Notebookcheck Logo

Test Lenovo ThinkPad W530

10/08/2012

Wśród najnowszych ThinkPadów jest i zaliczany do klasy przenośnych stacji roboczych model W530. Obudowa została zmieniona w niewielkim stopniu, a najważniejszą modyfikacją względem poprzednika jest zrezygnowanie z klasycznej klawiatury na rzecz klawiatury wyspowej. Testowany egzemplarz posiadał mocny procesor i7-3820QM (Intel Ivy Bridge), profesjonalną kartę grafiki Quadro K2000M (Nvidia Kepler) i matrycę Full HD "95% Gamut".

Obudowa

Obudowa ThinkPada W530 robi wrażenie konstrukcji wysokiej jakości i wydaje się solidna. Na pierwszy rzut oka nie różni się od obudowy poprzednika. Przy wnikliwszych oględzinach zwrócimy jednak uwagę na nieco inne krawędzie, nowego typu klawiaturę i zmienione przyciski gładzika. 

Utrzymanie ciemnoszarej powierzchni obudowy w czystości jest dość łatwe. 

Jeżeli chodzi o sztywność, nie wszystkie elementy konstrukcji stoją na tak wysokim poziomie, jak w poprzedniku. Przy średnim nacisku niektóre części uginają się bardziej, niż w W520. Są to między innymi obie strony podnadgarstnika (przy czym szczególnie dotyczy to obszaru, gdzie znajduje się kalibrator X-Rite), listwa przycisków ThinkVantage, obszar na styku klawiatury i miejsc oparcia nadgarstków oraz dolna część ramki ekranu. W niektórych miejscach ugina się trochę kratka klawiatury. 

Bardzo dobrze pod względem sztywności prezentują się wieko (wykonane z kompozytu z udziałem włókien węglowego i szklanego) oraz spód laptopa. 

Akumulator jest słabo złączony z obudową, mimo że zabezpieczają go trzy zaczepy. Po prostu jest on ciężki i dlatego się kolebie. Coś takiego nie powinno jednak mieć miejsca w profesjonalnym notebooku do pracy. 

Innych defektów technicznych nie stwierdzono. Pod względem estetycznym można przyczepić się do niezaślepionego czytnika kart pamięci, przez który widać wnętrze laptopa. 

Ważący 2,81 kg ThinkPad W530 jest o około 100 g cięższy od poprzednika. 

Dostęp do dysku twardego i dwóch wolnych gniazd pamięci jest od spodu, gdzie znajdują się dwie pokrywy serwisowe. Napęd optyczny został umieszczony w kieszeni modułowej, toteż można go w łatwy sposób zastąpić drugim dyskiem. Po wymontowaniu klawiatury (umocowanej dwiema śrubkami) użytkownik ma dostęp do dwóch zajętych gniazd pamięci, wolnego gniazda mSATA oraz do wentylatora. 

ThinkPad W530 oferuje wyposażenie w złącza na miarę mobilnej stacji roboczej. Posiada mianowicie dwa porty USB 3.0, złącze FireWire (4-stykowe), dwa USB 2.0, miniaturowy DisplayPort, VGA, gniazdo ExpressCard/34 oraz oczywiście port dokowania. ThinkPad W520 miał na wyposażeniu DisplayPort normalnej wielkości oraz port eSATA, którego zabrakło w nowym modelu. Trochę dziwi fakt, że Lenovo przewidziało stosowanie złącza Thunderbolt w laptopach z serii ThinkPad Edge, a flagowy model ThinkPad W530 go nie posiada. 

Większość złączy ulokowano w przednich częściach ścianek bocznych (tak jak w W520), tak że łatwo do nich sięgnąć. Z drugiej strony mogą przeszkadzać podłączane do nich peryferia, gdyż kable do nich i same urządzenia znajdą się w sferze operowania myszką komputerową. Inny problem to to, że na lewej ściance złącza znajdują się zbyt blisko siebie i umieszczone w USB i VGA wtyczki będą blokować sąsiednie porty.

