Notebookcheck Logo

Test HP ZBook 14

11/04/2014

ZBook 14 to laptop przypominający sylwetką ultrabook, który z racji posiadanej karty graficznej (AMD FirePro M4100) może uchodzić za mobilną stację roboczą. Niskonapięciowy procesor Core i7 przesądza jednak o tym, że model ten jest dużo mniej wydajny od komputerów z czterordzeniowym Core i7.

Obudowa

Obudowę ZBooka 14 jest za co chwalić. Smukła konstrukcja jest solidna, dobrze wykonana i w miarę lekka. Trzeba wyróżnić sztywne miejsca oparcia dłoni, niewykrzywiającą się obudowę ekranu oraz dobrze trzymające zawiasy. Metalowe powierzchnie obudowy robią dobre wrażenie i są miłe w dotyku. Jeżeli komuś zależy na reprezentacyjnym wyglądzie laptopa, ZBook 14 to dobry wybór. Wadą konstrukcji tego modelu jest ograniczony kąt odchylenia ekranu. Omawiany laptop waży około 1,8 kg, a jego zasilacz - 420 g. 

Akumulator znajduje się wprawdzie pod spodnią osłoną, ale można go łatwo wyjąć. Dostęp do podzespołów wewnętrznych przedstawia się swoją drogą bardzo dobrze. Spodnią osłonę zdejmuje się bez użycia narzędzia. Wewnątrz znajdują się m.in. dwa gniazda SO-DIMM dla pamięci RAM, złącza M.2, dysk SATA 2,5" i wentylator.  

ZBook 14 ma bogatsze od innych ultrabooków wyposażenie w złącza zewnętrzne. Jako że to laptop biznesowy, istotne jest to, że posiada wyjście VGA i gniazdo LAN. Port dokowania jest umieszczony z boku i wymaga zakupienia nowej stacji dokującej. Pozytywne jest to, że ZBook 14 ma cztery porty USB 3.0 oraz wyjście DisplayPort. Nieco niepraktyczny jest zdaniem autora czytnik kart pamięci umieszczony pod złączem DisplayPort (gdzie trudno go zlokalizować bez patrzenia). Wkładane do niego karty nie chowają się całkiem w czytniku a trochę wystają. Generalnie złącza są rozmieszczone blisko siebie, co oznacza, że w sytuacji wykorzystania jednego portu sąsiedni może zostać zablokowany.

lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, 2 USB 3.0, czytnik Smart Card
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, 2 USB 3.0, czytnik Smart Card
prawy bok: gniazdo audio, DisplayPort, czytnik kart pamięci, 2 USB 3.0, LAN, port dokowania, gniazdo zasilania
prawy bok: gniazdo audio, DisplayPort, czytnik kart pamięci, 2 USB 3.0, LAN, port dokowania, gniazdo zasilania
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

Klawiatura ZBooka 14 przypadła autorowi do gustu. Nie ugina się podczas pisania, klawisze mają średni skok z wyraźnym oporem, a klik klawiszy jest cichy. Z wyjątkiem klawiszy strzałek góra/dół rozmiary klawiszy są w porządku. Klawiatura jest podświetlana, co dodatkowo poprawia komfort pisania. 

Płytka dotykowa ma wymiary 98 x 56 mm, a więc jest relatywnie duża. Zapewnia dość miejsca na sterowanie przy użyciu większej liczby palców. Domyślnie włączone są tylko niektóre funkcje dotyku wielopunktowego. Możliwości konfigurowania gładzika są dość duże. Można też przypisać różne funkcje przyciskom płytki dotykowej i manipulatora TouchStyk. Właściwości mechaniczne tych przycisków są bardzo dobre.

klawiatura QWERTZ
klawiatura QWERTZ
manipulator TouchStyk i płytka dotykowa
manipulator TouchStyk i płytka dotykowa

Obraz

14-calowa matryca Full HD IPS
14-calowa matryca Full HD IPS

Do ZBooka 14 są oferowane matryce o różnej rozdzielczości nominalnej: 1366 x 768, 1600 x 900 i 1920 x 1080 pikseli. Dwie pierwsze to matryce typu TN i o standardowych kątach widzenia. Dużo lepiej pod tym względem powinna wypadać matryca Full HD, w którą był wyposażony testowany egzemplarz. Jest to mianowicie wyświetlacz typu IPS.

