Notebookcheck Logo

Recenzja Huawei Watch Fit 2: Smukły smartwatch od szykownego do sportowego

Wszechstronny. Huawei Watch Fit 2 to jeden z tańszych smartwatchów w portfolio Huawei. Nasza recenzja Huawei Watch Fit 2 ujawnia, czy smukłe wearable z prostokątnym wyświetlaczem i różnymi edycjami może jeszcze przekonać w praktyce.
Accessory Gadget Smartwatch Wearable

W portfolio smartwatcha firmy Huawei, Huawei Watch Fit 2 przejmuje rolę kompaktowego i - na życzenie - eleganckiego zegarka fitness. Smartwatch, który przechodzi również za duży fitness tracker i z którym Huawei kieruje się przede wszystkim do kobiecej klienteli, dostępny jest w trzech różnych liniach modelowych: Active Edition, Classic Edition i Elegant Edition. Różnią się one jedynie materiałami, cenami i dołączonymi opaskami, ale nie cechami technicznymi i funkcjami.

My przetestowaliśmy model ze średniej półki, czyli Classic Edition z Huawei Watch Fit 2. W tym przypadku smukły smartwatch występuje z wymiennym skórzanym paskiem o szerokości 20 mm. W naszej recenzji poddajemy elegancki smartwatch próbie i ujawniamy, co ma do zaoferowania i dla kogo jest odpowiedni.

Huawei Watch Fit 2
Matryca
1.74 cali 7:10, 336 x 480 pikseli 337 PPI, capacitive, AMOLED, refleksująca: tak, 60 Hz
Dysk twardy
32 GB eMMC Flash, 32 GB 
, 32 GB wolne miejsce
Złącza
Brightness Sensor, czujniki: optical heart rate, acceleration, gyroscope, geomagnetic
Łączność
802.11 b/g/n (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 5.2, GPS
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 10.8 x 33.5 x 46
Akumulator
292 mAh litowo-polimerowy, Czas pracy (dane producenta): 240 h
Charging
wireless charging, fast charging / Quickcharge
System operacyjny
Huawei HarmonyOS
Inne
głośniki: Mono, Charger, 24 miesiące(y) gwarancji, Dual band GPS, fanless, waterproof
Waga
30 g
Cena
179 PLN

 

Obudowa i funkcje - Smukły i solidnie wyposażony smartwatch

O ile obudowa tańszego Active Edition wykonana jest z polimeru, o tyle w przypadku dwóch droższych wariantów Huawei stosuje połączenie aluminium i plastiku. Boczne krawędzie błyszczą w kolorze srebrnym, złotym lub czarnym w zależności od wyboru koloru. Wybór materiału wpływa na wagę, która wynosi 26 g (~0,92 oz) bez opaski w Active Edition i 30 g (~1,1 oz) w identycznych edycjach Classic i Elegant.

Różnice występują również w materiale, z którego wykonane są opaski. Podczas gdy Active Edition wyposażony jest w sportowy silikonowy pasek w kolorach Midnight Black, Sakura Pink lub Isle Blue, to do posiadanej przez nas Classic Edition producent dołącza skórzany pasek w kolorze Moon White lub Nebula Gray. Z kolei jeszcze droższa Elegant Edition wyposażona jest w pasek Milanaise ze stali nierdzewnej w kolorze Silver Frost lub Premium Gold. Bransolety są odpowiednie dla obwodów nadgarstków od ok. 130 lub 140 do 210 mm (~5,0 do 8,3 in). W razie potrzeby, bransoletki o szerokości od 18 do 20 mm można łatwo wymienić, co jest jeszcze łatwiejsze niż w przypadku poprzedniego modelu.

Niezależnie od modelu, Huawei Watch Fit 2 jest wodoodporny do 5 ATM i posiada przycisk na prawym boku urządzenia. Służy on do otwierania menu i zamykania aplikacji. Oprócz wspomnianych poniżej czujników i baterii, Huawei montuje w zegarku także mikrofon i solidnie brzmiący głośnik do funkcji telefonu przez Bluetooth.


