Werdykt w sprawie realme 16 Pro Plus
Realme 16 Pro+ nie ma prawie żadnych słabych punktów w naszej recenzji i jest dobrze wyposażony jak na swój przedział cenowy: Dzięki szybkiemu procesorowi, aparatowi o wysokiej rozdzielczości, który nadaje się również do zdjęć z zoomem, jasnemu ekranowi i stylowej, wysokiej jakości obudowie, robi wiele dobrze.
Ponadto otrzymują Państwo głośne i przyjemnie brzmiące głośniki, dużą baterię o dużej wytrzymałości i certyfikat IP, dzięki czemu nie muszą się Państwo obyć bez telefonu komórkowego na basenie.
Jednak polityka aktualizacji jest tylko przeciętna i trzeba zadowolić się portem USB 2.0. Nie ma również gniazda microSD do rozszerzenia pamięci ani WiFi w paśmie 6 GHz.
Brakuje zatem niektórych zaawansowanych funkcji, ale ogólnie realme 16 Pro Plus to dobrze zaokrąglony pakiet w rozsądnej cenie.
Za
Przeciw
Cena i dostępność
W sklepie amazon.com za telefon ze średniej półki zapłacą Państwo około 600 USD.
Spis treści
- Werdykt w sprawie realme 16 Pro Plus
- Specyfikacje
- Obudowa i funkcje - silikonowy materiał z tyłu
- Komunikacja i obsługa - Płynne wprowadzanie danych
- Oprogramowanie i zrównoważony rozwój - do Android 20
- Kamery - zoomowanie jest dozwolone
- Wyświetlacz - niestety lekko zielony odcień
- Wydajność, emisja spalin i żywotność baterii - mocne i długotrwałe
- Ogólna ocena Notebookcheck
- Możliwe alternatywy w porównaniu
Specyfikacje
Obudowa i funkcje - silikonowy materiał z tyłu
Realme 16 Pro+ jest dostępny w trzech kolorach: Wersja beżowa, zwana Master Gold, oraz Pebble Grey charakteryzują się organicznym materiałem silikonowym z tyłu, który jest bardzo przyjemny w dotyku i ma lekką fakturę przypominającą skórę.
Z kolei wersja różowa ma gładką powierzchnię, ale jest też o kilka gramów lżejsza i nieco smuklejsza. Moduł aparatu w odblaskowym chromowanym wzorze jest zintegrowany z tyłu z lekkim zakrzywieniem, znanym z telefonów Motorola.
Wszystkie modele posiadają certyfikat IP68/IP69, dzięki czemu mogą być zanurzane w płytkiej wodzie bez ryzyka uszkodzenia.
Nasze urządzenie testowe jest wyposażone w 256 GB pamięci masowej i 8 GB pamięci RAM, modele z 128 lub 512 GB pamięci masowej i do 12 GB pamięci RAM są również dostępne na całym świecie.
Niestety, trzeba zadowolić się portem USB 2.0, a zatem nie ma przewodowego wyjścia obrazu. Dostępny jest jednak czujnik podczerwieni, który można wykorzystać na przykład do zdalnego sterowania telewizorami.
Komunikacja i obsługa - Płynne wprowadzanie danych
Realme 16 Pro+ musi radzić sobie bez mniej obciążonej sieci 6 GHz dla połączeń WLAN, ale nadal osiąga szybkie i stosunkowo stabilne połączenia.
Dostępnych jest wiele częstotliwości 4G i 5G, dzięki czemu telefon może być również używany na arenie międzynarodowej. Jest on lokalizowany za pośrednictwem kilku sieci satelitarnych, takich jak GPS lub Beidou.
Ekran o częstotliwości odświeżania do 144 Hz może bardzo szybko przetwarzać dane wejściowe z ekranu dotykowego, dzięki czemu obsługa jest bardzo płynna. Jedynie krawędzie ekranu wystające poza narożniki mogą czasami powodować błędy w działaniu.
