Notebookcheck Logo

Recenzja Samsunga Galaxy Watch5 - Gdyby tylko nie bateria

Biegnij do wyjścia. Samsung Galaxy Watch5 to najnowsza odsłona w portfolio smartwatcha firmy Samsung. W przeciwieństwie do nieporęcznego Galaxy Watch5 Pro, ten bardziej smukły model ma średnicę obudowy wynoszącą zaledwie 40 milimetrów. Ale na jakie kompromisy trzeba pójść, aby uzyskać taką mniejszą formę?
Accessory Gadget Smartwatch Wearable

Z Galaxy Watch5 Pro, Samsung buduje nowy high-endowy model w serii Watch, chociaż normalny Watch5 jest nadal dostępny w dwóch różnych rozmiarach: najmniejszy z tych formantów Watch5 ma średnicę obudowy 40 milimetrów, a duży 44 milimetry. Oba są też opcjonalnie dostępne w wersji bezprzewodowej LTE. Dostępne są trzy kolory obudowy: srebrny i czarny są dostępne dla obu rozmiarów, natomiast mały można zamówić także w kolorze "Pink Gold", a duży w "Sapphire". W sklepie internetowym Samsunga można też wybierać spośród 14 różnych pasków z różnymi mechanizmami zapięcia. Nasz egzemplarz testowy to wersja 40 milimetrów z czarną obudową, czarnym paskiem sportowym i bez łączności LTE

Samsung Galaxy Watch5
Procesor
Samsung Exynos W920 2 x 1.2 GHz, ARM Cortex-A55
Karta grafiki
Pamięć
1536 MB 
Matryca
1.19 cali 1:1, 396 x 396 pikseli 471 PPI, capacitive, AMOLED, refleksująca: tak, 60 Hz
Dysk twardy
16 GB eMMC Flash, 16 GB 
, 7.5 GB wolne miejsce
Złącza
NFC, Brightness Sensor, czujniki: Gyroscope, Barometer, Bioelectrical Impedance Analysis Sensor, Accelerometer, Electrical Heart Sensor, Optical Heart Rate Sensor
Łączność
802.11a/b/g/n (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 5.2, GPS
Akumulator
284 mAh litowo-polimerowy
Charging
wireless charging, fast charging / Quickcharge
System operacyjny
Google Wear OS 3
Inne
głośniki: Mono, charging cable, manual, One UI 4.5 / R900XXU1AVH6, 24 miesiące(y) gwarancji, ATM 5, IP 68, MIL-STD-810H, GNSS-Networks: GPS, Glonass, Beidou, Galileo, fanless, waterproof
Waga
28 g
Cena
299 PLN
Odnośniki

 

Obudowa i funkcje - Galaxy Watch5 z aluminiowym korpusem

W przeciwieństwie do Watch5 Pro, obudowa Samsunga Galaxy Watch5 wykonana jest z aluminium. Boki są szczotkowane (a więc matowe), natomiast powierzchnie po bokach, do których przymocowane są paski, są błyszczące. Na prawym boku znajdują się dwa przyciski, a na środku mikrofon. Drugi mikrofon znajduje się na froncie obudowy, nad złączem taśmowym. Samsung umieścił głośnik na lewym boku obudowy.

1,19-calowy wyświetlacz jest chroniony przez szafirowe szkiełko, ale etui - w przeciwieństwie do Watch5 Pro - nie oferuje dodatkowej osłony, wystając nieco ponad ekran. Samsung w zwykłym Watch5 umieścił także cyfrową ramkę, a dokładniej obszar z czujnikami pomiędzy wyświetlaczem a krawędzią obudowy. Sport Band wykonany jest z gumy fluorokarbonowej i ma szerokość 20 milimetrów. Paski są identyczne jak w Watch4, a więc można je wymieniać. Dzięki małym dźwigniom na prętach sprężynowych, również tej zmiany można dokonać bez użycia narzędzi. Nasze testowe urządzenie waży 50 gramów (1,8 oz) z paskiem, przy czym sama obudowa waży 28 gramów (1 oz)