przód: klips mechanizmu ryglującego
przód: klips mechanizmu ryglującego
lewy bok: mini DisplayPort, VGA, 2 USB 3.0, USB 2.0, FireWire (IEEE 1394), przełącznik Wi-Fi
lewy bok: mini DisplayPort, VGA, 2 USB 3.0, USB 2.0, FireWire (IEEE 1394), przełącznik Wi-Fi
tył: Always-On USB 2.0, akumulator 9-komorowy, gniazdo zasilania
tył: Always-On USB 2.0, akumulator 9-komorowy, gniazdo zasilania
prawy bok: ExpressCard/34, czytnik kart pamięci, gniazdo audio, napęd optyczny (DVD), LAN, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: ExpressCard/34, czytnik kart pamięci, gniazdo audio, napęd optyczny (DVD), LAN, gniazdo blokady Kensingtona

Osprzęt

Najwięcej obaw związanych z ThinkPadem W530 budziła zmieniona klawiatura. Nie jest to już klawiatura klasyczna, a wyspowa, z niskimi płytkami. Zrezygnowano też z wyróżnienia klawisza Enter kolorem niebieskim. 

Właściwości użytkowe klawiszy wcale nie są jednak złe. Czuć wyraźne odbicie, a skok jest średnio głęboki. 

Gorzej wygląda jednak podbudowa klawiatury. Przy średnim nacisku klawiatura ugina się w niektórych miejscach. W poprzedniej klawiaturze ten problem również występował. 

Pozytywną zmianą jest podświetlenie klawiatury od spodu. 

O manipulatorze TrackPoint trudno powiedzieć coś nowego. Przyrząd ten jest bardzo precyzyjny i wygodny w użyciu. 

Na szczęście Lenovo nie zdecydowało się na połączenie przycisków gładzika z płytką dotykową. Według autora to tradycyjne rozwiązanie sprawdza się w praktyce dużo lepiej i, co ważne, nie przysparza użytkownikowi żadnych problemów. Nie trzeba się zanadto skupiać na pozycji palca i sile nacisku. Powierzchnia tabliczki nie jest szczególnie duża, ale da się bez problemu używać funkcji dotyku wielopunktowego.

klawiatura QWERTY (fot. Lenovo)
klawiatura QWERTY (fot. Lenovo)
płytka dotykowa i manipulator TrackPoint
płytka dotykowa i manipulator TrackPoint

Obraz

ThinkPad W530 jest dostępny z trzema różnymi matrycami. Są to wyświetlacze HD (1366 x 768 pikseli), HD+ (1600 x 900 pikseli) oraz Full HD (1920 x 1080 pikseli). W testowanym egzemplarzu znalazła się matryca o najwyższej rozdzielczości produkcji firmy AU Optronics (ta sama, co w przypadku modelu W520), . 

Matowa powierzchnia, szerokie kąty widzenia i szeroki gamut przekładają się na dobrą jakość obrazu, którą użytkownik doceni nawet w zastosowaniach profesjonalnych. Wysoka rozdzielczość zapewnia natomiast duży obszar roboczy, a tym samym sporo miejsca na okna aplikacji, paski narzędziowe itp.

254
cd/m²
254
cd/m²
253
cd/m²
259
cd/m²
274
cd/m²
257
cd/m²
259
cd/m²
266
cd/m²
258
cd/m²
podświetlenie ekranu
B156HW01 V4, LEN40B2 tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 274 cd/m² (Nits) średnia: 259.3 cd/m²
rozświetlenie: 92 %
na akumulatorze: 274 cd/m²
kontrast: 537:1 (czerń: 0.51 cd/m²)87.6% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
94.4% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
77.4% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Bardzo dobrze przedstawia się luminancja przy maksymalnej intensywności podświetlenia; w dziewięciu obszarach ekranu uzyskano od 253 do 274 cd/m². Różnice pomiędzy poszczególnymi obszarami były niewielkie, toteż równomierność podświetlenia została osiągnięta w 92%. Intensywność podświetlenia można regulować na 15 poziomach, a na 13. osiąga się około 150 cd/m² (co jest przeważnie wystarczające do pracy w pomieszczeniu). 

Podczas pracy na dworze używa się zwykle maksymalnej intensywności podświetlenia. W W530 na zasilaniu akumulatorowym luminancja nie jest obniżana. Wystarcza ona do tego, by przy bezpośredniej operacji słonecznej treści wyświetlane na ekranie pozostały czytelne. 

