Notebookcheck Logo

Recenzja smartwatcha Mobvoi TicWatch Pro 5: Robi wiele i działa równie długo

Podwójny wyświetlacz. Mobvoi pomija 4 i prezentuje TicWatch Pro 5, smartwatch z WearOS i najnowszym SiP Qualcomm, Snapdragon W5+ Gen 1. Dzięki podwójnemu wyświetlaczowi żywotność baterii jest również doskonała. Nasz test ujawnia mocne i słabe strony TicWatch Pro 5.
Accessory Gadget Smartwatch Wearable
Mobvoi TicWatch Pro 5 w recenzji

Mobvoi prezentuje TicWatch Pro 5, swój najnowszy topowy model smartwatcha i następcę popularnego modelu TicWatch Pro 3 GPS. W rzeczywistości jest to czwarta generacja zegarka WearOS. Liczba cztery została pominięta, ponieważ w chińskiej tradycji jest uważana za pechową. Zrezygnowano również z przyrostka GPS w nazwie.

Producent oferuje obecnie smartwatch tylko w jednym kolorze - Obsidian Black. Czarne silikonowe paski są również instalowane ex-works. Jednak Mobvoi nadal oferuje paski w innych kolorach. W przeciwieństwie do TicWatch Pro 3, obecnie nie ma wersji LTE Pro 5. Sugerowana cena detaliczna smartwatcha wynosi 360 euro.

TicWatch Pro 5 jest kompatybilny tylko z urządzeniami Android; urządzenia iOS nie są obsługiwane.

Mobvoi TicWatch Pro 5
Procesor
Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1 4 x 1.7 GHz, ARM Cortex-A53
Pamięć
2048 MB 
Matryca
1.43 cali 1:1, 466 x 466 pikseli 326 PPI, capacitive, AMOLED, refleksująca: tak, 60 Hz
Dysk twardy
32 GB eMMC Flash, 32 GB 
Złącza
NFC, Brightness Sensor, czujniki: acceleration, gyroscope, HD-PPG heart rate sensor, SpO2-sensor, skin temperature, barometer, compass
Łączność
802.11 b/g/n (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 5.2, GPS
Akumulator
628 mAh litowo-jonowy, Czas pracy (dane producenta): 80 h
Charging
fast charging / Quickcharge
System operacyjny
Android Wear
Inne
głośniki: mono, charging cable, WearOS 3.5, GNSS: GPS+Beidou+Glonass+Galileo+QZSS; ATM5; Mil-Std 810H, fanless, ruggedized, waterproof
Waga
64 g, zasilacz: 19 g
Cena
360 PLN

 

Obudowa i funkcje: TicWatch Pro 5 z aluminium, stalą nierdzewną i szkłem Gorilla Glass

Mobvoi wykorzystuje mieszankę różnych materiałów do obudowy TicWatch Pro 5. Obudowa jest w dużej mierze wykonana z matowego aluminium serii 7000. Bezel jest nieobrotowy, ma delikatną strukturę, jest błyszczący i wykonany ze stali nierdzewnej. Od spodu producent postawił na nylon wzmocniony włóknem szklanym. Wyświetlacz chroniony jest szkłem Corning Gorilla Glass. Producent nie podaje więcej szczegółów na temat wersji Gorilla Glass, ale podobno zastosowano powłokę chroniącą przed odciskami palców

Mobvoi zmienia układ klawiszy w porównaniu do poprzednika. Po prawej stronie znajduje się centralnie umieszczona, obrotowa i wciskana korona, która jest podkreślona czerwonym pierścieniem pod względem koloru. Powyżej znajduje się płaski przycisk, który jest umieszczony w obudowie. Oba przyciski mają dobry punkt nacisku i dobrze leżą w obudowie bez chybotania. Ogólnie rzecz biorąc, jakość wykonania i dobór materiałów są przyjemne. Podczas okresu testowego nie odkryliśmy żadnych zadrapań na smartwatchu.

