Notebookcheck Logo

Test Dell Precision M6300

Robociarz. Mobilne stacje robocze Della podlegają stałej modernizacji. Dell dba jednak bardziej o wnętrze, nie przejmując się tym co na zewnątrz. Największy Precision nie został w poprzednim roku poddany zabiegowi face-liftingu, co spotkało Inspirony. Oferowana jest już do niego karta graficzna Quadro FX 3600M, ale my otrzymaliśmy egzemplarz z FX 1600M i procesorem Penryn.

Test Dell Precision M6300 Logo

Obudowa

Jako że Dell nie zdecydował się go zmienić Dell Precision M6300 to w zasadzie wciąż ten sam komputer co zrecenzowany przez nas dawno temu model Precision M90. Jest on więc jednym z ostatnich przedstawicieli starej linii wzorniczej Della, o której jedni sądzą, że dobrze się stanie, kiedy odejdzie w zapomnienie, a inni będą ją wspominać z rozrzewnieniem.

Obudowa Precisiona jest wykonana z komponentów magnezowych i aluminiowych. Mimo zastosowania lekkich materiałów, notebook waży prawie 3,8 kg. Z tego względu jest to komputer przenośny tylko w ograniczonym stopniu i większość czasu będzie spędzał na stanowisku roboczym.

metalowa obudowa
metalowa obudowa

Na wypadek jednak, gdyby użytkownikowi zachciało się gdzieś przemieścić ze swoją maszyną, obudowa M6300 jest zdecydowanie dość solidna, by wytrzymać regularny transport z miejsca na miejsce. Jako że jest ona wykonana z metalu, praktycznie się nie ugina. Jedynym wrażliwym punktem jest listwa za klawiaturą, która tradycyjnie już poddaje się nieco naduszaniu.

Pokrywa ekranu dobrze chroni matrycę, a poza tym świetnie znosi wyginanie na boki. Potężne zawiasy są w stanie utrzymać ekran w dowolnym położeniu, jednak wyświetlacz dygocze delikatnie w chwilę po zmianie jego ustawienia. Stwierdziliśmy wszelako, że plastikowe osłony zawiasów nie trzymały się absolutnie pewnie. Bez trudu można nimi poruszać. Choć ten drobiazg nie ma żadnego wpływu na funkcjonalność komputera, psuje nieco ogólne wrażenie na jego temat - wychodzi na to, że nie jest to sprzęt jak spod igły.

Jednym z bardziej doniosłych elementów mobilnej stacji roboczej jest odpowiednie wyposażenie w złącza. Powinny one umożliwiać podpinanie szeregu urządzeń i peryferiów. Wskazane jest również, by oprzyrządowanie tego typu było możliwie różnorodne i nowoczesne, by sprostać wyzwaniom jak najdłużej - głupio by maszyna za ciężkie pieniądze szybko się zestarzała.

gniazda USB
gniazda USB
razy 4
razy 4

Precision M6300 wypada w kwestii złączy przyzwoicie, choćby ze względu na to, że posiada sześć portów USB. Cztery z nich znajdują się na tylnej ściance, gdzie najlepiej przyłączać urządzenia, które mają współpracować z notebookiem na stałe lub przez dłuższy czas. Dwa pozostałe, które również leżą blisko z tyłu, posłużą raczej do współpracy z tym ustrojstwem, które wymaga tylko krótkiego kontaktu z komputerem (pendrive, cyfrak).

Atutem Precisona jest port DVI-D Dual Link, który dzięki któremu na zewnętrznym monitorze można uzyskać obraz o rozdzielczości do 2560x1600 pikseli w jakości cyfrowej. Gniazdo ExpressCard obsługuje karty 34 i 54 mm.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: blokada Kensingtona, 2x USB, napęd optyczny
lewy bok: blokada Kensingtona, 2x USB, napęd optyczny
tył: wylot wentylatora, S-Video, LAN, modem, 4x USB, DVI-D, VGA, gniazdo zasilania, wylot wentylatora
tył: wylot wentylatora, S-Video, LAN, modem, 4x USB, DVI-D, VGA, gniazdo zasilania, wylot wentylatora
prawy bok: czytnik Smartcard, ExpressCard, FireWire, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
prawy bok: czytnik Smartcard, ExpressCard, FireWire, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe

Osprzęt

Choć platforma robocza Precisiona jest ogromna, Dell zmieścił w niej klawiaturę bez odrębnego bloku numerycznego (tym ostatnim dysponują nowoczesne Vostro 1700 i Inspiron 1720). Jest to poważny brak, zważywszy na to, że przyrząd ten przydałby się na pewno przynajmniej paru grupom potencjalnych użytkowników ten przyrząd na pewno by się przydał. Szczególnie narzędzia CAD wymagają wprowadzania wielu cyfr, a manewrowanie widokiem obiektu 3D również jest poważnie utrudnione, jeżeli możemy korzystać jedynie z jednolitej klawiatury. Brak wydzielonego bloku numerycznego ogranicza więc poważnie funkcjonalność komputera.

Trzeba jednak przyznać, że kultura pracy klawiatury jest przyjazna użytkownikowi. Klawisze stawiają dość wyraźny opór, aczkolwiek ich skok jest długi. Lekkie poddawanie się klawiatury występuje tylko przy bardzo mocnym stukaniu. Jednocześnie słychać głuchy klekot. Jeżeli jednak użytkownik nie będzie się aż tak angażował w bębnienie w klawisze, instrument okaże się zdecydowanie cichy. Jakiś czas trzeba się przyzwyczajać do umiejscowienia klawiatury, która jest mocno przysunięta do wyświetlacza. Jest to tym większa niedogodność, iż platforma robocza jest stosunkowo wysoka.

Rozmiary klawiszy i ich rozmieszczenie są nader korzystne. Spacja i Enter wydają się zadowalająco duże, ale powodów do zadowolenia przysparzają szczególnie klawisze Alt i Ctrl. Jeżeli chodzi o układ, to jest on dobrze ustrukturalizowany. Typowo dla Della część klawiszy tworzy dodatkowy rządek u góry z prawej strony. Strzałki są wyraźnie wyodrębnione i leżą za miedzą, która oddziela je od reszty instrumentu.

Na przedniej ściance komputera znajdują się przyciski do obsługi odtwarzaczy multimedialnych. Tutaj także odbywa się regulacja głośności.

W konfuzję wprawił nas znajdujący się za klawiaturą na lewo od wyłącznika komputera przycisk z ikonką baterii, który w myśl instrukcji ma służyć ustawianiu trybów wykorzystania akumulatora (to przycisk jego oszczędzania). Po jego naciśnięciu na ekranie pojawiało się menu, którego pozycje były wszelako nieaktywne. Z tego poziomu nie dawało rady przejść do systemowych trybów zarządzania energią. Jedyną drogą wyjścia był restart.

Tabliczka touchpada wyróżnia się przyjemną powierzchnią. Są na niej dwie strefy przewijania. W naszym odczuciu wskaźnik był bardzo przyjazny użytkownikowi. Gładzikowi towarzyszą trzy przyciski. Cechuje je wyjątkowo długi skok i trzeba się do nich przyzwyczaić.

touchpad Dell Precision M6300
touchpad
klawiatura Dell Precision M6300
klawiatura

Obraz

Obecnie Dell oferuje model Precision M6300 z dwoma typami matryc. Podstawowym jest wariant WXGA+, który znalazł zastosowanie w testowanym notebooku. Za dość sowitą opłatą można otrzymać panel WUXGA (1920x1200). Rzetelny przenośna stacja robocza powinna mieć matrycę matową i tak jest w przypadku obu tych wyświetlaczy.

Obszar roboczy w testowanej wersji WXGA+ był wystarczająco duży do wygodnej pracy, polegającej na obsłudze Windows oraz aplikacji biurowych czy komunikowania się przez internet. Wszelako użytkownicy pracujący z programami CAD zgodzą się niewątpliwie z naszą obserwacją, że nigdy za mało miejsca na aplikacje graficzne i wizualizacje (mówimy tu o AutoCAD, Cinema4D, Rhino, Photoshop i in. z ich rozlicznymi paskami narzędziowymi). Z tego względu, jeśli przyszły użytkownik nie zamierza zdawać się na monitor zewnętrzny, polecamy z całą mocą wybrać matrycę o wyższej rozdzielczości.

