Notebookcheck Logo

Test Apple MacBook Pro 13 Retina (2013) z procesorem Intel Haswell

10/11/2013

Pojawienie się procesorów Intel Haswell zmobilizowało Apple do stworzenia nowego MacBooka Pro 13 z ekranem Retina. Został on wyposażony właśnie w CPU Intela najnowszej generacji, który posiada dużo wydajniejszy zintegrowany układ grafiki, niż ten z modelu z 2012 roku. W nowym MBP 13 świetnie wyglądają też czasy pracy na zasilaniu z akumulatora.

Obudowa

Obudowa nowego 13-calowego MacBooka Pro Retina została minimalnie wysmuklona i zamiast 19 mm ma 18 mm wysokości. Jest więc tylko odrobinę grubsza od obudowy MacBooka Air 13 (17 mm).

Nowy model wygląda identycznie, jak poprzednik. Aluminiowa obudowa typu unibody prezentuje się korzystnie głównie z powodu solidności i doskonałej jakości wykonania. Pewną wadą omawianej konstrukcji z punktu widzenia ergonomii jest ostra przednia krawędź jednostki zasadniczej. Ta część laptopa nie jest wysoka, więc nie jest to bardzo dotkliwy problem.

MacBook Pro 13 Retina 2013MacBook Pro 13 Retina 2012 MacBook Air 13MacBook Pro 15 Retina
masa1,56 kg1,62 kg (+4%)1,35 kg (-13%)2,03 kg (+30%)
wys.18 mm19 mm17 mm18 mm
szer.31,4 cm31,4 cm32,5 cm35,9 cm
głęb.21,9 cm21,9 cm22,7 cm24,7 cm

MBP 13 nie błyszczy w aspekcie dostępu do podzespołów. Spód obudowy da się zdjąć, ale jest on przykręcony nietypowymi śrubkami (Pentalobe, pięcioramienna gwiazdka). Po odkręceniu tych śrubek uzyskuje się dostęp do wentylatora, dysku SSD i karty Wi-Fi. Akumulator jest niestety przymocowany na stałe. Pamięć RAM i procesor są wlutowane, więc awaria któregoś z tych podzespołów oznacza drogą naprawę. W rankingu iFixit omawiany laptop został oceniony w kategorii łatwość naprawy bardzo nisko (otrzymał ocenę 1/10).

podzespoły wewnętrzne po zdjęciu spodniej osłony
podzespoły wewnętrzne po zdjęciu spodniej osłony

W laptopach Apple wyposażenie w złącza zewnętrzne znacznie różni się od tego, co oferuje konkurencja. Na szczególną uwagę zasługują dwa porty Thunderbolt 2 (różnią się od starszej wersji szybszym kontrolerem), które można wykorzystywać jako złącza mini DisplayPort. Wyposażenie w złącza jest identyczne, jak w MBP 15, a w porównaniu z MBA 13 MBP 13 ma o jeden Thunderbolt więcej i nie zabrakło w nim HDMI. Wszystkie trzy wyjścia sygnału wideo obsługują monitory o wysokiej rozdzielczości (przynajmniej według zapewnienia producenta; autor przetestował tylko standard mini DisplayPort, podłączając do niego 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli), a układ grafiki może obsługiwać maksymalnie trzy niezależne wyświetlacze jednocześnie. To znacząca przewaga MBP 13 nad modelami z systemem Windows, których większość ma co najwyżej dwa wyjścia sygnału wideo. MBP 13 nie posiada za to trzeciego portu USB oraz gniazda LAN.

gniazdo zasilania (MagSafe 2), 2 porty Thunderbolt 2, USB 3.0, gniazdo audio, mikrofony
gniazdo zasilania (MagSafe 2), 2 porty Thunderbolt 2, USB 3.0, gniazdo audio, mikrofony
czytnik kart pamięci, HDMI, USB 3.0
czytnik kart pamięci, HDMI, USB 3.0

Osprzęt

klawiatura QWERTY (fot. Apple)
klawiatura QWERTY (fot. Apple)

Świetna klawiatura nie została zmieniona. Ma ona wyspowy układ klawiszy i jest podświetlana. Wielkość klawiszy, ich czucie oraz reakcje na naciśnięcie są znakomite. Autor od razu osiągnął na klawiaturze omawianego modelu taką samą szybkość pisania, co na zewnętrznej klawiaturze Cherry MX 3000. Wadą jest minimalizm oznaczeń klawiszy ("gdzie jest ta cholerna tylda?"). Użytkownicy przesiadający się na MBP 13 z laptopa z systemem Windows będą przeklinać funkcje przypisane niektórym klawiszom.

Szklany gładzik Apple to nadal jeden z najlepszych przyrządów tego typu. Takie połączenie właściwości ślizgowych, przyjemnego oporu przy naciskaniu, dokładnego odwzorowywania czynności użytkownika i sensownego sterownika w OS X jest nadal nieosiągalne w świecie Windows. Przewijanie, powiększanie oraz przesuwanie działają dokładnie i właściwie bezbłędnie. W używaniu gładzika przez dłuższy czas przeszkadza tylko ostra przednia krawędź jednostki zasadniczej.

Po tygodniu testowania MBP 13 autor zaczął doświadczać problemów z zawieszaniem się klawiatury i gładzika. Sytuacja ta zdarza się raczej rzadko, ale jest uciążliwa ze względu na konieczność minutowego oczekiwania w trybie standby.