Producent umieścił mikrofon w tym samym rzędzie, co przyciski dalej. Po lewej stronie znalazło się miejsce na głośnik. Czujniki do pomiaru wartości zdrowotnych i metalowe piny do ładowarki znajdują się na spodzie.

TicWatch Pro 5 waży 64 g z opaską i 45 g bez niej. Opaska jest zgodna ze standardem 24 mm i można ją wymienić bez użycia narzędzi. Mobvoi twierdzi, że TicWatch Pro 5 nadaje się do pływania w wodach otwartych. Producent określa wodoodporność na 5 ATM, a smartwatch ma również częściowo spełniać wojskową normę 810H.

Ponieważ TicWatch Pro 5 działa pod kontrolą WearOS, ma dostęp do sklepu Google Play. Chociaż wybór aplikacji jest ograniczony w porównaniu do smartfonów, jest on znacznie szerszy niż w przypadku innych producentów spoza wszechświata WearOS - oczywiście poza Apple

.

Dobrze znane aplikacje Google, takie jak Google Maps, Google Home czy Google Wallet są już preinstalowane, ale inne znane aplikacje mogą być również zainstalowane na zegarku, takie jak Spotify, Komoot czy nawet Microsoft Outlook. Zaskakujące jest to, że Google wciąż nie oferuje własnej przeglądarki na smartwatche. Dzięki NFC i Google Wallet, smartwatch może być również używany do płatności mobilnych, pod warunkiem sparowania smartfona.

Konfiguracja i obsługa: Wymaga aplikacji Mobvoi Health App

Gdy zegarek Mobvoi TicWatch Pro 5 zostanie włączony po raz pierwszy, na pobliskim smartfonie Android pojawi się wyskakujące okienko. Umożliwia to pobranie aplikacji Mobvoi Health ze Sklepu Play. Oprogramowanie to jest niezbędne do skonfigurowania smartwatcha, a wszystkie dane dotyczące zdrowia i treningu są również tam gromadzone.

Po zainstalowaniu aplikacji Health, przeprowadza ona użytkownika przez konfigurację w kilku krokach. W tym celu należy utworzyć konto Mobvoi, a konto Google można również przenieść na smartwatch. Użytkownik jest wtedy od razu zalogowany do aplikacji Google. Po przyznaniu ważnych uprawnień, takich jak dostęp do kontaktów, wiadomości i połączeń, smartwatch jest gotowy do użycia.

Aplikacja podzielona jest na trzy sekcje: Statystyki, Urządzenie i Konto. W Statystykach znajdują się dane treningowe i zdrowotne. W sekcji Urządzenie znajduje się dostęp do sklepu z tarczami zegarka Mobvoi - niektóre tarcze zegarka są bezpłatne, inne wymagają opłaty. Ponadto kafelki zegarka można dostosować pod względem zawartości i kolejności.

Wreszcie, ustawienia na zegarku są możliwe za pośrednictwem aplikacji, na przykład, które aplikacje mogą wysyłać powiadomienia, ale także które kalendarze są synchronizowane lub jak długo świeci wyświetlacz. Ustawienia na samym smartwatchu są jednak bardziej rozbudowane niż za pośrednictwem aplikacji na smartfona.

Konto zapewnia dostęp do profilu Mobvoi, forum i opcji łączenia kont innych firm, takich jak Google Fit lub Strava.

TicWatch Pro 5 jest obsługiwany za pomocą 1,43-calowego pojemnościowego ekranu dotykowego, przycisku oraz obrotowej i wciskanej korony. Naciśnięcie korony otwiera menu aplikacji z poziomu tarczy zegarka, które jest wyświetlane jako lista ex-factory. Obracanie koronki umożliwia przewijanie menu. Ponowne naciśnięcie powoduje powrót do ekranu głównego. Długie naciśnięcie koronki otwiera asystenta głosowego w ustawieniach fabrycznych.

Przycisk nad koroną otwiera przegląd ośmiu ostatnio otwieranych aplikacji i menu; ten szybki dostęp działa w każdym widoku. Przesunięcie w górę od dołu otwiera menu powiadomień, a przesunięcie w dół od góry otwiera krótkie menu z dostępem do Portfela Google, latarki, jasności ekranu, trybu samolotowego i trybu filmowego.

