Notebookcheck Logo

Test Lenovo ThinkPad T440s

10/10/2013

ThinkPad T440s nie różni się od poprzednika, modelu T430s, tylko podzespołami. Znacząco zmieniono m.in. obudowę. Do wyboru będą w tym laptopie matryce HD+ oraz Full HD (IPS). Zamiast procesora o normalnym napięciu pojawił się procesor niskonapięciowy najnowszej generacji (Intel Haswell). Opcjonalnie ma być dostępna karta grafiki GeForce GT 730M.

Obudowa

Kolor obudowy T440s, zarys sylwetki i inne cechy charakterystyczne pozwalają poznać, że mamy do czynienia z ThinkPadem. Skromny wystrój zewnętrzny powinien się podobać, a logo ThinkPad łączy się z prestiżem. Powierzchnie obudowy są mniej chropowate i nieco milsze w dotyku, niż w ThinkPadzie T430s.

Obudowa T440s wydaje się bardziej jednolita, niż w T430s; odstępy między jej elementami są znacznie mniejsze. Jakość wykonania jest świetna. Obudowa jest generalnie dość sztywna. Tylko pokrywa ekranu ugina się dość mocno, przede wszystkim na obszarze między zawiasami. Nacisk na wieko powoduje zaburzenia w wyświetlanym przez matrycę obrazie. W przypadku normalnego, rozważnego użytkowania nie powinno to jednak być problemem. W porównaniu z T430s w T440s zrezygnowano z konstrukcji typu skorupa małża, brak jest mechanizmu ryglującego klapę, nie ma maskownic głośników po bokach klawiatury, przyciski gładzika i manipulatora trackpoint są zintegrowane z płytką dotykową, a zamiast oddzielnych przycisków do regulacji głośności dźwięku mamy klawisze w obrębie klawiatury. Zawiasy dobrze utrzymują ekran w nadanej mu pozycji. Minimalne chybotanie się ekranu występuje tylko po większej zmianie jego kąta ustawienia.

ThinkPad T440s, który ma obudowę wykonaną po części ze stopu magnezu i włókna węglowego, waży 1,56 kg. Jest o około 0,2 kg lżejszy od modelu T430s. Gabaryty tego laptopa z 14-calowym ekranem są tylko nieco większe od gabarytów Della Latitude E7240, ultrabooka z ekranem o przekątnej 12,5".

Po odkręceniu ośmiu śrubek można zdjąć spód obudowy i uzyskać w ten sposób dostęp do podzespołów wewnętrznych. Trzeba tylko pamiętać o zaczepach, do uporania się z którymi trzeba użyć trochę siły. Autor nie zdecydował się na otwarcie w ten sposób laptopa, który był zupełnie nowy i wypożyczony ze sklepu. W instrukcji są opisane i pokazane na ilustracjach wszystkie kroki, jakie należy wykonać. Użytkownik może uzyskać dostęp do wolnego gniazda pamięci RAM, zatoki dysku, wentylatora oraz wbudowanego akumulatora. Testowany egzemplarz posiadał niewykorzystane złącze M.2, w którym można umieścić odpowiedni dysk SSD lub moduł WWAN.

Wyposażenie w porty peryferyjne przedstawia się nieco lepiej, niż zazwyczaj w ultrabookach. Poza cyfrowym wyjściem mini DisplayPort jest też analogowe złącze VGA. Miejsce na kartę SIM dla opcjonalnego modemu WWAN znajduje się szufladce na ściance bocznej. Jest ona jednak zrobiona z bardzo cienkiego tworzywa i nie wygląda na solidną. Praktyka pokaże, czy będzie ona trwała.

Jeśli użytkownik chciałby mieć do dyspozycji więcej złączy podczas używania komputera w trybie stacjonarnym, może wykorzystać podłączenie laptopa do stacji dokującej. T440s posiada odpowiednie złącze na spodzie obudowy. Pasują do niego jednak tylko nowe stacje Lenovo CS13 - Basic, Pro i Ultra.

