Notebookcheck Logo

Test Microsoft Surface Pro 4

17/01/2016

Surface Pro 4 firmy Microsoft to urządzenie hybrydowe (tablet mogący służyć także jako laptop), które przyćmiło dotychczasowe komputery tego typu. Niektórzy twierdzą nawet, że może on "wykończyć" tradycyjne notebooki. Czy jest on rzeczywiście tak dobry, jak o nim się mówi?

Obudowa

Microsoft Surface Pro 4

Microsoft Surface Pro to sprzęt, na którego pomysł można było wpaść, obserwując rozwój dwóch klas urządzeń – tabletów i laptopów. Te pierwsze stają się coraz większe i wydajniejsze, a drugie – coraz bardziej smukłe i mobilne. Surface Pro 4 jest takim właśnie wydajnym tabletem, który w połączeniu z przypinaną klawiaturą z powodzeniem może zastępować tradycyjny laptop. Jest przy tym tabletem z najwyższej półki, potwierdzeniem czego jest choćby użycie wyśmienitych materiałów konstrukcyjnych.

Ale po kolei, najpierw skupmy się na wyglądzie. Zarzut, że wszystkie tablety wyglądają tak samo, z pewnością nie dotyczy Surface Pro 4. Rzadko spotykane proporcje 3:2 i srebrny, metalowy korpus przykuwają wzrok. Zgrabnie wyprowadzone na krawędziach obudowy otwory wentylacyjne, szklane logo producenta i składana stopka to kolejne elementy, które sprawiają, że w pierwszym kontakcie z tą maszyną nie śpieszno do uruchamiania systemu.

Choć poprzednik – Pro 3 – nie był dostępny na naszym rynku, warto zrobić małe porównanie. Oba tablety mają te same wymiary, jeśli chodzi o wysokość i szerokość. Czwarta generacja jest jednak nieco cieńsza (poniżej 9 mm), nieco lżejsza i dzięki węższej ramce pozwala na zmieszczenie ekranu o przekątnej 12,3 cala a nie 12 cali. Ocena lekkości tabletu Microsoftu zależy od tego, czy porównujemy go do urządzeń o takiej samej konstrukcji (tablety) czy porównywalnej wydajności (laptopy). Jak na tablet nawet te ok. 0,8 kg to sporo i trudno myśleć np. o dłuższym trzymaniu go w jednej ręce. Ale już w porównaniu do notebooków Surface Pro 4 jest wyraźnie bardziej mobilny i nawet po wrzuceniu go do plecaka razem z zasilaczem i klawiaturą ciężar jest niemal nieodczuwalny.

A jak jest z solidnością? Zwarta konstrukcja z magnezu i ukryty za hartowanym szkłem ekran sprawiają wrażenie monolitu. Po prostu nic się nie ugina i nie skrzypi. Na początku zastanawiająca może się wydawać stabilność odchylanej nóżki i trzymających ją zawiasów. Ale i ona jest całkiem porządnym kawałkiem metalu. W zależności od tego, jak chcemy korzystać z Surface Pro 4, możemy regulować podstawę od pozycji bliskiej pionowi, aż po ustawienie niemal zupełnie poziome.

W związku z konstrukcją urządzenia nie dziwi fakt, iż nie ma dostępu do wnętrza obudowy. Wszelkie wymiany i konserwacje podzespołów możliwe są więc tylko w serwisie. Oznacza to też, że ostateczna konfiguracja każdego egzemplarza jest ustalana w fabryce.

Oprócz wyłącznika i regulacji głośności na krawędziach obudowy udało się zmieścić jeszcze kilka złączy. Po jednej stronie mamy gniazdo audio, a po drugiej mini DisplayPort, pełnowymiarowe USB 3.0, port Surface Connect i ukryte pod stopką gniazdo kart microSD. Na spodzie jest jeszcze magnetyczne złącze służące do przypięcia klawiatury Type Cover.