Przeciągnięcia boczne prowadzą przez kafelki w obu kierunkach. Ustawienia fabryczne obejmują wartości aktywności, dane tętna, nasycenie krwi tlenem, kontakty, kalendarz, Mapy Google i pogodę. Naciśnięcie odpowiedniego kafelka otwiera odpowiednie podmenu. Zawartość i kolejność kafelków można dostosować na samym smartwatchu, a także w aplikacji Zdrowie.

Telefonia i powiadomienia: WhatsApp na TicWatch Pro 5

TicWatch Pro 5 posiada mikrofon i głośnik. Niezbędny sprzęt do prowadzenia rozmów telefonicznych jest więc obecny. Jednak smartwatch zawsze potrzebuje połączenia Bluetooth ze sparowanym smartfonem, ponieważ nie może korzystać z własnej karty SIM.

Aplikacja telefonu oferuje większość funkcji, których można się spodziewać. Smartwatch wyświetla listy połączeń, ulubione, ale także wszystkie kontakty smartfona. Dodatkowe numery można wybierać za pomocą klawiatury numerycznej, a dostęp do skrzynki pocztowej jest szybki.

Jakość głosu jest w porządku dla wszystkich uczestników rozmowy. Głośnik smartwatcha jest wystarczająco głośny, niekoniecznie trzeba trzymać go blisko ucha. Jednak druga strona ma niewielki hałas w tle, więc tłumienie hałasu w tle mogłoby być znacznie lepsze. Biorąc to pod uwagę, TicWatch Pro 5 doskonale nadaje się do krótkich rozmów telefonicznych.

Powiadomienia są również dobrze zaimplementowane. TicWatch wyświetla wiadomości posortowane według aplikacji. Smartwatch wyświetla również emoji, a nawet zdjęcia, czego nie potrafi prawie żaden konkurent. Odpowiedzi są możliwe za pomocą wprowadzania głosowego lub wirtualnej klawiatury na zegarku. Pisanie jest zaskakująco dobre z kilkoma błędnymi wejściami.

W teście korzystaliśmy z nowej aplikacji WhatsApp na smartwatch. TicWatch Pro 5 może uzyskać dostęp do pełnej historii czatów smartfona i odpowiadać na nie po ich włączeniu na smartfonie. Po raz pierwszy smartwatch może nawet odtwarzać wiadomości głosowe z aplikacji WhattsApp. Wysyłanie wiadomości głosowych jest również możliwe i działało bezbłędnie w teście. Status "przeczytane" jest synchronizowany. Jedynie tworzenie nowych czatów nie jest możliwe za pośrednictwem smartwatcha.

Asystent głosowy: Mobvoi nie instaluje jednego ex-works

Jest niespodzianka, jeśli chodzi o asystenta głosowego - Google Assistant nie może być zainstalowany na TicWatch Pro 5 i nie można go znaleźć w Sklepie Play. W rzeczywistości żaden asystent głosowy nie jest zainstalowany fabrycznie. Jednak Alexę Amazona można pobrać za pośrednictwem Sklepu Play i zainstalować bez żadnych problemów.

Po wprowadzeniu konta Amazon na smartfonie, Alexę można uruchomić wybierając aplikację lub naciskając długo koronkę. Nie ma jednak możliwości uruchomienia urządzenia głosowo. Polecenia głosowe są rozpoznawane niezawodnie i szybko przetwarzane. Odpowiedzi udzielane są zarówno wizualnie na wyświetlaczu, jak i dźwiękowo przez głośnik. Jakość głosu modelu jest znacznie lepsza niż w przypadku Amazfit GTR 4.

Zdrowie i kondycja: TicWatch Pro 5 mierzy również poziom stresu

Wszystkie wyniki pomiarów smartwatcha są kompilowane w aplikacji Mobvoi Health. TicWatch Pro 5 dostarcza informacji na temat tętna, nasycenia krwi tlenem i poziomu stresu. Odpowiednie wartości mogą być monitorowane w ciągu dnia, a także przez tydzień lub miesiąc.