Obudowa Samsunga Galaxy Watch5 wykonana jest z aluminium
Obudowa Samsunga Galaxy Watch5 wykonana jest z aluminium
Głośnik znajduje się po lewej stronie
Samsung umieścił na prawym boku dwa przyciski i mikrofon
Pod spodem znajduje się układ czujników

Konfiguracja i obsługa - nie jest możliwa w przypadku urządzeń z systemem iOS

Aby skonfigurować Samsung Galaxy Watch5, należy zainstalować na smartfonie aplikację Galaxy Wear. Wymagany jest smartfon Android z co najmniej Android 8, ponieważ nie można nawiązać połączenia z urządzeniami z systemem iOS. Ponieważ aplikacja Wear ma być używana przez wszystkie urządzenia wearables firmy Samsung, po rozpoznaniu zegarka potrzebuje wtyczki. Następnie konfiguracja smartwatcha jest bardzo prosta: po przyznaniu uprawnień do powiadomień, lokalizacji itp. można zmienić różne ustawienia na zegarku za pośrednictwem aplikacji. Po skonfigurowaniu, różne zmiany i dostosowania ustawień są również dostępne bezpośrednio na samym smartwatchu

Nawet po zakończeniu konfiguracji, aplikacja Wear musi być używana w celu dostosowania zegarka. Można tam zmienić tarcze zegara lub dostosować kolejność i zawartość kafelków. Można tu również zmienić ustawienia ekranu, dźwięków, aplikacji i powiadomień, a także skonfigurować inne usługi, takie jak Samsung Pay, a także pobrać inne aplikacje ze Sklepu Play. Wear app nie jest gdzie ustawienia ćwiczeń i przegląd danych ćwiczeń żyć, choć, dla tego, trzeba przełączyć się do Samsung Health app.

Aplikacja Samsung Wear to centrum wszystkich ustawień zegarka
Aplikacja Samsung Wear to centrum wszystkich ustawień zegarka
Funkcja każdego przycisku może być ustawiona indywidualnie
Funkcja każdego przycisku może być ustawiona indywidualnie
Ustawienia można synchronizować za pośrednictwem konta Samsung
Ustawienia można synchronizować za pośrednictwem konta Samsung
Istnieje duży wybór różnych tarcz zegarka
Istnieje duży wybór różnych tarcz zegarka
Kolejność aplikacji można zmienić na smartfonie
Kolejność aplikacji można zmienić na smartfonie
Zawartość i kolejność płytek można zindywidualizować
Zawartość i kolejność płytek można zindywidualizować
QuickPanel oferuje sposób na szybkie dotarcie do ustawień i różnych trybów zegarka
QuickPanel oferuje sposób na szybkie dotarcie do ustawień i różnych trybów zegarka

Obsługa zegarka odbywa się poprzez 1,19-calowy ekran dotykowy, a także za pomocą dwóch przycisków i cyfrowej ramki. Ramka nie obraca się jednak; zamiast tego w obszarze pomiędzy wyświetlaczem a krawędzią obudowy zainstalowany jest czujnik. Przejechanie palcem po tym pierścieniu powoduje przewijanie menu zegarka.

Funkcje przycisków można dostosować w aplikacji Wear. Oprócz pojedynczych naciśnięć, podwójne i długie naciśnięcia są również rozpoznawane przez oprogramowanie. W ustawieniach fabrycznych proste naciśnięcie górnego przycisku zawsze prowadzi z powrotem do ekranu głównego. Długie naciśnięcie otwiera asystenta głosowego Bixby, natomiast podwójne naciśnięcie otwiera ostatnio używaną aplikację. Naciśnięcie dolnego przycisku domyślnie powoduje cofnięcie się o jeden krok w każdym menu lub aplikacji.

