Notebookcheck Logo

Recenzja smartwatcha Samsung Galaxy Watch5 Pro - Po prostu wytrzymuje dłużej

Outdoor Professional Galaxy Watch5 Pro to pierwszy model Pro w uniwersum smartwatchy Samsunga. Dzięki dużej baterii i wytrzymałej tytanowej obudowie skierowany jest przede wszystkim do miłośników sportu i outdooru. Nasz test pokazuje, co sprawia, że Watch5 Pro jest Pro.
Accessory Gadget Smartwatch Wearable
Galaxy Watch5 Pro to wytrzymały, outdoorowy smartwatch Samsunga
Galaxy Watch5 Pro to wytrzymały, outdoorowy smartwatch Samsunga

Galaxy Watch5 Pro to pierwszy model pro w linii wearable firmy Samsung. Topowy model ma być szczególnie wytrzymały, ma mieć dłuższy czas pracy na baterii, dlatego jest szczególnie polecany sportowcom i miłośnikom outdooru. Istnieje tylko jeden rozmiar modelu 5 Pro o średnicy 45 milimetrów. Obudowa dostępna jest w kolorze czarnym i szarym. Wybór pasków jest bardziej kolorowy, przynajmniej w przypadku klasycznego zapięcia, gdzie możliwych jest pięć wariantów. Jeszcze bardziej kolorowo robi się dzięki programowi " Bespoke- konfiguratora online, który pomaga zindywidualizować części zegarka. Opaska D-Buckle Sport z tytanowym quick-release dostępna jest tylko w kolorze czarnym i szarym. Samsung oferuje również wersję LTE zegarka. Nasza próbka recenzencka ma szarą obudowę i szary pasek D-Buckle Sport i nie jest dostarczana z połączeniem komórkowym.

Samsung Galaxy Watch5 Pro
Procesor
Samsung Exynos W920 2 x 1.2 GHz, ARM Cortex-A55
Karta grafiki
Pamięć
1536 MB 
Matryca
1.36 cali 1:1, 450 x 450 pikseli 468 PPI, capacitive, AMOLED, refleksująca: tak, 60 Hz
Dysk twardy
16 GB eMMC Flash, 16 GB 
, 7.5 GB wolne miejsce
Złącza
NFC, Brightness Sensor, czujniki: Gyroscope, Barometer, Bioelectrical Impedance Analysis Sensor, Accelerometer, Electrical Heart Sensor, Optical Heart Rate Sensor
Łączność
802.11a/b/g/n (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 5.2, GPS
Akumulator
590 mAh litowo-polimerowy
Charging
wireless charging, fast charging / Quickcharge
System operacyjny
Google Wear OS 3
Inne
głośniki: Mono, charging cable, manual, One UI 4.5 / R920XXU1AVH6, 24 miesiące(y) gwarancji, ATM 5, IP 68, MIL-STD-810H, GNSS-Networks: GPS, Glonass, Beidou, Galileo, fanless, waterproof
Waga
46.5 g
Cena
429 PLN
Odnośniki

 

Obudowa i funkcje - Watch5 Pro jest wyposażony w tytanową obudowę

Metalowe zapięcie zegarka Galaxy Watch5 Pro wykazuje ślady użytkowania
Metalowe zapięcie zegarka Galaxy Watch5 Pro wykazuje ślady użytkowania

Obudowa Samsunga Galaxy Watch5 Pro wykonana jest z tytanu i ma szczotkowaną powierzchnię. Czucie materiału i jakość wykonania są doskonałe. Wrażenie to potęguje ciasne spasowanie dwóch przycisków po prawej stronie i ich bogaty dźwięk po naciśnięciu. 1,36-calowy wyświetlacz jest chroniony przez szkło szafirowe. Dodatkowo ramka wyraźnie wystaje ponad wyświetlacz i w ten sposób również go chroni. Ramka nie jest obrotowa, ale czujniki znajdujące się wewnątrz wykrywają ruchy, co skutkuje cyfrową użytecznością ramki.

Mikrofon znajduje się pomiędzy dwoma przyciskami po prawej stronie, a kolejny znajduje się nad złączem paska na górnej stronie. Głośnik znajduje się po lewej stronie obudowy. Spód smartwatcha zdominowany jest przez dużą ilość czujników. Nie potrzebuje on styków do ładowania, ponieważ bateria jest ładowana bezprzewodowo za pośrednictwem podkładki ładującej Qi.

Model Galaxy Watch5 Pro dostępny jest tylko w jednym rozmiarze o średnicy obudowy 45 milimetrów. Waży 76 gramów z opaską D-Buckle Sport na wadze testowej, a sama obudowa waży 47 gramów. Podczas testu zegarek nie doznał żadnych uszkodzeń. Jedynie tytanowa klamra opaski, która stale dotyka stołu lub laptopa podczas pisania na klawiaturze, dostała trochę śladów podczas użytkowania.