Kamerka

Wbudowana kamerka FaceTime (720p) jest nadal jednym ze słabych punktów omawianego laptopa. Jakość obrazu w czasie wideorozmów jest taka sobie, a w przypadku Apple (wobec dużego nacisku kładzionego na iMessages i wideotelefonię) można by oczekiwać czegoś znacznie lepszego. Jakość dźwięku była natomiast bardzo dobra za sprawą dwóch mikrofonów.

zdjęcie przy słabym świetle dzienym i świetle sztucznym
zdjęcie przy słabym świetle dzienym i świetle sztucznym
zdjęcie wykonane wieczorem, przy sztucznym świetle
zdjęcie wykonane wieczorem, przy sztucznym świetle
zdjęcie wykonane przy mocnym świetle dziennym
zdjęcie wykonane przy mocnym świetle dziennym

Obraz

Błyszcząca matryca o przekątnej 13 cali ma rozdzielczość 2560 x 1600 pikseli. Jest to wyświetlacz będącego na wymarciu formatu 16:10. Na ustawieniach domyślnych obszar roboczy jest tak duży, jak w przypadku monitora o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Czcionki i ikony są jednak o wiele bardziej szczegółowe (w aplikacjach przystosowanych do matrycy Retina). Zaletą tego rozwiązania jest to, że starsze programy mogą działać na omawianym laptopie bez kombinowania. Trzeba tylko pogodzić się z tym, że nie wyglądają najpiękniej. W systemie Windows jest to duży problem, kiedy trzeba używać skalowania DPI. W testach przeprowadzanych pod Boot Camp autor często miał styczność ze zbyt małymi i nieczytelnymi czcionkami (np. w starszych wersjach programu 3DMark) oraz nachodzącymi na siebie elementami (pola wyboru w aplikacji Fraps). Można zawsze przeskalować rozdzielczość do 1680 x 1050 pikseli, co skutkuje niewielkim pogorszeniem jakości obrazu (nie tak dużym, jak zwykle w przypadku ustawienia niewłaściwej rozdzielczości).

rozdzielczość skalowana, większy tekst
rozdzielczość skalowana, większy tekst
rozdzielczość optymalna dla matrycy
rozdzielczość optymalna dla matrycy
rozdzielczość skalowana, większy obszar roboczy
rozdzielczość skalowana, większy obszar roboczy
1) X-Rite i1Pro 2 2) Gossen Mavo-Monitor
329
cd/m²
316
cd/m²
317
cd/m²
368
cd/m²
360
cd/m²
337
cd/m²
314
cd/m²
338
cd/m²
298
cd/m²
podświetlenie ekranu
APPA020
X-Rite i1Pro 2
maksimum: 368 cd/m² (Nits) średnia: 330.8 cd/m²
rozświetlenie: 81 %
na akumulatorze: 360 cd/m²
kontrast: 900:1 (czerń: 0.4 cd/m²)
ΔE Color 1.87 | 0.55-29.43 Ø5.2
ΔE Greyscale 2.19 | 0.57-98 Ø5.4
63% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
Gamma: 2.58
297
cd/m²
290
cd/m²
294
cd/m²
327
cd/m²
327
cd/m²
304
cd/m²
285
cd/m²
305
cd/m²
275
cd/m²
podświetlenie ekranu
APPA020
Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 327 cd/m² (Nits) średnia: 300.4 cd/m²
rozświetlenie: 84 %
na akumulatorze: 327 cd/m²
kontrast: 779:1 (czerń: 0.42 cd/m²)

Pomiary luminancji różniły się w poszczególnych próbach, gdyż pod systemem Windows 8.1 czujnik światła powodował czasem niespodziewane reakcje. Pod OS X uzyskano maksymalnie 388 cd/m². Głębia czerni wyniosła 0,4 cd/m². To wyniki nieco lepsze, niż pod Windows. Kontrast na poziomie 970:1 jest znakomity. W subiektywnej ocenie autor był bardzo zadowolony z jakości obrazu.

Wierność kolorów okazała się znakomita już w stanie fabrycznym. Jak dotąd w naszych testach nie odnotowaliśmy jeszcze tak niskich wartości DeltaE 2000 przed kalibracją. Wskutek tego kolory powinny się wydawać bardzo realistyczne. Wyniki dla skali szarości były trochę gorsze. Paleta barw prawie w całości pokrywa przestrzeń sRGB.

ColorChecker, OS X, bez kalibracji
ColorChecker, OS X, bez kalibracji
ColorChecker, Windows, po kalibracji
ColorChecker, Windows, po kalibracji
Grayscale, OS X, bez kalibracji
Grayscale, OS X, bez kalibracji
Grayscale, Windows, po kalibracji
Grayscale, Windows, po kalibracji
Colorspace, OS X, bez kalibracji
Colorspace, OS X, bez kalibracji
Saturation Sweeps, OS X, bez kalibracji
Saturation Sweeps, OS X, bez kalibracji
Specral Measurment, Windows, po kalibracji
Specral Measurment, Windows, po kalibracji
Luminance Sweeps, OS X, bez kalibracji
Luminance Sweeps, OS X, bez kalibracji
na dworze (w słoneczny dzień jesienią)
na dworze

Dzięki wysokiej luminancji możliwa jest praca na dworze, mimo że ekran ma błyszczącą powierzchnię. Refleksy były nieco osłabiane przez czerwonawą powłokę (najwyraźniej zastosowano filtr antyodblaskowy). W porównaniu ze starym MBP 13 (z 2010 roku) można było stwierdzić, że nie ma podwójnych odbić (występowały tylko na dodatkowej szybie przesłaniającej matrycę).

Matryca Retina to wyświetlacz typu IPS, a więc niezależnie od kąta, pod jakim patrzy się na ekran, nie widać przekłamań obrazu.

kąty widzenia matrycy MacBooka Pro 13 Retina (2013)
kąty widzenia matrycy MacBooka Pro 13 Retina (2013)

Windows 8.1 przez Boot Camp

Instalacja Boot Camp nie okazała się łatwizną, gdyż autor napotkał problem w postaci tego, że system Windows nie instalował się z marszu. Po wielu próbach udało się wreszcie zainstalować próbną wersję systemu Windows 8.1 przez wykonanie rozruchu z nośnika ISO (na innym pendrive'ie). Wsparcie sprzętu pod systemem Windows nadal pozostawia sporo do życzenia. I tak na przykład gładzik nie obsługuje gestów Windows 8, regulacja intensywności podświetlenia ekranu czasami w ogóle nie działała, a czasem zdarzało się, że czujnik światła zmieniał luminancję jak szalony. Na dodatek skalowanie rozdzielczości działa pod Windows znacznie gorzej, niż w systemie OS X.

