Notebookcheck Logo

Test HP EliteBook 8770w z matrycą DreamColor

20/02/2013

Przetestowany EliteBook 8770w miał na wyposażeniu wiele interesujących podzespołów. Najciekawszy z nich to 17-calowa matryca DreamColor oferująca wyjątkowo bogatą paletę barw. Poza tym model ten otrzymał wydajne podzespoły obliczeniowe, tj. czterordzeniowy procesor Core i7-3610QM oraz kartę grafiki Nvidia Quadro K4000M.

Obudowa

Zewnętrzne powierzchnie potężnej obudowy są w głównej mierze metalowe. Ścianki boczne są wcięte, dzięki czemu wydaje się ona nieco smuklejsza. HP 8770w waży 3,92 kg. Razem z ważącym około 1 kg zasilaczem wychodzi więc prawie 5 kg. 

Masywna obudowa jest jednocześnie solidna. Cały pulpit roboczy jest bardzo sztywny. Ugina się tylko wypełnienie przestrzeni międzyklawiszowej w sąsiedztwie klawisza Enter. 

Ramka ekranu daje się trochę wykrzywiać, ale w porównaniu z konkurencyjnymi modelami wygląda to nie najgorzej. 

Zawiasy chodzą na tyle lekko, że można podnieść pokrywę jedną ręką. Ekran ma jednak zapewnioną stabilność w ustawionej pozycji. 

Na spodzie jednostki zasadniczej metal zestawiono z plastikiem. Akumulator znajduje się z tyłu i jest blokowany przez mechanizm ryglujący z suwakiem. Drugi suwak zwalnia spodnią osłonę, pod którą znajduje się większość podzespołów. Do jej zdjęcia nie potrzeba więc śrubokrętu. Wentylator jest co prawda częściowo zakryty, ale i tak da się go wyczyścić. W testowanym egzemplarzu dwa gniazda pamięci na spodzie były wolne; zajęte były natomiast dwa gniazda ulokowane pod klawiaturą. Jeżeli chodzi o miejsce na dyski, w 8770w są dwie zatoki dysków oraz kieszeń modułowa (Upgrade Bay). W testowanym egzemplarzu jedna z dwóch zatok była wolna, ale nie było w niej ramki na dysk. 

Wyposażenie w złącza jest godne mobilnej stacji roboczej i oferuje wszystko to, czego może życzyć sobie osoba wykorzystująca komputer do pracy. Brakuje tylko rzadko spotykanych portów, jak Thunderbolt. Zewnętrzny wyświetlacz da się podłączyć przez DisplayPort lub VGA. 

Rozmieszczenie złączy nie jest optymalne. Ważne porty (LAN, DisplayPort, eSATA, dwa USB 3.0 i FireWire) są ulokowane w przedniej części lewej ścianki bocznej, i to w niewielkich odstępach. Podłączane do nich urządzenia i kable mogą przeszkadzać w używaniu z tej strony laptopa myszki komputerowej. Na prawej ściance zlokalizowane blisko przodu są natomiast dwa USB 2.0 i dwa gniazda audio.

Na spodzie znajduje się złącze stacji dokującej.

przód: kontrolki LED, czytnik kart pamięci, przycisk do otwierania pokrywy ekranu
przód: kontrolki LED, czytnik kart pamięci, przycisk do otwierania pokrywy ekranu
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, otwory wentylacyjne, LAN, DisplayPort, eSATA/USB 2.0, 2 USB 3.0, FireWire
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, otwory wentylacyjne, LAN, DisplayPort, eSATA/USB 2.0, 2 USB 3.0, FireWire
prawy bok: 2 gniazda audio, 2 USB 2.0, napęd optyczny (Blu-ray), VGA
prawy bok: 2 gniazda audio, 2 USB 2.0, napęd optyczny (Blu-ray), VGA
tył: otwory wentylacyjne, gniazdo zasilania
tył: otwory wentylacyjne, gniazdo zasilania

Osprzęt

Klawiatura HP 8770w jest podświetlana. Posiada oddzielny blok numeryczny. Klawisze alfanumeryczne mają 19 mm. Charakterystyczne dla laptopów HP są małe klawisze strzałek służących do nawigacji w pionie. Do tego znajdują się one blisko siebie, więc dość często zdarzają się pomyłki przy ich naciskaniu.