Jasność czerni przy maksymalnej intensywności podświetlenia miała wartość 0,51 cd/m², a kontrast statyczny wyniósł 537:1. Nie są to rekordowe wartości, ale zestawiając je z wynikami pomiarów z innych laptopów, można je uznać za bardzo dobre. Lepiej pod względem kontrastu wypadają 17-calowe matryce Full HD Asusa N76VM (821:1) i Samsunga 700Z7C (870:1). Nieco lepszy wynik (656:1) odnotowano także w teście starszego ThinkPada W520. 

W subiektywnym odczuciu jakość obrazu przy oglądaniu zdjęć i filmów oraz w grach jest dobra. Pewną różnicę względem matrycy o lepszym kontraście można zauważyć tylko przy bezpośrednim porównaniu dwóch wyświetlaczy. W takiej sytuacji doceniona zostanie szeroka paleta barw, które może odwzorować ekran ThinkPada W530.

Ogólna liczba wyświetlanych kolorów to 1097398. Pod tym względem matryca ta dystansuje matryce innych laptopów. Kolory są niesamowicie intensywne, tak że wydają się aż nienaturalne. Lenovo chwali tę właściwość matrycy w sposób mało konkretny, określeniem "95% Gamut", ale chodzi zapewne o odwzorowanie 95% przestrzeni Adobe RGB, która obejmuje 1209986 odcieni. Autor był nie do końca zadowolony z odwzorowania kolorów, gdyż nie zostało zapewnione pokrycie przestrzeni sRGB. Matryca oferuje znacznie więcej odcieni w obszarze od niebieskiego przez zielony, żółty, pomarańczowy do czerwonego, ale mniej w obszarze od niebieskiego po fiolet.

Lenovo ThinkPad W530 z matrycą "95% Gamut" a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
W530 a Adobe RGB
Lenovo ThinkPad W530 z matrycą "95% Gamut" a przestrzeń NTSC 1953 (siatka)
W530 a NTSC
Lenovo ThinkPad W530 z matrycą "95% Gamut" a przestrzeń sRGB (siatka)
W530 a sRGB
Lenovo ThinkPad W530 z matrycą "95% Gamut" a przestrzeń Adobe Wide Gamut RGB (siatka)
W530 a Wide Gamut

Z kalibratora X-Rite również nie można być do końca zadowolonym. Dołączone oprogramowanie ma dość ubogi zakres funkcji i oferuje niewiele opcji ustawień. Wybranego profilu kolorów lub wyniku kalibracji nie można sprawdzić czy porównać przy użyciu oprogramowania Pantone. Nie można np. przeprowadzić testu profilu, skorygować punktu bieli, ani skorzystać z narzędzia modyfikującego. Jakość i dokładność kalibracji nie została przetestowana. 

Kąty widzenia są szersze, niż w matrycy przeciętnego laptopa, ale nie aż tak dobre, jak w matrycach typu IPS. Treści na ekranie są widoczne z każdej pozycji, ale w płaszczyźnie pionowej przy odchyleniu od pozycji optymalnej (na wprost) bardzo szybko pojawiają się niewielkie zmiany kolorów. Przy odchyleniu ekranu od siebie występuje zażółcenie obrazu, a po przyciągnięciu ekranu do siebie wkrada się odcień fioletowy. W poziomie natomiast praktycznie nie obserwuje się pogorszenia kolorów i jasności.

kąty widzenia matrycy Full HD laptopa Lenovo ThinkPad W530
kąty widzenia matrycy Full HD laptopa Lenovo ThinkPad W530

Osiągi

porównanie prędkości konwersji MP3 do AAC (iTunes, więcej=lepiej)
porównanie prędkości konwersji MP3 do AAC (iTunes, więcej=lepiej)
porównanie czasu konwersji wideo (MediaEspresso, w sekundach, mniej=lepiej)
porównanie czasu konwersji wideo (MediaEspresso, w sekundach, mniej=lepiej)

Podzespoły bazowe omawianego laptopa to chipset Intel QM77, czterordzeniowy procesor Intel Core i7-3820QM, karta grafiki Nvidia Quadro K2000M, dysk twardy o pojemności 500 GB i 8 GB pamięci RAM DDR3.