Osiągi

W procesorach Haswell Intel znacznie poprawił wydajność zintegrowanego z CPU układu grafiki. Pod tym względem MBP 13 z 2013 roku jest więc dużo lepszy od poprzedniej wersji, z procesorem Ivy Bridge i HD Graphics 4000 (z 2012 roku).

Procesor Core i5-4258U wypadł w testach Cinebench o kilka procent lepiej od Core i5-3210M ze starszego MBP 13. Core i7-4558U z Asusa UX301LA poradził zaś sobie wyraźnie lepiej. Porównanie wyników uzyskanych pod Windows 8.1 oraz OS X Mavericks wypadło na korzyść Windows we wszystkich testach Cinebench z wyjątkiem 32-bitowej wersji R10.5.

Zintegrowany układ grafiki to Iris Graphics 5100, wersja GT3, z maksymalną liczbą jednostek wykonawczych (40), ale pozbawiona własnej pamięci (którą posiada Iris Pro 5200). Częstotliwość taktowania wynosi od 200 do 1100 MHz. Iris Graphics 5100 z procesorów Core i7 ma o 100 MHz wyższe taktowanie maksymalne (1200 MHz), a więc przy odpowiednio sprawnym chłodzeniu teoretycznie powinien być nieco wydajniejszy.

W testach syntetycznych pod Windows 8.1 ten układ grafiki zaprezentował się z bardzo dobrej strony. Osiągnął dużą przewagę nad HD Graphics 4400 (GT2), układem stosowanym w wielu małych laptopach. Większość konkurentów osiąga zaledwie 70% tego, co MBP 13. Poprzednik, MBP 13 Retina z HD Graphics 4000, uzyskał o ponad połowę gorszy rezultat. MacBooki Air, które posiadają procesory z układem HD Graphics 5000 (ten sam rdzeń, ale niższe taktowanie), notują w teście 3DMark 11 rezultaty średnio o 10% gorsze.

Dzięki dyskowi SSD MBP 13 z procesorem Haswell wypadł bardzo dobrze w mierzącym ogólną wydajność teście PCMark 7. Jego rezultat okazał się niewiele gorszy od wyniku zeszłorocznego MBP 15, który posiadał dodatkową kartę grafiki (GeForce GT 650M). 