Obudowa zegarka Galaxy Watch5 Pro wykonana jest z tytanu, wyświetlacz chroni szkło szafirowe
Obudowa zegarka Galaxy Watch5 Pro wykonana jest z tytanu, wyświetlacz chroni szkło szafirowe
Po prawej stronie znajdują się dwa przyciski i mikrofon
Lewa strona pozostaje gładka, poniżej tytanu siedzi głośnik
Pod spodem mieści się wiele czujników
Opaska sportowa D-buckle posiada tytanowe szybkozłączki

Konfiguracja i obsługa - tylko z aplikacją Samsung Wear

Do konfiguracji wymagana jest aplikacja Samsung Wear, którą można pobrać ze sklepu Google Play. Na smartfonie powinna być zainstalowana co najmniej aplikacja Android 8. Łączenie z urządzeniami z systemem iOS nie jest możliwe. Aplikacja Wear jest przeznaczona dla wszystkich możliwych urządzeń wearables firmy Samsung. Jeśli zegarek zostanie wykryty, oprogramowanie musi załadować konkretną wtyczkę. Wszystkie sparowane urządzenia Samsunga są wymienione w aplikacji Wear.

Podstawowe ustawienia zegarka są wykonywane za pośrednictwem tej aplikacji. Wpływa to na powiadomienia poszczególnych aplikacji, dźwięki i wibracje, ustawienia wyświetlacza, czy nawet dostosowanie przycisków. Można też wybierać tarcze zegarka, zmieniać układ ekranu aplikacji, a także dostosowywać zawartość, np. układ kafelków. Połączenie z chmurą Samsunga w celu wykonania kopii zapasowej danych czy wdrożenie Samsung Pay - autorskiej usługi płatniczej producenta - również odbywa się za pośrednictwem tej aplikacji. Samsung tworzy tu także link do Google Play Store, który ma własne aplikacje dla smartwatchy z Wear OS. Samsung udostępnia jednak własny program - aplikację Samsung Health - do zbierania i analizowania danych fitness.

Po konfiguracji wiele ustawień jest możliwych także w samym smartwatchu. Chodzi nie tylko o ustawienia wpływające na wyświetlacz w zegarku, takie jak rozmiar czcionki czy aktywacja ekranu, ale także ustawienia w poszczególnych aplikacjach czy instalacja nowych aplikacji, które są możliwe bezpośrednio na Watch5 Pro. Na końcu każdego menu znajduje się przycisk "pokaż na smartfonie". Jego naciśnięcie automatycznie otwiera odpowiednie menu na sparowanym telefonie.


Obsługa Galaxy Watch5 Pro odbywa się za pomocą 1,36-calowego ekranu dotykowego, dwóch przycisków po prawej stronie obudowy oraz cyfrowej ramki. Maskownica nie obraca się jednak, lecz w obszarze pomiędzy wyświetlaczem a krawędzią obudowy zainstalowany jest czujnik. Gdy palec najeżdża na ten pierścień, zegarek przewija menu.

Funkcję przycisków można dostosować w aplikacji Wear. Możliwe jest nie tylko pojedyncze naciśnięcie, ale oprogramowanie rozpoznaje także podwójne naciśnięcia lub długie wciśnięcia. W ustawieniach fabrycznych pojedyncze naciśnięcie górnego przycisku zawsze prowadzi z powrotem do ekranu głównego. Długie naciśnięcie otwiera asystenta głosowego Bixby, a podwójne otwiera ostatnio używaną aplikację. Naciśnięcie dolnego przycisku powoduje cofnięcie się o jeden krok w każdym menu i aplikacji

Z ekranu głównego przesunięcie palcem od góry do dołu prowadzi do krótkiego menu o nazwie QuickPanel. Podobnie jak w smartfonach Android, można tu uzyskać dostęp do jasności wyświetlacza, zawsze włączonego wyświetlacza, połączeń Bluetooth i WLAN, trybu oszczędzania energii, funkcji latarki oraz różnych trybów, takich jak tryb samolotowy, tryb filmowy, tryb "nie przeszkadzać" czy tryb czasu uśpienia. Rozmieszczenie przycisków można dostosować do własnych potrzeb.

