Notebookcheck Logo

Test Asus N75SF

Określenie "laptop multimedialny" jest zazwyczaj na wyrost, gdyż większość komputerów przenośnych zaliczanych do tej kategorii oferuje słabej jakości obraz i dźwięk z wbudowanych głośników. Asus N75SF jest pod tym względem jednym z niewielu wyjątków - wyposażono go w bardzo dobrą matrycę Full HD i zacny system audio Bang & Olufsen. Zobaczmy, jak wypadł w teście większy brat zrecenzowanego wcześniej modelu N55SF.

Obudowa

połyskliwe wieko
połyskliwe wieko

Zamknięty Asus N75SF przytłacza swoją wielkością. Wygląd tego laptopa nie wróży mu powodzenia w konkursach piękności. Wzornictwo jest pospolite, a jego banalność przełamuje tylko metaliczna obwódka. Niepraktycznym elementem jest wykończone na wysoki połysk wieko (bardzo widoczne są na nim odciski palców).

Asus N75SF wygląda dużo lepiej, kiedy się go otworzy. Liczne srebrne elementy czynią jego sylwetkę mniej przytłaczającą. Autorowi szczególnie podobała się przypominająca gumę faktura przedniej części pulpitu roboczego. Choć do produkcji tego laptopa użyto głównie plastiku, N75SF nie wydaje się tandetny. 

Jakość spasowania jest przyzwoita, aczkolwiek w testowanym egzemplarzu sterczał trochę panel przedni odtwarzacza Blu-ray. Korpus laptopa prezentuje niezłą sztywność. Tylko obszar sąsiadujący z akumulatorem (na wierzchu jednostki zasadniczej) i otwory wentylacyjne (na spodzie) trochę się uginają pod naciskiem. Plamą na wizerunku N75SF było także trzeszczenie rozlegające się, kiedy za mocno nacisnęło się na gładzik. Tak jak w wielu innych notebookach, najsłabszym pod względem solidności elementem konstrukcji jest pokrywa ekranu. Można ją mocno wykrzywić dwoma rękoma. 

Asus mógłby też bardziej postarać się w kwestii zawiasów. Przede wszystkim nie działają one bezgłośnie. Poza tym drgania z podłoża nie są tłumione przez przeguby i ekran trochę się chwieje w takiej sytuacji. Można to przeboleć, gdyż N75SF nie będzie raczej używany w podróży. Sprzęt ważący prawie 3,7 kg nie jest stworzony do transportowania go. 

Wyposażenie w złącza nie jest tak bogate, jak być powinno. N75SF posiada co prawda dwa porty USB 3.0, ale zabrakło gniazda ExpressCard, FireWire i eSATA. 

Większość złączy znajduje się na prawej ściance bocznej. Na lewej flance umieszczono tylko dwa porty USB 2.0, a z tyłu i z przodu nie ma żadnych interfejsów. 

Z tego względu rozplanowanie złączy nie jest dogodne. Po prawej stronie od laptopa użytkownik będzie miał ograniczoną swobodę ruchów przy podłączonych urządzeniach peryferyjnych.

lewy bok: 2 USB 2.0, szczeliny wentylacyjne, napęd optyczny (odtwarzacz Blu-ray)
lewy bok: 2 USB 2.0, szczeliny wentylacyjne, napęd optyczny (odtwarzacz Blu-ray)
prawy bok: 2 gniazda audio, 2 USB 3.0, HDMI, czytnik kart pamięci, VGA, RJ-45 (Gigabit LAN), złącze subwoofera, gniazdo zasilania, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: 2 gniazda audio, 2 USB 3.0, HDMI, czytnik kart pamięci, VGA, RJ-45 (Gigabit LAN), złącze subwoofera, gniazdo zasilania, gniazdo blokady Kensingtona

Osprzęt

Zasadnicze klawisze z części alfanumerycznej mają wymiary 17x17 mm, a więc są dość spore. Oznaczenia klawiszy są niestety bardzo słabo czytelne ze względu na mało kontrastową czcionkę. Klawiatura nie jest zaś podświetlana. Płaska powierzchnia płytek oraz klawisze multimedialne dodane z lewej strony (co nie było mądrym pomysłem) to cechy, z winy których na początku użytkowania omawianego laptopa autorowi zdarzały się często pomyłki pisarskie. Insert i Delete współdzielą jeden klawisz.

