Notebookcheck Logo

Recenzja smartwatcha Oukitel BT20 - Duży wyświetlacz o wyglądzie zewnętrznym

Proszę oglądać SUV. Wraz z BT20, Oukitel obiecuje wiele funkcji w niskiej cenie. Smartwatch twierdzi, że ma duży panel OLED, długą żywotność baterii, a nawet może mierzyć ciśnienie krwi - za znacznie poniżej 100 euro (~ 66 USD). Nasz test wyjaśnia, co naprawdę potrafi i które obietnice zostały złamane.
Accessory Gadget Smartwatch Wearable

Oukitel jest raczej nieznany w niemieckojęzycznym świecie - zwłaszcza w sektorze smartwatchów. Firma specjalizuje się przede wszystkim w power bankach i większych urządzeniach magazynujących energię, ale w swojej ofercie ma również smartwatche i tablety. Oprócz testowanego urządzenia, BT20, w portfolio producenta znajdują się również inne modele.

W przypadku BT20 należy skupić się na wytrzymałości i dobrym stosunku ceny do jakości. Smartwatch dostępny jest tylko w jednym rozmiarze i dwóch wariantach kolorystycznych, ale to tylko akcenty. Nasze urządzenie testowe posiada niebieski ozdobny pierścień. Smartwatch nie jest dostępny w wersji LTE. Ale można się tego spodziewać przy cenie detalicznej wynoszącej 60 euro (~66 USD).

Oukitel BT20
Pamięć
16 MB 
, DDR4
Matryca
1.96 cali, 410 x 502 pikseli 331 PPI, capacitive, AMOLED, refleksująca: tak
Złącza
czujniki: Accelerometer, heart rate, SpO2
Łączność
Bluetooth 5.2
Akumulator
350 mAh litowo-jonowy, Czas pracy (dane producenta): 240 h
Inne
głośniki: mono, klawiatura: OnScreen, Charging-Cradle, V1.02 48F1, 12 miesiące(y) gwarancji, ATM5, IP69K, MIL-STD-810H, fanless, ruggedized, waterproof
Waga
52 g, zasilacz: 12 g
Cena
60 PLN

 

Obudowa i funkcje - Oukitel BT20 z certyfikatem IP69K

Obudowa Oukitel BT20 ma marsowy wygląd. Charakter ten wzmacniają widoczne łby śrub na górze oraz celowo kanciasta konstrukcja. Większa część obudowy wykonana jest z tworzywa sztucznego - czego należy się spodziewać w tym przedziale cenowym. Pokrywa na górze wykonana jest z metalu, ale producent nie ujawnia żadnych szczegółów. 1,96-calowy wyświetlacz ma być pokryty szkłem Corning Gorilla Glass, ale niestety Oukitel nie ujawnia jego wersji.

Pomiędzy obudową a ramką na górze znajduje się kolorowa warstwa pośrednia. Tylko ten element jest wykonany z niebieskiego lub pomarańczowego plastiku - wybór kolorów jest ograniczony do tego. Metalowa ramka posiada logo Oukitel z czterech stron, a także wytłoczoną etykietę przycisków.

Dwa przyciski znajdują się po prawej stronie obudowy. Zapewniają dobry punkt nacisku, ale mają pewien luz. Pomiędzy przyciskami znajduje się mikrofon. Głośnik znajduje się po przeciwnej stronie.

Na wyposażeniu fabrycznym znajduje się gumowy pasek. Jego szerokość w miejscu połączenia z paskiem wynosi 22 milimetry. Dzięki małym dźwigniom na prętach sprężynowych, oryginalny pasek można wymienić bez użycia narzędzi. Cechą szczególną w tym przedziale cenowym jest certyfikat IP69K. Oznacza to, że smartwatch może wytrzymać nawet myjki wysokociśnieniowe i gorącą wodę. Oukitel twierdzi również, że wodoodporność wynosi 5 ATM. BT20 jest również certyfikowany zgodnie z normami wojskowymi. Producent nie określa, które obszary obszernego katalogu wymagań obejmuje smartwatch.

