Notebookcheck Logo

Recenzja Xiaomi Smart Band 8: Niedrogi monitor fitness z nową wszechstronnością

Tani tracker. Xiaomi Smart Band 8 to jeden z najbardziej przystępnych cenowo trackerów fitness na rynku. W naszym raporcie z testu dowiedzą się Państwo, co ma do zaoferowania to urządzenie za niecałe 40 euro/~44 USD RRP, czy producent wyeliminował poważną wadę swojego poprzednika i czy warto je kupić.
Accessory Gadget Smartwatch Wearable
Xiaomi Smart Band 8

Wraz z Generacją 8, Xiaomi uczyniło swoją Smart Band znacznie bardziej wszechstronną. Zamiast być klasycznym monitorem fitness z opaską sportową, urządzenie można również łączyć ze stylowymi bransoletkami i nosić jako naszyjnik lub wisiorek do butów. Technicznie rzecz biorąc, trochę się zmieniło, ale ostatecznie niewiele.

Po premierze w Chinach wiosną 2023 ropaska Xiaomi Smart Band 8 jest również dostępna od kilku miesięcy w Europie. Nadszedł więc najwyższy czas, aby przetestować nową opaskę fitness od Xiaomi. W naszym teście urządzenie było dostępne w wersji z czarną obudową i paskiem TPU w tym samym kolorze.

Xiaomi Smart Band 8
Procesor
unknown
Matryca
1.62 cali, 192 x 490 pikseli 326 PPI, AMOLED, refleksująca: tak, 60 Hz
Złącza
Brightness Sensor, czujniki: 6-axis sensor, PPG heart rate sensor
Łączność
Bluetooth 5.1 BLE
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 10.99 x 48 x 22.5
Akumulator
190 mAh
Inne
magnetic charging cable, Mi Fitness, 12 miesiące(y) gwarancji, fanless, waterproof
Waga
27 g
Cena
40 PLN

 

Obudowa i funkcje - Wszechstronny monitor fitness w dwóch kolorach

Cienka obudowa Xiaomi Smart Band 8 o wymiarach około 48 x 23 mm i 11 mm (0,43 x 1,89 x 0,89 cala) jest wykonana z tworzywa sztucznego, które jest w kolorze czarnym lub złotym. Konstrukcja trzyma się wydłużonego kształtu z zaokrąglonymi końcami, ale nie zamyka już całkowicie urządzenia w opasce, jak miało to miejsce w przypadku poprzedniej generacji.

Jednak producent nadal rezygnuje z przycisków bocznych. Urządzenie obsługiwane jest w całości za pomocą dotykowego wyświetlacza. Mikrofon i głośnik również nie znalazły się w trackerze.

Zamawiając Xiaomi Smart Band 8, otrzymają Państwo urządzenie do noszenia w dwóch wspomnianych kolorach w połączeniu z paskiem TPU w kolorze czarnym lub kości słoniowej. Standardowy pasek ma regulowaną długość od 135 do 210 mm (~ 5,2 do 8,3 cala) i nie ma klasycznej klamry. Zapina się go poprzez włożenie małej szpilki w kształcie grzybka na jednym końcu paska od zewnątrz do jednego z 13 otworów na drugim końcu. W teście zapięcie było dość kłopotliwe i czasami nieco irytujące, a dopasowanie do nadgarstka (subiektywnie) nie jest najlepsze.

Pasek można opcjonalnie wymienić na alternatywne wersje w innych kolorach i wykonane z innych materiałów, takich jak skóra i metal, za pomocą szybkozłączki. Istnieje również naszyjnik i klips do biegania do buta jako alternatywne opcje noszenia. W tym celu należy aktywować specjalne tryby w aplikacji, ale logiczne jest, że pomiar pulsu i SpO2 nie są dostępne.

Szybka i łatwa konfiguracja i obsługa

Aplikacja Mi Fitness od Xiaomi jest wymagana do skonfigurowania i połączenia ze smartfonem i jest dostępna bezpłatnie dla Android (od Android 6.0) i iOS (od iOS 12). Aplikacja wymaga założenia konta (jeśli jeszcze go Państwo nie posiadają) i prowadzi przez konfigurację połączenia w kilku krokach (udokumentowanych na poniższych zrzutach ekranu).