Opór i odpowiedź klawiszy są słabo zaznaczone. Wypada także skrytykować tandetny klik klawiszy. 

Zalety gładzika to duże rozmiary (108x60 mm) oraz przyjemna w dotyku, gumopodobna powierzchnia, która ma zadowalające właściwości ślizgowe. Gładzik działa w miarę dobrze. Jego precyzja jest przeciętna. Przy krawędziach płytki istnieją strefy przewijania w pionie i poziomie. Gładzik obsługuje funkcje wykonywane dwoma lub trzema palcami. 

Wady tego urządzenia wskazującego to brak obniżenia płytki względem powierzchni obudowy oraz to, że nie różni się ona od sąsiedniego obszaru pulpitu roboczego kolorem.

klawiatura QWERTY (fot. Asus)
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Chociaż karta GeForce GT 555M jest bardziej odpowiednia do rozdzielczości HD+ (1600x900), testowany model był wyposażony w matrycę Full HD (1920x1080 pikseli). Dzięki niej obraz jest bardzo ostry, z dokładnie oddanymi detalami. Można trzymać bez problemu dwa otwarte okna aplikacji obok siebie.

276
cd/m²
262
cd/m²
271
cd/m²
294
cd/m²
294
cd/m²
291
cd/m²
305
cd/m²
307
cd/m²
301
cd/m²
podświetlenie ekranu
Chi Mei N173HGE-L21
Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 307 cd/m² (Nits) średnia: 289 cd/m²
rozświetlenie: 85 %
na akumulatorze: 291 cd/m²
kontrast: 919:1 (czerń: 0.32 cd/m²)61.4% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
83.5% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
61.3% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Wyniki pomiarów były dla autora przyjemnym zaskoczeniem. Asus wybrał do tego laptopa ekran z wyższej półki, a nie przeciętny. Pierwsza z cech, które powinny spodobać się nabywcy, to duża luminancja przy ustawionym maksymalnym podświetleniu. Średnia dla całego ekranu na poziomie 289 cd/m² to świetny wynik. Zazwyczaj, podczas normalnej pracy, użytkownik będzie preferował zmniejszoną jasność obrazu.  

Na dużą pochwałę zasługuje też niska jasność czerni (0,32 cd/m²). W przeciwieństwie do większości laptopów, na ekranie Asusa N75SF elementy, które powinny być w rzeczywistości czarne, nie mają mlecznych naleciałości. Kontrast jest przy tym bardzo wysoki, bo wynosi aż 919:1 (w laptopach przeważnie spotyka się wartości poniżej 200:1).

Asus N75SF z matrycą Full HD a przestrzeń sRGB (siatka)
N75SF FHD a sRGB
Asus N75SF z matrycą Full HD a Apple MacBook Pro 17 (siatka)
N75SF FHD a MBP 17
Asus N75SF z matrycą Full HD a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
N75SF FHD a Adobe RGB

Kolory wydają się dobrze nasycone. W grach i filmach są one odpowiednio oddane. Matryca N55SF nie będzie jednak odpowiednia do profesjonalnej obróbki grafiki. Jak widać na załączonych wykresach, do pokrycia przestrzeni sRGB trochę brakuje.

Choć N75SF ma matrycę błyszcząca, w razie konieczności można używać tego laptopa na dworze. Pozwala na to duża siła podświetlenia ekranu. Praca pod gołym niebem nie jest jednak komfortowa ze względu na odbicia, z którymi musi się zmagać użytkownik.

na dworze
na dworze
na dworze
na dworze

Kąty widzenia dostroiły się do poziomu wyświetlacza i też są ponadprzeciętne. Szczególnie w płaszczyźnie poziomej jakość obrazu psuje się dopiero przy dużym odchyleniu od pozycji idealnej. Omawiany laptop może więc służyć np. jako telewizor kilku osobom jednocześnie.

kąty widzenia matrycy Full HD w notebooku Asus N75SF
kąty widzenia matrycy Full HD w notebooku Asus N75SF

Osiągi

Turbo Boost
Turbo Boost

Asus stosuje w N75SF głownie procesory czterordzeniowe, by użytkownik miał rezerwę mocy na przyszłość, nawet jeśli w momencie zakupu komputera nie potrzebuje bardzo wydajnej jednostki. W testowanym egzemplarzu znalazł się popularny w laptopach opartych na platformie Huron River procesor Core i7-2630QM (mikroarchitektura Sandy Bridge). Posiada on 6 MB pamięci podręcznej L3 Cache (dwurdzeniowe Core i5 mają jej 3 MB).  