124.1
cd/m²
174.1
cd/m²
138.7
cd/m²
134.2
cd/m²
185
cd/m²
151.6
cd/m²
168.8
cd/m²
175.4
cd/m²
182.9
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 185 cd/m² (Nits) średnia: 159.4 cd/m²
rozświetlenie: 67 %
kontrast: 189:1 (czerń: 0.98 cd/m²)

Jeżeli idzie o jasność obrazu na wyświetlaczu WXGA+ UltraSharp, to jest ona możliwa. W przypadku pełnego rozjaśnienia jej wartość wynosi średnio prawie 160 cd/m², a w najbardziej rozświetlonym punkcie sięga 185 cd/m². Rozświetlenie kształtuje się na poziomie zaledwie 67,1% - mocno poniżej średniej. Nie zachwyca również kontrast w wymiarze 189:1. Na nasz gust kolory były oddane dość wiernie, jednak nie miały takiej soczystości, jaką widuje się na matrycach pokrytych błyszczącą folią.

refleksy w Dell Precision M6300
na zewnątrz

Wyświetlacz Della dość dobrze sprawdza się na dworze. Matowa powierzchnia minimalizuje ewentualne refleksy, a przeciętna jasność maksymalna w granicach 160 cd/m² okazuje się wystarczająca, by użytkownik mógł korzystać z komputera w całkiem komfortowych warunkach.

Matryca UltraSharp (o ponadstandardowo szerokich kątach widzenia) musi mieć z definicji wyjątkowo szeroki zakres roboczy zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i w pionie. Jeżeli będziemy korzystać z laptopa ustawionego na stałe w jednym miejscu (np. na biurku), nie powinniśmy doświadczać żadnych ograniczeń płynących z kątów widzenia.

kąty widzenia w Dell Precision M6300
kąty widzenia w Dell Precision M6300
kąty widzenia w Dell Precision M6300
kąty widzenia w Dell Precision M6300
kąty widzenia w Dell Precision M6300
kąty widzenia w Dell Precision M6300
kąty widzenia w Dell Precision M6300
kąty widzenia w Dell Precision M6300

Osiągi

Notebook nazywany "stacją roboczą" musi posiadać nie byle jakie podzespoły, zapewniające mu należytą wydajność w wymagających zastosowaniach. W tej chwili na wyposażeniu Precisiona 6300 są już Penryny (w tym ekstremalny X9000). Jeżeli nie zamierzamy iść na kompromis co do pamięci podręcznej drugiego poziomu, najsensowniejszą opcją jest naszym zdaniem Core 2 Duo T9300 i ta właśnie jednostka znalazła się w testowanym przez nas egzemplarzu. Ma ona bowiem zbliżone parametry techniczne do tych dużo, dużo droższego (wręcz idiotycznie drogiego) T9500. Procesor T9300 jest taktowany z częstotliwością 2,5 GHz i rozporządza 6 MB L2C. Nowa architektura jest nieznacznie wydajniejsza od poprzedniej, a jej atuty to mniejsze nagrzewanie się procesora i minimalnie dłuższy czas pracy na akumulatorze.

Co prawda Dell montuje już w swoim flagowym (jeżeli chodzi o notebooki użytkowe) produkcie opartą na GF 8800M kartę Nvidia Quadro FX 3600M, nam dostał się jeszcze wariant z Quadro FX 1600M. Układ ten bazuje na dużo słabszym GF 8700M GT i dysponuje 256 MB pamięci GDDR3. Tym samym FX1600M i GF 8700M GT osiągają zbliżone wyniki w testach. Trzeba jednak zaznaczyć, że karta Quadro jest zoptymalizowana do zastosowań profesjonalnych, a poza tym konstruowana z najwyższą pieczołowitością, dzięki czemu ma cechować się większą stabilnością w działaniu od bardziej popularnego brata.

porównanie wyników w 3DMark05
porównanie wyników w 3DMark05
porównanie wyników w 3DMark06
porównanie wyników w 3DMark06

Precision z FX1600M wypada zatem zupełnie nieźle w 3DMarkach. Ze względu na znakomity procesor jeszcze lepiej plasuje się w testach, w których większą rolę odgrywa moc jednostki centralnej - PCMark 2005 i Cinebench R10.

benchmark PCMark 2005
porównanie wyników PCMark 2005
benchmark Cinebench R10
porównanie wyników Cinebench R10

Choć karta Quadro ma etykietkę profesjonalnej, nie trzeba się obawiać, że nie nada się ona do gier. Na dowód jej możliwości w tej dziedzinie przedstawiamy wyniki testów referencyjnych w World in Conflict i w Crysisie.

benchmark World in Conflict
osiągi w World in Conflict
benchmark Crysis
osiągi w Crysis

Testowany notebook posiadał na wyposażeniu 3 GB pamięci PC6400. Z racji ograniczeń natury technicznej potrafi on obsłużyć do 4 GB RAM, jednak wykorzystanie tychże możliwe jest w systemie 64-bitowym. W każdym razie 3 GB to solidna doza, by sprostać wszystkim aplikacjom.