Przeciągnięcie od lewej do prawej prowadzi do powiadomień, na każdym kafelku wyświetlane jest powiadomienie, a po kliknięciu wiadomości otwiera się więcej szczegółów. Pomarańczowa kropka na ekranie głównym wskazuje, że otrzymano nieprzeczytane wiadomości. Przeciągnięcie od dołu do góry otwiera menu aplikacji ze wszystkimi zainstalowanymi aplikacjami. Układ programów można dostosować na zegarze i w aplikacji na smartfonie. Przeciągnięcie od prawej strony prowadzi do kafelków, które wyświetlają istotne informacje. Układ i zawartość można zmienić zarówno na zegarku, jak i w aplikacji. W ustawieniach fabrycznych Watch5 Pro zapewnia przegląd dziennych aktywności, menu treningowe, skład ciała, wartości snu, pogodę, kalendarz, ciśnienie krwi, EKG, puls i poziom stresu. Naciśnięcie na odpowiedni kafelek otwiera podmenu z większą ilością szczegółów

Nie ma widgetu dla aplikacji Samsung Wear, ale jest dla aplikacji Health. Wyświetla on jednak tylko kroki, które przeszedł. Kliknięcie na widżet otwiera aplikację.

Telefonia i powiadomienia - Watch5 Pro jest wzorcowy

Pod względem telefonii Galaxy Watch5 Pro jest wzorowym uczniem wśród smartwatchy. Połączenia przychodzące są niezawodnie odtwarzane na zegarku i można je odbierać bezpośrednio na zegarku, o ile zegarek jest połączony ze smartfonem. Jakość głosu jest dobra. Głośnik zegarka robi się wystarczająco głośny, a głos użytkownika jest przekazywany bez zakłóceń. Połączenia można również wykonywać z poziomu smartwatcha. Watch5 Pro wyświetla listy połączeń, a także całą książkę telefoniczną smartfona.

Podobnie dobrze smartwatch radzi sobie z powiadomieniami. W aplikacji Galaxy Wear każdy program na smartfonie można wybrać indywidualnie, aby wysyłał wiadomości push do zegarka. Powiadomienia docierają niezawodnie, a długie wiadomości, np. e-maile, nie są ucinane. Cała historia czatu jest wyświetlana na smartwatchu, gdy w komunikatorze, takim jak WhatsApp, wysłano kilka wiadomości. Zegarek wyświetla również emojis i zdjęcia; jedynie filmy nie są odtwarzane. Odpowiedzi są możliwe za pomocą predefiniowanych krótkich wiadomości, ale Watch5 Pro pozwala również na bardziej złożone odpowiedzi. Wprowadzanie danych jest możliwe za pomocą mowy, rozpoznawania narysowanych liter oraz klawiatury. Zegarek wyświetla na małym ekranie pełną klawiaturę QWERTY, a wejścia są zaskakująco dobre.

Asystent głosowy - Samsung pozwala wybrać między Bixby a Google Assistant

Samsung Galaxy Watch5 Pro ma głośniki i mikrofony, więc wszystkie warunki dla asystenta głosowego są dane. A Samsung wykorzystuje potencjał sprzętowy. Użytkownik ma do wyboru własnego asystenta producenta - Bixby oraz Asystenta Google. Oprogramowanie Google wydaje się przewyższać rozwiązanie Samsunga pod względem funkcjonalności dla wielu zapytań. Bixby również często zamykał się po otwarciu poprzez szybkie wybieranie, zanim udało się wypowiedzieć zapytanie do wyszukiwarki. Obaj asystenci mogą być obsługiwani równolegle na zegarku. Podczas gdy Bixby jest zainstalowany na zegarku od początku, asystent musi być najpierw zainstalowany i skonfigurowany. Alexa firmy Amazon nie może być pobrana z Playstore na zegarek.

Samsung Watch5 Pro obsługuje asystentów głosowych
Samsung Watch5 Pro obsługuje asystentów głosowych
Zegarek pozwala wybrać między Samsungiem Bixby a Asystentem Google
Zegarek pozwala wybrać między Samsungiem Bixby a Asystentem Google

Zdrowie i fitness - kompleksowa analiza dzięki czujnikowi BioActive Sensor firmy Samsung

Centralną platformą dla funkcji zdrowotnych Samsunga Galaxy Watch5 Pro jest aplikacja Samsung Health. Program zestawia wszystkie istotne dane na stronie głównej i zapewnia przegląd dziennej aktywności za pomocą znanych kółek - w przypadku Samsunga są to serca -, przebiegniętych kroków, przegląd dotychczasowych treningów, dane dotyczące snu, pulsu, poziomu stresu, składu ciała i nasycenia krwi tlenem. Kliknięcie na poszczególne elementy otwiera podmenu i daje przegląd kroków wykonanych w ostatnich dniach, tygodniach lub miesiącach.

Wyniki można porównywać za pośrednictwem społeczności Samsung. W zakładce Fitness, Samsung wymienia plany treningowe od różnych dostawców, takich jak Blesslife, Keep, 300Fit i własne oferty Samsung Health w różnych kategoriach. Możliwe są treningi biegowe, ale także ćwiczenia wzmacniające lub spalające tłuszcz. Plany treningowe mogą być zindywidualizowane pod względem czasu. Treningi są wizualizowane jako filmy na smartfonie, a zegarek mierzy obciążenie treningowe.

