Notebookcheck Logo

Test HP Envy 15-3000

27/03/2012

Laptop multimedialny z prawdziwego zdarzenia powinien posiadać dobrej jakości matrycę. HP oferuje w najnowszej generacji Envy 15 wyświetlacz Radiance Full HD, matrycę typu IPS. Jej ocena to najciekawszy element niniejszej recenzji, ale interesujące są także ustalenia co do karty grafiki (Radeon HD 7690M), kultury pracy, temperatur i długości pracy na zasilaniu akumulatorowym.

Obudowa

maksymalny kąt odchylenia ekranu
maksymalny kąt odchylenia ekranu

Obudowa Envy 15 z 2012 roku jest bardzo podobna do większego modelu Envy 17. Autorowi jest trochę głupio, że porównanie do MacBooka Pro pojawia się tak wcześnie w recenzji, ale zmodernizowane Envy 15 powiela wygląd laptopa Apple w wielu aspektach, od płaskich powierzchni, przez niezmienną wysokość od przodu do tyłu (28,2 mm), po odcień szarości wybrany dla błyszczącego ale matowego korpusu ze stopu aluminium. Na szczęście HP przemyciło w wystroju zewnętrznym wystarczająco dużo drobnych charakterystycznych szczegółów, by omawiany laptop nie był wierną repliką MacBooka Pro. Są to na przykład widoczne już z daleka oryginalna pomarańczowa linia na obwodzie klawiatury oraz pokrętło do regulacji natężenia dźwięku. 

W porównaniu z Envy 15 z 2009 roku i Envy 14 z 2010 omawiany model z 2012 roku cechuje się mniej zaokrąglonymi krawędziami i bardziej minimalistycznym wyglądem. Zrezygnowano z dużego centralnego zawiasu na rzecz dwóch małych przy brzegach jednostki zasadniczej. Dobrze trzymają one ekran w miejscu. Powierzchnie o dziwnej teksturze ze starszych modeli zastąpiono bardziej jednorodnymi i gładszymi. 

Pod względem sztywności Envy 15 jest pierwszorzędne. Miejsca oparcia dłoni i klawiatura są bardzo odporne na nacisk palców. Nawet środek pleców ekranu, który jest słabym punktem większości laptopów, okazał się dość odporny na nacisk. Jednostka zasadnicza nie poddaje się łatwo wykrzywianiu; w przypadku obudowy ekranu wygląda to gorzej. Sztywność ekranu prawdopodobnie byłaby pewnie lepsza, gdyby zastosowano szklaną szybę typu edge-to-edge.

Tymczasem jest ona plastikowa. Jest tak błyszcząca, że kurz, odciski palców i rysy są bardzo widoczne, kiedy się na niej pojawią. To właśnie obudowa ekranu najbardziej zbiera ślady palców. Utrzymanie estetycznego wyglądu będzie wymagało częstego czyszczenia przodu i tyłu pokrywy ekranu. 

Konstrukcja obudowy jest na tyle udana, że według autora HP powinno wykorzystywać ją w kolejnych modelach Envy, przynajmniej w 2012 roku. 

Envy 15 oferuje sporo opcji połączeniowych, choć złącza nie są szczególnie liczne. 

Przód i tył laptopa są wolne od portów, więc znajdują się one na ściankach bocznych. Omawiany model posiada tylko trzy porty USB (a w niektórych tańszych lub mniejszych laptopach zdarzają się cztery), a dwa z nich znajdują się bardzo blisko siebie. Do tego dużą część lewego boku zajmuje napęd optyczny z podajnikiem szczelinowym, więc większość złączy została skupiona na prawym. To tam znajdują się DisplayPort i HDMI. 

