Notebookcheck Logo

Recenzja smartwatcha Xiaomi Smart Band 7 Pro - Pro Tracker

Hej Pro. Xiaomi daje Smart Band 7 większego brata - Smart Band 7 Pro. Wyświetlacz jest szerszy i teraz przyciemnia się automatycznie. Na pokładzie znalazł się również GPS. Wreszcie idealny tracker fitness? Nasz test pokazuje, co potrafi Pro Band.
Accessory Gadget Smartwatch Wearable

Nie tylko smartfony stają się Pro, ale także smartwatche i trackery fitness. W związku z tym Xiaomi oferuje wersję Pro opaski Smart Band 7, czyli Smart Band 7 Pro. Opaska dostępna jest w dwóch wariantach kolorystycznych: Graphite Grey i Light Gold.

Jednak kolory kwantyfikują jedynie ramkę wokół wyświetlacza, która ma metaliczny połysk. Sama obudowa jest czarna lub biała, podobnie jak dołączona do zestawu opaska. Dodatkowe opaski w kolorze niebieskim, różowym, zielonym i pomarańczowym można zamówić u Xiaomi. Nasz model testowy to Light Gold z białą opaską. Smart Band 7 Pro ma MSRP w wysokości 100 euro (~106 dolarów).

Xiaomi Smart Band 7 Pro
Matryca
1.64 cali 9:14.7, 280 x 456 pikseli 326 PPI, capacitive, AMOLED, refleksująca: tak, 60 Hz
Złącza
Brightness Sensor, czujniki: Gyroscope, Speed Sensor, Heart Rate, blood oxygen
Łączność
Bluetooth 5.2 LE, GPS
Akumulator
235 mAh litowo-polimerowy, Czas pracy (dane producenta): 288 h
Inne
charging cable, 2.1.46, 24 miesiące(y) gwarancji, fanless, waterproof
Waga
32 g
Cena
100 PLN

 

Obudowa i funkcje - Smart Band z szerszym wyświetlaczem

Xiaomi stawia w Smart Band 7 Pro na plastikową obudowę. Atrakcją wizualną jest błyszcząca ramka wokół wyświetlacza. Obudowa jest utrzymana w prostej formie, nie ma korony ani przycisków. Materiał przerywa jedynie mikrofon na prawym boku.

1,64-calowy wyświetlacz AMOLED jest bardzo lekko zakrzywiony w kierunku podłużnym. Xiaomi mówi o szkle 2.5D, ma być ono hartowane i chronione przed odciskami palców przez powłokę. W porównaniu do Smart Band 7 bez Pro, wyświetlacz jest niewiele większy, ale jest przede wszystkim szerszy. Według producenta smartwatch jest wodoodporny i powinien wytrzymać ciśnienie pięciu barów. NFC nie jest zainstalowane.

Pasek wykonany jest z TPU i ma 20 milimetrów (~0,8 cala) szerokości. Zmiana opaski jest beznarzędziowa i łatwa, ale zapięcie jest własnościowe. Smart Band 7 Pro waży 21 gramów (~0,7 oz) bez opaski i 32 gramy (~1,1 oz) z nią.

Podczas testu Smart Band nie uległ żadnym zarysowaniom, ale jest jedno przebarwienie na obudowie i drugie na opasce od nowej pary jeansów.

Konfiguracja i obsługa - Z aplikacją Mi-Fitness

Do skonfigurowania i obsługi opaski Xiaomi Smart Band 7 Pro wymagana jest aplikacja Mi Fitness. Program dostępny jest zarówno dla urządzeń z systemem Android, jak i iOS. Smartband i smartfon od razu się odnajdują i płynnie parują. Potem trzeba nadać tylko uprawnienia do transferu danych. Przy pierwszym otwarciu po sparowaniu, aplikacja pokazuje krótki samouczek dotyczący funkcji i sterowania zegarkiem.

Aplikacja Mi Fitness jest podzielona na cztery sekcje: "Zdrowie", "Trening", "Urządzenie" i "Profil". Konto Xiaomi musi być zapisane, aby zsynchronizować dane z zegarkiem. W zakładce "Device" mieszczą się ustawienia opaski. Można wybrać tarcze zegarka - Xiaomi mówi o ponad 150.

Ponadto można tam zmienić ustawienia różnych programów, np. snu, monitorowania tętna czy pomiaru stresu. Najczęściej jednak dostępne są tylko ograniczone wybory, jak np. wybór pomiędzy prostym a złożonym śledzeniem dla snu. Te ustawienia są również możliwe bezpośrednio na smartwatchu.

