheck nie podlega władzy producentów, sprzedawców detalicznych ani wydawców.
Tak testuje Notebookcheck
Każdego roku Notebookcheck niezależnie sprawdza setki laptopów i smartfonów, stosując standardowe procedury, aby zapewnić porównywalność wszystkich wyników. Od około 20 lat stale rozwijamy nasze metody badawcze, ustanawiając przy tym standardy branżowe. W naszych laboratoriach testowych doświadczeni technicy i redaktorzy korzystają z wysokiej jakości sprzętu pomiarowego. Testy te obejmują wieloetapowy proces walidacji. Nasz kompleksowy system ocen opiera się na setkach uzasadnionych pomiarów i benchmarków, co pozwala zachować obiektywizm.