Testy syntetyczne CPU przyniosły znakomite rezultaty. Zastosowany w ThinkPadzie W530 procesor zajmuje w końcu drugie miejsce w naszym zestawieniu procesorów do laptopów. Z testem wPrime 1024M uporał się w 223 s, a obliczenie próbki 32M w Super PI zajęło mu 559 s. W teście renderowania wielowątkowego Cinebench R11.5 64 uzyskano 6,94 pkt. Konwersja pliku MP3 do formatu AAC w iTunes miała prędkość 52,4x. To najlepsze osiągnięcie wśród dotychczas przetestowanych laptopów. 

Z procesorem jest zintegrowany układ grafiki HD Graphics 4000, który jest wystarczający do podstawowych zastosowań. Do obliczeń związanych z generowaniem grafiki 3D ThinkPad X530 posiada profesjonalną kartę grafiki Nvidia Quadro K2000M. Jest ona oparta na architekturze Kepler (litografia 28 nm). Taktowanie rdzenia to 745 MHz, liczba jednostek CUDA wynosi 384, pamięć VRAM typu DDR3 ma pojemność 2 GB, a magistrala pamięci jest 128-bitowa. Parametry tej karty są więc nieco gorsze od przeznaczonej do laptopów multimedialnych karty GeForce GT 650M. Znajduje to potwierdzenie w wynikach testów syntetycznych; w 3DMarku Vantage uzyskano 7951 pkt., a 3DMark11 został ukończony z 1995 pkt.

Karta Quadro K2000M nie jest jednak wyspecjalizowana w zastosowaniach, do których służą zwykłe karty z laptopów do użytku domowego. Specjalne sterowniki zapewniają pełną kompatybilność i lepsze osiągi w oprogramowaniu CAD, aplikacjach DCC i wizualizacji 3D. Liczne certyfikaty ISV, którymi chwali się Lenovo, są na to dowodem. Predyspozycje omawianego laptopa w tej mierze sprawdzono przy wykorzystaniu aplikacji SPECviewperf 11. Obrazuje ona, jak dany komputer radzi sobie z programami CATIA, Maya, ProEngineer i innymi.

W porównaniu do ThinkPada W520 z kartą Quadro 2000M wyniki modelu z kartą Quadro K2000M okazały się co prawda lepsze, ale nie na tyle lepsze, by uzasadniać wymianę laptopa na nowy. 

Do konwertowania filmów można wykorzystywać trzy rozwiązania: technologię Nvidia CUDA, technologię Intel Quick Sync Video lub czterordzeniowy i ośmiowątkowy CPU Intela. Ostatnia opcja jest najmniej godna polecenia, gdyż przy bliskim 100-procentowego użyciu CPU trudno będzie robić coś innego na laptopie. Poza tym rozwiązania wykorzystujące układy grafiki przeprowadzają konwersję wideo szybciej, przy czym użycie CPU wynosi tylko 10-50%. Testy przeprowadzono przy wykorzystaniu programu CyberLink MediaEspresso 6.5. We wszystkich przypadkach wyniki były lepsze, niż uzyskane przez Asusa N76VZ (i7-3610QM, GF GT 650M).

Na zasilaniu akumulatorowym odnotowano podobny problem, co w modelu W520, czyli obniżenie taktowania procesora. Zostało ono ograniczone do wartości minimalnej, 1,2 GHz, choć w ustawieniach systemowych i w BIOS-ie były wybrane opcje mające zapewniać wysoką wydajność. Taktowanie karty grafiki Nvidii nie było natomiast ograniczone.

Ogólna wydajność jest bardzo dobra i w porównaniu do laptopów z SSD ogranicza ją tylko dysk twardy. Do codziennego użytkowania (pakiet biurowy, przeglądanie stron internetowych, komunikowanie się na odległość) wystarczy plan oszczędzania energii i najniższe taktowanie procesora. Ta wydajność wystarczy też do obróbki zdjęć, odtwarzania filmów w wysokiej rozdzielczości i obliczeń w arkuszach kalkulacyjnych. W teście PC Mark 7 ThinkPad W530 uzyskał 2886 pkt., a w teście PC Mark Vantage było to 11343 pkt.

CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
GPU-Z (Intel HD Graphics 4000)
GPU-Z (NVIDIA Quadro K2000M/"Quadro 2100M")
3DMark 06 Standard Score
12059 pkt.
3DMark Vantage P Result
7951 pkt.
3DMark 11 Performance
1995 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
11343 pkt.
PCMark 7 Score
2886 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
5008
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
19782
Cinebench R10 Shading 32Bit
6782
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
6187 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
24448 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6783 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.53 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
6.94 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
44 fps
Pomoc
wyniki testu HD Tune dysku SSD Crucial M4 pod mSATA
HDT: SSD Crucial M4 pod mSATA

Testowany egzemplarz był wyposażony w dysk twardy Hitachi, który wykazał się bardzo dobrymi osiągami. Chodzi o model Travelstar Z7K500 o wysokości 7 mm. Jest to dysk jednotalerzowy, o pojemności 500 GB, prędkości 7200 obr/min i posiadający 32 MB pamięci podręcznej. Odczyt w teście HD Tune osiągnął maksymalnie 134,9 MB/s, a średnio 101 MB/s. Jak na dysk tego typu, to znakomite wyniki. Czas dostępu, 17,6 ms, okazał się natomiast przeciętny. 

Lenovo oferuje jednak w przypadku ThinkPada W530 różne inne opcje pamięci masowej. Możliwy jest zakup modelu z jednym dyskiem lub zestawienie konfiguracji z większą ich liczbą, przy zrezygnowaniu z napędu optycznego lub wykorzystaniu gniazda mSATA. Jeżeli interesuje nas opcja sprzętowego RAID, trzeba zamówić model od razu posiadający to rozwiązanie, gdyż w przypadku laptopa pozbawionego go oryginalnie nie ma możliwości dodania dodatkowego chipu. Jeżeli chodzi o mSATA, wypróbowany został dysk Crucial M4 o pojemności 64 GB. Test CrystalDiskMark wykazał maksymalny odczyt o prędkości 270 MB/s. Oznacza to, że dało o sobie znać ograniczenie przepustowości właściwe SATA 2. Gdyby SATA III było wykorzystywane, Crucial M4 powinien osiągnąć około 500 MB/s.

Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
przesył danych (minimum): 63.3 MB/s
przesył danych (maksimum): 134.9 MB/s
przesył danych (średnio): 101.6 MB/s
czas dostępu: 17.6 ms
szybkość interfejsu: 127.1 MB/s
obciążenie procesora: 1 %
SPECviewperf 11
1920x1080 Siemens NX (sortuj wg wyników)
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
24.67 fps
Lenovo ThinkPad W520
19.28 fps -22%
Dell Precision M4600
19.32 fps -22%
Lenovo Thinkpad W701 2500-2EG
13.58 fps -45%
1920x1080 Tcvis (sortuj wg wyników)
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
29.26 fps
Lenovo ThinkPad W520
22.13 fps -24%
Dell Precision M4600
22.52 fps -23%
Lenovo Thinkpad W701 2500-2EG
15.1 fps -48%
1920x1080 SolidWorks (sortuj wg wyników)
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
35.59 fps
Lenovo ThinkPad W520
32.8 fps -8%
Dell Precision M4600
33.4 fps -6%
Lenovo Thinkpad W701 2500-2EG
7.46 fps -79%
1920x1080 Pro/ENGINEER (sortuj wg wyników)
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
14.98 fps
Lenovo ThinkPad W520
9.45 fps -37%
Dell Precision M4600
9.83 fps -34%
Lenovo Thinkpad W701 2500-2EG
4.67 fps -69%
1920x1080 Maya (sortuj wg wyników)
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
46.94 fps
Lenovo ThinkPad W520
45.28 fps -4%
Dell Precision M4600
45.96 fps -2%
Lenovo Thinkpad W701 2500-2EG
6.2 fps -87%
1920x1080 Lightwave (sortuj wg wyników)
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
45.69 fps
Lenovo ThinkPad W520
40.8 fps -11%
Dell Precision M4600
42.93 fps -6%
Lenovo Thinkpad W701 2500-2EG
8.48 fps -81%
1920x1080 Ensight (sortuj wg wyników)
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
18.21 fps
Lenovo ThinkPad W520
17.84 fps -2%
Dell Precision M4600
17.96 fps -1%
Lenovo Thinkpad W701 2500-2EG
11.06 fps -39%
1920x1080 Catia (sortuj wg wyników)
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
33.53 fps
Lenovo ThinkPad W520
27.08 fps -19%
Dell Precision M4600
27.69 fps -17%
Lenovo Thinkpad W701 2500-2EG
9.67 fps -71%

