Notebookcheck Logo

Recenzja Huawei Watch Fit Special Edition: Co sprawia, że nowy tracker fitness jest wyjątkowy?

Maruderzy. Huawei Watch Fit Special Edition to nowy tracker fitness, który uzupełnia bogate portfolio urządzeń do noszenia Huawei. Nasza recenzja Huawei Watch Fit Special Edition wyjaśnia, co ulepszony model ma do zaoferowania pod względem specjalnych funkcji.
Accessory Gadget Smartwatch Wearable
Raport z testów Huawei Watch Fit Special Edition

Kilka tygodni temu Huawei zaprezentował "nowy" Huawei Watch Fit Special Edition (w skrócie SE). Podejście jest nieco dziwne. W końcu nowy model nie jest pochodną Huawei Watch Fit 2(zaczynający się od około 115 euro/~124 dolarów na Amazon Germany), który został wydany dopiero w zeszłym roku, ale specjalnym wariantem Huawei Watch Fitwydanego w 2021 roku, dla którego istniała już "nowa" wersja.

To, czy ten spóźnialski ma sens, czy nie, może pomóc spojrzeć na innowacje, a także klasyfikację cenową, które są niektórymi tematami w naszej recenzji Huawei Watch Fit Special Edition. Nowy wariant jest między innymi wyposażony w dokładniejsze i bardziej rozbudowane śledzenie według Huawei.

Jeśli chodzi o cenę, Huawei oferuje nowy Watch Fit Special Edition w zalecanej cenie detalicznej 99,99 euro (~90 euro na Amazon). Dzięki temu nowy tracker jest o co najmniej 30 euro (~32 USD) tańszy niż sugerowana cena detaliczna nowej 2. generacji, która ma między innymi większy ekran AMOLED. Nowy model SE wypełnia lukę między prostszym Huawei Band 8 (ok. 50 euro/~54 USD na Amazon) i Watch Fit 2, i jest mniej więcej trackerem fitness na granicy stania się smartwatchem.

Huawei Watch Fit Special Edition
Procesor
unknown
Matryca
1.64 cali, 456 x 280 pikseli 326 PPI, capacitive, AMOLED, refleksująca: tak, 60 Hz
Dysk twardy
4 GB Flash, 4 GB 
Złącza
czujniki: 6-axis IMU sensor (Accelerometer sensor, Gyroscope sensor), Optical heart rate sensor
Łączność
Bluetooth 5.0, GPS
Akumulator
180 mAh litowo-jonowy, Czas pracy (dane producenta): 216 h
System operacyjny
Huawei HarmonyOS
Inne
Charging Cradle, 24 miesiące(y) gwarancji, fanless, waterproof
Waga
21 g
Cena
100 PLN

 

Obudowa i funkcje - Prosta plastikowa obudowa i silikonowy pasek

Nowy Huawei Watch Fit Special Edition prezentuje się z plastikową obudową (polimer) i silikonową opaską na rękę i jest dostępny w trzech kolorach: czarnym, różowym i zielonym. Opaska fitness jest przyjemnie lekka przy wadze 21 g (~ 0,7 uncji) i może być ciasno dopasowana do nadgarstków o obwodzie od około 13 do 21 cm (~ 5 do 8 cali) dzięki paskowi i klasycznemu zapięciu z kolcem.

Wygląd jest sportowy i identyczny z wersją Active oryginalnego Huawei Watch Fit. W tym czasie mieliśmy droższy wariant Elegant z kopertą ze stali nierdzewnej i paskiem z fluoroelastomeru w teście. Bardziej atrakcyjna wizualnie wersja nie jest dostępna w nowej Edycji Specjalnej.

Konfiguracja i obsługa - znajomy sposób noszenia

Skanowanie kodu QR
Skanowanie kodu QR

Podobnie jak w przypadku wszystkich smartwatchów i trackerów Huawei, aplikacja Huawei Health jest wymagana do skonfigurowania i zarządzania Huawei Watch Fit Special Edition. Jest ona dostępna dla systemów iOS i Android oraz oczywiście EMUI Huawei.

Za pośrednictwem aplikacji można uzyskać dostęp do całej gamy tarcz zegarka, które można załadować za darmo lub za opłatą. Huawei mówi o ponad 10 000 dostępnych elementów. Dziesięć tarcz zegarka jest fabrycznie załadowanych na zegarek. Instalowanie dodatkowych aplikacji nie jest obsługiwane.

