Notebookcheck Logo

Recenzja smartwatcha Huawei Watch D - Pierwszy pomiar ciśnienia krwi bez kalibracji

Pompuje. Huawei Watch D skupia się na jednej funkcji: pomiarze ciśnienia krwi. Smartwatch jest pierwszym tego typu urządzeniem. Pompuje opaskę i mierzy ciśnienie krwi bez kalibracji czy innych akcesoriów. Nasz test wyjaśnia, czy to działa i co jeszcze potrafi zegarek.
Accessory Gadget Smartwatch Wearable
Huawei Watch D skupia się na funkcji pomiaru ciśnienia krwi
Huawei Watch D skupia się na funkcji pomiaru ciśnienia krwi

Huawei Watch D to pierwszy na świecie zegarek, który może mierzyć ciśnienie krwi bez konieczności wcześniejszej lub regularnej kalibracji. Ponieważ zegarek jest pierwszym tego typu urządzeniem, funkcja ta zawsze znajduje się w centrum uwagi.

Huawei Watch D dostępny jest tylko w wariancie z szarą obudową i czarnym, gumowym paskiem. Huawei nie oferuje wariantu z LTE.

Huawei Watch D
Matryca
1.64 cali 2.2:1, 456 x 280 pikseli 326 PPI, capacitive, OLED, refleksująca: tak, 60 Hz
Złącza
NFC, Brightness Sensor, czujniki: Gyroscope, Barometer, optical Heartrate, temperature, light, differential pressure, echo
Łączność
Bluetooth 5.1, GPS
Akumulator
451 mAh litowo-jonowy, Czas pracy (dane producenta): 168 h
Charging
wireless charging, fast charging / Quickcharge
System operacyjny
Huawei HarmonyOS
Inne
podświetlanie klawiatury: tak, second wristband in medium size, Qi-to USB-A charging cable, Harmony OS 2.1.0.368, 24 miesiące(y) gwarancji, IP 68, fanless, waterproof
Waga
41 g, zasilacz: 32 g
Cena
399 PLN

 

Obudowa i wyposażenie - Zegarek D wykonany z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym

Obudowa Watch D jest prostokątna i wykonana z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Szkło nad wyświetlaczem nie posiada żadnych zakrzywień. Po prawej stronie zamontowano dwa przyciski, które mają dobry punkt nacisku. Dolny przycisk jest bardzo dobrze spasowany, natomiast górny ma lekki luz.

Pod klawiszami i po przeciwnej stronie zainstalowano mikrofon. Użytkownicy Watch D będą musieli jednak obejść się bez głośnika.

Opaska ma 30 milimetrów szerokości i składa się z dwóch warstw. Huawei stosuje fluoroelastomer na zewnątrz. Od wewnątrz producent stosuje lekką tkaninę. Komora powietrzna, która jest potrzebna do pomiaru ciśnienia krwi, znajduje się pomiędzy tymi dwoma warstwami. Tkanina jest luźna i może się marszczyć w zależności od sytuacji noszenia, co może prowadzić do powstawania punktów nacisku.

Huawei stawia na szybkie zapięcie na opasce, które można dopasować do grubości nadgarstka za pomocą drobnych siatek. Zakres dostawy obejmuje paski w dwóch różnych rozmiarach. Paski można wymieniać bez użycia narzędzi. Na otwartym rynku nie ma jednak innych opasek ze względu na specjalną szerokość, a zwłaszcza funkcję pompki. Sam Huawei również oferuje tylko jedną opaskę.

Zegarek bez opaski waży niespełna 41 gramów - tak jak obiecuje Huawei. Z opaską w rozmiarze L jest to 91 gramów.

Konfiguracja i obsługa - tylko z Huawei Health App

Aplikacja Huawei Health jest centralna dla konfiguracji i obsługi Huawei Watch D. Jednak aktualnej wersji nie można pobrać ze Sklepu Google Play. Huawei oferuje pobranie APK, ale zaleca zainstalowanie go za pośrednictwem własnego sklepu z aplikacjami, galerii aplikacji https://appgallery.huawei.com/. W tym celu należy włączyć instalację z niebezpiecznych źródeł w ustawieniach.