Konfiguracja i obsługa - Łatwa konfiguracja, więcej opcji pod Android

Do skonfigurowania smartwatcha wymagana jest aplikacja Huawei Health. Jest ona dostępna dla iOS i Android oprócz autorskiego systemu Huawei HarmonyOS. Na poniższych zrzutach ekranu demonstrujemy konfigurację na iPhonie, która w teście zadziałała bez problemów.

Zakładanie działalności
Zakładanie działalności
na stronie
na stronie
iOS
iOS

Przetestowaliśmy również wstępną konfigurację na stronie Android i nie napotkaliśmy żadnych problemów. Następnie za pośrednictwem aplikacji można dokonać podstawowych ustawień. Dotyczą one tego, jakie pomiary zdrowotne mają być wykonywane, powiadomienia, pogoda, ulubione kontakty, a także ustawienia urządzenia i aktualizacje firmware.

Po połączeniu smartwatcha ze smartfonem z systemem operacyjnym Google'a dostępne są pewne dodatkowe funkcje, których nie otrzymują użytkownicy iPhone'ów. Wspomnieliśmy o tym w recenzji i widzieliśmy to już w innych smartwatchach od Huawei, więc Huawei Watch Fit 2 nie jest wyjątkiem.

Przegląd podłączonych urządzeń
Przegląd podłączonych urządzeń
Wstęp Huawei Health Fit 2
Wstęp Huawei Health Fit 2
Menu z opcjami
Menu z opcjami
Ustawienia zdrowotne
Ustawienia zdrowotne
Ustawienia powiadomień
Ustawienia powiadomień

Sterowanie Watch Fit 2 odbywa się głównie za pomocą ekranu dotykowego. Jak już wspomniano, po prawej stronie znajduje się również przycisk sterowania menu. W większości przypadków sterowanie działało płynnie, ale zegarek czasami nie reagował na wejścia.

Podczas gdy aplikacje i tym podobne są otwierane przez stuknięcia, menu składające się z wielu małych ikon może być przewijane przez machnięcia. Przeciągnięcie w czterech różnych kierunkach na ekranie głównym otwiera dodatkowe funkcje. Na przykład, przeciągnięcie w lewo powoduje wyświetlenie ekranów dotyczących tętna, nasycenia krwi tlenem, pogody, listy połączeń, cyklu księżycowego i aktywności. Wyświetlane informacje można dostosować w ustawieniach. Przeciągnięcie w górę wywołuje powiadomienia, przeciągnięcie w dół skrót do ustawień.

Ciekawe jest również to, że smartwatch posiada pamięć na muzykę o pojemności 32 GB. Według Huawei wystarczy to na maksymalnie 500 utworów. Odtwarzanie może odbywać się zarówno przez wbudowane głośniki, jak i urządzenie audio podłączone przez Bluetooth, np. słuchawki. Inne aplikacje to funkcja latarki, stoper i timer, budzik, śledzenie smartfona i sterowanie kamerą (która niestety nie działa z iPhonem)

Telefonia i powiadomienia

Jak wspomniano wyżej, Huawei Watch Fit 2 umożliwia telefonię przez Bluetooth. Samodzielnie nie łączy się z siecią komórkową, ale zależy od podłączonego smartfona w zasięgu Bluetooth. Umożliwia wtedy prowadzenie rozmów bezpośrednio na nadgarstku, co w praktyce działało zadowalająco pod względem słyszalności po obu stronach.

Smartwatch informuje również o przychodzących powiadomieniach ze smartfona. W aplikacji można je włączyć i wyłączyć indywidualnie dla różnych obszarów (pod iOS są to Wiadomości, WhatsApp, Facebook, Twitter, Messenger, Gmail, Inne). Na nadgarstku można odczytać pierwsze linijki maili, wiadomości tekstowych itp. W teście z iPhonem transmisja również działała bezproblemowo, a odczytany status był przekazywany prawidłowo. W połączeniu ze smartfonem Android możliwe jest również korzystanie z predefiniowanych szybkich odpowiedzi. Niestety, NFC nie jest dostępne.