300
cd/m²
301
cd/m²
307
cd/m²
284
cd/m²
299
cd/m²
280
cd/m²
285
cd/m²
307
cd/m²
294
cd/m²
podświetlenie ekranu
LGD040A
X-Rite i1Pro 2
maksimum: 307 cd/m² (Nits) średnia: 295.2 cd/m²
rozświetlenie: 91 %
na akumulatorze: 300 cd/m²
kontrast: 525:1 (czerń: 0.57 cd/m²)
ΔE Color 4.78 | 0.55-29.43 Ø5.1
ΔE Greyscale 4.59 | 0.57-98 Ø5.4
59% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
60.6% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
82.8% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
66.1% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.46
paleta barw matrycy Full HD IPS laptopa HP ZBook 14 a przestrzeń kolorów Adobe RGB (z lewej) i sRGB (z prawej)
ZBook 14 a Adobe RGB i sRGB

Przy maksymalnej intensywności podświetlenia ekranu luminancja miała wartość od 280 do 307 cd/m². Średni wynik z dziewięciu obszarów pomiarowych wyniósł 295 cd/m². Równomierność podświetlana została uzyskana w 91%, co jest dobrym wynikiem. Intensywność podświetlenia można regulować na 20 poziomach. Na najniższym poziomie luminancja na środku ekranu wyniosła 13 cd/m², a na poziomie 16. zmierzono 158 cd/m². Ten ostatni poziom jest zazwyczaj wystarczający do pracy w pomieszczeniu, szczególnie że matryca jest matowa. Pod gołym niebem wysoka luminancja maksymalna pozwala na dużą swobodę co do wyboru miejsca użytkowania laptopa i regulowania ustawienia jego ekranu. Wyświetlane na nim treści są czytelne i nie są przesłaniane przez refleksy. Z dużym pogorszeniem komfortu użytkowania trzeba się liczyć tylko na słońcu.

Kontrast na poziomie 525:1 nie jest wprawdzie oszałamiający, ale wyróżnia się pozytywnie na tle większości laptopów. Odwzorowanie czerni jest nie najgorsze. W subiektywnej ocenie kolory są dobrze nasycone. Liczba kolorów, które może odwzorować matryca omawianego laptopa (około 841000), jest bliska liczbie kolorów z przestrzeni sRGB (około 899000). Pokrycie przestrzeni sRGB wyniosło około 80%.

Fabryczna konfiguracja matrycy nie była zła. Dane z aplikacji CalMAN 5 dają sporo powodów do zadowolenia. Odchylenia od ideału są relatywnie małe. Jeszcze lepsze rezultaty stwierdzono jednak po przeprowadzeniu kalibracji. Skala szarości, krzywa gamma i balans RGB stały się w jej wyniku prawie idealne. Średni błąd DeltaE 2000 spadł do rewelacyjnego poziomu 0,61 (z 4,78 w stanie fabrycznym). Tylko w przypadku cyjanu wartość DeltaE 2000 przekroczyła 3 (wyniosła 3,81).

skala szarości
skala szarości
przestrzeń barw
przestrzeń barw
nasycenie kolorów
nasycenie kolorów
wierność kolorów
wierność kolorów
skala szarości (po kalibracji)
skala szarości (po kalibracji)
przestrzeń barw (po kalibracji)
przestrzeń barw (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)
wierność kolorów (po kalibracji)
wierność kolorów (po kalibracji)

Kąty widzenia wyglądają generalnie bardzo dobrze. Nawet przy dużych odchyleniach od pozycji na wprost obraz nie ulega istotnym zmianom. Kolory, jasność i kontrast tylko nieznacznie odbiegają od prawidłowych. Pod ostrym kątem z boku można jednak dostrzec zaczerwienienie obrazu.

kąty widzenia matrycy Full HD w laptopie HP ZBook 14
kąty widzenia matrycy Full HD w laptopie HP ZBook 14

