Notebookcheck Logo

Test Dell XPS M1530

Wilk w czerwonym kapturku. M1530 to najnowsza chluba Della z topowej rodziny XPS. Powodzenie M1330 z 13-calowym ekranem przekonało firmę z Teksasu co do słuszności wypuszczenia na rynek bardzo podobnego, ale większego M1530. Jeszcze na dobre nie ruszyła jego sprzedaż, a my mieliśmy go w naszej redakcji. Pora przybliżyć sylwetkę tego laptopa o lekkiej, metalowej konstrukcji, wyposażonego w kartę GF 8600M GT z pamięcią GDDR3.

Test Dell XPS M1530 Logo

Obudowa

Dell XPS M1530 do złudzenia przypomina swojego mniejszego brata, M1330. Ma więc w sobie również coś z przecinaka. Obudowa komputera jest nader szczupła i bardzo ładna. Platforma zwęża się ku przodowi, dzięki czemu ma dynamiczny kształt klina.

Poza tym notebook ma stosunkowo niewielkie rozmiary. Jego obrys to tylko 36x26 cm przy maksymalnej wysokości 4 cm. Z wagą 2630 g jest to jeden z najlżejszych notków tego formatu. Poręczność M1530 trzeba więc ocenić wysoko.

Zawiasy z boków obudowy wtapiają się ładnie w wyświetlacz. Choć ekranu nie da się położyć do poziomu, maksymalny kąt rozwarcia w wymiarze 160° powinien być w pełni wystarczający. Dokonawszy korekty położenia ekranu, możemy obserwować jego krótkotrwałe kiwanie się.

Wieko komputera okraszone jest czerwoną wstawką, która jest bardzo przyjemna w dotyku. Dell oferuje też wersje z czarnym oraz z białym. M1530 nie posiada mechanizmu ryglującego i ekran jest utrzymywany w stanie zamkniętym dzięki zawiasom. W konsekwencji możliwe było uzyskanie nader wąskiej skrajnej krawędzi ekranu. Otwieranie pokrywy ułatwia specjalny chromowy profil.

Dell postarał się o nie byle jakie materiały konstrukcyjne. Platforma robocza i jej rama nośna są wykonane po części z aluminium, magnezu i elementów stalowych. Tym sposobem obudowa komputera posiada znakomitą stabilność strukturalną, jest odporna na nacisk i wyginanie. Dotykanie spodniej strony komputera jest całkiem przyjemne.

Podobnie jak w M1330 rączki składamy na sążnistej płycie z aluminium. Kontakt z jej polerowaną powierzchnią jest miły. Części metalowe poprawiają też wrażenia płynące z dotykania wyświetlacza. Mówiąc krótko, taksując ten laptop, mieliśmy wrażenie obcowania z produktem wysokiej klasy.

szpara przy prawym zawiasie (obok lewy dla porównania)
szpara przy prawym zawiasie (obok lewy dla porównania)

Choć do solidności obudowy nie ma gdzie się przyczepić, zlokalizowaliśmy pewne niedostatki w wykonaniu. Znając Della, te drobne niedociągnięcia wynikają z faktu, iż M1530 został dopiero co wdrożony do produkcji, i z czasem zostaną wyeliminowane. Jeżeli jednak bardzo pali się nam do zakupu tego notka, trzeba się liczyć z tym , że otrzymamy egzemplarz nacechowany pewnymi niedoskonałościami. Szczególnie rażące są nierówne odstępy między niektórymi elementami, obok prawego zawiasu (na zdjęciu obok) i przy akumulatorze. Do tego plastikowa część przy prawym zawiasie nieco się telepała.

W poczet wyposażenia M1530 wchodzą kamerka 2,0 Mpx i czytnik linii papilarnych.
Producent dołącza wiele akcesoriów dodatkowych. Nabywca otrzymuje choćby pokrowiec, dzięki któremu laptop jest bezpieczniejszy w czasie transportu. Jako że klienta ma być możliwie zadowolony z zakupu, otrzyma też ładną teczkę pozwalającą utrzymać w ładzie i składzie dołączone w zestawie płytki oraz instrukcję obsługi. Wyposażenie dodatkowe uzupełniają: pilot mieszczący się w zatoczce ExpressCard, słuchawki Creative oraz ściereczka z mikrofibry.