Smartwatch nie tylko wskazuje najniższe i najwyższe tętno w ciągu dnia, ale także uruchamia alarm w przypadku migotania przedsionków, przedwczesnego bicia serca (arytmii serca) oraz zbyt wolnego lub zbyt szybkiego tętna w spoczynku.

W przypadku nasycenia krwi tlenem smartwatch podaje nie tylko wartości poszczególnych pomiarów w ciągu dnia, ale także wartość średnią. Jest ona również oceniana. TicWatch Pro 5 podaje wartość VO2Max tylko po sesjach treningowych.

Wartość stresu jest wskazywana w czterech różnych strefach - zrelaksowanej, niskiego stresu, średniego stresu i wysokiego stresu. Zegarek przypisuje pomiary do stref i zapewnia przegląd tego, jaki procent dnia został spędzony w danej strefie. Aby obniżyć poziom stresu, za pomocą smartwatcha można wykonywać ćwiczenia oddechowe. Pod koniec ćwiczenia TicWatch wskazuje, o ile punktów spadła wartość stresu i jak wysoki jest puls.

Cele aktywności: Mobvoi z kręgami i odznakami

Mobvoi zapewnia szybki przegląd wykonanych kroków, czasu ćwiczeń i aktywnych godzin zarówno w aplikacji, jak i na samym smartwatchu. W przeglądzie wszystkie trzy wartości są wyświetlane jako rosnące paski tworzące okrąg. Kliknięcie przeglądu otwiera podmenu z jeszcze większą ilością szczegółów na obu urządzeniach.

Odpowiednie wartości są przypisane do poszczególnych godzin dnia na osi czasu. Oprogramowanie dostarcza również informacji o przebytym dystansie w kilometrach, spalonych kaloriach i pokonanych stopniach. Są one również przeliczane na piętra i metry. Wartości mogą być ponownie wyprowadzane dla poszczególnych dni, tygodni i miesięcy.

Aplikacja Mobvoi oferuje również centrum odznak. Można w nim określić tygodniowy cel dla czasu treningu. Jeśli cel zostanie osiągnięty, oprogramowanie wyda odznakę. Cele osobiste można dostosować tylko na samym smartwatchu, ale nie w aplikacji.

Tętno, rytm serca i nasycenie krwi tlenem

Aby lepiej sklasyfikować zmierzone wartości zegarka TicWatch Pro 5, porównaliśmy je z odczytami z urządzeń referencyjnych. W celu pomiaru tętna zabraliśmy zegarek TicWatch Pro 5 na wycieczkę rowerową wraz z paskiem na klatkę piersiową Polar H10.

W przypadku tętna spoczynkowego wartości urządzeń różnią się tylko o jedno uderzenie na minutę. Puls mocy mierzymy w trzech punktach czasowych. Wartości są bardzo podobne w dwóch z trzech pomiarów, a odchylenie jest większe w jednym pomiarze. Średnio wartości smartwatchów różnią się o 3,58 procent, a odczyty TicWatch są niższe w każdym przypadku.

Podczas pomiaru nasycenia krwi tlenem, pulsoksymetr Braun 1 służy jako urządzenie referencyjne. Średnio z trzech pomiarów odchylenie TicWatch Pro 5 wynosi 2,78 procent. Odczyty smartwatcha Mobvoi są wyższe niż urządzenia referencyjnego w tej kategorii.

Ogólnie rzecz biorąc, odczyty TicWatch Pro 5 są przekonujące i mogą być również wykorzystywane do treningów i monitorowania stanu zdrowia.

Pomiar tętna Mobvoi Ticwatch Pro 5
Pomiar tętna Mobvoi Ticwatch Pro 5
Pomiar tętna Opaska na klatkę piersiową Polar H10
Pomiar tętna Opaska na klatkę piersiową Polar H10

Śledzenie snu: TicWatch Pro 5 mierzy wiele podczas snu

Mobvoi oferuje rozbudowane śledzenie snu za pomocą TicWatch Pro 5. Sen jest podzielony na różne fazy, takie jak sen lekki, głęboki i REM. Smartwatch niezawodnie wykrywa również fazy czuwania w teście.

