Notebookcheck Logo

Test Lenovo ThinkPad Edge E320

26/01/2012

Edge E320 nie jest co prawda ThinkPadem z krwi i kości, ale może to i dobrze. W klasycznych ThinkPadach, przynajmniej tych z ekranem 14-calowym i mniejszych, Lenovo nie stosuje bowiem kart grafiki pokroju Radeona HD 6630M. A taki właśnie układ trafił do E320, modelu z 13-calową matrycą.

Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)

Obudowa

Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)

Seria Edge miała wyprowadzić markę ThinkPad w niższe rejony cenowe i poza zastosowania typowo biznesowe. Jednym ze środków do osiągnięcia tego celu miało być mniej pudełkowate, a bardziej przyjemne dla oka wzornictwo. W drugiej generacji Edge można odnotować tu pewien postęp.

Czarny Edge E320 ze srebrnym paskiem okalającym wieko jest całkiem zgrabnym laptopem. Dla chcących się bardziej wyróżnić przygotowano nawet wariant z czerwonym deklem. Obudowa tej "trzynastki" jest dosyć lekka (1,85 kg), a udało się to osiągnąć m.in. pozbawiając ją napędu optycznego. Ograniczenie liczby lampek sygnalizacyjnych do trzech podkreśla zdecydowanie ascetyczne wzornictwo. Dwie czerwone diody w kropkach nad „i" w logo ThinkPad informują o włączeniu lub uśpieniu notebooka, podczas gdy światełko obok gniazda zasilania wskazuje stan zasilania/ładowania. Obok klawiatury jest też tylko jeden guzik, tj. wyłącznik komputera.

Oprócz tacki między płytkami klawiatury cała obudowa jest wykonana z matowych materiałów, co zwiększa odporność na zabrudzenie. Użyte plastiki wydają się być przeciętnej jakości; dotyczy to zwłaszcza pokrywy ekranu.

I to właśnie klapa jest słabszą częścią pod względem solidności. Nie wygina się ona mocno, ale nacisk punktowy z wierzchu czy na ramce prowadzi do powstawania artefaktów. Odpowiednią stabilnością odznacza się natomiast jednostka zasadnicza. Chwytana za róg nie skrzypi i nie ustępuje pod naciskiem. Tylko nieliczni użytkownicy dostrzegą podwyższoną elastyczność wąskiego elementu przed gładzikiem. Biorąc pod uwagę, że dla obniżenia kosztów zastosowano tworzywa ABS i o magnezowych wzmocnieniach z serii T, W, X można zapomnieć, udało się osiągnąć całkiem niezłą sztywność konstrukcji. Konkurencja spod znaku Della i przede wszystkim HP wydaje się jednak solidniejsza, choćby dzięki aluminiowym pokrywom ekranu.

Zawiasy pracują z oporem i dobrze trzymają zadaną pozycję. Nie da się otworzyć komputera jedną ręką, ale po ustawieniu ekran buja się jeszcze chwilę. Szkoda, że zrezygnowano z metalowych obudów przegubów. Można uzyskać kąt otwarcia do 140 stopni. 

Na wyposażeniu znalazły się tylko podstawowe porty. Połączenie jednego z trzech USB z eSATA można uznać najwyżej za protezę wypełniającą brak USB 3.0. Przynależność do dolnego segmentu cenowego oznacza też brak takich gadżetów jak port dokowania czy czytnik linii papilarnych. 

Choć nie ma ich wiele, rozmieszczenie złączy jest fatalne i może urosnąć do miana jednej z większych wad E320. Pod prawą ręką, która jest często wykorzystywana do używania myszki, znalazły się gniazdo audio, USB/eSATA i HDMI, czyli najczęściej używane porty. Do tego np. przy zabawie z grami wylot chłodzenia dmucha na prawo ciepłym powietrzem. To zdecydowanie uncool.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: blokada Kensingtona, VGA, 2x USB 2.0, LAN, czytnik kart pamięci
lewy bok: blokada Kensingtona, VGA, 2x USB 2.0, LAN, czytnik kart pamięci
prawy bok: wejście/wyjście audio, eSATA/USB 2.0, HDMI, gniazdo zasilania
prawy bok: wejście/wyjście audio, eSATA/USB 2.0, HDMI, gniazdo zasilania
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

Cechą różniącą Edge od innych ThinkPadów jest między innymi obecność klawiatury modnego obecnie typu chiclet. Wśród innych wyspowych manuałów wyróżnia ją jednak stosunkowo długi i raczej miękki skok klawiszy. Uginają się one dosyć sprężyście i są łatwe do wyczucia. Wygodę pisania wzmaga profilowanie płytek z wyraźnym zagłębieniem na środku i zaokrągleniem dolnej krawędzi.

