Notebookcheck Logo

S23 Ultra bramą księżycową: Samsung wzbudza kontrowersje, fałszując zdjęcia księżyca Space Zoom przy użyciu AI

Samsung po raz kolejny znalazł się w samym środku kontrowersji związanej z fałszywym księżycem w przypadku modelu Galaxy S23 Ultra. (Image via NotebookCheck)
Samsung po raz kolejny znalazł się w samym środku kontrowersji związanej z fałszywym księżycem w przypadku modelu Galaxy S23 Ultra. (Image via NotebookCheck)
Wirusowy post na Reddicie ujawnił, jak Samsung S23 Ultra rzekomo fałszuje swoje zdjęcia księżyca z super zoomem. Testy OP wydawały się wskazywać, że Samsung używa AI do wypełnienia tekstury i informacji o powierzchni księżyca na surowym uchwycie, dając fałszywe wrażenie, jak gdyby aparat S23 Ultra z 100-krotnym zoomem był rzeczywiście zdolny do fotografowania księżyca w żywych szczegółach.
Galaxy S Smartphone AI Android Software

Samsung Galaxy S23 Ultra znany jest ze swoich możliwości powiększania obrazu. W rzeczywistości, Samsung reklamuje swoje flagowe telefony, aby miały możliwości "Space Zoom" od czasu pojawienia się Galaxy S20 Ultra. Podczas gdy Galaxy S23 Ultra chwali się swoimi umiejętnościami astrofotograficznymi, zdjęcia księżyca wyprowadzone w rezultacie mają dołączone zastrzeżenie.

Użytkownik Reddit u/ibreakphotos odkrył, że zdjęcia księżyca z S23 Ultra są w rzeczywistości fałszywe. OP sugeruje, że Samsung wytrenował swoją sieć neuronową na 100s obrazów księżyca, aby dodać teksturę do rozmytego księżyca faktycznie uchwyconego przez aparat. Rezultatem końcowym jest fałszywy obraz księżyca, który wydaje się uderzająco realistyczny.

OP sztucznie symulował zdjęcie księżyca z aparatu S23 Ultra. Dokonano tego, pobierając najpierw obraz Księżyca w wysokiej rozdzielczości, zmniejszając go do 170 x 170 pikseli i stosując rozmycie gaussowskie, by nieodwracalnie usunąć szczegóły. Obraz ten został powiększony do pełnego ekranu na monitorze, a kamera S23 Ultra została powiększona do 60x na rozmazany obraz Księżyca na monitorze. Aparat uchwycił rozmazany obraz, ale wyjście, co ciekawe, było wysokiej jakości obraz księżyca w komplecie z kraterami i innymi szczegółami strukturalnymi.

Samsung wydaje się używać wyszkolonego modelu AI/ML, aby dodać brakujące szczegóły powierzchni księżyca. Tak więc to nie aparat wykonuje ciężką pracę, ale w rzeczywistości AI. Jednak nie jest to pierwszy raz, kiedy taka kontrowersja dotycząca zdjęć księżyca z serii Galaxy S wypłynęła na powierzchnię.

Jeszcze w 2019 r Huawei P30 Pro został oskarżony o fałszowanie jego "Tryb Księżycowy", ponieważ recenzenci odkryli że aparat powiększał nieistniejące szczegóły do obrazu.

Input Magazine zrobił obszerne testy z Galaxy S21 Ultrai doszedł do wniosku, że wyniki nie są dokładnie fałszywe, ale są zdecydowanie wzmocnione przez Sztuczną Inteligencję - do tego stopnia, że pokonuje nawet Sony A7R III o wartości 4,800 USD!

Chociaż Samsung twierdził, że żadne nakładki nie są stosowane podczas robienia zdjęć - co jest techniczną prawdą - AI nie ma problemów z wykonywaniem całej poręcznej pracy związanej z nakładaniem tekstur podczas przetwarzania obrazu.

Trenowanie obrazów księżyca przy użyciu AI jest stosunkowo proste, biorąc pod uwagę, że księżyc zawsze pokazuje tę samą stronę, gdy jest oglądany z Ziemi. Wyłączenie "Scene Optimizer" wyłącza to ulepszenie i zamiast tego pokazuje rozmytą, białą masę.

Dodatkowe testy przeprowadzone przez OP i inne osoby wyraźnie udowodniły, że zdjęcia Księżyca w S23 Ultra są w rzeczywistości generowane przez AI, a nie post-processingiem surowych danych z sensora.

Na przykład, jeden z testów zastosował szarą plamę na powierzchni Księżyca, mając jednocześnie identyczną plamę tuż poza obrazem Księżyca. Przetwarzanie AI dodało brakujące informacje o teksturach na szarej plamie na powierzchni Księżyca, podczas gdy plama na zewnątrz Księżyca pozostała nietknięta.

Kontrowersje związane z "bramą księżycową" S23 Ultra wzbudziły spore kontrowersje wśród entuzjastów smartfonów. Istnieje różnica między całkowitym fałszowaniem surowych danych z czujnika a wykorzystaniem AI do poprawy lub dodania szczegółów. Co powiedziawszy, producenci smartfonów nie są nowi w koncepcji wykorzystania AI do poprawy lub upiększenia zdjęć.

Marketing Samsunga S23 Ultra jako telefonu, który może celować w księżyc, wydaje się mylący. Nie jest to fałszywe, jak w przypadku zwykłego zastąpienia ujęcia księżyca z aparatu pobranym obrazem. Ale na pewno nie jest to wrodzona sprawność aparatu w uchwyceniu obiektu, który jest 384,400 km od nas w tak żywych szczegółach.

Tymczasem Samsung zaoferował kilka wglądówjak to wszystko faktycznie działa. Może to nie przekonać wszystkich - ponieważ twierdzi, że używa kompozycji wieloklatkowej, ale eksperymenty OP sugerują inaczej - ale nadal warto przeczytać.

Kup Samsung Galaxy S23 Ultra na Amazon

Oryginalne zdjęcie księżyca zaczerpnięte z internetu. (Źródło obrazu: u/ibreakphotos na Reddit)
Oryginalne zdjęcie księżyca zaczerpnięte z internetu. (Źródło obrazu: u/ibreakphotos na Reddit)
Rozmyty obraz księżyca na monitorze komputera. (Źródło obrazu: u/ibreakphotos na Reddit)
Rozmyty obraz księżyca na monitorze komputera. (Źródło obrazu: u/ibreakphotos na Reddit)
S23 Ultra AI enhanced moon z monitora komputera. (Źródło obrazu: u/ibreakphotos na Reddit)
S23 Ultra AI enhanced moon z monitora komputera. (Źródło obrazu: u/ibreakphotos na Reddit)
Potok przetwarzania AI firmy Samsung do zdjęć z księżyca. (Źródło obrazu: Samsung)
Potok przetwarzania AI firmy Samsung do zdjęć z księżyca. (Źródło obrazu: Samsung)
 
 

Źródło(-a)

u/ibreakphotos na Reddit (1) i (2)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 03 > S23 Ultra bramą księżycową: Samsung wzbudza kontrowersje, fałszując zdjęcia księżyca Space Zoom przy użyciu AI
Vaidyanathan Subramaniam, 2023-03-16 (Update: 2023-03-16)