Asystent głosowy

W zasadzie za pośrednictwem smartwatcha można uzyskać dostęp do własnego asystenta głosowego Huawei - Celia. Wymaga to jednak smartwatcha od Huawei, który niestety nie był dostępny podczas testu. Ogólnie rzecz biorąc, Celia oferuje znacznie mniej opcji niż niewspierane, ale bardziej rozpowszechnione usługi Amazon Alexa, Google Assistant i Apple Siri.

Zdrowie i kondycja - smartwatch śledzi puls, SpO2, stres i sen

Czy jako Sport czy Elegant Edition - funkcje zdrowotne i fitness Huawei Watch Fit 2 są zawsze takie same. Śledzi prawie 100 sportów, mierzy puls i poziom tlenu we krwi, a także poziom snu i stresu. Dane są synchronizowane z aplikacją Huawei Health.

Cele działania

Podobnie jak wiele innych smartwatchów, Watch Fit 2 śledzi aktywność przez cały dzień. Realizacja predefiniowanych i częściowo konfigurowalnych celów dziennych jest wyświetlana w postaci znanych schematów pierścieni. Po jednym pierścieniu jest dla kroków (niebieski), ćwiczeń (żółty) i godzinnego stania podczas siedzenia (czerwony)

Oprócz zapewnienia motywacji do regularnych ćwiczeń, smartwatch może również określić poziom stresu. Pomiar może być dokonywany po naciśnięciu przycisku przez aplikację lub na stałe przez ustawienia.

Częstość akcji serca, rytm serca i nasycenie krwi tlenem

Huawei Watch Fit 2 wyposażony jest w czujniki tętna i nasycenia krwi tlenem (SpO2). Wartości te mogą być mierzone na żądanie lub regularnie, ale najpierw trzeba to ustawić za pośrednictwem aplikacji. Następnie wyświetlane są zwykłe wykresy, które pokazują przebieg mierzonych wartości w ciągu dnia.

Pomiar tętna z krzywą progresji
Pomiar tętna z krzywą progresji
Pomiary SpO2
Pomiary SpO2

Czujnik tętna w Huawei Watch Fit 2 jest niezwykle dokładny. W porównaniu z opaską na klatkę piersiową Polar H10 jako odniesieniem, smartwatch dokładnie mierzy tętno spoczynkowe. W pulsie wyczynowym o dużej dynamice występuje odchylenie na poziomie zaledwie 0,3 procent. Krzywe na dwóch zrzutach ekranu poniżej są dość równoległe, co jest bardzo dobrym wynikiem dla smartwatcha w tym przedziale cenowym. Dokładność była testowana podczas jazdy na rowerze.

Pomiar tętna Huawei Watch Fit 2
Pomiar tętna Huawei Watch Fit 2
Pomiar tętna Polar H10 (referencyjny)
Pomiar tętna Polar H10 (referencyjny)

Śledzenie snu

Huawei Watch Fit 2 oferuje opcję analizy snu. Czas trwania ostatniej nocy jest wyświetlany na samym zegarku. Bardziej szczegółowe informacje (czas trwania, fazy snu i ocena) można przeglądać za pośrednictwem aplikacji Huawei Health.

Zapis szkolenia

Smartwatch może śledzić aktywność sportową za pomocą prawie 100 różnych trybów treningowych. Tym samym zdecydowana większość sportów powinna zostać uwzględniona. W menu początkowo wymienione są te najpopularniejsze. Listę tę można jednak dostosować do preferencji użytkownika i uzupełnić o inne dostępne tryby sportowe.