Zasadnicza częstotliwość taktowania CPU, 2,0 GHz, nie robi w dzisiejszych realiach wrażenia. Funkcja Turbo Boost pozwala jednak na podniesienie jej automatycznie do maksymalnie 2,9 GHz, jeśli jest taka potrzeba. Następca tego procesora, i7-2670QM, ma taktowanie o 200 MHz wyższe (2,2-3,1 GHz) i jest o około 7% szybszy. Oba te procesory są ośmiowątkowe (co jest zasługą technologii Hyper-Threading).

Core i7-2630QM cechuje się lepszą wydajnością od większości dwurdzeniowych procesorów Sandy Bridge, przynajmniej w niektórych testach. Od i5-2410M jest szybszy już w teście jednowątkowym Cinebench R10 (4634:4551 pkt.). W teście wielowątkowym różnica staje się gigantyczna (16836:9660 pkt., o 74% więcej).

W Asusie N75SF zastosowano kartę GeForce GT 555M. Posiada ona 144 rdzenie CUDA, a zasób pamięci VRAM DDR3 wynosi 2048 MB. Zegary to 675, 900 i 1350 MHz (odpowiednio rdzeń, pamięci, jednostki cieniujące). Ograniczeniem dla wydajności tej karty jest 128-bitowa magistrala danych. Lepsze osiągi powinna zapewniać wersja z szyną 192-bitową (stosowana przez Della w modelu XPS L702x). 

Podobnie jak coraz więcej i więcej laptopów średniej klasy, N75SF posiada automatyczne przełączanie grafiki. Technologia Nvidia Optimus dobiera do przeprowadzania obliczeń układ Intela lub kartę GeForce, w zależności od ustawień. Pozwala to oszczędzać energię w mniej wymagających aplikacjach, co ma służyć głównie przedłużeniu działania notebooka na zasilaniu akumulatorowym. Optimus działa całkiem dobrze i interwencje użytkownika są potrzebne rzadko. Panel sterowania Nvidii pozwala na zareagowanie w odpowiedni sposób, kiedy zaistnieje taka konieczność. 

W teście Unigine Heaven Benchmark v2.1 GeForce GT 555M okazał się nieco szybszy (o 11%) od Radeona HD 6770M z laptopa HP Pavilion dv6. Omawiany Asus uzyskał 18,7 kl/s, a wynik HP to 16,9 kl/s (1280x1024, high, Tessellation: normal).

W testowanym egzemplarzu wykorzystano dwa dyski Seagate Momentus 5400.7 (ST9750423AS) po 750 GB każdy, których prędkość obrotowa to 5400 obr/min. Odczyt na poziomie 87 MB/s (CDM) lub 95 MB/s (HD Tune) to wyniki dobre, ale nie fenomenalne. O czasie dostępu w wymiarze 17,8 ms można powiedzieć, że jest przeciętny. 

Oba dyski można łatwo wymienić.

Szybkość działania N75SF jako całości lokuje się w środku stawki dotychczas przetestowanych laptopów. Wynik w teście PCMark Vantage, 7339 pkt., jest zbliżony do osiągnięcia Acera Aspire 7750G z Radeonem HD 6850M, czyli notebooka zaliczającego się do tej samej klasy wydajnościowej.

CPU-Z CPU
HDTune 2.55
HWiNFO32
GPU-Z (NVIDIA GeForce GT 555M)
CPU-Z SPD (Slot #3)
CPU-Z SPD (Slot #1)
CPU-Z Memory
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Caches
CrystalDiskMark 3.0.1
3DMark 03 Standard
27833 pkt.
3DMark 05 Standard
19248 pkt.
3DMark 06 Standard Score
11413 pkt.
3DMark Vantage P Result
6462 pkt.
3DMark 11 Performance
1413 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
7339 pkt.
PCMark 7 Score
2212 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3672
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
14306
Cinebench R10 Shading 32Bit
5950
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
4634 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
16836 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
5838 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
35.13 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
4.87 Points
Pomoc
Seagate Momentus 5400.7 ST9750423AS
przesył danych (minimum): 1.4 MB/s
przesył danych (maksimum): 95.3 MB/s
przesył danych (średnio): 69.1 MB/s
czas dostępu: 17.8 ms
szybkość interfejsu: 69.5 MB/s