Czujnik linii papilarnych jest ukryty za wyświetlaczem. Działa on niezawodnie. Możliwe jest również odblokowanie telefonu za pomocą rozpoznawania twarzy, ale tutaj stosowana jest tylko metoda 2D.
| Networking | |
| Realme 16 Pro+ | |
| iperf3 transmit GT-BE19000 WiFi7 | |
| iperf3 receive GT-BE19000 WiFi7 | |
| Realme 14 Pro+ | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Nothing Phone (4a) Pro | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Przeciętny 802.11 a/b/g/n/ac/ax | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| iperf3 transmit GT-BE19000 WiFi7 | |
| iperf3 receive GT-BE19000 WiFi7 | |
| Średnia w klasie Smartphone | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| iperf3 transmit GT-BE19000 WiFi7 | |
| iperf3 receive GT-BE19000 WiFi7 | |
Oprogramowanie i zrównoważony rozwój - do Android 20
Android 16 jest preinstalowany, łatki bezpieczeństwa pochodzą z kwietnia 2026 roku, a zatem są nadal dość aktualne w momencie pisania tej recenzji.
Według producenta można spodziewać się trzech głównych aktualizacji Android i czterech lat poprawek bezpieczeństwa. Jest to w rzeczywistości zbyt krótkie dla dyrektyw UE.
Realme mówi o "przyjaznym dla środowiska" organicznym silikonie z tyłu, ale nie określa tego bardziej szczegółowo. Nie udało nam się znaleźć żadnych dalszych informacji na temat zrównoważonego rozwoju.
Kamery - zoomowanie jest dozwolone
Dzięki 200-megapikselowemu aparatowi głównemu i teleobiektywowi z hybrydowym zoomem optycznym do 3,5x, telefon jest bardzo dobrze pozycjonowany. Dzięki wysokiej rozdzielczości głównego czujnika, efekty zoomu można również uzyskać poprzez przycięcie obrazu, co oznacza, że nawet zdjęcia z 10-krotnym zoomem nadal wyglądają całkiem atrakcyjnie.
Ogólnie rzecz biorąc, zdjęcia z głównego aparatu wyglądają dość ostro i szczegółowo, nawet przy słabym oświetleniu. Z drugiej strony, kamera szerokokątna mogłaby przekazać nieco więcej szczegółów.
Z przodu znajduje się 50-megapikselowy aparat do selfie. Wykonuje on całkiem przyzwoite portrety.
Porównanie zdjęć
Wybierz jedną z dostępnych scen i porównuj powiększone fragmenty zdjęć. Jeden klik w oknie "kliknij aby powiększyć" rozpoczyna cały proces. Lewy klik w oknach poniżej otwiera oryginalne zdjęcia w nowym oknie przeglądarki. Zdjęcia wykonane urządzeniem z niniejszej recenzji można zobaczyć w większym oknie poniżej.
Hauptkamera PflanzeHauptkamera UmgebungHauptkamera Low LightWeitwinkelkamera

Wyświetlacz - niestety lekko zielony odcień
Ekran może stać się bardzo jasny z jasnością do 1775 cd/m², a tym samym przyćmiewa odbicia na zewnątrz. Niestety, odcienie brązu nie są wyświetlane optymalnie, a w jasnych odcieniach szarości widoczny jest lekki odcień zieleni.
Zmierzyliśmy migotanie PWM przy 90 Hz, przyciemnianie DC jest obecne, ale producent nie mówi nic o częstotliwości. Osoby wrażliwe zdecydowanie powinny przetestować wyświetlacz przed zakupem.