W zakładce Profil aplikacja wyświetla osobiste najlepsze czasy i zebrane odznaki. Dodatkowo podawane jest tygodniowe podsumowanie czasu aktywnego i czasu snu. Nie ma możliwości synchronizacji danych z Google Fit bez aplikacji innej firmy. Samsung Health można jednak połączyć z kontami Strava i Technogym

Do zbierania danych Samsung wykorzystuje tak zwany czujnik BioActive. Przetwarza on na jednym chipie optyczny pomiar tętna, elektryczny sygnał serca oraz analizę impedancji bioelektrycznej. Watch5 Pro może również mierzyć tlen we krwi za pomocą tego chipu i na jego podstawie obliczyć poziom stresu. Brakuje pomiaru temperatury skóry.

Aplikacja Samsung Heath umożliwia przegląd zebranych danych
Aplikacja Samsung Heath umożliwia przegląd zebranych danych
Dane są automatycznie synchronizowane między zegarkiem a aplikacją
Dane są automatycznie synchronizowane między zegarkiem a aplikacją
Naciśnięcie na wartości prowadzi w każdym przypadku do podmenu ze szczegółami
Naciśnięcie na wartości prowadzi w każdym przypadku do podmenu ze szczegółami
Możliwa jest synchronizacja z poszczególnymi aplikacjami firm trzecich
Możliwa jest synchronizacja z poszczególnymi aplikacjami firm trzecich
Oprogramowanie Samsung zapewnia dostęp do programów fitness
Oprogramowanie Samsung zapewnia dostęp do programów fitness
Wybrane programy pojawiają się w przeglądzie
Wybrane programy pojawiają się w przeglądzie

Cele aktywności - Watch5 Pro pokazuje skład ciała

Zarówno zegarek, jak i aplikacja Zdrowie wyświetlają stan realizacji celów aktywności w postaci danych i wykresów. Na wykresach kołowych zegarek Samsunga pokazuje przebyte kroki, czas w ruchu i spalone kalorie. Cele można indywidualizować w aplikacji. Dodatkowo zegarek informuje o całkowitym dystansie pokonanym w ciągu dnia oraz o pokonanych piętrach. Dane stają się jeszcze bardziej szczegółowe, więc zegarek wskazuje najbardziej aktywną godzinę w ciągu dnia, a aplikacja pokazuje na mapie obszar, w którym użytkownik był w ruchu. Poziom stresu jest również mierzony w ciągu dnia, a każda godzina jest graficznie klasyfikowana na pasku. Ponadto zegarek może zmierzyć i rozbić skład ciała na tkankę tłuszczową, mięśnie szkieletowe, masę tłuszczową i wodę w organizmie.

Częstość akcji serca, rytm serca i nasycenie krwi tlenem

Dużym plusem zegarka Samsunga jest możliwość pomiaru EKG i ciśnienia krwi. Pomiary te są jednak możliwe tylko w połączeniu z inną aplikacją - Samsung Health Monitor. Jest to problematyczne, ponieważ program ten działa tylko na smartfonach Samsunga. Zainstalowanie pliku APK na smartfonach innych producentów jest możliwe, ale program się nie uruchamia. Dlatego pomiar tych dwóch parametrów działa tylko na smartfonach Samsunga. Dokładność pomiaru ciśnienia krwi jest jednak przekonująca w porównaniu z naszym urządzeniem referencyjnym, Braun ExacFit 5 Connect. Wartości odbiegały o kilka mmHg tylko w dwóch z trzech pomiarów. Średnio wartości skurczowe z trzech pomiarów różnią się o 2,64 procent, a rozkurczowe o 8,07 procent.

Watch5 Pro mierzy również nasycenie krwi tlenem. Wartości te porównaliśmy również z urządzeniem referencyjnym, w tym przypadku pulsoksymetrem Braun 1. Wartości smartwatcha są przekonujące również w tej dyscyplinie, ponieważ odchylenie wynosi średnio 2,39 procent w trzech pomiarach, a wartości zegarka są w każdym przypadku niższe od wartości urządzenia referencyjnego.

Zbadaliśmy również dokładność pomiaru tętna w zegarku Galaxy Watch5 Pro. W tym przypadku wartości zostały porównane z wartościami z opaski piersiowej Polar H10 podczas jazdy rowerem. Odchylenie wynosi 3,64 procent dla tętna spoczynkowego, ale dla tętna wyczynowego wartości dzieli tylko 1,40 procent. Z jednym wyjątkiem, wartości zegarka są w każdym przypadku wyższe niż wartości opaski na klatkę piersiową. Ciekawe jest to, że pomiary zwykłego Watch5 bez Pro są znacznie dokładniejsze niż pomiary paska na klatkę piersiową, choć zainstalowane są te same czujniki. Sugeruje to nieco gorsze dopasowanie dużego modelu Pro na ramieniu testera.

