Notebookcheck Logo

Recenzja Huawei Watch Buds - Nietypowy smartwatch ze składanym wyświetlaczem i zintegrowanymi słuchawkami

Innowacyjny smartwatch czy produkt skazany na porażkę? Huawei Watch Buds wyznacza początek nowej ery smartwatchów, przynajmniej według chińskiego producenta. Przeczytaj naszą recenzję, aby dowiedzieć się, czy nowatorska koncepcja wearable ma potencjał, aby ugruntować swoją pozycję i dla kogo zakup smartwatcha klasy premium może być opłacalny.
Accessory Gadget Smartwatch Wearable
Test smartwatcha Huawei Watch Buds

W przypadku Watch Buds, Huawei stosuje całkowicie innowacyjne podejście, integrując wyjmowane, bezprzewodowe słuchawki z obudową smartwatcha. To, co na pierwszy rzut oka może wydawać się nietypowe, może zrewolucjonizować rynek wearable - przynajmniej jeśli chiński producent dopnie swego.

Sam smartwatch wyposażony jest w obudowę ze stali nierdzewnej wraz z zawiasem oraz 1,43-calowy wyświetlacz AMOLED, który rozwiązuje się z zagęszczeniem pikseli na poziomie 326 PPI. Jak podaje Huawei, mechanizm składania został przetestowany ponad 100 000 razy. Oprócz specjalnej konstrukcji obudowy, Huawei Watch Buds oferuje pomiar EKG, tętna i SpO2, a także śledzenie snu.

Huawei Watch Buds
Matryca
1.43 cali 1:1, 466 x 466 pikseli 326 PPI, capacitive Touchscreen, AMOLED, refleksująca: tak, 60 Hz
Złącza
NFC, Brightness Sensor, czujniki: Accelerometer, gyroscope, digital compass, optical heart rate sensor, VAC, The earbuds are protected from splashes of liquid (IPX4)
Łączność
802.11 b/g/n (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 5.2, GPS
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 15 x 47 x 47
Akumulator
410 mAh litowo-polimerowy, Earbuds: 30 mAh
Charging
wireless charging
System operacyjny
Huawei HarmonyOS
Inne
Smartwatch, earbuds (with size M ear plugs - S and L size ones also included), charging station & cable, quick start guide, safety guide, warranty card, HarmonyOS 3, 24 miesiące(y) gwarancji, fanless
Waga
77.5 g
Cena
499 PLN

 

Obudowa i funkcje - Huawei Watch Buds z wyświetlaczem typu flip

Huawei Watch Buds są dostępne tylko w kolorze czarnym.
Huawei Watch Buds są dostępne tylko w kolorze czarnym.

Cechą szczególną Huawei Watch Buds jest integracja słuchawek True-Wireless, co wpływa również na haptykę smartwatcha. Środek ciężkości zegarka jest niezwykle wysoko ze względu na wyświetlacz na zawiasach, do którego słuchawki douszne są magnetycznie przymocowane w dwóch zagłębieniach na spodzie. Tym samym Huawei Watch Buds porusza się na nadgarstku wyraźniej niż inne smartwatche. Negatywny wpływ ma również wysoka waga - prawie 67 gramów (~2,4 oz).

Ze względu na mechanikę, obudowa nieco ugina się pod naciskiem i minimalnie się chwieje. Przycisk wymaga jednak dość sporej siły, aby otworzyć ekran i zwolnić słuchawki. Przypadkowe otwarcie jest więc prawie niemożliwe.

Obudowa ze stali nierdzewnej o głębokości 15 milimetrów (~0,6 cala) jest nieporęczna nawet na dużych nadgarstkach, ale wygląda na dobrze wykonaną i wysokiej jakości - z wyjątkiem korony. Radełkowany element kontrolny przypominający przycisk nie ma żadnego oporu podczas obracania, a punkt nacisku mógłby być również ciaśniejszy, co sprawia, że korona wygląda ogólnie dość tanio. Huawei Watch Buds ma również ramkę Clous de Paris wokół wyświetlacza OLED, ale okazuje się, że jest ona bardzo trudna do odczytania w codziennym użytkowaniu.