I znów ocena takiego zestawu portów zależy od punktu odniesienia. Jak na tablet jest naprawdę dobrze, ale przy porównaniu do ultrabooków nie wygląda to już tak imponująco. Jednak widać, że pomyślano o tych, którzy potrzebują więcej złączy. Po pierwsze, w niepozornym, ważącym niewiele ponad 200 g zasilaczu udało się zintegrować port USB (ponoć nie dotyczy to wersji z procesorem Core m). Nawet jeśli służy on tylko do ładowania innych urządzeń, to przydatny dodatek. A po drugie, zamiast zasilacza do złącza Surface Connect możemy podłączyć stację Surface Dock. Nie jest ona tania, ale solidnie wykonana i, co najważniejsze, daje nam dwa złącza mini DisplayPort, gniazdo LAN (Gigabit Ethernet), wyjście audio i cztery porty USB 3.0.

góra: regulator siły dźwięku
góra: regulator siły dźwięku
dół
dół
lewy bok: gniazdo audio, miejsce na pióro
lewy bok: gniazdo audio, miejsce na pióro
prawy bok: czytnik kart microSD, port Surface Connect (ładowanie), USB 3.0, mini DisplayPort
prawy bok: czytnik kart microSD, port Surface Connect (ładowanie), USB 3.0, mini DisplayPort

Osprzęt

podświetlona klawiatura
podświetlona klawiatura

Podstawowym sposobem kontrolowania interfejsu w Surface Pro 4 jest dotyk. Możemy mu wydawać polecenia palcami (do 10 punktów nacisku jednocześnie) lub będącym w zestawie piórem Surface, mocowanym za pomocą naprawdę silnego magnesu z boku obudowy. Czułość warstwy dotykowej stoi na wysokim poziomie. Przyznam, że bardzo szybko przyzwyczaiłem się do możliwości pacnięcia elementów wyświetlanych na ekranie. Często jest to po prostu szybsze i bardziej intuicyjne, niż inne sposoby interakcji z systemem. 

Piórko daje jednak dużo większe możliwości. Wymienię choćby możliwość robienia odręcznych notatek, precyzyjnej pracy z grafiką czy wygodną obsługę programów do zapisu nutowego. Grafików ucieszy informacja, że rysik został ulepszony w stosunku do poprzedniej generacji. Teraz wykrywa 1024 zamiast wcześniejszych 256 poziomów nacisku i choć to nadal o połowę mniej, niż w produktach firmy Wacom, precyzja działania jest naprawdę świetna. Pióro zyskało gumowy czubek, co sprawia, że opór podczas pisania jest bliski odczuciom towarzyszącym pisaniu na papierze. A na drugim końcu znajduje się gumowy przycisk pełniący trzy role. Możemy nim wygumkować to, co napisaliśmy lub namalowaliśmy, jednokrotne przyciśnięcie uruchamia OneNote, a dwukrotne kliknięcie pozwala na wykonanie zrzutu ekranu. Ciekawym akcesorium dla grafików jest zestaw zróżnicowanych końcówek do pióra.

Prawdziwym urządzeniem hybrydowym Surface Pro staje się jednak dopiero po dokupieniu i podłączeniu do niego Type Cover. To dostępne w kilku kolorach połączenie osłony na wyświetlacz z klawiaturą daje funkcjonalność podobną jak w tradycyjnych notebookach. Choć osłona ta jest bardzo cienka, udało się w jakiś sposób zintegrować w niej fizyczne, klikalne, a do tego podświetlane klawisze.  Klawiatura jest bardzo przydatnym dodatkiem, ale warto wiedzieć, że priorytetem była mobilność. Klawiatura zwiększa masę tabletu tylko o ok. 0,3 kg. Nie staje się on też odczuwalnie grubszy. Sztywność powierzchni klawiatury i charakterystyka pracy klawiszy są jednak przeciętne. To klasyczna sytuacja „coś za coś”.

Regulowane pięciostopniowo podświetlenie jest zaletą dla każdego, kto nie jest mistrzem w pisaniu bezwzrokowym. Klawisze mają odpowiednie rozmiary i są intuicyjnie rozłożone. Szkoda tylko, że do zmiany działania klawiszy funkcyjnych wystarczy wciśnięcie „Fn”. Można więc przez przypadek sprawić, że zamiast wcisnąć np. F5, wywołujemy funkcję multimedialną. I tylko pewną pomocą jest tu dioda sygnalizacyjna na „Fn”. Poniżej klawiszy znalazło się jeszcze miejsce na ulepszony w stosunku do poprzedniej generacji gładzik. Teraz jest on większy i ma szklaną, a nie plastikową, powierzchnię. Płytka ma dobre właściwości ślizgowe a zintegrowane z nią przyciski myszy dają dobrą odpowiedź i nie są zbyt głośne.