Klawiatura nie jest idealnie sztywna i jej prawa strona ugina się przy mocniejszym nacisku. Może to być irytujące ze względu na stukot towarzyszący klikaniu w okolicach strzałek. 

Choć klawiatura wygląda inaczej, zachowała niektóre znaki rozpoznawcze marki ThinkPad. Choćby zamienione miejscami klawisze Fn i Ctrl. Można to zmienić w BIOS-ie, przy okazji decydując się, czy pierwszeństwo mają funkcje F1-F12 (których czerwone oznaczenia są słabo widoczne) czy przypisane tym klawiszom sterowanie multimediami itd. Nie da się natomiast zmienić tego, że w górnym prawym rogu znajdziemy End, Home, a dopiero w następnej kolejności Delete. Niektórych użytkowników może wprowadzić w błąd ikona lampki na spacji; Edge E320 nie posiada bowiem ani wewnętrznego podświetlenia klawiatury, ani iluminującej ją z góry lampki.

W mojej ocenie Lenovo stworzyło jedną z najlepszych klawiatur wyspowych dostępnych na rynku. Mogłoby tylko jeszcze zrezygnować z odpustowo błyszczącej kratki wypełniającej przestrzeń między płytkami.

Dla odmiany bardzo złe wrażenia pozostawia gładzik o użytecznej wysokości zaledwie 4 cm. Połączona z przyciskami płytka jest pokryta wypustkami, ale jej powierzchnia jest nieprzyjemnie śliska. Utrudnia to kontrolę nad kursorem i sprawia, że gesty działają topornie. Gładzik nie zawsze reaguje na klik, a towarzyszące naciskaniu głuche dźwięki nie są miłe.

Być może Lenovo pozwoliło sobie na pewną dezynwolturę w stosunku do gładzika dlatego, że montuje drugie urządzenie wskazujące - legendarny TrackPoint. Działa on dużo sprawniej, choć na początku wymaga przyzwyczajenia. Wyższość manipulatora nad płytką dotykową podkreśla symbolicznie powierzchni tej ostatniej przez klawisze przydzielone czerwonemu grzybkowi.

klawiatura
klawiatura
touchpad
płytka dotykowa

Obraz

diagram barw
diagram barw

Obecność matowego ekranu w E320 uchodzi w dzisiejszych czasach za wyróżnik. Dzięki takiej powierzchni obraz jest bardziej czytelny w słoneczny dzień, a oczu nie męczą odbicia światła. Trzynastocalowa matryca ma standardową rozdzielczość 1366 na 768 pikseli. 

Panel LG LP133WH2 jest prawie identyczny jak w ProBooku 5330m, co oznacza, że jego jakość jest raczej niska. Niewielkim pocieszeniem jest to, że stosowany zamiennie wyświetlacz AUO nie jest lepszy. Luminancja poniżej 170 cd/m² jest niska, jak na dzisiejsze standardy. O wartości czerni powyżej 1 cd/m² można powiedzieć, że nie wyróżnia się na tle konkurencji. Widać tu, że wartość kontrastu też nie zachwyca.

180
cd/m²
177.2
cd/m²
164.7
cd/m²
179.8
cd/m²
173.8
cd/m²
149.3
cd/m²
174.5
cd/m²
174.2
cd/m²
134.6
cd/m²
podświetlenie ekranu
LG Display LP133WH2-TLM7
maksimum: 180 cd/m² (Nits) średnia: 167.6 cd/m²
rozświetlenie: 75 %
kontrast: 158:1 (czerń: 1.1 cd/m²)42.46% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
60.3% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
40.88% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Lenovo ThinkPad Edge E320 a Dell Vostro V3350 (siatka)
E320 a V3350
Lenovo ThinkPad Edge E320 a HP ProBook 4330s (siatka)
E320 a 4330s
Lenovo ThinkPad Edge E320 a przestrzeń sRGB (siatka)
E320 a sRGB

Typowa niestety w ekranach o przekątnej 13,3",  niska jakość obrazu znajduje swoje odbicie także w odwzorowaniu kolorów. Obraz należy ocenić jako raczej blady, m.in. w związku z wyświetlaniem liczby kolorów sporo mniejszej, niż zawarta w palecie sRGB. Zastosowanie małego Edge do obróbki zdjęć odpada, a i filmy prezentują się tak sobie. 

Na tym tle nie dziwi niska ocena zakresu wertykalnego kątów widzenia, częsta w przypadku tanich paneli TN.