Osiągi

porównanie prędkości konwersji audio (więcej=lepiej)
porównanie prędkości konwersji audio (więcej=lepiej)
porównanie prędkości konwertowania filmów (mniej=lepiej)
porównanie prędkości konwertowania filmów (mniej=lepiej)
porównanie wyników testów BasemarkCL (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów BasemarkCL (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów SiSoftware Sandra Financial Analysis (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów SiSoftware Sandra Financial Analysis (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów SiSoftware Sandra Cryptography (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów SiSoftware Sandra Cryptography (więcej=lepiej)

HP ZBook 14 jest dostępny w wielu różnych konfiguracjach. Według specyfikacji producenta w modelu tym są stosowane trzy różne niskonapięciowe procesory Intela, dwa układy grafiki, pamięć dyskowa o pojemności do 1 TB oraz pamięć RAM do 16 GB RAM. Testowany egzemplarz był wyposażony w procesor Core i7-4600U, kartę grafiki AMD FirePro M4100, 8 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 256 GB.

Procesor Core i7-4600U ma TDP w wysokości 15 W, co świadczy o względnie niskim poborze mocy. Jego wydajność jest jednak znacznie gorsza od procesorów występujących w stacjach roboczych. Maksymalne taktowanie tego CPU to 3,3 GHz (jest uzyskiwane dzięki technologii Turbo Boost). Posiada on dwa rdzenie, a dzięki technologii Hyper-Threading może prowadzić obliczenia na czterech wątkach jednocześnie.

W sprawdzianach programu Cinebench R10 64 omawiany laptop uzyskał 6146 pkt. w teście jednowątkowym a 12069 pkt. w teście wielowątkowym. ThinkPad W540 z czterordzeniowym procesorem Core i7-4700MQ odnotował w tym drugim teście prawie dwukrotnie lepszy rezultat (23677 pkt.), natomiast w teście jednowątkowym osiągnięcia tych laptopów były zbliżone (ThinkPad zdobył 6281 pkt.).

W teście konwertowania pliku MP3 do formatu AAC w iTunes omawiany laptop uzyskał prędkość 49,5x. Jako że to test jednowątkowy, dystans ZBooka 14 do modeli z procesorem czterordzeniowym nie był w nim duży (wspomniany ThinkPad W540 uzyskał prędkość 52,7x). Z kolei w testach konwertowania filmów w wykorzystującej wiele rdzeni aplikacji MediaEspresso ZBook 14 potrzebował w niektórych przypadkach na wykonanie tego samego zadania dwa razy więcej czasu, niż modele z czterordzeniowym i7. 

Na zasilaniu akumulatorowym wydajność procesora jest gorsza, niż na zasilaniu z sieci. W teście wielowątkowym Cinebench R11.5 uzyskano 2,28 zamiast 2,95 pkt.

W przeciwieństwie do poprzednika, EliteBooka 8470w, ZBook 14 ma przełączaną grafikę. Do mało wymagających zastosowań służy zasadniczo zintegrowany układ HD Graphics 4400. Do przetwarzania grafiki 3D wykorzystywana jest zaś karta AMD FirePro M4100.

Karta ta jest zoptymalizowana do zastosowań profesjonalnych, ma specjalne sterowniki i odpowiedni VBIOS. W niektórych programach, gdzie wykorzystywany jest OpenGL, może ona poszczycić się dzięki temu dużą różnicą w wydajności względem normalnych kart grafiki z laptopów multimedialnych. 

FirePro M4100 to jedna ze słabszych kart AMD z grupy tych do zastosowań profesjonalnych. W testach SPECviewperf 11 i 12 dotrzymywała ona kroku słabszym profesjonalnym kartom Nvidii tylko w testach Lightwave i Solidworks. W teście Maya ze starszej aplikacji udało się jeszcze nieznacznie wyprzedzić laptop z kartą Quadro K610M (HP ZBook 17). W innych testach karta AMD znacznie przegrywała z konkurentkami lub wręcz była przez nie deklasowana.  

Karty AMD nie udało się spożytkować w naszym teście konwertowania filmów - program MediaEspresso nie wykorzystuje technologii APP (Accelerated Parallel Processing). 

