Notebookcheck Logo

Najlepsze telefony 2023 roku: Test wideo - iPhone (już) nie jest punktem odniesienia w wielu obszarach

Jeden z producentów musi wprowadzić znaczące ulepszenia. Obecne flagowe smartfony nie tylko muszą imponować jakością zdjęć, ale równie ważna jest ich jakość wideo. W tym teście, w którym wzięły udział Apple iPhone 15 Pro Max, Samsung Galaxy S23 Ultra, Xiaomi 13 Ultra i Google Pixel 8 Pro, dowiedzą się Państwo, który high-endowy telefon okazał się najlepszy.
Android Apple Smartphone
Najlepsze telefony 2023 roku: Test wideo

Po przetestowaniu obecnych elitarnych kamer w naszej szczegółowej recenzji dotyczącej jakości zdjęć, nadszedł czas, aby przyjrzeć się, jak dobrze flagowe smartfony 2023 roku radzą sobie z nagrywaniem wideo. Nasz ostatni test wideo wykazał, że Galaxy S23 Ultra i iPhone 14 Pro Max były w dużej mierze na równi pod względem jakości nagrywania wideo.

Ponieważ konkurencja Google ma teraz nowe czujniki aparatu, interesujące będzie sprawdzenie, czy Pixel 8 Pro może teraz dogonić najlepszych z najlepszych. Jednak Xiaomi wypuściło swój Model Ultra który, w porównaniu do naszego testu porównawczego wideo z udziałem Xiaomi 13 Prorównież otrzymał aktualizację, potencjalnie prowadząc do ekscytującej walki między wszystkimi telefonami.

W poniższej tabeli zebraliśmy specyfikacje modułów tylnych kamer w czterech flagowych smartfonach w tym teście, w tym ich wyjście wideo w klatkach na sekundę:

Samsung Galaxy S23 Ultra Google Pixel 8 Pro Xiaomi 13 Ultra Apple iPhone 15 Pro Max
Aparat główny 200 MPix (f/1.7, OIS, 23 mm, 1/1.3" sensor ISOCELL HP2) 50 MPix (1/1.31", 1.2 µm, f/1.68, OIS, 25 mm) 550 MPix (f/1.9, f/4.0, 23 mm, OIS, 1″ sensor Sony IMX989) 48 MPix (f/1.78, 1/1.28", 23 mm, IOS)
nagrywanie wideo 8K 24 fps, 30 fps - 24 fps -
Nagrywanie wideo UHD 24 kl./s, 30 kl./s, 60 kl./s 24 kl./s, 30 kl./s, 60 kl./s 24 kl./s, 30 kl./s, 60 kl./s 24 kl./s, 25 kl./s, 30 kl./s, 60 kl./s
nagrywanie wideo 1 080p 24 kl./s, 30 kl./s, 60 kl./s, 120 kl./s, (960 kl./s w zwolnionym tempie) 24 kl./s, 30 kl./s, 60 kl./s 30 kl./s, 60 kl./s, (1 920 kl./s w zwolnionym tempie) 25 kl./s, 30 kl./s, 60 kl./s, (240 kl./s w zwolnionym tempie)
Obsługa HDR 1 080p, 4K24, 4K30, 4K60 1 080p, 4K24, 4K30 1 080p, 4K24, 4K30 1 080p, 4K24, 4K30, 4K60
RAW - - - 4K30
Wersja oprogramowania S918BXXU3BWJM UDA1A.231105.004 14.0.20 17.1.1

W przypadku wszystkich czterech smartfonów w tym porównaniu skupiamy się na zdolności ich głównych kamer do nagrywania wideo. Patrząc na ich specyfikację techniczną, staje się jasne, że Samsung Galaxy S23 Ultra charakteryzuje się największą elastycznością, jeśli chodzi o normalne tryby wideo - jego rozdzielczość (8K24, 8K30) i szybkość klatek na sekundę (120 fps w FullHD) są lepsze niż konkurencja (składająca się z Pixel 8 Pro, Xiaomi 13 Ultra i iPhone 15 Pro Max) mają do zaoferowania. Jednak telefon Samsung - podobnie jak trzej pozostali kandydaci do testów - musi zmierzyć się z pewną krytyką za brak opcji 120 klatek na sekundę podczas nagrywania w UHD. Jeśli często korzystają Państwo z tej funkcji w codziennym życiu, to obecny flagowiec Sony może być dla Państwa lepszym wyborem. The Xperia 1 V nie tylko obsługuje 120 klatek na sekundę podczas nagrywania w UHD za pomocą głównego aparatu, ale można to również zrobić za pomocą dwóch pozostałych zainstalowanych obiektywów.