W naszym Precisionie gościł dysk Seagate Momentus ST9200420AS o pojemności 200 GB i prędkości 7200 obr/min. Nośnik ten cechują znakomite transfery i takiż czas dostępu (15,1 s).

Systeminfo CPU
Systeminfo CPU
Systeminfo CPU
Systeminfo GPU
Systeminfo HDD
3DMark 2001SE Standard
35198 pkt.
3DMark 03 Standard
17144 pkt.
3DMark 05 Standard
10375 pkt.
3DMark 06 1280x800 Score
5608 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
6051 pkt.
Pomoc
Cinebench R10
 UstawieniaWynik
 Shading 32Bit4885 Points
 Rendering Multiple CPUs 32Bit5253 Points
 Rendering Single 32Bit2920 Points
Doom 3
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768Ultra, 0xAA, 0xAF129.2 fps
 800x600High, 0xAA, 0xAF160.6 fps
 640x480Medium, 0xAA, 0xAF164.3 fps
 640x480Low, 0xAA, 0xAF160.8 fps
F.E.A.R.
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768GPU: max, CPU: max, 0xAA, 0xAF56 fps
 800x600GPU medium, CPU medium, 0xAA, 0xAF162 fps
 640x480GPU min, CPU min, 0xAA, 0xAF476 fps
200 GB - 7200 rpm
przesył danych (minimum): 18 MB/s
przesył danych (maksimum): 65.7 MB/s
przesył danych (średnio): 50.3 MB/s
czas dostępu: 15.1 ms
szybkość interfejsu: 69.9 MB/s
obciążenie procesora: 3.5 %

Wpływ na otoczenie

Hałas 

W świetle posiadania przez niego podzespołów o niebagatelnej mocy, Precision M6300 zrobił na nas kolosalne wrażenie, jeżeli idzie o emisję hałasu.

Niezależnie od wybranego profilu zasilania, oba wiatraczki były przez większość czasu nieaktywne, o ile komputer działał sobie ot, tak. Słychać było jedynie szum talerzy dysku (o natężeniu 32,3 dB). Wentylator, który załączał się jedynie z rzadka i na krótko, podbijał poziom hałasu do 34,6 dB, czyli w stopniu znikomym.

Kiedy zadamy komputerowi jakieś poważniejsze obciążenie, np. wymagającą grę o rozbudowanej sferze 3D, z początku nic się nie zmienia. Oznacza to, że chłodzenie jest na tyle wydajne, że drzemią w nim dość potężne rezerwy. Dopiero po kilku minutach zaczyna buczeć pierwszy wiatraczek, a po pewnym czasie dołącza się drugi. Nawet jeśli wentylacja pracuje w pełnym gazie, wytwarza maksymalnie szum o natężeniu 36,8 dB, czyli praktycznie żaden jak na tę kategorię sprzętu.

Dell udowadnia więc po raz kolejny, że jego notebooki są niezrównane na polu w miarę cichej i kulturalnej pracy.

Bardzo cichy jest również napęd optyczny. Wartość 33,5 dB uzyskana w trakcie odtwarzania filmu z DVD przy nieaktywnych wentylatorach jest po prostu nie do pobicia.