W testach OpenCL karta FirePro M4100 wypadła z kolei bardzo dobrze. W teście Sala Scene aplikacji LuxMark uzyskała rezultaty znacznie lepsze od kart Quadro K1100M, K2100M i K3100M. W teście Room Scene nieco lepszy wynik od bohatera niniejszej recenzji osiągnął tylko Dell Precision M6800 z kartą Quadro K3100M.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (AMD)
GPU-Z (AMD)
3DMark 06 Standard Score
9320 pkt.
3DMark 11 Performance
1921 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
34924 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
5125 pkt.
3DMark Fire Strike Score
815 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
15484 pkt.
PCMark 7 Score
4768 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Shading 32Bit
6578
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
9345
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4722
Cinebench R10 Shading 64Bit
6376 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
12069 Points
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
6146 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.95 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
37.07 fps
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.45 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
273 Points
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
127 Points
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
98 %
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
37.66 fps
Pomoc
Cinebench R10
Rendering Single CPUs 64Bit (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
6146 Points ∼33%
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW
6281 Points ∼34% +2%
Rendering Multiple CPUs 64Bit (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
12069 Points ∼9%
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW
23677 Points ∼17% +96%

Legenda

 
HP ZBook 14 Intel Core i7-4600U, AMD FirePro M4100, Samsung SSD 840 Pro 256GB MZ7PD256HAFV-0Z000
 
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW Intel Core i7-4700MQ, NVIDIA Quadro K1100M, HGST Travelstar 5K1000 HTS541010A9E680
PCMark 7 - Score (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
4768 Points ∼52%
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW
3204 Points ∼35% -33%
Toshiba Tecra W50-A-104
4591 Points ∼50% -4%
Dell Precision M3800 QHD+ Display
5650 Points ∼62% +18%

Legenda

 
HP ZBook 14 Intel Core i7-4600U, AMD FirePro M4100, Samsung SSD 840 Pro 256GB MZ7PD256HAFV-0Z000
 
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW Intel Core i7-4700MQ, NVIDIA Quadro K1100M, HGST Travelstar 5K1000 HTS541010A9E680
 
Toshiba Tecra W50-A-104 Intel Core i7-4800MQ, NVIDIA Quadro K2100M, Toshiba MQ01ABD100
 
Dell Precision M3800 QHD+ Display Intel Core i7-4702HQ, NVIDIA Quadro K1100M, Liteonit LMT-256M6M

Jako pamięć masowa służył dysk Samsung SSD 840 Pro o pojemności 256 GB. Od dłuższego czasu lokuje się on w czołówce popularnych SSD ze względu na dobry stosunek wydajności do ceny. W teście AS SSD odczyt sekwencyjny osiągnął 515 MB/s, a zapis - 408,5 MB/s. O dobrych osiągach stanowią także czasy dostępu i wyniki testów 4K tej aplikacji.

