Notebookcheck Logo

Test Dell Precision M6700

31/01/2013

W laptopie zaliczanym do mobilnych stacji roboczych nie może brakować wydajności. Testowany Precision M6700 był wyposażony w jeden z najmocniejszych procesorów Intela (i7-3920XM), pojemny i szybki dysk SSD (Samsung 830) oraz nie najlepszą kartę grafiki AMD (FirePro M6000). W niniejszej recenzji dużo miejsca poświęcono omówieniu osiągów tej konfiguracji.

Obudowa

niedokładne spasowanie klapy i jednostki zasadniczej
niedokładne spasowanie klapy i jednostki zasadniczej

Solidną obudowę M6700 znamy z modelu M6600. Pod względem jakości nic tu się nie zmieniło. Obudowa jest generalnie bardzo sztywna, aczkolwiek pokrywa ekranu daje się nieco wykrzywiać, a nad gniazdem ExpressCard korpus trochę ustępuje pod naciskiem. Nie zrezygnowano z umieszczenia jednej z nóżek na akumulatorze, po odczepieniu którego laptop traci stabilność. M6700 waży 3,75 kg, więc jest zdecydowanie komputerem przeznaczonym do używania w trybie stacjonarnym.  

Spodnią osłonę zdejmuje się łatwo, po odkręceniu dwóch śrubek. Pozwala ona dostęp do wentylatorów, dwóch zajętych gniazd pamięci (dwa wolne znajdują się pod klawiaturą), dwóch gniazd miniPCIe, złącza mSATA oraz dwóch zatok dysku 2,5" [z tym że jeden z dysków wchodzi do kieszeni, którą wyciąga się z boku - przyp. tłum.].

Wyposażenie w złącza nie zostało zmodyfikowane. Jest więc nadal bogate. Precision M6700 zadowoli pod tym względem wymagającego użytkownika. Wśród interfejsów jest nawet 6-stykowy port FireWire 400 z linią zasilającą. Do podłączania zewnętrznych wyświetlaczy służą DisplayPort, HDMI i VGA. Wyposażenie w złącza można rozszerzyć, korzystając z odpowiedniej karty do gniazda ExpressCard. Rozmieszczenie złączy należy ocenić wysoko.

przód: przycisk do otwierania pokrywy
przód: przycisk do otwierania pokrywy
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, 2 USB 2.0, FireWire 400, 2 gniazda audio, czytnik kart pamięci, napęd optyczny (nagrywarka Blu-ray), czytnik kart Smart Card, ExpressCard/54
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, 2 USB 2.0, FireWire 400, 2 gniazda audio, czytnik kart pamięci, napęd optyczny (nagrywarka Blu-ray), czytnik kart Smart Card, ExpressCard/54
tył: otwory wentylacyjne, LAN, VGA, HDMI, eSATA/USB 2.0, otwory wentylacyjne
tył: otwory wentylacyjne, LAN, VGA, HDMI, eSATA/USB 2.0, otwory wentylacyjne
prawy bok: przełącznik łączności bezprzewodowej, kieszeń dysku 2,5", 2 USB 3.0, DisplayPort
prawy bok: przełącznik łączności bezprzewodowej, kieszeń dysku 2,5", 2 USB 3.0, DisplayPort

Osprzęt

Tak jak w modelu Precision M6600, klawiatura zasługuje na pochwałę za średnio głęboki skok, cichy klik klawiszy i czytelne oznaczenia. Lepiej, niż w starszym modelu, prezentuje się usztywnienie klawiatury. W testowanym egzemplarzu M6700 klawiatura uginała się przy pisaniu tylko minimalnie, głównie w prawej części. Zabrakło w nim niestety opcjonalnego podświetlenia klawiatury. Ogólne wrażenie odnośnie klawiatury jest bardzo pozytywne.