Użytkownicy Envy 15 nie mają do dyspozycji portów VGA, ExpressCard i eSATA.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: szczelinowy napęd DVD, 2 USB 3.0 (charging port z lewej), 3 gniazda audio
lewy bok: szczelinowy napęd DVD, 2 USB 3.0 (charging port z lewej), 3 gniazda audio
tył: otwory wentylacyjne
tył: otwory wentylacyjne
prawy bok: czytnik kart pamięci, gniazdo blokady Kensingtona, USB 2.0, DisplayPort, HDMI, LAN (Gigabit Ethernet), gniazdo zasilania
prawy bok: czytnik kart pamięci, gniazdo blokady Kensingtona, USB 2.0, DisplayPort, HDMI, LAN (Gigabit Ethernet), gniazdo zasilania

Osprzęt

Podświetlana klawiatura typu wyspowego (z klawiszami w dość dużych, równych odstępach) ma wymiary 30 x 10,5 cm. Jest to ta sama klawiatura, co w Envy 17, tyle że nie posiada osobnego bloku numerycznego. Skok klawiszy jest dość krótki, amortyzowanie - raczej mocne, a klik - relatywnie cichy. Podświetlenie nie działa idealnie, gdyż na obrzeżach klawiatury światło jest odrobinę słabsze, niż na pozostałym obszarze. 

W porównaniu ze starszymi laptopami z serii Envy można zauważyć, że w Envy 15 z 2012 roku bardzo zmniejszono klawisze strzałek góra/dół (mają one razem wielkość klawisza lewej strzałki) w celu niepotrzebnego wydłużenia prawego klawisza Shift. Wielu użytkownikom się to nie spodoba, ale i tak z punktu widzenia ergonomii klawiatura nie jest zła. 

Warto zauważyć, że domyślnie pierwszeństwo mają funkcje multimedialne zaszyte w klawiszach funkcyjnych. Pierwszeństwo dla tradycyjnych funkcji F1-F12 można przywrócić w BIOS-ie. 

Ciekawą funkcją jest czujnik zbliżeniowy podświetlenia klawiatury (z dwiema kontrolkami przy lewej krawędzi ekranu). Wystarczy przejść dostatecznie blisko, a podświetlenie klawiatury się włączy. Funkcję tę można dezaktywować.

Gładzik jest duży; mierzy 11 x 6,8 cm. Przypomina ten z modelu Envy 17. Szara i nieco wzniesiona pozioma belka w dolnej części przyrządu jest myląca (nie stanowi granicy tabliczki), gdyż cała powierzchnia jest czuła na dotyk. Symbol w górnym lewym rogu płytki wskazuje miejsce, gdzie można wyłączyć gładzik podwójnym dotknięciem. 

Ostatnio producenci coraz częściej decydują się na połączenie tafli dotykowej z przyciskami gładzika, by zwiększyć tę pierwszą. To rozwiązanie różnie się sprawdza. W Envy 15 przewijanie działało, jak należy, a reakcje na gesty do funkcji dotykowych były odpowiednie. Autor nie był natomiast zadowolony z niezwykle miękkich przycisków o płytkim skoku. Nawet po wielu godzinach użytkowania klikanie przy użyciu przycisków było najbardziej nieprzyjemną stroną korzystania z urządzeń sterujących. Na szczęście można w zastępstwie polegać na pojedynczym dotykaniu płytki.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa
klawisze strzałek
klawisze strzałek

Obraz

Laptopy z serii Envy zdobyły popularność w dużej mierze dzięki stosowaniu w nich matryc Radiance, które odznaczały się ponadprzeciętną jakością. Rezygnacja z nich w serii Envy 14 wywołała niezadowolenie klientów, toteż należy pochwalić HP za wyciągnięcie wniosków i zaoferowanie matrycy Radiance (typu IPS) w nowym Envy 15.

237
cd/m²
250
cd/m²
240
cd/m²
245
cd/m²
266
cd/m²
244
cd/m²
243
cd/m²
251
cd/m²
240
cd/m²
podświetlenie ekranu
LGD0323
Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 266 cd/m² (Nits) średnia: 246.2 cd/m²
rozświetlenie: 89 %
na akumulatorze: 266 cd/m²
kontrast: 831:1 (czerń: 0.32 cd/m²)50.3% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
66.9% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
52.4% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

W subiektywnym odczuciu ekran rzeczywiście jest elementem zwracającym na siebie uwagę. Obraz należy do najdoskonalszych, najbardziej żywych w laptopach formatu 15-calowego. Kolory i filmy prezentują się bardzo dobrze. Rozdzielczość Full HD, wysoki kontrast (831:1) i kąty widzenia stawiają matrycę Envy 15 w uprzywilejowanej pozycji względem konkurentów. 