Po wykonaniu tego kroku, reszta konfiguracji jest dość prosta. Aktualizacja oprogramowania odbywa się również poprzez galerię aplikacji. Aplikacja Health musi otrzymać różne uprawnienia, aby zegarek mógł w pełni działać - na przykład wysyłanie powiadomień.

W przeciwieństwie do wielu innych producentów, Huawei nie ogranicza smartwatcha do jednego systemu operacyjnego czy platformy. Watch D jest kompatybilny zarówno z urządzeniami Android z Android 6.0, jak i z urządzeniami z systemem iOS od wersji 12.

Ustawienia smartwatcha mogą być dokonywane zarówno bezpośrednio na urządzeniu, jak i za pośrednictwem aplikacji na smartfony. Huawei oferuje wiele interfejsów zegarka poprzez sklep, który jest zintegrowany z aplikacją Zdrowie. Niektóre z nich są bezpłatne, za inne trzeba zapłacić. Niektóre z interfejsów zegarka można dostosować do własnych potrzeb.

Kafelki można zmieniać na zegarku i przez aplikację, a zawsze włączony wyświetlacz również można dostosować. Inne ustawienia są możliwe tylko na smartwatchu, jak np. przypisanie dolnego klawisza funkcyjnego czy siła silnika wibracyjnego.

W przeciwieństwie do Watch GT 3 Pro, Huawei nie dołącza do Watcha D sklepu z aplikacjami, przez co na urządzeniu nie można zainstalować żadnych innych aplikacji.

Aplikacja Health podzielona jest na pięć sekcji: Zdrowie, Trening, Odkryj, Urządzenia oraz Konto. Zebrane dane są wizualizowane w sekcji Health. W sekcji Trening można rozpocząć nowe treningi i przeglądać ukończone. Discover oferuje różne plany treningowe, ale także wyzwania. Niektóre z ofert są częścią płatnego programu Health+, który wymaga subskrypcji. Huawei daje trzymiesięczny trial z zakupem Watcha D.

W sekcji Devices można przypisać nowe urządzenia, a połączenie z aplikacją nie ogranicza się do smartwatcha. Zakładka Account dostarcza informacji o osiągniętych sukcesach, danych i planach treningowych. Huawei oferuje tu również raporty tygodniowe i miesięczne.

Obsługa Huawei Watch D odbywa się za pomocą 1,64-calowego ekranu dotykowego, jak również za pomocą dwóch przycisków znajdujących się po prawej stronie. Naciśnięcie górnego przycisku otwiera przegląd wszystkich programów na zegarku, który jest wyświetlany w formie listy. W menu lub programie naciśnięcie przycisku prowadzi z powrotem do powierzchni zegarka.

Naciśnięcie dolnego przycisku uruchamia pomiar ciśnienia krwi w ustawieniach fabrycznych. Funkcja przycisku może być jednak zmieniona w ustawieniach. Wybór możliwych do przechowywania funkcji jest duży i obejmuje wszystkie programy zegarka.

Przeciągnięcie palcem od góry do dołu otwiera szybkie menu z dostępem do budzika, trybu "nie przeszkadzać", funkcji wyszukiwania smartfonów i stałej aktywacji wyświetlacza. Wyświetlany jest tam również poziom baterii i połączenie ze smartfonem.

Przeciągnięcie palcem od dołu do góry otwiera menu powiadomień. Tam w formie kart wyświetlane są wiadomości z różnych aplikacji, a także pojedyncze wiadomości z czatów. Naciśnięcie na wiadomość pokazuje pełną treść i propozycje odpowiedzi.

Przeciągnięcie od lewej do prawej prowadzi do "Huawei Assistant today" z dostępem do asystenta głosowego Celii - wymagany Emui - przeglądem pogody i dostępem do sterowania mediami w smartfonie. Możliwe jest również sterowanie sparowanymi urządzeniami smart home, takimi jak kije do streamingu na telewizorze, za pośrednictwem smartwatcha.