Płytka dotykowa jest trochę za mała jak na dzisiejsze wygórowane standardy. Brak miejsca odczuwa się przy używaniu funkcji dotyku wielopunktowego. Gdyby nie to, właściwości ślizgowe, czułość i gumowane przyciski zasługiwałyby na ocenę bardzo dobrą. Manipulator Track Stick, dodatkowe urządzenie wskazujące, cechuje się funkcjonalnością zbliżoną do analogicznych rozwiązań z laptopów HP EliteBook i ThinkPadów z serii W. Działa precyzyjnie i steruje się nim wygodnie.

klawiatura QWERTY US (fot. Dell)
klawiatura QWERTY US (fot. Dell)
klawiatura QWERTY UK
klawiatura QWERTY UK
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Dell oferuje do M6700 cztery różne matryce. Podstawowy wariant to wyświetlacz o rozdzielczości 1600 x 900 pikseli (HD+). Inne opcje to matryca Full HD o szerokich kątach widzenia, matryca Full HD typu IPS z podświetleniem RGB LED i matryca Full HD z obsługą technologii 3D Vison Pro. W testowanym egzemplarzu znalazła się podstawowa matryca Full HD.

309
cd/m²
330
cd/m²
318
cd/m²
251
cd/m²
278
cd/m²
271
cd/m²
257
cd/m²
273
cd/m²
269
cd/m²
podświetlenie ekranu
LGD02DA, 97% sRGB
X-Rite i1Pro 2
maksimum: 330 cd/m² (Nits) średnia: 284 cd/m²
rozświetlenie: 76 %
na akumulatorze: 279 cd/m²
kontrast: 507:1 (czerń: 0.548 cd/m²)69.1% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
94.4% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
72.1% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Wyniki pomiarów luminancji z dziewięciu obszarów ekranu okazały się budujące. Najniższa jej wartość to 251 cd/m² , a najwyższa - 330 cd/m²; średnia wyniosła 284 cd/m². Oznacza to, że obraz jest na tyle jasny, że umożliwia wygodną pracę w mocno oświetlonych pomieszczeniach i na dworze (o ile słońce nie zagląda nam w ekran). Po zmianie zasilania na akumulatorowe nie dochodzi do obniżenia jasności obrazu. Autor nie zauważył na ekranie ciemniejszych lub wyraźnie jaśniejszym plam. Słabo widoczny jest natomiast fakt, że w dolnej części ekranu obraz jest odrobinę ciemniejszy, niż w górnej.

na dworze (przed południem, zachmurzone niebo)
na dworze
na dworze (przed południem, zachmurzone niebo)
na dworze
na dworze (przed południem, zachmurzone niebo)
na dworze
na dworze (przed południem, zachmurzone niebo)
na dworze
Dell Precision M6700 z matrycą Full HD a przestrzeń sRGB (siatka)
M6700 FHD a sRGB

Kontrast miał wartość 507:1, czyli znacznie lepszą od przeciętnej (zazwyczaj wynosi on w laptopach około 200:1). Podczas oglądania zdjęć i filmów oraz grania kolory wydawały się naturalne i żywe. Paleta barw niemal w pełni pokrywa się z przestrzenią kolorów sRGB. Pewne braki można stwierdzić w obszarach odcieni niebieskiego i czerwieni.

Kąty widzenia są co prawda węższe, niż w matrycach typu IPS z wcześniej przetestowanych laptopów, ale wypadają lepiej, niż w matrycach typu TN z tanich modeli. Przy odchyleniach w poziomie autor obserwował tylko niewielkie negatywne zmiany w obrazie w postaci narastającej dominacji barw ciepłych oraz spadku jasności. Przy odchyleniach w pionie stwierdził natomiast znaczące blednięcie przy patrzeniu od góry. Przy mocnym odchyleniu ekranu od siebie (i patrzeniu nań od dołu) widać było inwersję kolorów, ale obraz nie zmieniał się nie do poznania.

kąty widzenia matrycy laptopa Dell Precision M6700 z matrycą Full HD
kąty widzenia matrycy laptopa Dell Precision M6700 z matrycą Full HD