Z paskiem zmierzyliśmy wagę 52 gramów (~ 1,8 uncji) - dokładnie według specyfikacji fabrycznej. Bez paska, BT20 waży 33 gramy (~1,2 uncji).

Konfiguracja i obsługa - Oukitel z ograniczoną aplikacją

Do konfiguracji i obsługi Oukitel BT20 wymagana jest aplikacja FitCloudPro. Oprogramowanie jest dostępne dla smartfonów Android i iOS. Po instalacji aplikacja musi zostać użyta do zeskanowania kodu QR na smartwatchu. Następnie urządzenia są parowane i należy przyznać tylko kilka uprawnień, na przykład do wysyłania powiadomień.

Aplikacja jest bardzo przejrzysta. Dostępne są trzy obszary: Home, Device i Mine. W zakładce Home wyświetlane są aktywności z całego dnia. Pokazuje również sen, tętno, ciśnienie krwi i nasycenie krwi tlenem.

W sekcji Urządzenie można zmienić ustawienia smartwatcha, takie jak to, która aplikacja może wysyłać powiadomienia do BT20. Można tu również ustawić częstotliwość pomiarów stanu zdrowia. Tutaj znajduje się również sklep z tarczami zegarka. Dostępny jest duży wybór bezpłatnych tarcz zegarka.

Jednak większość ustawień można dokonać tylko na samym smartwatchu, takich jak ustawienie jasności wyświetlacza, zawsze włączonego wyświetlacza lub przypisania przycisków. Na przykład pierwszy budzik można ustawić tylko za pośrednictwem aplikacji, a nie smartwatcha.

Jednostki i cele aktywności można dostosować w sekcji Moje. Możliwe jest również połączenie z Google Health Connect. Dla BT20 nie ma sklepu z aplikacjami.

Oukitel BT20 jest obsługiwany za pomocą 1,96-calowego ekranu dotykowego i dwóch przycisków. Przesunięcie palcem od góry do dołu otwiera krótkie menu. Wyświetla się tam sterowanie multimediami, a jasność można ustawić ręcznie. Istnieje również szybki dostęp do trybu nie przeszkadzać i oszczędzania energii.

Przeciągnięcie od lewej do prawej wyświetla pasek boczny z ostatnio używanymi aplikacjami i menu. Znajdują się tam również informacje o pogodzie i szybki dostęp do funkcji telefonu. Przeciągnięcie od dołu do góry otwiera przegląd wiadomości. Wszystkie wiadomości są tam wyświetlane w porządku chronologicznym. Przeciągnięcie od prawej do lewej powoduje przejście do kafelków.

Dostępne są kafelki codziennej aktywności, tętna, snu, pogody i sterowania multimediami. Można dodać dodatkowe kafelki do treningu. Zawartość i kolejność istniejących kafelków można zmienić tylko na samym zegarku.

Górny przycisk otwiera przegląd aplikacji, który może być wyświetlany w różnych stylach. Naciśnięcie tego przycisku powoduje również powrót do tarczy zegarka z dowolnego menu. Dolny przycisk nie jest przypisany fabrycznie, chociaż jest oznaczony jako Sport. Można go przypisać do dowolnej aplikacji na smartwatchu.

Telefonia i powiadomienia - BT20 bez opcji odbierania połączeń

Oukitel BT20 nie posiada niezależnego połączenia z telefonem komórkowym. Dlatego sparowany smartfon musi zawsze znajdować się w zasięgu Bluetooth, aby odbierać wiadomości i połączenia telefoniczne. Połączenia można odbierać i wykonywać za pośrednictwem smartwatcha. Jakość transmisji jest w porządku. Wbudowany głośnik jest wystarczająco głośny. Głos użytkownika jest również przesyłany bez zakłóceń.

Nie ma dostępu do kontaktów sparowanego smartfona za pośrednictwem smartwatcha. Kontakty należy dodawać ręcznie za pośrednictwem aplikacji FitCloudPro. Połączenia można inicjować za pomocą klawiatury. Smartwatch oferuje również dostęp do list połączeń.