| |||||||||||||||||||||||||
rozświetlenie: 97 %
na akumulatorze: 1775 cd/m²
kontrast: ∞:1 (czerń: 0 cd/m²)
ΔE ColorChecker Calman: 2.29 | ∀{0.5-29.43 Ø4.74}
ΔE Greyscale Calman: 3.8 | ∀{0.09-98 Ø4.98}
93.9% sRGB (Calman 2D)
Gamma: 2.219
CCT: 6418 K
| Realme 16 Pro+ AMOLED, 2800x1280, 6.8" | Realme 14 Pro+ OLED, 2800x1272, 6.8" | Xiaomi Poco X8 Pro AMOLED, 2756x1268, 6.6" | Nothing Phone (4a) Pro AMOLED, 2800x1260, 6.8" | Motorola Edge 70 Fusion AMOLED, 2772x1272, 6.8" | |
|---|---|---|---|---|---|
| Screen | 14% | 12% | 7% | 12% | |
| Brightness middle (cd/m²) | 1775 | 1169 -34% | 1104 -38% | 1604 -10% | 1501 -15% |
| Brightness (cd/m²) | 1744 | 1148 -34% | 1102 -37% | 1585 -9% | 1476 -15% |
| Brightness Distribution (%) | 97 | 94 -3% | 97 0% | 95 -2% | 96 -1% |
| Black Level * (cd/m²) | |||||
| Colorchecker dE 2000 * | 2.29 | 1.17 49% | 1.2 48% | 1.9 17% | 1.52 34% |
| Colorchecker dE 2000 max. * | 5.41 | 2.38 56% | 2.4 56% | 4.3 21% | 3.47 36% |
| Greyscale dE 2000 * | 3.8 | 1.9 50% | 2.1 45% | 2.9 24% | 2.6 32% |
| Gamma | 2.219 99% | 2.249 98% | 2.22 99% | 2.27 97% | 2.184 101% |
| CCT | 6418 101% | 6732 97% | 6472 100% | 7083 92% | 6444 101% |
* ... im mniej tym lepiej
| Display / APL18 Peak Brightness | |
| Realme 16 Pro+ | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| Nothing Phone (4a) Pro | |
| Display / HDR Peak Brightness | |
| Realme 16 Pro+ | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| Nothing Phone (4a) Pro | |
Migotanie ekranu / PWM (modulacja szerokości impulsu)
| Wykryto migotanie ekranu/wykryto PWM | 90 Hz Amplitude: 14 % | ||
Podświetlenie wyświetlacza miga z częstotliwością 90 Hz (najgorszy przypadek, np. przy użyciu PWM) . Częstotliwość 90 Hz jest bardzo niska, więc migotanie może powodować zmęczenie oczu i bóle głowy po dłuższym użytkowaniu. Dla porównania: 52 % wszystkich testowanych urządzeń nie używa PWM do przyciemniania wyświetlacza. Jeśli wykryto PWM, zmierzono średnio 7867 (minimum: 5 - maksimum: 343500) Hz. | |||
Seria pomiarów ze stałym poziomem powiększenia i różnymi ustawieniami jasności (krzywa amplitudy przy minimalnej jasności wygląda płasko, ale jest to spowodowane skalowaniem. Pole informacyjne pokazuje powiększoną wersję amplitudy przy minimalnej jasności)
Wyświetl czasy reakcji
| ↔ Czas reakcji od czerni do bieli | ||
|---|---|---|
| 1.3 ms ... wzrost ↗ i spadek ↘ łącznie | ↗ 0.7 ms wzrost | |
| ↘ 0.6 ms upadek | ||
| W naszych testach ekran wykazuje bardzo szybką reakcję i powinien bardzo dobrze nadawać się do szybkich gier. Dla porównania, wszystkie testowane urządzenia wahają się od 0.1 (minimum) do 240 (maksimum) ms. » 7 % wszystkich urządzeń jest lepszych. Oznacza to, że zmierzony czas reakcji jest lepszy od średniej wszystkich testowanych urządzeń (19.9 ms). | ||
| ↔ Czas reakcji 50% szarości do 80% szarości | ||
| 1.6 ms ... wzrost ↗ i spadek ↘ łącznie | ↗ 1 ms wzrost | |
| ↘ 0.6 ms upadek | ||
| W naszych testach ekran wykazuje bardzo szybką reakcję i powinien bardzo dobrze nadawać się do szybkich gier. Dla porównania, wszystkie testowane urządzenia wahają się od 0.165 (minimum) do 636 (maksimum) ms. » 8 % wszystkich urządzeń jest lepszych. Oznacza to, że zmierzony czas reakcji jest lepszy od średniej wszystkich testowanych urządzeń (31.2 ms). | ||
Wydajność, emisja spalin i żywotność baterii - mocne i długotrwałe
Procesor Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 jest dość wydajny i dobrze pasuje do telefonu za około 450 euro. The Poco X8 Pro pokazuje, że jeszcze większa wydajność jest możliwa w tym przedziale cenowym, ale realme 16 Pro+ radzi sobie bez zacinania się w codziennym użytkowaniu, a także radzi sobie z bardziej wymagającymi aplikacjami.
Wydajność w 3D jest dobra, więc można zagrać w jedną lub dwie gry mobilne.
Cieszy również fakt, że telefon prawie się nie dławi, nawet jeśli jego powierzchnia może się znacznie nagrzewać przy długotrwałym wysokim obciążeniu.
Głośniki mogą być mocne i zapewniają ogólnie dobrze zbalansowany dźwięk. Wiele kodeków audio Bluetooth umożliwia proste, bezprzewodowe podłączenie słuchawek o dobrej jakości dźwięku.