Ponieważ dodatkowe obiektywy zapewniają gorszą jakość obrazu, w tym teście nie będziemy zajmować się teleobiektywami i obiektywami ultraszerokokątnymi. Wszystkie cztery flagowe smartfony umożliwiają przełączanie się między obiektywami podczas nagrywania. Pixel 8 Pro nie korzysta jednak z teleobiektywu - zamiast tego cyfrowo powiększa nagranie. Należy również zauważyć, że balans bieli różni się w zależności od używanego obiektywu.

Najlepsze telefony 2023 roku: Test wideo
Najlepsze telefony 2023 roku: Test wideo
Najlepsze telefony 2023 roku: Test wideo
Najlepsze telefony 2023 roku: Test wideo

Nagrania wideo przy użyciu kamer smartfonów w świetle dziennym

jakość obrazu wideo 4K

Jednym z najważniejszych kryteriów nagrywania wideo na telefonie jest z pewnością jakość obrazu UHD. Najpierw przyjrzeliśmy się tylnym kamerom wszystkich naszych czterech flagowych telefonów w dobrych warunkach oświetleniowych, aby uzyskać jak najlepsze wyniki.

Podczas gdy Pixel 8 Pro wykazuje pewne wyraźne braki, jeśli chodzi o ostrość w prawie każdym filmie porównawczym (i naszym nieruchomym obrazie wyodrębnionym z niego), to iPhone 15 Pro Max pozostaje bardzo niespójny. W naszym filmie o koniach uważamy, że smartfon Apple zapewnił najlepsze nagranie, a na naszym trzecim przykładowym zdjęciu (dom) poradził sobie mniej więcej tak dobrze, jak Xiaomi 13 Ultra. Jednak w innych filmach brakuje trochę ostrości, a ostrość nie zawsze jest całkowicie poprawna. IPhone 15 Pro Max pokazuje również niedokładne odwzorowanie kolorów, na przykład sposób wyświetlania żółto-czerwonej gwiazdy bożonarodzeniowej.

Smartfon Xiaomi cechuje się najbardziej spójnym i najładniejszym poziomem ostrości obrazu spośród czterech smartfonów. Zaraz za nim plasuje się Galaxy S23 Ultra. Z kolei 13 Ultra wykazuje przesadne nasycenie odcieni czerwieni, co prowadzi do tego, że niektóre obiekty nie wyglądają tak naturalnie. Flagowy Samsung wydaje się mieć najlepsze odwzorowanie kolorów, podczas gdy Xiaomi 13 Ultra i iPhone 15 Pro Max wykazują lepszy balans bieli.

Porównanie zdjęć

Wybierz jedną z dostępnych scen i porównuj powiększone fragmenty zdjęć. Jeden klik w oknie "kliknij aby powiększyć" rozpoczyna cały proces. Lewy klik w oknach poniżej otwiera oryginalne zdjęcia w nowym oknie przeglądarki. Zdjęcia wykonane urządzeniem z niniejszej recenzji można zobaczyć w większym oknie poniżej.

