Notebookcheck Logo

MSI GX600 Extreme - recenzja użytkownika

Turbobook. MSI anonsowało model GX600 z Turbo Drive Engine już pół roku temu, a nadal nie doczekaliśmy się go w Polsce. Niektóre jego walory były na tyle ciekawe, że znaleźli się śmiałkowie, którzy sprowadzili ten notebook z zagranicy. Wśród nich był Szymek, autor poniższej recenzji użytkownika. 

MSI GX600 Extreme Logo

Charakterystyka

Model GX600 zaliczany jest przez MSI do grupy laptopów do gier (Gaming-Series). Seria GX6x0 to laptopy z matrycą 15,4", seria GX7x0 wyposażona jest w matryce 17". Ciekawostką jest, że modele wyposażone w ekran o przekątnej 15,4" mają wydzielone klawiatury numeryczne.
W zależności od konfiguracji matryce są błyszczące albo matowe, oraz posiadają różne rozdzielczości.

Wersje bazujące na platformie Intel Santa Rosa (procesory z rodziny Core 2 Duo, chipset PM965 Express) mają na pokładzie karty graficzne NVidia (oznaczenia GXx00), wersje oparte na platformie AMD (procesory AMD Turion 64 X2) mają zainstalowaną grafikę Radeon (oznaczenia GXx10). Każda odmiana powinna być dostępna w wersji Performance i Extreme.

Wersje Extreme charakteryzują się lepszym wyposażeniem, wykończeniem "piano black" oraz przypominającą tatuaż grafiką w kształcie płomieni, a także wyróżnionymi na czerwono klawiszami W, A, S, D. Krzyczący wygląd powoduje, że nie jest to laptop dla osób szukających urządzenia nie rzucającego się w oczy, o skromnym i stonowanym wyglądzie, ale na pewno przypadnie do gustu większości młodych użytkowników.

Dostępne są konfiguracje wyposażone są w napęd HD-DVD (wtedy w pełni można wykorzystać złącze HDMI), a także posiadające tuner TV.
Notebooki oferowane są z systemem Windows Vista Home Premium. Na stronie producenta dostępne są sterowniki także do Windows XP.

Gwarancja

Notebook posiada dwuletnią gwarancję obejmującą płytę główną, panel LCD, dysk twardy, procesor, moduły pamięci RAM, napęd optyczny i osprzęt sieciowy. Roczną gwarancją objęta jest bateria i myszka, dostarczone w komplecie słuchawki objęte są tylko trzymiesięczną gwarancją.

Zawartość zestawu

W komplecie znajdują się:
- laptop,
- akumulator 7200mAh,
- zasilacz (LiteON),
- płyty ze sterownikami i oprogramowaniem (Vista jest na płycie),
- myszka laserowa ze zmiennym DPI (zmiana dokonywana jest przyciskiem),
- plecak,
- składane słuchawki,
- karta gwarancyjna, skrócona instrukcja obsługi (składana plansza) i inne "papierki",
- szmatka z microfibry do czyszczenia ekranu.

Obudowa

Jakość wykonania określam jako więcej niż zadowalającą, ale na pewno nie bardzo dobrą. Widoczne są uchybienia (m.in. niedokładnie przyklejone logo pod ekranem oraz na pokrywie, lekkie wybrzuszenie obudowy (między głośnikami, pod ekranem), trzeszczące czasami głośniki (a właściwie elementy obudowy znajdujące się w pobliżu głośników; po dociśnięciu palcem trzeszczenie ustępuje).

Materiały określam jako dosyć dobre. Spasowanie elementów nie budzi zastrzeżeń. Jakość montażu (poza wspomnianymi niedociągnięciami) jest dobra. Gniazda zamontowane są pewnie. Należy jednak uwzględnić fakt, że to jest pierwszy laptop, z którego korzystam, więc mam słabą skalę porównawczą.

Laptop jest oklejony przez producenta szeregiem różnych naklejek, zwracających uwagę na wyposażenie i zastosowane technologie. Można je jednak stosunkowo łatwo oderwać bez skutków ubocznych. Usunąłem wszystkie; nie pozostał po nich żaden ślad.