Podstawa klawiatury jest generalnie sztywna, a ugina się trochę tylko w okolicy klawisza Enter. Klawisze są dość miękkie, nie przechylają się na boki i mają średni skok. Stukot klawiszy podczas pisania jest nieznaczny.

Za klawiaturą, w prawym tylnym narożniku, znajdują się cztery przyciski szybkiego dostępu służące do obsługi Wi-Fi, wyciszania dźwięku, uruchamiania przeglądarki internetowej i kalkulatora.

Gładzik Synaptics jest duży (111 x 51 mm), więc oferuje dość miejsca na używanie funkcji dotyku wielopunktowego. Powierzchnia płytki ma bardzo dobre właściwości ślizgowe. 

Trzy przyciski gładzika oraz dodatkowe przyciski drugiego przyrządu wskazującego chodzą bardzo lekko i działają, jak należy. Gumowana powierzchnia przycisków skutecznie zapobiega ślizganiu się palców. 

Manipulator PointStick, czyli pomarańczowy grzybek w obrębie klawiatury, może z powodzeniem zastąpić płytkę dotykową. Nie obsługuje on jednak funkcji kliknięcia przez puknięcie.

klawiatura QWERTZ
klawiatura QWERTZ
podświetlona klawiatura
podświetlona klawiatura
manipulator PointStick
manipulator PointStick
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

EliteBook 8770w jest dostępny w wersjach z trzema różnymi matowymi matrycami o przekątnej 17,3". Standardowy wyświetlacz ma rozdzielczość 1600 x 900 pikseli (106 ppi) i odznacza się szerokimi kątami widzenia. Drugi ma rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli (127 ppi) i również oferuje szerokie kąty widzenia. Oba to wyświetlacze typu TN. Testowany egzemplarz posiadał trzecią wersją, wyświetlacz DreamColor typu IPS z podświetleniem RGB LED. Jego rozdzielczość to 1920 x 1080 pikseli. Ma on cechować się bardzo obszerną paletą kolorów i wyjątkowo szerokimi kątami widzenia. 

Jeżeli chodzi o rozdzielczości, matrycy ta pozwala na ustawienie 1366 x 768 i 1600 x 900 pikseli oraz egzotycznych 1152 x 864 i 1600 x 1024 pikseli.

Średnia luminancja maksymalna z dziewięciu punktów pomiarowych wyniosła 312 cd/m². Najniższa, 286 cd/m², była w prawej górnej części ekranu, a najwyższa, 333 cd/m², na środku ekranu. Równomierność podświetlenia uzyskano w 86%, co jest dobrym wynikiem. Na jednolitych tłach widać nieznacznie różnice w jasności obrazu, ale praktycznie nie ma to znaczenia. Na 15. z 20 stopni intensywności podświetlenia luminancja wyniosła 159 cd/m²; jest ona wtedy z reguły wystarczająca do pracy w pomieszczeniach.

292
cd/m²
299
cd/m²
286
cd/m²
330
cd/m²
333
cd/m²
326
cd/m²
318
cd/m²
304
cd/m²
324
cd/m²
podświetlenie ekranu
LGD02FC
X-Rite i1Pro 2
maksimum: 333 cd/m² (Nits) średnia: 312.4 cd/m²
rozświetlenie: 86 %
na akumulatorze: 333 cd/m²
kontrast: 856:1 (czerń: 0.389 cd/m²)98.8% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
99.9% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
99.9% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Dell Precision M4700 z matrycą RGB LED a HP EliteBook 8770w z matrycą DreamColor (siatka)
M4700 RGB LED a 8770w DreamColor
HP EliteBook 8770w z matrycą DreamColor a przestrzeń Wide Gamut (siatka)
8770w DreamColor a Wide Gamut
HP EliteBook 8770w z matrycą DreamColor a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
8770w DreamColor a Adobe RGB
HP EliteBook 8770w z matrycą DreamColor (profil Adobe RGB) a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
8770w DreamColor (profil Adobe RGB) a Adobe RGB
HP EliteBook 8770w z matrycą DreamColor a przestrzeń sRGB (siatka)
8770w DreamColor a sRGB
HP EliteBook 8770w z matrycą DreamColor (profil sRGB) a przestrzeń sRGB (siatka)
8770w DreamColor (profil sRGB) a sRGB

Na dworze zapewniona jest czytelność wyświetlanych treści, a to dzięki matowej powierzchni ekranu, wysokiemu kontrastowi i odpowiednio intensywnemu podświetleniu ekranu. Na zasilaniu akumulatorowym luminancja nie jest obniżana. 