Dołączony pełnoziarnisty skórzany pasek ma szerokość 22 milimetrów (~0,9 cala) i jest odpowiedni dla nadgarstków o obwodzie 140 do 210 milimetrów (~5,5 do 8,3 cala). Pasek czuje się przyjemnie, ale mógłby być nieco bardziej miękki i mniej sztywny. Jednak oba te elementy powinny się jeszcze poprawić w trakcie użytkowania.

Ze względu na konstrukcję pokrywy na zawiasach, Huawei Watch Buds nie jest wodoodporny - przynajmniej nie oficjalnie. Zapytaliśmy o to Huawei Niemcy i otrzymaliśmy odpowiedź, że zarówno słuchawki, jak i sam zegarek spełniają normę IP54. Jeśli woda dostanie się do otwartego smartwatcha, nie powinna sprawić żadnych problemów, podobnie jak deszcz czy pot.

Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds

Konfiguracja i obsługa - Huawei Smartwatch z systemem HarmonyOS

Do procesu konfiguracji wearable i późniejszej pracy wymagana jest aplikacja Huawei Health, do której dostęp można uzyskać i pobrać poprzez kod QR znajdujący się na wyświetlaczu Huawei Watch Buds. Urządzenia z Android nie mogą uzyskać aplikacji poprzez wewnętrzny sklep z aplikacjami i muszą być zainstalowane ręcznie - użytkownik musi wyrazić zgodę na instalację z niezabezpieczonych źródeł. Smartwatch jest sparowany ze smartfonem poprzez Bluetooth 5.2 i w teście działał dobrze z m.in Galaxy S23 Ultra działał bez żadnych problemów.

Liczne tarcze zegarków można przeglądać, pobierać aktualizacje firmware'u, a ustawienia smartwatcha można wprowadzać za pośrednictwem aplikacji Huawei Health. Jednak niektóre funkcje można regulować tylko poprzez sam smartwatch, co jest trochę niezrozumiałe. Na przykład w aplikacji Health nie znajdziemy opcji dla zawsze włączonego wyświetlacza.

Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds

Pojemnościowy ekran dotykowy jest obsługiwany głównie za pomocą gestów machnięcia. Przeciągnięcie w lewo otwiera konfigurowalne widżety, przeciągnięcie w dół otwiera ustawienia, a przeciągnięcie w górę - powiadomienia. Jeśli użytkownik chce uzyskać dostęp do menu, musi raz nacisnąć koronę na lewej krawędzi obudowy. Naciśnięcie pokrętła powoduje również powrót do ekranu głównego. W codziennym użytkowaniu obsługa działa niezawodnie. Wydajność procesora jest również wystarczająco szybka, aby płynnie wyświetlać zmiany pomiędzy nieodebranymi wiadomościami czy ekranami głównymi. Niezrozumiały jest jednak fakt, że obracanie korony zostało przypisane bez funkcji.

Do aktywacji ekranu można użyć gestu nadgarstka. Dostępny jest również gest uniesienia dłoni, aby wprowadzić wyświetlacz w stan czuwania. Gdy użytkownik aktywuje wyświetlacz Always-On, Huawei Watch może zostać wybudzony podwójnym stuknięciem, w przeciwnym razie Watch Buds nie obsługuje tego gestu.

Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
 

Telefonia i powiadomienia

Huawei nie zawiera głośnika ani mikrofonu w Huawei Watch Buds, co jest rozczarowujące, biorąc pod uwagę cenę smartwatcha. Połączenia przychodzące są wyświetlane na wearable i można je odrzucić, ale nic więcej. Połączenia innych firm, jak z WhatsApp, są również wyświetlane.

Smartwatch premium chińskiego producenta oferuje jednak opcję - jeśli sytuacja na to pozwala - wyjęcia zintegrowanych słuchawek z wnętrza zegarka i wykorzystania ich do wykonywania połączeń. Zaraz po wyjęciu dousznych słuchawek, połączenie jest automatycznie akceptowane. Można również aktywnie oddzwaniać do rozmówców z listy połączeń, o ile możliwe jest nawiązanie połączenia z telefonem komórkowym.