Hałas

luz
32.3 / 32.3 / 32.3 dB
HDD
33.3 dB
DVD
33.5 / dB
obciążenie
34.6 / 36.8 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Biorąc pod uwagę skromną aktywność wentylacji, nagrzewanie się obudowy modelu Precision 6300 z kartą FX 1600M jest kolejną przyjemną niespodzianką. Wierzchnia strona platformy roboczej rozgrzewa się maksymalnie do 37,1°C i to na obszarze za klawiaturą. W przedniej części pulpitu wartości skrajne nie przekraczają 30 kresek. Spód laptopa robi się po dłuższym obciążeniu nieco cieplejszy w tylnej części, gdzie odnotowaliśmy absolutne maksimum w wymiarze 39,1°C. W sumie więc wygląda to bardzo przyzwoicie. 

w stresie
 33.9 °C37.1 °C36.1 °C 
 32.2 °C34.7 °C33.7 °C 
 26.3 °C28.4 °C26.8 °C 
maks. w ogóle: 37.1 °C
średnia: 32.1 °C
33.3 °C36.6 °C34.8 °C
36.6 °C38.3 °C36.7 °C
35.6 °C39.1 °C38.5 °C
maks. w ogóle: 39.1 °C
średnia: 36.6 °C
temperatura otoczenia 21.5 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 32.1 °C / 90 F, compared to the average of 33.9 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(+) The maximum temperature on the upper side is 37.1 °C / 99 F, compared to the average of 40.5 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(+) The bottom heats up to a maximum of 39.1 °C / 102 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 28.4 °C / 83.1 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (+0.5 °C / 0.9 F).

Głośniki

Choć w przypadku mobilnej stacji roboczej głośniczki są kwestią zupełnie marginalną, obowiązek nakazuje odnotować, że mieszczą się one po bokach przedniej ścianki laptopa. Grają one dość donośnie. Jeżeli ustawimy niską głośność, jakość dźwięku jest zadowalająca. Kiedy zwiększymy głośność do około połowy regulatora (a wówczas jest ona dość znaczna), objawione zostaną słabe basy, a dźwięk robi się smętny i nieczysty.

Wydajność akumulatora

BatteryEater Reader's Test
Reader's Test
BatteryEater Classic Test
Classic Test

Czy taki wcale nie łagodny olbrzym jak Precision M6300 może mieć przyzwoite czasy pracy na akumulatorze? Z pozoru wydaje się to niemożliwe, jednak Dell dopiął swego i notebook ten z całą mocą można nazywać przenośną stacją roboczą.

Model M6300 wyposażony jest bowiem fabrycznie w 9-komorowy akumulator o pojemności 80 Wh, który mieści się na spodzie, w pobliżu przodu obudowy (dzięki temu całą tylną ściankę mogą zajmować interfejsy). Pięć rozmieszczonych na akumulatorze diodek informuje użytkownika (wystarczy nacisnąć knefel), jaki mniej więcej jest stan naładowania baterii.

Z takim akumulatorem Precision działał ponad dwie godziny poddany testowi obciążeniowemu BatteryEater Classic, który wyznacza, jaki w przybliżeniu będzie minimalny czas działania komputera. W trybie oszczędnościowym, przy minimalnej jasności obrazu i z niewielkim obciążeniem (Reader's Test), notebook Della działał bez mała sześć godzin. W zależności od ustawień powinniśmy osiągać czasy pracy mieszczące się pomiędzy tymi wynikami. Znakomitymi wynikami, dodajmy.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 25 / 32 / 34 W
obciążenie midlight 81 / 85 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Wydajność akumulatora
luz
5h 47min
obciążenie
2h 07min

Podsumowanie

Dell Precision M6300 objawia swoje zalety we wszystkich aspektach, które mają kluczowe znaczenie dla stacji roboczej. Zaliczyliśmy do nich: możliwość dowolnej, dopasowanej do potrzeb konfiguracji, wielość interfejsów a także znakomitą wydajność.

Obudowa tego komputera gwarantuje dobrą ochronę dla tkwiących wewnątrz skomplikowanych instrumentów. Problemem jest tylko jej niedzisiejsza stylistyka. Zazdrościć tej maszyny będą jedynie koleżanki i koledzy znający się na rzeczy, to jest świadomi faktu, iż marka Precision oznacza nie byle jaką jakość podzespołów.

Pod tym względem Precison M6300 jest stacją roboczą co się zowie. Testowany przez nas egzemplarz był już wyposażony w Penryna (C2D T9300) oraz posiadał profesjonalną kartę graficzną Quadro FX 1600M (do kupienia jest już wariant z dużo mocniejszym, przynależącym do najnowszej generacji układem FX 3600M).