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (NVIDIA) - zegary w spoczynku
GPU-Z (NVIDIA) - zegary w spoczynku
GPU-Z (NVIDIA) - zegary w teście FurMark (rdzeń początkowo 1100 MHz, potem 850 MHz)
GPU-Z (NVIDIA) - zegary w teście FurMark
HWiNFO64
HWiNFO64
ATTO Disk Benchmark
ATTO
Geekbench
Geekbench
Geekbench Browser
Geekbench Browser
Xbench
Xbench
PCMark 8 Creative
PCMark 8 Creative
PCMark 8 Home
PCMark 8 Home
PCMark 8 Storage
PCMark 8 Storage
PCMark 8 Work
PCMark 8 Work
3DMark 06 Standard Score
7474 pkt.
3DMark 11 Performance
1270 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
39510 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
5286 pkt.
3DMark Fire Strike Score
863 pkt.
Pomoc
3DMark 11 - 1280x720 Performance GPU (sortuj wg wyników)
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2013-10
Iris Graphics 5100, 4258U, Apple SSD SM0256F
1164 Points ∼1%
Apple MacBook Air 11 inch 2013-06 1.7 GHz 256 GB
HD Graphics 5000, 4650U, Apple SSD SD0256F
1072 Points ∼1%
Apple MacBook Air 13 inch 2013 MD760D/A
HD Graphics 5000, 4250U, Apple SSD SM0128F
1035 Points ∼1%
Apple MacBook Air 11 inch 2013-06 MD711D/A
HD Graphics 5000, 4250U, Apple SSD SM0128F
1050 Points ∼1%
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2012-10
HD Graphics 4000, 3210M, Apple SSD SM256E (Samsung)
549 Points ∼0%
Apple MacBook Pro Retina 15 inch 2012-06
GeForce GT 650M, 3615QM, Apple SSD SM256E (Samsung)
2151 Points ∼2%
Asus Zenbook UX301
Iris Graphics 5100, 4558U, 2x Sandisk X110 SD6SP1M-128G RAID 0
1279 Points ∼1%
Sony Vaio Pro 13 SVP-1321C5ER
HD Graphics 4400, 4500U, Toshiba HG5d THNSNH512GDNT
698 Points ∼1%
Lenovo ThinkPad T440s 20AQ-S00500
HD Graphics 4400, 4200U, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
722 Points ∼1%
PCMark 7 Score
5460 pkt.
PCMark 8 Home Score Accelerated
3112 pkt.
PCMark 8 Creative Score Accelerated
3297 pkt.
PCMark 8 Work Score Accelerated
3681 pkt.
Pomoc
PCMark 7 - Score (sortuj wg wyników)
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2013-10
Iris Graphics 5100, 4258U, Apple SSD SM0256F
5460 Points ∼60%
Apple MacBook Air 11 inch 2013-06 1.7 GHz 256 GB
HD Graphics 5000, 4650U, Apple SSD SD0256F
4723 Points ∼52%
Apple MacBook Air 13 inch 2013 MD760D/A
HD Graphics 5000, 4250U, Apple SSD SM0128F
4308 Points ∼47%
Apple MacBook Air 11 inch 2013-06 MD711D/A
HD Graphics 5000, 4250U, Apple SSD SM0128F
4333 Points ∼47%
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2012-10
HD Graphics 4000, 3210M, Apple SSD SM256E (Samsung)
4728 Points ∼52%
Apple MacBook Pro Retina 15 inch 2012-06
GeForce GT 650M, 3615QM, Apple SSD SM256E (Samsung)
5545 Points ∼61%
Asus Zenbook UX301
Iris Graphics 5100, 4558U, 2x Sandisk X110 SD6SP1M-128G RAID 0
5825 Points ∼64%
Sony Vaio Pro 13 SVP-1321C5ER
HD Graphics 4400, 4500U, Toshiba HG5d THNSNH512GDNT
4740 Points ∼52%
Lenovo ThinkPad T440s 20AQ-S00500
HD Graphics 4400, 4200U, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
2287 Points ∼25%
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4831
Cinebench R10 Shading 32Bit
6612
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
10604
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
22.44 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.92 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.21 Points
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
99.3 %
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
20.77 fps
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
261 Points
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
112 Points
Pomoc
Cinebench R10
Rendering Single 32Bit (sortuj wg wyników)
MBP Retina 13 2013 OS X
4831 Points ∼29%
MBP Retina 13 2013 Win 8.1
4312 Points ∼26% -11%
MBP Retina 13 2012
4245 Points ∼26% -12%
MBP Retina 15 2012
4480 Points ∼27% -7%
MB Air 11 i7
4707 Points ∼28% -3%
Zenbook UX301LA i7
4793 Points ∼29% -1%
Rendering Multiple CPUs 32Bit (sortuj wg wyników)
MBP Retina 13 2013 OS X
10604 Points ∼8%
MBP Retina 13 2013 Win 8.1
9638 Points ∼7% -9%
MBP Retina 13 2012
8942 Points ∼6% -16%
MBP Retina 15 2012
17054 Points ∼12% +61%
MB Air 11 i7
8943 Points ∼6% -16%
Zenbook UX301LA i7
10305 Points ∼7% -3%
Cinebench R11.5
CPU Single 64Bit (sortuj wg wyników)
MBP Retina 13 2013 OS X
1.21 Points ∼4%
MBP Retina 13 2013 Win 8.1
1.27 Points ∼4% +5%
MBP Retina 13 2012
1.22 Points ∼4% +1%
MBP Retina 15 2012
1.32 Points ∼4% +9%
MB Air 11 i7
1.42 Points ∼5% +17%
Zenbook UX301LA i7
1.45 Points ∼5% +20%
CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników)
MBP Retina 13 2013 OS X
2.92 Points ∼4%
MBP Retina 13 2013 Win 8.1
3.15 Points ∼4% +8%
MBP Retina 13 2012
2.87 Points ∼4% -2%
MBP Retina 15 2012
5.52 Points ∼8% +89%
MB Air 11 i7
2.82 Points ∼4% -3%
Zenbook UX301LA i7
3.48 Points ∼5% +19%
Cinebench R15
CPU Single 64Bit (sortuj wg wyników)
MBP Retina 13 2013 OS X
112 Points ∼34%
MBP Retina 13 2013 OS X
106 Points ∼32% -5%
MBP Retina 13 2013 Win 8.1
113 Points ∼34% +1%
CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników)
MBP Retina 13 2013 OS X
283 (281.95min - 284.07max) Points ∼3%
MBP Retina 13 2013 OS X
261 Points ∼3% -8%
MBP Retina 13 2013 Win 8.1
291 Points ∼3% +3%

Legenda

 
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2013-10 Intel Core i5-4258U, Intel Iris Graphics 5100, Apple SSD SM0256F
 
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2013-10 Intel Core i5-4258U, Intel Iris Graphics 5100, Apple SSD SM0256F
 
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2012-10 Intel Core i5-3210M, Intel HD Graphics 4000, Apple SSD SM256E (Samsung)
 
Apple MacBook Pro Retina 15 inch 2012-06 Intel Core i7-3615QM, NVIDIA GeForce GT 650M, Apple SSD SM256E (Samsung)
 
Apple MacBook Air 11 inch 2013-06 1.7 GHz 256 GB Intel Core i7-4650U, Intel HD Graphics 5000, Apple SSD SD0256F
 
Asus Zenbook UX301 Intel Core i7-4558U, Intel Iris Graphics 5100, 2x Sandisk X110 SD6SP1M-128G RAID 0
Geekbench 2 - 32 Bit - Total Score (sortuj wg wyników)
MacBook Pro Retina 13 2013 OS X
7205 Points ∼17%
MacBook Pro Retina 13 2013 Win 8.1
6528 Points ∼15% -9%
MacBook Air 13 OS X 10.8
6015 Points ∼14% -17%
Zenbook UX301
7300 Points ∼17% +1%

Legenda

 
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2013-10 Intel Core i5-4258U, Intel Iris Graphics 5100, Apple SSD SM0256F
 
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2013-10 Intel Core i5-4258U, Intel Iris Graphics 5100, Apple SSD SM0256F
 
Apple MacBook Air 13 inch 2013 MD760D/A Intel Core i5-4250U, Intel HD Graphics 5000, Apple SSD SM0128F
 
Asus Zenbook UX301 Intel Core i7-4558U, Intel Iris Graphics 5100, 2x Sandisk X110 SD6SP1M-128G RAID 0
Disk Speed Test
Disk Speed Test