Małe słuchawki True Wireless posiadają funkcję redukcji szumów AI oraz wbudowany mikrofon. Aktywne usuwanie szumów nie jest jednak z nimi możliwe. Do prowadzenia rozmów używaliśmy również dousznych Watch Buds, ale to również nie należy do mocnych stron słuchawek. Podczas naszych rozmów mikrofon każdej ze słuchawek zapewnia przyzwoitą jakość głosu, a nasi rozmówcy poświadczają czystą reprodukcję TWS w cichym otoczeniu. Jednak redukcja hałasu otoczenia jest mniej dobra lub nawet nie istnieje w codziennym użytkowaniu. Akustyka tła jest bardzo obecna w słuchawkach dousznych. Poza hałasem ulicznym, szczególnie słyszalne są jasne odgłosy tła, takie jak ćwierkanie ptaków. Odwzorowanie głosu było dla nas nieco blaszane i wypełnione pogłosem.

Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds

W pokoju testowym Huawei Watch Buds wyświetla powiadomienia rzetelnie i bez większych opóźnień. Można jednak odczytać tylko temat e-maili, co tak naprawdę nie oferuje żadnej wartości dodanej. W komunikatorach, takich jak WhatsApp, emojis & co. są wyświetlane poprawnie i oferowana jest funkcja odpowiedzi z predefiniowanymi tekstami lub emojis - ale nie można użyć niestandardowych odpowiedzi. Które aplikacje mogą pojawiać się na ekranie można ustawić dokładnie w aplikacji Zdrowie.

Zdrowie i Fitness - Huawei Watch Buds z pomiarem tlenu

Funkcje zdrowotne i fitness są wyświetlane na 1,43-calowym ekranie OLED, a także w aplikacji Health. Za pomocą 6-osiowych czujników inercyjnych (akcelerometr i czujnik żyroskopowy) określane są kroki użytkownika i obliczane dane osobiste, takie jak spalone kalorie. Dane biometryczne są mierzone optycznie metodą PPG (fotopletyzmografia) za pomocą impulsu świetlnego. Obejmuje to całodzienne monitorowanie tętna, poziomu stresu i nasycenia tlenem (SpO2). Pomiar SpO2 to procent całkowitej objętości hemoglobiny związanej z tlenem we krwi. Huawei Watch Buds nie jest urządzeniem medycznym, a producent podkreśla, że dane i wyniki monitorowania służą wyłącznie celom informacyjnym i nie nadają się do celów diagnostycznych lub medycznych.

Choć Huawei reklamuje funkcję EKG dla swoich Watch Buds, to w okresie testowym pomiar elektrokardiogramu nie działał.

Cele działania

Smartwatch Huawei informuje użytkownika o tętnie, liczbie kroków, poziomie stresu, zawartości tlenu we krwi, a także o spalonych kaloriach i zachowaniu podczas snu. Przegląd tych wartości zapewnia zarówno sam zegarek, jak i aplikacja Health. Wearable wspiera całą gamę aktywności sportowych dzięki 80 trybom sportowym, jednak na liście nie ma sportów wodnych ze względu na brak certyfikatu IP.

Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds

Częstość akcji serca, rytm serca i nasycenie krwi tlenem

Czujniki Huawei Watch Buds umożliwiają stałe monitorowanie aktywności serca w czasie rzeczywistym. Poziom stresu opiera się również na zmienności tętna i jest wskazywany w skali od 1 do 100. Dodatkowo, pomiar SpO2 może być mierzony w sposób ciągły. Aby sprawdzić wiarygodność odczytów nasycenia krwi tlenem i tętna, porównujemy wygenerowane dane z pulsoksymetrem Braun 1 i opaską na klatkę piersiową Polar H10 jako urządzeniem referencyjnym.

Wysycenie krwi tlenem jest kluczowym wskaźnikiem zaopatrzenia w tlen i jest niezbędne, aby mięśnie były odpowiednio zaopatrywane w energię. W naszych pomiarach smartwatch odbiega maksymalnie o dwa punkty procentowe od naszego medycznie certyfikowanego odniesienia. Uwaga - Huawei Watch Buds ma tendencję do zawyżania nasycenia tlenem.

Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds

Zabieramy wearable na przejażdżkę rowerową, aby zweryfikować dane dotyczące tętna. Fitness tracker nadal dość dobrze wykrywa szczyty wydajności; między Huawei Watch Buds a naszą referencją są tylko dwa uderzenia na minutę. Tempo smartwatcha jest jednak dość różne na początku i na końcu treningu - mierzymy tu odchylenia sięgające nawet ponad jedenastu procent. W sumie na koniec naszej serii pomiarów między wearable a Polar H10 jest około 6 procent różnicy. Huawei Watch Buds jest bardzo dokładny pod względem tętna spoczynkowego - nie możemy tutaj stwierdzić żadnych odchyleń.

Zmierzone wartości Huawei Watch Buds
Zmierzone wartości Huawei Watch Buds
Zmierzone wartości opaski na klatkę piersiową Polar H10
Zmierzone wartości opaski na klatkę piersiową Polar H10

Śledzenie snu

Test smartwatcha Huawei Watch Buds

Smartwatch Huawei niezawodnie wykrywa fazy snu i czasy przebudzenia i wydaje się w zasadzie wiarygodny. Rozróżnia się sen lekki, głęboki i REM. Określana jest również jakość oddychania podczas snu. Dane dotyczące snu mogą być wykorzystane do funkcji inteligentnego alarmu, jeśli jest to pożądane, a dźwięki takie jak głosy lub chrapanie mogą być opcjonalnie rejestrowane podczas snu.

Huawei's Watch Buds wyświetla kompaktowy przegląd danych o śnie, ale tylko aplikacja Health dostarcza bardziej szczegółowych informacji o fazach snu.

Zapis szkolenia

Ambitni czy wręcz wyczynowi sportowcy z pewnością nie są grupą docelową smartwatcha 2 w 1, ale zegarek i tak oferuje liczne tryby treningowe. Niektóre sporty można wywołać bezpośrednio w menu, a listę aktywności można również dostosować do własnych potrzeb. W zależności od wybranego treningu, Huawei Watch Buds informuje o najważniejszych parametrach. Podczas gdy tętno jest właściwie zawsze wyświetlane, dodawane są również kluczowe dane specyficzne dla danej dyscypliny sportu. W przypadku wiosłowania wyświetlana jest liczba pociągnięć, a w przypadku biegania dystans lub prędkość.

Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds

GPS i nawigacja

Huawei Watch Buds posiada moduł GPS, dzięki czemu może nawiązywać własne połączenia GNSS, niezależne od podłączonego smartfona. Połączenie satelitarne jest nawiązywane z kilkusekundowym opóźnieniem podczas rozpoczynania treningu na zewnątrz. Huawei Watch Buds nie potrafi jednak ustalić lokalizacji w pomieszczeniach. Smartwatch Huawei ujawnia duże niedokładności zwłaszcza na zakrętach podczas krótkiego okrążenia rowerowego z naszym urządzeniem porównawczym, Garmin Venu 2. Wskazówki dotyczące trasy w Huawei Watch Buds są często poza trasą, którą faktycznie wybraliśmy.

Trasy można eksportować za pomocą aplikacji Zdrowie i importować za pomocą popularnych formatów plików (gpx, tcx i kml). Aplikacja Huawei Petal Maps może być również zainstalowana na Huawei Watch Buds, ale nawigacji nie można uruchomić bezpośrednio ze smartwatcha bez podłączonego urządzenia.

Huawei Watch Buds vs. Garmin Venu 2
Huawei Watch Buds vs. Garmin Venu 2

Wyświetlacz - smartwatch Huawei z wyświetlaczem OLED

Rozmieszczenie subpikseli
Rozmieszczenie subpikseli

Huawei montuje w swoim smartwatchu 1,43-calowy panel AMOLED o rozdzielczości 466 x 466 pikseli, co przekłada się na wysokie zagęszczenie pikseli na poziomie 326 ppi. Producent nie podaje, jakie szkło ochronne zostało zastosowane.
Ekran OLED dzięki solidnej jasności zawsze pozostaje wystarczająco czytelny w bezpośrednim świetle słonecznym. Nasze pomiary ujawniają maksymalną luminancję 477 cd/m² przy włączonym czujniku jasności - w sterowaniu ręcznym zmierzyliśmy 415 cd/m². Osoby korzystające z opcji zawsze włączonego wyświetlacza w ustawieniach będą jednak musiały liczyć się z ograniczeniami czytelności w jasnym otoczeniu. W pozostałych przypadkach czujnik jasności przekonująco reguluje jasność wyświetlacza.