Warto zauważyć jeszcze jeden fakt. Surface Pro 4  średnio wygodnie trzyma się na kolanach, zwłaszcza z podłączoną klawiaturą. Nóżka tabletu wymaga bowiem stabilnego podłoża, a ciężaru tabletu w żaden sposób nie równoważy Type Cover. Jeszcze raz widać, jak trudna jest sztuka kompromisu. Twórcom z Microsoftu ewidentnie bliżej tu do rozwiązań znanych z tabletów, niż laptopów. Gdy już postawimy Pro 4 na stole albo weźmiemy go w dłoń, docenimy jego poręczność.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

paleta kolorów a przestrzeń sRGB
paleta kolorów a przestrzeń sRGB
foto z tylnej kamery
foto z tylnej kamery

Jak już wspominałem, ekran ma nietypowe w dzisiejszych czasach proporcje 3:2.  Dzięki temu jest on jednak bliski notatnikowi i równie wygodnie korzysta się z niego w pionie oraz poziomie. Nad wyraz dobrze prezentują się też multimedia. To zasługa wysokiej jakości obrazu zapewnianej przez panel o przekątnej 12,3 cala i rozdzielczości aż 2736 x 1824 pikseli. Obraz jest bardzo ostry, ale dobrze, że w Windows 10 całkiem sprawnie (choć nadal nie idealnie) działa funkcja skalowania. Dzięki niej można dostosować do swoich preferencji wielkość czcionek i elementów wyświetlanych na ekranie.

365
cd/m²
377
cd/m²
384.1
cd/m²
376.3
cd/m²
390.8
cd/m²
379.5
cd/m²
370.6
cd/m²
363.3
cd/m²
362.5
cd/m²
podświetlenie ekranu
Samsung SDC3853 / 123YL01-001
maksimum: 390.8 cd/m² (Nits) średnia: 374.3 cd/m²
rozświetlenie: 93 %
kontrast: 1056:1 (czerń: 0.37 cd/m²)69.7% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
97.5% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
67.5% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Przykryta błyszczącą szybą matryca została wyprodukowana przez Samsunga  w technologii IPS. Zapewnia ona wysoką jasność, głęboki kontrast i bardzo szerokie kąty widzenia. Nie gorzej wypada odwzorowanie kolorów; gamut niemal w pełni pokrywa przestrzeń barw sRGB. Muszę przyznać, że to jeden z najlepszych wyświetlaczy w sprzęcie mobilnym spośród tych, które miałem okazję testować.

Osiągi

Testowany był model z procesorem Core i5-6300U, 8 GB RAM-u i SSD o pojemności 256 GB. To konfiguracja zdająca się zapewniać odpowiedni kompromis pomiędzy wydajnością a ceną sprzętu.

Intel Core i5-6300U należy do aktualnie najnowszej generacji procesorów – Skylake. To dwurdzeniowa jednostka obsługująca Hyper-Threading, a więc mogąca liczyć cztery wątki jednocześnie. Podstawowe taktowanie to 2,4 GHz a w trybie Turbo Boost może ono wzrosnąć do maksymalnie 3 GHz. Jest to więc procesor szybszy, niż podstawowy Core i5 szóstej generacji, czyli i5-6200U. Implementacja większej liczby zawansowanych instrukcji Intela pozwala też uzyskać zgodność z Intel vPro.  CPU cechuje się TDP na poziomie 15 W, właściwym raczej dla ultrabooków, a nie tabletów.

Przekroczenie 300 punktów w teście CineBench R15 pozwala uznać i5-6300U za dosyć wydajny układ. Co ważne, może on pracować w Surface Pro 4 z pełną wydajnością. Dopiero jednoczesne ekstremalne obciążenie CPU i GPU za pomocą FurMarka i Prime95 sprawia, że zaczyna występować zjawisko throttlingu.

Choć procesory szóstej generacji obsługują pamięć DDR4, nie zdecydowano się na jej zastosowanie w Surface Pro 4. Recenzowany egzemplarz posiadał wlutowane 8 GB pamięci typu DDR3, pracujące w trybie dual channel. Dostępne są też warianty z 4 i 16 GB pamięci RAM.