WindowTreeHouseHorse

Ex-works, HDR jest wyłączony we wszystkich czterech smartfonach. Nie uważamy, aby dodatkowe szczegóły dostarczane w jasnych lub ciemnych treściach obrazu były naprawdę udane u jakiegokolwiek producenta. Opcja HDR ma sprawić, że filmy będą wyglądać bardziej żywo, ale kolory są mocno nasycone, a balans bieli nie jest tak dobry - z wyjątkiem iPhone'a 15 Pro Max iPhone 15 Pro Max. Z aktywowaną opcją HDR Xiaomi 13 Ultranagrania wydają się mieć nieco brązowy odcień, ale przynajmniej drzewa wyglądają całkiem naturalnie.

jakość obrazu wideo 8K

Ponieważ ani iPhone 15 Pro Max ani Pixel 8 Pro obsługują filmy 8K, przyjrzymy się tylko flagowcom Xiaomi i Samsunga w tej dziedzinie. Dzięki obrazom o bardzo wysokiej rozdzielczości (7,680 x 4,320 pikseli) jasne jest, że nie tylko Xiaomi 13 Ultrabalans bieli jest bardziej udany niż w przypadku Galaxy S23 Ultraale jego ostrość obrazu jest również znacznie lepsza. Telefon Samsung wygląda na dość wyostrzony, a kolory są nieco matowe.

Xiaomi 13 Ultra
Xiaomi 13 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra

Uwaga: W celu lepszego rozróżnienia szczegółów obrazu pomiędzy poszczególnymi porównywarkami, wszystkie pliki obrazów są przechowywane wraz z odpowiadającymi im zdjęciami. Proszę kliknąć odpowiednie zdjęcia w elemencie porównawczym, aby je wywołać.

Nagrania wideo przy użyciu kamer smartfonów w warunkach słabego oświetlenia

jakość obrazu wideo 4K

Aby ocenić zdolność flagowych smartfonów do nagrywania wideo w warunkach słabego oświetlenia, nagraliśmy filmy przy użyciu opcji 4K30 - ale tym razem w nocy. W oprogramowaniu aparatu Samsung Galaxy S23 Ultra, Xiaomi 13 Ultra i Apple iPhone 15 Pro Max wszystkie oferują możliwość automatycznego zmniejszenia liczby klatek na sekundę w celu zebrania jak największej ilości światła, co prowadzi do jaśniejszych filmów bez konieczności dysponowania dużą ilością światła. Jednak nie korzystaliśmy z tej funkcji, abyśmy mogli stworzyć takie same warunki dla Pixel 8 Proktóry nie ma tego ustawienia.

Podobnie jak w świetle dziennym, podobało nam się Xiaomi 13 Ultrajeśli chodzi o jakość obrazu. Dzięki dużemu 1-calowemu sensorowi Sony, flagowiec chińskiego producenta zdołał nawet uchwycić sporo światła w ciemności (przykładowe zdjęcie 2), co zaowocowało ładnie wyglądającymi filmami w porównaniu do konkurencji. Udało mu się nawet zachować sporo szczegółów podczas naszego nagrywania z lampą i był to jedyny telefon, który był w stanie przedstawić delikatną strukturę fasady domu.

The Pixel 8 Pro jest daleko w tyle. Z kolei Google zdaje się mieć kolejnego asa w rękawie w postaci zapowiedzianej już funkcji "Video Boost". Będziemy musieli tylko poczekać i zobaczyć, czy algorytmy, które działają na serwerach Google w chmurze, drastycznie poprawią jakość wideo w warunkach słabego oświetlenia. Obecnie telefon Pixel zapewnia rozczarowujący poziom ostrości podczas nagrywania materiału w nocy.

Porównanie zdjęć

Wybierz jedną z dostępnych scen i porównuj powiększone fragmenty zdjęć. Jeden klik w oknie "kliknij aby powiększyć" rozpoczyna cały proces. Lewy klik w oknach poniżej otwiera oryginalne zdjęcia w nowym oknie przeglądarki. Zdjęcia wykonane urządzeniem z niniejszej recenzji można zobaczyć w większym oknie poniżej.

LampWall

jakość obrazu wideo 8K

Jeśli chcą Państwo nagrywać wideo 8K w nieoptymalnych warunkach oświetleniowych, to po prostu nie ma nic lepszego niż Xiaomi 13 Ultra. Jego nagrania są o krok powyżej Galaxy S23 Ultra's. Ostrość flagowca Samsunga jest znacznie gorsza niż w przypadku Xiaomi 13 Ultra, a jego kolory również nie są najlepsze. Jednak chłodne oświetlenie flagowca Xiaomi doprowadziło do tego, że zabarwiona na żółto lampa nie została przedstawiona całkowicie dokładnie.