Konstrukcja jest dosyć sztywna. Pokrywa otwiera się z odpowiednim oporem, ale nie trzeba używać dużej siły, aby ją podnieść. Z drugiej strony nie ma obawy, ze się sama zamknie. Zamek jest pewny. Po zamknięciu pokrywy pozostaje niewielka szczelina. Dodam, że producent zaleca wkładanie cienkiej gąbki, aby uniknąć uszkodzenia lub zarysowania wyświetlacza (pianka była włożona fabrycznie jako zabezpieczenie wyświetlacza podczas transportu).

"Piano black" to według mnie po prostu błyszczący plastik. Nie ma się co oszukiwać - to sprzęt za około 5,2 tys. zł. Poza tym stwierdzam, że powierzchnię pokrywy można wykorzystać do pobierania odcisków palców... Niestety. Każde dotknięcie pozostawia na powierzchni widoczny ślad.

Wlot powietrza chłodzącego jest na spodniej części obudowy, wylot znajduje się z tyłu.

Obudowa wyposażona jest w gumowe nóżki.

Umieszczenie napędu DVD po lewej stronie traktuję jako duży plus.

MSI GX600 Extreme z przodu
przód: czytnik kart 3 w 1, wejście line in, wejście mikrofonowe oraz wyjście słuchawkowe: analog + SPDIF 5.1
MSI GX600 Extreme z lewej
lewy bok: blokada Kensingtona, RJ45, RJ11, 2x USB 2.0, napęd optyczny
MSI GX600 Extreme z prawej
prawy bok: SATA, antena tunera TV [opcja], Express Card, FireWire, 2x USB 2.0, HDMI, S-Video, VGA D-SUB, zasilanie
MSI GX600 Extreme od tyłu
tył: wylot układu chłodzenia, blokada Kensingtona, bateria

Osprzęt

Laptop przeznaczony jest na rynek niemiecki, więc wyposażony jest w klawiaturę z niemieckim układem klawiszy.

Jest ona dobrej jakości. Nieco denerwują zmniejszone klawisze (całe szczęście, że te mniej znaczące, chociaż wąski klawisz kropki i mały enter oraz wąskie strzałki trochę irytują). Dzięki tym zabiegom możliwe było wydzielenie klawiatury numerycznej. Uwagę zwracają także wyróżnione na czerwono klawisze A, W, S, D (laptop przeznaczony dla graczy).

Podczas pisania klawiatura minimalnie ugina się, jednak nie wpływa to na komfort pisania.

Dodam w tym miejscu, że wersja "international" klawiatury - według rysunku w instrukcji - wydaje się być dużo lepsza. Poza oczywistym faktem posiadania innego zestawu znaków, korzystne jest również to, iż pomniejszone są klawisze mało znaczące, a niemiecka wersja ma na przykład "wąską" kropkę.

Poza tym niezbyt dobrym pomysłem jest zastosowanie czerwonego koloru do oznaczenia przycisków funkcyjnych F1-F12.

Klawisze funkcyjne umożliwiają, w kombinacji z klawiszem Fn, realizację następujących funkcji:
- przełączanie pomiędzy ekranami (Fn+F2),
- włączenie/wyłączenie touchpada (Fn+F3),
- zmniejszenie (Fn+F4) i zwiększenie jasności ekranu (Fn+F5),
- zmniejszenie (Fn+F7) i zwiększenie głośności (Fn+F8), - wyłączenie/włączenie dźwięku (Fn+F9),
- wprowadzenie systemu w stan uśpienia (Fn+F12)
- przesunięcie kursora na początek wiersza - home (Fn+Page up),
- przesunięcie kursowa na koniec wiersza - end (Fn+Page down).
Dwie ostatnie funkcje znacznie podnoszą komfort pisania (można cały czas korzystać z włączonej klawiatury numerycznej).

Touchpad wyposażony jest w dwa klawisze (pełniące funkcje identyczne z klawiszami myszy) oraz pole do przewijania w pionie (oraz realizujące inne funkcje rolki, np. powiększanie i pomniejszanie rozmiaru tekstu w przeglądarce - w kombinacji z ctrl, przewijanie w poziomie - w kombinacji z shift, zmiana broni w strzelankach, itp.). Przypadkowe użycie paska przewijania potrafi zirytować, a zdarzało mi się to dosyć często (od pewnego czasu bardzo na to uważam). Delikatne stuknięcie w powierzchnię urządzenia wskazującego odpowiada naciśnięciu lewego klawisza myszy.