Istnieją jednak również ustawienia, które są możliwe tylko na zegarku, ale nie w aplikacji. Są to głównie ustawienia, które wpływają na wyświetlacz. Na przykład użycie lub styl zawsze włączonego wyświetlacza, jasność lub wibracje. Ustawienie alarmu jest również możliwe tylko bezpośrednio na Smart Band.

Zakładka "Trening" pokazuje ukończone jednostki sportowe posortowane według dyscypliny. W sekcji "Zdrowie" oprogramowanie wyświetla zebrane dane. Dzienne statystyki są w widoczny sposób wyświetlane wraz ze spalonymi kaloriami, wykonanymi krokami i godzinami spędzonymi w ruchu. Widok pokazuje również ostatnio ukończony trening i kafelki dla snu, tętna, kroków, kalorii, stania, nasycenia krwi tlenem i stresu.

Układ kafelków można zmieniać. Stuknięcie w każdy kafelek otwiera podmenu z większą ilością informacji i danych z ostatnich tygodni i miesięcy.

W sekcji "Profil" wyświetlana jest wersja aplikacji, podłączone konto Xiaomi oraz uprawnienia programu. Istnieje również opcja przeniesienia danych z aplikacji Zepp Life, która również należy do grupy Xiaomi. Smart Band 7 Pro nie może być sparowany z Zepp Life. Aplikacja Mi Fitness może być również sparowana z serwisem Strava.

Ponieważ Smart Band 7 Pro nie ma przycisków, obsługuje się go wyłącznie za pomocą ekranu dotykowego. Przeciągnięcie z boku prostokątnego wyświetlacza uruchamia kolejną funkcję. Przeciągnięcie z góry na dół otwiera menu powiadomień. Przeciągnięcie od prawej do lewej prowadzi przez kafelki - Xiaomi nazywa je widżetami. Po wyjęciu z pudełka zegarek wymienia asystenta głosowego, pogodę i sterowanie mediami. Zawartość i kolejność kafelków można zmienić w aplikacji.

Przegląd aplikacji jest otwierany poprzez przeciągnięcie palcem od dołu do góry. Szybkie menu jest otwierane poprzez przeciągnięcie palcem od lewej do prawej.

Ruch w przeciwnym kierunku przenosi użytkownika z powrotem z menu na tarczę zegarka. W obrębie podmenu przeciągnięcie od lewej do środka powoduje cofnięcie użytkownika o jeden krok.

Aplikacja Mi oferuje sześć różnych widżetów. Przegląd ukończonych kroków, sen i dzienne statystyki mogą być wyświetlane w dwóch różnych wzorach.

Telefonia i powiadomienia - Xiaomi oszczędza na głośniku

Nie ma możliwości wykonywania połączeń za pomocą Smart Band 7 Pro. Chociaż tracker wyświetla połączenia przychodzące, można je tylko odrzucić lub wyciszyć.

Smart Band 7 Pro zazwyczaj niezawodnie wyświetla powiadomienia. Zegarek odrzuca jedynie e-maile, choć podana jest odpowiednia autoryzacja. Można też zauważyć, że wiadomości z komunikatorów internetowych - zwłaszcza WhatsApp - są czasem wyświetlane z kilkuminutowym opóźnieniem. Skracane są też dłuższe wiadomości.

Odpowiedzi nie są możliwe, nawet w formie skonfigurowanych wcześniej krótkich odpowiedzi. Większość emojis jest wyświetlana, ale zegarek nie może pokazywać zdjęć.

Asystent głosowy - Alexa pozostaje wyciszona

Xiaomi opiera się na asystencie głosowym Alexa w przypadku Smart Band 7 Pro. Konto Amazon musi być zapisane lub połączone w aplikacji Mi Fitness, aby inteligentny asystent mógł działać. Asystent głosowy musi być przechowywany na tym koncie. Dostęp do Alexy jest bardzo prosty, wystarczy przeciągnięcie od prawej krawędzi wyświetlacza do lewej. Jednak dostęp za pomocą samego głosu nie jest możliwy.

Polecenia głosowe są w większości przypadków niezawodnie rozpoznawane i odpowiadane. Wypowiadane komendy nie są jednak wyświetlane. Dlatego zanim na wyświetlaczu pojawi się wynik, pozostaje krótka chwila niepewności, czy dane wejściowe zadziałały. Ze względu na brak głośnika, głosowe przedstawienie wyników nie jest możliwe.

Zdrowie i fitness - Xiaomi wyświetla stres

Wszystkie funkcje zdrowotne i fitness są również kontrolowane i oceniane za pośrednictwem aplikacji Mi Fitness. Smartwatch utrzymuje pod kontrolą wartości pulsu, nasycenie krwi tlenem i poziom stresu. W razie potrzeby zegarek może również wydawać ostrzeżenia, gdy limity zostaną przekroczone.