Jeszcze jedną istotną różnicą w porównaniu z ThinkPadem T430s jest to, że T440s nie posiada wbudowanego napędu optycznego.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: gniazdo zasilania, USB 3.0, otwory wentylacyjne, mini DisplayPort, USB 3.0, czytnik Smart Card
lewy bok: gniazdo zasilania, USB 3.0, otwory wentylacyjne, mini DisplayPort, USB 3.0, czytnik Smart Card
prawy bok: gniazdo audio, kieszeń na kartę SIM, czytnik kart pamięci, USB 3.0, LAN, VGA, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: gniazdo audio, kieszeń na kartę SIM, czytnik kart pamięci, USB 3.0, LAN, VGA, gniazdo blokady Kensingtona
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

Wyspowa klawiatura ThinkPada T440s jest bardzo udana. Można w niej odnaleźć cechy klawiatur ze starych ThinkPadów. Klawisze mają dość krótki skok oraz dobry odskok i są dość ciche. Podparcie klawiatury jest solidne i ugina się ona tylko odrobinę. Niefajne jest to, że klawisze strzałek góra/dół leżą bardzo blisko siebie i z tego ich usytuowania wynikają czasem pomyłki przy używaniu klawiatury. Poza tym na wielkość klawiszy nie można narzekać. Ich oznaczenia są kontrastowe.

Podświetlenie klawiatury jest dwustopniowe. Znacząco poprawia czytelność oznaczeń klawiszy w ciemności. Posiadacz tego laptopa nie będzie tęsknił za lampką ThinkLight ze starszych ThinkPadów. W układzie klawiatury można odszukać kilka nietypowych rozwiązań właściwych dla laptopów Lenovo. Np. lewy klawisz Ctrl nie znajduje się w lewym dolnym rogu klawiatury; zamiast niego jest tam ulokowany klawisz Fn.

Szklany gładzik ma wymiary 100 x 75 mm. Właściwości ślizgowe płytki są bardzo dobre. Funkcje dotyku wielopunktowego są rozpoznawane właściwie. Niezawodne są także reakcje na zwykłe przesunięcie palca. Płytkę można naciskać w celu uzyskania kliku - oddzielne przyciski zastąpiono zintegrowanymi. W dolnej części płytki, tam, gdzie kiedyś były przyciski gładzika, rozwiązanie to działa dobrze. Lewa i prawa strona są dobrze rozdzielone. Gorzej jest, kiedy chce się używać przycisków wraz z manipulatorem trackpoint - bardzo trudno przyzwyczaić się do reakcji płytki na naciskanie w jej górnej części.

klawiatura QWERTY (fot. Lenovo)
klawiatura QWERTY (fot. Lenovo)
płytka dotykowa i manipulator trackpoint
płytka dotykowa i manipulator trackpoint

Obraz

ThinkPad T440s może być wyposażony w 14-calową matrycę HD+ lub Full HD typu IPS. Testowany egzemplarz posiadał tę pierwszą, czyli wyświetlacz typu TN o naturalnej rozdzielczości 1600 x 900 pikseli (131 ppi). Według danych producenta ta matryca AU Optronics (B140RTN03.0) powinna zapewniać kontrast na poziomie 400:1 i luminancję w wysokości 250 cd/m².

Luminancja była mierzona przy maksymalnej intensywności podświetlenia, w dziewięciu obszarach ekranu. Pomiary wykazały wartości między 211 cd/m² a 232 cd/m², co oznacza, że równomierność podświetlenia została uzyskana w 91%. Do pracy w pomieszczeniu taka luminancja w zupełności wystarcza. Na 15. poziomie intensywności podświetlenia zmierzono na środku ekranu 155 cd/m² i taka luminancja zapewnia ergonomiczne warunki do pracy.

214
cd/m²
225
cd/m²
220
cd/m²
215
cd/m²
232
cd/m²
229
cd/m²
211
cd/m²
218
cd/m²
212
cd/m²
podświetlenie ekranu
B140RTN03.0 tested with X-Rite i1Pro 2
maksimum: 232 cd/m² (Nits) średnia: 219.6 cd/m²
rozświetlenie: 91 %
na akumulatorze: 232 cd/m²
kontrast: 237:1 (czerń: 0.98 cd/m²)
ΔE Color 9.22 | 0.5-29.43 Ø5
ΔE Greyscale 11.6 | 0.57-98 Ø5.3
45% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
48.91% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
70.4% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
47.24% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.36

Także podczas pracy pod gołym niebem treści wyświetlane na ekranie okazują się zazwyczaj czytelne. Należy jednak unikać sytuacji, kiedy ekran jest zwrócony przodem do słońca - wówczas prawie niczego na nim nie widać.