Aplikacja otwiera szeroki wachlarz możliwości. Oprócz pobrania wielu darmowych tarcz zegarka, istnieje wiele ustawień dla różnych funkcji zdrowotnych, powiadomień itp. Na przykład tętno i pomiar SpO2 mogą być ustawiane automatycznie przez cały dzień.

Proszę dodać urządzenie
Proszę dodać urządzenie
połączenie
połączenie
Briefing
Briefing
Wpis urządzenia
Wpis urządzenia

Podobnie jak w przypadku serii, Xiaomi Smart Band 8 jest obsługiwany w całości za pomocą dotykowego wyświetlacza. Wykorzystywane są tutaj zwykłe gesty poziomego przesuwania wybranych i konfigurowalnych widżetów oraz pionowego przesuwania w celu przewijania menu. Poniższy film przedstawia kilka wrażeń.

Oprócz funkcji zdrowotnych, które omówimy bardziej szczegółowo poniżej, menu zawiera również funkcje takie jak pogoda, stoper, sterowanie muzyką i aparatem, budzik, minutnik i latarka.

Telefonia i powiadomienia

Ze względu na brak słuchawki i mikrofonu, nie jest technicznie możliwe zaimplementowanie funkcji telefonicznej. Oznacza to, że urządzenie nie może być używane do wykonywania połączeń, nawet przez Bluetooth w połączeniu ze smartfonem.

Powiadomienia można jednak przesyłać bezpośrednio do Xiaomi Smart Band 8, który w teście działał szybko i niezawodnie. Powiązana aplikacja oferuje opcję rozróżniania różnych kategorii lub aplikacji i aktywowania lub dezaktywowania ich indywidualnie. Można również ustawić powiadomienia tak, aby pojawiały się na urządzeniu do noszenia tylko wtedy, gdy jest noszone. Czytanie na kompaktowym wyświetlaczu jest ograniczone do kilku pierwszych wierszy. Nie ma funkcji odpowiadania.

Asystent głosowy

Xiaomi Smart Band 8 nie obsługuje asystentów głosowych, takich jak Amazon Alexa czy Google Assistant.

Zdrowie i kondycja - Znana oferta ze 150 trybami sportowymi

W porównaniu do Xiaomi Smart Band 7 (ok. 42 euro/~46 dolarów na Amazon), niewiele się zmieniło pod względem funkcji zdrowotnych. Ósma generacja nadal może mierzyć puls i tlen we krwi (SpO2) i oferuje zwykłe funkcje, takie jak VO2 max, śledzenie snu i stresu, a także ponad 150 trybów fitness i ocenę obciążenia treningowego.

Pomiar impulsu
Pomiar impulsu
Pomiar SpO2
Pomiar SpO2
Działania
Działania
Działalność (szczegóły)
Działalność (szczegóły)
Stres
Stres

Cele działalności

Podobnie jak praktycznie wszystkie trackery fitness i smartwatche, Xiaomi Smart Band 8 ma również na celu zachęcenie do bardziej aktywnego stylu życia. W tym celu istnieją trzy dzienne cele aktywności (kalorie, kroki i ruch), których poziom można ustawić indywidualnie w aplikacji i których osiągnięcie można śledzić w postaci narastających pasków.

Tętno, rytm serca i nasycenie krwi tlenem

Dokładność czujnika tętna jest wystarczająca dla urządzeń do noszenia w tym przedziale cenowym. W naszym teście Xiaomi Smart Band 8 tętno spoczynkowe różniło się o trzy uderzenia lub dobre cztery procent. W teście Smart Band 8 był jeszcze dokładniejszy, jeśli chodzi o tętno wydajnościowe i średnio prawie nie odbiegał od paska na klatkę piersiową Polar H10, używanego jako urządzenie referencyjne. W porównaniu do poprzedniej generacji, czujnik działa dokładniej, zgodnie z naszymi wrażeniami.

Można to również zaobserwować na krzywej tętna podczas sesji sportowej, która, choć nie jest całkowicie zgodna z urządzeniem referencyjnym, jest bardzo podobna.

Pas piersiowy Polar H10 jako odniesienie
Pas piersiowy Polar H10 jako odniesienie
Xiaomi Smart Band 8
Xiaomi Smart Band 8

Pomiar zawartości tlenu we krwi (SpO2) również działa zaskakująco dobrze jak na niedrogie urządzenie do noszenia. W naszym teście odchylenia od pulsoksymetru Braun 1 jako urządzenia referencyjnego wyniosły tylko około 1,4 procent.