Z ekranu głównego, przeciągnięcie z góry na dół prowadzi do niektórych ustawień, zwanych QuickPanel. Podobnie jak w smartfonach Android, mamy tu szybki dostęp do jasności, zawsze włączonego wyświetlacza, połączeń Bluetooth i WLAN, trybu oszczędzania energii, funkcji latarki i różnych trybów, takich jak tryb samolotowy, tryb kinowy, tryb "nie przeszkadzać" czy tryb snu. Układ klawiszy można dostosować do własnych potrzeb

Przeciągnięcie od lewej do prawej prowadzi do powiadomień. Dla każdego kafelka wyświetlane jest powiadomienie, a kliknięcie na wiadomość otwiera więcej szczegółów. Pomarańczowa kropka na ekranie głównym oznacza nieprzeczytane wiadomości. Przeciągnięcie od dołu do góry otwiera menu aplikacji ze wszystkimi zainstalowanymi aplikacjami. Układ programów można dostosować zarówno na zegarku, jak i w aplikacji na smartfonie. Przeciągnięcie od prawej prowadzi do kafelków reprezentujących kluczowe informacje, a ich układ i zawartość można zmieniać zarówno na zegarku, jak i w aplikacji. W ustawieniach fabrycznych Watch5 daje przegląd dziennej aktywności, menu treningowe, skład ciała, wartości snu, pogodę, kalendarz, ciśnienie krwi, EKG, puls i poziom stresu. Naciśnięcie na każdy kafelek otwiera podmenu z większą ilością szczegółów.

Telefonia i powiadomienia - mnóstwo sposobów na odpowiadanie na wiadomości za pomocą Watch5

Zegarek Galaxy Watch5 świetnie radzi sobie zarówno z połączeniami telefonicznymi, jak i powiadomieniami. Jeśli sparowany smartfon znajduje się w zasięgu Bluetooth, połączenia przychodzące są wyświetlane na smartwatchu i można je również bezpośrednio tam odebrać, dzięki wbudowanym mikrofonom i głośnikom. Jakość głosu jest dobra, a głośnik jest wystarczająco głośny w cichszym otoczeniu i nie wydaje żadnych denerwujących dźwięków.

Galaxy Watch5 jest równie skuteczny, jeśli chodzi o powiadomienia. W aplikacji Wear możesz wybrać, które aplikacje mogą wysyłać powiadomienia do zegarka; zegar wyświetla również długie wiadomości, takie jak e-maile w całości, wyświetlane są również emojis i obrazy. Możesz również wysyłać odpowiedzi bezpośrednio za pomocą zegarka, z różnymi opcjami wiadomości do wyboru. Samsung podaje kilka standardowych krótkich odpowiedzi do wyboru, ale użytkownik może też dyktować odpowiedzi, które są konwertowane na tekst, rysować litery na ekranie lub wyświetlać pełną klawiaturę QWERTY. Obsługa działa bardzo dobrze na 1,19-calowym wyświetlaczu, ale większe wrażenie zrobił na nas większy wyświetlacz Watch5 Pro.

Asystent głosowy - Bixby firmy Samsung lub Asystent Google

Galaxy Watch5 obsługuje asystentów głosowych; ponieważ Samsung zainstalował zarówno mikrofony, jak i głośnik, możliwe jest zarówno wyjście, jak i wejście głosowe. Własny asystent Samsunga, Bixby, jest domyślnie zainstalowany na zegarku, ale Google Assistant można również pobrać za pośrednictwem Sklepu Play. Obaj asystenci mogą być używani jednocześnie na smartwatchu.

Własny asystent Bixby firmy Samsung jest fabrycznie zainstalowany na Watchu5
Własny asystent Bixby firmy Samsung jest fabrycznie zainstalowany na Watchu5
Google Assitant można zainstalować za pośrednictwem Google Play Store
Google Assitant można zainstalować za pośrednictwem Google Play Store

Zdrowie i kondycja - zebrane w aplikacji Samsung Health

Wszystkie zebrane dane dotyczące zdrowia są wyświetlane w aplikacji Samsung Health. Zebrane dane dotyczące pulsu, dane dotyczące snu, dane dotyczące treningu, EKG i ciśnienia krwi, a także składu ciała pod względem masy mięśniowej, tłuszczu i wody pojawiają się na ekranie głównym aplikacji. Każdy element jest omówiony bardziej szczegółowo w podmenu: na przykład, pomiary pulsu dla jednego dnia mogą być oceniane i porównywane z tymi z innych dni.