Touchpad można całkowicie wyłączyć za pomocą klawisza funkcyjnego.

touchpad w MSI GX600 Extreme
touchpad
klawiatura w MSI GX600 Extreme
klawiatura

Obraz

Obraz wyświetlany na ekranie jest idealnie ostry, matryca ma dużą rozdzielczość (1680x1050), powierzchnia jest matowa. Jak na razie wszystkie piksele działają poprawnie. Jakość obrazu jest bardzo dobra, kąty patrzenia są wystarczające (oczywiście to ocena bardzo subiektywna).

Przed zakupem miałem wątpliwości, czy taka rozdzielczość nie będzie za duża dla ekranu o przekątnej 15,4". Z drugiej strony jestem przyzwyczajony do rozdzielczości 1600x1200 w 19-calowym monitorze CRT i 1280x800 na pewno powodowałoby dyskomfort pracy. Po kilku godzinach pracy wszystko było jasne. 1680x1050 to idealna rozdzielczość! Praca jest komfortowa, w najmniejszym stopniu nie męczy wzroku. Rozmiar czcionek jest jak najbardziej odpowiedni. To był trafny wybór. Po prostu lubię dużo informacji na ekranie, w szczególności podczas pracy z edytorem tekstu czy arkuszem kalkulacyjnym.

3DMark 03 Standard
11594 pkt.
3DMark 05 Standard
7185 pkt.
3DMark 06 1280x800 Score
3409 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
5192 pkt.
Pomoc
Cinebench R10
 UstawieniaWynik
 Shading 32Bit4207 Points
 Rendering Multiple CPUs 32Bit4309 Points
 Rendering Single 32Bit2358 Points
250 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 27 MB/s
przesył danych (maksimum): 56 MB/s
przesył danych (średnio): 44 MB/s
czas dostępu: 17 ms
szybkość interfejsu: 77 MB/s
obciążenie procesora: 2 %

Turbo

Unikalną funkcją zastosowaną w GX600 jest funkcja Turbo. Przyciśnięcie jednego guzika powoduje, że prędkość magistrali zwiększa się ze standardowych 200 MHz (efektywnie 800 MHz) do ok.236 MHz (efektywnie 944 MHz). Procesor pracuje wówczas z częstotliwością 2,6 GHz, o 400 MHz większą niż standardowe 2,2 GHz. Wzrost jest niebagatelny - procesor podkręcony pracuje z częstotliwością o 18% wyższą.
W trybie Turbo pamięć RAM taktowana jest także proporcjonalnie wyższą częstotliwością.

Overclocking możliwy jest wyłącznie podczas zasilania laptopa z gniazdka sieciowego.

BIOS umożliwia ręczne ustawienie parametrów pracy procesora. Można zwiększyć FSB w zakresie 200-260 MHz oraz ustalić współczynnik magistrala pamięci/FSB. Dostępne ustawienia współczynnika to: 1,33 (4:3), 1,60 (8:5) oraz 1,66 (5:3) lub wybór automatyczny.
Przy ustawieniach ręcznych laptop pracuje na zadanych parametrach (uruchamia się i pracuje cały czas "podkręcony").

Obserwując parametry pracy procesora, wykorzystując program CPU-Z, zauważyłem, że mnożnik zmieniany jest dynamicznie, niezależnie od trybu pracy laptopa. Przy małym obciążeniu ustawiany jest minimalny mnożnik x6, podczas dużego obciążenia ustawiany jest mnożnik x11.

Więcej danych na forum -> przejdź do wątku recenzji.

Demo Crysis

Przy ustawieniu wszystkich zaawansowanych opcji na średni poziom, bez anti-aliasingu i w rozdzielczości 1024x768 uzyskuje się kilkanaście-dwadzieścia kilka fps (w zależności od złożoności sceny) w standardowym trybie pracy. Funkcja Turbo praktycznie nic nie zmienia.

Overclocking

Zainstalowałem sterowniki 169.09, za pomocą Riva Tune podniosłem parametry karty do 600/470 MHz (to na pewno nie jest maksimum, jakie można osiągnąć). Zrobiłem krótki test. Starałem się nie przesadzić z parametrami. Z ustawieniami "high" można grać w demo Crysis w miarę komfortowo. Uzyskuje się bez problemu w granicach 20-25 fps. Temperatura GPU ustabilizowała się na poziomie 73°C, a wentylator nie pracował na najwyższych obrotach.
Nie jestem zapalonym graczem ani fanatykiem overclockingu, stąd przeprowadziłem tylko krótki test. Udowodnił on, że sprzęt jest podatny na "darmowy" przyrost wydajności. Wydaje mi się, że parametry 620/490 ustawiane przez wiele osób na FL90 są rozsądne i można je stosować do wymagających gier. Układ chłodzenia działa bardzo dobrze.