Śledzenie snu

Jeśli noszą Państwo opaskę fitness również w nocy, mogą Państwo skorzystać ze śledzenia snu. Xiaomi oferuje tryb prosty i rozszerzony, w tym monitorowanie tętna i snu REM.

Monitorowanie snu ocenia czas i czas trwania snu, fazy snu, tętno i, w razie potrzeby, SpO2. Na urządzeniu znajduje się ogólny przegląd, a więcej szczegółów można znaleźć w aplikacji. Niestety, podczas okresu testowego na iPhone 13 Proaplikacja zawsze ulegała awarii podczas wywoływania rozszerzonych wyników.

Pozytywne: Xiaomi Smart Band 8 ma funkcję inteligentnego alarmu, która wybiera czas budzenia rano w 10-minutowym oknie czasowym w zależności od fazy snu.

Śledzenie snu
Śledzenie snu

Zapis szkolenia

Xiaomi Smart Band 8 może śledzić około 150 różnych, mniej lub bardziej popularnych sportów, w tym wiele sportów wodnych dzięki wodoodporności do 5 ATM. Zakres różni się w zależności od dyscypliny. Na przykład podczas biegania opaska fitness wyświetla zwykłe kluczowe dane, takie jak czas, kroki, dystans, średnia prędkość i inne.

Niestety, Xiaomi zrezygnowało również ze zintegrowanego GPS w nowej generacji swojego trackera. Oznacza to, że niektóre dane, takie jak dystans pokonany podczas jazdy na rowerze, mogą być rejestrowane tylko w połączeniu ze smartfonem z włączoną funkcją śledzenia lokalizacji. Jeśli nie masz go przy sobie lub w pobliżu podczas uprawiania sportu, będziesz musiał żyć z mniejszą funkcjonalnością. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że inne trackery w tym przedziale cenowym zazwyczaj nie mają własnej funkcji śledzenia.

Trening na bieżni
Trening na bieżni
na monitorze fitness
na monitorze fitness
Trening na bieżni
Trening na bieżni
w aplikacji
w aplikacji

Wyświetlacz - jasny AMOLED z niedociągnięciami

Subpiksel
Subpiksel
Xiaomi Smart Band 8 w promieniach słońca
Xiaomi Smart Band 8 w promieniach słońca

Wyświetlacz Smart Band 8, podobnie jak jego Xiaomi Smart Band 7 mierzy 1,62 cala po przekątnej. Producent zastosował panel AMOLED o rozdzielczości 490 x 192 pikseli. Producent podaje jasność do 600 cd/m², którą w naszym teście urządzenie było w stanie przewyższyć nawet o 10 procent. Jest to najwyższa wartość wśród modeli porównawczych wymienionych poniżej i wystarczy, aby wyświetlacz był łatwy do odczytania nawet w bezpośrednim świetle słonecznym, nawet jeśli szklana osłona jest odblaskowa. Dostępna jest również nowa automatyczna regulacja jasności.

W razie potrzeby, funkcja always-on zapewnia, że czas jest zawsze widoczny. Można ją aktywować na stałe lub w wybranych momentach, ale oczywiście kosztem żywotności baterii.

Minusem jest jednak modulacja fali impulsowej z zaledwie 114 Hz do regulacji jasności. Może to prowadzić do widocznego migotania i bólu głowy u użytkowników patrzących na ekran przez długi czas. W praktyce jednak powinno to być rzadkie zjawisko.

Xiaomi Smart Band 8Huawei Band 8Amazfit Band 7Xiaomi Smart Band 7 Pro
Response Times
PWM Frequency
114
59
-48%
119.6
5%
118.9
4%
Screen
-41%
-43%
-22%
Brightness middle
659
391
-41%
378
-43%
516
-22%
Black Level *
Total Average (Program / Settings)
-45% / -45%
-19% / -19%
-9% / -9%

* ... im mniej tym lepiej

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 114 Hz

The display backlight flickers at 114 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) .