W zależności od sportu śledzone są różne dane. W przypadku biegania i chodzenia, a także jazdy na rowerze, są to m.in. dystans i trasa, czas trwania, spalone kalorie, tempo na kilometr wraz ze średnią i maksymalną prędkością, kroki i długość kroku (oczywiście nie dotyczy to jazdy na rowerze), przebieg tętna, a także rozkład na poszczególne strefy tętna i późniejsza regeneracja po zakończeniu treningu. Poniższe zrzuty ekranu przedstawiają tryb sportowy "Chodzenie", najpierw podczas energicznego spaceru, a następnie ocenę po jego zakończeniu.

Ponadto zegarek oferuje siedem trybów treningowych z "Personal Trainer" na wyświetlaczu, kursy biegowe i plany treningowe, a także "Running Ability Index" do oceny swoich umiejętności biegowych.

GNSS i nawigacja

Huawei Watch Fit 2 obsługuje zwykłe standardy satelitarne jak GPS do pozycjonowania i nawigacji. Nawiązanie połączenia trwało w naszym teście średnio od 20 do 30 sekund. Dokładność jest wystarczająca w porównaniu z Garmin Venu 2 jako modelem referencyjnym. Lekkie odchylenia w trasowaniu, jak również około 100 m (~328 stóp) na łącznym dystansie prawie 6 km (~3,7 mi) nie są idealne, ale w akceptowalnych granicach. Istnieje również odchylenie około 10 procent w profilu wysokości.

Praktyczne: Trasy mogą być importowane i eksportowane w formatach GPX, TCX i KML za pośrednictwem aplikacji Huawei Health. Niestety, nie ma funkcji nawigacji. Ale przynajmniej kompas jest dostępny.

Jazda próbna GNSS: Obejście jeziora
Jazda próbna GNSS: Obejście jeziora
Jazda próbna GNSS: Punkt zwrotny
Jazda próbna GNSS: Punkt zwrotny
Testy GNSS: podsumowanie
Testy GNSS: podsumowanie

Wyświetlacz - ekran AMOLED jest większy niż w poprzedniku

W bezpośrednim świetle słonecznym staje się to trudniejsze
W bezpośrednim świetle słonecznym staje się to trudniejsze

W porównaniu z pierwszym Huawei Watch Fit, wyświetlacz w nowym modelu urósł o prawie 20 procent. Mierzy on teraz 1,74 cala przekątnej i zajmuje dobre 72 procent górnej strony obudowy. Zastosowano panel AMOLED, który według naszych pomiarów ma maksymalną jasność 550 cd/m². Nadal można go dobrze odczytać w bezpośrednim świetle słonecznym, ale naturalnie nie ma takiego blasku jak w cieniu. Rozdzielczość wyświetlacza Huawei Watch Fit 2 wynosi 336 x 480 pikseli. Daje to wysoką gęstość pikseli na poziomie 336 PPI, co zapewnia szczegółowe wyświetlanie bez rozpoznawalnych pikseli.

Dziesięć różnych tarcz zegarka o szerokiej gamie wzorów jest fabrycznie załadowanych na zegarek ex-works. Inne niezliczone twarze zegarka mogą być zainstalowane na wearable poprzez aplikację Huawei Health.

Wydajność i czas pracy - Płynne działanie i bateria o długości jednego tygodnia

Niestety, Huawei nie podaje żadnych informacji na temat układu scalonego. Od danych technicznych znacznie ważniejsze jest jednak to, jak dobrze smartwatch "radzi sobie" w codziennym użytkowaniu. Tutaj nie ma powodów do krytyki. Zegarek zazwyczaj szybko reaguje na wejścia za pomocą ekranu dotykowego i przycisku bocznego. Aplikacje otwierają się bez większych opóźnień, więc płynna praca jest możliwa.

Jako system operacyjny po raz pierwszy w serii Watch Fit zastosowano HarmonyOS (wersja 2). Niestety, mieliśmy pewne problemy z lokalizacją w zakresie umlautów i tym podobnych.