Jak prawie wszystkie ekrany z technologią OLED, panel Huawei Watch Buds wykorzystuje do kontroli modulację szerokości impulsu. Zmierzyliśmy migotanie z częstotliwością 131 Hz.

Huawei Watch pąki cieniowane
Huawei Watch pąki cieniowane
Pąki Huawei Watch w słońcu
Pąki Huawei Watch w słońcu
Huawei Watch Buds z AOD
Huawei Watch Buds z AOD
Huawei Watch BudsHuawei Watch DHuawei Watch GT 3 SEGoogle Pixel Watch LTE
Response Times
PWM Frequency
131
Screen
-14%
6%
123%
Brightness middle
477
410
-14%
506
6%
1066
123%
Black Level *
Total Average (Program / Settings)
-14% / -14%
6% / 6%
123% / 123%

* ... im mniej tym lepiej

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 131 Hz

The display backlight flickers at 131 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) .

The frequency of 131 Hz is very low, so the flickering may cause eyestrain and headaches after extended use.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 17794 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Wydajność i czas pracy - Huawei Watch Buds wykazuje się wytrzymałością

Smartwatch Huawei jest przyjemnie płynny w użytkowaniu. Chiński producent nie ujawnia informacji o zainstalowanym chipsecie oraz pamięci operacyjnej. Zamykanie aplikacji i przewijanie menu odbywa się bez większych opóźnień.

Żywotność baterii

Wbudowany akumulator zawiera pojemność 410 mAh. Według producenta, zasilanie powinno zapewnić mocny czas użytkowania do 3 dni z wykorzystaniem słuchawek dousznych. Nasze testowe urządzenie obsługiwaliśmy przy stałym połączeniu Bluetooth, ciągłym pomiarze pulsu i tlenu we krwi oraz monitorowaniu aktywności snu i oddechu. Kluczowa dla wytrzymałości jest jednak funkcja always-on. Przy stałym wyświetlaniu zawartości ekranu wskaźnik baterii zmniejsza się o około 30 procent dziennie, co jest dobrą wartością w świetle dużego wyświetlacza. Jeśli obejdziemy się bez stałego wyświetlacza, to w teście przebrniemy przez dzień z około 10 procentami, co również jest bardzo dobrym wynikiem.

Jeśli dużo korzystamy ze zintegrowanych słuchawek o pojemności 30 mAh, otrzymamy odpowiednio większe zużycie. Po około dwóch godzinach użytkowania i pozostałej pojemności około 50 procent, dwie słuchawki douszne potrzebują około 15 do 20 procent baterii smartwatcha. W ustawieniach można jednak nadać smartwatchowi priorytet, aby słuchawki nie były zasilane.

Smartwatch Huawei jest ładowany bezprzewodowo poprzez dołączoną do zestawu podkładkę ładującą, więc ładowanie poprzez sparowany smartfon jest również możliwe, jeśli ten ostatni obsługuje odwrotne ładowanie bezprzewodowe. Po całkowitym rozładowaniu baterii, Huawei Watch Buds potrzebuje około 1 godziny i 45 minut na ładowanie.

Słuchawki - Huawei Watch Buds z kompromisami

Słuchawki Huawei Watch Buds są małe i lekkie.
Słuchawki Huawei Watch Buds są małe i lekkie.
Słuchawkami Huawei Watch Buds można sterować za pomocą gestów na nauszniku.
Słuchawkami Huawei Watch Buds można sterować za pomocą gestów na nauszniku.

Zintegrowane słuchawki true-wireless Huawei Watch Buds są bardzo lekkie z wagą netto tylko około 4 gramów (~0,14 oz) i w porównaniu do Huawei FreeBuds 5i są znacznie bardziej kompaktowe. W związku z tym gesty obsługi nie są obsługiwane na samej ośmiokątnej i cylindrycznej obudowie, ale za pomocą sterowania w okolicach nauszników poprzez czujnik przewodnictwa kostnego. Podwójne stuknięcie w uszy może wstrzymać odtwarzanie utworu muzycznego lub zakończyć połączenie.