Aplikacja oferuje również własną zakładkę dla społeczności Samsung, gdzie dane treningowe można porównywać ze znajomymi. W zakładce Fitness, Samsung wymienia różne plany biegowe i ćwiczeniowe, które można zapisać w aplikacji. Są to oferty bezpośrednio z Samsung Health, ale oferty innych firm są tam również wymienione. W zakładce Profil pojawia się tygodniowe podsumowanie czasu aktywności i snu, gdzie wymienione są również osobiste bestsellery.

Synchronizacja danych treningowych z Google Fit nie jest możliwa bez aplikacji innej firmy. Dane mogą być jednak udostępniane z kontami Strava i Technogym

 

Cele aktywności - Samsung mierzy skład ciała

Galaxy Watch5 prezentuje cele aktywności w znanych nam kółkach, choć Samsung robi je w kształcie serca. Wskazują one wykonane kroki, czas w ruchu i spalone kalorie. Wartości docelowe można dowolnie regulować w aplikacji Zdrowie. Podczas długotrwałego siedzenia - na przykład przy biurku - smartwatch przypomina, by wstać i się poruszać. Następnie proponuje różne ćwiczenia rozciągające, które w razie potrzeby można śledzić za pomocą animowanych diagramów.

Ponadto, Galaxy Watch5 może mierzyć poziom stresu, a zwiększony stres podpowiada komunikaty o zmniejszeniu stresu za pomocą ćwiczeń oddechowych. Samsung stara się również wykorzystać dane z wbudowanego czujnika BioActive do pomiaru składu ciała. Dzięki regularnym pomiarom można również śledzić zmiany wartości.

Częstość akcji serca, rytm serca i nasycenie krwi tlenem

Zegarek Galaxy Watch5 zaimponował nam na całej linii, jeśli chodzi o pomiar parametrów życiowych. Porównaliśmy smartwatch z kilkoma urządzeniami referencyjnymi, aby określić dokładność mierzonych wartości.

Aby zmierzyć tętno, zabraliśmy Watch5 na przejażdżkę rowerową i porównaliśmy wartości z tymi z opaski na klatkę piersiową Polar H10. Spoczynkowe tętno było identyczne w obu urządzeniach, natomiast różnica w aktywnym pulsie wynosiła średnio tylko 0,35 procent przy porównaniu trzech pomiarów.

Wybraliśmy pulsoksymetr Braun 1 jako urządzenie referencyjne do klasyfikacji pomiaru tlenu we krwi. Średnia z trzech pomiarów wykazała różnicę 2,36 procent, przy czym wartości smartwatcha były niższe od wartości pulsoksymetru.

Samsung Galaxy Watch5 może również mierzyć wartości EKG, przynajmniej wtedy, gdy jest sparowany ze smartfonem Samsunga, a zegarek został również wcześniej skalibrowany za pomocą zewnętrznego urządzenia. Jako urządzenie porównawcze do tego pomiaru wykorzystano Braun ExacFit 5 Connect, przy czym średnie odchylenie dla wartości rozkurczowej w ciągu trzech pomiarów wyniosło zaledwie 0,31 procent, natomiast wyniki dla wartości skurczowej różniły się o 4,57 procent.

Ogólnie rzecz biorąc, dokładność smartwatcha Samsunga jest imponująca. Godne uwagi jest to, że wartości z Watch5 są znacznie dokładniejsze niż z Watch5 Pro, mimo że w każdym z nich zainstalowano te same czujniki, co prawdopodobnie wynika z różnych rozmiarów urządzeń i ich umiejscowienia na ramieniu testera.