Samsung SSD 840 Pro 256GB MZ7PD256HAFV-0Z000
przesył danych (minimum): 431 MB/s
przesył danych (maksimum): 465.2 MB/s
przesył danych (średnio): 460.5 MB/s
czas dostępu: 0.1 ms
szybkość interfejsu: 165 MB/s
obciążenie procesora: 1 %
SPECviewperf 11
1920x1080 Siemens NX (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
21.28 fps ∼13%
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
21.28 fps ∼13% 0%
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW
23.62 fps ∼14% +11%
Dell Precision M3800 QHD+ Display
24.01 fps ∼14% +13%
HP ZBook 15
31.34 fps ∼19% +47%
Toshiba Tecra W50-A-104
31.33 fps ∼19% +47%
Alienware 17 (Haswell)
11.33 fps ∼7% -47%
1920x1080 Tcvis (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
13.56 fps ∼8%
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
25.26 fps ∼14% +86%
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW
27.62 fps ∼16% +104%
Dell Precision M3800 QHD+ Display
28.04 fps ∼16% +107%
HP ZBook 15
34.27 fps ∼19% +153%
Toshiba Tecra W50-A-104
34.82 fps ∼20% +157%
Alienware 17 (Haswell)
8.92 fps ∼5% -34%
1920x1080 SolidWorks (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
37.88 fps ∼29%
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
36.1 fps ∼27% -5%
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW
36.26 fps ∼28% -4%
Dell Precision M3800 QHD+ Display
37.78 fps ∼29% 0%
HP ZBook 15
42.39 fps ∼32% +12%
Toshiba Tecra W50-A-104
44.64 fps ∼34% +18%
Alienware 17 (Haswell)
17.87 fps ∼14% -53%
1920x1080 Pro/ENGINEER (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
8.87 fps ∼10%
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
15.9 fps ∼19% +79%
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW
12.82 fps ∼15% +45%
Dell Precision M3800 QHD+ Display
13.55 fps ∼16% +53%
HP ZBook 15
17.6 fps ∼21% +98%
Toshiba Tecra W50-A-104
18.79 fps ∼22% +112%
Alienware 17 (Haswell)
4.92 fps ∼6% -45%
1920x1080 Maya (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
37.65 fps ∼28%
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
35.14 fps ∼27% -7%
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW
46.37 fps ∼35% +23%
Dell Precision M3800 QHD+ Display
46.91 fps ∼35% +25%
HP ZBook 15
52.8 fps ∼40% +40%
Toshiba Tecra W50-A-104
53.3 fps ∼40% +42%
Alienware 17 (Haswell)
23.32 fps ∼18% -38%
1920x1080 Lightwave (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
48.54 fps ∼52%
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
49.84 fps ∼53% +3%
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW
46.51 fps ∼50% -4%
Dell Precision M3800 QHD+ Display
48 fps ∼52% -1%
HP ZBook 15
48.97 fps ∼53% +1%
Toshiba Tecra W50-A-104
50.6 fps ∼54% +4%
Alienware 17 (Haswell)
29.36 fps ∼32% -40%
1920x1080 Ensight (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
11.29 fps ∼5%
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
17.02 fps ∼8% +51%
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW
17.49 fps ∼8% +55%
Dell Precision M3800 QHD+ Display
17.84 fps ∼9% +58%
HP ZBook 15
28.25 fps ∼13% +150%
Toshiba Tecra W50-A-104
28.26 fps ∼14% +150%
Alienware 17 (Haswell)
48.9 fps ∼23% +333%
1920x1080 Catia (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
25.05 fps ∼13%
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
28.32 fps ∼15% +13%
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW
30.91 fps ∼16% +23%
Dell Precision M3800 QHD+ Display
31.89 fps ∼17% +27%
HP ZBook 15
42.11 fps ∼22% +68%
Toshiba Tecra W50-A-104
42.66 fps ∼22% +70%
Alienware 17 (Haswell)
19.57 fps ∼10% -22%
SPECviewperf 12
1900x1060 Solidworks (sw-03) (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
24.59 fps ∼7%
HP ZBook 15
22.82 fps ∼6% -7%
Toshiba Tecra W50-A-104
36.02 fps ∼10% +46%
Schenker XMG A504
20.81 fps ∼6% -15%
1900x1060 Siemens NX (snx-02) (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
16.58 fps ∼4%
HP ZBook 15
20.74 fps ∼5% +25%
Toshiba Tecra W50-A-104
20.86 fps ∼5% +26%
Schenker XMG A504
2.25 fps ∼1% -86%
1900x1060 Showcase (showcase-01) (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
3.93 fps ∼1%
HP ZBook 15
10.49 fps ∼2% +167%
Toshiba Tecra W50-A-104
10 fps ∼2% +154%
Schenker XMG A504
19.81 fps ∼4% +404%
1900x1060 Medical (medical-01) (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
0.99 fps ∼0%
HP ZBook 15
2.09 fps ∼1% +111%
Toshiba Tecra W50-A-104
5.88 fps ∼2% +494%
Schenker XMG A504
14.88 fps ∼4% +1403%
1900x1060 Maya (maya-04) (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
5.4 fps ∼1%
HP ZBook 15
15.95 fps ∼4% +195%
Toshiba Tecra W50-A-104
18.1 fps ∼5% +235%
Schenker XMG A504
30.37 fps ∼8% +462%
1900x1060 Energy (energy-01) (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
0.06 fps ∼0%
HP ZBook 15
0.17 fps ∼0% +183%
Toshiba Tecra W50-A-104
0.34 fps ∼0% +467%
Schenker XMG A504
0.74 fps ∼1% +1133%
1900x1060 Creo (creo-01) (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
13.97 fps ∼7%
HP ZBook 15
18.85 fps ∼10% +35%
Toshiba Tecra W50-A-104
20.47 fps ∼10% +47%
Schenker XMG A504
11.1 fps ∼6% -21%
1900x1060 Catia (catia-04) (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
13.43 fps ∼3%
HP ZBook 15
19.34 fps ∼4% +44%
Toshiba Tecra W50-A-104
20.81 fps ∼4% +55%
Schenker XMG A504
16.53 fps ∼3% +23%