Dell XPS M1530
Dell XPS M1530
Dell XPS M1530

Z racji takiego a nie innego rozwiązania zawiasów, większość interfejsów znajduje się na ściankach bocznych komputera. Bez obaw jednak - XPS 1530 jako jeden z pierwszych notków Della ma do zaoferowania wszystko, czego potrzeba użytkownikowi laptopa multimedialnego.

Jako że miejsca było nie wiele, komputer ten wyposażono w trzy w sumie porty USB (dwa z prawej, jeden z lewej bliżej tyłu). Jest złącze FireWire, ale brakuje interfejsu e-SATA. Obok analogowych wyjść S-video i VGA w pakiecie znalazł się port HDMI, którym uda się przesłać jednocześnie cyfrowy sygnał wideo i audio.

Choć mieli mało miejsca do dyspozycji, konstruktorzy obmyślili sprawę na tyle sprytnie, że interfejsy udało się zmieścić raczej na tyle ścianek bocznych. Dysk twardy spoczywa z lewej strony w części frontowej, natomiast z prawej strony mamy z przodu zatoczkę ExpressCard i szczelinowy napęd DVD. Nie będzie więc bigosu z plątającymi się wkoło kabelkami. Przeszkadzać mogą tylko porty audio na środku przedniej krawędzi komputera.

Podobnie jak inne XPS-y, również M1530 posiada opcjonalny moduł UMTS. Gniazdo na kartę SIM mieści się w głębi wnęki akumulatora.

lewy bok: gniazdo zasilania,  2x USB 2.0, VGA-Out, LAN, HDMI, FireWire
lewy bok: gniazdo zasilania, 2x USB 2.0, VGA-Out, LAN, HDMI, FireWire
prawy bok: ExpressCard, napęd optyczny, USB, S-Video, blokada Kensingtona
prawy bok: ExpressCard, napęd optyczny, USB, S-Video, blokada Kensingtona
przód: złącza audio
przód: złącza audio
tył: brak złączy
tył: brak złączy

Osprzęt

Kolor klawiatury współgra ładnie z otoczeniem, tj. z platformą roboczą. Klawiatura nie jest jakoś szczególnie usystematyzowana, natomiast wielkość klawiszy, jak to w nowych Dellach, jest super.

Pisze się na tej klawiaturze dobrze. Opór klawiszy jest konkretny, a stop miękki. Chociaż klawiatura delikatnie ugina się pod naciskiem, jest to do wybaczenia. Czyni po prostu pisanie jeszcze bardziej wyamortyzowanym.

Klawiatura jest przyjazna nawet intensywnie klepiącemu użytkownikowi. Przy szybkim pisaniu okazuje się również cicha - towarzyszy mu tylko stłumiony klik.

Do gustu przypadła nam forma gładzika, ładnie współgrającego z nowoczesnym wizerunkiem komputera. Jest on optymalnie wpuszczony w aluminiowy pulpit optymalnie - w sposób ledwo widoczny, a mimo to pozwalający wyczuć, kiedy zbliżymy się do brzegu tabliczki. To właśnie nazywamy ergonomią. Dla wygody użytkownika zaznaczono na tabliczce obszary przewijania w pionie i poziomie.

Kierowanie kursorem szło nam jako tako. Musimy wszakże poskarżyć się, że gładzik reagował czasem z pewnym ociąganiem. Powody do radości dawały natomiast przyciski towarzyszące o nieskazitelnie gładkiej powierzchni, jako że wciskało się je miękko, reakcja następowała bez zbędnej zwłoki, a klik okazywał się właściwie bezgłośny.

Podobnie jak mniejszy brat, również XPS M1530 posiada umieszczony za klawiaturą panel dotykowy z przyciskami dodatkowymi. W przeciwieństwie np. do pavilionowych nie są one nadmiernie czułe i trzeba się postarać, by uzyskać pożądany efekt. Obok tradycyjnych funkcji (regulacja głośności, sterowanie odtwarzaczem) jest tu i guzik obsługujący wyrzucanie płytki z napędu szczelinowego.