Oprogramowanie wyświetla graficznie fazy snu na osi czasu nocy. Wskazuje również czas na fazę snu i udział fazy w całkowitym śnie. TicWatch ocenia całkowity sen za pomocą wartości procentowej i porównuje tę wartość z wartościami innych użytkowników.

Oprogramowanie przeprowadza również porównanie danych z danymi z poprzedniej nocy. Nacisk kładziony jest na czas trwania snu, czas spędzony na wstawaniu i czas snu. Wartości te powinny być możliwie stałe, aby zapewnić spokojny sen.

Ponadto aplikacja Zdrowie dostarcza również informacji na temat tętna, tlenu we krwi, częstości oddechów i temperatury skóry podczas snu. Niezależnie od wartości nocnych, smartwatch może rejestrować dodatkowe drzemki z własnymi wartościami. Niestety, Mobvoi nie wykorzystuje zebranych danych do zaoferowania inteligentnego budzika.

Rejestrowanie treningu: TicWatch Pro 5 zapewnia wartości pulsu na pierwszy rzut oka

Zegarek TicWatch Pro 5 może śledzić ponad 100 różnych dyscyplin sportowych. Można również ustawić cele dla poszczególnych dyscyplin sportowych, takie jak osiągnięcie dystansu, czasu treningu lub spalanie określonej liczby kalorii.

Oszczędzający energię wyświetlacz pozostaje aktywny podczas treningu. Szczególną cechą jest to, że Mobvoi wykorzystuje różne możliwe kolory podświetlenia, aby wskazać aktualną strefę tętna. W zależności od strefy, zegarek podświetla się na niebiesko, zielono, żółto, pomarańczowo lub czerwono, dając szybki wgląd w aktualne tętno. Wyświetla również ważne informacje, takie jak czas trwania treningu, czas i wykonane kroki.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, dotknięcie wyświetlacza przeniesie Cię do przeglądu treningu. W zależności od dyscypliny sportowej, smartwatch dostarcza na różnych ekranach obszernych informacji o poszczególnych parametrach, takich jak dystans, średnie tętno, średnia prędkość i spalone kalorie.

Dane te można przeglądać w aplikacji Zdrowie po zakończeniu treningu. Po spacerze wyświetlane są wartości prędkości, częstotliwości kroku, długości kroku i czasy dla jednego kilometra. Ponadto podawane są czasy dla każdej strefy tętna, a ukończony dystans jest wykreślany na mapie. Po zakończeniu treningu oprogramowanie podaje również wartość VO2Max i sugeruje czas regeneracji bez treningu.

TicWatch 5 Pro może również automatycznie wykrywać bieganie i chodzenie, co działa niezawodnie w teście. Po kilku minutach w ruchu smartwatch pyta, czy należy rozpocząć nagrywanie. Upływający czas jest automatycznie sumowany. Bardzo dobrze działa też funkcja automatycznej pauzy. Pauza podczas treningu jest wykrywana tak samo szybko i niezawodnie jak ponowne uruchomienie.

Dane treningowe mogą być również synchronizowane z serwerem Mobvoi. "Platforma danych sportowych i zdrowotnych" dostarcza informacji o kondycji i danych treningowych za pośrednictwem przeglądarki na dowolnym urządzeniu.

GPS i nawigacja: Mapy Google na zegarku TicWatch Pro 5

TicWatch Pro 5 może łączyć się ze wszystkimi popularnymi systemami satelitarnymi. Aby przetestować dokładność pomiaru, zabraliśmy smartwatch na wycieczkę rowerową razem z Garmin Venu 2. Porównanie wyraźnie pokazuje, że Mobvoi rozpoznaje trasę, ale promienie nie są dobrze trafione na zakrętach. Jednak oba urządzenia mierzą długość trasy prawie tak samo.