Śledzenie snu - Dobre śledzenie snu Samsunga z wykrywaniem chrapania

Samsung Galaxy Watch5 Pro posiada funkcję śledzenia snu. Jeśli jest to pożądane, zegarek może śledzić puls i nasycenie tlenem w nocy. Niezawodnie wykrywa również fazy czuwania. Smartwatch rozróżnia różne fazy snu, takie jak sen REM, sen głęboki i sen lekki. Zegarek wskazuje zarówno całkowity czas snu, jak i czasy w poszczególnych fazach, a także procentowy udział faz w całkowitym czasie.

Oprogramowanie wyświetla sen i jego poszczególne części na różnych wykresach. Ponadto jakość snu jest oceniana za pomocą wartości snu. Wartość ta jest następnie klasyfikowana w odniesieniu do grupy wiekowej, a jej składniki są rozbijane. Oprogramowanie Samsung oferuje również wykrywanie chrapania w połączeniu ze smartfonem. Samsung ocenia zebrane dane w trenerze snu. Po tygodniu zachowanie podczas snu zostaje przypisane do pewnego schematu. Jeśli zegarek jest noszony w nocy przez ponad cztery tygodnie, Samsung chce zapewnić dalsze wskazówki dotyczące spokojnych nocy.

Na plus należy zaliczyć fakt, że większość danych dotyczących snu można przeglądać również na zegarku. Wiele innych urządzeń, nawet w tym przedziale cenowym, jak np Huawei Watch GT 3 Propodaje tylko czas snu na zegarku, a po szczegóły trzeba wyciągać smartfon. Choć Galaxy Watch5 Pro szeroko analizuje sen użytkownika, nie oferuje inteligentnego budzika, który uwzględniałby odpowiednią fazę snu.

Nagrywanie treningów - Watch5 Pro nagrywa automatycznie

Samsung Galaxy Watch5 Pro może śledzić wiele różnych sportów i treningów. Treningi można rozpocząć bezpośrednio na zegarku lub na smartfonie. Sport można również zmienić w trakcie trwającego treningu. W teście szczególnie spodobało nam się automatyczne wykrywanie treningów, które działa wyjątkowo niezawodnie. Po dziesięciu minutach w ruchu zegarek informuje nas, że wykrył i zapisał trening. Te dziesięć minut nie jest jednak stracone, ale zostało już zapisane ze wszystkimi ważnymi danymi. Zegarek niezawodnie i natychmiast wykrywa również przerwy, a trening jest wtedy kontynuowany, gdy użytkownik znów zacznie się ruszać - tak właśnie powinno być.

Wyświetlacz podczas treningu jest czytelny, a układ z wyświetlanymi danymi można dostosować w zależności od dyscypliny sportu. Istnieje również dostęp do muzyki. Dane dotyczące pulsu są wyświetlane graficznie zarówno jako liczba, jak i na pasku z kilkoma kolorowymi strefami. Dodatkowo zegarek wskazuje maksymalny i średni puls. W razie potrzeby zegarek zgłasza stan pośredni do części przeszłej z informacjami o czasie i pulsie po ustalonych czasach lub dystansach. Dane są wyświetlane na ekranie, jak również wypowiadane przez głośnik.

Ukończone treningi można przeglądać zarówno na zegarku, jak i na smartfonie. Ukończony dystans jest wyświetlany za pomocą liczb oraz jako mapa. Prędkość, wysokość i puls (wędrówka) mogą być również wyświetlane w formie graficznej. Dodatkowo wskazywane są poszczególne zakresy pulsu i czas w nich, a także puls regeneracyjny po treningu, czasy dla częściowych dystansów i inne szczegóły dotyczące treningu.

GNSS i Nawigacja - model Pro znajduje się z powrotem

Galaxy Watch5 Pro niezawodnie nawiguje za pomocą Google Maps
Galaxy Watch5 Pro niezawodnie nawiguje za pomocą Google Maps

Watch5 Pro nawiązuje połączenie z siecią satelitarną w ciągu kilku sekund od rozpoczęcia treningu. Ponieważ odpowiednie anteny są wbudowane w zegarek, nie jest do tego potrzebne parowanie ze smartfonem. Zapis trasy jest bardzo dokładny, co smartwatch Samsunga udowadnia podczas porównawczej jazdy na rowerze z Garminem Venu 2. Długość trasy jest bardzo podobna, a odwzorowanie na mapie w większości przypadków jest nawet dokładniejsze niż w zegarku Garmina.