Ponieważ nie miałem dostępu do Internetu przeprowadziłem jeszcze tylko test 3DMark03. Sprzęt uzyskał wynik 14144 punkty.
Cały czas - zarówno podczas gry w Crysis jak i testu 3DMark03 - miałem włączoną aplikację Everest, aby monitorować temperaturę układu graficznego.

Wpływ na otoczenie

Hałas

Sprzęt pracuje cicho, jedynie DVD nieco hałasuje podczas pracy (przy przesuwaniu głowicy). Podczas oglądania filmów nie przeszkadza to w ogóle; hałas nie występuje lub pojawia się sporadycznie. Hałas generowany jest podczas odczytywania danych zapisanych w różnych miejscach płyty. Wentylator staje się nieco uciążliwy (czytaj: słyszalny) dopiero po włączeniu funkcji Turbo (ale i tak jest dużo cichszy niż mój desktop; w porównaniu z nim laptop jest praktycznie bezgłośny). Dopiero wówczas, gdy włączy się funkcję Turbo i ekstremalnie obciąży system, na przykład uruchamiając demo Crysis, laptop staje się dosyć głośny, ale nie hałaśliwy.

Według mnie problemu z hałasem generowanym przez sprzęt nie ma.

Ciepło

Urządzenie podczas pracy nie grzeje się. Nawet po przeprowadzeniu serii testów wydajności pozostaje chłodne. Lekko wyczuwalny jest jedynie wzrost temperatury obudowy po prawej stronie touchpada. Powietrze wydmuchiwane przez układ chłodzenia jest natomiast przyjemnie ciepłe, nie gorące.

Pragnę w tym miejscu zaznaczyć, że testy przeprowadzałem w pomieszczeniu, w którym temperatura oscyluje w granicach 20-21 stopni Celsjusza. Laptop przez cały czas stał na stole. Latem oraz podczas trzymania notebooka na kolanach może być zupełnie inaczej.

Głośniki

Głośniki są przeciętnej jakości. Piszę te słowa jako osoba dysponująca przyzwoitym zestawem stereo i namiętnie słuchająca muzyki godzinami. Właściwie przekazują jedynie wysokie częstotliwości, o jakimkolwiek basie można zapomnieć. Dialogi w filmach są akceptowalne, jednak słuchanie muzyki to prawdziwa udręka. Nie ma się zresztą co dziwić, zważywszy na rozmiary przetworników... Poza tym, przy wysokim poziomie głośności, sporadycznie pojawia się brzęczenie elementów znajdujących się w sąsiedztwie głośników. Przyznaję jednak, że po ostatnim dociśnięciu palcem, hałas ten się nie pojawia.

Słuchanie muzyki z wykorzystaniem dobrej jakości słuchawek to zupełnie inna bajka. Słucham muzyki używając słuchawek Beyerdynamic DTX700. Dźwięk jest czysty, szczegółowy, poukładany, po prostu wyśmienity w całym zakresie pasma. Dobrze nagrane płyty brzmią znakomicie. Słuchanie muzyki na GX600 to czysta przyjemność, choć w pewnym stopniu jest to zasługą dobrych słuchawek.
Po podłączeniu laptopa do wzmacniacza stereo sytuacja jest podobna. Jakość dźwięku jest bardzo dobra.
Amplitunerem wielokanałowym niestety nie dysponuję, więc nie mogę ocenić, jak sprawuje się układ audio podczas odtwarzania filmów lub koncertów zapisanych na DVD.

Jeśli chodzi o sferę audio znalazłem niestety dużo większy problem niż trzeszcząca obudowa głośników. Siedząc ze słuchawkami na uszach, gdy odtwarzana płyta lub film się skończy, a ustawiony poziom głośności jest wysoki, słychać delikatny szum oraz bardzo ciche, ale jednak słyszalne, dźwięki towarzyszące pracy dysku twardego (dysk generuje zakłócenia, "przechwytywane" przez układ audio laptopa). Podczas słuchania muzyki i oglądaniu filmów szum ten jest niesłyszalny i w żadnym stopniu nie przeszkadza.