Kontrast wyniósł 856:1. To bardzo dobry wynik. Na pochwałę zasługuje też głębia czerni. W porównaniu z wyświetlaczami większości innych laptopów zdjęcia, filmy i gry wyglądają znacznie lepiej. 

Główną zaletą matrycy DreamColor jest bardzo bogata paleta kolorów. Przewyższa ona nie tylko przestrzeń sRGB, ale i Adobe RGB. Dopiero na tle przestrzeni Wide Gamut widać pewne niedostatki. Podobnie bogatą paletę kolorów oferują matryce RGB LED z laptopów Dell Precision M6700 i M4700. Przy użyciu narzędzia HP Display Assistant można wybrać predefiniowane profile kolorów (tak jak przy użyciu narzędzia PremierColor w laptopach marki Dell). Do wyboru są miedzy innymi przestrzenie Adobe RGB i sRGB. Jak się okazało, ich profile odbiegają trochę od wzorca. W przypadku Adobe RGB brakowało nieco odcieni kolorów zielonego i niebieskiego, a w przypadku sRGB stwierdzono również niedostatek odcieni kolorów pomarańczowego i magenty.

Wysoko trzeba także ocenić kąty widzenia matrycy DreamColor. Zakres użytecznych kątów w pionie i w poziomie jest bardzo szeroki, a negatywne zmiany kolorów i jasności są generalnie niewielkie. Przy dużych odchyleniach w pionie na czarnym tle uwidocznia się jednak fioletowe przebarwienie. Normalnie, przy patrzeniu na wprost, nie widać go jednak i w praktyce nie ma to większego znaczenia. 

Autor wykrył jeszcze jeden feler w testowanym egzemplarzu. Przy prawej i górnej krawędzi występowały wąskie paski (szerokości około 5 mm) z delikatną niebieską poświatą. Widać je było tylko na jasnym tle.

kąty widzenia matrycy DreamColor w laptopie HP EliteBook 8770w
kąty widzenia matrycy DreamColor w laptopie HP EliteBook 8770w

Osiągi

Wydajność testowanego HP EliteBooka 8770w lokuje się na poziomie właściwym mobilnym stacjom roboczym. Zastosowany w tym laptopie czterordzeniowy procesor Intel Core i7-3610QM cechuje się dużą mocą obliczeniową. Zintegrowany z procesorem układ grafiki HD Graphics 4000 nie jest wykorzystywany (nie można więc użyć technologii Quick Sync Video). Przeznaczona do profesjonalnych zastosowań karta grafiki Nvidia Quadro K4000M osiągnęła bardzo dobre wyniki w testach syntetycznych.

Wyposażenie w pamięć RAM jest skromne (2 x 4 GB), ale można by je łatwo rozszerzyć do 16 lub 24 GB. Maksymalny zasób tej pamięci w wersji z procesorem czterordzeniowym to 32 GB. Modele z procesorami dwurdzeniowymi mają tylko dwa gniazda pamięci i otrzymują maksymalnie 16 GB pamięci operacyjnej. 

Procesor Core i7-3610QM osiągnął w testach Cinebench R10 64 5559 pkt. (test jednowątkowy) i 21357 pkt. (test wielowątkowy). Wyniki te można porównać z rezultatami innych CPU, korzystając z naszego rankingu procesorów. 

Na zasilaniu z sieci nie zaobserwowano zaniżania taktowania. Przy obciążeniu wszystkich rdzeni taktowanie wynosiło 3,1 GHz. Na zasilaniu akumulatorowym osiągi procesora były o około 30% gorsze ze względu na obniżoną częstotliwość taktowania. W teście wielowątkowym Cinebench R11.5 taktowanie CPU wynosiło 2,3 GHz zamiast 3,1 GHz, a uzyskany wynik spadł z 6,2 do 4,5 pkt.