Jeżeli można Dellowi wypomnieć jakieś mankamenty, to będą to brak osobnego bloku numerycznego w klawiaturze oraz matryca niewystarczającej dla wielu specjalistów rozdzielczości (istnieje jednak możliwość wyboru wariantu WUXGA). W razie potrzeby można jednak do komputera podpiąć zewnętrzny monitor wysokiej rozdzielczości (służy do tego port DVI-D Dual Link).

Pomimo wyposażenia go w podzespoły o wysokiej wydajności, laptop ten się nie grzeje i należy do najcichszych nie tylko w swojej klasie, ale i wśród notebooków z niezintegrowaną kartą graficzną.

Dell Precision M6300
Dell Precision M6300
Dell Precision M6300 Image
Dell Precision M6300 Image
Dell Precision M6300 Image
Dell Precision M6300 Image
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Dell Precision M6300
pod lupą: Dell Precision M6300

Specyfikacja techniczna

Dell Precision M6300
Procesor
Intel Core 2 Duo T9300 2 x 2.5 GHz, Penryn
Karta grafiki
NVIDIA Quadro FX 1600M - 256 MB VRAM, rdzeń: 625 MHz, pamięć: 800 MHz, GDDR3, 512 MB z TurboCache
Pamięć
3 GB 
, DDR2 PC6400 800 MHz, 1 + 2 GB, maks. 4096 MB
Matryca
17.10 cali 16:10, 1440 x 900 pikseli, WXGA+ UltraSharp TFT, refleksująca: nie
Chipset
Intel PM965
Dysk twardy
200 GB - 7200 rpm, 200 GB 
, 7200 obr/min, ST9200420AS
Karta dźwiękowa
SigmaTel STAC9205
Złącza
1 ExpressCard/54, 6 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 DVI, 1 S-Video, 56k V.92 modem, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: 5 w 1, czytnik Smartcard
Łączność
10/100/1000 LAN Card (10/100/1000MBit/s), Intel PRO/Wireless 3945ABG (a/b/g/), Bluetooth 2.0+EDR
Napęd optyczny
TSSTcorp CDDVDW TS-L632H ATA
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 40 x 280 x 390
Akumulator
80 Wh litowo-jonowy, 11,1 V, 7200 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows XP Professional 32 Bit
Inne
36 miesiące(y) gwarancji
Waga
3.77 kg, zasilacz: 850 g
Cena
7458 PLN

 

Precision M6300 to potężna stacja robocza przeznaczona do wymagających operacji z grafiką 3D
Precision M6300 to potężna stacja robocza przeznaczona do wymagających operacji z grafiką 3D
brak osobnego bloku numerycznego jest aż nadto widoczny
brak osobnego bloku numerycznego jest aż nadto widoczny
17-calowa matryca UltraSharp standardowej rozdzielczości będzie dla wielu użytkowników niewystarczająca, a na dodatek odnotowaliśmy takie sobie wyniki pomiarów
17-calowa matryca UltraSharp standardowej rozdzielczości będzie dla wielu użytkowników niewystarczająca, a na dodatek odnotowaliśmy takie sobie wyniki pomiarów
podzespołom warto przyjrzeć się z bliska - w końcu mieliśmy tu C2D T9300 i Quadro FX 1600M
podzespołom warto przyjrzeć się z bliska - w końcu mieliśmy tu C2D T9300 i Quadro FX 1600M
sprzęt to zatem, że hej, a nagrzewa się w stopniu umiarkowanym
sprzęt to zatem, że hej, a nagrzewa się w stopniu umiarkowanym
te perforacje nie wyznaczają miejsca zamontowania głośniczka, a są otworami wentylacyjnymi
te perforacje nie wyznaczają miejsca zamontowania głośniczka, a są otworami wentylacyjnymi
dwa niezależne wiatraczki Precisiona zachowują się zaskakująco spokojnie
dwa niezależne wiatraczki Precisiona zachowują się zaskakująco spokojnie
głośniki mieszczą się na przedniej ściance obudowy
głośniki mieszczą się na przedniej ściance obudowy
akumulator opatrzony jest wskaźnikiem pokazującym, że energia schodzi dość powoli
akumulator opatrzony jest wskaźnikiem pokazującym, że energia schodzi dość powoli
...aczkolwiek po korekcie ustawienia wyświetlacz deczko się kołysze
...aczkolwiek po korekcie ustawienia wyświetlacz deczko się kołysze
zawiasy są potężne i dobrze trzymają ekran w każdej pozycji...
zawiasy są potężne i dobrze trzymają ekran w każdej pozycji...
port stacji dokującej to w laptopach dla profesjonalistów element obowiązkowy
port stacji dokującej to w laptopach dla profesjonalistów element obowiązkowy
choć wygląda on identycznie jak M90, nastąpiła pewna radykalna zmiana...
choć wygląda on identycznie jak M90, nastąpiła pewna radykalna zmiana...
na tabliczce znamionowej stoi bowiem jak wół: Made in Poland - Delle produkowane są u nas od listopada 2007 roku
na tabliczce znamionowej stoi bowiem jak wół: Made in Poland - Delle produkowane są u nas od listopada 2007 roku
obudowa jest wykonana wyłącznie z materiałów wysokiej klasy
obudowa jest wykonana wyłącznie z materiałów wysokiej klasy
jej solidność jest imponująca, a na jakość wykonania nie można narzekać
jej solidność jest imponująca, a na jakość wykonania nie można narzekać
cały notebook mierzy sobie 4 cm wysokości
cały notebook mierzy sobie 4 cm wysokości
tylko ten panel za klawiaturą - tradycyjnie, jak to u Della, spasowany nie do końca dokładnie
tylko ten panel za klawiaturą - tradycyjnie, jak to u Della, spasowany nie do końca dokładnie
interfejsów wszelkiej maści jest ci tutaj dostatek
interfejsów wszelkiej maści jest ci tutaj dostatek
jednym z urządzeń podnoszących standard bezpieczeństwa danych jest czytnik kart SmartCard
jednym z urządzeń podnoszących standard bezpieczeństwa danych jest czytnik kart SmartCard
bateria jest bowiem na tyle pojemna, że pozwala na osiąganie długich czasów pracy
bateria jest bowiem na tyle pojemna, że pozwala na osiąganie długich czasów pracy