Poza tym jest jeszcze jeden problem. Gniazda audio umieszczone są na przedniej ściance, która nie jest płaska (górna część obudowy nieco wystaje w stosunku do dolnej części). Przez to nie można korzystać z przewodów o wyższej jakości, zakończonych wtyczką o dużej średnicy. Nie można całkowicie włożyć wtyczki do gniazda. Gniazdo słuchawkowe dostarcza sygnał analogowy i cyfrowy 5.1 SPDIF, więc problem dla wielu osób może okazać się znaczący. 

Kamerka internetowa

Kamera internetowa jest elementem, który mnie mocno irytuje. Nie jest to dla mnie kluczowy element wyposażenia laptopa, właściwie mogłoby jej nie być wcale. Ponieważ jest jednak zainstalowana, muszę wytknąć jej wady. Po pierwsze, błyszcząca naklejka bije w oczy, ponieważ mocno odbija światło. Na zdjęciu efekt ten nie jest niestety widoczny. Po drugie, brak jakiejkolwiek regulacji ustawienia kamery. Aby uzyskać żądany kadr, należy odpowiednio ustawić pokrywę laptopa. W wielu notebookach innych firm stosowane są dużo lepsze rozwiązania.
Jakość obrazu jest przeciętna.

Praca na akumulatorze

Bateria 9-komorowa o pojemności 7200 mAh daje nadzieję na stosunkowo długą pracę na zasilaniu wewnętrznym. Należy jednak wziąć pod uwagę wydajne wyposażenie notebooka. Praca z aplikacjami biurowymi lub przeglądarką www w trybie oszczędnym przez ok.3,5-4 godziny można będzie uznać za dobry wynik.

Przykładowe czasy pracy na zasilaniu bateryjnym w różnych zastosowaniach:
Przeglądanie stron WWW (podłączony modem ADSL USB)
Uruchomione aplikacje: system Windows XP, przeglądarka internetowa Opera, Kaspersky Internet Security, GG, BatteryMon, co jakiś czas inny program (np. przeglądarka zdjęć itp.), jasność ekranu maksymalna, włączony Bluetooth (do myszki) - czas pracy ok. 2,5h.

Podsumowanie

Posiadany przeze mnie model GX600 Extreme oceniam wysoko. Bardzo dobre wyposażenie, stosunkowo dobra jakość wykonania i niewygórowana cena sprawiają, że laptop jest bardzo interesującym urządzeniem. Na atrakcyjność tego modelu wpływa także możliwość overclockingu. Przeszkadzać może trochę efekciarski wygląd i niedopracowanie niektórych szczegółów.

Warto zwrócić uwagę na serię GX podczas podejmowania decyzji o zakupie sprzętu.

MSI GX600 Extreme
MSI GX600 Extreme
Please share our article, every link counts!
MSI GX600 Extreme (GX600-7525VHP)
bohater testu: MSI GX600 Extreme (GX600-7525VHP)

Specyfikacja techniczna

MSI GX600 Extreme
Procesor
Intel Core 2 Duo T7500 2 x 2.2 GHz, Merom
Karta grafiki
NVIDIA GeForce 8600M GT - 512 MB VRAM, pamięć: 400 MHz, GDDR2
Pamięć
2048 MB 
, DDR2-667, 2x 1 GB Dual Channel
Matryca
15.40 cali 16:10, 1680 x 1050 pikseli, WSXGA+ (Samsung LTN154P4-L01), refleksująca: nie
Chipset
Intel GM965
Dysk twardy
250 GB - 5400 rpm, 250 GB 
, 5400 obr/min, WDC WD2500BEVS-22UST0
Karta dźwiękowa
Realtek ALC888
Złącza
1 ExpressCard/54, 4 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 S-Video, V.90 modem, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście line in, wejście mikrofonowe oraz wyjście słuchawkowe: analog + SPDIF 5.1, czytnik kart: 3 w 1 (SD/MMC/MS), e-SATA
Łączność
10/100/1000 LAN Card (10/100/1000MBit/s), 802.11a/b/g/Draft-N (), Bluetooth 2.0 + EDR
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 32 x 358 x 259
Akumulator
0 Wh litowo-jonowy, 7200 mAh, 9 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Inne
myszka laserowa, plecak, składane słuchawki, kamerka 1,3 megapiksela
Waga
2.8 kg, zasilacz: 640 g
Cena
4800 PLN