Dzięki WearOS, TicWatch Pro 5 jest fabrycznie wyposażony w Mapy Google. Miejsca docelowe można również wybierać bezpośrednio z zegarka. Smartwatch może wyświetlać nawigację zarówno za pomocą strzałek, jak i mapy. TicWatch zwraca na siebie uwagę przed skrzyżowaniami za pomocą wibracji lub komunikatów głosowych. Jednak do nawigacji zawsze potrzebny jest sparowany smartfon ze względu na brak karty SIM.

Pomiar GNSS: Opłynięcie jeziora
Pomiar GNSS: Opłynięcie jeziora
Pomiary GNSS: punkt zwrotny
Pomiary GNSS: punkt zwrotny
Pomiary GNSS: podsumowanie
Pomiary GNSS: podsumowanie

Wyświetlacz: Podwójny wyświetlacz w zegarku TicWatch Pro 5

Podobnie jak w poprzednich modelach, Mobvoi opiera się na dwóch wyświetlaczach w smartwatchu, które są zainstalowane jeden na drugim. W przypadku głównego wyświetlacza producent postawił na 1,43-calowy panel AMOLED o rozdzielczości 326 ppi. Ze względu na konstrukcję, poziomy czerni są idealne, a kontrasty wyraźne. Ekran jest nawet przekonujący podczas wyświetlania zdjęć lub stron internetowych.

Maksymalna jasność panelu jest w porządku. Zmierzyliśmy 472 cd/m² z wyłączonym czujnikiem jasności. Niestety pomiar z włączonym czujnikiem nie był możliwy. Zwykle maksymalna jasność jest wyższa przy włączonym czujniku. Dla porównania Pixel Watch, a Huawei Watch 4 Pro lub Samsung Galaxy Watch5 Pro są znacznie jaśniejsze.

Szczególną cechą TicWatch Pro 5 jest jego drugi wyświetlacz. Jest monochromatyczny i działa z podświetleniem, które można dostosować w kolorze. Wyświetlacz jest bardzo czytelny, nawet w jasnym świetle słonecznym, a także oszczędza baterię smartwatcha, ponieważ panel jest znacznie bardziej energooszczędny niż wyświetlacz AMOLED. Naciśnięcie koronki lub dotknięcie wyświetlacza powoduje, że główny wyświetlacz świeci.

Zawsze włączony wyświetlacz jest zawsze włączony w TicWatch Pro 5. Smartwatch pozwala użytkownikowi jedynie wybrać, czy ma być używany wyświetlacz AMOLED, czy energooszczędny. Ogólnie rzecz biorąc, opcje ustawień wyświetlacza są niewielkie. Można wybrać tylko czas, jak długo wyświetlacz pozostanie aktywny i co się stanie, gdy nadgarstek zostanie obrócony. Jednak wykrywanie ruchu działa bardzo dobrze.

Zawsze włączonego wyświetlacza nie można ustawić w czasie, ale jest on dezaktywowany w trybie przed snem.

Mobvoi TicWatch Pro 5Huawei Watch 4 ProGoogle Pixel Watch LTESamsung Galaxy Watch5 ProAmazfit GTR 4
Response Times
PWM Frequency
108
72
-33%
60
-44%
119.4
11%
Screen
40%
126%
72%
-10%
Brightness middle
472
660
40%
1066
126%
813
72%
423
-10%
Black Level *
Total Average (Program / Settings)
4% / 4%
126% / 126%
14% / 14%
1% / 1%

* ... im mniej tym lepiej

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 108 Hz

The display backlight flickers at 108 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) .

The frequency of 108 Hz is very low, so the flickering may cause eyestrain and headaches after extended use.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 17803 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Wydajność i czas pracy: Mobvoi z obecnym Snapdragonem

Mobvoi instaluje najnowszy Snapdragon W5 Plus Gen 1w TicWatch Pro 5. Jednak smartwatch nie zawsze osiąga lepsze wyniki w pomiarach porównawczych niż TicWatch Pro 3 GPS z procesorem Snapdragon Wear 4100. Różnice w benchmarkach mieszczą się w możliwym do opanowania zakresie, ale poprzednik wypada lepiej niż TicWatch Pro 5 zarówno w benchmarkach Sunspider, jak i Kraken.

