Notebookcheck Logo

Recenzja Amazfit GTS 4 Mini - kompaktowy smartwatch, który oferuje wiele za swoje pieniądze

Mały, ale potężny. Kompaktowy, niedrogi i z całą gamą funkcji - to dość dobrze podsumowuje Amazfit GTS 4 Mini. W naszym teście smartwatch pokazał, co potrafi i co ma do zaoferowania. W tym stosunkowo jasny AMOLED, dokładne usługi lokalizacyjne i wszystkie typowe czujniki - lista jest dość długa.
Accessory Gadget Smartwatch Wearable
Recenzja Amazfit GTS 4 Mini

Po wydaniu "dorosłych" modeliGTS 4iGTR 4nadszedł czas, aby przyjrzeć się kompaktowemu Amazfit GTS 4 Mini, który mieliśmy okazję testować przez ostatnie kilka tygodni. Jak sama nazwa wskazuje, ten smartwatch jest bardziej kompaktowy, a także tańszy - idealny dla osób z mniejszymi nadgarstkami.

Amazfit GTS 4 mini
Matryca
1.65 cali 7:8, 336 x 384 pikseli 309 PPI, 1, AMOLED, refleksująca: tak, 60 Hz
Złącza
Brightness Sensor, czujniki: biometric sensor BioTracker 3.0 PPG, acceleration sensor, compass, ambient light sensor
Łączność
Bluetooth 5.2 BLE, GPS
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 9.1 x 36.7 x 41.8
Akumulator
270 mAh, Czas pracy (dane producenta): 360 h
Charging
wireless charging
Inne
magnetic charger, Zepp OS, 24 miesiące(y) gwarancji, fanless, waterproof
Waga
31.2 g, zasilacz: 12 g
Cena
100 PLN

 

Obudowa i łączność: Kompaktowy smartwatch z aluminiową obudową

Amazfit GTS 4 Mini ma lekką obudowę wykonaną ze stopu aluminium (rama) i tworzywa sztucznego (spód). Nadaje to zegarkowi ładny wygląd i oznacza, że waży tylko 19 g - lub 32 g z paskiem. Przy grubości zaledwie 9 mm oraz długości i szerokości odpowiednio 42 i 37 mm, mini smartwatch naprawdę zasługuje na swoją nazwę.

Po prawej stronie wodoszczelnej do 5 ATM obudowy znajduje się przycisk. Wewnątrz zegarka znajduje się mikrofon dla Amazon Alexa, wszystkie zwykłe czujniki zdrowia, czujniki przyspieszenia i światła otoczenia, kompas i silnik obrotowy do wibracji.

Amazfit GTS 4 Mini można przymocować do nadgarstka za pomocą silikonowego paska, który jest dostępny w kolorach Midnight Black, Flamingo Pink, Mint Blue i Moonlight White. Koperta zegarka dostępna jest w kolorze czarnym, srebrnym i złotym.

Mały problem z paskiem: Chociaż zapięcie może być ciasno regulowane z odstępem 5 mm, aby pomieścić obwód ramienia od około 14 do 19 cm, reszta paska musi być następnie przepchnięta przez otwór między ramieniem a bransoletą po zamknięciu klamry szpilkowej - co w praktyce okazuje się nieco kłopotliwe. Klasyczne oczko do przeciągnięcia byłoby tutaj bardziej praktyczne. Amazfit nazywa to szybkim zapięciem, co w praktyce okazało się raczej przeciwieństwem.

Oprócz GPS i Bluetooth 5.2 LE, niestety nie ma innych obsługiwanych standardów radiowych. Nie ma NFC, WLAN ani opcji połączenia z siecią komórkową - choć można się tego spodziewać po urządzeniu w tym przedziale cenowym.

Recenzja Amazfit GTS 4 Mini
Recenzja Amazfit GTS 4 Mini
Recenzja smartwatcha Amazfit GTS 4 Mini
Recenzja smartwatcha Amazfit GTS 4 Mini
Recenzja smartwatcha Amazfit GTS 4 Mini
Recenzja Amazfit GTS 4 Mini

Konfiguracja i obsługa: Szybka i łatwa

Konfiguracja zegarka nie jest niczym nowym. Wystarczy pobrać aplikację Zepp dla Android lub iOS na swój smartfon (Android 7.0/iOS 12.0 i nowsze) i uruchomić ją. Po szybkiej rejestracji (pod warunkiem, że nie masz jeszcze konta), możesz zeskanować kod QR na spodzie zegarka, aby połączyć go z aplikacją. Następnie smartwatch jest połączony z telefonem i gotowy do działania.

konfiguracja smartwatcha Amazfit GTS 4 Mini
konfiguracja smartwatcha Amazfit GTS 4 Mini
konfiguracja smartwatcha Amazfit GTS 4 Mini
konfiguracja smartwatcha Amazfit GTS 4 Mini
konfiguracja smartwatcha Amazfit GTS 4 Mini

Zegarkiem można sterować za pomocą ekranu dotykowego i przycisku z boku, który wywołuje menu. Przesuwając palcem można przewijać w górę i w dół w zwykły sposób. Stukanie w elementy wymaga nieco finezji ze względu na mały rozmiar ekranu.