Pomiar tętna za pomocą zegarka Samsung Galaxy Watch5
Pomiar tętna za pomocą zegarka Samsung Galaxy Watch5
Pomiar tętna za pomocą pasa piersiowego Polar H10
Pomiar tętna za pomocą pasa piersiowego Polar H10
Pomiar EKG jest możliwy tylko po podłączeniu do smartfona Samsunga
Pomiar EKG jest możliwy tylko po podłączeniu do smartfona Samsunga
Aby móc dokonywać pomiarów ciśnienia krwi, zegarek musi być najpierw skalibrowany
Aby móc dokonywać pomiarów ciśnienia krwi, zegarek musi być najpierw skalibrowany
Do kalibracji wymagane jest urządzenie do pomiaru ciśnienia krwi
Do kalibracji wymagane jest urządzenie do pomiaru ciśnienia krwi
Pomiar ciśnienia krwi i EKG działają za pośrednictwem trzeciej aplikacji, o nazwie Samsung Health Monitor
Pomiar ciśnienia krwi i EKG działają za pośrednictwem trzeciej aplikacji

Śledzenie snu - wykrywanie chrapania, ale bez inteligentnego budzika

Śledzenie snu w Galaxy Watch5 jest rozbudowane. Zegarek zbiera dane o czasie trwania snu i poszczególnych fazach snu, rozróżniając sen REM, sen lekki i sen głęboki. W przeciwieństwie do wielu innych producentów, Samsung Smartwatch pokazuje również szczegóły dotyczące poprzedniego snu bezpośrednio na urządzeniu.

Wyświetlanie w aplikacji Zdrowie jest jeszcze bardziej rozbudowane: podawany jest zarówno całkowity czas snu, jak i czasy spędzone w poszczególnych fazach snu. Dane te są również wyświetlane graficznie. Dane z poprzedniej nocy można również porównać z innymi nocami w celu zbadania trendów. Samsung oferuje również coaching snu, aby poprawić jakość snu, jeśli zegarek jest noszony przez co najmniej siedem nocy z rzędu.

W połączeniu ze smartfonem, aplikacja oferuje nawet wykrywanie chrapania. Brakuje jednak inteligentnego budzika, który dostosowuje czas budzenia do odpowiedniej fazy snu

Nagrywanie treningów - Galaxy Watch5 śledzi je automatycznie

Samsung Galaxy Watch5 śledzi różnorodne treningi. Dzięki wbudowanej łączności satelitarnej nie ma potrzeby łączenia się ze smartfonem. Zegarek automatycznie rozpoznaje też niektóre ćwiczenia, takie jak spacer czy jazda na rowerze. Po dziesięciu minutach ruchu zegarek informuje, że rozpoznał i zapisał trening, a dziesięć minut jest dodawane automatycznie. Smartwatch wyjątkowo wiarygodnie rozpoznaje przerwy w trakcie treningu i jego zakończenie.

Podczas treningu zegarek pokazuje puls, czas treningu i inne informacje w zależności od dyscypliny sportu, przy czym układ danych można również dostosować do własnych potrzeb. W menu treningowym jest także szybki dostęp do sterowania muzyką. Wszystkie zakończone treningi można przeglądać za pośrednictwem aplikacji Health App, a dane GPX można tam również wyeksportować. Jednak w przeciwieństwie do modelu Pro, zwykły Galaxy Watch5 nie może śledzić importowanego pliku GPX podczas ćwiczeń.

Jeśli chcesz, Smartwatch Galaxy może również podać pośredni raport o stanie po pokonaniu określonych czasów lub dystansów. Informacje o tętnie i czasie potrzebnym na pokonanie minionego kilometra podczas biegu są pokazywane zarówno wizualnie na wyświetlaczu, jak i jako komunikat przez głośnik. Ponadto aplikacja Health App wyszczególnia czasy i dane na kilometr oraz wskazuje wartość VO2max.

GPS i nawigacja - Galaxy Watch5 nawiguje za pomocą Google Maps

Zegarek Galaxy Watch5 może niezawodnie nawigować za pomocą Google Maps
Zegarek Galaxy Watch5 może niezawodnie nawigować za pomocą Google Maps

Zegarek Galaxy Watch5 może niezależnie łączyć się z różnymi systemami satelitarnymi i dlatego nie jest zależny od połączenia ze smartfonem podczas śledzenia treningów. Połączenie z różnymi satelitami jest nawiązywane w ciągu kilku sekund.