Legenda

 
HP ZBook 14 Intel Core i7-4600U, AMD FirePro M4100, Samsung SSD 840 Pro 256GB MZ7PD256HAFV-0Z000
 
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA Intel Core i7-4900MQ, NVIDIA Quadro K610M, Micron RealSSD C400 MTFDDAK128MAM
 
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW Intel Core i7-4700MQ, NVIDIA Quadro K1100M, HGST Travelstar 5K1000 HTS541010A9E680
 
Dell Precision M3800 QHD+ Display Intel Core i7-4702HQ, NVIDIA Quadro K1100M, Liteonit LMT-256M6M
 
HP ZBook 15 Intel Core i7-4700MQ, NVIDIA Quadro K2100M, Hitachi Travelstar 7K750 HTS727575A9E
 
Toshiba Tecra W50-A-104 Intel Core i7-4800MQ, NVIDIA Quadro K2100M, Toshiba MQ01ABD100
 
Schenker XMG A504 Intel Core i7-4700MQ, NVIDIA GeForce GTX 860M, Crucial M500 240 GB CT240M500SSD1
 
Alienware 17 (Haswell) Intel Core i7-4800MQ, NVIDIA GeForce GTX 780M, Liteonit LMT-256M6M
LuxMark v2.0 64Bit
Room GPUs-only (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
187 Samples/s ∼1%
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW
103 Samples/s ∼0% -45%
Toshiba Tecra W50-A-104
75 Samples/s ∼0% -60%
Dell Precision M6800
210 Samples/s ∼1% +12%
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
102 Samples/s ∼0% -45%
Sala GPUs-only (sortuj wg wyników)
HP ZBook 14
306 Samples/s ∼1%
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW
48 Samples/s ∼0% -84%
Toshiba Tecra W50-A-104
160 Samples/s ∼0% -48%
Dell Precision M6800
96 Samples/s ∼0% -69%
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA
48 Samples/s ∼0% -84%

Legenda

 
HP ZBook 14 Intel Core i7-4600U, AMD FirePro M4100, Samsung SSD 840 Pro 256GB MZ7PD256HAFV-0Z000
 
Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW Intel Core i7-4700MQ, NVIDIA Quadro K1100M, HGST Travelstar 5K1000 HTS541010A9E680
 
Toshiba Tecra W50-A-104 Intel Core i7-4800MQ, NVIDIA Quadro K2100M, Toshiba MQ01ABD100
 
Dell Precision M6800 Intel Core i7-4800MQ, NVIDIA Quadro K3100M, WDC Scorpio Black WD7500BPKT-80PK4T0
 
HP ZBook 17 E9X11AA-ABA Intel Core i7-4900MQ, NVIDIA Quadro K610M, Micron RealSSD C400 MTFDDAK128MAM

Testy gier

Przetestowane gry z ostatnich paru lat działały zadowalająco tylko na naszych ustawieniach niskich. Niestety do testów nie dało się wykorzystać rozdzielczości 1366 x 768 pikseli (ani na wbudowanym, ani na zewnętrznym monitorze). Takie tytuły jak Hitman: Absolution i Company of Heroes 2 były niegrywalne nawet na najniższych ustawieniach.

low med. high ultra
World of Warcraft (2005) 272 165 29 12
Sims 3 (2009) 398 231 105
Anno 2070 (2011) 34 8
Diablo III (2012) 96 21
Borderlands 2 (2012) 37 19
Hitman: Absolution (2012) 26 8
Far Cry 3 (2012) 39 5
Tomb Raider (2013) 59 9
BioShock Infinite (2013) 9
Metro: Last Light (2013) 35 8
GRID 2 (2013) 83 13
Company of Heroes 2 (2013) 21
Total War: Rome II (2013) 45 6

Wpływ na otoczenie

Hałas

Kultura pracy jest niemalże wzorowa. Przy niewielkim obciążeniu ZBook 14 jest zupełnie cichy. Dysk SSD jest bezgłośny, a wentylator uaktywnia się tylko z rzadka. W testowanym egzemplarzu opcja "Fan always on when AC" w BIOS-ie była domyślnie wyłączona. Przy średnim obciążeniu hałas osiągnął poziom 37,6 dB i był jeszcze umiarkowany. W teście pełnego obciążenia zmierzono maksymalnie 41,3 dB. Nie stwierdzono dźwięków o wysokiej tonacji, buczenia, ani nerwowych zmian prędkości obrotowej wentylatora.