Menu pokazuje wiele funkcji zegarka jako elementy, takie jak zdrowie i kondycja, pogoda, muzyka, alarm, kalendarz i ustawienia. Wiele innych funkcji, takich jak kompas, śledzenie cyklu, stoper i odliczanie, wyszukiwanie telefonu i zdalne sterowanie kamerą, można znaleźć, dotykając "więcej". Przeciągnięcie w prawo powoduje cofnięcie się o jedną stronę.

Na ekranie głównym można przesuwać palcem w lewo i w prawo, aby uzyskać dostęp do różnych widżetów. Przesunięcie w lewo powoduje wyświetlenie kafelków z dzisiejszymi aktywnościami, aktualnym tętnem, pogodą, skrótami Alexa i danymi dotyczącymi snu. Widżety te można dostosować. Przesuń palcem w dół, a uzyskasz dostęp do menu zawierającego tryb uśpienia, latarkę i kilka innych funkcji - przesuń palcem w górę, a zobaczysz powiadomienia. W zasadzie nic nowego.

Ekran główny można dostosować za pomocą kilku bezpłatnych i wielu płatnych tarcz zegarka. Standardowa tarcza pokazuje wiele informacji na pierwszy rzut oka, takich jak godzina i data, pierścienie aktywności, kroki i kalorie, tętno, stan baterii i pogoda. Ponadto zegarek posiada własny sklep z aplikacjami, z którego można pobierać bezpłatne i płatne aplikacje, aby rozszerzyć zakres zastosowań zegarka.

sklep z tarczami zegarków
sklep z tarczami zegarków
zainstalowane tarcze zegarka
zainstalowane tarcze zegarka
sklep z aplikacjami
sklep z aplikacjami

Połączenia i powiadomienia

Chociaż smartwatch informuje o przychodzących i nieodebranych połączeniach, nie oferuje żadnych funkcji umożliwiających wykonywanie połączeń bezpośrednio z zegarka.

Możesz zdecydować, które powiadomienia z telefonu chcesz widzieć na zegarku, wybierając je za pośrednictwem aplikacji Zepp. Tutaj możesz zdecydować, czy chcesz, aby połączenia, ostrzeżenia aplikacji, przypomnienia, przychodzące wiadomości tekstowe, e-maile i powiadomienia o celach pojawiały się na Amazfit GTS 4 Mini. W naszym teście synchronizacja nie zajęła dużo czasu.

Osobisty asystent sterowany głosem

Telefon obsługuje Amazon Alexa - wystarczy aktywować go za pomocą aplikacji. Osobisty asystent może odbierać pytania za pomocą wbudowanego mikrofonu i odpowiadać na nie za pomocą wyskakującego okienka na ekranie. Ponieważ telefon nie ma wbudowanego głośnika, Alexa nie może odezwać się do użytkownika.

Zdrowie i kondycja: Uwzględniono typowe funkcje

Amazfit GTS 4 Mini oferuje typowe funkcje zdrowotne, które są zwykle dołączane do tańszych smartwatchy. Czujnik biometryczny BioTracker 3.0 PPG zainstalowany z tyłu telefonu umożliwia całodobowe monitorowanie tętna, tlenu we krwi (SpO2) i stresu. Pakiet uzupełnia ponad 120 programów fitness i śledzenie snu. EKG i monitorowanie ciśnienia krwi nie są dołączone - ale należy się tego spodziewać w tej cenie.

Cele działalności

W zwykły sposób Amazfit GTS 4 Mini ma na celu zachęcenie do zdrowego trybu życia i śledzi dzienne aktywności, aby to zrobić. Znajomo wyglądające pierścienie wyświetlają dzienne kroki, częstotliwość wstawania oraz czas aktywności.