Przeciągnięcie od prawej do lewej prowadzi do poszczególnych kart z informacjami z poszczególnych aplikacji. Zawartość i kolejność kart można dostosować zarówno na zegarku, jak i w aplikacji na smartfonie. W ustawieniach fabrycznych Watch D prezentuje pomiary ciśnienia krwi, wartości pulsu, nasycenie krwi tlenem, informacje o śnie, fazy księżyca oraz monitor aktywności. Przeciągnięcie palcem od lewej krawędzi do prawej powoduje cofnięcie o jeden krok we wszystkich menu i programach.

Aplikacja Zdrowie oferuje dwa widżety, które w różnych wzorach informują o przebytych krokach, spalonych kaloriach i pokonanym dystansie. Naciśnięcie widżetu otwiera aplikację.

Telefonia i powiadomienia - w Watchu D brakuje głośnika

Huawei nie stosuje głośnika w zegarku D. Tym samym nie ma możliwości wykonywania połączeń za pomocą zegarka. Połączenia przychodzące są wyświetlane na zegarku, ale można je tylko odrzucić. Odbieranie połączenia za pośrednictwem smartwatcha nie jest możliwe. Zegarek D nie może nawiązać własnego połączenia z zestawem słuchawkowym Bluetooth

Smartwatch niezawodnie wyświetla przychodzące powiadomienia. Możesz wybrać, które programy mają prawo do wysyłania powiadomień do zegarka za pośrednictwem aplikacji Zdrowie. Wiadomości z komunikatorów są wyraźnie wyświetlane i można je śledzić chronologicznie. Zegarek Huawei nie może jednak wyświetlać emojis ani zdjęć.

Smartwatch oferuje jedynie krótkie odpowiedzi. Można je dostosować w aplikacji Zdrowie, a także dostosować kolejność. Co więcej, emojis można wysłać jako odpowiedź.

Asystent głosowy - tylko ze smartfonami Huawei

Huawei stawia w Watchu D na własnego asystenta Celia, który w ustawieniach domyślnych aktywowany jest poprzez długie naciśnięcie dolnego przycisku. Alternatywnie, przesunięcie palcem od lewej do prawej na ekranie głównym prowadzi do ekranu Huawei Assistant Today. Tam można aktywować Celię, a zegar dostarcza także informacji o pogodzie i aktualnie uruchomionych mediach.

Wirtualny asystent działa jednak tylko ze smartfonami Huawei lub urządzeniami z systemem EMUI 10.1 lub wyższym. Nie można zainstalować innych aplikacji, jak Amazon Alexa czy Google Assistant. Wydawanie głosu nie jest możliwe ze względu na brak głośnika.

Asystent głosowy Celia mieści się dziś w Huawei Assistant
Asystent głosowy Celia mieści się dziś w Huawei Assistant
Asystent głosowy Huawei działa tylko w połączeniu ze smartfonami Emui
Asystent głosowy Huawei działa tylko w połączeniu ze smartfonami Emui

Zdrowie i fitness - Huawei przekonuje dokładnymi odczytami

Aplikacja Huawei Health nie tylko kontroluje ustawienia zegarka, ale także zbiera wszystkie dane dotyczące zdrowia.

W sekcji Zdrowie, aplikacja zapewnia przegląd zebranych danych z obszarów pomiaru serca, snu, stresu, SpO2, ciśnienia krwi, zdrowego trybu życia i danych treningowych. Centralnie wyświetlane są wykonane kroki, czas treningu, pokonane odległości i spalone kalorie. Naciśnięcie odpowiedniego kafelka otwiera podmenu. Zawartość i kolejność kafelków można dostosować do własnych potrzeb.

Aplikacja oferuje również różne kursy fitness w różnych obszarach i poziomach trudności. Zakres sięga od kursów biegowych po skoki na linie, budowanie mięśni i utratę tłuszczu. Niektóre z ofert są darmowe, ale do niektórych kursów wymagana jest płatna subskrypcja Huawei Health+.

W zakładce Trening, wszystkie ukończone treningi są wymienione i posortowane według sportu. Można tam śledzić wszystkie jednostki sportowe wraz ze wszystkimi zmierzonymi wartościami.