Na lewo od wyłącznika mamy jeszcze knefel wywołujący Dell Media Direct Center, tj. oprogramowanie do przeglądania zdjęć, odtwarzania muzyki i filmów bez uruchamiania systemu Windows.

touchpad w Dell XPS M1530
touchpad
klawiatura w Dell XPS M1530
klawiatura

Obraz

Ku wielkiemu oburzeniu swoich klientów Dell wypuścił M1530 na rynek jedynie w wersji z lustrzaną matrycą 15,4" WXGA podświetlaną tradycyjną świetlówką CCFL, choć zapowiadał, że do wyboru będzie ich kilka, w tym podświetlana diodami. Kolejne warianty są już stopniowo wprowadzane do sprzedaży, jednak nam dostał się do testu ten podstawowy.

137.8
cd/m²
168.8
cd/m²
144.9
cd/m²
141.6
cd/m²
172.8
cd/m²
148.5
cd/m²
136.6
cd/m²
148.4
cd/m²
139.7
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 172.8 cd/m² (Nits) średnia: 148.8 cd/m²
rozświetlenie: 79 %
kontrast: 230:1 (czerń: 0.75 cd/m²)

Matryca Della cechuje tradycyjnie wysoka, jeśli nie najwyższa jasność obrazu. W testowanym modelu luminancja osiąga maksymalny wymiar 172,8 cd/m². Rozświetlenie jest na zupełnie niezłym poziomie, gdyż wynosi 79,1%. Kontrast z kolei okazał się taki sobie, jako że wyraża się stosunkiem 230:1. W subiektywnej ocenie wyświetlany obraz wygląda dobrze, pod warunkiem, że aktualny kąt patrzenia nie różni się zanadto od ideału.

Dell XPS M1530
w plenerze

By wyrobić sobie zdanie na temat mobilności komputera przenośnego, trzeba się przekonać, co potrafi jego ekran podczas pracy na otwartym powietrzu. Przeciętna jasność obrazu 150 cd/m² jest taka akurat, by nie męczyć użytkownika.

Niestety, matryca XPS M1530 jest lustrzana i wszystko odbija się w niej jak w zwierciadle. Jeżeli w otoczeniu jest dużo światła, refleksy na ekranie będą nas nękać nawet w pomieszczeniu zamkniętym (patrz filmik z kątami widzenia). Na zewnątrz, na słońcu jest oczywiście jeszcze gorzej. Dlatego można w zasadzie zapomnieć o pracy na zewnątrz.

Kolejnym mankamentem matrycy są zdecydowanie wąskie kąty widzenia, ze szczególnym naciskiem na te w pionie. Nawet jeżeli komputer stał twardo na określonym miejscu, trzeba było co chwilę korygować sobie ustawienie, gdyż obraz psuł się nawet przy niewielkim odchyleniu głowy od poprzednio zajmowanej pozycji. W zakresie poziomym nie obserwowaliśmy aż tak bardzo dokuczliwych właściwości, choć przy ostrzejszych kątach można dostrzec zniekształcenia kolorów, refleksy i stratę na kontraście.

kąty widzenia w Dell XPS M1530
kąty widzenia w Dell XPS M1530
kąty widzenia w Dell XPS M1530
kąty widzenia w Dell XPS M1530
kąty widzenia w Dell XPS M1530
kąty widzenia w Dell XPS M1530
kąty widzenia w Dell XPS M1530
kąty widzenia w Dell XPS M1530

Osiągi

W testowanym modelu szalał procesor Core 2 Duo T7250 (2,0 GHz, 2 MB L2C), który jest optymalnym w europejskiej ofercie Della - za mocniejsze jednostki firma każe sobie płacić stanowczo zbyt słono.

Ileż to my się namartwiliśmy, że Dell wypuści ten laptop olśniewającej urody z zapowiadaną wstępnie kartą graficzną GF 8600M GS, która nie przystaje do skrótu XPS (Xtreme Performance System). Jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie. Co więcej, papcio Dell zrobił nam gwiazdkowy prezent i ostatecznie okazało się, że do smukłej obudowy M1530 zmieściła się karta GF 8600M GT, w dodatku jej wariant z nowocześniejszą pamięcią GDDR3 (256 MB), czyniącą ją dalece wydajniejszą. Dotychczas w tej kategorii wielkościowej mieliśmy ją w Asusie G1S i MacBooku Pro.