Bateria o pojemności 7000 mAh jest dość mocna i zapewnia bardzo dobry czas pracy wynoszący ponad 23 godziny. Dzięki technologii szybkiego ładowania, można ją naładować w niecałą godzinę.
| Realme 16 Pro+ | Realme 14 Pro+ | Xiaomi Poco X8 Pro | Nothing Phone (4a) Pro | Motorola Edge 70 Fusion | Przeciętny 256 GB UFS 3.1 Flash | Średnia w klasie Smartphone | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AndroBench 3-5 | 7% | 31% | 18% | 10% | -16% | 4% | |
| Sequential Read 256KB (MB/s) | 1997 | 2002 0% | 3576.86 79% | 1977.37 -1% | 2049.4 3% | 1768 ? -11% | 2229 ? 12% |
| Sequential Write 256KB (MB/s) | 1729 | 1760 2% | 3565.14 106% | 1738.18 1% | 1825.9 6% | 1225 ? -29% | 1910 ? 10% |
| Random Read 4KB (MB/s) | 299 | 366 22% | 324.76 9% | 409.28 37% | 351.2 17% | 289 ? -3% | 306 ? 2% |
| Random Write 4KB (MB/s) | 402 | 411 2% | 112.05 -72% | 547.62 36% | 452.1 12% | 325 ? -19% | 362 ? -10% |
(-) Maksymalna temperatura w górnej części wynosi 48 °C / 118 F, w porównaniu do średniej 35.2 °C / 95 F , począwszy od 21.9 do 247 °C dla klasy Smartphone.
(-) Dno nagrzewa się maksymalnie do 48.2 °C / 119 F, w porównaniu do średniej 34 °C / 93 F
(+) W stanie bezczynności średnia temperatura górnej części wynosi 25.8 °C / 78 F, w porównaniu ze średnią temperaturą urządzenia wynoszącą 32.9 °C / ### class_avg_f### F.
testy obciążeniowe 3DMark
| 3DMark | |
| Wild Life Stress Test Stability | |
| Nothing Phone (4a) Pro | |
| Realme 16 Pro+ | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Realme 14 Pro+ | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| Wild Life Extreme Stress Test | |
| Realme 14 Pro+ | |
| Nothing Phone (4a) Pro | |
| Realme 16 Pro+ | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| Solar Bay Stress Test Stability | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| Steel Nomad Light Stress Test Stability | |
| Realme 16 Pro+ | |
| Realme 14 Pro+ | |
| Nothing Phone (4a) Pro | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
Realme 16 Pro+ analiza dźwięku
(+) | głośniki mogą odtwarzać stosunkowo głośno (87 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(-) | prawie brak basu - średnio 32.6% niższa od mediany
(-) | bas nie jest liniowy (18.4% delta do poprzedniej częstotliwości)
Średnie 400 - 2000 Hz
(±) | wyższe średnie - średnio 8.4% wyższe niż mediana
(+) | średnie są liniowe (6.7% delta do poprzedniej częstotliwości)
Wysokie 2–16 kHz
(+) | zrównoważone maksima - tylko 3.6% od mediany
(+) | wzloty są liniowe (5.8% delta do poprzedniej częstotliwości)
Ogólnie 100 - 16.000 Hz
(±) | liniowość ogólnego dźwięku jest średnia (27.4% różnicy w stosunku do mediany)
W porównaniu do tej samej klasy
» 71% wszystkich testowanych urządzeń w tej klasie było lepszych, 5% podobnych, 24% gorszych
» Najlepszy miał deltę 11%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 134%
W porównaniu do wszystkich testowanych urządzeń
» 83% wszystkich testowanych urządzeń było lepszych, 4% podobnych, 13% gorszych
» Najlepszy miał deltę 4%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 134%
Motorola Edge 70 Fusion analiza dźwięku
(±) | głośność głośnika jest średnia, ale dobra (78.5 dB)
Bas 100 - 315 Hz
(-) | prawie brak basu - średnio 20.3% niższa od mediany
(-) | bas nie jest liniowy (25.6% delta do poprzedniej częstotliwości)
Średnie 400 - 2000 Hz
(±) | wyższe średnie - średnio 8.1% wyższe niż mediana