Xiaomi 13 Ultra
Xiaomi 13 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra

Stabilizacja flagowych telefonów w UHD i 8K

Podczas nagrywania naszych filmów testowych staraliśmy się wykorzystać optyczną stabilizację obrazu w telefonach w połączeniu z EIS do granic możliwości, dlatego też chodziliśmy dość szybko i z wyraźnymi drganiami - nasz spacer czasami zamieniał się również w bieg na krótką chwilę. Wszystkie cztery testowane urządzenia wykazały bardzo dobre prędkości ustawiania ostrości.

Podczas nagrywania w 4K30, iPhone 15 Pro Max zapewnił najlepszą pracę w świetle dziennym. Ruch został dobrze uchwycony bez zauważalnych smug na materiale filmowym - jak na przykład na Xiaomi 13 Ultra. Co więcej, nagrania wykonane telefonem Xiaomi były nieco bardziej niespokojne.

Nawet podczas szybkiego spaceru, wideo Galaxy S23 Ultra pozostawało stosunkowo spokojne (mniej więcej na tym samym poziomie co iPhone 15 Pro Max), jednak okazało się, że jego ostrość nie jest najlepsza na długich odcinkach wideo. Często wydawał się nieco chwiejny, co prowadziło do zauważalnych smug.

Pixel 8 Pro znalazł się nieco w tyle za dwoma telefonami Android - kontury stawały się bardziej rozmyte i można było zauważyć "pompowanie" autofokusa, gdy tylko zmieniała się głębia ostrości. Jego nagrania wydawały się również najbardziej niestabilne.

W warunkach nocnych telefony przedstawiały zupełnie inny obraz. The iPhone 15 Pro Max miał znacznie trudniejszy czas na utrzymanie dobrej ostrości w słabym świetle w porównaniu do Xiaomi 13 Ultra. Wideo nagrane na flagowcu Xiaomi nie tylko wydawało się spokojniejsze niż na telefonie Apple, ale także było mniej roztrzęsione i zawierało mniej zniekształceń.

The Galaxy S23 Ultra dostarczył o wiele więcej artefaktów niż iPhone 15 Pro Max, zwłaszcza jeśli chodzi o głębię ostrości. Jego autofokus często wymagał regulacji - ale nie zawsze kończyło się to sukcesem. Użytkownicy Pixel 8 Pro użytkownicy mogą mieć nadzieję na otrzymanie funkcji "Video Boost", ponieważ obecnie telefon Google nie zdobędzie żadnych nagród za zdjęcia nocne.

Korzystanie z opcji 4K60 w świetle dziennym doprowadziło do podobnych wyników w porównaniu z filmami nagranymi przy 30 klatkach na sekundę. Mimo to Xiaomi 13 Ultra pozostawał w tyle za Galaxy S23 Ultra o całkiem sporo. The iPhone 15 Pro Max jest zdecydowanym zwycięzcą w tej dyscyplinie dzięki doskonałej stabilizacji i ustawianiu ostrości bez zauważalnego "pompowania".

Podczas nagrywania w 8K, Samsung Galaxy S23 Ultra stabilizował ruch znacznie lepiej niż Xiaomi 13 Ultra. W porównaniu do filmów UHD, Samsungowi udało się uzyskać wyniki stabilizacji dość zbliżone do tych z filmów 4K. W przeciwieństwie do tego, testowe wideo flagowca Xiaomi wydawało się dość niespokojne i wykazywało sporo błędów obrazu i zniekształceń. Jeśli jednak trzymamy stabilną rękę (jak widać pod koniec filmów testowych), oba smartfony są więcej niż zdolne do dostarczania przyzwoitych ujęć.