Powiadomienia nie zawsze są wyświetlane niezawodnie w teście. Odbiór jest w dużej mierze zależny od programu. Wiadomości WhatsApp i Instagram docierają niezawodnie i w całości na smartwatch. Jednak wiele innych programów należy wybrać w podmenu aplikacji FitCloudPro. Nie wszystkie programy są wymienione. W teście BT20 konsekwentnie odrzuca wiadomości e-mail za pośrednictwem Gmaila.

Smartwatch nie może wyświetlać emotikonów i obrazów. Odpowiedzi nie są możliwe w żaden sposób - nie ma nawet predefiniowanych krótkich odpowiedzi.

Asystent głosowy - BT20 jako mikrofon dla smartfona

Asystent głosowy jest wymieniony w przeglądzie aplikacji BT20. Po pierwszym naciśnięciu ikony na smartfonie pojawi się wyskakujące okienko. Można tam wybrać, czy dla danej funkcji ma być zapisany Asystent Google czy Amazon Alexa - pod warunkiem, że obie aplikacje są zainstalowane na smartfonie.

Jeśli funkcja zostanie ponownie wybrana na smartwatchu, uruchomi się aplikacja lub ekran wprowadzania na smartfonie. Mikrofon smartwatcha jest używany do wprowadzania głosowego. Odpowiedź asystenta jest również wysyłana przez głośnik BT20. Wyświetlacz na ekranie jest jednak wyświetlany tylko na smartfonie.

Funkcja nie jest szczególnie niezawodna. Czasami asystent nie uruchamia się na smartfonie lub pytanie jest rozpoznawane dopiero po kilkukrotnym powtórzeniu. Dlatego w czasie testów korzystanie z niego nie było przyjemnością.

Zdrowie i kondycja - Brak pomiaru stresu w BT20

Oukitel BT20 różni się od wielu innych smartwatchy i monitorów fitness, jeśli chodzi o pomiary stanu zdrowia. Na przykład nie oferuje pomiaru stresu ani temperatury ciała. Mówi się jednak, że BT20 jest w stanie zmierzyć ciśnienie krwi. Możliwy jest również ciągły pomiar tętna i nasycenia krwi tlenem. BT20 może również przypominać o konieczności wstania, gdy siedzi się przez dłuższy czas lub o piciu zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Smartwatch można połączyć z Google Fit i innymi kompatybilnymi usługami za pośrednictwem Google Health Connect.

Cele aktywności - Oukitel pokazuje tylko okręgi na smartwatchu

BT20 od Oukitel oferuje również znane okręgi do wyświetlania codziennych celów fitness. Okręgi przedstawiają liczbę kroków, pokonany dystans i spalone kalorie. Wyświetlanie to jest jednak możliwe tylko na samym smartwatchu, a nie w aplikacji. Cele można ustawić w aplikacji. Są one również sprawdzane podczas konfiguracji, ale wpisy nie są akceptowane w teście.

Kroki są wizualizowane na osi czasu dla jednego dnia. Mogą być również wyświetlane przez tydzień lub miesiąc. Oprogramowanie nie wyświetla pięter ani wysokościomierzy. Nie ma również pomiaru stresu ani monitora energii. VO2max należy pobrać i uruchomić osobno jako program treningowy.

 

Tętno, rytm serca i nasycenie krwi tlenem

Aby lepiej ocenić zmierzone wartości Oukitel BT20, porównaliśmy je z wartościami urządzeń referencyjnych. Aby zmierzyć tętno, zabraliśmy smartwatch na przejażdżkę rowerową wraz z paskiem na klatkę piersiową Polar H10. Wartości tętna spoczynkowego urządzeń są zbliżone do siebie, z odchyleniem dwóch uderzeń na minutę lub 3,13 procent.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku tętna wyczynowego. Średnio z trzech pomiarów, odchylenie BT20 w porównaniu do pasa piersiowego wynosi 20,89 procent. W każdym przypadku zmierzone wartości smartwatcha są znacznie niższe niż zmierzone wartości urządzenia Polar.