 

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Compal IFL90
GeForce 8600M GT
Recenzja Asus G1S
GeForce 8600M GT

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Compal JFL92
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T8300
Recenzja Dell XPS M1530
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T7250
Recenzja Asus C90
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo (Desktop) E6600
Asus V1S - recenzja użytkownika
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T7300
Zepto Znote 6625WD - recenzja użytkownika
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T7300
Recenzja Compal FL90
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T7300
Recenzja Acer Aspire 5920G
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T7300
Recenzja Apple MacBook Pro 15" (Santa Rosa)
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T7700

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Packard Bell EasyNote SB89
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T8300, 17.00", 3.353 kg
Recenzja MSI Megabook GX700 Extreme
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T7500, 17.10", 3.538 kg
Recenzja Zepto Znote 6224W
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T7300, 14.10", 2.44 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa MSI Prestige 16 B1MG: Od Core i7 Xe do Core Ultra 7 Arc
Arc 8-Cores, Intel Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 16.00", 1.557 kg
Recenzja laptopa MSI Creator Z17: Co dostają twórcy i gracze za około 4 tys. euro?
GeForce RTX 3070 Ti Laptop GPU, Alder Lake-P i9-12900H, 17.00", 2.498 kg
Recenzja laptopa MSI Prestige 15: Olśniewająca jakość obrazu 4K, solidna wydajność
GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU, Alder Lake-P i7-1280P, 15.60", 1.76 kg
MSI Prestige 15 A10SC - recenzja
GeForce GTX 1650 Max-Q, Comet Lake i7-10710U, 15.60", 1.65 kg
Recenzja MSI CX62 7QL
GeForce 940MX, Kaby Lake i5-7200U, 15.60", 2.22 kg
Recenzja MSI GE62 Apache
GeForce GTX 960M, Core i7 5700HQ, 15.60", 2.4 kg
Recenzja MSI GP62 Leopard Pro
GeForce GTX 950M, Core i7 5700HQ, 15.60", 2.3 kg
Recenzja MSI PE60 2QE
GeForce GTX 960M, Core i5 4210H, 15.60", 2.318 kg
Recenzja MSI PE70 2QE
GeForce GTX 960M, Core i7 4720HQ, 17.30", 2.86 kg
Recenzja MSI GE62 Apache Pro
GeForce GTX 970M, Core i7 4720HQ, 15.60", 2.4 kg
Recenzja MSI GP60 Leopard
GeForce 840M, Core i5 4200H, 15.60", 2.4 kg
Recenzja MSI GE70 Apache
GeForce GTX 850M, Core i7 4700HQ, 17.30", 3.1 kg
Recenzja MSI GE60 2OD (GTX 760M)
GeForce GTX 760M, Core i7 4700MQ, 15.60", 2.65 kg
Recenzja MSI GP60
GeForce GT 740M, Core i3 4000M, 15.60", 2.5 kg
Recenzja MSI CX70 (i7-4702MQ, GT 740M)
GeForce GT 740M, Core i7 4702MQ, 17.30", 3 kg
Recenzja MSI CX61 (GF GT 635M)
GeForce GT 635M, Core i5 3210M, 15.60", 2.4 kg

Pro

  • bardzo dobre wyposażenie
  • duża rozdzielczość ekranu
  • bogaty zestaw złączy
  • stosunkowo długi czas pracy na baterii
  • cicha praca
  • funkcja "Turbo"
  • dobra relacja jakość/cena
  • dostepność sterowników dla Windows XP
  • wydzielona klawiatura numeryczna
  • wygląd (który może być minusem)
  • Contra

  • niedopracowanie szczegółów
  • brak jakiegokolwiek wskaźnika pracy kamery
  • zmniejszenie niektórych klawiszy (efekt wydzielenia klawiatury numerycznej)
  • wygląd (który może być plusem)
  • Autor

    Podziękowania dla Szymka (o oryginalnym pseudo postmortem) za recenzję okraszoną profesjonalnymi zdjęciami.

    > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > MSI GX600 Extreme - recenzja użytkownika
    Sylwester Cyba (Update: 2015-10- 1)