Osiągi

GPU-Z (AMD Radeon HD 6630M)
GPU-Z

Spośród wielu dostępnych konfiguracji Edge E320 na testy trafiła ta najciekawsza, ze stosunkowo wydajną oddzielną kartą graficzną.

Zestawiony z nią procesor Intel Core i3-2330M o standardowym napięciu i TDP równym 35 W wydaje się odpowiednio dobrany do uniwersalnego komputera w przystępnej cenie. Model 2330M ma trochę podniesiony zegar względem dobrze znanego 2310M i pracuje z częstotliwością 2,2 GHz. Brak Turbo Boost oznacza, że ta jednostka centralna nie potrafi się sama podkręcić. Obecność bufora L3 o pojemności 3 MB i technologii Hyper-Threading pozostaje bez zmian.

Podniesienie taktowania o 0,1 GHz oznacza wzrost wydajności o kilka procent. Jest to absolutnie nieodczuwalne w codziennym użytkowaniu. Osiągnięcie 2,1 pkt w teście Cinenench R11.5 (wersja 64-bitowa) oznacza jednak, że procesor omawianego laptopa spokojnie i płynnie poradzi sobie z większością współczesnych zastosowań. 

System automatycznego przełączania kart graficznych często korzysta z wbudowanego układu Intel HD Graphiscs 3000. Gdy potrzebna jest większa wydajność 3D, do akcji wkracza główna atrakcja E320 - Radeon HD 6630M. Przynależy on do średniej półki wydajnościowej. Jest on taktowany z częstotliwościami 485/800 MHz (rdzeń/pamięć) i dysponuje 480 jednostkami cieniującymi. Chipy graficzne o wymienionych parametrach są bardzo rzadko montowane w tak małych laptopach. Radeon HD 6630M osiągnął 7282 pkt w 3DMarku06 i pozwala na płynną rozgrywkę w większości gier, przynajmniej na średnich ustawieniach detali. 

W związku z wciąż niedopracowanym systemem automatycznego przełączania grafik AMD umożliwia przejście na w pełni manualne sterowanie procesorami graficznymi. Pozwala to ominąć większość problemów z niekompatybilnym oprogramowaniem. Szkoda tylko, że jest to rozwiązanie dla bardziej świadomych użytkowników, a przy zmianie karty przez kilka sekund widoczne są czarne ekrany i może się okazać konieczne wyłączenie części uruchomionych programów.

Na wyposażeniu testowanego Lenovo E320 były 4 GB pamięci operacyjnej typu DDR3, a jedno gniazdo na RAM (pod dużą wygodną pokrywą serwisową na spodzie notebooka) było wolne .

Jeśli chodzi o dysk twardy, model o pojemności 320 GB od Seagate uzyskuje bardzo dobre transfery, jak na tradycyjną konstrukcję talerzową. Średni wynik w teście HD Tune to 90,4 MB/s. Lenovo montuje w Edge E320 tylko dyski o grubości 7 mm (również w przypadku SSD). Oznacza to, że wymiana na pojemniejszy magazyn 9,5-milimetrowy może być poważnie utrudniona, o ile wręcz niemożliwa.

Pewnym pocieszeniem jest wsparcie dla coraz szerzej pojawiających się na rynku dysków mSATA, o ile oczywiście dostępne gniazdo nie zostało wykorzystane przez producenta do instalacji modemu 3G.

CPU-Z CPU
CrystalDiskMark 3.0.1
podział partycji
NovaBench
Heaven Benchmark v2.1
S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat
SPECviewperf 11
SiSoftware Sandra
PerformanceTest 7.0
HWiNFO32
CPU-Z SPD
CPU-Z Memory
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Caches
HD Tune 2.55
3DMark 06 Standard Score
6622 pkt.
3DMark Vantage P Result
3635 pkt.
3DMark 11 Performance
990 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2885
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
6263
Cinebench R10 Shading 32Bit
5952
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3591 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
7848 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6134 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
30.54 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.1 Points
Pomoc
Seagate Momentus Thin ST320LT007-9ZV142
przesył danych (minimum): 54.7 MB/s
przesył danych (maksimum): 116.2 MB/s
przesył danych (średnio): 90.4 MB/s
czas dostępu: 18.9 ms
szybkość interfejsu: 79.7 MB/s
low med. high ultra
Anno 1404 (2009) 136.7 30.6
Need for Speed Shift (2009) 44.6 33.5
Risen (2009) 36.23 24.4
Metro 2033 (2010) 47.4 25.4
Fifa 11 (2010) 112.8 57