W teście konwertowania MP3 w iTunes osiągnięto prędkość 47,1x. W tym jednowątkowym zadaniu szybsze okazały się m.in. Core i5-3360M z Della E6530 oraz Core i7-3820QM z Lenovo W530. W testach konwertowania filmów z użyciem programu MediaEspresso wyraźnie szybsze od HP 8770w z i7-3610QM okazały się Fujitsu H920 z procesorem Core i7-3720QM, Lenovo W530 z i7-3820QM oraz Dell M6700 z i7-3920XM. 

Karta Nvidia Quadro K4000M należy do najwydajniejszych profesjonalnych rozwiązań graficznych stosowanych w laptopach. Ustępuje w tej kategorii tylko Quadro K5000M. Posiada 256-bitową magistralę danych, 4 GB pamięci GDDR5, a taktowanie rdzenia wynosi 600 MHz. Jej osiągi są zbliżone do osiągów karty GeForce GTX 670MX. 

W testach 3DMark Vantage i 3DMark 11 omawiany laptop uzyskał odpowiednio 15362 i 3673 pkt. W teście Cinebench R11.5 OpenGL osiągnął on zaś 70,87 kl/s. Są to wyniki na wysokim poziomie i świadczą o znacznym potencjale w grafice 3D.

By zweryfikować ten potencjał, karty ze zoptymalizowanymi sterownikami są poddawane przez nas testom SPECviewperf 11. Symulowane jest w nich działanie różnych aplikacji CAD w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Co prawda na papierze Quadro K4000M legitymuje się największym potencjałem spośród porównanych modeli laptopów, potencjał ten daje o sobie znać nie we wszystkich testach. W testach Lightwave i Solidworks lepiej od HP 8770w poradził sobie Dell M6700 z teoretycznie słabszą kartą AMD FirePro M6000.

Wyniki tychże testów zależą także od sterowników karty grafiki. Zainstalowanie nowej wersji może radykalnie zmienić osiągi. W przypadku omawianego laptopa testy przeprowadzono na sterownikach preinstalowanych oraz na najnowszej udostępnionej przez HP wersji 306.96. Wyniki testów SPECviewperf 11 okazały się podobne. W testach Lightwave i Siemens NX odnotowano po aktualizacji pewną poprawę, a wynik testu Pro Engineer nieco się pogorszył.

Do sprawdzenia działania OpenCL przeprowadzono test Luxmark 2.0, który pozwala na przeprowadzenie obliczeń przy wykorzystaniu GPU. W scenie "Sala" karta Quadro K4000M osiągnęła 221 próbek na sekundę, a w scenie "Room" - 101 próbek na sekundę. Są to słabe wyniki.

Przetestowano również działanie technologii CUDA w konwertowaniu filmów. Użyto w tym celu programu MediaEspresso. Dwa filmy testowe, Big Buck Bunny i Elephants Dream, zostały skonwertowane w ciągu odpowiednio 98 i 134 s, a użycie CPU wynosiło około 12-16%. Oznacza to, że podczas przeprowadzania konwersji materiału wideo z wykorzystaniem GPU procesor może wykonywać inne zadania wymagające dużej wydajności. Szybkość tej metody można ocenić w porównaniu z innymi technologiami na podstawie wyników uwzględnionych na załączonym wykresie.

Na zasilaniu akumulatorowym taktowanie GPU było ograniczone do 270 MHz. Wskutek tego w teście Cinebench R11.5 OpenGL zamiast około 71 kl/s uzyskano tylko 42 kl/s.

W mierzących ogólną wydajność testach PCMark Vantage i PCMark 7 EliteBook 8770w uzyskał odpowiednio 11265 i 4360 pkt. To bardzo dobre rezultaty.