Już choćby testy referencyjne pokazują, że mamy tu do czynienia z kartą graficzną z krwi i kości (pod kontrolą sterownika 7.15.11.5663), która dysponuje pokaźnymi rezerwami. Wyraźnie leje ona GF 8600M GT GDDR2 z Compala FL90, Della Vostro 1500 czy Asusa V1S. Dużo nie brakuje jej do osiągnięć GF 8700M GT spotykanego chociażby w Toshibie X200.

zestawienie wyników 3DMark05
zestawienie wyników 3DMark05
zestawienie wyników 3DMark06
zestawienie wyników 3DMark06

Ciekawy obraz wyłania się z analizy wyników pozyskanych drogą zapuszczenia na tym sprzęcie benchmarku wbudowanego do wersji demo gry Crysis. Na tej podstawie można mianowicie stwierdzić, że badany GF 8600M GT nie jest koniecznie kartą zdolną obsłużyć efekty pod DirectX10, a jednak cechuje się wyśmienitą wydajnością. W porównaniu z Dellem i GDDR3 Zepto 6224W z kartą 8600M GT o 512 MB VRAM GDDR2 (jak w Compalu IFL90) dostaje mocno po głowie, zaś dysponujący MR HD 2600 (takie karty są też montowane w Toshibach A200/A210) Asus G2K wlecze się gdzieś daleko z tyłu.

osiągi w Doom 3
osiągi w Doom 3
osiągi w F.E.A.R.
osiągi w F.E.A.R.

Wyniki uzyskane w benchmarku odtwarzającym realia gry World in Conflict rozczarowują o tyle, że rozgrywka nie jest płynna przy narzuconych wysokich szczegółach.

osiągi w Crysis
osiągi w Crysis
porównanie wyników Crysis
porównanie wyników Crysis

W praktyce (2 na 2, 1280x800, średnie detale) nie jest tak źle, i okazywało się, że jedziemy na 40-50 kl/s. W tym trybie gra szła jak ta lala. Kiedy jednak pojawia się więcej graczy, nasilone stają się animacje w rodzaju wybuchów czy kłębów dymu, tempo projekcji oczywiście spada i trzeba się liczyć z drobnym przycinaniem.

osiągi w World in Conflict
osiągi w World in Conflict

Kiedy urządziliśmy sobie przejażdżkę BMW M3 E92 po pustyniach Nevady w grze Need for Speed Pro Street (1280x800, niska szczegółowość, bez AA), sceny przelatywały w tempie około 50 kl/s. Zwiększenie szczegółowości do średniej czy wysokiej powodowało, że tempo wyświetlania spadało do 30 kl/s i było jeszcze w miarę, ale już nie to samo.

Kiedy zaś zaliczyliśmy epizod w Call of Duty 4: Modern Warefare, walcząc na ulicach oblężonego rosyjskiego miasta, notowaliśmy przeciętnie 30-40 kl/s (1280x800, standardowe detale, bez AA). Gra chodziła więc bardzo ładnie.

PCMark 2005
PCMark 2005
Cinebench R10
Cinebench R10

Testowany M1530 posiadał dysk twardy Seagate 5400 obr/min. Jak wiemy, cechują go osiągi bliskie szybszym dyskom (7200 obr/min). W konfiguratorze można zażyczyć sobie dysku SSD 64 GB, jednak kosztuje on majątek (prawie tyle co sam komputer).

Systeminfo CPU
Systeminfo CPU
Systeminfo GPU
Systeminfo HDD
3DMark 2001SE Standard
21056 pkt.
3DMark 03 Standard
13036 pkt.
3DMark 05 Standard
7923 pkt.
3DMark 06 1280x800 Score
4223 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
4374 pkt.
Pomoc
160 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 18.8 MB/s
przesył danych (maksimum): 43.9 MB/s
przesył danych (średnio): 33.5 MB/s
czas dostępu: 16.5 ms
szybkość interfejsu: 88.4 MB/s
obciążenie procesora: 51.6 %
Doom 3
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768Ultra, 0xAA, 0xAF99.9 fps
 800x600High, 0xAA, 0xAF126.5 fps
 640x480Medium, 0xAA, 0xAF126.4 fps
 640x480Low, 0xAA, 0xAF132.5 fps
F.E.A.R.
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768GPU: max, CPU: max, 0xAA, 0xAF44 fps
 800x600GPU medium, CPU medium, 0xAA, 0xAF127 fps
 640x480GPU min, CPU min, 0xAA, 0xAF302 fps