W procesorze zintegrowano układ graficzny kolejnej generacji, Intel HD Graphics 520. Lekko podniesione zegary dodają kolejne punkty w benchmarkach, ale nadal nie jest to demon szybkości obliczeń 3D. Za to z zdań takich jak wyświetlanie obrazu, również w bardzo wysokich rozdzielczościach, i to przy niewielkim zużyciu energii, wywiązuje się znakomicie.

PCMark 7
3DMark 11
3DMark Cloud Gate
3DMark Fire Strike
3DMark Ice Storm
3DMark Sky Diver
3DMark Vantage
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z GPU
GPU-Z
HWiNFO
NovaBench
partycje
PassMark
Super PI
wPrime
 
 
3DMark Vantage P Result
5722 pkt.
3DMark 11 Performance
1531 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
55301 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
5942 pkt.
3DMark Fire Strike Score
853 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
6030 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
13564 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
5869 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.34 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
3.37 Points
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
122 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
306 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
40.05 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
97.8 %
Pomoc

Nie lada gratką jest zastosowany dysk SSD produkcji Samsunga. Magazyn PM951 o pojemności 256 GB ma formę karty M.2 2280, posiada interfejs PCIe 3.0 x4 i wykorzystuje protokół NVMe. Przekłada się to na szalone wyniki testów wydajności. Transfer sekwencyjny w odczycie z dużym zapasem przekracza 1 GB/s, a w operacjach na małych plikach IOPS przekracza 250000. Łyżką dziegciu w tej beczce miodu są wyraźnie niższe wartości w zapisie. Ich wartość tradycyjnie zależy od pojemności dysku. Dostępne w Surface Pro 4 SSD o pojemności 128 GB będą więc wolniejsze w zapisie a wariant o pojemności 512 GB będzie jeszcze szybszy. Niemniej jednak pamięć dyskowa testowanego tabletu działa niewiarygodnie wręcz szybko. 

Warto przy tym wiedzieć, że część użytkowników skarży się na to, że dyski w ich Surface Pro 4 pracują z szybkością niższą od zakładanej. W takich sytuacjach przydatne jest ściągnięcie i zainstalowanie sterownika NVMe ze strony Samsunga.

AS SSD
AS SSD
AS SSD (IOPS)
AS SSD (IOPS)
CrestalDiskMark
CrestalDiskMark
Samsung MZFLV256 NVMe
przesył danych (minimum): 386.6 MB/s
przesył danych (maksimum): 888 MB/s
przesył danych (średnio): 846 MB/s
czas dostępu: 0 ms
szybkość interfejsu: 78.2 MB/s
obciążenie procesora: 5.2 %

Gry

Mając na uwadze charakterystykę urządzenia, nie zdecydowałem  się na testy gier. Surface Pro 4 spokojnie poradzi sobie z prostymi umilaczami czasu, ale na pewno nie został stworzony z myślą o sprawdzających każdy najnowszy tytuł graczach. Jeśli jednak ktoś myśli nad wykorzystaniem tabletu w takim celu, powinien poważnie rozważyć zakup najmocniejszej konfiguracji z procesorem Core i7. Jest w nim bowiem zintegrowany naprawdę żwawy układ graficzny Intel Iris Graphics 540, posiadający dwukrotnie więcej jednostek cieniujących.

Wpływ na otoczenie

Hałas

Tu dochodzimy do punktu, w którym przychodzi zapłacić cenę za wydajne podzespoły zamknięte w nieprawdopodobnie kompaktowej obudowie. Albowiem gdy  Surface Pro 4 pracuje bezgłośnie na co dzień, to jednostka centralna, spotykając się z dużym obciążeniem, uruchamia wiatraczek a ten pracuje naprawdę głośno. Inaczej mówiąc, praca biurowa, przeglądanie Internetu, nawet obejrzenie filmu na YouTube'ie będzie oznaczać kompletną ciszę ze strony tabletu Microsoftu. Ale już zadania, których odpowiednikiem są benchmarki sprawdzające maksymalną wydajność procesora czy grafiki, przełożą się na donośny szum o natężeniu przekraczającym 40 decybeli i o zwracającej uwagę barwie dźwięku. Każdy, kto szuka maszyny zupełnie cichej, powinien więc rozważyć ograniczenie wymagań co do mocy obliczeniowej i wybrać chłodzony pasywnie wariant Surface Pro 4 z jednostką centralną Intel Core m3.