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja HP Compaq 8710w
Quadro FX 1600M, Core 2 Duo T7700

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Dell G16 (2024): Niedroga alternatywa Alienware od tego samego producenta?
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i7-13650HX, 16.00", 2.76 kg
Recenzja Dell G15 5530: Laptop do gier RTX 4050 w kolorze Dark Shadow Grey
NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i5-13450HX, 15.60", 2.728 kg
Recenzja Dell G15 5530: Realna alternatywa dla Alienware teraz z Raptor Lake-HX
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i7-13650HX, 15.60", 2.97 kg
Recenzja laptopa Dell G16 7620: Gruba konstrukcja dla szybkiej wydajności
GeForce RTX 3060 Laptop GPU, Alder Lake-S i7-12700H, 16.00", 2.615 kg
Dell G7 15 7590 - recenzja
GeForce RTX 2060 Mobile, Coffee Lake i7-9750H, 15.60", 2.5 kg
Dell G3 15 3590 - recenzja
GeForce GTX 1650 Mobile, Coffee Lake i5-9300H, 15.60", 2.455 kg
Recenzja Dell G5 15 5587
GeForce GTX 1060 Max-Q, Coffee Lake i5-8300H, 15.60", 2.853 kg
Recenzja Dell Inspiron 7577
GeForce GTX 1060 Max-Q, Kaby Lake i5-7300HQ, 15.60", 2.744 kg
Recenzja Dell Inspiron 7566
GeForce GTX 960M, Core i7 6700HQ, 15.60", 2.8 kg
Recenzja Dell Inspiron 7567
GeForce GTX 1050 Ti Mobile, Kaby Lake i7-7700HQ, 15.60", 2.75 kg
Recenzja Dell Inspiron 17R 5737
Radeon HD 8870M, Core i7 4500U, 17.30", 2.98 kg
Recenzja Dell Inspiron 17R SE (7720)
GeForce GT 650M, Core i7 3610QM, 17.30", 3.3 kg

Za

+ solidna obudowa z wysokiej jakości materiałów
+ profesjonalna karta graficzna
+ bardzo cichy
+ prawie wcale się nie nagrzewa
+ bogactwo i rozmieszczenie interfejsów

Przeciw

- trącący myszką wygląd
- brak osobnego bloku numerycznego
- rozdzielczość matrycy nie zachwyca
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Precision M6300
J. Simon Leitner (Update: 2015-07- 9)