Testy gier

F1 2011

Gra ta nie działała płynnie na maksymalnych ustawieniach. Akcja jest szarpana (20 kl/s), kiedy wykorzystuje się rozdzielczość 1920x1080, 4xAA i nastawy ultra (DX11). Z kolei w rozdzielczości 1366x768, na wysokich nastawach z 2xAA gra chodziła ładnie i uzyskano 53 kl/s. 

F1 2011
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080Ultra Preset DX11, 4xMSAA20 fps
 1366x768High Preset DX11, 2xMSAA53 fps
 1024x768Medium Preset DX985 fps
 800x600Ultra Low Preset DX9108 fps

Deus Ex: Human Revolution

Na wysokich detalach (DX11), z MLAA, 16xAF, w rozdzielczości 1920x1080 uzyskano tylko 19 kl/s. By zapewnić sobie płynność akcji, należy zatem zmniejszyć rozdzielczość i inne nastawy. W rozdzielczości 1366x768, na średnich detalach (DX9), z Edge AA i 4xAF uzyskano 51 kl/s. 

Deus Ex Human Revolution
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080DX11, Soft Shadows, SSAO High, DOF: High, Post Processing, Tessellation, MLAA, 16xAF19.8 fps
 1366x768DX11, Shadows, SSAO, DOF: Normal, Post Processing, Tessellation, Simple Edge AA, 4xAF51 fps
 1024x768DX9, All Off, Trilinear AF129.1 fps

FIFA 12

Ta gra nie jest problemem dla Asusa N75SF nawet w natywnej rozdzielczości. Przy ustawieniach obejmujących rozdzielczość 1920x1080, wysokie detale i 4xAA omawiany laptop generował 96,8 kl/s. 

Fifa 12
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080high, 4xAA96.8 fps
 1360x768high, 2xAA158.4 fps
 1024x768medium223.5 fps
 800x600low350.6 fps

Wnioski z testów gier

Jak pokazały testy, GeForce GT 555M często ma problemy z grami w rozdzielczości Full HD. W tytułach o dużych wymaganiach sprzętowych najwyższe detale nie wchodzą w grę. W niektórych przypadkach moc jest wystarczająca tylko dla średnich nastaw. Mniej wymagające gry, takie jak FIFA 12, działają płynnie nawet z włączonym wygładzaniem krawędzi. 

low med. high ultra
Deus Ex Human Revolution (2011) 129.1 51 19.8
F1 2011 (2011) 108 85 53 20
Fifa 12 (2011) 350.6 223.5 158.4 96.8

Wpływ na otoczenie

Hałas

Kultura pracy Asusa N75SF była dla autora przyjemnym zaskoczeniem. 

Laptop ten nie jest może cichszy od innych, kiedy podzespoły są w spoczynku, ale okazał się zdecydowanie cichszy od konkurentów w sytuacji obciążenia podzespołów. Podczas gdy wiele multimedialnych notebooków wytwarza w trakcie grania hałas przekraczający 40 dB, w przypadku N75SF zarejestrowano tylko 34,2 dB. 

Asus nie był zbyt głośny również w teście maksymalnego obciążenia podzespołów; 37,4 dB to wartość w pełni akceptowalna. 

Podsumowując - osoby uczulone na hałas powinny bez wahania wybrać model N75SF. 

Hałas

luz
31.8 / 31.8 / 32.3 dB
HDD
31.8 dB
DVD
35.6 / dB
obciążenie
34.2 / 37.4 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft SL-320 (odległość 15 cm)
taktowanie i temperatury CPU w teście maksymalnego obciążenia (FurMark i Prime95)
taktowanie i temperatury CPU pod obciążeniem

Ciepło

O temperaturach roboczych nie można powiedzieć złego słowa. 

Kiedy laptop służył do niewymagających zadań (przy aktywnym układzie graficznym Intela) wszystkie powierzchnie obudowy miały niską temperaturę. Średnia wartości maksymalnych w wysokości około 25°C na wierzchu i na spodzie jednostki zasadniczej to znakomite osiągnięcie. 