Dodatkowo zegarek oferuje śledzenie cyklu. Nie ma możliwości synchronizacji danych z Google Fit bez aplikacji innej firmy.

Cele aktywności - Smart Band 7 Pro ożywiony

Smart Band 7 Pro oferuje znane nam kółka lub półkola do wyświetlania celów na dany dzień. Xiaomi podaje wartości dla kalorii spalonych podczas aktywności, zrobionych kroków i godzin spędzonych w pozycji stojącej.

Przegląd tych wartości zapewnia zarówno sam smartwatch, jak i aplikacja Mi Fitness. Zegarek może również wskazać całkowitą liczbę spalonych kalorii oraz klasyfikację poziomu stresu. Stres otrzymuje wartości od 1 do 100, które są przypisane do poszczególnych faz: Relaxed, Mild, Moderate i Serious. W razie potrzeby zegarek może ostrzegać, gdy stres jest zbyt wysoki. Smartwatch oferuje ćwiczenia oddechowe w celu zmniejszenia stresu.

Możliwe jest rozpoczęcie rywalizacji z przyjaciółmi za pośrednictwem aplikacji Mi Fitness. Następnie wartości są udostępniane kontaktom, w ten sposób uczestnicy mają się wzajemnie motywować. Zegarek powiadamia, gdy wszystkie dzienne cele zostały osiągnięte, a także informuje, gdy użytkownik zbyt długo siedzi bez wstawania, na przykład przy biurku.

Częstość akcji serca, rytm serca i nasycenie krwi tlenem

Xiaomi Smart Band 7 Pro może mierzyć puls i nasycenie krwi tlenem. Aby lepiej sklasyfikować odczyty, porównujemy je z tymi z urządzeń referencyjnych.

Zabraliśmy Smart Band 7 Pro na wycieczkę rowerową razem z opaską na klatkę piersiową Polar H10. Podczas pomiaru tętna spoczynkowego różnica wynosi 3,39 procent, a wartość urządzenia testowego jest niższa od wartości urządzenia referencyjnego. Podobnie odczyty tętna wydajnościowego smartwatcha są poniżej wartości urządzenia Polar, a odchylenie wynosi 6,86 procent.

Bardziej dokładne są wartości wyznaczone dla tlenu we krwi SpO2. Jako punkt odniesienia służy pulsoksymetr Braun 1. Urządzenia wykazują średnią różnicę 2,36 procent w trzech pomiarach. Odczyty trackera Xiaomi są również niższe niż urządzenia referencyjnego w tej dyscyplinie.

Śledzenie snu - Xiaomi z niezawodnym śledzeniem

Śledzenie snu w Smart Band 7 Pro się udało. Użytkownik może wybrać pomiędzy śledzeniem podstawowym i zaawansowanym. Zaawansowane monitorowanie obejmuje nocne tętno, wykrywanie snu REM oraz monitorowanie nocnego oddychania.

Ogólnie rzecz biorąc, smartwatch niezawodnie wykrywa fazy snu i czuwania, nawet drzemki są wykrywane. Zegarek wykrywa głęboki sen, lekki sen i sen REM oraz rozbija całkowity czas snu na poszczególne fazy. Wartości są również wyświetlane graficznie. Mogą być wyprowadzane dla jednej nocy, ale także dla tygodnia lub miesiąca.

Oprogramowanie podaje pełną analizę tylko w aplikacji na smartfonie. Niemniej jednak na samym zegarku wyświetlane są również obszerne dane, w tym średnie tętno i nasycenie krwi tlenem.

Niestety, smartwatch nie oferuje funkcji inteligentnego alarmu, który w miarę możliwości nie budzi użytkownika w fazie głębokiego snu.

Nagrywanie treningów - Smart Band 7 Pro nagrywa automatycznie

Treningi można niezawodnie śledzić za pomocą opaski Smart Band 7 Pro. Urządzenie rozpoznaje treningi i w razie potrzeby może automatycznie rozpocząć ich śledzenie. Automatyczne wykrywanie treningów, a także zakończenie zbierania danych działało w teście niezawodnie. Zegarek może śledzić łącznie 110 różnych sportów i treningów.

Podczas treningu zegarek wyświetla siłę sygnału połączenia satelitarnego, godzinę, czas trwania treningu, pokonany dystans, aktualną prędkość, aktualne tętno wraz z klasyfikacją do zakresu oraz spalone kalorie.