Osiągi

Zaletą Precisiona M6700 jest duża liczba opcji konfiguracyjnych do wyboru. Jako że testowany egzemplarz posiadał procesor Core i7-3920XM i dysk SSD o pojemności 512 GB, była to jedna z bogatszych wersji, prawie optymalnie wyposażona w tych aspektach. Karta grafiki AMD FirePro M6000 natomiast to najsłabsze dostępne rozwiązanie. Jeżeli nabywca sobie życzy, może zdecydować się nawet na 32 GB pamięci RAM. Testowany egzemplarz posiadał 8 GB tejże. W najbardziej zasobochłonnych zastosowaniach może to nie wystarczyć, ale w ramach przeprowadzanych testów nie było to problemem. 

Core i7-3920XM to jeden z najwydajniejszych procesorów Intela przeznaczonych do laptopów. Jego maksymalne taktowanie to 3,9 GHz, posiada on cztery rdzenie i może wykonywać równoczesne obliczenia na ośmiu wątkach. W teście konwersji iTunes ustanowił on nowy rekord szybkości (55,9x). Konwersja dwóch testowych filmów przy użyciu programu MediaEspresso 6.5 również przebiegła bardzo szybko (trwała odpowiednio 90 i 146 s; wyniki innych modeli zamieszczono na załączonym diagramie).

Test wPrime 1024m został ukończony w 220 s, a test Super PI 32M - w 531 s. W testach renderowania aplikacji Cinebench R10 64 uzyskano 6495 pkt. (test jednowątkowy) i 24603 pkt. (test wielowatkowy). Są to znakomite rezultaty; lepszymi legitymują się tylko laptopy z procesorem Core i7-3940XM. 

Wyniki testów wydajnościowych na zasilaniu akumulatorowym okazały się niewiele gorsze. Nie dochodzi bowiem do drastycznego obniżenia taktowania CPU, ale procesor nie wykorzystuje funkcji Turbo Boost lub wykorzystuje ją w ograniczonym stopniu.

AMD FirePro M6000 należy do średniaków wśród profesjonalnych kart grafiki. Taktowanie GPU wynosi 800 MHz, karta ta posiada 2 GB własnej pamięci GDDR5 i 128-bitową magistralę. W testowanym M6700 nie było możliwości wykorzystania zintegrowanego z procesorem układu grafiki Intel HD Graphics 4000.

W niektórych testach wydajnościowych grafiki stwierdzono nietypowo duży rozrzut wyników w poszczególnych próbach. W innych laptopach różnice pomiędzy najlepszym i najgorszym rezultatem uzyskanym w kilku powtórzeniach są zazwyczaj co najwyżej kilkuprocentowe, a w przypadku Precisiona M6700 w teście OpenGL aplikacji Cinebench wystąpiła nawet dwukrotna różnica. Możliwe, że to wina niedopracowanych sterowników. W testach aplikacji FurMark i gry Crysis nie stwierdzono zmian taktowania, co ma umożliwiać funkcja AMD PowerTune. Zamieszczone w niniejszej recenzji wartości to najlepsze wyniki uzyskane w poszczególnych testach. 

W teście OpenGL Cinebench R10 w wersji 32-bitowej omawiany model uzyskał 10283 pkt., a w wersji 64-bitowej - tylko 7835 pkt. (zazwyczaj wyniki tych testów są zbliżone). W teście OpenGL Cinebench R11.5 odnotowano 68,27 kl/s, podczas gdy laptopy z kartą Nvidia Quadro 5010M osiągają średnio 67,5 kl/s.

W teście 3DMark06 Precision M6700 zdobył 13761 pkt., a w 3DMark Vantage - 10744 pkt. Testu 3DMark 11 nie udało się przeprowadzić nie tylko na sterownikach fabrycznych, ale także na zaktualizowanych (wersja 9.002). 