Ponadto funkcja PAI ma zachęcać do ćwiczeń. Uwzględniane są wszystkie aktywności i niektóre sporty, które zwiększają tętno, a ich wynikiem jest łączny wynik. Ustawione wartości docelowe mają motywować do ruchu.

funkcja śledzenia aktywności zegarka
funkcja śledzenia aktywności zegarka
śledzenie aktywności w aplikacji
śledzenie aktywności w aplikacji
PAI w aplikacji
PAI w aplikacji

Tętno, rytm serca i nasycenie krwi tlenem

Według naszych pomiarów czujnik tętna nie działa zbyt dokładnie. W spoczynku zegarek mierzył o dwa uderzenia więcej niż nasze urządzenie referencyjne (pasek na klatkę piersiową Polar H10) - co nadal jest w porządku. Pod obciążeniem pomiary były w większości dokładne, ale od czasu do czasu mierzyliśmy odchylenie o prawie 25 uderzeń - czego tak naprawdę nie można wyjaśnić. Odnotowaliśmy dość niedokładne pomiary pulsu naAmazfit GTS 4również.

Czujnik SpO2 działa znacznie bardziej niezawodnie. W porównaniu do Braun Pulsoximeter 1, odnotowaliśmy odchylenie mniejsze niż 2 procent.

Za pomocą aplikacji można ustawić częstotliwość pomiaru pulsu - od co 1 minutę do co 30 minut. Możesz także całkowicie wyłączyć monitorowanie stresu, tlenu we krwi i snu, aby zaoszczędzić trochę baterii.

pomiar tętna
pomiar tętna
Pomiar SpO2
Pomiar SpO2

Śledzenie snu

Amazfit GTS 4 Mini może monitorować jakość snu, jeśli zdecydujesz się to zrobić. Sam zegarek oferuje podstawową ocenę długości, jakości i faz snu. Aplikacja dostarcza jeszcze więcej szczegółów. Niestety, nie ma inteligentnego budzika.

Nagrywanie treningu

Amazfit GTS 4 Mini zawiera ponad 120 trybów treningowych, które z pewnością obejmują wszystkie typowe i wiele mniej popularnych sportów i aktywności. Jak zwykle można je wybrać z długiego i konfigurowalnego menu, aby rozpocząć trening.

W zależności od sportu zegarek rejestruje różne dane. Oprócz pulsu, zegarek mierzy również trasę za pomocą GPS (na przykład podczas joggingu, spaceru lub jazdy na rowerze), prędkość (w tym średnią) i długość treningu. W przypadku wiosłowania urządzenie mierzy również liczbę uderzeń, a w przypadku skakania na skakance - liczbę skoków.

Po zakończeniu treningu zegarek i aplikacja zapewniają szczegółową ocenę urządzenia, w tym strefy tętna, pokonany dystans - jeśli dotyczy - i spalone kalorie, a także wiele innych zestawów danych. Praktyczny, ale absolutnie standardowy.

analiza chodzenia
analiza chodzenia

GPS i nawigacja

Wbudowany GNSS w Amazfit GTS 4 Mini obsługuje pięć systemów pozycjonowania satelitarnego GPS, GLONASS, Galileo, QZSS i Beidou. Podczas naszego testu praktycznego, urządzenie zmierzyło naszą jazdę na rowerze dość dokładnie w porównaniu do droższego Garmin Venu 2. Dopasowanie kursu i dystans również różniły się tylko minimalnie. Niestety, urządzenie testowe zmierzyło tylko dwa razy więcej wysokości niż zegarek referencyjny podczas naszej podróży. Konfiguracja połączenia zajmowała zwykle tylko kilka sekund w teście - wzorowo.

Punkt zwrotny GNSS
Punkt zwrotny GNSS
Podróż GNSS wokół jeziora
Podróż GNSS wokół jeziora
Podsumowanie GNSS
Podsumowanie GNSS

Wyświetlacz: Smartwatch z jasnym ekranem AMOLED

tablica pikseli
tablica pikseli
Amazfit GTS 4 Mini w słońcu
Amazfit GTS 4 Mini w słońcu

GTS 4 Min jest wyposażony w wysokiej jakości ekran AMOLED. Przy przekątnej 1,65 cala jest on mniejszy niż jego większy brat, GTS 4 - a jego rozdzielczość 336 x 384 pikseli przy gęstości 309 PPI jest również mniejsza niż w GTS 4.

Jednak przy ponad 550 cd/m² z czujnikiem jasności, wbudowany ekran świeci znacznie jaśniej niż w dwóch droższych i większych modelach, GTS 4 i GTR 4. Nawet bez aktywowanego czujnika oferuje dobre 520 cd/m², co jest niezwykłym wynikiem w tym przedziale cenowym. Dzięki temu mały GTS 4 Mini pozostaje czytelny nawet przy słonecznej pogodzie. Jedynie bezpośrednie światło słoneczne nieco to utrudnia.

Modulacja szerokości impulsu jest również wyższa niż w dwóch siostrzanych modelach wyższej klasy. Pod tym względem "młodszy brat" wcale nie musi się wstydzić. Odwzorowanie czerni jest doskonałe, co jest typowe dla OLED-ów. Niektóre kolory mogłyby być nieco bardziej żywe. Kąty widzenia ekranu są bardzo stabilne, więc można go również dobrze oglądać pod niewygodnymi kątami.