(-) | średnie nie są liniowe (15% delta do poprzedniej częstotliwości)
Wysokie 2–16 kHz
(+) | zrównoważone maksima - tylko 3.9% od mediany
(±) | liniowość wysokich wartości jest średnia (13% delta do poprzedniej częstotliwości)
Ogólnie 100 - 16.000 Hz
(-) | ogólny dźwięk nie jest liniowy (35.7% różnicy w stosunku do mediany)
W porównaniu do tej samej klasy
» 85% wszystkich testowanych urządzeń w tej klasie było lepszych, 1% podobnych, 14% gorszych
» Najlepszy miał deltę 11%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 134%
W porównaniu do wszystkich testowanych urządzeń
» 94% wszystkich testowanych urządzeń było lepszych, 1% podobnych, 5% gorszych
» Najlepszy miał deltę 4%, średnia wynosiła ###średnia###%, najgorsza wynosiła 134%
| Realme 16 Pro+ 7000 mAh | Realme 14 Pro+ 6000 mAh | Xiaomi Poco X8 Pro 6500 mAh | Nothing Phone (4a) Pro 5080 mAh | Motorola Edge 70 Fusion 7000 mAh | |
|---|---|---|---|---|---|
| Czasy pracy | -17% | -16% | -22% | 6% | |
| WiFi v1.3 (h) | 23.1 | 19.2 -17% | 19.4 -16% | 18 -22% | 24.5 6% |
| Reader / Idle (h) | 39.3 | ||||
| Load (h) | 5.4 |
Ogólna ocena Notebookcheck
Realme 16 Pro+
- 11/05/2026 v8
Florian Schmitt
Możliwe alternatywy w porównaniu
Obraz | Model / recenzja | Cena | Waga | napęd | Ekran |
|---|---|---|---|---|---|
| Realme 16 Pro+ Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 SM7750-AB ⎘ Qualcomm Adreno 722 ⎘ 8 GB Pamięć, 256 GB | Amazon: Cena katalogowa: 449€ | 203 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.80" 2800x1280 453 PPI AMOLED | |
| Realme 14 Pro+ Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 ⎘ Qualcomm Adreno 810 ⎘ 12 GB Pamięć, 512 GB | Amazon: Cena katalogowa: 499€ | 194 g | 512 GB UFS 3.1 Flash | 6.83" 2800x1272 450 PPI OLED | |
| Xiaomi Poco X8 Pro MediaTek Dimensity 8500 ⎘ ARM Mali-G720 MP8 ⎘ 12 GB Pamięć, 512 GB | Amazon: Cena katalogowa: 400€ | 202 g | 512 GB UFS 4.1 Flash | 6.59" 2756x1268 460 PPI AMOLED | |
| Nothing Phone (4a) Pro Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 SM7750-AB ⎘ Qualcomm Adreno 722 ⎘ 12 GB Pamięć, 256 GB | Amazon: Cena katalogowa: 549€ | 210 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.83" 2800x1260 450 PPI AMOLED | |
| Motorola Edge 70 Fusion Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 ⎘ Qualcomm Adreno 810 ⎘ 8 GB Pamięć, 256 GB | Amazon: Cena katalogowa: 420€ | 193 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.78" 2772x1272 450 PPI AMOLED |
Przezroczystość
Wyboru urządzeń do recenzji dokonuje nasza redakcja. Próbkę do badań autor zakupił bezpłatnie na własny koszt. Pożyczkodawca nie miał wpływu na tę recenzję, producent nie otrzymał też kopii tej recenzji przed publikacją. Nie było obowiązku publikowania tej recenzji. Jako niezależna firma medialna, Notebookcheck nie podlega władzy producentów, sprzedawców detalicznych ani wydawców.
Tak testuje Notebookcheck
Każdego roku Notebookcheck niezależnie sprawdza setki laptopów i smartfonów, stosując standardowe procedury, aby zapewnić porównywalność wszystkich wyników. Od około 20 lat stale rozwijamy nasze metody badawcze, ustanawiając przy tym standardy branżowe. W naszych laboratoriach testowych doświadczeni technicy i redaktorzy korzystają z wysokiej jakości sprzętu pomiarowego. Testy te obejmują wieloetapowy proces walidacji. Nasz kompleksowy system ocen opiera się na setkach uzasadnionych pomiarów i benchmarków, co pozwala zachować obiektywizm.

