Wpływ na otoczenie

Hałas

Delle słyną z cichej pracy. Powściągliwe szumienie modelu XPS M1530 było dla nas jednak pewnym zaskoczeniem, a to z racji mocnych komponentów pomieszczonych w szczupłej obudowie. W trybie wolnym (i w zrównoważonym trybie zasilania) odgłos dobiegający z komputera nie przekracza przeważnie natężenia 34,8 dB. Wentylator jest zazwyczaj nieaktywny i ledwo słychać tylko pracę dysku twardego. Wiatraczek załącza się czasem na krótko.

Przy obciążeniu wentylacja jest głośniejsza, gdyż natężenie hałasu wzrasta do 39,5 dB. Maksymalny poziom, jaki uzyskaliśmy w trakcie gry, wyniósł 42,2 dB. W subiektywnym odczuciu dźwięk ten jest dość donośny, ale nie daje się we znaki. Jeśli użytkownik skoncentruje się na wydarzeniach rozgrywających się na ekranie, łatwo o nim zapomnieć.

Kategorycznie zbyt głośny jest za to szczelinowy napęd DVD. Już samo przyjmowanie płytki odbywa się z nieprzyjemnym łomotem. Hałas towarzyszący odtwarzaniu filmu (49,9 dB) jest właściwie równy temu słyszalnemu w momencie, kiedy napęd przystępuje do odczytu danych. Jest to zdecydowanie za dużo, by projekcja odbywała się w komfortowych warunkach. Filmy należy zatem odtwarzać w trybie Media Direct Center (bez uruchamiania systemu), kiedy to hałas przybiera w miarę znośne natężenie 39,9 dB.

Hałas

luz
34.8 / 34.8 / 38.8 dB
HDD
35.8 dB
DVD
49.9 / 50 dB
obciążenie
42.2 / 43.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Elegancki Dell wypada jeszcze lepiej pod względem nagrzewania się obudowy. Pulpit robi się z biegiem czasu co najwyżej letni - temperatura osiąga na nim maksymalnie 35,6°C. Podobnie jest na spodzie, gdzie zmierzyliśmy niewiarygodne wprost skromne maksimum w wymiarze 36,6°C. Konstruktorzy M1530 spisali się więc na medal i sprzęt ten można sobie spokojnie sadzać na kolanach.

w stresie
 35.6 °C33.2 °C29.8 °C 
 32.3 °C32.4 °C28.2 °C 
 30.9 °C33.5 °C29.1 °C 
maks. w ogóle: 35.6 °C
średnia: 31.7 °C
31.6 °C36.5 °C35.6 °C
32.4 °C36.6 °C36.1 °C
32.1 °C34.7 °C33.9 °C
maks. w ogóle: 36.6 °C
średnia: 34.4 °C
temperatura otoczenia 20.5 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 31.7 °C / 89 F, compared to the average of 31.1 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 35.6 °C / 96 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(+) The bottom heats up to a maximum of 36.6 °C / 98 F, compared to the average of 39 °C / 102 F
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.5 °C / 92.3 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-4.6 °C / -8.3 F).

Głośniki

Dźwięk płynący z głośniczków ulokowanych za klawiaturą jest do przyjęcia, ale brakuje w nim basów. Już połowa głośności maksymalnej nadaje się do słuchania muzyki. Kiedy jednak chcemy dać na pełny regulator, jakość dźwięku się pogarsza. Dzięki dwóm wyjściom słuchawkowym, z dobrodziejstw karty muzycznej mogą korzystać dwie osoby naraz. Nie odnotowaliśmy w nich trzasków, które występują w niektórych modelach Della.

Wydajność akumulatora

BatteryEater Classic
BatteryEater Reader's

Nam trafił się egzemplarz z akumulatorem 6-komorowym o pojemności 56 Wh, jednak za stosunkowo niewielką opłatą można wybrać większy, 9-komorowy.