Na początku aplikacja prowadzi użytkownika przez konfigurację w języku niemieckim, co nie sprawiło żadnych problemów w teście i zaczyna się od "zeskanowania" kodu QR na opasce za pomocą aparatu smartfona (zdjęcie po prawej). Konto musi zostać założone wcześniej, jeśli nie jest jeszcze dostępne. Poniższe zrzuty ekranu przedstawiają kilka wrażeń z procesu konfiguracji.

Konfiguracja
Konfiguracja
w kilku
w kilku
Kroki.
Kroki.
Strona urządzenia
Strona urządzenia
w aplikacji
w aplikacji

Na prawej krawędzi obudowy znajduje się podłużny przycisk, który obsługuje ekran dotykowy i prowadzi do otwierania i zamykania menu. Następnie użytkownik porusza się po menu w zwykły sposób, przesuwając palcem w górę i w dół, a także za pomocą wskazówek. Menu zapewnia dostęp do zainstalowanych aplikacji, takich jak śledzenie sportu, budzik, pogoda, sterowanie muzyką, latarka, znajdź smartfon i inne.

Poziome przeciągnięcia na ekranie głównym umożliwiają przewijanie różnych konfigurowalnych widżetów. Śledzenie aktywności, monitorowanie tętna, pogoda i inne dane są dostępne na pierwszy rzut oka. Pionowe przesunięcie w dół powoduje wyświetlenie menu z szybkim dostępem do ważnych funkcji. Przesunięcie w górę prowadzi do powiadomień ze smartfona.

Użytkownicy, którzy mieli już na swoim nadgarstku smartwatch od Huawei lub innego producenta, szybko się w nim odnajdą. Poniższy film przedstawia kilka wrażeń.

Telefonia i powiadomienia

Huawei nie zawiera głośnika i mikrofonu, więc model nie obsługuje telefonii Bluetooth. Jednak połączenia przychodzące można przynajmniej odepchnąć i odebrać za pomocą szybkich odpowiedzi pod EMUI i Android (nie pod iOS). Powiadomienia ze smartfona są niezawodnie przekazywane do zegarka i można je aktywować i dezaktywować w różnych kategoriach za pośrednictwem aplikacji.

Asystent głosowy

Sterowanie głosowe za pośrednictwem Asystenta Google, Amazon Alexa lub innego asystenta nie jest obsługiwane przez to urządzenie. Po prostu nie działa bez mikrofonu.

Zdrowie i kondycja - dokładny czujnik i standardowe funkcje

Jak zwykle w przypadku monitora fitness lub niedrogiego smartwatcha, Huawei Watch Fit Special Edition monitoruje tętno, SpO2, sen i stres. Ponadto dostępne są różne inne funkcje zdrowotne i fitness, takie jak cele aktywności, stres, kalendarz menstruacyjny, Running Ability Index i ćwiczenia oddechowe. Nie ma możliwości synchronizacji danych z Huawei Health z Google Fit lub Apple Health.

Cele działalności

Śledzenie aktywności
Śledzenie aktywności

Podobnie jak prawie wszyscy rywale, Huawei Watch Fit SE chce zachęcić do aktywnego życia i oferuje zwykłe cele aktywności, z których niektóre można ustawić indywidualnie w aplikacji. Śledzone są kroki dziennie, wstawanie (podczas siedzącej pracy) i minuty aktywności.

Im bardziej zbliżasz się do ustawionych wartości, tym bardziej pojawiają się znajome pierścienie (lub koniczyna). Jeśli chcesz, możesz również monitorować swój poziom stresu za pomocą opaski fitness.

Tętno, rytm serca i nasycenie krwi tlenem

Podstawowe funkcje prawie wszystkich opasek fitness i smartwatchów obejmują monitorowanie tętna i zawartości tlenu we krwi (SpO2). W razie potrzeby oba te parametry mogą być monitorowane przez całą dobę.

Jeśli chodzi o dokładność, niedrogie modele czasami muszą zadowolić się mniejszą, ostatnio w teście Amazfit Bip 3 Pro (około 70 euro/~76 dolarów na Amazon). Z drugiej strony Huawei nie wykazuje żadnych słabości. Ten tracker niezawodnie mierzy puls dzięki optycznemu czujnikowi tętna na spodzie.

W porównaniu do paska na klatkę piersiową Polar H10 jako urządzenia referencyjnego, odchylenia w pulsie wydajności były mniejsze niż jeden procent, co jest doskonałe w tym przedziale cenowym. Przebieg krzywych (patrz grafika poniżej) jest również prawie zgodny. Obie wartości były nawet całkowicie identyczne w impulsie spoczynkowym.