Sytuacja wygląda lepiej w przypadku pomiaru poziomu tlenu we krwi. Pulsoksymetr Braun 1 służy tutaj jako urządzenie referencyjne. Średnie odchylenie z trzech pomiarów wynosi 0,01 procent.

Szczególną cechą BT20 jest pomiar ciśnienia krwi. Pomiar ten jest rzadkością w smartwatchach, szczególnie w tym przedziale cenowym. W przeciwieństwie do Huawei Watch D oukitel BT20 nie ma nadmuchiwanej opaski na nadgarstek i, w przeciwieństwie do Samsung Galaxy Watch6 bT20 nie wymaga kalibracji.

Braun ExacFit 5 Connect służy jako urządzenie referencyjne w naszym teście. Średnie odchylenie z trzech pomiarów wynosi 19,21 procent dla wartości skurczowej i 17,98 procent dla wartości rozkurczowej. Wartości smartwatcha są niższe od ciśnieniomierza we wszystkich pomiarach.

Wartości pomiaru tętna pod obciążeniem i pomiaru ciśnienia krwi znacznie się od siebie różnią, przez co nie są przydatne do treningu i poważnego monitorowania stanu zdrowia. O problemach z tanimi urządzeniami podczas pomiaru ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi mogą Państwo przeczytać na stronie Notebookcheck tutaj.

Pomiar tętna za pomocą pasa piersiowego Polar H10
Pomiar tętna za pomocą pasa piersiowego Polar H10
Pomiar tętna za pomocą smartwatcha Oukitel BT20
Pomiar tętna za pomocą smartwatcha Oukitel BT20

Śledzenie snu - BT20 z kilkoma szczegółami dotyczącymi snu

Śledzenie snu w Oukitel BT20 jest jasne. Smartwatch rozróżnia lekki i głęboki sen, sen REM nie jest rozpoznawany. Fazy czuwania są jednak dokładnie odwzorowane. Fazy snu są wyświetlane na osi czasu.

Oprogramowanie zapewnia również czasy dla poszczególnych faz i całkowitego snu. Dane mogą być również wyświetlane przez tydzień lub miesiąc. BT20 nie oferuje inteligentnego budzika.

Rejestrowanie treningu - wiele wartości tylko podczas joggingu z BT20

Według producenta, Oukitel BT20 może śledzić ponad 100 dyscyplin sportowych. Jednak fabrycznie na smartwatchu można wybrać tylko osiem dyscyplin sportowych. Dodatkowe treningi należy najpierw pobrać za pośrednictwem aplikacji FitCloudPro.

Podczas treningu w szczególności czas treningu jest wyświetlany w dużym formacie, podczas gdy inne wartości, takie jak tętno, są znacznie mniejsze. Nie ma również podziału na strefy tętna. Strefy są wyświetlane w aplikacji dopiero po zakończeniu sesji treningowej. Lista treningów jest dobrze ukryta.

Jeśli nagrania zostaną znalezione, oprogramowanie dostarcza również informacji na temat długości kroku, kadencji i tempa, na przykład podczas joggingu. Podczas joggingu smartwatch może również rejestrować trasę, a przynajmniej dystans. Brakuje wyświetlania na mapie. Podczas jazdy na rowerze danych jest znacznie mniej; smartwatch dostarcza jedynie informacji o czasie i średnim tętnie.

Łatwiej jest znaleźć ukończone sesje treningowe na samym smartwatchu. Jest tam jednak wyświetlanych mniej danych. Podczas gimnastyki czasami dokonywaliśmy nieprawidłowych wpisów za pomocą przycisków w teście. BT20 nie oferuje automatycznego rejestrowania treningów.

Nie ma możliwości indywidualizacji treningów, brakuje też celów treningowych. Nie ma wstępnie skonfigurowanych treningów, na przykład z interwałami, ani na smartwatchu, ani w aplikacji.

GPS i nawigacja - BT20 bez własnego pozycjonowania

Oukitel BT20 nie może nawiązać niezależnego połączenia satelitarnego. Do śledzenia podczas treningu sparowany smartfon musi znajdować się w pobliżu. Ale nawet wtedy śledzenie nie działa dla każdego sportu - w teście tylko podczas joggingu. Danych mapy nie można wyeksportować po treningu.