Cele działania

Huawei zestawia różne cele w jednym obszarze i nazywa go Healthy Living. Regularne wstawanie, stres i ewentualnie wykonane ćwiczenia oddechowe, aktywne minuty, wykonane kroki i regularne chodzenie spać są połączone w jednej ocenie.

Poszczególne obszary są wyświetlane osobno, ale przepływają też do ogólnej oceny dnia. Postępy są również wyświetlane graficznie w postaci różnej wielkości kółek i kolorów.

Aplikacja Health zestawia również tygodniowe i miesięczne raporty w sekcji Account. Wyszczególnione są tam kroki, a także spalone kalorie i czas treningu. Wartości te są porównywane z wartościami z innych tygodni lub miesięcy.

Częstość akcji serca, rytm serca, ciśnienie krwi i nasycenie krwi tlenem

Huawei Watch D mierzy wiele parametrów ciała, takich jak tętno, rytm serca, nasycenie krwi tlenem, temperaturę skóry i ciśnienie krwi. W niektórych obszarach porównaliśmy wartości zegarka z wartościami urządzeń referencyjnych. Wyniki są ogólnie bardzo imponujące.

Aby zmierzyć tętno, odbyliśmy przejażdżkę rowerową z zegarkiem D i opaską na klatkę piersiową Polar H10. Spoczynkowe tętno zostało zmierzone identycznie przez oba urządzenia. Dla tętna wyczynowego wykonaliśmy trzy różne pomiary. Średnio odchylenie zegarka w porównaniu z paskiem na klatkę piersiową wynosi 0,26 procent.

W celu oceny wartości nasycenia krwi tlenem Watch D konkuruje z pulsoksymetrem Braun 1. Również w tej dyscyplinie smartwatch imponuje ogromną dokładnością. W trzech pomiarach średnie odchylenie wynosi zaledwie 0,34 procent.

Pomiary ciśnienia krwi porównaliśmy z pomiarami dokonywanymi przez Braun ExacFit 5 Connect. W ciągu trzech pomiarów odchylenie w wartości skurczowej wynosi 2,6%, a w rozkurczowej 2,46%.

Pomiar tętna za pomocą pasa piersiowego Polar H10
Pomiar tętna za pomocą pasa piersiowego Polar H10
Pomiar tętna za pomocą Huawei Watch D
Pomiar tętna za pomocą Huawei Watch D


Śledzenie snu - Zegarek D z inteligentnym budzikiem

Huawei Watch D oferuje rozbudowane śledzenie snu. Wykrywa fazy czuwania i dzieli sen na różne kategorie: sen lekki, głęboki i REM. Aplikacja wskazuje zarówno czasy dla poszczególnych faz, jak i wartości procentowe. Dodatkowo, zakresy są graficznie przedstawione na osi czasu.

Aby lepiej ocenić wartości, Huawei podaje również zalecenia i ocenia poszczególne fazy za pomocą kolorów. Dodatkowo, całkowity sen otrzymuje punktację.

Dane mogą być wyświetlane w aplikacji nie tylko dla jednej nocy, ale także dla tygodnia, miesiąca lub roku. Ponadto aplikacja oferuje różne dźwięki i odgłosy, które mają pomóc w zasypianiu. Oprogramowanie zaleca rutynę z ustalonymi godzinami zasypiania i wstawania. Ponadto oprogramowanie może nagrywać dźwięki podczas snu za pomocą smartfona.

Watch D wykorzystuje również dane o śnie do funkcji inteligentnego alarmu. Użytkownik może ustawić, po jakim czasie zegarek ma się obudzić. Oprogramowanie powinno wtedy znaleźć najlepszy możliwy czas i w najlepszym przypadku nie wybudzać użytkownika z głębokiego snu. Okno czasowe można wybrać w zakresie od 5 do 30 minut.

Nagrywanie szkoleń - obsługiwane jest nagrywanie automatyczne

Huawei Watch D może śledzić ponad 70 dyscyplin sportowych. Zegarek wyświetla różne informacje w zależności od sportu.

Ponadto można ustawić pewne cele, takie jak określony dystans, czas lub liczba kalorii dla jazdy na rowerze. Smartwatch obsługuje również trening interwałowy.