Hałas

luz
27 / 27 / 27 dB
obciążenie
37.6 / 41.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Fennel Firt 550 (odległość 15 cm)

Ciepło

temperatury podzespołów po minucie pełnego obciążenia
temperatury podzespołów po minucie pełnego obciążenia
temperatury podzespołów po 4 godzinach pełnego obciążenia
temperatury podzespołów po 4 godzinach pełnego obciążenia

Biorąc pod uwagę cienką obudowę i dość mocne podzespoły ZBooka 14, temperatury jego obudowy są jeszcze do przyjęcia. Po godzinie testu pełnego obciążenia zmierzono maksymalnie prawie 46°C. Z boku, przy samym wylocie powietrza z układu chłodzenia, zarejestrowano 50,5°C. Temperatura CPU osiągnęła w tym teście 91°C. W ciągu ponad czterech godzin trwania tego testu nie stwierdzono spadku taktowania procesora poniżej wartości bazowej (2,5 GHz).

W teście bez obciążenia maksymalna temperatura obudowy wyniosła 31,6°C. Jednostka zasadnicza była chłodna i użytkownik ma pełen komfort, trzymając działający w tym trybie laptop na kolanach.

w stresie
 41.1 °C35.9 °C32 °C 
 39.2 °C45.8 °C32.9 °C 
 32.4 °C32.9 °C30.4 °C 
maks. w ogóle: 45.8 °C
średnia: 35.8 °C
36.1 °C41.2 °C37.9 °C
35.8 °C45.3 °C42.8 °C
32.7 °C35.8 °C35.1 °C
maks. w ogóle: 45.3 °C
średnia: 38.1 °C
zasilacz  59.7 °C | temperatura otoczenia 22 °C | Fennel Firt 550
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 35.8 °C / 96 F, compared to the average of 31.9 °C / 89 F for the devices in the class Workstation.
(-) The maximum temperature on the upper side is 45.8 °C / 114 F, compared to the average of 38 °C / 100 F, ranging from 22.2 to 69.8 °C for the class Workstation.
(-) The bottom heats up to a maximum of 45.3 °C / 114 F, compared to the average of 41.4 °C / 107 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.1 °C / 83 F, compared to the device average of 31.9 °C / 89 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (32.9 °C / 91.2 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.8 °C / 82 F (-5.1 °C / -9.2 F).

Głośniki

Tak jak w wielu innych laptopach biznesowych, brzmienie wbudowanych głośników nie zachwyca. Generalnie dźwiękowi brakuje głębi i głośniki ZBooka 14 nie nadają się do zastosowań multimedialnych. Jeżeli chcielibyśmy przeprowadzić prezentację w dużej sali, okaże się, że głośniki grają za cicho.

Wydajność akumulatora

Testy czasów pracy na akumulatorze wykazały, że jest to bardzo mocna strona omawianego laptopa. W dobrze oddającym normalną pracę teście korzystania z internetu przez Wi-Fi ZBook 14 wytrzymał ponad 5,5 h. Test odtwarzania z dysku filmu Big Buck Bunny trwał prawie 5 h. W teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego przy minimalnej intensywności podświetlenia ekranu niewiele zabrakło do 10 h pracy.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.3 / 0.7 W
luzdarkmidlight 5.6 / 9.8 / 11.3 W
obciążenie midlight 49.7 / 53 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 870 ISO kalibriert
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
9h 53min
sieć przez WLAN
5h 36min
Big Buck Bunny H.264 1080p
4h 51min
obciążenie
1h 05min

Podsumowanie

HP ZBook 14
HP ZBook 14

HP ZBook 14 to najbardziej mobilna ze stacji roboczych, jakie do tej pory testowaliśmy. Laptop ten jest cienki, dość lekki, długo działa na akumulatorze i jest stworzony do przenoszenia. Jakość wykonania, właściwości użytkowe obudowy i wygląd stoją na wysokim poziomie. 