Wewnątrz słuchawek planarny głośnik z czterema magnesami zapewnia solidną akustykę, ale nie należy się tu spodziewać dźwiękowych cudów. Szczególnie bas jest w in-ears bardzo słaby, a głośniki wysokotonowe również mocno się łamią. Audiofile nie będą się dobrze bawić z tymi dość słabymi słuchawkami ze względu na skupienie się na średnicy, która ogólnie emanuje pewną nudą. W naszych pomiarach zniekształcenia harmoniczne są również wyższe niż w tanich FreeBuds SE. Producent nie podaje, jakie kodeki Bluetooth można wykorzystać poza obowiązkowo obsługiwanymi SBC i AAC przez Bluetooth 5.2.

Huawei podaje czas pracy na poziomie czterech godzin przy głośności 50%, co możemy również potwierdzić w teście ze stałym odtwarzaniem muzyki. My otrzymujemy czas pracy na poziomie około 3,5 godziny.

Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Test smartwatcha Huawei Watch Buds
Loudspeakers
THD
Samsung Galaxy Buds2 Pro (RMS: -3.0 dBFS)
1.6 % * -176%
Huawei Watch Buds
0.58 % *
Huawei FreeBuds SE
0.11 % * +81%
Huawei FreeBuds 5i (RMS: -2.4 dBFS)
0.09 % * +84%
THD+N
Samsung Galaxy Buds2 Pro (RMS: -3.0 dBFS)
1.59 % * -134%
Huawei Watch Buds
0.68 % *
Huawei FreeBuds 5i (RMS: -2.4 dBFS)
0.41 % * +40%
Huawei FreeBuds SE
0.37 % * +46%

* ... im mniej tym lepiej

THD (Total Harmonic Distortion): Zniekształcenia harmoniczne określają ilościowo wielkość składowych, które powstają w wyniku zniekształceń nieliniowych (zawartość harmonicznych) w stosunku do oryginalnego sygnału. THD odnosi się tylko do składowej fundamentalnej. Współczynnik zniekształceń jest często wymieniany na tym samym oddechu, ale odnosi się do całkowitego sygnału.
THD+N (Total Harmonic Distortion + Noise): Ta wartość jest porównywalna z THD, ale oprócz zniekształceń harmonicznych, ta z szumu jest mierzona jako wartość RMS.
W celu dokonania pomiaru, przez testowane słuchawki odtwarzany jest niskoharmoniczny sygnał sinusoidalny (1 kHz, > 0 dB), który jest rejestrowany przez liniowy mikrofon pomiarowy (odległość pomiarowa: ok. 1 cm) w sztucznej głowie.

Obie wartości podawane są w procentach. Im niższa wartość, tym lepsza wierność sygnału.

dB(A) 0102030405060708090Deep BassMiddle BassHigh BassLower RangeMidsHigher MidsLower HighsMid HighsUpper HighsSuper Highs2029.638253031.13124.520.64025.823.35037.537.96325.228.88020.228.710020.432.412517.531.716014.436.620014.339.925015.242.431511.944.140013.547.850012.150.863012.45580011.760.5100011.864.7125011.469.5160012.370.9200012.273.4250012.179315012.279.2400012.976500013.472.5630013.266.8800012.959.71000013.665.21250013.466.61600013.256SPL24.885.7N0.652.3median 12.9median 60.5Delta0.911.932.947.324.845.61542.232.947.936.650.523.748.523.154.425.652.216.554.414.156.613.658.49.758.17.860.46.262.68.265966.210.870.69.671.813.276.512.38112.384.514.890.315.489.110.585.310.181.910.37610.978.611.175.111.570.41166.724.5960.597.9median 11median 71.82.110.4hearing rangehide median Pink NoiseHuawei Watch BudsHuawei FreeBuds 5i
Frequency diagram (checkboxes can be checked and unchecked to compare devices)
Huawei Watch Buds audio analysis