Podczas przerw, Watch D może automatycznie przerwać trening i kontynuować nagrywanie, gdy tylko zegarek zostanie ponownie poruszony.

Ponadto na zegarku jest fabrycznie załadowanych 13 kursów biegowych o różnych poziomach trudności, które można ukończyć. Plan treningowy może być zindywidualizowany i jest wyświetlany w aplikacji Health.

Zegarek automatycznie rozpoznaje trening biegowy, spacerowy, crossowy i na maszynie wioślarskiej i po pięciu minutach treningu pyta, czy życzy sobie zapisu - w teście działa to bardzo niezawodnie.

Smartwatch oblicza średnią prędkość z treningów biegowych i w ten sposób tworzy wirtualnego biegacza, z którym można rywalizować na treningu. Podczas treningu zegarek podaje stan pośredni z aktualnymi parametrami organizmu po przebyciu określonych dystansów. Ze względu na brak głośnika, jest to możliwe tylko wizualnie poprzez wyświetlacz.

Ukończone treningi można ponownie przeglądać zarówno na smartwatchu, jak i w aplikacji. Watch D może również wskazać obciążenie treningowe, zalecany czas regeneracji oraz wartość VO2max.

Podczas testu zauważono, że materiał, z którego wykonany jest pasek, nasiąka wodą i wymaga czasu na wyschnięcie.

 

GPS i nawigacja - w zegarku brakuje nawigacji po ścieżce powrotnej D

Watch D posiada własne połączenie GNSS, dzięki czemu może śledzić odległości także bez sparowanego smartfona. Trwa to kilka sekund, aż połączenie zostanie nawiązane. W teście nie było żadnych przerw w połączeniu.

Na okrążeniu rowerowym razem z Garmin Venu 2 staje się widoczne, że Huawei Watch w porównaniu z nim częściej zbacza ze ścieżki. Promienie łuków nie są wyświetlane prawidłowo. Zarejestrowany dystans całkowity jest jednak bardzo podobny, natomiast pomiar wysokości znacznie odbiega.

W przeciwieństwie do Huawei Watch GT 3 Pro, Watch D nie oferuje nawigacji powrotnej w treningach i nie może importować tras z Komoota. Zapisane trasy z treningów można jednak wyeksportować z zegarka, możliwe formaty plików to gpx, tcx i kml.

Jazda próbna GNSS: Obejście jeziora
Jazda próbna GNSS: Obejście jeziora
Jazda próbna GNSS: Punkt zwrotny
Jazda próbna GNSS: Punkt zwrotny
Jazda próbna GNSS: Podsumowanie
Jazda próbna GNSS: Podsumowanie

Wyświetlacz - Huawei stawia na OLED

Struktura subpikselowa
Struktura subpikselowa

Wyświetlacz OLED w Huawei Watch D przekonuje w teście. Jest on przyjemnie duży i ostry, a wyświetlane treści są łatwo rozpoznawalne. Panel jest też wystarczająco jasny. Zmierzyliśmy maksymalną jasność 410 cd/m² przy wyłączonym czujniku światła otoczenia. Pomiar z włączonym czujnikiem nie był możliwy. W codziennym użytkowaniu wyświetlacz jest jednak dobrze czytelny nawet w pełnym słońcu.

Huawei wyposaża Watch D w wyświetlacz Always-On, który można dostosować do swojego stylu. Wyświetlacz Always-On musi być aktywnie przełączany poprzez dotknięcie ekranu lub naciśnięcie przycisku; podniesienie nadgarstka nie jest wystarczające.

Wykrywanie podnoszenia działa przyjemnie szybko i jest absolutnie niezawodne, gdy AoD jest wyłączone.

Wydajność i czas pracy - Zegarek D z płynnym działaniem

Huawei nie podaje żadnych informacji na temat zainstalowanego SiP-u. Ponieważ na smartwatchu nie można zainstalować żadnej przeglądarki, pomiary benchmarkowe nie są możliwe. W codziennym użytkowaniu wydajność zegarka jest zazwyczaj płynna. Sporadycznie zdarzają się drobne zacięcia przy zmianie map lub przewijaniu listy aplikacji.