Dodatkowo przeciągnięcie palcem w bok prowadzi do dostępu do elementów sterujących multimediami.

Po zakończeniu treningu najważniejsze dane są wyświetlane bezpośrednio na smartwatchu, w tym przedstawienie pokonanej trasy. Zegarek umożliwia również przegląd przebiegu wartości pulsu, nasycenia tlenem i prędkości.

Dalsze ustawienia są możliwe w zależności od wybranego sportu. Można na przykład zdefiniować cel dla treningu - czas, dystans lub liczbę spalonych kalorii. Zegarek oferuje również trening interwałowy dla joggingu. W razie potrzeby Smart Band 7 Pro może dostarczać raporty o postępach treningowych po przebyciu określonego dystansu.

Brakuje klasyfikacji obciążenia treningowego lub zalecenia dotyczącego okresów odpoczynku. Smartwatch oferuje jednak różne plany treningowe dla joggingu. Można skupić się na rozpoczęciu biegu, spalaniu tłuszczu, wytrzymałości lub ogólnie na treningu interwałowym.

GPS i nawigacja - Xiaomi niestety bez eksportu tras

Smart Band 7 Pro posiada zintegrowane połączenie satelitarne. Obsługiwane są wszystkie popularne systemy: GPS, GLONASS, BeiDou, QZSS i Galileo. Po nawiązaniu połączenia satelitarnego, pozostaje ono stabilne podczas testu. Jakość połączenia jest wizualizowana za pomocą pasków podczas treningu. Potrzeba jednak kilku sekund, aż połączenie zostanie nawiązane, nawet na zewnątrz. Inne smartwatche są szybsze.

Niestety, tras nie można ani eksportować, ani importować. Dlatego nie możemy nałożyć zarejestrowanej trasy Smart Band 7 Pro na trasę z urządzenia referencyjnego Garmin Venu 2. Z danych wynika jednak, że zmierzony całkowity dystans obu zegarków jest bardzo podobny.

Nawigacja nie jest możliwa w przypadku Smart Band 7 Pro.

Wyświetlacz - Pro band finally z automatyczną regulacją

Struktura subpikselowa
Struktura subpikselowa

Wyświetlacz Xiaomi Smart Band 7 Pro robi bardzo dobre wrażenie i jest dużym plusem w porównaniu z Xiaomi Smart Band 7 bez Pro. 1,64-calowy wyświetlacz AMOLED oferuje po prostu nieco większą powierzchnię niż jego odpowiednik w zwykłym Smart Bandzie oraz inną formę o większej szerokości. Pro ma również automatyczną regulację jasności wyświetlacza, która działa szybko i dokładnie w teście.

Wykrywanie podnoszenia do góry w celu szybkiego włączenia wyświetlacza jest również przekonujące, chyba że używasz zawsze włączonego wyświetlacza. Ta funkcja jest również bardzo dobrze zaimplementowana. Oprogramowanie zdobywa również punkty dzięki temu, że AoD może być ograniczony w czasie, aby nie świecił na przykład w nocy, a także może być inteligentnie sterowany, tak że drzemki są wykrywane, wyświetlacz jest przyciemniany, a moc jest oszczędzana.

Ponadto wyświetlacz jest wystarczająco jasny, a zmierzona maksymalna jasność wynosi 516 cd/m². Chociaż niektóre smartwatche oferują znacznie większe rezerwy jasności - Pixel Watch jest dwukrotnie jaśniejszy - Smart Band 7 Pro jest nadal łatwy do odczytania nawet w świetle słonecznym. Wartość czerni jest idealna ze względu na zastosowaną technologię wyświetlania. W naszych testach zmierzyliśmy jednak PWM o częstotliwości 118,9 Hz.

Xiaomi Smart Band 7 ProHuawei Band 7Huawei Watch Fit 2Google Pixel Watch LTE
Response Times
PWM Frequency
118.9
120.1
1%
Screen
-9%
7%
107%
Brightness middle
516
472
-9%
553
7%
1066
107%
Black Level *
Total Average (Program / Settings)
-4% / -4%
7% / 7%
107% / 107%

* ... im mniej tym lepiej

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 118.9 Hz

The display backlight flickers at 118.9 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) .

The frequency of 118.9 Hz is very low, so the flickering may cause eyestrain and headaches after extended use.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 17803 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Wydajność i czas działania - Smart Band 7 Pro działa stabilnie

Xiaomi nie podaje żadnych informacji o tym, jaki SiP jest zainstalowany w Smart Band 7 Pro. Ponieważ na zegarku nie jest zainstalowana żadna przeglądarka, nie można uruchomić benchmarków. W codziennym użytkowaniu wydajność jest jednak przekonująca. Zarówno przewijanie przeglądu aplikacji, jak i przesuwanie po kafelkach jest płynne. Programy są uruchamiane szybko.