Wyświetlacz - brak czujnika światła otoczenia w BT20

Wyświetlanie subpikseli
Wyświetlanie subpikseli

Oukitel polega na 1,96-calowym panelu AMOLED dla BT20. Zmierzyliśmy maksymalną jasność 597 cd/m² na środku ekranu. Dzięki temu smartwatch jest czytelny nawet w świetle słonecznym. Maksymalna jasność jest naprawdę dobra, szczególnie w tym przedziale cenowym. Oukitel nie posiada jednak czujnika światła otoczenia.

Jasność musi być regulowana ręcznie na pięciu poziomach. W teście korzystaliśmy głównie z poziomu środkowego. Dzięki temu smartwatch jest czytelny w codziennym użytkowaniu. Zawsze włączony wyświetlacz to dobre rozwiązanie. Chociaż dostępne są tylko dwa tryby - czas cyfrowy lub analogowy - działają one idealnie. AoD nie ma inteligentnego limitu ani funkcji timera. Jest włączany i wyłączany ręcznie.

Wykrywanie windy jest równie imponujące. W teście działała szybko i niezawodnie. Jedyną wadą wyświetlacza jest migotanie, które zauważyliśmy podczas naszych pomiarów; ma częstotliwość 85 Hz.

Oukitel BT20Amazfit ActiveAmazfit GTS 4 miniXiaomi Smart Band 7 ProHuawei Watch Fit Special Edition
Response Times
PWM Frequency
85
120
41%
360
324%
118.9
40%
119
40%
Screen
-9%
-6%
-14%
-53%
Brightness middle
597
546
-9%
559
-6%
516
-14%
283
-53%
Black Level *
Total Average (Program / Settings)
16% / 16%
159% / 159%
13% / 13%
-7% / -7%

* ... im mniej tym lepiej

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 85 Hz

The display backlight flickers at 85 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) .

The frequency of 85 Hz is very low, so the flickering may cause eyestrain and headaches after extended use.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 17933 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Wydajność i czas pracy - Oukitel z płynnym działaniem

Według producenta, BT20 jest zasilany przez RealTek 8763EWE - VP as SiP, który ma 128 MB pamięci RAM. Na smartwatchu nie można zainstalować żadnej przeglądarki, więc nie możemy podać żadnych wyników testów porównawczych.

W codziennym użytkowaniu wydajność systemu jest wystarczająca do płynnego działania. Występują minimalne opóźnienia podczas przesuwania między mapami lub przewijania menu aplikacji, ale nie przeszkadzają one w działaniu.

Oukitel nie podaje żadnych informacji na temat wielkości wbudowanej pamięci. Nie można jej jednak aktywnie używać, z wyjątkiem tarcz zegarka i plików śledzenia. Muzyka nie może być zapisywana w trybie offline i nie ma sklepu z aplikacjami.

System był stabilny podczas okresu testowego. Raz zegarek stał się bezużyteczny przez około 20 minut. Wyświetlał się jako "połączony" w aplikacji i wibrował po otrzymaniu powiadomień. Ekran pozostawał jednak ciemny. Naciśnięcie przycisków nie przyniosło żadnego efektu. Jednak po około 20 minutach zegarek znów działał bez żadnych problemów.

Żywotność baterii - BT20 daleko od specyfikacji fabrycznej Oukitel

Oukitel reklamuje BT20 ogromną żywotnością baterii. Przy codziennym użytkowaniu jedno ładowanie baterii powinno wystarczyć na dziesięć dni użytkowania, przy intensywnym użytkowaniu powinno to być siedem dni. W teście na stałe aktywowaliśmy wszystkie pomiary i korzystaliśmy z cyfrowego, zawsze włączonego wyświetlacza w ciągu dnia - wyłączaliśmy go na noc. Gdy wszystkie powiadomienia są aktywne i używamy zegarka również do krótkich rozmów telefonicznych i treningów, BT20 wyłącza się po mniej niż czterech dniach użytkowania. Nosiliśmy go na trzecim poziomie jasności.