Hałas

luz
30 / 30 / 30 dB
HDD
30 dB
obciążenie
35.5 / 41.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
temperatury podzespołów w teście obciążeniowym
pod obciążeniem

Temperatury

Większych zastrzeżeń nie można mieć za to do temperatury obudowy Surface Pro 4. W zależności od scenariusza użytkowania, tablet nie osiąga nawet 30 stopni, gdy nie jest przesadnie męczony, lub nagrzewa się do maksymalnie 39 stopni po pewnym czasie działania pod bardzo dużym obciążeniem. Pamiętajmy też, że w tego typu urządzeniu wszystkie komponenty są ukryte za ekranem, więc gdy piszemy coś na klawiaturze lub kontrolujemy komputer za pomocą rysika, nasze dłonie nie stykają się bezpośrednio ze źródłem ciepła.

w stresie
 38.2 °C39.4 °C37 °C 
 34 °C36.1 °C31.8 °C 
 36.6 °C38.8 °C35 °C 
maks. w ogóle: 39.4 °C
średnia: 36.3 °C
37.8 °C38.9 °C37.3 °C
34.1 °C37.3 °C33.2 °C
34.4 °C34.7 °C34.2 °C
maks. w ogóle: 38.9 °C
średnia: 35.8 °C
zasilacz  41.6 °C | temperatura otoczenia 19 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 36.3 °C / 97 F, compared to the average of 30 °C / 86 F for the devices in the class Tablet.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39.4 °C / 103 F, compared to the average of 33.7 °C / 93 F, ranging from 20.7 to 53.2 °C for the class Tablet.
(+) The bottom heats up to a maximum of 38.9 °C / 102 F, compared to the average of 33.2 °C / 92 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.6 °C / 83 F, compared to the device average of 30 °C / 86 F.

Głośniki

Tablet Microsoftu gra naprawdę nieźle. Głośniki siłą rzeczy muszą być filigranowe a pomimo to Surface Pro 4 może donośnym i czystym dźwiękiem zawstydzić niejeden laptop. Zna jednak swoje miejsce w szeregu i nie ma obawy, że np. dudniący, soczysty bas wytrąci nam urządzenie z ręki. Na to już skromne membrany mają zdecydowanie za mało pary.

Wydajność akumulatora

Schowany we wnętrzu akumulator ma pojemność nieco ponad 38 Wh. Pomiar czasu  działania bez zasilacza skończył się w trybie oszczędzania energii po dwunastu godzinach a w scenariuszu przeglądania Internetu przekroczył nieznacznie siedem godzin. Moim zdaniem to bardzo dobre osiągi, lecz po raz kolejny ocena może zależeć od tego, czy porównujemy  Surface Pro 4 do tabletów czy do laptopów. Bo choć tablety potrafią dłużej pracować na akumulatorze, ich skromny odsetek dysponuje parametrami porównywalnymi z testowanym Surface Pro z Core i5.

Wydajność akumulatora
luz
11h 56min
sieć przez WLAN
7h 03min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 4 / 4.5 / 5 W
obciążenie midlight 11.5 / 31 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Microsoft Surface Pro 4
Microsoft Surface Pro 4

Szkoda, że dopiero w czwartej generacji Surface Pro trafił na nasz rynek. Jest to naprawdę nietuzinkowe urządzenie, którym Microsoft wyznacza kierunki rozwoju innym producentom sprzętu mobilnego. Posiada on większe możliwości i większą wydajność, niż większość tabletów, a jednocześnie jest bardziej poręczny, niż laptopy. W świetnie wykonanej i przyciągającej wzrok efektownym wzornictwem obudowie mieszczą się przepiękny ekran o wysokiej rozdzielczości i praktycznych proporcjach oraz bardzo wydajne podzespoły. Procesor jest równie szybki, jak w laptopach, a SSD wykorzystujący PCIe 3.0 x4 imponuje transferami. Ceną, jaką płaci się za mocny procesor, jest dosyć głośna praca pod dużym obciążeniem. Dobrze przynajmniej, że temperatura obudowy utrzymuje się na umiarkowanym poziomie.