Aby sprawdzić dokładność pomiaru GPS, zabraliśmy Galaxy Watch5 na przejażdżkę rowerową wraz z naszym urządzeniem referencyjnym, Garmin Venu2. Wynik nagrania jest imponujący - zmierzona odległość zegarów jest bardzo zbliżona, a odwzorowanie na mapie pokazuje, że ścieżki są dobrze prześledzone, nawet na zakrętach i podczas nawrotów.

Dzięki Wear OS, smartwatch Samsunga ma również dostęp do Google Maps, choć do działania tej funkcji zawsze wymagany jest podłączony smartfon. Jeśli jest połączenie, zegarek wyświetla nawigację na mapie lub za pomocą strzałek. Nawigację można uruchomić bezpośrednio na smartwatchu. Zwykły Watch5 nie posiada jednak nawigacji podróży powrotnej, jak model Pro.

Jazda próbna GPS: wokół jeziora
Jazda próbna GPS: wokół jeziora
Jazda próbna GPS: wykonywanie skrętów
Jazda próbna GPS: wykonywanie skrętów
Jazda próbna GPS: podsumowanie
Jazda próbna GPS: podsumowanie

Wyświetlacz - mały, ale jasny i kolorowy

Struktura subpikselowa
Struktura subpikselowa

Wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,19 cala w 40 mm Galaxy Watch5 to piękno. Ze względu na konstrukcję, panel zachwyca doskonałymi wartościami czerni i świetnymi kontrastami.

W naszej recenzji Watch5 zarządzał maksymalną jasnością 920 cd/m² z aktywnym czujnikiem światła otoczenia i 592 cd/m² z wyłączonym czujnikiem, co oznacza, że smartwatch ma wystarczające rezerwy jasności, aby być czytelnym przez cały czas, nawet w jasnym świetle słonecznym.

Pomiar wyświetlacza wykazał jednak również PWM o częstotliwości 60 Hz. Odpowiada to częstotliwości odświeżania panelu, a więc prawdopodobnie wynika z migotania OLED-ów. Z drugiej strony nie zauważyliśmy żadnego czasowego ditheringu, co pokazuje nasz filmik przez mikroskop.

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 60 Hz

The display backlight flickers at 60 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) .

The frequency of 60 Hz is very low, so the flickering may cause eyestrain and headaches after extended use.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 17803 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Wydajność und runtime - wydajność Exynosa podobna do poprzedników

Samsung stosuje w Watch5 ten sam procesor, co w poprzedniku, czyli Galaxy Watch4: Exynos W920. Wyniki w różnych benchmarkach są bardzo zróżnicowane i dlatego trudno je interpretować. Ogólnie rzecz biorąc, wydajność jest w porządku, przy czym Watch5 ani nie ustanawia nowych rekordów, ani nie musi się chować przed konkurencją. Podczas otwierania menu i aplikacji w codziennym użytkowaniu nie ma żadnych zacięć ani długiego oczekiwania, jedynie instalacja aplikacji ze Sklepu Play zajmuje trochę czasu.

Smartwatch posiada 16 GB pamięci wewnętrznej, z czego 7,5 GB jest swobodnie dostępne w stanie fabrycznym. Jest to o tyle praktyczne, że na zegarku można przechowywać nie tylko muzykę - także od dostawców strumieniowych - ale także wiele różnych aplikacji. Samsung umieścił w Galaxy Smartwatch także chip NFC, dzięki któremu możliwe jest płacenie zegarkiem, jeśli sparowany z nim smartfon znajduje się w zasięgu Bluetooth. Zegarek obsługuje zarówno opracowany przez producenta Samsung Pay, jak i Google Wallet