Nawigacja jest również możliwa za pomocą zegarka. Z jednej strony można importować pliki GPX, które następnie można zapisać jako cele wycieczek pieszych lub rowerowych. Ukończone trasy mogą być również eksportowane jako pliki GPX. Ponadto Samsung po raz pierwszy w modelu Pro oferuje opcję nawigacji po ścieżce powrotnej, pod warunkiem, że funkcja ta została wcześniej aktywowana w ustawieniach treningu. Watch5 Pro może wtedy pokazać dokładną trasę, która została pokonana do punktu zwrotnego. Funkcja ta jest jednak dostępna tylko w przypadku wędrówek i jazdy na rowerze - nie dotyczy na przykład joggingu - i musi być uruchamiana specjalnie w ustawieniach każdego treningu

Na zegarku zainstalowane są również Mapy Google. Jeśli nawigacja zostanie uruchomiona na smartfonie, trasę można również zobaczyć na zegarku, a nawigacja może odbywać się za pomocą strzałek lub wizualizacji na mapie. Prowadzenie trasy można nawet uruchomić bezpośrednio na zegarku, o ile sparowany smartfon znajduje się w zasięgu Bluetooth.


Jazda próbna GNSS: Obejście jeziora
Jazda próbna GNSS: Obejście jeziora
Jazda próbna GNSS: Punkt zwrotny
Jazda próbna GNSS: Punkt zwrotny
Jazda próbna GNSS: Podsumowanie
Jazda próbna GNSS: Podsumowanie

Wyświetlacz - Galaxy-Watch staje się jasny, ale ma PWM

Struktura subpikselowa
Struktura subpikselowa

Sercem Galaxy Watch5 Pro jest 1,36-calowy wyświetlacz AMOLED, który dzięki swojej konstrukcji zachwyca idealnym poziomem czerni i świetnymi kontrastami. Ponadto panel jest bardzo jasny, dzięki czemu jest zawsze czytelny w codziennym użytkowaniu, nawet na zewnątrz w pełnym słońcu. Zmierzyliśmy maksymalną jasność 813 cd/m² z włączonym czujnikiem światła otoczenia i 583 cd/m² z wyłączonym czujnikiem.

W teście zauważyliśmy jednak PWM. Wyświetlacz migocze z niską częstotliwością 60 Hz. W codziennym użytkowaniu jest to jednak mniej problematyczne, niż w smartfonie, gdyż czas oglądania wyświetlacza zegarka jest znacznie krótszy. Nie udało nam się stwierdzić temporalnego ditheringu na panelu.

Smartwatch Galaxy posiada również zawsze włączony wyświetlacz, który można dostosować do swojego stylu. Szczególnie udany jest też tryb uśpienia, który dezaktywuje wyświetlacz w nocy i wycisza powiadomienia. Trzeba go dezaktywować poprzez naciśnięcie przycisku i potwierdzenie na wyświetlaczu, dzięki czemu nie zostanie on wyłączony przez pomyłkę w nocy. W codziennym użytkowaniu wyświetlacz aktywuje się poprzez przekręcenie nadgarstka lub dotknięcie. Czas reakcji jest bardzo dobry i nie ma pauzy do momentu, gdy można wprowadzić dane.

Wyświetlacz OLED w zegarku Galaxy Watch5 Pro jest zawsze czytelny
Wyświetlacz OLED w zegarku Galaxy Watch5 Pro jest zawsze czytelny

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 60 Hz

The display backlight flickers at 60 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) .

The frequency of 60 Hz is very low, so the flickering may cause eyestrain and headaches after extended use.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 17682 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Wydajność i czas pracy - Watch5 Pro spisywał się przekonująco

Galaxy Watch5 Pro bezproblemowo współpracuje ze słuchawkami Bluetooth
Galaxy Watch5 Pro bezproblemowo współpracuje ze słuchawkami Bluetooth

Samsung instaluje swój własny Exynos W920w Galaxy Watch5 Pro, który był już stosowany w poprzedniku Galaxy Watch4. Exynos bardzo dobrze wypada w benchmarkach, zwłaszcza w Sunspider i Mozilla Kraken 1.1, a pokonuje go tylko inny zegarek. Jednak Galaxy Watch5 Pro wypada słabiej w benchmarku Google Octane V2.

W codziennym użytkowaniu wydajność zegarka jest przekonująca. Wprowadzanie danych może odbywać się płynnie, nie ma też zacięć podczas przesuwania między różnymi mapami ani długiego oczekiwania podczas otwierania aplikacji. Tylko instalacja aplikacji ze Sklepu Play zajmuje trochę czasu, co może być spowodowane powolną pamięcią masową eMMC. Przynajmniej zegarek oferuje 7,5 GB wolnej pamięci w ustawieniach fabrycznych. To pozostawia wystarczająco dużo miejsca na liczne aplikacje ze Sklepu Google Play lub na zdjęcia i muzykę, które można przechowywać lokalnie na zegarku. Możliwe jest również zapisywanie albumów i list odtwarzania do odtwarzania w trybie offline za pomocą usług streamingowych, takich jak Spotify

W ten sposób zegarek może zapewnić rozrywkę bez połączenia ze smartfonem, na przykład podczas treningów. Połączenie z różnymi słuchawkami Bluetooth działało w teście bezproblemowo. Urządzenia Samsunga mogą również sterować z poziomu zegarka funkcjami specjalnymi, takimi jak tłumienie hałasu. Dzięki wbudowanemu NFC, zegarek może być również używany do płatności, o ile sparowany smartfon znajduje się w pobliżu. Watch5 Pro obsługuje Samsung Pay i Google Wallet. Samsung Pay nie działał jednak na smartfonach innych niż Samsung.