Luminancja osiągnęła w środkowym obszarze ekranu 266 cd/m². W HP Envy 14-1010 miała wartość 263 cd/m², a w Envy 17-1190 - 376 cd/m². U niektórych konkurentów z wyższej półki występowały lepsze wartości, ale większość laptopów wykazuje się niższymi wskazaniami luminancji.

HP Envy 15 z matrycą Radiance Full HD a przestrzeń sRGB (siatka)
Envy 15 a sRGB
HP Envy 15 z matrycą Radiance Full HD a HP Envy 17 z matrycą 3D (siatka)
Envy 15 a Envy 17 3D
HP Envy 15 z matrycą Radiance Full HD a Fujitsu Celsius H710 (siatka)
Envy 15 a H710
HP Envy 15 z matrycą Radiance Full HD a HP EliteBook 8540w (siatka)
Envy 15 a 8540w
HP Envy 15 z matrycą Radiance Full HD a Lenovo ThinkPad X220 z matrycą IPS (siatka)
Envy 15 a X220

Paleta barw jest nie najgorsza, gdyż odpowiada 80% przestrzeni sRGB. Większość tanich laptopów z ekranem 15-calowym zapewnia jej pokrycie w około 60%. Stacje robocze, jak choćby Fujitsu Celsius H710 i HP EliteBook 8540w, wypadają natomiast pod tym względem lepiej od Envy 15. 

Praca na dworze jest skrajnie trudna ze względu na wyjątkowo błyszczącą powierzchnię ekranu. Odblaski okazują się tak dominujące, że użytkownik będzie się męczył, walcząc o minimum komfortu.

na dworze (bez refleksów)
na dworze (bez refleksów)
na dworze (z odbijającym się otoczeniem)
na dworze (z odbijającym się otoczeniem)

Swoją drogą Envy 15 to laptop predestynowany raczej do roli substytutu komputera stacjonarnego i używania w pomieszczeniach. 

Kąty widzenia zastosowanej matrycy typu IPS są o wiele szersze, niż w przeciętnym laptopie. Praktycznie pod każdym kątem obraz jest dobrej jakości. Cecha ta okazuje się nieoceniona podczas oglądania zdjęć lub filmów w szerszym gronie. Zaburzenia kolorów praktycznie nie występują, a jaskość obrazu nie pogarsza się dramatycznie nawet pod ostrym kątem.

kąty widzenia matrycy Radiance Full HD w HP Envy 15
kąty widzenia matrycy Radiance Full HD w HP Envy 15

Kolor czerwony

Dość głośno jest w internecie o problemie z odwzorowaniem kolorów przez matrycę IPS z Envy 15. Według licznych opinii jest ono niewłaściwe, przy czym najgorzej wygląda czerwony. Producent zareagował na skargi klientów, ale według niego matryca Radiance "działa prawidłowo", choć kolory "mogą wyglądać inaczej" w porównaniu z innymi monitorami.

Kto ma rację? Po spędzeniu dłuższego czasu z Envy 15 autor jest skłonny wziąć w tym sporze stronę użytkowników. Kolor czerwony rzeczywiście wygląda zupełnie jak pomarańczowy. Próby kalibracji przy użyciu kalibratora X-Rite i1 nie zaradziły temu defektowi. Na poniższym zdjęciu pokazano, jak wygląda czysty czerwony (o kodzie #FF0000) na różnych wyświetlaczach oraz na ekranie Envy 15. Co prawda na innych matrycach czerwień nie jest idealna, ale różnica jest uderzająca. 