Octane V2 - Total Score
Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra GPS
Qualcomm Snapdragon Wear 4100, 1024 (Odd Browser 1.0.5)
3290 Points +65%
Fossil Gen 6
Qualcomm Snapdragon Wear 4100+, 1024 (Odd Browser 1.0.3)
2752 Points +38%
Samsung Galaxy Watch4 LTE 40
Samsung Exynos W920, 1536 (Odd Browser 1.0.2)
2166 Points +9%
Average Samsung Exynos W920
  (1990 - 2166, n=3)
2060 Points +4%
Samsung Galaxy Watch5 Pro
Samsung Exynos W920, 1536 (Samsung Browser 1.2.)
2023 Points +2%
Samsung Galaxy Watch5
Samsung Exynos W920, 1536 (Samsung Browser 1.2.)
1990 Points
Oppo Watch 46 mm LTE
Qualcomm Snapdragon Wear 3100, 1024 (Free Browser for Wear OS 0.8.40)
1730 Points -13%
Apple Watch Series 8
Apple S8, 1024 (Safari Watch OS 9)
838 Points -58%
Sunspider - 1.0 Total Score
Oppo Watch 46 mm LTE
Qualcomm Snapdragon Wear 3100, 1024 (Web Browser for Wear OS 1.1.201123)
4139 ms * -52%
Samsung Galaxy Watch5 Pro
Samsung Exynos W920, 1536 (Samsung Browser 1.2.)
3048.2 ms * -12%
Average Samsung Exynos W920
  (2730 - 3048, n=3)
2861 ms * -5%
Samsung Galaxy Watch4 LTE 40
Samsung Exynos W920, 1536 (Odd Browser 1.0.2)
2804 ms * -3%
Samsung Galaxy Watch5
Samsung Exynos W920, 1536 (Samsung Browser 1.2.)
2730 ms *
Apple Watch Series 8
Apple S8, 1024 (Safari Watch OS 9)
1867.3 ms * +32%
Fossil Gen 6
Qualcomm Snapdragon Wear 4100+, 1024 (Odd Browser 1.0.3)
1702 ms * +38%
Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra GPS
Qualcomm Snapdragon Wear 4100, 1024 (Odd Browser 1.0.5)
1461 ms * +46%
Mozilla Kraken 1.1 - Total
Apple Watch Series 8
Apple S8, 1024 (Safari Watch OS 9)
71340.2 ms * -256%
Samsung Galaxy Watch5
Samsung Exynos W920, 1536 (Samsung Browser 1.2.)
20047 ms *
Average Samsung Exynos W920
  (18706 - 20047, n=2)
19377 ms * +3%
Samsung Galaxy Watch5 Pro
Samsung Exynos W920, 1536 (Samsung Browser 1.2.)
18706.2 ms * +7%
Oppo Watch 46 mm LTE
Qualcomm Snapdragon Wear 3100, 1024 (Free Browser for Wear OS 0.8.40)
17098 ms * +15%

* ... im mniej tym lepiej

Czas pracy na baterii - pięta achillesowa Watch5

Czas pracy na baterii to pięta achillesowa Galaxy Watch5. Jeśli wszystkie czujniki, pomiary i zawsze włączony wyświetlacz są aktywne, smartwatch nie wytrzymuje jednorazowo nawet 24 godzin. Po całym dniu normalnego użytkowania zegarek potrzebuje nieco soku, jeśli chcemy, by monitorował także nasz sen. Szczególnie jeśli planujesz korzystać z funkcji alarmu, konieczne staje się śledzenie, czy poziom baterii utrzyma się przez całą noc.

Jeśli zawsze włączony wyświetlacz jest wyłączony, zegarek był w stanie działać przez co najmniej 23 godziny bez konieczności ładowania, w tym, gdy śledziliśmy jednogodzinny spacer, co sprawia, że jest to minimalny czas pracy zegarka. Jeśli niektóre pomiary lub automatyczne wykrywanie aktywności są wyłączone, czas pracy na baterii jest wydłużony, ale wtedy zegarek jest też mniej "inteligentny"

Ładowanie smartwatcha odbywa się bezprzewodowo poprzez standard Qi. Do zegarka dołączona jest odpowiednia podkładka ładująca ze złączem USB-C, ale w pudełku nie ma zasilacza. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, Watch5 jest zdolny do szybkiego ładowania, a Samsung zaleca 25-watowy zasilacz Samsunga. Zarówno przy użyciu ładowarki 18-, jak i 65-watowej, zegarek Galaxy można naładować od 0 do 100 procent w ciągu 65 minut. Odwrotne ładowanie bezprzewodowe jest również możliwe z kompatybilnym smartfonem, ale zegarek zsuwa się nieco ze względu na zaokrąglony spód.