Żywotność baterii

Zamontowana bateria mierzy 292 mAh. Huawei określa czas pracy na baterii na około 10 dni przy typowym użytkowaniu. Nie mogliśmy całkiem odtworzyć tej wartości w naszym teście, ale oczywiście zawsze zależy to od intensywności użytkowania. Jednak według naszych praktycznych doświadczeń smartwatch wytrzymuje od pięciu do siedmiu dni nawet podczas intensywnego użytkowania.

Praktyczne są również krótkie czasy ładowania. Już po 15 minutach smartwatch jest naładowany do około 30 procent, po około pół godziny jest to 70 procent. Oznacza to, że można szybko doładować baterię, jeśli zapomnimy o tym zrobić. Pełne ładowanie trwa około godziny. Ładowanie odbywa się za pomocą dołączonego do zestawu, ale krótkiego (tylko około 60 cm), kabla USB wraz z PogoPinem, który jest magnetycznie przymocowany do spodu zegarka.

Za

+ Różne edycje
+ Wysoka jakość wykonania
+ Pomiar tętna i SpO2
+ Śledzenie snu i stresu
+ Prawie 100 trybów sportowych
+ Funkcja telefonu
+ Pamięć muzyki

Przeciw

- Brak NFC
- Mniej funkcji pod iOS

Werdykt - wszechstronny smartwatch z solidnym zestawem funkcji

W recenzji: Huawei Watch Fit 2. Urządzenie do testów dostarczone przez Huawei Niemcy.
W recenzji: Huawei Watch Fit 2. Urządzenie do testów dostarczone przez Huawei Niemcy.

Dzięki różnym edycjom, Huawei Watch Fit 2 może być od szykowny po sportowy - w zależności od gustu. Wizualnie prawdopodobnie przede wszystkim spodoba się kobietom, ale dobrze wygląda również na męskich nadgarstkach. Parametry techniczne są solidne w porównaniu do przedziału cenowego i oferują wszystko, czego można by oczekiwać (co najmniej).

Jak wiadomo, Huawei pozostawia EKG i ciśnienie krwi droższym modelom - co jest zrozumiałe. Niestety, niektóre funkcje nie są możliwe w połączeniu z iOS.

Jeśli szukacie wysokiej jakości smartwatcha z przyzwoitym zestawem funkcji, w tym funkcją telefonu i przechowywaniem muzyki, to w Huawei Watch Fit 2 znajdziecie model więcej niż solidny, który dzięki różnym edycjom można również dostosować do swoich (wizualnych) preferencji.

Jeśli Huawei Watch Fit 2 nie jest odpowiednim wyborem, ten sam producent oferuje np Huawei Watch GT 3 z okrągłym wyświetlaczem, którego cena zaczyna się od około 190 euro (~188 dolarów, np. na Amazonie). Huawei Band 7 (ok. 50 euro/~49 dolarów na Amazon ) fitness tracker jest tańszy, ale ma też mniej funkcji. W tym samym przedziale cenowym znajdują się m.in Xiaomi Watch S1 Active (od ok. 130 euro/~$128 w Amazon) i/lub Watch S1 (od około 170 euro/~$168 na Amazon). Również nieco starszy już, ale lepiej wyposażony Samsung Galaxy Watch4 (od około 160 Euro/~$158 w Amazon) jest teraz w tym przedziale cenowym.

Cena i dostępność

Sugerowana cena detaliczna Huawei Watch Fit 2 w wersji Classic Edition wynosi 179 euro (~177 dolarów). Można go jednak kupić na stronie Huawei sam lub Amazon za około 150 euro (~$148).

Z MSRP 149 euro (~$147), Sport Edition jest nieco tańszy i w tej cenie można go zamówić na stronie Huawei. Z drugiej strony, obecnie jest już dostępny za około 130 euro (~$128, np. na Amazon). Zgodnie z RRP, Elegant Edition wynosi 229 euro (~$226) i można go zamówić w tej cenie na Huawei oraz Amazon, między innymi.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Huawei Watch Fit 2: Smukły smartwatch od szykownego do sportowego
Marcus Schwarten, 2022-10- 7 (Update: 2022-10- 7)