Obudowa zrobiła się cieplejsza podczas grania, ale maksimum w wysokości 40°C (w obrębie klawiatury) jest jeszcze do przyjęcia. Świetną wiadomością jest to, że w miejscach oparcia dłoni nie zarejestrowano temperatur przekraczających 30°C.

Temperatury podzespołów w teście maksymalnego obciążenia osiągnęły wartości poniżej 90°C (dla CPU Intela i GPU Nvidii). Byłaby to pomyślna okoliczność, gdyby nie to, że procesor Core i7-2630QM miał w tym teście taktowanie obniżane do 800 MHz. Autorowi wydawało się także, że procesor obniżał taktowanie także podczas testów gier, kiedy zdarzały się czasem przycięcia. Wykresy prędkości wyświetlania i uzyskiwane ostatecznie wyniki testów nie potwierdziły jednak tego. 

w stresie
 33.2 °C33 °C32.3 °C 
 32.8 °C40.1 °C40.3 °C 
 26.2 °C30.6 °C30.2 °C 
maks. w ogóle: 40.3 °C
średnia: 33.2 °C
30.5 °C36.7 °C39.5 °C
25.8 °C34.9 °C26.6 °C
24.8 °C23.8 °C23.3 °C
maks. w ogóle: 39.5 °C
średnia: 29.5 °C
zasilacz  51.2 °C | temperatura otoczenia 20.8 °C | Voltcraft IR-360
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.2 °C / 92 F, compared to the average of 33.8 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(±) The maximum temperature on the upper side is 40.3 °C / 105 F, compared to the average of 40.4 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(+) The bottom heats up to a maximum of 39.5 °C / 103 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 25.3 °C / 78 F, compared to the device average of 33.8 °C / 93 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30.6 °C / 87.1 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 29.1 °C / 84.4 F (-1.5 °C / -2.7 F).

Głośniki

System audio w N75SF jest efektem współpracy Asusa z ekspertami z Bang & Olufsen. Laptop ten posiada w zestawie osobny subwoofer (ważący prawie 150 g), który jest podłączany do specjalnego gniazda. 

Efekt jest dość imponujący, przynajmniej jak na standardy laptopowe. Kiedy człowiek się nie wsłucha, można pomyśleć, że to gra zewnętrzny zestaw głośników. Dźwięk jest relatywnie naturalny, dokładny i pełny. Dzięki subwooferowi użytkownik może liczyć na dobry bas. Głośniki Asusa N75SF nie są jednak doskonałe. Na wysokich nastawach występują mianowicie podźwięki. Głośność maksymalna mogłaby być ciut większa. W każdym razie niewiele laptopów ma system audio lepszy od N75SF (przykładem takiego modelu jest Dell XPS L702x). 

Wydajność akumulatora

Asus wyposażył model N75SF w akumulator 6-komorowy o pojemności 5200 mAh (56 Wh). Jak na notebook z ekranem 17-calowym, jego pojemność nie jest szczególnie duża. 

W teście symulującym obciążenie podzespołów energii wystarczyło tylko na godzinę działania laptopa. Bez karty Nvidii można uzyskać znacznie lepsze czasy. Test odtwarzania filmu DVD dał wynik zbliżony do dwóch godzin, a 2,5 godziny udało się osiągnąć w teście korzystania z internetu przy użyciu Wi-Fi (maksymalne podświetlenie ekranu, plan zrównoważony). W teście czytelnika programu Battery Eater omawiany laptop działał przez 4,5 h.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 1.1 W
luzdarkmidlight 14.3 / 21.5 / 21.9 W
obciążenie midlight 87.1 / 121.8 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC-940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
4h 36min
sieć przez WLAN
2h 30min
DVD
2h 00min
obciążenie
1h 04min

Podsumowanie

Konstruując N75SF, Asus stworzył dobry laptop multimedialny. Świetny układ audio i wyróżniająca się jakością matryca to jego główne atuty. Dzięki tym dwóm cechom multimedia materializują się w odpowiedniej oprawie i to (dobrej jakości obraz i dźwięk) jest sedno porządnego sprzętu do rozrywki. 