Lenovo ThinkPad T440s z matrycą HD+ a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
T440s a Adobe RGB
Lenovo ThinkPad T440s z matrycą HD+ a przestrzeń sRGB (siatka)
T440s a sRGB
na dworze, optymalne ustawienie
na dworze, optymalne ustawienie
na dworze, ekran zacieniony
na dworze, ekran zacieniony
na dworze, ekran zacieniony
na dworze, ekran zacieniony
na dworze, w półcieniu
na dworze, w półcieniu
na dworze, bokiem do słońca
na dworze, bokiem do słońca
na dworze, przodem do słońca
na dworze, przodem do słońca

Kontrast wyniósł 237:1 i okazał się słaby. Czerń wydawała się raczej szara.

Kolory na zdjęciach i w filmach wydawały się mało intensywne i niezbyt naturalne. Gamut pokrywa około 60% przestrzeni sRGB.

Słaby wynik, jeżeli chodzi o skalę szarości, dało się znacząco poprawić dzięki kalibracji. Tego samego nie udało się powtórzyć w przypadku wierności kolorów i ich nasycenia. Dla czerwieni, niebieskiego i magenty wartość parametru DeltaE 2000 nie spadła po kalibracji poniżej 5. Matryca omawianego modeli nie jest w stanie odwzorować czerwieni z prawdziwego zdarzenia.

ColorChecker
ColorChecker
Color Management
Color Management
Grayscale
Grayscale
Saturation Sweeps
Saturation Sweeps
ColorChecker (po kalibracji)
ColorChecker (po kalibracji)
Color Management (po kalibracji)
Color Management (po kalibracji)
Grayscale (po kalibracji)
Grayscale (po kalibracji)
Saturation Sweeps (po kalibracji)
Saturation Sweeps (po kalibracji)

Kąty widzenia są wąskie, tak jak w większości innych matryc TN. Niewielkie odchylenie od pozycji na wprost w pionie wystarczy, by kolory zaczęły blaknąć lub pojawiła się inwersja. Przy odchyleniach w poziomie występuje spadek jasności obrazu, ale nawet patrząc pod ostrym kątem, da się rozpoznać, co jest w danej chwili wyświetlane na ekranie.

kąty widzenia matrycy HD+ laptopa Lenovo ThinkPad T440s
kąty widzenia matrycy HD+ laptopa Lenovo ThinkPad T440s

Osiągi

Według zapowiedzi producenta w T440s będą stosowane niskonapięciowe procesory Intel Haswell z Core i7 włącznie, dyski twarde o pojemności do 1 TB, SSD do 512 GB oraz dodatkowa karta grafiki GeForce GT 730M.

Testowany egzemplarz posiadał na wyposażeniu procesor Core i5-4200U. Wspiera on tak istotne technologie jak Hyper-Threading, Turbo Boost i Quick Sync Video. Bazowa częstotliwość taktowania to 1,6 GHz, a podczas pracy jednowątkowej taktowanie może osiągnąć 2,6 GHz.

Przy jednoczesnym maksymalnym obciążeniu CPU i GPU (w naszym przypadku poprzez testy Prime95 i FurMark) częstotliwość taktowania procesora była obniżona do 1-1,1 GHz. W teście Della Latitude E7240 z tym samym procesorem Core i5-4200U obserwowano ograniczenie taktowania w mniejszym stopniu, do maksymalnie 1,6 GHz.

Powyższa właściwość T440s nie znajduje jednak odbicia w syntetycznych testach wydajności obliczeniowej i graficznej. W testach renderowania Cinebench R10 64 omawiany model osiągnął 5002 pkt. (test jednowątkowy) i 9963 pkt. (test wielowątkowy). Test wPrime 1024M udało mu się ukończyć w 658 s. Wydajność procesora i5-4200U w tym modelu jest zatem zbliżona do wydajności Core i3-3110M, procesora o wyższym TDP (35 a nie 15 W).

Praktyczne testy polegały na konwertowaniu materiału wideo i audio. Do konwersji filmów wykorzystano program MediaEspresso, a testy przeprowadzono przy użyciu rdzeni CPU oraz technologii Quick Sync Video. Kiedy użyto tylko rdzeni CPU, ThinkPad T440s wypadł gorzej od Latitude E7240, natomiast przy wykorzystaniu QSV okazał się lepszy. Konwersja pliku MP3 w iTunes miała na omawianym laptopie prędkość 39,6x, zaś w przypadku wspomnianego Della było to 38,9x.