Legenda

 
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE Intel Core i7-3820QM, NVIDIA Quadro K2000M, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
 
Lenovo ThinkPad W520 Intel Core i7-2820QM, NVIDIA Quadro 2000M, Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS
 
Dell Precision M4600 Intel Core i7-2920XM, NVIDIA Quadro 2000M, Lite-On LAT-256M2S
 
Lenovo Thinkpad W701 2500-2EG Intel Core i7-720QM, NVIDIA Quadro FX 2800M, Seagate Momentus 7200.4 ST9320423AS

Testy gier

Podzespoły omawianego ThinkPada W530 pozwalają na płynną obsługę wielu nowych gier na wysokich ustawieniach. W przypadku ustawienia jednocześnie wysokiej rozdzielczości i wysokich detali omawiany laptop często nie daje jednak rady; tak było np. w przypadku Anno 2070.

low med. high ultra
World of Warcraft (2005) 238 186 73
Sims 3 (2009) 541 187 83
Anno 1404 (2009) 321 46
StarCraft 2 (2010) 184 67 48 29
Total War: Shogun 2 (2011) 192 35 11.5
Dirt 3 (2011) 222 105 67 21
Deus Ex Human Revolution (2011) 116 76 25
F1 2011 (2011) 141 106 60 21
The Elder Scrolls V: Skyrim (2011) 46 33 17
Anno 2070 (2011) 124 54 36 18
Alan Wake (2012) 42 25 11
Diablo III (2012) 141 86 72 40
Dirt Showdown (2012) 90 77 46 17

Wyniki testów na zasilaniu sieciowym i zasilaniu z akumulatora

test zasilanie z sieci zasilanie z akumulatora
Cinebench R10 64 1 CPU 6187 pkt. 2147 pkt.
Cinebench R10 64 xCPU 24448 pkt. 8272 pkt.
Cinebench R10 64 OpenGL 6783 pkt. 4239 pkt.
wPrime 1024M (mniej=lepiej) 223 s 659 s
Heaven 2.1 24,4 kl/s 17,4 kl/s
3DMark11 1995 pkt. 1913 pkt.
iTunes z MP3 do AAC 52,4x 52,4x

Wpływ na otoczenie

Hałas

Podzespoły o większej niż w poprzedniku wydajności powodują, że trzeba się liczyć z większą aktywnością układu chłodzenia. Najmniejsza zmierzona w teście bez obciążenia wartość, 32,4 dB, to odgłos dysku twardego; wykorzystany był wtedy plan oszczędzania energii. Przy użyciu planu zrównoważonego zarejestrowano 33,6 dB, a w przypadku planu wysokiej wydajności - 37 dB. Nawet przy mało intensywnej pracy wentylator działa więc cały czas i jest dość głośny. 

Przy średnim obciążeniu natężenie hałasu miało wartość 37,2 dB, a w teście pełnego obciążenia uzyskano maksymalnie 42,3 dB. 

Charakterystyka szumu wytwarzanego przez układ chłodzenia jest generalnie neutralna. Nie występuje częste chwilowe załączanie się wentylatora. Pod względem kultury pracy negatywnie należy ocenić napęd optyczny, który wytwarzał nieprzyjemne dźwięki o wysokiej częstotliwości. 

Hałas

luz
32.4 / 33.6 / 37 dB
HDD
33.6 dB
DVD
36.6 / dB
obciążenie
37.2 / 42.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)

Ciepło

Obudowa nie była generalnie gorąca. W teście pełnego obciążenia w okolicy wylotu powietrza z układu chłodzenia uzyskano jednak do 50,9°C na spodzie i 48,8°C na wierzchu jednostki zasadniczej. W przypadku stacji roboczej tej klasy są to znośne wartości, no i uzyskano je w najgorszym możliwym scenariuszu. W teście bez obciążenia temperatury były dużo niższe; najwyższą było 32,8°C.