Podzespoły wewnątrz obudowy są właściwie dobrane. Czterordzeniowy procesor daje użytkownikowi sporo zapasu mocy na przyszłość, a dwa dyski (po 750 GB każdy) pomieszczą mnóstwo danych. Karta grafiki GF GT 555M też była dobrym wyborem, ale - chcąc grać w natywnej rozdzielczości - trzeba mocno ograniczać poziom detali. Odtwarzacz Blu-ray jest miłym dodatkiem dla koneserów filmów. 

Zaletami N55SF są również duży gładzik, niskie temperatury robocze i dość cicha praca.  

Laptop ten ma także wady. Są nimi dość duża masa, raczej skromne czasy pracy na zasilaniu akumulatorowym oraz słabe wyposażenie w złącza. W laptopie o takiej cenie należałoby spodziewać się ExpressCard, FireWire i eSATA. Do tego dostępne porty peryferyjne są rozmieszczone w niezbyt rozsądny sposób. Słabym punktem Asusa N75SF jest też klawiatura. Mało czytelne oznaczenia płytek i bezsensowna kolumna klawiszy multimedialnych dodana z lewej strony okazały się szczególnie irytujące. Mankamentami o mniejszym znaczeniu są brudzące się łatwo wieko i przeładowana zbędnym oprogramowaniem instalacja systemu Windows.

Aktualne ceny laptopów Asus N75SF

Please share our article, every link counts!
Asus N75SF
z bliska: Asus N75SF

Specyfikacja techniczna

Asus N75SF-V2G-TZ117V
Procesor
Intel Core i7-2630QM 4 x 2 - 2.9 GHz, Sandy Bridge
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GT 555M - 2048 MB, rdzeń: 675 MHz, pamięć: 900 MHz, DDR3, ForceWare 268.74
Pamięć
8192 MB 
, DDR3-1333, 2x 4 GB, dwa gniazda, maks. 8 GB
Matryca
17.30 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, Chi Mei N173HGE-L21, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM65
Dysk twardy
Seagate Momentus 5400.7 ST9750423AS, 750 GB 
, 5400 obr/min, 1,5 TB, dwa dyski
Karta dźwiękowa
Realtek ALC663 @ Intel Cougar Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
2 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe (SPDIF), czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro
Łączność
Atheros AR8151 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (NDIS 6.20) (10MBit/s), Atheros AR9002WB-1NG Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 3.0
Napęd optyczny
MATSHITA BD-CMB UJ141AF
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 42 x 420 x 285
Akumulator
56 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 5200 mAh, 312 g
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
zasilacz 120 W, PowerDVD 10, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
3.67 kg, zasilacz: 564 g
Cena
- PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Florian Glaser
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Asus ROG Zephyrus M GU502GU - recenzja
GeForce GTX 1660 Ti Mobile, Coffee Lake i7-9750H, 15.60", 1.99 kg
Recenzja Asus ROG Zephyrus M GM501GS
GeForce GTX 1070 Mobile, Coffee Lake i7-8750H, 15.60", 2.51 kg
Recenzja Asus GL503VD
GeForce GTX 1050 Mobile, Kaby Lake i7-7700HQ, 15.60", 2.226 kg
Recenzja Asus GL702ZC
Radeon RX 580 (Laptop), Ryzen 7 R7 1700, 17.30", 3.2 kg
Recenzja Asus ROG Zephyrus GX501VS
GeForce GTX 1070 Max-Q, Kaby Lake i7-7700HQ, 15.60", 2.25 kg
Recenzja Asus GL553VE
GeForce GTX 1050 Ti Mobile, Kaby Lake i7-7700HQ, 15.60", 2.65 kg
Recenzja Asus GL753VD
GeForce GTX 1050 Mobile, Kaby Lake i7-7700HQ, 17.30", 2.94 kg

Za

+bardzo dobra matryca
+niewielka emisja hałasu
+umiarkowane temperatury
+dobra jakość dźwięku
+dwa dyski o dużej pojemności
+duży gładzik
+wykończony przypominającym gumę tworzywem podnadgarstnik
 

Przeciw

-brak ExpressCard, eSATA i FireWire
-niekorzystne rozmieszczenie złączy
-wykończone połyskliwym lakierem wieko
-nieudana klawiatura
-throttling CPU pod maksymalnym obciążeniem podzespołów
-ciężki
-dużo zbędnego oprogramowania
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus N75SF
Florian Glaser (Update: 2017-12-20)