porównanie prędkości konwersji MP3 do AAC (iTunes, więcej=lepiej)
porównanie prędkości konwersji MP3 do AAC (iTunes, więcej=lepiej)
porównanie wyników testów konwertowania filmów (mniej=lepiej)
porównanie wyników testów konwertowania filmów (mniej=lepiej)
wyniki testów SPECviewperf 11 po aktualizacji sterownika
wyniki testów SPECviewperf 11 po aktualizacji sterownika
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
GPU-Z
HDTune 2.55
3DMark 06 Standard Score
20518 pkt.
3DMark Vantage P Result
15362 pkt.
3DMark 11 Performance
3673 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
94195 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
12751 pkt.
3DMark Fire Strike Score
2192 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
11265 pkt.
PCMark 7 Score
4360 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4420
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
17496
Cinebench R10 Shading 32Bit
6804
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5559 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
21357 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6803 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.36 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
6.2 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
70.9 fps
Pomoc
SPECviewperf 11
1920x1080 Siemens NX (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 8770w DreamColor
34.67 fps ∼25%
Fujitsu Celsius H920
31.44 fps ∼22% -9%
HP EliteBook 8570w B9D05AW-ABD
18.34 fps ∼13% -47%
Dell Precision M6700
25.38 fps ∼18% -27%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
14.19 fps ∼10% -59%
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
24.67 fps ∼18% -29%
1920x1080 Tcvis (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 8770w DreamColor
40.33 fps ∼68%
Fujitsu Celsius H920
35.47 fps ∼59% -12%
HP EliteBook 8570w B9D05AW-ABD
21.17 fps ∼35% -48%
Dell Precision M6700
9.24 fps ∼15% -77%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
10.99 fps ∼18% -73%
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
29.26 fps ∼49% -27%
1920x1080 SolidWorks (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 8770w DreamColor
39.66 fps ∼48%
Fujitsu Celsius H920
40.03 fps ∼48% +1%
HP EliteBook 8570w B9D05AW-ABD
28.89 fps ∼35% -27%
Dell Precision M6700
43.13 fps ∼52% +9%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
33.19 fps ∼40% -16%
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
35.59 fps ∼43% -10%
1920x1080 Pro/ENGINEER (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 8770w DreamColor
12.23 fps ∼51%
Fujitsu Celsius H920
15.32 fps ∼64% +25%
HP EliteBook 8570w B9D05AW-ABD
10.36 fps ∼43% -15%
Dell Precision M6700
2.62 fps ∼11% -79%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
4.83 fps ∼20% -61%
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
14.98 fps ∼62% +22%
1920x1080 Maya (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 8770w DreamColor
51.3 fps ∼39%
Fujitsu Celsius H920
50.8 fps ∼38% -1%
HP EliteBook 8570w B9D05AW-ABD
37.39 fps ∼28% -27%
Dell Precision M6700
51.3 fps ∼39% 0%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
36.89 fps ∼28% -28%
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
46.94 fps ∼35% -8%
1920x1080 Lightwave (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 8770w DreamColor
42.84 fps ∼46%
Fujitsu Celsius H920
48.11 fps ∼52% +12%
HP EliteBook 8570w B9D05AW-ABD
41.3 fps ∼44% -4%
Dell Precision M6700
44 fps ∼47% +3%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
42.25 fps ∼45% -1%
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
45.69 fps ∼49% +7%
1920x1080 Ensight (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 8770w DreamColor
40.54 fps ∼19%
Fujitsu Celsius H920
24.33 fps ∼12% -40%
HP EliteBook 8570w B9D05AW-ABD
13.77 fps ∼7% -66%
Dell Precision M6700
24.98 fps ∼12% -38%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
12.23 fps ∼6% -70%
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
18.21 fps ∼9% -55%
1920x1080 Catia (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 8770w DreamColor
45.63 fps ∼55%
Fujitsu Celsius H920
40.65 fps ∼49% -11%
HP EliteBook 8570w B9D05AW-ABD
22.79 fps ∼28% -50%
Dell Precision M6700
14.86 fps ∼18% -67%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
14.62 fps ∼18% -68%
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
33.53 fps ∼41% -27%

Legenda

 
HP EliteBook 8770w DreamColor Intel Core i7-3610QM, NVIDIA Quadro K4000M, Seagate Momentus 7200.5 ST9750420AS
 
Fujitsu Celsius H920 Intel Core i7-3720QM, NVIDIA Quadro K3000M, Micron RealSSD C400-MTFDDAC256MAM
 
HP EliteBook 8570w B9D05AW-ABD Intel Core i5-3360M, NVIDIA Quadro K1000M, Hitachi Travelstar 7K500 HTS727550A9E
 