Zmierzone czasy pracy są zupełnie przyzwoite i wynoszą od niespełna półtorej godziny z maksymalnym obciążeniem do około trzech i pół godziny przy minimalnym wysiłku energetycznym. Akumulator jest na tyle zasobny, że umożliwia penetrowanie sieci za pośrednictwem WiFi przez prawie trzy godziny. Lekki zawód spotkał nas tylko przy odtwarzaniu DVD (z maksymalnym jasnością i w trybie zrównoważonym), które trwało półtorej godziny bez pięciu minut. Kiedy odtwarzamy film z DVD w planie oszczędnościowym, obraz fatalnie skacze.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 20 / 27 / 33 W
obciążenie midlight 65 / 71 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
3h 43min
sieć przez WLAN
2h 50min
DVD
1h 25min
obciążenie
1h 20min

Podsumowanie

Dell XPS M1530
Dell XPS M1530

Dell XPS M1530 to przebojowo wyglądający notebook o znakomitych parametrach. Produkowany jest z wysokiej jakości materiałów, acz na razie jego wykonaniu można wytknąć pewne niedoskonałości. Zastosowanie lekkich stopów metali przesądziło o tym, że jest to urządzenie nader poręczne.

Matryca WXGA jest dostatecznie mocno podświetlona, ale jej kąty widzeniaponiżej krytyki.

XPS M1530 zasługuje na swoją nazwę, gdyż otrzymał jedną z najmocniejszych kart graficznych dostępnych aktualnie w laptopach z ekranem 15,4", GF 8600M GT (wariant z GDDR3). Dzięki temu radzi sobie nieźle z najnowszymi, wymagającymi grami.

W tym kontekście należy docenić znakomitą neutralność laptopa dla otoczenia. Jak przystało na produkt Della, M1530 stanowczo nie jest głośny, a przy tym jego obudowa nigdy nie robi się nawet odrobinę ciepła. Wyrazy uznania dla konstruktorów.

Podobnie jak większość Delli, notebook ten wytrzymuje zadowalająco długo na akumulatorze, stąd jego generalna mobilność jest zaiste imponująca (szkoda tylko, że lustrzany ekran wyklucza właściwie używanie M1530 na dworze).

Dość dotkliwą wadą wydał się nam szczelinowy napęd DVD, który jest zdecydowanie zbyt głośny w trakcie odtwarzania filmów, a poza tym nie łyka 8-centymetrowych płyt typu Mini CD/DVD.

Mimo to, XPS 1530 jawi się nam jako mocny kandydat do tytułu laptopa 2008 roku (gdyby pojawił się wcześniej, wygrałby w cuglach konkurs na najlepszy notebook 2007 roku).

Please share our article, every link counts!
Dell XPS M1530
pod lupą: Dell XPS M1530

Specyfikacja techniczna

Dell XPS M1530
Procesor
Intel Core 2 Duo T7250 2 x 2 GHz, Merom
Karta grafiki
NVIDIA GeForce 8600M GT - 256 MB, rdzeń: 475 MHz, pamięć: 702 MHz, GDDR3
Pamięć
2048 MB 
, DDR2 PC5300 667 MHz, 2x 1024 MB, maks. 4096 MB
Matryca
15.40 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, CCFL WXGA TFT, refleksująca: tak
Chipset
Intel PM965
Dysk twardy
160 GB - 5400 rpm, 160 GB 
, 5400 obr/min, Seagate Momentus ST9160821AS
Karta dźwiękowa
SigmaTel STAC9228
Złącza
1 ExpressCard/54, 3 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 S-Video, 1 podczerwień, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: 2x wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, czytnik kart: 8 w 1 (SD, SDIO, MMC, MS, MSPro, xD, HS-SD, HC-SD)
Łączność
Marvell Yukon 88E8040 PCI-E (10/100MBit/s), Intel PRO/Wireless 3945ABG (a/b/g), Bluetooth 1
Napęd optyczny
Teak DVD+/-RW DVW28SLC
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 39 x 263 x 357
Akumulator
56 Wh litowo-jonowy, 11,1V
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Inne
-, Dell Media Direct, Windows Home Premium Recovery, Roxio Creator, My DVD 9.0, 12 miesiące(y) gwarancji
Waga
2.63 kg, zasilacz: 440 g
Cena
6075 PLN

 