SSD

Podobnie jak najnowsze MacBooki Air, MBP 13 z procesorem Haswell otrzymał dysk SSD pod PCI-e. Jest to dysk produkcji Samsunga (SM0256F). Zapewnia on znacznie lepsze transfery przy odczycie i zapisie sekwencyjnym, niż SSD podłączony do złącza SATA. Może konkurować z zestawem dwóch SSD złączonych w RAID 0, który znalazł się w Asusie UX301LA. Łączny wynik dysku Samsunga z MBP 13 w teście AS SSD (1112 pkt.) jest niewiele gorszy od osiągnięcia dwóch dysków SSD Sandisk X110 (RAID 0) z Asusa UX301LA (1297 pkt.). W teście kopiowania dyski z Asusa uzyskały wyniki stanowiące tylko 58-94% rezultatów dysku z MBP 13. Dokładna analiza danych pozwala stwierdzić, że dysk Samsunga wypada szczególnie dobrze w testach odczytu i zapisu sekwencyjnego, a gorzej w testach 4K.

dysk SSD Samsunga w MBP 13 Retina z 2013 roku
dysk SSD Samsunga w MBP 13 Retina z 2013 roku
AS SSD
Score Total (sortuj wg wyników)
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2013-10
1112 Points ∼11%
Apple MacBook Air 11 inch 2013-06 1.7 GHz 256 GB
805 Points ∼8%
Apple MacBook Air 13 inch 2013 MD760D/A
612 Points ∼6%
Apple MacBook Air 11 inch 2013-06 MD711D/A
709 Points ∼7%
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2012-10
690 Points ∼7%
Apple MacBook Pro Retina 15 inch 2012-06
650 Points ∼6%
Asus Zenbook UX301
1297 Points ∼13%
4K Read (sortuj wg wyników)
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2013-10
16.2 MB/s ∼5%
Apple MacBook Air 11 inch 2013-06 1.7 GHz 256 GB
14.28 MB/s ∼5%
Apple MacBook Air 13 inch 2013 MD760D/A
13.46 MB/s ∼4%
Apple MacBook Air 11 inch 2013-06 MD711D/A
15.36 MB/s ∼5%
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2012-10
15.77 MB/s ∼5%
Apple MacBook Pro Retina 15 inch 2012-06
13.09 MB/s ∼4%
Asus Zenbook UX301
27.78 MB/s ∼9%
PCMark 7 - System Storage (sortuj wg wyników)
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2013-10
5545 Points ∼78%
Apple MacBook Air 11 inch 2013-06 1.7 GHz 256 GB
5364 Points ∼75%
Apple MacBook Air 13 inch 2013 MD760D/A
5465 Points ∼77%
Apple MacBook Air 11 inch 2013-06 MD711D/A
5257 Points ∼74%
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2012-10
5246 Points ∼74%
Apple MacBook Pro Retina 15 inch 2012-06
5201 Points ∼73%
Asus Zenbook UX301
5389 Points ∼76%

Legenda

 
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2013-10 Intel Core i5-4258U, Intel Iris Graphics 5100, Apple SSD SM0256F
 
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2013-10 Intel Core i5-4258U, Intel Iris Graphics 5100, Apple SSD SM0256F
 
Apple MacBook Air 11 inch 2013-06 1.7 GHz 256 GB Intel Core i7-4650U, Intel HD Graphics 5000, Apple SSD SD0256F
 
Apple MacBook Air 13 inch 2013 MD760D/A Intel Core i5-4250U, Intel HD Graphics 5000, Apple SSD SM0128F
 
Apple MacBook Air 11 inch 2013-06 MD711D/A Intel Core i5-4250U, Intel HD Graphics 5000, Apple SSD SM0128F
 
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2012-10 Intel Core i5-3210M, Intel HD Graphics 4000, Apple SSD SM256E (Samsung)
 
Apple MacBook Pro Retina 15 inch 2012-06 Intel Core i7-3615QM, NVIDIA GeForce GT 650M, Apple SSD SM256E (Samsung)
 
Asus Zenbook UX301 Intel Core i7-4558U, Intel Iris Graphics 5100, 2x Sandisk X110 SD6SP1M-128G RAID 0
Apple SSD SM0256F
Sequential Read: 705 MB/s
Sequential Write: 634 MB/s
512K Read: 461 MB/s
512K Write: 571 MB/s
4K Read: 17.4 MB/s
4K Write: 30.9 MB/s
4K QD32 Read: 342 MB/s
4K QD32 Write: 240 MB/s

Testy gier

Bezpośrednim konkurentem omawianego modelu w dziedzinie osiągów w grach był Asus UX301LA z nieco lepszym procesorem Core i7-4558U i tym samym układem grafiki Iris Graphics 5100 (z tym że mającym o 100 MHz wyższe taktowanie). Wyniki testów nie były jednak jednoznaczne. W testach gier FIFA 14 i Company of Heroes 2 o kilka procent szybszy okazał się Asus, natomiast w grach Tomb Raider i Total War: Rome II był on o kilka procent wolniejszy od MBP 13 z Haswellem. Rozbieżności w wynikach mogą być spowodowane różnymi układami chłodzenia, sterownikami oraz łatkami do gier, które pojawiły się od czasu recenzowania Asusa, który przeszedł testy wcześniej. Generalnie można stwierdzić, że osiągi tych dwóch laptopów w grach są pod Windows porównywalne.

Rzut oka na nasze zestawienie wyników testów gier zamieszczone na stronie poświęconej Iris Graphics 5100 pozwala stwierdzić, że najnowsze gry mogą działać płynnie przeważnie tylko na najniższych ustawieniach.