Dell Precision M6700 Intel Core i7-3920XM, AMD FirePro M6000, Samsung SSD PM830 (512 GB)
 
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD Intel Core i5-3360M, AMD FirePro M2000, Hitachi Travelstar 7K500 HTS727550A9E
 
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE Intel Core i7-3820QM, NVIDIA Quadro K2000M, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
LuxMark v2.0 64Bit
Room GPUs-only (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 8770w DreamColor
101 Samples/s ∼0%
Schenker XMG P502
698 Samples/s ∼3% +591%
Toshiba Satellite L875D-10E
116 Samples/s ∼1% +15%
Sala GPUs-only (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 8770w DreamColor
221 Samples/s ∼0%
Schenker XMG P502
1218 Samples/s ∼2% +451%
Toshiba Satellite L875D-10E
274 Samples/s ∼0% +24%

Legenda

 
HP EliteBook 8770w DreamColor Intel Core i7-3610QM, NVIDIA Quadro K4000M, Seagate Momentus 7200.5 ST9750420AS
 
Schenker XMG P502 Intel Core i7-3610QM, AMD Radeon HD 7970M,
 
Toshiba Satellite L875D-10E AMD A8-4500M, AMD Radeon HD 7640G + HD 7610M Dual Graphics, Hitachi Travelstar 5K750 HTS547575A9E384

HP oferuje do EliteBooka 8770w różne konfiguracje pamięci dyskowej. Laptop ten posiada złącze mSATA, dwie zatoki na dysk 2,5" oraz kieszeń modułową, więc teoretycznie może być wyposażony w cztery dyski. Testowany egzemplarz posiadał jeden dysk twardy Seagate o pojemności 750 GB i prędkości 7200 obr/min. Dołożono mu podłączony pod mSATA moduł Intel SSD Cache o pojemności 24 GB, który funkcjonuje jako pamięć podręczna. 

Wyniki testów HD Tune nie były zachwycające. Średni transfer przy odczycie liniowym, 92,8 MB/s, oraz czas dostępu w wymiarze 15,3 ms to rezultaty wyróżniające się pozytywnie tylko w kontekście osiągnięć innych dysków twardych [warto jednak zwrócić uwagę na pominięte przez autora świetne wyniki w testach 4K aplikacji CrystalDiskMark, które wskazują na bardzo szybkie operacje na małych plikach, co jest kluczowe dla zapewnienia szybkiej pracy systemu; to dlatego omawiany laptop osiągnął tak dobre wyniki w testach ogólnej wydajności, czyli PCMarkach - przyp. tłum.].

Seagate Momentus 7200.5 ST9750420AS
przesył danych (minimum): 61.3 MB/s
przesył danych (maksimum): 116.6 MB/s
przesył danych (średnio): 92.8 MB/s
czas dostępu: 15.3 ms
szybkość interfejsu: 51.5 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Testy gier

Osiągi w grach są zbliżone do tych właściwych laptopom z kartami GeForce GTX 670MX. Zazwyczaj można poważyć się na wysokie lub maksymalne ustawienia. W testach gier Total War: Shogun 2, Anno 2070 i Battlefield 3 efekt uzyskany po wybraniu maksymalnych opcji jakościowych i naturalnej rozdzielczości matrycy (Full HD) nie był do końca zadowalający.

low med. high ultra
World of Warcraft (2005) 102 105 98
Half Life 2 - Lost Coast Benchmark (2005) 233
Anno 1404 (2009) 247 92
StarCraft 2 (2010) 248 115 69 48
Total War: Shogun 2 (2011) 228 71 24
Battlefield 3 (2011) 98 72 51 24
Anno 2070 (2011) 181 90 54 29
Diablo III (2012) 247 183 158 83
Dirt Showdown (2012) 89 81 78 34
Torchlight 2 (2012) 98 93 86
World of Tanks v8 (2012) 102 73 62 36
Dead Space 3 (2013) 337 129 98 57

Wpływ na otoczenie

Hałas

W teście bez obciążenia autor dość głośny okazał się dysk twardy; zarejestrowano 32,7 dB. Kiedy pracowały głowice dysku, pomiar wykazał 33,5 dB. Dysk słychać jednak dopiero po wyłączeniu w BIOS-ie opcji Fan always on („wentylator zawsze włączony"), gdyż normalnie szum pracującego stale wentylatora miał natężenie 34,4 dB.