Nieco gorzej wypada pomiar SpO2. Jednak odchylenia o dobre 6% w pojedynku z pulsoksymetrem Braun 1 jako punktem odniesienia są również w porządku. Zwłaszcza jedna wartość odstająca rzuca się w oczy i psuje nawet lepszą ocenę.

Huawei Watch Fit Special Edition
Huawei Watch Fit Special Edition
Pulsoksymetr Braun 1
Pulsoksymetr Braun 1

Śledzenie snu

Śledzenie snu na trackerze
Śledzenie snu na trackerze
i w aplikacji
i w aplikacji

Huawei obiecuje między innymi ulepszone śledzenie snu w edycji SE dzięki TruSleep 3.0. Trudno jednak zrozumieć poprawę bez bezpośredniego porównania ze starą wersją.

W teście wykrywanie snu było niezawodne. Ocena jakości snu i faz snu jest podstawowa na wyświetlaczu trackera i szczegółowa w aplikacji na smartfona.

Zapis szkolenia

W porównaniu do pierwszej generacji, Huawei dodał kilka nowych trybów treningowych, takich jak koszykówka, piłka nożna i e-sport. Edycja specjalna oferuje teraz ponad 100 trybów sportowych. W zależności od sportu śledzone są różne kluczowe dane, np. pokonany dystans, średnia i maksymalna prędkość podczas jazdy na rowerze, liczba kroków podczas biegania lub ruchy na maszynie do wiosłowania.

Po zakończeniu treningu tracker i aplikacja zapewniają kompleksową analizę w zwykły sposób. Dzięki GPS pokonany dystans można również dokładnie śledzić w aplikacji. Ponadto opaska sportowa dostarcza danych na temat obciążenia treningowego, czasu regeneracji i VO2Max. Dzięki wodoodporności do 5 ATM, urządzenie może pozostać na nadgarstku również podczas pływania i innych sportów wodnych.

Śledzenie
Śledzenie
a
a
Wycieczka rowerowa
Wycieczka rowerowa
na
na
Do noszenia
Do noszenia
Ocena
Ocena
a
a
Wycieczka rowerowa
Wycieczka rowerowa
w
w
Aplikacja na smartfony
Aplikacja na smartfony

GPS i nawigacja

Śledzenie GPS działało dość dokładnie w teście praktycznym. Odchylenia w przebiegu trasy i dystansie pokonanym podczas wycieczki rowerowej były dość niewielkie w porównaniu z Garmin Venu 2 jako modelem referencyjnym. Większa rozbieżność dotyczyła jedynie pokonanych metrów wysokości.

Minusem jest jednak to, że nawiązanie połączenia często trwało dość długo, czasami ponad minutę. Jest to irytujące, gdy na przykład chcesz rozpocząć sesję sportową, ale najpierw musisz poczekać na sprzęt. Trackera nie można używać do nawigacji.

Nawigacja GNSS wokół jeziora
Nawigacja GNSS wokół jeziora
Punkt zwrotny GNSS
Punkt zwrotny GNSS
Podsumowanie GNSS
Podsumowanie GNSS

Wyświetlacz - AMOLED, ale niestety dość ciemny

Subpiksel
Subpiksel
W słońcu
W słońcu

Podobnie jak Huawei Watch Fit, Special Edition również posiada 1,64-calowy panel AMOLED, ale niestety bez czujnika światła otoczenia. Ekran ma rozdzielczość 280 x 456 pikseli i oferuje szczegółowy wyświetlacz z ponad 300 PPI bez widocznych pikseli.

Jasność można regulować za pomocą wirtualnego suwaka na ekranie, ale nie osiąga ona szczególnie wysokich wartości ze szczytem nieco poniżej 300 cd/m². Wszystkie modele porównawcze, takie jak Huawei Watch Fit 2i Xiaomi Smart Band 7 Pro (około 70 euro/~76 dolarów na Amazon), a nawet tańszy Huawei Band 8 osiągają wyższe wskaźniki. Jednak w większości przypadków odczyt jest możliwy nawet w bezpośrednim świetle słonecznym. W razie potrzeby można włączyć funkcję AOD (Always on Display).

Zauważyliśmy również migotanie spowodowane PWM (Pulse-Width Modulation) przy stosunkowo niskiej częstotliwości, co może powodować dyskomfort u niektórych użytkowników podczas patrzenia na wyświetlacz przez dłuższy czas (i utrudnia robienie zdjęć wyświetlacza).