HP obiecało jednak udostępnić do pobrania narzędzie umożliwiające modyfikację ustawień kolorów, jeżeli użytkownik ma do nich zastrzeżenia. Do czasu ukończenia niniejszej recenzji nie pojawiło się ono w sieci.

kolor czerwony na ekranach monitorów Acer AL1912 (w głębi z lewej), HP w2408h (w głębi z prawej), laptopa HP Envy 15 z matrycą Radiance Full HD (w środku) oraz smartfonu Samsung Galaxy S (w prawym dolnym rogu)
kolor czerwony na ekranach monitorów Acer AL1912 (w głębi z lewej), HP w2408h (w głębi z prawej), laptopa HP Envy 15 z matrycą Radiance Full HD (w środku) oraz smartfonu Samsung Galaxy S (w prawym dolnym rogu)

Osiągi

Testowany laptop był wyposażony w relatywnie nowy procesor Core i7-2670QM o bazowym taktowaniu 2,2 GHz. To czterordzeniowy Sandy Bridge, który zajął miejsce i7-2630QM. Ma 6 MB pamięci podręcznej L3 Cache i TDP na poziomie 45 W. Jego taktowanie jest o 200 MHz wyższe, niż w starszym modelu, i zamiast 2,9 GHz maksymalnie osiąga 3,1 GHz (przynajmniej teoretycznie). 

Rezultaty uzyskane w testach syntetycznych były oczywiście gorsze od osiągniętych przez laptopy z Core i7-2760QM, ale porównywalne z modelami z procesorem i7-2670QM. 

Warto odnotować, że Radeon HD 7690M z Envy 15 to mniej wydajna wersja tej karty (1 GB VRAM GDDR5). Cechuje się niższym taktowaniem, 600/800 MHz (rdzeń/pamięć), a nie 725/900 MHz z HP Envy 17 3D. Innymi słowy karta z Envy 15 ma również 480 procesorów strumieniowych i 128-bitową magistralę pamięci, ale mniejszą przepustowość pamięci, niższą prędkość wypełniania tekstur oraz niższe zegary. 

W konsekwencji wyniki testów syntetycznych, od 3DMarka05 po 3DMark 11, okazały się gorsze od średniej dla laptopów z HD 7690M; w testach Cinebench OpenGL wyniki też były niższe, niż w HP Envy 17 3D i HP dv7-6c07.

Ogólna wydajność Envy 15 została oceniona w teście PCMark Vantage na 10164 pkt. Jak na laptop z dyskiem twardym (a nie SSD), to imponujący wynik. Acer Aspire 5755G i Pavilion dv7-6c07, laptopy z tym samym procesorem, uzyskały odpowiednio 7569 i 8488 pkt.

CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
GPU-Z (AMD Radeon HD 7690M)
HD Tune 2.55
3DMark 03 Standard
26169 pkt.
3DMark 05 Standard
17784 pkt.
3DMark 06 Standard Score
9660 pkt.
3DMark Vantage P Result
6209 pkt.
3DMark 11 Performance
1338 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
10164 pkt.
PCMark 7 Score
2612 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3809
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
15002
Cinebench R10 Shading 32Bit
7618
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
4733 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
18240 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
7915 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
43.83 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
5.12 Points
Pomoc

Dla Envy 15 przewidziano różne opcje pamięci masowej, z których najwyższe to dysk twardy 1 TB 5400 obr/min i SSD o pojemności 300 GB. Testowany egzemplarz był wyposażony w dysk twardy Hitachi o pojemności 750 GB i prędkości 7200 obr/min. Średni odczyt sekwencyjny w teście HD Tune miał wartość 92,7 MB/s, co jest wynikiem identycznym, jak w przypadku dysku Seagate Momentus 7200.5 (7200 obr/min) z Envy 17 3D. Dyski tej klasy są zazwyczaj wolniejsze (osiągają około 80 MB/s).

Z całkowitej powierzchni dyskowej (750 GB) 20,39 GB zarezerwowano na partycję odzyskiwania, a użytkownik ma do dyspozycji 677,95 GB.