W przypadku używania profesjonalnych sterowników we wcześniejszych testach występowały duże różnice wydajności w zależności od wersji. Można było więc dojść do wniosku, że odpowiednio zoptymalizowane oprogramowanie potrafi dużo wycisnąć z danej karty grafiki. Autor liczył na to, że taki efekt wystąpi po aktualizacji i tym razem, co przełoży się na lepsze osiągi w testach aplikacji CAD (SPECviewperf 11). W tym przypadku jednak okazało się, że znacząco pogorszyły się wyniki prawie wszystkich testów (poza Siemens NX), a testy Lightwave, Maya, Solidworks i Tcvis kończyły się wręcz niepowodzeniem. Po tej aktualizacji Precision M6700 uzyskał wyniki gorsze (poza testem Ensight) od HP 8470w z kartą FirePro M2000.

Z drugiej strony dopiero aktualizacja sterowników skłoniła do działania program CyberLink MediaEspresso 6.5. Wcześniej aplikacja zawieszała się przy uruchamianiu. Przy użyciu technologii AMD APP konwertowanie filmów przebiegało znacznie wolniej, niż przy wykorzystaniu technologii Intel Quick Sync Video i Nvidia CUDA w innych laptopach (mogących wykorzystywać zintegrowaną grafikę Intela i z kartą grafiki Nvidii). Wykorzystanie tej technologii znacznie odciąża jednak procesor (użycie CPU podczas konwersji filmu wynosiło 5-45%), toteż jednocześnie z konwertowaniem filmów można przeprowadzać inne zasobochłonne operacje.  

Na zasilaniu akumulatorowym nie występuje obniżanie taktowania GPU.

porównanie prędkości konwersji MP3 do AAC (iTunes, więcej=lepiej)
porównanie prędkości konwersji MP3 do AAC (iTunes, więcej=lepiej)
porównanie wyników testów konwertowania filmów (mniej=lepiej)
porównanie wyników testów konwertowania filmów (mniej=lepiej)
wyniki testów SPECviewperf 11
wyniki testów SPECviewperf 11
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
GPU-Z
3DMark 06 Standard Score
17152 pkt.
3DMark Vantage P Result
10744 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
21085 pkt.
PCMark 7 Score
5287 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Shading 32Bit
10283
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
19710
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
5045
Cinebench R10 Shading 64Bit
7835 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
19756 Points
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5132 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
68.3 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
7.11 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.58 Points
Pomoc
wyniki testów CrystalDiskMark dla dysku Crucial m4 (SATA 3) pod mSATA świadczące o ograniczeniu przepustowości interfejsu (SATA II)
wyniki testów CDM dla dysku Crucial m4 (SATA 3) pod mSATA świadczące o ograniczeniu przepustowości interfejsu (SATA II)

Jako że M6700 posiada dwie zatoki dysków 2,5" i złącze mSATA, można uzyskać różne konfiguracje pamięci dyskowej. Warto przy tym podkreślić fakt, że według instrukcji złącze mSATA wspiera standard SATA II (3 Gb/s). W przeprowadzonym teście podłączony do niego dysk SSD Crucial m4 mSATA pod SATA 3 (6 Gb/s) osiągnął w teście CrystalDiskMark maksymalny odczyt na poziomie 270 MB/s; faktycznie więc istnieje wspomniane ograniczenie przepustowości.  

Testowany laptop był fabrycznie wyposażony w dysk SSD (typu SATA) Samsung 830 o pojemności 512 GB. Jego osiągi nie budzą zastrzeżeń. W teście odczytu sekwencyjnego aplikacji CrystalDiskMark odnotowano 459 MB/s, a zapis przekroczył 409 MB/s.

