Toyota rozpoczęła produkcję nowej Toyoty Aygo X Hybrid, najmniejszego modelu Toyoty w Europie, w fabryce samochodów TMMCZ w Kolinie w Czechach. Kolejnym kluczowym aspektem nowej premiery jest to, że Toyota Aygo X Hybrid jest pierwszą i jedyną pełną hybrydą w segmencie A. Według Toyoty, ten mały samochód zapewnia "wiodące w swojej klasie wartości emisji CO2" i ma najniższą emisję CO2 spośród wszystkich pojazdów na rynku, które nie są zasilane energią elektryczną. Dzięki temu zelektryfikowanemu pojazdowi w segmencie A firma czyni swoją technologię hybrydową bardziej dostępną.
Peter Rade, wiceprezes ds. jakości w Toyota Motor Europe, podkreśla, że nowe Aygo X Hybrid oferuje "zwiększoną wydajność, dynamiczne osiągi i zaawansowane funkcje bezpieczeństwa". Produkcja Aygo w Kolinie rozpoczęła się w 2005 roku. Obecny wariant crossovera, Aygo X, został wprowadzony w 2021 roku i do tej pory został wyprodukowany ponad 365 000 razy. Wraz z wprowadzeniem na rynek nowego modelu w pełni hybrydowego, Toyota oferuje teraz zelektryfikowane układy napędowe we wszystkich głównych segmentach samochodów osobowych w Europie, konsekwentnie realizując swoją "wielościeżkową strategię" redukcji emisji CO2
Rozpoczęcie produkcji Aygo X Hybrid to tylko część znacznie większej transformacji w fabryce w Kolinie. Zakład TMMCZ, który zatrudnia około 3200 osób, produkuje również Yarisa i od 2024 r. mieści mega hub logistyczny, przechodzi ogromną modernizację w celu przejścia na czystą e-mobilność. Jak Toyota ogłosiła we wrześniu, grupa zainwestuje w ten zakład aż 680 milionów euro. Celem jest wyprodukowanie całkowicie nowego pojazdu elektrycznego na baterie (BEV), w tym powiązanych systemów akumulatorowych, począwszy od 2026 roku.
W tym celu zakład TMMCZ zostanie rozbudowany z 152 000 do ponad 173 000 metrów kwadratowych, w tym nowa lakiernia i spawalnia. Robert Kiml, prezes TMMCZ, potwierdził tę podwójną strategię: "Cieszymy się z rozpoczęcia produkcji Aygo X Hybrid i jednocześnie z przyspieszenia przygotowań do produkcji pojazdów elektrycznych". Wprowadzenie wersji GR Sport dla Aygo X to również "wyjątkowy rozdział", powiedział. Czeski rząd wspiera inwestycję w BEV kwotą do 64 milionów euro.