Hitachi Travelstar 7K750 HTS727575A9E
przesył danych (minimum): 43.7 MB/s
przesył danych (maksimum): 121.8 MB/s
przesył danych (średnio): 92.7 MB/s
czas dostępu: 16.5 ms
szybkość interfejsu: 74.7 MB/s
obciążenie procesora: -1 %

Testy gier

Wolniejsza wersja karty grafiki Radeon HD 7690M cechuje się wydajnością lokującą się pomiędzy kartami GeForce GT 555M i Radeon HD 6850M. Nie jest demonem szybkości, ale wszystkie wypróbowane na omawianym laptopie tytuły chodziły przynajmniej na średnich ustawieniach.

low med. high ultra
Metro 2033 (2010) 107 49 25 8.4
StarCraft 2 (2010) 270 52 38 24.4
F1 2011 (2011) 90 55 37 15
CoD: Modern Warfare 3 (2011) 154 68 42 29
The Elder Scrolls V: Skyrim (2011) 45 38 28 15
Alan Wake (2012) 43 30 14

Wpływ na otoczenie

Hałas

Laptopy z serii Envy prezentowały przeważnie w przeszłości słabą kulturę pracy. Posiadający dwa wentylatory model Envy 15 również jest hałaśliwy. Wentylatory działają cały czas i szum jest słyszalny, nawet gdy oddzielna karta grafiki AMD nie jest aktywnie wykorzystywana. Na szczęście hałas nie jest na tyle natężony, by przeszkadzać w oglądaniu filmów czy w korzystaniu z internetu. Przy umiarkowanym obciążeniu podzespołów i odtwarzaniu płyty DVD rejestrowano około 37 dB.

Hałas był największy w teście pełnego obciążenia CPU i GPU. Wówczas to zmierzono 48 dB. I tak jest lepiej, niż w pierwszym Envy 15, ale lepiej nie wykorzystywać omawianego laptopa do zadań mocno obciążających procesor w miejscach, gdzie obowiązuje nakaz zachowania ciszy. 

Hałas

luz
34.9 / 35 / 35.2 dB
DVD
37.6 / 47.1 dB
obciążenie
48.3 / 48.6 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   BK Precision 732A (odległość 15 cm)

Ciepło

Kiedy procesor znajdował się w spoczynku (z taktowaniem ograniczonym do 800 MHz), temperatura obudowy była niewiele wyższa od temperatury otoczenia (przynajmniej w sytuacji, gdy ta ostatnia wynosiła 18°C).

Temperatury były zdecydowanie wyższe w ponad godzinnym teście obciążającym CPU i GPU (Prime95 i FurMark). Miejsce służące opieraniu lewej dłoni okazało się relatywnie chłodne, tak że użytkownicy będą odczuwać różnicę między lewą a prawą stroną obudowy. Różnica temperatur jest większa na spodzie, szczególnie w tylnej części. 

W teście FurMark narzędzia GPU-Z i HWiNFO zgodnie pokazywały taktowanie 600 MHz zamiast 725 MHz dla karty Radeon HD 7690M. W grach również obserwowano wartość 600 MHz, czyli niższą od tej ze specyfikacji.

Test Prime95 obciąża wszystkie rdzenie procesora, więc taktowanie CPU wynosiło w nim 2,4-2,5 GHz, (przypomnijmy, że bazowe to 2,2 GHz). Maksymalne, 3,1 GHz w trybie Turbo, było osiągane tylko przy obciążeniu jednego rdzenia i przez krótki czas. 

Przy jednoczesnym przeprowadzaniu testów aplikacji Prime95 i FurMark zegary CPU i GPU trzymały się całkiem dobrze. W przypadku karty grafiki nadal było to 600 MHz, a taktowanie rdzeni procesora było obniżone o 100 MHz do stabilnych 2,3-2,4 GHz. Temperatura rdzeni procesora osiągnęła nawet 96°C, czyli bardzo wysoki poziom, a rdzenia karty grafiki - 76°C. 