Przy średnim obciążeniu podzespołów natężenie hałasu wzrosło do 40,9 dB. W teście pełnego obciążenia osiągnęło zaś 50,6 dB. Na dłuższą metę byłby on trudny do zniesienia. W praktyce jednak takie zachowanie laptopa występuje wyjątkowo rzadko. W teście SPECviewperf 11 natężenie hałasu wyniosło 41,2 dB, a podczas konwersji filmu przy wykorzystaniu technologii CUDA - tylko 37,9 dB.

Hałas

luz
32.7 / 32.7 / 32.7 dB
HDD
33.5 dB
DVD
36.4 / dB
obciążenie
40.9 / 50.6 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)

Ciepło

System chłodzenia ma tylko jeden wentylator, a nie dwa, jak w Dellu M6700. Temperatury obudowy HP 8770w nie były zbyt wysokie. 

W teście pełnego obciążenia odnotowano co najwyżej 45,1°C na spodzie. O ile laptop stoi na biurku, taka temperatura jest niegroźna. Temperatury miejsc oparcia dłoni miały wartość poniżej 30°C, co oznacza, że obszary te pozostały chłodne. 

W teście bez obciążenia temperatury były dużo niższe. Kiedy aktywna była opcja Fan always on (czyli wentylator pracował bez przerwy), uzyskano maksymalnie 24,4°C na wierzchu jednostki zasadniczej i 34,2°C na spodzie. Kiedy zaś była wyłączona, zmierzono 30°C i 34,2°C. 

Temperatury podzespołów również nie osiągnęły krytycznych wartości i nie występowało zaniżanie ich taktowania.

w stresie
 42 °C39.6 °C33.1 °C 
 36.6 °C36.8 °C33 °C 
 28.8 °C28.2 °C29.5 °C 
maks. w ogóle: 42 °C
średnia: 34.2 °C
31.6 °C45.1 °C43.6 °C
31 °C42 °C37.5 °C
30.5 °C33 °C33.6 °C
maks. w ogóle: 45.1 °C
średnia: 36.4 °C
zasilacz  45.1 °C | temperatura otoczenia 23 °C | Voltcraft IR-360
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 34.2 °C / 94 F, compared to the average of 31.9 °C / 89 F for the devices in the class Workstation.
(±) The maximum temperature on the upper side is 42 °C / 108 F, compared to the average of 38 °C / 100 F, ranging from 22.2 to 69.8 °C for the class Workstation.
(-) The bottom heats up to a maximum of 45.1 °C / 113 F, compared to the average of 41.5 °C / 107 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 23.6 °C / 74 F, compared to the device average of 31.9 °C / 89 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29.5 °C / 85.1 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.9 °C / 82.2 F (-1.6 °C / -2.9 F).

Głośniki

Brzmienie wbudowanych głośników charakteryzuje się przewagą tonów wysokich i niedostatkiem tonów średnich oraz niskich. Na potrzeby prezentacji przeprowadzanych dla niewielkiego grona osób ten system audio jest wystarczający.

Wydajność akumulatora

Akumulator o pojemności 75 Wh (czyli sporej) to nic nadzwyczajnego w klasie laptopów biznesowych. Dla prądożernej stacji roboczej to jednak za mało do osiągania choćby przyzwoitych czasów pracy. Gdyby nie obniżone zegary CPU i GPU, byłyby one nawet jeszcze krótsze. 

W teście bez obciążenia (Battery Eater Reader's Test z minimalną intensywnością podświetlenia ekranu) osiągnięto około 4 h pracy. W teście obciążeniowym (Battery Eater Classic Test przy maksymalnej intensywności podświetlenia) osiągnięto prawie 1,5 h. Test symulujący korzystanie z internetu przez Wi-Fi (przeprowadzony z luminancją na poziomie 159 cd/m²) trwał 2:15 h, a test odtwarzania filmu z DVD (z wykorzystaną maksymalną intensywnością podświetlenia ekranu) - 1:55 h.