Jeśli zależy nam na ciszy, możemy zdecydować się na chłodzony pasywnie wariant z procesorem Core m3. A jeśli od kultury pracy wyżej cenimy moc obliczeniową, do wyboru jest jeszcze wersja z Core i7 i odczuwalnie wydajniejszą grafiką Iris Graphics 540.

Wśród wielu dostępnych akcesoriów obowiązkowym zakupem jest Type Cover. Nawet jeśli z tabletu z podpiętą magnetycznie klawiaturą nie do końca wygodnie korzysta się na kolanach, to pisze się niemal równie komfortowo, jak na laptopie. Dodatkową funkcją Type Cover jest ochrona ekranu podczas transportu. Standardowym wyposażeniem jest za to pióro Surface. Kusi ono osoby pracujące z grafiką, ale i przeciętny użytkownik może dzięki niemu wygodniej pracować.

Lektura uzupełniająca: porównanie wydajności Surface Pro 4 z procesorami Core i7-6650U, Core i5-6300U i Core m3-6Y30

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Microsoft Surface Pro 4
bohater testu: Microsoft Surface Pro 4

Specyfikacja techniczna

Microsoft Surface Pro 4 PL
Procesor
Intel Core i5-6300U 2 x 2.4 - 3 GHz, Skylake
Karta grafiki
Intel HD Graphics 520, rdzeń: 300 MHz, 20.19.15.4326
Pamięć
8 GB 
, maks. 16 GB
Matryca
12.30 cali 3:2, 2736 x 1824 pikseli, Samsung SDC3853 / 123YL01-001, IPS, PixelSense, 267 ppi, refleksująca: tak
Chipset
Intel Skylake-U Premium PCH
Dysk twardy
Samsung MZFLV256 NVMe, 256 GB 
Karta dźwiękowa
Intel Skylake-U/Y PCH - High Definition Audio
Złącza
1 USB 3.0, 1 DisplayPort, gniazda audio: wyjście słuchawkowe, czytnik kart: microSD, czujniki: czujnik światła otoczenia, przyspieszeniomierz, żyroskop, SurfaceConnect, port osłony Type Cover
Łączność
Marvell AVASTAR Wireless-AC Network Controller (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 80 x 292 x 201
Akumulator
38 Wh, 5087 mAh litowo-polimerowy, 7,5 V
System operacyjny
Microsoft Windows 10 Pro 64 Bit
Camera
Primary Camera: 5 MPix
Secondary Camera: 8 MPix
Inne
głośniki: stereo, Dolby Audio Premium, podświetlanie klawiatury: tak, BIOS: 103.873.768, zasilacz 12 V, 2,58 A, 31 W, układ szyfrujący TPM 2.0, obudowa ze stopu magnezu, masa Type Cover 311 g
Waga
817 g, zasilacz: 211 g

 

Sprzęt dostarczył

laptopy biznesowe - kuzniewski.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Mateusz Stach.

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Microsoft Surface Pro IPS Copilot+ - Podstawowy model z wyświetlaczem IPS i procesorem Snapdragon X Plus
Adreno X1-85 3.8 TFLOPS, Snapdragon X SD X Plus X1P-64-100, 13.00", 0.872 kg
Analiza Qualcomm Snapdragon X Elite - Wydajniejszy niż AMD i Intel, ale Apple pozostaje w czołówce
Adreno X1-85 3.8 TFLOPS, Snapdragon X SD X Elite X1E-80-100, 13.00", 0.87 kg

Notebooki tego samego producenta

Recenzja Microsoft Surface Laptop Studio 2 - multimedialny laptop konwertowalny z szybszymi podzespołami
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 14.40", 2 kg

Za

+ ekran Pixel Sense zapewnia wysoką jakość obrazu i ma wygodne proporcje
+ pióro Surface poszerza zastosowania tabletu
+ świetne materiały i jakość wykonania
+ poręczny i efektowny
+ bardzo wydane podzespoły: procesor, SSD
+ dobre czasy pracy na akumulatorze

Przeciw

- klawiatura nie jest częścią standardowego wyposażenia
- głośny przy dużym obciążeniu
- użytkowanie na kolanach nie tak wygodne, jak w laptopach
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Microsoft Surface Pro 4
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-19)