(+) | speakers can play relatively loud (85.7 dB)
Bass 100 - 315 Hz
(-) | nearly no bass - on average 22.7% lower than median
(+) | bass is linear (5.9% delta to prev. frequency)
Mids 400 - 2000 Hz
(±) | higher mids - on average 8% higher than median
(±) | linearity of mids is average (7.7% delta to prev. frequency)
Highs 2 - 16 kHz
(±) | higher highs - on average 10.9% higher than median
(±) | linearity of highs is average (9.2% delta to prev. frequency)
Overall 100 - 16.000 Hz
(±) | linearity of overall sound is average (27% difference to median)
Compared to same class
» 0% of all tested devices in this class were better, 100% similar, 0% worse
» The best had a delta of 27%, average was 27%, worst was 27%
Compared to all devices tested
» 80% of all tested devices were better, 4% similar, 16% worse
» The best had a delta of 4%, average was 25%, worst was 134%

Huawei FreeBuds 5i audio analysis

(+) | speakers can play relatively loud (96 dB)
Bass 100 - 315 Hz
(-) | nearly no bass - on average 15.1% lower than median
(+) | bass is linear (3% delta to prev. frequency)
Mids 400 - 2000 Hz
(±) | higher mids - on average 6.2% higher than median
(+) | mids are linear (4.9% delta to prev. frequency)
Highs 2 - 16 kHz
(±) | higher highs - on average 10.5% higher than median
(+) | highs are linear (6.1% delta to prev. frequency)
Overall 100 - 16.000 Hz
(±) | linearity of overall sound is average (17.8% difference to median)
Compared to same class
» 31% of all tested devices in this class were better, 8% similar, 61% worse
» The best had a delta of 4%, average was 25%, worst was 134%
Compared to all devices tested
» 31% of all tested devices were better, 8% similar, 61% worse
» The best had a delta of 4%, average was 25%, worst was 134%

Za

+ dobre wykonanie
+ ciekawa koncepcja
+ długie czasy pracy

Przeciw

- częściowo niedokładne dane pomiarowe
- brak oficjalnego certyfikatu IP
- Oprogramowanie (brak gestu pisania, wyświetlania wiadomości e-mail, ...)
- lepsze indywidualne opcje Smartwatch i słuchawki są dostępne za mniej

Werdykt

W recenzji Huawei Watch Buds. Próbka testowa dostarczona przez Huawei Niemcy.
W recenzji Huawei Watch Buds. Próbka testowa dostarczona przez Huawei Niemcy.

Huawei Watch Buds odświeża rynek wearable z ekscytującym podejściem i pokazuje, jak smartwatche mogą rozwijać się w przyszłości. Jednak koncepcja 2 w 1 obecnie nadal wymaga ogromnych poświęceń, ponieważ pojedyncze rozwiązania, które są podobnie wycenione, oferują znacznie lepszy ogólny pakiet - na przykład Samsung Watch 5 Samsung Galaxy Watch 5 w połączeniu z Galaxy Buds2 Pro lub Huawei Watch GT 3 wraz z FreeBuds Pro 2.

Ci, którzy szukają specjalnego towarzysza w podróży, znajdą innowacyjną koncepcję w Huawei Watch Buds, która zdecydowanie przyciąga uwagę w codziennym użytkowaniu.

Chcielibyśmy zobaczyć bardziej atrakcyjną cenę od Huawei dla drugiej generacji Watch Buds, ponieważ nabywcy dokonują kompromisu, który jest zbyt duży w naszej opinii z MSRP prawie 500 euro (~ $ 552). Podczas gdy sam smartwatch jest w większości przekonujący, jakość zintegrowanych słuchawek wciąż wymaga poprawy. Brakuje nam jednak również funkcji na samym zegarku, takich jak dodatkowy mikrofon i głośnik, a także bardziej funkcjonalna korona. Ponadto trzeba popracować przynajmniej nad oficjalnym certyfikatem IPX.

Trochę szkoda drobnych niedociągnięć w oprogramowaniu. Chamskie wyświetlanie powiadomień e-mail, brak możliwości personalizacji tarczy zegarka czy brak gestu stuknięcia w celu wybudzenia zegarka z trybu czuwania to właściwie niepotrzebne punkty krytyki.

Cena i dostępność

Huawei Watch Buds można kupić za MSRP wynoszącą około 500 euro (~$552), między innymi za pośrednictwem Huawei Store lub Amazon.de.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Huawei Watch Buds - Nietypowy smartwatch ze składanym wyświetlaczem i zintegrowanymi słuchawkami
Marcus Herbrich, 2023-05-10 (Update: 2023-05-10)