Na zasilaniu akumulatorowym nie występuje dodatkowe pogorszenie wydajności CPU. Przeprowadzone w tym trybie testy wydajnościowe przyniosły wyniki zbliżone do uzyskanych na zasilaniu z sieci.

Zintegrowany z procesorem układ grafiki HD Graphics 4400 wykorzystuje jako współdzieloną pamięć operacyjną. Jego częstotliwość taktowania to 200-1000 MHz. W T440s opcjonalnie ma być dostępna także dodatkowa karta grafiki GeForce GT 730M, która powinna znacząco poprawiać wydajność w grafice 3D, ale w środowisku aplikacji CAD jej przydatność będzie zbliżona do zintegrowanego rozwiązania Intela.

Wydajność HD Graphics 4400 mogłaby być lepsza, gdyby pamięć RAM pracowała w trybie dwukanałowym. W testowanym egzemplarzu, który miał tylko wlutowany moduł pamięci (4 GB), wykorzystywany był jednak tryb jednokanałowy. W teście 3DMark Vantage omawiany laptop uzyskał 3412 pkt., w 3DMarku 11 - 813 pkt., a w teście OpenGL aplikacji Cinebench R10 64 - 6023 pkt.

Na zasilaniu z akumulatora taktowanie GPU osiąga maksymalny poziom, czyli 1000 MHz.

porównanie prędkości konwertowania audio (więcej=lepiej)
konwersja audio
porównanie prędkości konwertowania filmów (mniej=lepiej)
konwersja wideo
porównanie szybkości Wi-Fi (więcej=lepiej)
szybkość Wi-Fi
CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
GPU-Z
GPU-Z
HD Tune
HD Tune
3DMark 06 Standard Score
4502 pkt.
3DMark Vantage P Result
3412 pkt.
3DMark 11 Performance
813 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
29910 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
3941 pkt.
3DMark Fire Strike Score
559 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
6949 pkt.
PCMark 7 Score
2287 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3758
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
7731
Cinebench R10 Shading 32Bit
5403
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5002 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
9963 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6023 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.14 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.51 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
14.19 fps
Pomoc
Cinebench R10
Rendering Single CPUs 64Bit (sortuj wg wyników)
Lenovo ThinkPad T440s 20AQ-S00500
5002 Points
Dell Latitude E7240
4948 Points -1%
Rendering Multiple CPUs 64Bit (sortuj wg wyników)
Lenovo ThinkPad T440s 20AQ-S00500
9963 Points
Dell Latitude E7240
9943 Points 0%
Shading 64Bit (sortuj wg wyników)
Lenovo ThinkPad T440s 20AQ-S00500
6023 Points
Dell Latitude E7240
5843 Points -3%
wPrime 2.10 - 1024m (sortuj wg wyników)
Lenovo ThinkPad T440s 20AQ-S00500
658 s *
Dell Latitude E7240
672 s * -2%

Legenda

 
Lenovo ThinkPad T440s 20AQ-S00500 Intel Core i5-4200U, Intel HD Graphics 4400, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
 
Dell Latitude E7240 Intel Core i5-4200U, Intel HD Graphics 4400, Liteonit LMT-128M6M

* ... im mniej tym lepiej

Ogólna wydajność omawianego laptopa cierpi wskutek zastosowania dysku twardego zamiast SSD oraz jednokanałowego trybu pracy pamięci RAM. Gdyby nie te czynniki spowalniające, wyniki testów PCMark Vantage (6949 pkt.) i PCMark 7 (2287 pkt.) byłyby lepsze.

W testowanym egzemplarzu zastosowano dysk twardy HGST Travelstar Z7K500 o prędkości 7200 obr/min i pojemności 500 GB. W porównaniu z innymi HDD dysk ten jest dość szybki. Test HD Tune wykazał odczyt sekwencyjny o prędkości do 139,6 MB/s.

Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
przesył danych (minimum): 58.9 MB/s
przesył danych (maksimum): 139.6 MB/s
przesył danych (średnio): 104.8 MB/s
czas dostępu: 16.4 ms
szybkość interfejsu: 275.9 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Testy gier

Sensowna wydajność w grach ogranicza się do najniższych ustawień lub, jak w przypadku przetestowanych tytułów o niskich wymaganiach sprzętowych (World of Warcraft, Torchlight, F1 2012), naszych ustawień średnich. W niektórych przypadkach można eksperymentować z korygowaniem ustawień. W teście gry World of Warcraft w natywnej rozdzielczości 1600 x 900 pikseli oraz na niskich detalach uzyskano 71 kl/s.

low med. high ultra
World of Warcraft (2005) 134 69 18 7
Torchlight 2 (2012) 79 40 21
F1 2012 (2012) 42 31 23 14

Wpływ na otoczenie

Hałas

Kultura pracy nowych ThinkPadów jest bardzo dobra. Nawet posiadający dysk twardy model T440s okazał się w teście bez obciążenia cichy; zarejestrowano w nim 29,8 dB. Dopiero gdy procesor lub układ grafiki zostaną obciążone wymagającymi zadaniami, wentylator powoli zwiększa swoje obroty. W teście średniego obciążenia odnotowano 34,8 dB, a w teście pełnego obciążenia - 35,4 dB. Różnica między wynikami tych testów była niewielka, gdyż w tym drugim wystąpiło wspomniane wyżej obniżenie taktowania CPU.

Hałas

luz
29.8 / 29.8 / 29.8 dB
HDD
31.4 dB
obciążenie
34.8 / 35.4 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   PCE-322A (odległość 15 cm)

Ciepło

Nad temperaturami obudowy nie warto się szerzej rozwodzić, gdyż T440s nagrzewa się w niewielkim stopniu. Maksymalnie 35,7°C na środku spodu jednostki zasadniczej w teście pełnego obciążenia to niewiele. Nawet przy samych otworach wentylacyjnych z boku zmierzono tylko 41,8°C. Trzeba tylko pamiętać o tym, że w tymże teście ograniczeniu uległo taktowanie CPU. Jednoczesne działanie testów aplikacji Prime95 i FurMark spowodowało obniżenie taktowania procesora do 1-1,1 GHz. Kiedy nie dochodziło do obciążenia GPU (np. w teście Prime95) taktowanie CPU nie było ograniczane i autor obserwował stale 2,3 GHz.

w stresie
 28.1 °C30.5 °C28.5 °C 
 34.6 °C32.6 °C29.2 °C 
 28.9 °C29.1 °C29.9 °C 
maks. w ogóle: 34.6 °C
średnia: 30.2 °C
30.5 °C32.8 °C30.1 °C
31.8 °C35.7 °C32.5 °C
29.7 °C31.4 °C31.7 °C
maks. w ogóle: 35.7 °C
średnia: 31.8 °C
zasilacz  40.2 °C | temperatura otoczenia 20.5 °C | Fennel Firt 550
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 30.2 °C / 86 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 34.6 °C / 94 F, compared to the average of 34.2 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 35.7 °C / 96 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 25.6 °C / 78 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29.9 °C / 85.8 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-2.2 °C / -3.9 F).

Głośniki

Głośniki trafiły na spód obudowy (w T430s znajdowały się po bokach klawiatury). Zapewniają one dźwięk o nieciekawej charakterystyce, w którym dominują tony wysokie. Do przeprowadzania prezentacji lub oglądania filmów należy podłączać rozwiązania zewnętrzne.

Wydajność akumulatora

W ThinkPadzie T440s zdecydowano się na koncepcję Power Bridge, przewidującą zasilanie z dwóch akumulatorów. Oprócz wbudowanego akumulatora o pojemności 24 Wh ma on dodatkowy, normalnie odczepiany akumulator (mieszczący się w obrysie obudowy), również o pojemności 24 Wh. Łączny zapas zgromadzonej w nich energii to zatem 48 Wh. Lenovo zapowiedziało oferowanie do tego modelu także dodatkowego akumulatora 6-komorowego o pojemności 72 Wh (0C52862). Przy jego użyciu łączna pojemność jednocześnie wykorzystywanych akumulatorów wynosi 96 Wh, czyli jest dwukrotnie większa, niż w przetestowanej wersji. Wystaje on jednak poza obrys obudowy i jest o około 150 g cięższy od akumulatora o mniejszej pojemności.