Zegarek Galaxy Watch5 można naładować od 0 do 100 procent w 65 minut
Zegarek Galaxy Watch5 można naładować od 0 do 100 procent w 65 minut
Odwrotne ładowanie bezprzewodowe jest również możliwe przy użyciu kompatybilnego smartfona
Odwrotne ładowanie bezprzewodowe jest również możliwe przy użyciu kompatybilnego smartfona

Za

+ Precyzyjne dane dotyczące zdrowia
+ Szeroki zakres funkcji
+ Jasny wyświetlacz
+ Duży wybór aplikacji

Przeciw

- Brak wsparcia dla systemu iOS
- Niektóre funkcje są dostępne tylko w smartfonach Samsung
- Żywotność baterii

Werdykt - świetny pakiet ogólny z wieloma funkcjami, ale małą baterią

W recenzji: Samsung Galaxy Watch5. Jednostka testowa dostarczona przez Samsung Niemcy.
W recenzji: Samsung Galaxy Watch5. Jednostka testowa dostarczona przez Samsung Niemcy.

Samsung Galaxy Watch5 potrafi niemal wszystko. Imponuje możliwością zapewnienia bardzo precyzyjnych pomiarów wielu parametrów życiowych: tętna, EKG i ciśnienia krwi. Szkoda tylko, że Samsung oferuje pomiar EKG i ciśnienia krwi tylko w połączeniu ze smartfonami Samsunga, co sztucznie ogranicza Watch5 w zakresie ważnych funkcji.

Ale zegarek inspiruje także w codziennym życiu, dzięki wzorowemu wyświetlaniu powiadomień i rozbudowanym opcjom odpowiedzi. W dostępnym wariancie LTE użyteczność zegarka rośnie jeszcze bardziej. Procesor sprawdzał się już w poprzedniku, czyli Watch4, i nie bije rekordów wydajności, ale zapewnia płynne działanie zegarka na co dzień, a model Pro też nie jest szybszy.

Jedynym problemem Samsunga Galaxy Watch5 jest czas pracy na baterii, który nie wytrzymuje nawet 24 godzin przy zawsze włączonym wyświetlaczu.

Jeśli po aktywnym dniu nie chcemy uzupełniać energii pomiędzy ładowaniami w celu śledzenia snu, to albo musimy wyłączyć bardzo dobry wyświetlacz always-on, albo wybrać większą wersję o średnicy obudowy 44 milimetrów, ponieważ ten model ma znacznie większą baterię, albo wybrać model Galaxy Watch5 Pro, który zawiera największą baterię w zestawieniu. Model Pro jest jednak znacznie grubszy i cięższy. Poza uniwersum Samsunga, Mobvoi TicWatch Pro 3 GPS oferuje również Wear-OS z wieloma aplikacjami i lepszym czasem pracy na baterii. Jeśli pominiemy Wear-OS, to Huawei Watch GT 3 Pro jest wartościową alternatywą, która oferuje pomiar EKG.

Cena i dostępność

Wersja Galaxy Watch5, którą testowaliśmy, to model 40 mm z opaską sportową, który ma MSRP 299 euro lub 279 USD. Można go skonfigurować bezpośrednio w sklepie Samsunga z różnymi wariantami kolorystycznymi, chociaż inni sprzedawcy, tacy jak Amazon lub Best Buy również mają dostępny Watch5.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Samsunga Galaxy Watch5 - Gdyby tylko nie bateria
Benedikt Winkel, 2022-10-11 (Update: 2022-10-11)