Dell XPS M1530 Image
jeżeli nie gustujemy w jaskrawych kolorach, możemy wybrać XPS-a M1530 w spokojniejszej szacie
Dell XPS M1530 Image
we wnęce akumulatora natkniemy się na gniazdo kart SIM (moduł UMTS)
Dell XPS M1530 Image
wśród akcesoriów znajduje się elegancki pokrowiec
Dell XPS M1530 Image
w początkowej fazie sprzedaży dostępna była jedynie taka właśnie matryca WXGA z tradycyjną świetlówką
Dell XPS M1530 Image
ten lustrzany panel cechują nader wąskie kąty widzenia
Dell XPS M1530 Image
na całe szczęście M1530 posiadł był kartę GF 8600M GT (GDDR3), która czyni go jednym z najwydajniejszych notków w tej kategorii wielkościowej
Dell XPS M1530 Image
zapuściwszy żurawia we wnętrzności komputera...
Dell XPS M1530 Image
...możemy podziwiać jego mocną, metalową ramę
Dell XPS M1530 Image
choć otrzymał wydajne procesor i kartę graficzną, laptop ten jest zadowalająco cichy
Dell XPS M1530 Image
choćby działo się nie wiadomo co, obudowa pozostaje zawsze chłodna - jak miło
Dell XPS M1530 Image
głośniczki grają ładnie, choć bez basów
Dell XPS M1530 Image
nieodzowny wyłącznik modułów łączności bezprzewodowej
Dell XPS M1530 Image
powyżej matrycy widnieje kamerka (tu akurat rozdzielczości 2 Mpx)
Dell XPS M1530 Image
w miejsce głośnego napędu szczelinowego można zamówić odtwarzacz Blu-ray
Dell XPS M1530 Image
nawet w czerwonym przybraniu laptop ten prezentuje się jednak bardzo szykownie
Dell XPS M1530 Image
obudowę wykonano z wysokogatunkowych materiałów, w tym aluminium i magnezu
Dell XPS M1530 Image
na solidności Della można polegać...
Dell XPS M1530 Image
...aczkolwiek przy dokładniejszym przyjrzeniu się dostrzeżemy pewne niedociągnięcia w wykonaniu
Dell XPS M1530 Image
laptop ten jest lekki...
Dell XPS M1530 Image
....a jego poręczności nie umniejsza fakt, że ekran utrzymują w stanie zamkniętym tylko zawiasy
Dell XPS M1530 Image
brak bowiem mechanizmu ryglującego
Dell XPS M1530 Image
choć rozlokowano je prawie wyłącznie na bokach...
Dell XPS M1530 Image
...wszelkiej maści portów jest ci tu dostatek
Dell XPS M1530 Image
umieszczenie złączy audio na przedniej krawędzi było podyktowane obiektywną koniecznością (niedostatek przestrzeni na ściankach bocznych)
Dell XPS M1530 Image
standardowy akumulator pozwala na osiąganie zacnych przebiegów

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Compal JFL92
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T8300
MSI GX600 Extreme - recenzja użytkownika
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T7500
Recenzja Compal IFL90
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T7500
Recenzja Asus C90
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo (Desktop) E6600
Asus V1S - recenzja użytkownika
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T7300
Zepto Znote 6625WD - recenzja użytkownika
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T7300
Recenzja Compal FL90
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T7300
Recenzja Apple MacBook Pro 15" (Santa Rosa)
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T7700

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Acer Aspire 5920G
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T7300, 3.23 kg
Recenzja Asus G1S
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T7500, 3.2 kg

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Packard Bell EasyNote SB89
GeForce 8600M GT, Core 2 Duo T8300, 17.00", 3.353 kg

Za

+wyjątkowy wygląd
+wysokiej jakości materiały
+mocna acz lekka obudowa
+GF 8600M GT z pamięcią GDDR3
+brak nagrzewania się
+niehałaśliwy
+wygodna klawiatura
+zadowalające wyposażenie w złącza
+zacne czasy pracy na akumulatorze
+ciekawe akcesoria
 

Przeciw

-niedoróbki w wykonaniu
-wąskie kąty widzenia mocno refleksującego ekranu
-głośny napęd DVD
-trochę nieruchawy gładzik
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell XPS M1530
J. Simon Leitner (Update: 2015-07- 9)