Zachowanie wyświetlacza można skonfigurować w ustawieniach. Oprócz opcji zawsze włączonej, która naturalnie wpływa na żywotność baterii, istnieją różne opcje automatycznego włączania i wyłączania wyświetlacza po dotknięciu ekranu i podniesieniu ręki. Ta ostatnia działała całkiem dobrze w naszym teście, ale niestety nie zawsze w 100 procentach niezawodnie.

Amazfit GTS 4 miniAmazfit GTS 4Amazfit GTR 4
Response Times
PWM Frequency
360
120
-67%
119.4
-67%
Screen
-16%
-24%
Brightness middle
559
471
-16%
423
-24%
Black Level *
Total Average (Program / Settings)
-42% / -42%
-46% / -46%

* ... im mniej tym lepiej

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 360 Hz

The display backlight flickers at 360 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) .

The frequency of 360 Hz is relatively high, so most users sensitive to PWM should not notice any flickering. However, there are reports that some users are still sensitive to PWM at 500 Hz and above, so be aware.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 17900 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Wydajność i czas pracy na baterii: Płynna obsługa i wystarczająca wytrzymałość

Niestety, Amazfit nie ujawnił, który chipset i ile pamięci jest zainstalowane. Jednak procesor radzi sobie dobrze w codziennym użytkowaniu, a w naszym teście przez większość czasu płynnie wywoływał różne menu i funkcje.

Żywotność baterii

Wewnątrz zegarka znajduje się bateria o pojemności 270 mAh. Producent obiecuje 15 dni pracy na jednym ładowaniu baterii przy przeciętnym użytkowaniu. Oczywiście jest to zawsze nieco trudne do uchwycenia. W naszym teście Amazfit GTS 4 Mini wytrzymał tydzień i więcej przy częstym użytkowaniu. Oczywiście zależy to również od wybranych ustawień, np. wyświetlacza (jasność, AoD). Jeśli chcesz osiągnąć ekstremum, możesz uruchomić zegarek w trybie oszczędzania energii przez ponad miesiąc z dala od zewnętrznego źródła zasilania.

Czas ładowania za pomocą dołączonej ładowarki magnetycznej wynosi około dwóch godzin. Kabel USB-A, który ma około 40 cm długości, mógłby być nieco dłuższy.

amazfit GTS 4 Mini podczas ładowania
amazfit GTS 4 Mini podczas ładowania

Za

+ kompaktowa konstrukcja
+ mnogość funkcji zdrowotnych
+ dokładne połączenie satelitarne
+ jasny panel AMOLED
+ stosunkowo niedrogi

Przeciw

- brak funkcji telefonowania
- brak głośnika dla Alexy i Co
- pomiar pulsu czasami niedokładny

Werdykt: Kompaktowy smartwatch bez większych wad

Amazfit GTS 4 Mini został dostarczony przez producenta na potrzeby niniejszej recenzji.
Amazfit GTS 4 Mini został dostarczony przez producenta na potrzeby niniejszej recenzji.

Jeśli szukasz małego smartwatcha, który nie kosztuje fortuny, ale nadal wygląda świetnie i ma wiele funkcji - nie szukaj dalej niż Amazfit GTS 4 Mini.

Ten kompaktowy model, który można kupić za 120 USD, posiada wszystkie typowe funkcje, których można oczekiwać od nowoczesnego smartwatcha - i nie tylko. Obejmuje to między innymi własny sklep z aplikacjami.

Dzięki żywotności baterii wynoszącej ponad tydzień, nawet podczas intensywnego użytkowania, Amazfit GTS 4 Mini wykazał wystarczającą wytrzymałość w naszym teście. Imponujący jest również jasny panel AMOLED oraz szybkie i dokładne połączenie GNSS.

To urządzenie do noszenia jest szczególnie odpowiednie dla użytkowników, którzy nie chcą nosić nieporęcznego smartwatcha lub po prostu mają mniejsze nadgarstki. Ci, którzy są nieco więksi, będą lepiej radzić sobie z "pełnowymiarowymi" modelamiGTS 4 iGTR 4 od Amazfit.

Cena i dostępność

Amazfit GTS 4 Mini ma MRSP w wysokości 120 USD. Obecnie można go kupić w BestBuy lub alternatywnie za 99,99 USD na Amazon.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Amazfit GTS 4 Mini - kompaktowy smartwatch, który oferuje wiele za swoje pieniądze
Marcus Schwarten, 2023-06- 8 (Update: 2023-06- 8)