Jakość dźwięku wideo we flagowych smartfonach

Testowaliśmy odtwarzanie głosu bezpośrednio za smartfonami z odległości około 30 centymetrów i w pomieszczeniach. Podczas gdy Google oferował całkiem dobre tłumienie hałasu, głosy brzmiały nieco mniej wyraźnie na Pixelu 8 Pro niż u konkurencji. Naszym zdaniem Galaxy S23 Ultra i iPhone 15 Pro Max nie różnią się tak bardzo, jeśli chodzi o odtwarzanie głosów i szumów tła. The Xiaomi 13 Ultra odbiera głosy w bardzo bezpośredni i obecny sposób, w wyniku czego jego dźwięk wydaje się przyjemnie pełny, ale w tle słychać szum.

Następnie oddaliliśmy się na około 1,5 metra od testowanych urządzeń. Głosy brzmiały stosunkowo naturalnie na Google Pixel 8 Pro, Galaxy S23 Ultra i Xiaomi 13 Ultra. Natomiast iPhone 15 Pro Max - podobnie jak jego poprzednik poprzednika - brzmiał jak echo, a głosy były odtwarzane znacznie inaczej.

Na zewnątrz Apple i Xiaomi były dość podatne na dźwięki wiatru, podczas gdy Pixel 8 Pro zdołał dość skutecznie odfiltrować ten niepożądany szum tła. Jednak telefon Google nie tylko odfiltrował odgłosy wiatru - zamiast tego inne odgłosy również zostały nieco stłumione, odbierając całkowitą atmosferę nagrania. Samsung oferuje dobry kompromis ze swoim Galaxy S23 Ultra, który, jak na nasz gust, zapewnia najlepszy całkowity pakiet audio. Mimo to, różnice między tymi czterema smartfonami nie są zbyt duże.

Oprogramowanie smartfonów z aparatem fotograficznym

Pod względem oprogramowania aparatu Xiaomi 13 Ultra i Samsung Galaxy S23 Ultra oferują największą liczbę opcji dostosowywania w tym polu porównawczym dzięki wyspecjalizowanym trybom Video Pro. W obu flagowcach można dostosować wiele różnych parametrów.

Apple s23 Ultra oferuje funkcję ProRes, która zapewnia wysoką jakość nagrywania przy niskim poziomie złożoności przetwarzania, ale użytkownicy mają znacznie mniej opcji, jeśli chodzi o ręczną optymalizację. Jednak 10-bitowe nagrywanie i obsługa Dolby Vision dla wszystkich formatów przemawiają na korzyść iPhone 15 Pro Max. Google zachowuje prostotę, jeśli chodzi o oprogramowanie. Użytkownicy Pixel 8 Pro użytkownicy mogą dostosować tylko najważniejsze właściwości wideo.

Google Pixel 8 Pro
Google Pixel 8 Pro
Google Pixel 8 Pro
Google Pixel 8 Pro
Google Pixel 8 Pro
Google Pixel 8 Pro
Apple iPhone 15 Pro Max
Apple iPhone 15 Pro Max
Apple iPhone 15 Pro Max
Apple iPhone 15 Pro Max
Xiaomi 13 Ultra
Xiaomi 13 Ultra
Xiaomi 13 Ultra
Xiaomi 13 Ultra
Xiaomi 13 Ultra
Xiaomi 13 Ultra
Xiaomi 13 Ultra
Xiaomi 13 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra

Werdykt w sprawie naszego porównania wideo między flagowymi smartfonami

Recenzja Samsung Galaxy S23 Ultra, Xiaomi 13 Ultra, Apple iPhone 15 Pro Max i Google Pixel 8 Pro. Urządzenia testowe dostarczone przez Google Germany i Trading Shenzhen.
Recenzja Samsung Galaxy S23 Ultra, Xiaomi 13 Ultra, Apple iPhone 15 Pro Max i Google Pixel 8 Pro. Urządzenia testowe dostarczone przez Google Germany i Trading Shenzhen.