W teście pełnego obciążenia podzespołów (Prime95 i FurMark) procesor utrzymywał stale częstotliwość taktowania 3,2 GHz, a więc dużo powyżej wartości bazowej. Obniżone nie zostało też taktowanie karty grafiki Quadro K2000 (754 MHz dla rdzenia), a jej temperatura maksymalna wynosiła około 80°C.

w stresie
 48.8 °C33.5 °C28.7 °C 
 38.2 °C36.5 °C29.6 °C 
 35.7 °C30.7 °C28.6 °C 
maks. w ogóle: 48.8 °C
średnia: 34.5 °C
26.4 °C30.7 °C50.9 °C
27 °C42.4 °C44 °C
28.2 °C30.2 °C33.8 °C
maks. w ogóle: 50.9 °C
średnia: 34.8 °C
zasilacz  56.1 °C | temperatura otoczenia 22 °C | Voltcraft IR-360
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 34.5 °C / 94 F, compared to the average of 32 °C / 90 F for the devices in the class Workstation.
(-) The maximum temperature on the upper side is 48.8 °C / 120 F, compared to the average of 38.2 °C / 101 F, ranging from 22.2 to 69.8 °C for the class Workstation.
(-) The bottom heats up to a maximum of 50.9 °C / 124 F, compared to the average of 41.2 °C / 106 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29 °C / 84 F, compared to the device average of 32 °C / 90 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (35.7 °C / 96.3 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.8 °C / 82 F (-7.9 °C / -14.3 F).

Głośniki

Ulokowane na lewo i na prawo od klawiatury głośniki W530 zapewniają jakość dźwięku lepszą, niż w większości netbooków i tanich notebooków, ale i tak nie obfituje on w tony średnie i niskie. Daleko choćby do jakości, którą oferują głośniki Asusów z serii N76.

Wydajność akumulatora

Testowany ThinkPad W530 był wyposażony w akumulator o pojemności 94 Wh, podobnie zresztą jak W520 z zeszłego roku. Wystaje on znacznie poza obrys obudowy, ale zapewnia bardzo długie czasy pracy. Dostępne są również mniejszy akumulator 6-komorowy (57 Wh) oraz doczepiany do portu dokowania akumulator 9-komorowy (97 Wh). Jeszcze jedna opcja to model 6-komorowy (62 Wh) z trzyletnią gwarancją. Akumulatory te można ładować z użyciem zewnętrznej ładowarki, którą można sobie dokupić. 

Z użyciem wspomnianego akumulatora 9-komorowego omawiany laptop działał w teście czytelnika Battery Eater (minimalne podświetlenie ekranu, plan oszczędzania energii) 11 godzin i 18 minut przy wykorzystaniu układu grafiki Intela i 10 godzin bez 13 minut przy wykorzystaniu karty grafiki Nvidii. W teście symulującym korzystanie z internetu (z podświetleniem zapewniającym około 150 cd/m²) uzyskano około 6,5 h pracy. Test odtwarzania filmu z DVD przy maksymalnej intensywności podświetlenia ekranu trwał ponad 5 h.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.8 W
luzdarkmidlight 11.4 / 19.1 / 20.9 W
obciążenie midlight 79.4 / 132 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
11h 18min
sieć przez WLAN
6h 32min
DVD
5h 12min
obciążenie
2h 42min

Podsumowanie

Lenovo ThinkPad W530 i (ustawiony na nim) ThinkPad Edge X121e
Lenovo ThinkPad W530 i (ustawiony na nim) ThinkPad Edge X121e

Model W530 to kolejna udana mobilna stacja robocza Lenovo. W stosunku do poprzednika oferuje większą wydajność. Pewnymi jej ogranicznikami są pamięć dyskowa i pamięć RAM, ale to można załatwić przez wymianę lub rozbudowę tych podzespołów. Podobnie jak w W520, występuje jednak ograniczenie taktowania CPU na zasilaniu akumulatorowym, któremu nie można zaradzić. 

Pewne zastrzeżenia można mieć do emisji hałasu oraz temperatur, które pod obciążeniem mogą być w niektórych miejscach dość wysokie. 

Matryca Full HD o bardzo dobrym odwzorowaniu kolorów cechuje się znakomitymi parametrami i oferuje zacną jakość obrazu. 