HP oferuje również do tego laptopa akumulatory o pojemności 83 i 100 Wh.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 0.4 W
luzdarkmidlight 24.7 / 38.7 / 40.7 W
obciążenie midlight 103.8 / 149.3 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
3h 45min
sieć przez WLAN
2h 15min
DVD
1h 55min
Blu-ray
1h 42min
obciążenie
1h 28min

Podsumowanie

EliteBook 8770w wypadł bardzo dobrze we wszystkich kategoriach istotnych dla laptopów określanych jako mobilne stacje robocze. Wydajność obliczeniowa CPU i GPU lokują się na bardzo wysokim poziomie.

Niewątpliwie największą wartość stanowi jednak w tym laptopie niesamowita matryca DreamColor. Poza drobnymi felerami w postaci wąskich niebieskich pasków o ograniczonej powierzchni i wpadania czerni w fiolet przy patrzeniu nie na wprost jest bez zarzutu. Paleta barw, kontrast, luminancja i kąty widzenia są na poziomie osiąganym tylko przez nieliczne matryce innych laptopów. 

Wydajność i bogate wyposażenie są okupione ograniczoną mobilnością. Czas działania na zasilaniu z akumulatora podczas normalnej pracy to jakieś dwie godziny. Do tego laptop ten jest ciężki i ma duże gabaryty. Tak jak inne stacje robocze, EliteBook 8770w jest głośny pod obciążeniem.

Laptop HP EliteBook 8770w najlepiej kupić w sklepie kuzniewski.pl

HP EliteBook 8770w - kuzniewski.pl
Please share our article, every link counts!
.170
bohater testu: HP EliteBook 8770w
bohater testu: HP EliteBook 8770w

Specyfikacja techniczna

HP EliteBook 8770w DreamColor
Procesor
Intel Core i7-3610QM 4 x 2.3 - 3.3 GHz, Ivy Bridge
Karta grafiki
NVIDIA Quadro K4000M - 4 GB VRAM, rdzeń: 601 MHz, pamięć: 700 MHz, GDDR5, 8.17.12.9703 - nVIDIA ForceWare 297.03
Pamięć
8 GB 
, Elpida DDR3 1600 MHz, 2x 4 GB, dwa gniazda wolne
Matryca
17.30 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, LGD02FC, IPS, DreamColor RGB-LED, 100% AdobeRGB, refleksująca: nie
Chipset
Intel QM77 (Panther Point)
Dysk twardy
Seagate Momentus 7200.5 ST9750420AS, 750 GB 
, 7200 obr/min, Intel SSDMAEXC024G3H 24 GB SLC Cache
Karta dźwiękowa
Intel Panther Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 ExpressCard/54, 3 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD, SDHC, SDXC, MMC, MMC+, 1 SmartCard, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Intel 82579LM Gigabit Network Connection (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Advanced-N 6205 (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth Broadcom 4.0
Napęd optyczny
HP BD CMB UJ160
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 46 x 420 x 275
Akumulator
75 Wh litowo-jonowy, 14,4 V, 5050 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 1,3 megapisksela
Inne
głośniki: stereo, klawiatura: odporna na zalanie, blok numeryczny, podświetlanie klawiatury: tak, 36 miesiące(y) gwarancji, -
Waga
3.92 kg, zasilacz: 990 g
Cena
- PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Tobias Winkler
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa HP ZBook Studio 16 G9: Stacja robocza z wyświetlaczem DreamColor 120 Hz
RTX A2000 Laptop GPU, Alder Lake-P i7-12800H, 16.00", 1.827 kg
Recenzja HP ZBook 15 G3
Quadro M2000M, Xeon E3-1505M v5, 15.60", 2.7 kg
Recenzja HP ZBook 17 G3
Quadro M3000M, Xeon E3-1535M v5, 17.30", 3.26 kg
Recenzja HP ZBook Studio G3
HD Graphics 530, Core i7 6700HQ, 15.60", 2.1 kg
Recenzja HP ZBook 14
FirePro M4100, Core i7 4600U, 14.00", 1.78 kg

Za

+świetna matryca
+wydajność obliczeniowa
+wyposażenie w złącza
+opcje rozszerzeń
 

Przeciw

-rozmieszczenie złączy
-emisja hałasu
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP EliteBook 8770w
Tobias Winkler (Update: 2017-12-20)