Samsung SSD PM830 (512 GB)
przesył danych (minimum): 294.3 MB/s
przesył danych (maksimum): 331.7 MB/s
przesył danych (średnio): 323.7 MB/s
czas dostępu: 0.1 ms
szybkość interfejsu: 211 MB/s
obciążenie procesora: 1 %
SPECviewperf 11
1920x1080 Siemens NX (sortuj wg wyników)
Dell Precision M6700
25.38 fps
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
24.67 fps -3%
Fujitsu Celsius H920
31.44 fps +24%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
14.19 fps -44%
1920x1080 Tcvis (sortuj wg wyników)
Dell Precision M6700
9.24 fps
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
29.26 fps +217%
Fujitsu Celsius H920
35.47 fps +284%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
10.99 fps +19%
1920x1080 SolidWorks (sortuj wg wyników)
Dell Precision M6700
43.13 fps
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
35.59 fps -17%
Fujitsu Celsius H920
40.03 fps -7%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
33.19 fps -23%
1920x1080 Pro/ENGINEER (sortuj wg wyników)
Dell Precision M6700
2.62 fps
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
14.98 fps +472%
Fujitsu Celsius H920
15.32 fps +485%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
4.83 fps +84%
1920x1080 Maya (sortuj wg wyników)
Dell Precision M6700
51.3 fps
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
46.94 fps -8%
Fujitsu Celsius H920
50.8 fps -1%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
36.89 fps -28%
1920x1080 Lightwave (sortuj wg wyników)
Dell Precision M6700
44 fps
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
45.69 fps +4%
Fujitsu Celsius H920
48.11 fps +9%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
42.25 fps -4%
1920x1080 Ensight (sortuj wg wyników)
Dell Precision M6700
24.98 fps
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
18.21 fps -27%
Fujitsu Celsius H920
24.33 fps -3%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
12.23 fps -51%
1920x1080 Catia (sortuj wg wyników)
Dell Precision M6700
14.86 fps
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
33.53 fps +126%
Fujitsu Celsius H920
40.65 fps +174%
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD
14.62 fps -2%

Legenda

 
Dell Precision M6700 Intel Core i7-3920XM, AMD FirePro M6000, Samsung SSD PM830 (512 GB)
 
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE Intel Core i7-3820QM, NVIDIA Quadro K2000M, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
 
Fujitsu Celsius H920 Intel Core i7-3720QM, NVIDIA Quadro K3000M, Micron RealSSD C400-MTFDDAC256MAM
 
HP EliteBook 8470w B5W63AW-ABD Intel Core i5-3360M, AMD FirePro M2000, Hitachi Travelstar 7K500 HTS727550A9E

Testy gier

Przetestowane na M6700 najnowsze gry działały przeważnie płynnie na średnich lub na wysokich ustawieniach. W takich tytułach jak Metro 2033, Total War: Shogun 2, Anno 2070 i World of Tanks nie uzyskano natomiast zadowalającego efektu na najwyższych ustawieniach.

low med. high ultra
World of Warcraft (2005) 212 203 87
Half Life 2 - Lost Coast Benchmark (2005) 261.7
Sims 3 (2009) 511 237 142
Anno 1404 (2009) 319 65
Metro 2033 (2010) 132 71 58 18
StarCraft 2 (2010) 152 130 78 37
Total War: Shogun 2 (2011) 291.8 61.8 24.4
Deus Ex Human Revolution (2011) 98 53 39
Batman: Arkham City (2011) 169 125 58 32
Anno 2070 (2011) 168 74 43 26
Diablo III (2012) 172 121 93 69
Dirt Showdown (2012) 97 90 62 27
Torchlight 2 (2012) 125 116 108
F1 2012 (2012) 167 122 101 51
World of Tanks v8 (2012) 112 56 51 33

Wpływ na otoczenie

Hałas

Kulturze pracy M6700 trudno cokolwiek zarzucić. Choć laptop ten zalicza się do mobilnych stacji roboczych, często bywa zupełnie bezgłośny. Podczas używania aplikacji biurowych, obróbki zdjęć (bez używania narzędzi mocno obciążających CPU) i oglądania filmów (odtwarzanych z dysku SSD) prawie w ogóle nie było go słychać. Wentylator załączał się sporadycznie i szybko milknął. Nawet niektóre testy wydajnościowe udało się Precisionowi M6700 przejść bez generowania hałasu. W teście średniego obciążenia zarejestrowano zaś 34,6 dB, co jest niewygórowaną wartością. W przypadku jednoczesnego maksymalnego obciążenia procesora i karty grafiki wentylatory pokazały, na co je stać, i wytwarzały nieprzyjemny szum o natężeniu 47,9 dB. Przy odtwarzaniu filmu z DVD odnotowano 34,6 dB; napęd optyczny omawianego modelu zalicza się więc do cichych.