Wbrew obawom klawiatura robi dobre wrażenie, ale nie jest zadowalająco sztywna. Jej dodatnią cechą jest podświetlenie klawiatury od spodu, które jest lepsze od lampki ThinkLight (oświetlającej klawiatury starszych modeli z góry). 

ThinkPad W530 jest co prawda dość ciężki (2,8 kg), ale to z winy pojemnego akumulatora, który powinien zapewniać 3-6,5 h pracy. W sumie więc mobilność nie jest zła.

Please share our article, every link counts!
z bliska: Lenovo ThinkPad W530
z bliska: Lenovo ThinkPad W530

Specyfikacja techniczna

Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
Procesor
Intel Core i7-3820QM 4 x 2.7 - 3.7 GHz, Ivy Bridge
Karta grafiki
NVIDIA Quadro K2000M - 2048 MB VRAM, rdzeń: 745 MHz, pamięć: 900 MHz, nvlddmkm 8.17.12.9620 Win7/ 64, dodatkowo Intel HD Graphics 4000
Pamięć
8 GB 
, 2x 4 GB, dwa gniazda, maks. 32 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, B156HW01 V4, LEN40B2, TN LED, 95% Adobe RGB, kontrast 537:1, refleksująca: nie
Chipset
Intel QM77 (Panther Point)
Dysk twardy
Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630, 500 GB 
, 7200 obr/min
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269
Złącza
1 ExpressCard/34, 2 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD/SDHC/SDXC/MMC, 1 czytnik linii papilarnych, -
Łączność
Intel 82579LM Gigabit Network Connection (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Ultimate-N 6300 AGN (a/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0
Napęd optyczny
Optiarc DVD RW AD-7740H
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 36 x 373 x 245
Akumulator
94 Wh litowo-jonowy, 11,1 V, 8,4 Ah
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 1,3 megapiksela
Inne
klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: tak, 36 miesiące(y) gwarancji, w zestawie kalibrator matrycy firmy X-Rite
Waga
2.81 kg, zasilacz: 790 g
Cena
2300 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Tobias Winkler
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Dell Precision M4700
Quadro K2000M, Core i7 3720QM, 3.442 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Lenovo ThinkPad P14s G4 AMD: szybki, przenośny, prosty
Radeon 780M, Phoenix (Zen 4, Ryzen 7040) R7 PRO 7840U, 14.00", 1.349 kg
Recenzja Lenovo ThinkPad P16s G2 AMD: Moc i OLED w tym laptopie do stacji roboczych
Radeon 780M, Phoenix (Zen 4, Ryzen 7040) R7 PRO 7840U, 16.00", 1.841 kg
Recenzja laptopa Lenovo ThinkPad P16 G2: Ulepszony z ekranem 165 Hz i Nvidia RTX 2000 Ada
NVIDIA RTX 2000 Ada Generation Laptop GPU, Raptor Lake-HX i7-13700HX, 16.00", 3.009 kg
Recenzja Lenovo ThinkPad P16v G1 AMD - podstawowa stacja robocza z Zen4
RTX A1000 Laptop GPU, Phoenix (Zen 4, Ryzen 7040) R7 PRO 7840HS, 16.00", 2.316 kg
Recenzja Lenovo ThinkPad P1 G6: 80 W GeForce RTX 4080 dla ultracienkiej stacji roboczej
NVIDIA GeForce RTX 4080 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13800H, 16.00", 1.871 kg
Recenzja laptopa Lenovo ThinkPad P1 G6 - Mobilna stacja robocza zastępuje ThinkPad X1 Extreme
NVIDIA RTX 2000 Ada Generation Laptop GPU, Raptor Lake-H i9-13900H, 16.00", 1.865 kg

Za

+klawiatura z podświetleniem
+ogólna wydajność
+wydajność w środowisku CAD
+duże możliwości rozbudowy
+bardzo dobra matryca
+długie czasy pracy na akumulatorze
 

Przeciw

-dławienie taktowania CPU na zasilaniu z akumulatora
-kolebiący się akumulator
-miejscami dość wysokie temperatury
-świszczący napęd optyczny
-brak w zestawie adaptera lub kabla pod mini DisplayPort
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Lenovo ThinkPad W530
Tobias Winkler (Update: 2020-01-26)