Niewielki pobór mocy jest powodem, dla którego dwa akumulatory o skromnej łącznej pojemności (48 Wh) wystarczają ThinkPadowi T440s do osiągania długich czasów pracy. W teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego (Battery Eater Reader's Test) omawiany model działał ponad 11 godzin. W teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi osiągnięto niecałe 6 godzin pracy. Test obciążeniowy (Battery Eater Classic Test) zakończył się wskutek wyczerpania energii po 1:49 h.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.3 W
luzdarkmidlight 4.1 / 7.8 / 8.7 W
obciążenie midlight 26.9 / 27.4 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
11h 08min
sieć przez WLAN
5h 57min
obciążenie
1h 49min

Lenovo ThinkPad T440s a Dell Latitude E7240

ThinkPad T440s i stojący na nim Latitude E7240
ThinkPad T440s i stojący na nim Latitude E7240
ThinkPad T440s i stojący na nim Latitude E7240
ThinkPad T440s i stojący na nim Latitude E7240

Podsumowanie

Nawet podstawowa konfiguracja ThinkPada T440s spisała się w testach na tyle dobrze, że pod wieloma względami wywarła na autorze korzystne wrażenie.

Mimo zastosowania procesora niskonapięciowego i dysku twardego ogólna wydajność jest całkiem dobra. Ze względu na takie a nie inne podzespoły pobór mocy jest niski, dzięki czemu korzystnie wypadają emisja hałasu, temperatury i czasy pracy na akumulatorze. Laptop ten jest zawsze cichy, chłodny i pozwala na 6 h normalnej pracy bez podłączania do gniazdka.

Do takich cech pozytywnych jak niewielka waga i wygodna klawiatura trzeba doliczyć rozwiązania zwiększające komfort użytkowania w rodzaju podświetlenia klawiatury, dwuakumulatorowego systemu zasilającego i normalnego złącza stacji dokującej.

Słabym pomysłem okazało się zintegrowanie pięciu przycisków gładzika i manipulatora trackpoint z płytką dotykową. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem były oddzielne przyciski.

Zalety matrycy to rozdzielczość HD+ i matowa powierzchnia. Słabe jej strony to natomiast wąskie kąty widzenia, uboga paleta barw i niski kontrast.

Niektóre mankamenty przetestowanej wersji można wyeliminować, decydując się na droższą konfigurację, z lepszymi podzespołami.

Aktualne ceny laptopów Lenovo ThinkPad T440s

 

 

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Lenovo ThinkPad T440s
bohater testu: Lenovo ThinkPad T440s

Specyfikacja techniczna

Lenovo ThinkPad T440s 20AQ-S00500
Procesor
Intel Core i5-4200U 2 x 1.6 - 2.6 GHz, Haswell
Karta grafiki
Intel HD Graphics 4400, rdzeń: 1000 MHz, pamięć współdzielona, igdumd64 9.18.10.3165/ Win7 64
Pamięć
4 GB 
, maks. 12 GB
Matryca
14.00 cali 16:9, 1600 x 900 pikseli, B140RTN03.0, TN, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel Lynx Point-LP
Dysk twardy
Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630, 500 GB 
, 7200 obr/min
Karta dźwiękowa
Realtek High Definition Audio
Złącza
3 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: MMC, SD, SDHC, SDXC, 1 SmartCard, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Intel(R) PRO/1000 PL Network Connection (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless-N 7260 (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 20.6 x 331 x 226
Akumulator
48 Wh litowo-polimerowy, 2x 24 Wh, Czas pracy (dane producenta): 360 h
System operacyjny
FreeDos
Camera
kamerka: 720p, 1,3 megapiksela
Inne
klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: tak, 36 miesiące(y) gwarancji, testy przeprowadzone pod systemem Windows 7 Home Premium (64-bitowy)
Waga
1.56 kg, zasilacz: 340 g
Cena
1000 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Tobias Winkler
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Podobne laptopy z podobnymi podzespołami

Podobne laptopy innego producenta

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Dell Latitude E5450
HD Graphics 4400, Core i5 4310U
Recenzja HP EliteBook 840
HD Graphics 4400, Core i7 4600U

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Dell Latitude E5440
HD Graphics 4400, Core i5 4300U, 2.295 kg

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Asus Pro PU551LA
HD Graphics 4400, Core i3 4030U, 15.60", 2.5 kg

Za

+waga i gabaryty
+jakość obudowy
+wyposażenie w złącza
+klawiatura
+relatywnie (jak na ultrabook) duże możliwości modyfikacji wyposażenia
+cichy i chłodny
+zasilanie z dwóch akumulatorów
 

Przeciw

-niski kontrast i wąskie kąty widzenia matrycy
-gładzik ze zintegrowanymi przyciskami
-obniżenie częstotliwości taktowania CPU przy jednoczesnym obciążeniu GPU
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Lenovo ThinkPad T440s
Tobias Winkler (Update: 2017-12-20)