Oznacza to, że smartwatch jest daleki od specyfikacji fabrycznej, ale z łatwością wytrzyma weekend bez ładowarki. Niestety, czasy ładowania nie są szczególnie szybkie. BT20 potrzebuje nieco ponad dwóch godzin na 12-watowym zasilaczu, aby w pełni naładować baterię o pojemności 350 mAh.

Szkoda, że poziom naładowania baterii nie jest wyświetlany jako wartość procentowa w aplikacji lub w krótkim menu zegarka. W tym celu należy przejść do osobnej pozycji menu. BT20 nie obsługuje bezprzewodowego ładowania QI. Wtyczka ładowania z dwoma metalowymi bolcami mocowana jest magnetycznie do spodu smartwatcha. Kabel do ładowania ze złączem USB-A jest dołączony, ale odpowiedni zasilacz nie jest.

Za

+ duży, jasny wyświetlacz
+ płynne działanie
+ Zawsze włączony wyświetlacz

Przeciw

- brak połączenia GNSS
- niedokładne wartości zdrowotne
- brak odpowiedzi na powiadomienia

Werdykt - BT20 jest solidny, ale niewiele potrafi

W recenzji: Oukitel BT20. Urządzenie testowe dostarczone przez firmę Oukitel.
W recenzji: Oukitel BT20. Urządzenie testowe dostarczone przez firmę Oukitel.

Oukitel BT20 to przystępny cenowo smartwatch z wyraźnymi mocnymi i słabymi stronami. Na plus należy zaliczyć jasny, duży wyświetlacz. Jest czytelny, a jego obsługa również jest przyjemna. Ponadto, nie tylko sprawia solidne wrażenie, ale także eliminuje strach przed kurzem i wodą dzięki certyfikacji IP.

Jednak słabo radzi sobie z mierzeniem wartości ciała, takich jak puls i ciśnienie krwi. Zmierzone wartości znacznie odbiegają od tych z urządzeń referencyjnych i są bezużyteczne do monitorowania sportu i zdrowia. Ponadto BT20 generuje wiele danych tylko podczas joggingu, inne sporty nie są prawie oceniane, a pozycjonowanie GPS na mapie w ogóle nie ma miejsca.

Jest też wiele do zrobienia, jeśli chodzi o powiadomienia i asystenta głosowego. Chociaż niektóre usługi niezawodnie wysyłają wiadomości do smartwatcha, brakuje emoji i obrazów, a odpowiedzi nie są nawet możliwe. W przypadku asystenta głosowego zegarek służy jedynie jako pilot i mikrofon dla usługi na smartfonie. Żywotność baterii BT20 jest w porządku. Jest jednak znacznie krótszy niż w specyfikacji producenta i jest tylko przeciętny w porównaniu do zakresu funkcji.

Oukitel BT20 jest solidny i ma świetny wyświetlacz. Zakres funkcji można rozszerzyć. To sprawia, że BT20 jest dobrym modelem klasy podstawowej.

BT20 jest trudny do sklasyfikowania pod względem ceny. Znajduje się pomiędzy Xiaomi Smart Band 8 a Xiaomi Smart Band 7 Pro - ale ma znacznie większy wyświetlacz. Opaska Amazfit Activ ma więcej funkcji, jest bardziej stylowa, ale też znacznie droższa.

Cena i dostępność

Sugerowana cena detaliczna Oukitel BT20 wynosi 60 euro (~66 USD). Jednak w okresie przeglądu jest sprzedawany za 45 euro (~ 49 USD). Sprzedawany jest za pośrednictwem głównych sprzedawców detalicznych, takich jak Amazon.

Transparency

The present review sample was given to the author by the manufacturer free of charge for the purposes of review. There was no third-party influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja smartwatcha Oukitel BT20 - Duży wyświetlacz o wyglądzie zewnętrznym
Benedikt Winkel, 2024-03-10 (Update: 2024-03-10)