Cinebench

aplikacja 32-bitowa
aplikacja 32-bitowa
aplikacja 64-bitowa
aplikacja 64-bitowa
aplikacja 32-bitowa
aplikacja 32-bitowa
aplikacja 64-bitowa
aplikacja 64-bitowa

Wpływ na otoczenie

Hałas

Obserwacje zachowań Edge E320 pozwalają go uznać za przykładnie cichy laptop. Przez większość czasu chłodzenie znajduje się w spoczynku lub pracuje na pierwszym biegu. Pomiary hałasu utrzymywały się w zakresie 32,4-34,5 dB. Niestety w trybie oszczędzania energii recenzowany egzemplarz wydawał z okolic dysku twardego piski przypominające te, które wydają z siebie niskiej jakości cewki układu zasilania. Może je wyłowić wrażliwe ucho w dobrze wyciszonym otoczeniu.

Zwiększenie obciążenia procesora i/lub wybudzenie z letargu grafiki AMD skutkuje zwiększeniem aktywności wentylacji. Wyrzucaniu na zewnątrz ciepłego powietrza towarzyszy szum o natężeniu między 37,1 a 39,3 dB. W odniesieniu do innych laptopów o podobnej wydajności muszę uznać, iż kultura pracy pozostaje na bardzo dobrym poziomie. 

Hałas

luz
32.4 / 32.4 / 34.5 dB
HDD
32.7 dB
obciążenie
37.1 / 39.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
taktowanie CPU i temperatury podzespołów w teście maksymalnego obciążenia
pod obciążeniem
temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia

Ciepło

Biorąc pod uwagę, jak trudno zapewnić utrzymanie bezpiecznych temperatur w niewielkich notebookach, zachowanie E320 budzi nieskrywany podziw. Pomimo zastosowania procesora o nieobniżonym TDP i oddzielnej karty graficznej utrzymuje on ciepłotę na bardziej niż zadowalającym poziomie. Test piekielny z wykorzystaniem FurMarka i Prime95 rozgrzał najważniejsze organy Edge do okolic 80°C. Nawet biorąc pod uwagę umiarkowaną temperaturę otoczenia, trudno zrozumieć, jak udało się utrzymać temperatury obudowy na tak niskim poziomie, że tylko w jednym miejscu przekroczyły one 40°C. Zwłaszcza że chłodzenie nie hałasuje w tym czasie nadmiernie. W tym kontekście zmniejszenie mnożnika procesora z 22 do 20 (a więc obniżenie jego częstotliwości taktowania do 2 GHz) jest drobiazgiem.

Nieprzewodzące tak łatwo ciepła jak aluminium plastiki są jeszcze chłodniejsze przy mniejszym obciążeniu. Zajęciom takim jak przeglądanie internetu towarzyszy utrzymanie temperatur niemal całego laptopa wyraźnie poniżej 30°C. 

w stresie
 27.7 °C32.5 °C37.2 °C 
 27.9 °C32.7 °C40.2 °C 
 28.2 °C29.1 °C35.8 °C 
maks. w ogóle: 40.2 °C
średnia: 32.4 °C
32.9 °C31.8 °C28.9 °C
34.6 °C33.5 °C30.2 °C
35.2 °C34.9 °C31.3 °C
maks. w ogóle: 35.2 °C
średnia: 32.6 °C
zasilacz  52.1 °C | temperatura otoczenia 20 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 32.4 °C / 90 F, compared to the average of 30.7 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(±) The maximum temperature on the upper side is 40.2 °C / 104 F, compared to the average of 35.7 °C / 96 F, ranging from 21.4 to 58.4 °C for the class Subnotebook.
(+) The bottom heats up to a maximum of 35.2 °C / 95 F, compared to the average of 39.5 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27.6 °C / 82 F, compared to the device average of 30.7 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (35.8 °C / 96.4 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-7.5 °C / -13.5 F).

Głośniki

Brak zniekształceń dźwięku to chyba jedyna zaleta nagłośnienia Edge E320. Nie ma co liczyć na spektakularne doznania, choćby ze względu na brak basu. Wydaje się, że maksymalna siła dźwięku jest co najwyżej przeciętna. 

Wydajność akumulatora

Z 63 watogodzin należało się spodziewać dobrych czasów pracy. Takie też okazują się one w rzeczywistości. Przy ustawionej zintegrowanej grafice maksymalnie udało się osiągnąć 7:36 h. Minimalna jasność obrazu i czytanie tekstu nie są jednak częstym scenariuszem. Dobrze więc, że przy zmianie na przeglądanie internetu wynik spada tylko o niecałą godzinę - do 6:43 h. Po podłączeniu napędu DVD pod USB udało się też wyświetlać filmy przez 4 godziny i 38 minut. Nawet po aktywacji grafiki AMD laptop utrzymywał przy wydajnej pracy zasilanie przez prawie dwie godziny (dokładnie 113 minut).