Korzystając z OS X Mavericks, autor przyjrzał się bliżej dwóm tytułom. Gra Left 4 Dead 2 w rozdzielczości 2560 x 1600 i na maksymalnych detalach nie była zbyt płynna (19 kl/s), ale w rozdzielczości 1280 x 800 pikseli było już dobrze. W rozdzielczości 1280 x 800 autor miał zapewnioną płynność gry także w Civilization V na domyślnych ustawieniach jakościowych (medium/low).

low med. high ultra
Tomb Raider (2013) 64.4 32.8 19.7 10.4
Company of Heroes 2 (2013) 18.5 15.2
Total War: Rome II (2013) 49 36.7 27.9 9.2
Fifa 14 (2013) 47.5
F1 2013 (2013) 60 38 29 15
Batman: Arkham Origins (2013) 44 25 14 7
Battlefield 4 (2013) 36.1 26.1 15 5 ()
Call of Duty: Ghosts (2013) 40.5 26.5 10.3 4.9
Thief (2014) 20.8 13.2 10.7 5.1
The Elder Scrolls Online (2014) 46 26.6 18.4 10.1

Odtwarzanie filmów

Procesor Core i5-4258U oferuje wbudowany sprzętowy dekoder H.264, WMV i VC-1 dla filmów o rozdzielczości do 4K. Szkoda tylko, że Apple wykorzystuje ten dekoder w OS X tylko do formatu H.264. Ten standard działał w teście bez zarzutu. Odtwarzanie filmu H.264 4K obciążało rdzenie CPU w minimalnym stopniu i było płynne. Również odtwarzanie materiału H.264 1080p powodowało użycie CPU w podobnym stopniu, co wskazuje na wykorzystanie dekodera.

Na MBP 13 dało się bez problemu odtwarzać filmy flash z YouTube. Film 4K był odtwarzany bez gubienia klatek i przy stosunkowo niskim użyciu CPU.

Filmów VC-1 i WMV nie da się odtwarzać w stanie fabrycznym. Można temu zaradzić, pobierając darmowy program VLC media player. Przy jego użyciu możliwe było płynne odtwarzanie filmów 1080p formatu WEBM, WMV, VC1. Film 4K stanowił natomiast zbyt duże wyzwanie dla procesora (pełne użycie CPU, skaczący obraz) i wykazał brak wsparcia sprzętowego dekodera.

Używając systemu Windows 8.1 (pod Boot Camp), da się w pełni wykorzystać sprzętowy dekoder wideo.

film 4K w Quicktime
film 4K w Quicktime
film 4K z YouTube
film 4K z YouTube
film 1080p w Quicktime
film 1080p w Quicktime
film 4K w VLC
film 4K w VLC
film VC1 w VLC
film VC1 w VLC

Szybkość Wi-Fi

Do łączności bezprzewodowej służą w MBP 13 z 2013 roku karta Wi-Fi 802.11b/g/n/ac (2,4 i 5 GHz) oraz Bluetooth 4.0. LAN można uzyskać tylko dzięki przejściówce pod USB lub Thunderbolt, a internet szerokopasmowy - poprzez tethering (połączenie Bluetooth, WLAN lub przewodowe, przez USB).

Szybkość Wi-Fi zmierzono przy wykorzystaniu routera Linksys E4200 802.11n. Nowy standard (802.11ac) będzie wykorzystywany oczywiście tylko w sytuacji, jeżeli posiadamy kompatybilny router. W szranki z omawianym laptopem stanęły MacBook Pro 13 z 2010 roku oraz Clevo W740SU (tegoroczny model z procesorem Haswell). W odległości 1 m od routera połączenie było bardzo dobre, ale transfery nie były rewelacyjne. Najlepszy wynik uzyskany w teście iperf wyniósł 297 Mb/s, ale przez pewien czas nowy MBP 13 był wolniejszy od starego MBP 13, który uzyskał 209 Mb/s. Laptop Clevo ukończył ten test na szarym końcu (mimo że ma kartę Wi-Fi obsługującą standard ac), osiągnąwszy 156 Mb/s.

Piętro niżej (laptopy od routera dzieliły wtedy strop i jedna ściana działowa) przepustowość spadła w przypadku MBP 13 z procesorem Haswell do 42 Mb/s. Stary MBP 13 (59 Mb/s) i Clevo W740SU (55 Mb/s) wypadły w tych warunkach dużo lepiej.

Trzeci test został przeprowadzony przez autora w piwnicy (router znajdował się dwie kondygnacje wyżej). Laptopy z kiepską kartą Wi-Fi lub instalacją antenową w tym miejscu w ogóle nawiązują połączenia. Bohater niniejszej recenzji również miał pewne problemy, a ostatecznie osiągnął 7,4 Mb/s i miał na koncie 3 utracone pakiety (z 60). Stary MBP 13 uzyskał w tej sytuacji 15,6 Mb/s, a laptop Clevo - 13,8 Mb/s.

Wpływ na otoczenie

głośność od minimalnej do maksymalnej
głośność od minimalnej do maksymalnej
natężenie hałasu w funkcji czasu w teście 3DMark06 (maks. 42,5 dB); chwilowe skoki to odgłosy z otoczenia
natężenie hałasu w funkcji czasu w teście 3DMark06 (maks. 42,5 dB); chwilowe skoki to odgłosy z otoczenia

Hałas

W przeciwieństwie do zeszłorocznego modelu MBP 13 z procesorem Haswell posiada tylko jeden wentylator (a nie dwa). Działa on bardzo spokojnie. W czasie pracy bez obciążenia aplikacja smcFanControl wykazała prędkość obrotową 1200-1300 obr/min. Sonometr umieszczony w odległości 15 cm od laptopa nie wykazał różnicy w porównaniu z szumem tła (27,3 dB). Pracujący z taką prędkością wentylator jest bezgłośny. Cisza panuje nie tylko w spoczynku, ale także podczas odtwarzania filmu o rozdzielczości 4K, filmu 1080p z YouTube oraz używania przeglądarki internetowej ze stronami otworzonymi w wielu kartach.