Oba zegarki Mobvoi pozostawiają w tyle Pixel Watch i Galaxy Watch5 Pro z procesorami Exynos wyraźnie w tyle we wszystkich testach porównawczych. Mobvoi domyślnie nie instaluje przeglądarki na TicWatch Pro 5, ale instalacja przez Sklep Play jest możliwa bez żadnych problemów.

Pozytywnym aspektem jest to, że Mobvoi dostarcza SiP z dwoma GB pamięci RAM i 32 GB pamięci masowej. TicWatch Pro 5 przekonuje płynnym interfejsem użytkownika w codziennym użytkowaniu. Przejścia są płynne, przewijanie działa bez szarpnięć, a aplikacje otwierają się szybko. Wydajność smartwatcha jest przekonująca.

Pamięć można wykorzystać do instalowania dodatkowych aplikacji. Możliwe jest również udostępnianie muzyki z usług przesyłania strumieniowego w trybie offline, na przykład podczas treningów bez smartfona.

Octane V2 - Total Score
Average Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1
  (3710 - 4014, n=2)
3862 Points +4%
Mobvoi TicWatch Pro 5
Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1, 2048 (samsung browser 2.2.0)
3710 Points
Mobvoi TicWatch Pro 3 GPS
Qualcomm Snapdragon Wear 4100, 1024 (Free Browser for Wear OS 0.8.40)
3580 Points -4%
Samsung Galaxy Watch5 Pro
Samsung Exynos W920, 1536 (Samsung Browser 1.2.)
2023 Points -45%
Google Pixel Watch LTE
Samsung Exynos 9110, 2048 (Odd Browser 1.0.5)
1981 Points -47%
Sunspider - 1.0 Total Score
Samsung Galaxy Watch5 Pro
Samsung Exynos W920, 1536 (Samsung Browser 1.2.)
3048.2 ms * -144%
Google Pixel Watch LTE
Samsung Exynos 9110, 2048 (Odd Browser 1.0.5)
2903 ms * -132%
Mobvoi TicWatch Pro 5
Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1, 2048 (Samsung Browser 2.2.0)
1251.7 ms *
Average Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1
  (982 - 1252, n=2)
1117 ms * +11%
Mobvoi TicWatch Pro 3 GPS
Qualcomm Snapdragon Wear 4100, 1024 (Free Browser for Wear OS 0.8.40)
1092 ms * +13%
Mozilla Kraken 1.1 - Total
Google Pixel Watch LTE
Samsung Exynos 9110, 2048 (Odd Browser 1.0.5)
19381 ms * -78%
Samsung Galaxy Watch5 Pro
Samsung Exynos W920, 1536 (Samsung Browser 1.2.)
18706.2 ms * -71%
Mobvoi TicWatch Pro 5
Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1, 2048 (samsung browser 2.2.0)
10917.6 ms *
Average Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1
  (10786 - 10918, n=2)
10852 ms * +1%
Mobvoi TicWatch Pro 3 GPS
Qualcomm Snapdragon Wear 4100, 1024 (Free Browser for Wear OS 0.8.40)
9667 ms * +11%
Speedometer 2.0 - Result
Average Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1
  (11 - 12.6, n=2)
11.8 runs/min +7%
Mobvoi TicWatch Pro 5
Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1, 2048 (Samsung Browser 2.2.0)
11 runs/min

* ... im mniej tym lepiej

Żywotność baterii: Naprawdę dobry jak na WearOS

Dzięki dwóm wyświetlaczom i dużej baterii o pojemności 628 mAh, Mobvoi chce zapewnić TicWatch Pro 5 dobry czas pracy na baterii pomimo WearOS. Producent mówi o 80 godzinach użytkowania i mogliśmy to potwierdzić w teście. Gdy wszystkie pomiary są aktywne, a zegarek jest noszony 24 godziny na dobę, osiągamy czas pracy wynoszący 3,5 dnia. Intensywne treningi lub intensywne korzystanie z aplikacji odpowiednio skraca czas działania.