zegary i temperatury podzespołów w teście Prime95
zegary i temperatury w teście Prime95
zegary i temperatury podzespołów w teście FurMark
zegary i temperatury w teście FurMark
zegary i temperatury podzespołów w teście Prime95 i FurMark
zegary i temperatury w teście Prime95 i FurMark
w stresie
 28.6 °C42 °C46.2 °C 
 25.4 °C34.4 °C31.4 °C 
 25.4 °C27.2 °C30.6 °C 
maks. w ogóle: 46.2 °C
średnia: 32.4 °C
45.6 °C47.4 °C36 °C
40.4 °C41.2 °C30.4 °C
33.2 °C29 °C25.4 °C
maks. w ogóle: 47.4 °C
średnia: 36.5 °C
zasilacz  49.4 °C | temperatura otoczenia 18 °C | Fluke 62 Mini IR Thermometer
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 32.4 °C / 90 F, compared to the average of 31.1 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(-) The maximum temperature on the upper side is 46.2 °C / 115 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 47.4 °C / 117 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 21 °C / 70 F, compared to the device average of 31.1 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30.6 °C / 87.1 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-1.8 °C / -3.3 F).
pokrętło do regulowania siły głosu
pokrętło do regulowania siły głosu
dwa miniaturowe subwoofery
dwa miniaturowe subwoofery

Głośniki

HP jest na tyle dumne z zastosowania systemu audio Beats Audio, że umieściło jego emblemat nie w jednym, nie w dwóch, a w trzech różnych miejscach. W takim razie można spodziewać się po nim czegoś wyjątkowego.

Envy 15 posiada w sumie 6 wbudowanych głośników i 2 subwoofery ("Triple Bass Reflex Subwoofer" wg HP). Wytwarzają one dość naturalny dźwięk w filmach i podczas słuchania muzyki. Tony niskie i wysokie są na tyle przyzwoite, że niekoniecznie trzeba podłączać głośniki zewnętrzne. Ogólna jakość jest całkiem niezła, biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary membran. Na wysokich nastawach głośności można wychwycić podźwięki, ale i tak są one mniej ewidentne, niż w wielu innych laptopach.

Sprzętowe pokrętło na prawej krawędzi obudowy jest dużo lepszym, dokładniejszym rozwiązaniem od przycisków do regulowania natężenia dźwięku. Naciskając to pokrętło, wywołuje się panel sterowania Beats Audio, gdzie użytkownik może ustawiać różne opcje dźwięku.

Wydajność akumulatora

HP Envy 15 otrzymał 8-komorowy akumulator mieszczący 72 Wh energii (to sporo w klasie laptopów z ekranem 15-calowym). Użytkownik może go wymienić, ale nie ma innych opcji do wyboru. 

Test czytelnika Battery Eater przeprowadzono, wykorzystując plan oszczędzania energii i minimalne podświetlenie ekranu, z wyłączonymi Wi-Fi, kartą grafiki AMD i CoolSense. Osiągnięty wynik to 6 godzin i 46 minut.

Bardziej miarodajny jest test korzystania z internetu, na potrzeby którego luminancja została ustawiona na poziomie 150 cd/m² (około 60% maksymalnego podświetlenia), aktywowano zintegrowany układ grafiki i wyłączono podświetlenie klawiatury. Do ostrzeżenia o stanie naładowania akumulatora na poziomie 5% upłynęło grubo ponad 4 godziny. 

Test klasyczny Battery Eater, w którym wykorzystano kartę grafiki AMD, zamknął się w 55 minutach. 

Generalnie czasy pracy nie są więc imponujące. Wydajne podzespoły nie obiecywały zresztą lepszych. W porównaniu z innymi laptopami z tym samym procesorem Core i7-2670QM (Acer Aspire 5755G, HP Pavilion dv7-6c07 i HP Envy 17 3D) Envy 15 osiągnęło zbliżone wyniki [aczkolwiek należy wziąć pod uwagę duże różnice w pojemności akumulatorów tych modeli - przyp. tłum.]. Za skrócenie czasu pracy na akumulatorze w dużej mierze odpowiedzialna jest matryca Full HD typu IPS, przynajmniej w porównaniu z laptopami wyposażonymi w matryce typu TN o niższej rozdzielczości.

Wydajność akumulatora
luz
6h 46min
sieć przez WLAN
4h 20min
DVD
3h 55min
obciążenie
0h 55min
Warning: No power consumption data found

Podsumowanie

Envy 15 z 2012 roku wypada dobrze w wielu aspektach, a w kilku zawodzi. Jego wady są jednak na tyle istotne, że mogą całkiem zniechęcić do tego modelu.