Gdy system jest obciążony, na przykład przez ciągłe, szybkie otwieranie i zamykanie programów i menu, interfejs użytkownika staje się nieco ospały i reaguje z lekkim opóźnieniem na wprowadzane dane. Nie występują jednak nieprawidłowe wejścia ani awarie systemu.

Nie ma też informacji o zainstalowanej pamięci. Jest ona jednak mało potrzebna, ponieważ na smartwatchu nie można przechowywać nic poza tarczami zegarków.

Czas pracy na baterii - Xiaomi obiecuje zbyt wiele

Xiaomi obiecuje czas pracy na baterii na poziomie dwunastu dni przy przeciętnym użytkowaniu. W teście zdecydowanie nie osiągnęliśmy tych wartości. Jednak wszystkie pomiary są stale aktywne dla testu, śledzenie wszystkich parametrów ustawione jest na intensywne, a treningi są śledzone automatycznie.

Smartwatch wytrzymuje 3,5 dnia z aktywnym wyświetlaczem always-on w ciągu dnia. Jeśli zawsze włączony wyświetlacz jest wyłączony, czas pracy na baterii podwaja się do około siedmiu dni, podczas gdy wszystkie inne ustawienia pozostają niezmienione.

W zamian za to Smart Band 7 Pro jest szybko ładowany. Po 20 minutach bateria jest ładowana od 0 do 50 procent pojemności. Opaska Xiaomi potrzebuje godziny na pełne naładowanie od 0 do 100 procent. Ładowanie odbywa się poprzez kabel z dwoma stykami, który trzyma się magnetycznie na spodzie.

Za

+ jasny, duży wyświetlacz
+ czujnik jasności
+ Połączenie GNSS

Przeciw

- brak głośnika
- brak opcji odpowiedzi

Werdykt - Wersja Pro robi wiele dobrego

W recenzji: Xiaomi Smart Band 7 Pro. Urządzenie do testów dostarczone przez Xiaomi Germany.
W recenzji: Xiaomi Smart Band 7 Pro. Urządzenie do testów dostarczone przez Xiaomi Germany.

Co sprawia, że Smart Band 7 Pro jest Pro w porównaniu do zwykłego Xiaomi Smart Band? Wyświetlacz jest niewiele większy, ale ma inną formę. Jest szerszy, dzięki czemu niektóre treści są łatwiejsze do odczytania. Dodatkowo pro oferuje czujnik jasności i odpowiednio dostosowuje jasność wyświetlacza - to wyraźny zysk na komforcie użytkowania.

Kolejnym usprawnieniem jest wbudowany GNSS. Dzięki temu opaska pro jest w stanie samodzielnie nawiązać połączenie satelitarne, co oznacza, że podczas treningu nie trzeba zabierać ze sobą smartfona. Mimo to zapewne przez większość czasu będziesz miał go przy sobie, ponieważ muzyki nie można przechowywać lokalnie na smartwatchu, a zegarek nie może parować się ze słuchawkami Bluetooth.

Skoro już przy tym jesteśmy, to przydałoby się NFC w zegarku i ucieszyłby nas również głośnik, który znacznie rozszerzyłby zakres funkcji asystenta głosowego.

Z drugiej strony, Smart Band 7 Pro jest niedrogi, lekki i dobrze wykonany.

Oferuje dobrą mieszankę płynnej wydajności, użytecznego czasu pracy na baterii, przekonującego wyświetlacza i wielu funkcji śledzenia. W ten sposób Xiaomi pozycjonuje Pro Band powyżej bardzo prostych trackerów fitness, takich jak Smart Band 7 lub Huawei Band 7, ale wyraźnie poniżej droższych smartwatchów, takich jak wewnętrzny Watch S1 lub Amazfit T-Rex 2.

Cena i dostępność

Smart Band 7 Pro ma MSRP w wysokości 100 euro (~106 dolarów). Xiaomi sprzedaje ją w swoim własnym sklepie internetowym https://www.mi.com/de/product/xiaomi-smart-band-7-pro/specs?skupanel=1&gid=4223700175. Ale inni sprzedawcy również wymienili model Pro, na przykład Amazon lub Mediamarkt wymieniły opaskę Pro. Opaska jest dostępna do natychmiastowej dostawy.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja smartwatcha Xiaomi Smart Band 7 Pro - Pro Tracker
Benedikt Winkel, 2023-02-28 (Update: 2023-02-28)