The frequency of 114 Hz is very low, so the flickering may cause eyestrain and headaches after extended use.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 17933 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Wydajność i czas pracy - Tydzień wytrzymałości dzięki większej baterii

Niestety Xiaomi nie podaje żadnych informacji na temat zastosowanego chipu. Użytkowanie jest płynne i w teście praktycznym nie napotkano żadnych problemów. Nie ma miejsca na aplikacje lub muzykę. Można jednak zainstalować różne tarcze zegarka

Żywotność baterii

Xiaomi zainstalowało w Smart Band 8 baterię o pojemności 190 mAh, czyli o 10 mAh więcej niż w poprzedniku. Xiaomi twierdzi, że żywotność baterii wynosi ponad 16 dni przy "normalnym użytkowaniu". W praktyce wartości te są zwykle niższe, jak pokazują doświadczenia z naszych testów.

W zależności od intensywności użytkowania i wybranych ustawień śledzenia stanu zdrowia i zawsze włączonego wyświetlacza, przerwa w ładowaniu powinna trwać około 5 do 7 dni lub dłużej, jeśli wiele funkcji jest wyłączonych. Czas ładowania za pomocą dołączonego krótkiego i magnetycznego kabla ładującego z USB-A wynosi około godziny. Jak zwykle, zasilacz nie jest dołączony do zestawu.

Ładowanie opaski Xiaomi Smart Band 8
Ładowanie opaski Xiaomi Smart Band 8

Za

+ jasny AMOLED
+ wszechstronne opcje noszenia
+ dość dokładne pomiary pulsu i SpO2
+ około tygodniowa żywotność baterii
+ przystępna cena

Przeciw

- brak GPS
- brak NFC
- Migotanie PWM

Werdykt - Xiaomi Smart Band 8 ze światłem i cieniem w teście

Opaska Xiaomi Smart Band 8 została dostarczona przez producenta na potrzeby recenzji
Opaska Xiaomi Smart Band 8 została dostarczona przez producenta na potrzeby recenzji

Dzięki Smart Band 8, Xiaomi utrzymuje największą wadę przystępnej cenowo serii urządzeń do noszenia i po raz kolejny rezygnuje ze zintegrowanego GPS. Jest to zarezerwowane dla Xiaomi Smart Band 8 Proktóry nie został jeszcze oficjalnie wydany w Europie.

Szkoda, ponieważ oferowałby znacznie więcej opcji śledzenia treningu bez konieczności noszenia ze sobą smartfona.

Jeśli nie chcą Państwo rezygnować z GPS, trzeba poszukać gdzie indziej i rozważyć alternatywy, takie jak Huawei Watch Fit Special Edition (około 70 euro/~77 dolarów na Amazon) lub niedrogie smartwatche, takie jak Amazfit Active (ok. 130 euro/~143 USD na Amazon), choć wszystkie one kosztują więcej.

Ekscytujący jest fakt, że Xiaomi Smart Band 8 jest bardziej wszechstronny w noszeniu - nie tylko na nadgarstku, ale także jako naszyjnik lub na bucie (z mniejszą liczbą funkcji). Wątpliwe jest jednak, czy rzeczywiście przyjmie się to w życiu codziennym i wśród mas.

Poza tym, nowa generacja w dużej mierze opiera się na mocnych stronach swojego poprzednika, nadal oferując duży i jasny wyświetlacz AMOLED, a także solidny wybór śledzenia zdrowia ze znaczną dokładnością. Różne inne funkcje, z których niektóre są nowe, oraz nieco dłuższa żywotność baterii niż w przypadku Xiaomi Smart Band 7 dopełniają więcej niż solidne funkcje Smart Band 8 od Xiaomi, zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę.

Cena i dostępność

Z pozytywów, musimy podkreślić, że zalecana cena detaliczna spadła w porównaniu do poprzednika w tym kraju. Podczas gdy nadal kosztuje on nieco poniżej 60 euro/~66 USD według RRP, Xiaomi sprzedaje już Smart Band 8 za 39,99 euro/~44 USD RRP. Ceny akcesoriów, takich jak wymienne opaski na rękę, wynoszą od 10 do 30 euro/~11 do 33 dolarów.

Xiaomi Smart Band 8 jest dostępny bezpośrednio od producenta. Wiele innych sklepów internetowych, takich jak Amazon, MediaMarkt i Saturn, również sprzedaje monitor fitness, w niektórych przypadkach o kilka euro taniej niż cena detaliczna producenta.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Xiaomi Smart Band 8: Niedrogi monitor fitness z nową wszechstronnością
Marcus Schwarten, 2023-12-26 (Update: 2023-12-26)