Producent nie podaje również informacji o zainstalowanej pamięci. Jednak zegarek raczej nie potrzebuje wolnej przestrzeni dyskowej, ponieważ nie może pobierać aplikacji, ani przechowywać muzyki czy map w trybie offline.

Czas pracy na baterii - Huawei dotrzymuje słowa

Huawei obiecuje dla Watch D żywotność baterii na poziomie siedmiu dni. I nawet gdy wszystkie czujniki są aktywne, zegarek radzi sobie, a nawet przekracza tę specyfikację. W teście zegarek wytrzymał dziewięć dni przy 24 godzinach noszenia dziennie, w tym kilka treningów i około jednego pomiaru ciśnienia krwi dziennie. Huawei zakłada więcej pomiarów dziennie.

Bateria wytrzymuje jednak tak długo tylko przy wyłączonym zawsze włączonym wyświetlaczu. Gdy ta funkcja jest włączona, czas pracy spada do nieco poniżej sześciu dni w tym samym scenariuszu użytkowania. Zawsze włączony wyświetlacz był wyłączony w nocy.

Zegarek jest ładowany bezprzewodowo poprzez ładowanie Qi. Możliwe jest więc także ładowanie przez smartfony z odwrotnym ładowaniem bezprzewodowym, ale w tym celu trzeba zdjąć opaskę, bo inaczej zegarek się zsuwa. Zegarek ładuje się od 5 do 62 procent w ciągu godziny. Pełne ładowanie od 5 do 100 procent zajmuje 1 godzinę i 37 minut.

Za

+ unikalny pomiar ciśnienia krwi
+ dokładne odczyty
+ dobra żywotność baterii

Przeciw

- bez wariantów
- brak głośnika
- brak sklepu z aplikacjami

Werdykt - Dokładny pomiar ciśnienia krwi i wiele więcej

W recenzji: Huawei Watch D. Urządzenie testowe dostarczone przez Huawei Niemcy.
W recenzji: Huawei Watch D. Urządzenie testowe dostarczone przez Huawei Niemcy.

Huawei wzbudza sensację dzięki Watch D - niezależnemu, niezawodnemu pomiarowi ciśnienia krwi. Zegarek przekonuje nie tylko łatwą obsługą, ale także zapewnia bardzo dokładne wyniki. Jednak nie tylko ciśnienie krwi jest mierzone, ale Watch D pilnuje prawie wszystkich parametrów ciała i dokładnie je mierzy.

Huawei Watch D to doskonałe urządzenie dla każdego, kto chce mieć oko i zrozumieć swój organizm.

Watch D nie kosztuje fortuny i prawie nie popełnia innych błędów. Jest dobrym towarzyszem sportowym, a także przekonuje w codziennym użytkowaniu. Czas pracy na baterii jest pozytywną niespodzianką, a duży wyświetlacz jest wystarczająco jasny.

W obudowie zabrakło chyba miejsca na głośnik - szkoda. W porównaniu z topowym modelem, tj Watch GT 3 Pro pozostałe funkcje są nieco ograniczone, nie ma na przykład nawigacji powrotnej. Huawei całkowicie pomija też w Watchu D własny sklep z aplikacjami.

Pod względem wyboru aplikacji, Samsung Galaxy Watch5 i Google's Pixel Watch wyprzedzają Watch D. Ponadto te dwa zegarki oferują pełne klawiatury, na przykład do odpowiedzi na powiadomienia. Jeśli jednak skupimy się na pomiarach ciała i czasie pracy na baterii, to Huawei Watch D wychodzi na prowadzenie.

Cena i dostępność

Huawei Watch D dostępny jest tylko w jednej wersji. Producent oferuje Watch D w swoim własnym sklepie internetowym, ale inni sprzedawcy również wymieniają ten smartwatch, na przykład Amazon lub Saturn. RRP wynosi 400 euro.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja smartwatcha Huawei Watch D - Pierwszy pomiar ciśnienia krwi bez kalibracji
Benedikt Winkel, 2023-01-10 (Update: 2023-01-10)