Jeśli wyświetlacz oszczędzający energię nie jest używany, a funkcja zawsze włączonego panelu AMOLED jest włączona, TicWatch Pro 5 nadal działa przez około 2,5 dnia. To naprawdę dobra wartość dla smartwatcha z systemem WearOS. Smartwatche z zastrzeżonym systemem operacyjnym, takie jak Huawei Watch 4 Pro lub Amazfit GTR 4, działają dłużej, ale oferują również mniejszy wybór aplikacji. Zegarek Pixel Watch lub Galaxy Watch5 muszą być ładowane codziennie.

Niestety, TicWatch Pro 5 nie jest ładowany bezprzewodowo, ale za pomocą kabla ładującego z metalowymi złączami. Trzyma się on magnetycznie na spodzie zegarka. Dzięki zasilaczowi 24 W (brak w zestawie) smartwatch ładuje się od 0 do 70% w 30 minut. To nawet nieco szybciej niż w specyfikacji fabrycznej. Po godzinie osiągane jest 95%, a TicWatch Pro 5 jest w pełni naładowany w 72 minuty.

Za

+ duża oferta aplikacji
+ płynne działanie
+ Czytelny wyświetlacz
+ dobry zakres funkcji

Przeciw

- brak bezprzewodowego ładowania
- brak wariantów w obudowie
- Śledzenie satelitarne powinno być dokładniejsze

Werdykt: TicWatch Pro 5 nie ma większych słabości

Mobvoi TicWatch Pro 5 oferuje dobrze zaokrąglony pakiet ogólny. Szczególnie udane jest to, że smartwatch z WearOS oferuje szeroki zakres funkcji i wszechstronny wybór aplikacji i nadal można go nosić przez kilka dni bez przerwy. Jest to możliwe nawet bez korzystania z drugiego wyświetlacza.

Czas pracy na baterii wydłuża się jeszcze bardziej dzięki drugiemu wyświetlaczowi bez żadnych ograniczeń, ponieważ Mobvoi ma tę technologię pod kontrolą. Czytelność panelu również jest dobra. Ponadto TicWatch niezawodnie mierzy tętno i nasycenie krwi tlenem. Połączenie satelitarne jest użyteczne, ale mogłoby być dokładniejsze.

Dzięki nowemu procesorowi Snapdragon codzienna wydajność jest również dobra, a wiele aplikacji może być używanych płynnie. Smartwatch oferuje również wystarczającą ilość miejsca na dane.

TicWatch Pro 5 jest doskonałym, wszechstronnym urządzeniem. Bez trudu radzi sobie z treningami i codziennym życiem.

Użytkownicy TicWatch Pro 5 będą musieli pójść na kompromis tylko w przypadku niektórych funkcji specjalnych. Nie ma pomiaru EKG, pomiaru ciśnienia krwi ani nawigacji po ścieżce powrotnej. Chcielibyśmy również zobaczyć model LTE, aby połączenia telefoniczne, płatności i nawigacja były możliwe bez sparowanego smartfona.

Jeśli aplikacje są mniej ważne, warto przyjrzeć się modelowi Huawei Watch 4 Pro który oferuje lepszą żywotność baterii i jaśniejszy wyświetlacz, ale jest też znacznie droższy. WearOS i podobnie dobrą żywotność baterii oferuje Samsung Galaxy Watch5 Pro.

Cena i dostępność

Sugerowana cena detaliczna smartwatcha wynosi 360 euro (~ 396 USD). Mobvoi oferuje TicWatch Pro 5 we własnym sklepie internetowym. Alternatywnie, inni sprzedawcy detaliczni, tacy jak Amazon US, również mają ten smartwatch na liście.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja smartwatcha Mobvoi TicWatch Pro 5: Robi wiele i działa równie długo
Benedikt Winkel, 2023-08- 4 (Update: 2023-08- 4)