Na pytanie, który smartfon jest najlepszy do nagrywania wideo, można odpowiedzieć tylko wtedy, gdy weźmie się pod uwagę, jak bardzo osobiście priorytetowo traktują Państwo poszczególne czynniki, ponieważ w porównaniu do fotografii różnice mogą być ogromne. Podczas gdy iPhone jest niemal dogmatycznie używany jako wyraźny punkt odniesienia dla wideografii w niektórych kręgach YouTube, my już obaliliśmy ten mit podczas naszego ostatniego testu wideo ostatniego testu wideo. Jedna generacja później i 15. generacja iPhone'a (wersja Pro) nadal pozostaje jednym z najlepszych telefonów do nagrywania filmów, jednak w wielu obszarach Android zapewnia znacznie lepsze wyniki - szczególnie jeśli chodzi o ostrość obrazu i wydajność przy słabym oświetleniu.

Z kolei iPhone 15 Pro Max ledwo można pokonać we wszystkich kwestiach stabilizacji wideo w świetle dziennym - zwłaszcza jeśli mają Państwo bardzo niestabilną rękę. Telefon Apple bardzo dobrze neutralizuje ruch i utrzymuje dobrą ostrość. Jednak Xiaomi 13 Ultra jest wyraźnym zwycięzcą, jeśli chodzi o słabe oświetlenie, gdzie iPhone 15 Pro Max wydaje się być nieco niespójny.

The Xiaomi 13 Ultra mógłby być miarą wszystkiego pod względem jakości obrazu, ale niestety Xiaomi po raz kolejny przesadziło z nasyconymi odcieniami czerwieni. Pozostaje kwestią osobistego gustu, czy jego silna ostrość wideo przeważa nad stosunkowo sztucznie wyglądającymi odcieniami czerwieni. Jednak duża rozbieżność między stabilizacją filmów w 4K30 i 4K60, a także 8K jest również jedną ze słabości flagowca Xiaomi. Z kolei jeśli często nagrywamy ruchomy obraz w nocy, to bez wahania możemy sięgnąć po 13 Ultra - żaden inny smartfon nie nagrywa obecnie lepszych filmów w ciemności.

To, który smartfon jest obecnie najlepszy do nagrywania wideo, w dużej mierze zależy od osobistych zachowań użytkownika.

The Galaxy S23 Ultrawykazywał mniej skrajności, a zamiast tego zapewniał niezmiennie dobre wyniki. Jednak Samsung sztucznie wyostrza wiele swoich materiałów filmowych - tak samo jak w przypadku zdjęć. Zauważyliśmy kilka mniejszych słabości pod względem stabilizacji obrazu w porównaniu do iPhone'a 15 Pro Max, a także jakości obrazu w warunkach słabego oświetlenia. Zwłaszcza opcja 8K z zaskakująco dobrą stabilizacją w świetle dziennym wyróżnia telefon Samsunga na tle konkurencji.

The Pixel 8 Pro wypadł równie zaskakująco słabo, jeśli chodzi o nagrywanie wideo. W zeszłym roku był to trochę tajemniczy faworyt, ale teraz wydaje się, że Pixel 7 Pronie można zaliczyć do elity aparatów fotograficznych. W szczególności jego wydajność przy słabym oświetleniu jest znacznie gorsza niż u konkurencji. Będziemy musieli po prostu poczekać i zobaczyć, czy zapowiedziane optymalizacje oparte na chmurze AI faktycznie poprawią jakość wideo telefonu, czy też nie.

 

Nie znaleźli Państwo jeszcze idealnego smartfona? Ale nadal polują Państwo na dobry telefon z aparatem. W takim razie proszę spojrzeć na naszą listęnajlepszych smartfonów fotograficznych - tutaj znajdą Państwo regularnie aktualizowaną listę 10 najlepszych telefonów z aparatem fotograficznym, zaczerpniętą z naszych recenzji.

Ceny i dostępność w czasie testów

Samsung Galaxy S23 Ultra można obecnie znaleźć w cenie od 899,99 USD na Amazon.

Xiaomi 13 Ultra zaczyna się od około 940 USD.

W tej chwili iPhone 15 Pro Max można kupić za 1199,99 USD.

Wreszcie, Pixel 8 Pro można mieć za około 800 USD.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Najlepsze telefony 2023 roku: Test wideo - iPhone (już) nie jest punktem odniesienia w wielu obszarach
Marcus Herbrich, 2023-12-14 (Update: 2023-12-14)