Pod obciążeniem prędkość obrotowa staje się większa, ale szum niekoniecznie. W zapętlonym teście wielowątkowym Cinebench R15 uzyskano 1900 obr/min i 27,5 dB. Cichy szmer było wówczas słychać tylko po zbliżeniu ucha do wentylatora. Dopiero test Unigine Heaven Valley 1.0 na ustawieniach ultra przyniósł słyszalny szum (36,2 dB) generowany przez 4200 obr/min wentylatora. To i tak relatywnie niewiele. Słychać zresztą głównie szum powietrza, więc odgłos towarzyszący działaniu laptopa jest zupełnie przyjemny. Pod OS X uzyskano maksymalnie 42,4 dB (jednocześnie przeprowadzając testy Unigine Valley i Cinebench R15).

Pod Windows 8.1 wentylator znacznie szybciej wchodzi na wyższe obroty przy normalnym obciążeniu. W teście 3DMark06 odnotowano 42,5 dB (czyli poziom maksymalny pod OS X). W teście gry FIFA 14 zmierzono 44,5 dB. MBP 13 był wtedy głośny, ale charakterystyka dźwięku pozostała przyjemna. W standardowym teście ekstremalnym (pełne obciążenie symulowane przez aplikacje Prime95 i FurMark) uzyskano 5800 obr/min i 44,7 dB. Maksymalnej prędkości obrotowej wentylatora (6199 obr/min, co przekładało się na 47,9 dB) nie dało się osiągnąć w temperaturze otoczenia 22°C.

W sumie więc kulturę pracy MBP 13 można ocenić pozytywnie, szczególnie pod OS X. Wówczas ten laptop jest praktycznie bezgłośny w wielu zastosowaniach. Kiedy występuje większe obciążenie podzespołów, szum jest jednostajny i ma przyjemną charakterystykę.

Hałas

luz
27.4 / 27.4 / 27.4 dB
HDD
27.4 dB
obciążenie
42.5 / 44.7 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Arta + ECM-8000 (odległość 15 cm)

Ciepło

temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia pod Windows
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia pod Windows
temperatury podzespołów w teście obciążeniowym pod OS X
temperatury podzespołów w teście obciążeniowym pod OS X

Pracujący na niskich obrotach wentylator i aluminiowa obudowy - te dwa czynniki występujące razem mogą budzić obawy co do temperatur roboczych nowego MBP 13. Zresztą laptopy Apple są od dawna są znane z wysokich temperatur.

Przy niewielkim obciążeniu (np. korzystanie z internetu) nie trzeba się martwić o przegrzanie się sprzętu. W czasie przeprowadzanego testu cała obudowa pozostała chłodna. Temperatury pod obciążeniem też nie okazały się szczególnie wysokie. Szczególnie ważne dla komfortu użytkowania miejsca oparcia dłoni i wtedy były chłodne. W porównaniu z MBP 13 z 2012 roku jest sporo lepiej. Gorącym miejscem pozostał obszar za klawiaturą z prawej strony, gdzie znajduje się wylot powietrza z układu chłodzenia.

Temperatury podzespołów różniły się w zależności od tego, czy testy przeprowadzano pod Windows 8.1 czy pod OS X Mavericks. W tym pierwszym przypadku temperatura CPU osiągnęła maksymalnie 87°C w ekstremalnym teście pełnego obciążenia, natomiast pod OS X nawet podczas grania w gry dochodziła czasem do 93°C.

Zaniżania częstotliwości taktowania CPU nie zaobserwowano ani pod Windows, ani pod OS X. Pod Windows po godzinie testu pełnego obciążenia taktowanie procesora wynosiło 2,3 GHz.

w stresie
 38 °C43 °C40 °C 
 37 °C39 °C33 °C 
 29 °C30 °C29 °C 
maks. w ogóle: 43 °C
średnia: 35.3 °C
40 °C36 °C33 °C
37 °C37 °C34 °C
32 °C32 °C32 °C
maks. w ogóle: 40 °C
średnia: 34.8 °C
zasilacz  56 °C | temperatura otoczenia 21.8 °C | Fluke 62 Mini
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 35.3 °C / 96 F, compared to the average of 30.7 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(±) The maximum temperature on the upper side is 43 °C / 109 F, compared to the average of 35.8 °C / 96 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(±) The bottom heats up to a maximum of 40 °C / 104 F, compared to the average of 39.5 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28 °C / 82 F, compared to the device average of 30.7 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30 °C / 86 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-1.7 °C / -3.1 F).

Głośniki

Wbudowane głośniki grają bardzo głośno (pomiar wykazał maksymalnie 80 dB/44,4 sona), ale nie są w stanie reprodukować tonów niskich. Są one lepsze od głośników starego MBP 13 z 2010 roku, gdyż grają głośniej (44,4:36 sonów) i zapewniają szersze spektrum dźwięku. Dla porównania głośność dźwięku z głośników Logitech Speaker Lapdesk osiągnęła 41 sonów, ale zapewniają one dużo więcej tonów niskich i dzięki temu lepsze oddanie odtwarzanej muzyki.

MBP 13 Retina 2013 - szum biały
MBP 13 Retina 2013 - szum biały
MBP 13 2010 - szum biały
MBP 13 2010 - szum biały
Logitech Speaker Lapdesk - szum biały
Logitech Speaker Lapdesk - szum biały

Wydajność akumulatora

Czasy pracy na akumulatorze są kategorią, w której MBP 13 szczególnie błyszczy. Jego wyniki w testach bez obciążenia i WLAN należą do najlepszych wśród małych laptopów. Nie najlepiej wypadł on natomiast pod obciążeniem, ale to dlatego, że na zasilaniu akumulatorowym nie dochodzi w nim do ograniczenia wydajności podzespołów (inne laptopy mają wtedy często obniżone zegary CPU i/lub GPU).