Co ciekawe, zdanie się na automatyczne sterowanie przetwornikami obrazu skróciło czas pracy na Wi-Fi do 5 h i 21 min.

Wydajność akumulatora
luz
7h 37min
sieć przez WLAN
6h 43min
DVD
4h 38min
obciążenie
1h 53min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 9 / 11 / 13 W
obciążenie midlight 51 / 62 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Choć dla miłośników ThinkPadów Edge E320 nigdy nie będzie pełnoprawnie przynależał do tej marki, Lenovo udało się stworzyć bardzo ciekawy laptop. W przetestowanej konfiguracji jest to przede wszystkim komputer bardzo uniwersalny. W przystępnej cenie łączy on dobre osiągi procesora i grafiki z dużą dawką mobilności. Mała i lekka konstrukcja pozwala na długą i komfortową pracę w terenie dzięki mocnej baterii, matowej matrycy i wygodnym urządzeniom sterującym (nie dotyczy to gładzika).

Chęć obniżenia kosztów produkcji odbiła się na wykorzystanych materiałach wykończeniowych, których jakość budzi pewne wątpliwości. Nawet zawiasy utraciły metalowe osłony, a niepraktycznie błyszcząca ramka klawiatury wydaje się nie na miejscu. Słabe są parametry zastosowanej matrycy. Skromny zasób portów rozrzucono zaś na bokach obudowy w kuriozalny sposób.

W ostatecznym rozrachunku, po dorzuceniu do zalet odpowiedniej kultury pracy i umiejętności utrzymywania w ryzach temperatur, muszę uznać Edge E320 za udany notebook. Szkoda, że pojawił się on na rynku z pewnym opóźnieniem.

Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320
Please share our article, every link counts!
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
bohater testu: Lenovo ThinkPad Edge E320

Specyfikacja techniczna

Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Procesor
Intel Core i3-2330M 2 x 2.2 GHz, Sandy Bridge
Karta grafiki
AMD Radeon HD 6630M - 1024 MB, DDR3, dodatkowo Intel HD Graphics 3000
Pamięć
4096 MB 
, Samsung DDR3-1333, 1x 4 GB, dwa gniazda, maks. 8 GB
Matryca
13.30 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, LG Display LP133WH2-TLM7, refleksująca: nie
Dysk twardy
Seagate Momentus Thin ST320LT007-9ZV142, 320 GB 
, 7200 obr/min
Karta dźwiękowa
Intel Cougar Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
2 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście/wyjście audio, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro
Łączność
Atheros AR8151 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Wireless-N 1000 (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 3.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 30 x 322 x 228
Akumulator
63 Wh litowo-jonowy, Sanyo 6 ogniw, 11,1 V, 5,16 A
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 0.3 MPx
Inne
BIOS: 1.11, zasilacz 20 V, 4,5 A, 90 W
Waga
1.844 kg, zasilacz: 490 g
Cena
2695 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep internetowy eMobilne.pl
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)
Lenovo ThinkPad Edge E320 (NWY5XPB)

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Mateusz Stach.

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Lenovo IdeaPad 320S-13IKBR
GeForce MX150, Kaby Lake Refresh i5-8250U, 13.30", 1.243 kg
Recenzja Lenovo IdeaPad 510S-13
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 13.30", 1.56 kg
Recenzja Lenovo E31-80
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 13.30", 1.582 kg
Recenzja Lenovo IdeaPad 710S
Iris Graphics 540, Core i7 6560U, 13.30", 1.16 kg
Recenzja Lenovo E31-70
HD Graphics 5500, Core i3 5005U, 13.30", 1.584 kg
Recenzja Lenovo ThinkPad X260
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 12.50", 1.505 kg
Recenzja Lenovo IdeaPad 500S-13
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 13.30", 1.52 kg

Za

+matowa matryca
+dobra kultura pracy
+brak problemów z przegrzewaniem i throttlingiem
+duża moc obliczeniowa…
+… w małej i lekkiej obudowie
+nieograniczające mobilności przebiegi na akumulatorze
+wygoda korzystania z klawiatury i trackpointu
 

Przeciw

-ubogi zasób źle rozmieszczonych portów
-słabe parametry wyświetlacza, w tym jasność
-błyszcząca maskownica na klawiaturze
-kiepski gładzik
-nieprzekonująca jakość materiałów wykończeniowych
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Lenovo ThinkPad Edge E320
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-26)