Przedstawiciel najbardziej prestiżowej linii laptopów konsumenckich HP jest daleki od ideału. Ciężko pogodzić się z niesamowicie błyszczącą powierzchnią ekranu. Zostają na niej ślady od dotykania i to przez nią mało komfortowo używa się laptopa na dworze. Używanie przycisków gładzika może być katorgą, jeśli użytkownik nie lubi klikać, dotykając płytkę. Rozmieszczenie portów może z kolei wywoływać bałagan z kablami plączącymi się w pobliżu laptopa. Gracze nie będą zadowoleni z obniżenia zegarów karty grafiki Radeon HD 7690M.

Największe zastrzeżenia dotyczą matrycy typu IPS. Co prawda obraz wygląda pięknie, ale kolory są niestety w wysokim stopniu przekłamane, co jest nie do przyjęcia w dość drogim laptopie.

Gdyby nie to, ten świetnie wyglądający komputer o bardzo dobrej wydajności byłby godny polecenia.

Please share our article, every link counts!
.170
bohater testu: HP Envy 15-3040nr (fot. HP)
bohater testu: HP Envy 15-3040nr

Specyfikacja techniczna

HP Envy 15-3040nr
Procesor
Intel Core i7-2670QM 4 x 2.2 - 3.1 GHz, Sandy Bridge
Karta grafiki
AMD Radeon HD 7690M - 1024 MB VRAM, rdzeń: 600 MHz, pamięć: 800 MHz, 8.882.2.3000
Pamięć
8 GB 
Matryca
15.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, LGD0323, refleksująca: tak
Dysk twardy
Hitachi Travelstar 7K750 HTS727575A9E, 750 GB 
, 7200 obr/min
Karta dźwiękowa
Intel Cougar Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 HDMI, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: 2x wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, czytnik kart: SD/MMC
Łączność
Atheros AR8151 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (NDIS 6.20) (10MBit/s), Intel Centrino Advanced-N 6230 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 3.0
Napęd optyczny
HP DVD RAM UJ897
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 28 x 380 x 244
Akumulator
72 Wh litowo-jonowy, 8 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
-
Waga
2.627 kg, zasilacz: 622 g
Cena
- PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Allen Ngo
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa HP Dragonfly Pro: AMD Ryzen 7 7736U robi furorę
Radeon 680M, Rembrandt (Zen 3+) R7 7736U, 14.00", 1.546 kg
2022 Recenzja laptopa HP Envy 16: Dla multimediów, graczy, twórców i wszystkich pomiędzy
GeForce RTX 3060 Laptop GPU, Alder Lake-S i7-12700H, 16.00", 2.261 kg
HP Spectre X360 15 (Comet Lake) - recenzja
GeForce MX250, Comet Lake i7-10510U, 15.60", 2.108 kg
Recenzja HP Pavilion Power 15
GeForce GTX 1050 Mobile, Kaby Lake i7-7700HQ, 15.60", 2.358 kg
Recenzja HP Omen 15 (2017, i7-7700HQ, GTX 1050 Ti)
GeForce GTX 1050 Ti Mobile, Kaby Lake i7-7700HQ, 15.60", 2.253 kg
Recenzja HP Pavilion 15 Gaming Laptop (i7-6700HQ, GTX 950M)
GeForce GTX 950M, Core i7 6700HQ, 15.60", 2.38 kg
Recenzja HP Envy 17 (i7-6700HQ, GTX 950M)
GeForce GTX 950M, Core i7 6700HQ, 17.30", 2.82 kg

Za

+jakość wykonania i solidność
+atrakcyjny wygląd
+matryca IPS o licznych zaletach
+wydajny procesor
+szybki dysk twardy
+pokrętło do regulacji natężenia dźwięku
+łatwy dostęp do podzespołów
 

Przeciw

-niewłaściwe odwzorowanie kolorów
-ekstremalnie odbijająca otoczenie powierzchnia ekranu
-karta grafiki HD 7690M o obniżonych zegarach
-słaba kultura pracy
-utrudnione korzystanie z przycisków gładzika (są zintegrowane z płytką dotykową)
-ciasno zestawione porty peryferyjne
-niezachwycające czasy pracy na akumulatorze
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP Envy 15-3000
Allen Ngo (Update: 2017-12-20)