Autorowi bardzo spodobały się kultura pracy i niskie temperatury bez obciążenia podzespołów. Pozytywnym zaskoczeniem jest wzorowy dostęp do podzespołów w tym małym laptopie. 

Docenić trzeba też matrycę Full HD typu IPS o bardzo dobrych parametrach. Pewne zastrzeżenia można mieć tylko do odwzorowania przestrzeni sRGB. 

Pod względem wydajności ZBook 14 nie może się równać z większymi mobilnymi stacjami roboczymi. W testach symulujących działanie aplikacji CAD karta AMD FirePro M4100 zaprezentowała takie sobie osiągi. Niskonapięciowy procesor to także rozwiązanie nieodpowiednie dla użytkowników oczekujących od laptopa tego typu jak najwyższej wydajności. Na ogólną wydajność pozytywny wpływ ma dysk SSD, który sprawia, że komputer wydaje się szybki w działaniu. 

Decydując się na mobilną stację roboczą, trzeba przygotować się na dość wysokie temperatury i głośną pracę komputera pod obciążeniem. Nie inaczej jest w przypadku ZBooka 14. Minusem omawianego laptopa jest też rozmieszczenie złączy (znajdują się zbyt blisko siebie i nie wszystkie są łatwo dostępne dla użytkownika).

Aktualne ceny kilku modeli HP ZBook 14:
HP ZBook 14 G1 F4X81AA
HP ZBook 14 G1 F0V00EA
HP ZBook 14 G1 F7A14ES
HP ZBook 14 G1 F0V02EA
HP ZBook 14 G1 F0V03EA
HP ZBook 14 G1 F0V06EA

Please share our article, every link counts!
bohater testu: HP ZBook 14
bohater testu: HP ZBook 14

Specyfikacja techniczna

HP ZBook 14
Procesor
Intel Core i7-4600U 2 x 2.1 - 3.3 GHz, Haswell
Karta grafiki
AMD FirePro M4100 - 1024 MB VRAM, rdzeń: 670 MHz, pamięć: 1000 MHz, GDDR5, 13.251.1.0 / Win7 64, AMD Powerplay, Intel HD Graphics 4400
Pamięć
8 GB 
, DDR3 1600 MHz, 1x 8 GB, jedno gniazdo wolne, maks. 16 GB
Matryca
14.00 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, LGD040A, IPS, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Haswell-ULT
Dysk twardy
Samsung SSD 840 Pro 256GB MZ7PD256HAFV-0Z000, 256 GB 
Karta dźwiękowa
IDT 92HD91BXX @ Intel Lynx Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
4 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD, SDHC, SDXC, 1 SmartCard, 1 czytnik linii papilarnych, gniazdo dodatkowego akumulatora
Łączność
Intel I218-LM Gigabit (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless-N 7260 (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 21 x 339 x 237
Akumulator
50 Wh litowo-polimerowy
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: tak, 36 miesiące(y) gwarancji
Waga
1.78 kg, zasilacz: 420 g

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Tobias Winkler
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa HP ZBook Power 15 G9 - mobilna stacja robocza z matowym wyświetlaczem 4K
RTX A2000 Laptop GPU, Alder Lake-S i7-12700H, 15.60", 2.009 kg
Recenzja laptopa HP ZBook Studio 16 G9: Stacja robocza z wyświetlaczem DreamColor 120 Hz
RTX A2000 Laptop GPU, Alder Lake-P i7-12800H, 16.00", 1.827 kg
Recenzja HP ZBook 15 G3
Quadro M2000M, Xeon E3-1505M v5, 15.60", 2.7 kg

Za

+ogólna wydajność
+czasy pracy na akumulatorze
+lekki
+matryca
+emisja hałasu
+złącza
+dostęp do podzespołów
 

Przeciw

-maksymalny kąt odchylenia ekranu
-rozmieszczenie złączy
-nie najlepsza wydajność w aplikacjach CAD
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP ZBook 14
Tobias Winkler (Update: 2017-12-20)