Octane V2 - Total Score
Mobvoi TicWatch Pro 3 LTE
Qualcomm Snapdragon Wear 4100, 1024 (Free Browser for Wear OS 0.8.40)
3308 Points +64%
Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra GPS
Qualcomm Snapdragon Wear 4100, 1024 (Odd Browser 1.0.5)
3290 Points +63%
Fossil Gen 6
Qualcomm Snapdragon Wear 4100+, 1024 (Odd Browser 1.0.3)
2752 Points +36%
Samsung Galaxy Watch4 LTE 40
Samsung Exynos W920, 1536 (Odd Browser 1.0.2)
2166 Points +7%
Average Samsung Exynos W920
  (1990 - 2166, n=3)
2060 Points +2%
Samsung Galaxy Watch5 Pro
Samsung Exynos W920, 1536 (Samsung Browser 1.2.)
2023 Points
Fossil GEN 5 LTE
Qualcomm Snapdragon Wear 3100, 1024 (Free Browser for Wear OS 0.8.40)
1821 Points -10%
Oppo Watch 46 mm LTE
Qualcomm Snapdragon Wear 3100, 1024 (Free Browser for Wear OS 0.8.40)
1730 Points -14%
Motorola Moto 360 (2020)
Qualcomm Snapdragon Wear 3100, 1024 (Free Browser for Wear OS 0.8.40)
1522 Points -25%
Apple Watch Series 8
Apple S8, 1024 (Safari Watch OS 9)
838 Points -59%
Sunspider - 1.0 Total Score
Oppo Watch 46 mm LTE
Qualcomm Snapdragon Wear 3100, 1024 (Web Browser for Wear OS 1.1.201123)
4139 ms * -36%
Samsung Galaxy Watch5 Pro
Samsung Exynos W920, 1536 (Samsung Browser 1.2.)
3048.2 ms *
Motorola Moto 360 (2020)
Qualcomm Snapdragon Wear 3100, 1024 (Free Browser for Wear OS 0.8.40)
2997 ms * +2%
Average Samsung Exynos W920
  (2730 - 3048, n=3)
2861 ms * +6%
Samsung Galaxy Watch4 LTE 40
Samsung Exynos W920, 1536 (Odd Browser 1.0.2)
2804 ms * +8%
Fossil GEN 5 LTE
Qualcomm Snapdragon Wear 3100, 1024 (Free Browser for Wear OS 0.8.40)
2289 ms * +25%
Apple Watch Series 8
Apple S8, 1024 (Safari Watch OS 9)
1867.3 ms * +39%
Fossil Gen 6
Qualcomm Snapdragon Wear 4100+, 1024 (Odd Browser 1.0.3)
1702 ms * +44%
Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra GPS
Qualcomm Snapdragon Wear 4100, 1024 (Odd Browser 1.0.5)
1461 ms * +52%
Mobvoi TicWatch Pro 3 LTE
Qualcomm Snapdragon Wear 4100, 1024 (Free Browser for Wear OS 0.8.40)
925 ms * +70%
Mozilla Kraken 1.1 - Total
Apple Watch Series 8
Apple S8, 1024 (Safari Watch OS 9)
71340.2 ms * -281%
Motorola Moto 360 (2020)
Qualcomm Snapdragon Wear 3100, 1024 (Free Browser for Wear OS 0.8.40)
21266 ms * -14%
Average Samsung Exynos W920
  (18706 - 20047, n=2)
19377 ms * -4%
Samsung Galaxy Watch5 Pro
Samsung Exynos W920, 1536 (Samsung Browser 1.2.)
18706.2 ms *
Oppo Watch 46 mm LTE
Qualcomm Snapdragon Wear 3100, 1024 (Free Browser for Wear OS 0.8.40)
17098 ms * +9%
Mobvoi TicWatch Pro 3 LTE
Qualcomm Snapdragon Wear 4100, 1024 (Free Browser for Wear OS 0.8.40)
8710 ms * +53%