OS X Mavericks nie ma preinstalowanego odtwarzacza flash i bez niego uzyskano w teście symulującym korzystanie z internetu czas o 51 minut dłuższy (filmiki z YouTube były odtwarzane dzięki HTML5, nie były wyświetlane flashowe reklamy), niż z zainstalowanym odtwarzaczem.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0.2 W
luzdarkmidlight 2.8 / 8.8 / 9 W
obciążenie midlight 58 / 60.6 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
25h 35min
sieć przez WLAN
9h 29min
Big Buck Bunny H.264 1080p
7h 47min
obciążenie
1h 39min
Czasy pracy - WiFi (sortuj wg wyników)
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2013-10
Iris Graphics 5100, 4258U, Apple SSD SM0256F
569 min ∼148%
Apple MacBook Air 11 inch 2013-06 1.7 GHz 256 GB
HD Graphics 5000, 4650U, Apple SSD SD0256F
801 min ∼208%
Apple MacBook Air 13 inch 2013 MD760D/A
HD Graphics 5000, 4250U, Apple SSD SM0128F
623 min ∼162%
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2012-10
HD Graphics 4000, 3210M, Apple SSD SM256E (Samsung)
402 min ∼104%
Apple MacBook Pro Retina 15 inch 2012-06
GeForce GT 650M, 3615QM, Apple SSD SM256E (Samsung)
364 min ∼95%
Asus Zenbook UX301
Iris Graphics 5100, 4558U, 2x Sandisk X110 SD6SP1M-128G RAID 0
385 min ∼100%

Podsumowanie

MBP 13 Retina z procesorem Haswell

MacBook Pro 13 z ekranem Retina i procesorem Haswell to świetny laptop. W porównaniu z zeszłorocznym modelem jest cieńszy i lżejszy, a odznacza się wyższą wydajnością i dłuższą pracą na zasilaniu akumulatorowym. Obudowa, urządzenia wejścia, kultura pracy i matryca stanowią nadal pod wieloma względami wzór dla innych komputerów przenośnych. Jest też jednak druga strona medalu. Testy Wi-Fi wykazały niespecjalne szybkości transferu. Największym minusem wydają się utrudniony dostęp do podzespołów i brak możliwości wymiany niektórych z nich. Autorowi nie podobało się też słabe wsparcie systemu Windows pod Boot Camp.

Największym konkurentem nowego MBP 13 jest oczywiście MacBook Air 13. Jest on nieco lżejszy, ale oferuje niższą wydajność i ma znacznie gorszą matrycę. Spośród laptopów z systemem Windows rywalem godnym MBP 13 wydaje się Asus UX301LA. Oferuje on podobną wydajność, jest nieco lżejszy, ale jego czasy pracy na akumulatorze są znacznie gorsze.

Please share our article, every link counts!
.170
bohater testu: MacBook Pro 13 z procesorem Haswell
bohater testu: MacBook Pro 13 z procesorem Haswell

Specyfikacja techniczna

Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2013-10
Procesor
Intel Core i5-4258U 2 x 2.4 - 2.9 GHz, Haswell
Karta grafiki
Intel Iris Graphics 5100, rdzeń: 1100 MHz
Pamięć
8 GB 
, DDR3L 800 MHz 11-11-11-28 Dual-Channel
Matryca
13.30 cali 16:10, 2560 x 1440 pikseli, APPA020, IPS, refleksująca: tak
Chipset
Intel Lynx Point-LP
Dysk twardy
Apple SSD SM0256F, 256 GB 
, UXM2JA1Q, PCIe, 232 GB wolne miejsce
Karta dźwiękowa
Intel Lynx Point-LP - High Definition Audio Controller
Złącza
2 USB 3.0, 2 Thunderbolt, 1 HDMI, 2 DisplayPort, gniazda audio: wyjście słuchawkowe (cyfrowe/analogowe), czytnik kart: SD, czujniki: czujnik oświetlenia
Łączność
Broadcom 802.11ac (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 18 x 314 x 219
Akumulator
72 Wh litowo-polimerowy, Czas pracy (dane producenta): 540 h
System operacyjny
Apple OS X 10.9 Mavericks
Camera
kamerka: 720p FaceTime HD
Inne
głośniki: stereo, klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: tak, ściereczka z mikrofibry, iLife
Waga
1.563 kg, zasilacz: 247 g
Cena
- PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Klaus Hinum
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Asus UX301LA
Iris Graphics 5100, Core i7 4558U

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Apple MacBook Pro Retina 13 (2015)
Iris Graphics 6100, Core i5 5257U, 13.30", 1.58 kg

Notebooki tego samego producenta

Apple Recenzja MacBook Pro 16 2023 - M2 Max wyzwania GeForce RTX 3080 Ti
M2 Max 38-Core GPU, Apple M-Series M2 Max, 16.20", 2.16 kg
Apple Analiza M2 Pro i M2 Max - GPU jest wydajniejsze, CPU nie zawsze
M2 Max 38-Core GPU, Apple M-Series M2 Max, 16.20", 2.16 kg
Apple Recenzja MacBooka Pro 14 2023: M2 Pro zwalnia w małym MacBooku Pro
M2 Pro 19-Core GPU, Apple M-Series M2 Pro, 14.20", 1.6 kg
Apple Analiza M2 Pro i M2 Max - GPU jest wydajniejsze, CPU nie zawsze
M2 Pro 19-Core GPU, Apple M-Series M2 Pro, 14.20", 1.6 kg

Za

+rewelacyjne czasy pracy na akumulatorze
+bardzo cichy
+świetna obudowa
+dobrze obsługiwana przez OS X matryca IPS o wysokiej rozdzielczości
+znakomite urządzenia wejścia
 

Przeciw

-praktycznie brak możliwości modyfikacji wyposażenia
-utrudniony (przez nietypowe śrubki Pentalobe) dostęp do podzespołów
-błyszcząca powierzchnia ekranu
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Apple MacBook Pro 13 Retina (2013)
Klaus Hinum (Update: 2021-05-18)