Hałas

luz
29.6 / 29.6 / 29.6 dB
DVD
34.6 / dB
obciążenie
34.6 / 47.9 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)

Ciepło

Choć aktywność wentylatorów jest umiarkowana, obudowa M6700 nie nagrzewa się nadmiernie. W teście pełnego obciążenia zarejestrowano maksymalnie 42,1°C, a w teście bez obciążenia temperatura jednostki zasadniczej osiągnęła co najwyżej 36,2°C.

W teście pełnego obciążenia (FurMark i Prime95) nie zaobserwowano zaniżania taktowania CPU (wynosiło ono 3,6 GHz). Maksymalna temperatura rdzeni procesora wyniosła 95°C.

w stresie
 41.6 °C36.8 °C34.4 °C 
 31.1 °C34 °C31 °C 
 27.2 °C29 °C27.2 °C 
maks. w ogóle: 41.6 °C
średnia: 32.5 °C
33.6 °C42.1 °C37.5 °C
34.2 °C39.1 °C32 °C
26.8 °C30 °C29 °C
maks. w ogóle: 42.1 °C
średnia: 33.8 °C
zasilacz  39.1 °C | temperatura otoczenia 23.2 °C | Voltcraft IR-360
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 32.5 °C / 91 F, compared to the average of 31.9 °C / 89 F for the devices in the class Workstation.
(±) The maximum temperature on the upper side is 41.6 °C / 107 F, compared to the average of 38.1 °C / 101 F, ranging from 22.2 to 69.8 °C for the class Workstation.
(±) The bottom heats up to a maximum of 42.1 °C / 108 F, compared to the average of 41.4 °C / 107 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 30 °C / 86 F, compared to the device average of 31.9 °C / 89 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29.3 °C / 84.7 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.8 °C / 82 F (-1.5 °C / -2.7 F).

Głośniki

Głośniki M6700 są lepsze, niż w przeciętnym laptopie biznesowym, a to ze względu na harmonijną charakterystykę dźwięku. Co prawda dominują tony wysokie, ale słychać też tony średnie i niskie.

Wydajność akumulatora

Dell oferuje do M6700 akumulator o pojemności 97 Wh (który znalazł się w testowanym egzemplarzu), akumulator o pojemności 87 Wh objęty 3-letnią gwarancją oraz dodatkowy, płaski akumulator o pojemności 97 Wh.

W teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego (Battery Eater Reader's Test) omawiany model uzyskał 5,5 h. To dobry wynik, świadczący korzystnie o funkcjach oszczędzania energii zaimplementowanych w podzespołach tego laptopa. W teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi osiągnięto ponad 4 h. Test odtwarzania filmu z DVD trwał zaś ponad 3 h. W teście obciążeniowym (Battery Eater Classic Test) energia wyczerpała się natomiast po godzinie pracy.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.3 / 0.7 W
luzdarkmidlight 18.6 / 23.6 / 25.6 W
obciążenie midlight 74.6 / 134.9 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
5h 28min
sieć przez WLAN
4h 13min
DVD
3h 37min
obciążenie
1h 03min

Podsumowanie

Obok wysokiej wydajności główną zaletą Precisiona M6700 jest bezgłośna praca przy braku obciążenia lub przy niewielkim obciążeniu podzespołów [dotyczy to wersji z dyskiem SSD - przyp. tłum.]. Obudowa, matryca i możliwości rozszerzeń to również mocne strony Della. Ogólną notę obniżyły problemy z działaniem niektórych aplikacji i uzyskaniem optymalnej wydajności w środowisku CAD, za które odpowiadają sterowniki karty grafiki AMD.