* ... im mniej tym lepiej

Czas pracy na baterii - model Pro firmy Samsung wytrzymuje dłużej

Dzięki 590 mAh, Galaxy Watch5 Pro ma największą baterię, jaką Samsung zainstalował do tej pory w wearable. Model Pro osiąga więc znacznie lepsze czasy pracy niż zwykły Watch5, ale wciąż daleko mu do tych, które oferują inni producenci. Gdy wszystkie czujniki i wyświetlacz Always-On są włączone, smartwatch wytrzymuje dwa dni i noc pomiędzy nimi - bez sesji sportowych. Przy wyłączonym wyświetlaczu Always-On w teście z 35-minutowym treningiem możliwe były dwa dni i dwie noce ciągłego użytkowania, zanim zegarek trzeba było naładować z pozostałym ładunkiem na poziomie ośmiu procent. To minimalny czas pracy na baterii; rzadsze pomiary, synchronizacje i wyłączenie na przykład automatycznego zapisu treningu dają duży potencjał oszczędzania energii

Smartwatch jest ładowany bezprzewodowo za pośrednictwem standardu Qi. Możliwe jest też odwrotne ładowanie bezprzewodowe z odpowiednim smartfonem, ale zegarek szybko się zsuwa ze względu na zaokrąglony spód. Samsung reklamuje szybkie ładowanie w nowej generacji Watch5. Niemniej jednak ładowanie od 10 do 100 procent zajmuje w teście 1 godzinę i 33 minuty. Ładowanie zakończyło się więc o dwanaście minut szybciej niż wskazywało na to wskazanie, które pojawiło się na wyświetlaczu podczas ładowania. Czas ten został osiągnięty zarówno przy użyciu 18-watowego zasilacza Google, jak i 65-watowego zasilacza Honor. Do szybkiego ładowania Samsung zaleca 25-watową ładowarkę Samsunga. Czy wraz z nią poprawiają się czasy ładowania nie można tutaj zweryfikować.


Samsung Galaxy Watch5 Pro ładuje się bezprzewodowo poprzez standard Qi
Samsung Galaxy Watch5 Pro ładuje się bezprzewodowo poprzez standard Qi

Za

+ bogaty zakres funkcji
+ bardzo dobre wykonanie i wyczucie materiału
+ kolorowy, jasny wyświetlacz
+ duży wybór aplikacji

Przeciw

- niewielki czas pracy na baterii
- pomiar ciśnienia krwi i EKG tylko w przypadku smartfonów Samsunga
- funkcje rozłożone na kilka aplikacji
- brak możliwości połączenia z iOS

Werdykt - optyka i bateria robią różnicę

W recenzji: Samsung Galaxy Watch5 Pro. Urządzenie do testów dostarczone przez Samsung Niemcy.
W recenzji: Samsung Galaxy Watch5 Pro. Urządzenie do testów dostarczone przez Samsung Niemcy.

Zestaw funkcji Samsunga Galaxy Watch5 Pro jest imponujący. Doskonale radzi sobie z codziennymi zadaniami, takimi jak telefonia i powiadomienia. Szczególnie opcje odbierania połączeń za pomocą łatwej w obsłudze klawiatury wyróżniają go na tle wielu rywali. Funkcje fitness smartwatcha są równie rozbudowane, a pomiary EKG i ciśnienia krwi szczególnie wyróżniają zegarek Galaxy. Szkoda, że Samsung ogranicza te funkcje i udostępnia je tylko dla użytkowników smartfonów Samsunga. Przecież pomiary Watch5 Pro przekonują w odpowiednich testach porównawczych z urządzeniami referencyjnymi.

Watch5 Pro nie popełnia błędów, jednak zaletą modelu Pro jest jedynie większa bateria, tytanowa obudowa oraz nawigacja way-back w dwóch sportach

Zmiany w stosunku do zwykłego, tańszego Watch5, ale także w stosunku do poprzednika Watch4 są więc utrzymane w wąskich granicach. Jeśli szukacie klasycznego smartwatcha z dłuższym czasem pracy na baterii, to powinniście przyjrzeć się m.in Huawei Watch GT 3 Pro. Również on przekonuje szlachetną obudową z tytanu, ale opcje reakcji są ograniczone. Certyfikowana funkcja EKG została dodana w aktualizacji.

Cena i dostępność

Samsung Galaxy Watch5 Pro w testowanej wersji z opaską sportową D-Buckle ma sugerowaną cenę detaliczną 469 euro. Wersja LTE z tą samą opaską kosztuje 519 euro. W przypadku pominięcia opaski z tytanowym quick-release, ceny zaczynają się od 429 euro.

Galaxy Watch5 Pro jest dostępny bezpośrednio na stronie Samsung, ale także u innych sprzedawców, takich jak Amazon lub Cyberport.


Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja smartwatcha Samsung Galaxy Watch5 Pro - Po prostu wytrzymuje dłużej
Benedikt Winkel, 2022-10- 7 (Update: 2024-05-28)