Huawei Watch Fit Special EditionHuawei Watch Fit 2Huawei Band 8Xiaomi Smart Band 7 Pro
Response Times
PWM Frequency
119
59
-50%
118.9
0%
Screen
95%
38%
82%
Brightness middle
283
553
95%
391
38%
516
82%
Black Level *
Total Average (Program / Settings)
95% / 95%
-6% / -6%
41% / 41%

* ... im mniej tym lepiej

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 119 Hz

The display backlight flickers at 119 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) .

The frequency of 119 Hz is very low, so the flickering may cause eyestrain and headaches after extended use.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 17900 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Wydajność i czas pracy - krótkie ładowanie co kilka dni

Huawei nie podaje żadnych informacji na temat procesora zainstalowanego w Huawei Watch Fit Special Edition. Wykonuje on jednak swoją pracę wystarczająco szybko i umożliwia płynne działanie. Na zainstalowanie tarcz zegarka przeznaczono 4 GB pamięci.

Żywotność baterii

Huawei określa czas pracy baterii 180 mAh na maksymalnie 9 dni, a także 6 dni przy typowym użytkowaniu. Odpowiada to również wrażeniom z naszego testu. Jest to znacznie mniej niż w przypadku drugiej generacji trackera fitness ze względu na mniejszą baterię.

Jednak wytrzymałość jest oczywiście zawsze zależna od intensywności użytkowania. Jeśli aktywujesz wszystkie trackery zdrowia przez całą dobę, zwiększysz jasność wyświetlacza, a także często śledzisz sesje sportowe, będziesz musiał co kilka dni podnosić dołączony kabel USB do ładowania. Proces ładowania trwa tylko około godziny.

Huawei Watch Fit Special Edition
Huawei Watch Fit Special Edition
ładuje się szybko
ładuje się szybko

Za

+ dokładny pomiar pulsu i SpO2
+ wysoka rozdzielczość AMOLED
+ Śledzenie snu i stresu
+ ponad 100 trybów sportowych
+ wodoszczelność do 5 ATM

Przeciw

- dość ciemny ekran
- brak NFC

Werdykt - Nie ma tu zbyt wiele "specjalnego"...

Huawei Watch Fit Special Edition został dostarczony przez producenta do naszego testu.
Huawei Watch Fit Special Edition został dostarczony przez producenta do naszego testu.

Wraz z Huawei Watch Fit Special Edition, Huawei chce wypełnić lukę cenową pomiędzy Huawei Band 8 i Huawei Watch Fit 2 z innym modelem. Przy sugerowanej cenie detalicznej wynoszącej 100 euro (~ 108 USD), udaje się to również na papierze. W porównaniu z pierwszą generacją, wersja SE oferuje kilka selektywnych ulepszeń, ale są one ograniczone.

Ogólnie rzecz biorąc, Huawei Watch Fit Special Edition to solidnie wyposażony monitor fitness, który wyróżnia się między innymi dokładnym pomiarem tętna.

Jednak w teście ujawnia również kilka słabości. Należą do nich niezbyt jasny wyświetlacz i czasami długi czas oczekiwania podczas nawiązywania połączenia GPS. Brakuje mu NFC, co byłoby fajną funkcją, która oferowałaby prawdziwą wartość dodaną w porównaniu z oryginalnym modelem.

To, czy nowy tracker fitness naprawdę zwycięży w porównaniu z tylko nieznacznie droższą generacją następcy Watch Fit 2 z większym i jaśniejszym wyświetlaczem AMOLED, dłuższą żywotnością baterii, telefonią Bluetooth i kilkoma innymi zaletami, jest co najmniej wątpliwe. W końcu różnica w cenie nie jest obecnie zbyt duża, zwłaszcza w sklepach. Z naszego punktu widzenia dopłata za Huawei Watch Fit 2 (od około 115 euro / ~ 124 USD na Amazon) jest tego warta.

Cena i dostępność

Monitor fitness Huawei Watch Fit Special Edition jest dostępny w kolorze czarnym, różowym i zielonym i kosztuje 99,99 euro (~ 108 USD) zgodnie z zalecaną ceną detaliczną. Urządzenie jest dostępne u Huawei i innych sprzedawców detalicznych.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Huawei Watch Fit Special Edition: Co sprawia, że nowy tracker fitness jest wyjątkowy?
Marcus Schwarten, 2023-08-28 (Update: 2023-08-28)