Aktualne ceny laptopów Dell Precision

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Dell Precision M6700
bohater testu: Dell Precision M6700

Specyfikacja techniczna

Dell Precision M6700
Procesor
Intel Core i7-3920XM 4 x 2.9 - 3.8 GHz, Ivy Bridge
Karta grafiki
AMD FirePro M6000 - 2048 MB VRAM, rdzeń: 800 MHz, pamięć: 1000 MHz, atiumdag 8.951.6.1600/ Win7 64
Pamięć
7.9 GB 
, DDR3 1600 MHz, 2x 4 GB, maks. 32 GB
Matryca
17.30 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, LGD02DA, 97% sRGB, TN, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel QM77 (Panther Point)
Dysk twardy
Samsung SSD PM830 (512 GB), 512 GB 
Karta dźwiękowa
IDT 92HD93BXX @ Intel Panther Point PCH- High Definition Audio Controller [C-1]
Złącza
1 ExpressCard/54, 3 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/ MMC, 1 SmartCard, 1 czytnik linii papilarnych, Intel(R) Mobile Express Chipset SATA RAID Controller
Łączność
Intel 82579LM Gigabit Network Connection (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Ultimate-N 6300 AGN (a/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0 Dell Wireless 380
Napęd optyczny
MATSHITA BD-RE UJ252
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 36.5 x 417 x 271
Akumulator
97 Wh litowo-jonowy, 11,1 V, 8,55 Ah
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 1,3 megapiksela
Inne
klawiatura: blok numeryczny, podświetlanie klawiatury: nie, -, 36 miesiące(y) gwarancji
Waga
3.74 kg, zasilacz: 1000 g
Cena
5200 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Tobias Winkler
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Debiut wydajnościowy Nvidia RTX 3000 Ada: Recenzja stacji roboczej Dell Precision 5480
NVIDIA RTX 3000 Ada Generation Laptop GPU, Raptor Lake-H i9-13900H, 14.00", 1.604 kg
Recenzja Dell Precision 5680: Ada Lovelace dominuje na stacjach roboczych
NVIDIA RTX 5000 Ada Generation Laptop GPU, Raptor Lake-H i9-13900H, 16.00", 2.291 kg
Debiut Nvidia RTX A5500: Recenzja stacji roboczej Dell Precision 7670 Performance
RTX A5500 Laptop GPU, Alder Lake-S i9-12950HX, 16.00", 2.849 kg
Recenzja stacji roboczej Dell Precision 7670: Debiut Core i7-12850HX i CAMM RAM
RTX A2000 Laptop GPU, Alder Lake-S i7-12850HX, 16.00", 2.724 kg
Recenzja stacji roboczej Dell Precision 5470: Debiut Nvidia RTX A1000
RTX A1000 Laptop GPU, Alder Lake-P i9-12900H, 14.00", 1.621 kg
Dell Precision 5540 - recenzja
Quadro T2000 Max-Q, Coffee Lake i9-9980HK, 15.60", 2 kg
Recenzja Dell Precision 7510
FirePro W5170M, Xeon E3-1505M v5, 15.60", 2.9 kg

Za

+solidna obudowa
+wydajność
+szybki, pojemny dysk SSD
+bardzo dobra matryca
+liczne, sensownie rozmieszczone porty peryferyjne
+bezgłośny przy niewielkim obciążeniu
+niezłe czasy pracy na akumulatorze
+wygodna klawiatura
 

Przeciw

-niedociągnięcia w jakości wykonania
-bardzo głośny pod pełnym obciążeniem
-brak podświetlanej klawiatury w standardzie
-niedopracowane sterowniki GPU AMD
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Precision M6700
Tobias Winkler (Update: 2017-12-20)