Notebookcheck Logo

Test Asus G2K

Z innej parafii. Asusa G2 znamy już od 2006 roku, jednak jak do tej pory tylko w wersjach z procesorami Intela. Choć G2K to jeden z modeli niedostępnych na naszym rynku, pora przekonać się, co ma do powiedzenia laptop z zasadniczymi podzespołami AMD/ATI w obudowie z 17-calowym wyświetlaczem. Czy dużo tracimy?

Test Asus G2K Logo

Obudowa

Choć wewnątrz komputera tkwią inne komponenty, obudowa G2K niczym nie różni się od wersji z podzespołami Intela. Jej wystrój stoi pod znakiem czerwonych aplikacji z perforowanego metalu oraz takichż światełek. Na dodatek można się pogubić w wielości rozmaitych materiałów wykończeniowych. I tak pokrywa ekranu ma udawać aluminium, błyszcząca plastikowa tafla ze szlaczkiem na pulpicie przed klawiaturą będzie robić wrażenie po podniesieniu klapy, a ozdobą przedniej krawędzi jest listwa z prawdziwego aluminium. Tym samym laptop ten wydaje się mocno przekombinowany.

Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie. Spasowanie elementów wydaje się dokładne i nie ma części, która by się telepała. Kontakt dotykowy z poszyciem może być intrygujący. Mamy tu bowiem obszerny przekrój: od metalowego chłodu, przez futurystyczny glans aż po (niezbyt fajny, swoją drogą) blask plastiku z wieka.

Obudowa jest też solidna. W trakcie prób z wywieraniem nacisku nie obserwowaliśmy uginania się elementów. Odkształcenia tworzywa przy naduszaniu występowało tylko po stronie spodniej, w obrębie napędu optycznego. Podnoszenie czy manipulowanie notkiem odbywa się bez wyraźnych deformacji materiału czy odgłosów skrzypienia.

Masywny, 17-calowy wyświetlacz wspiera się na dość potężnych zawiasach, które wydają się solidne za sprawą sugestywnego oddziaływania widocznych od zewnątrz elementów metalowych. Ekran nie kiwa się po korekcie ustawienia. Odporność samego wieka na nacisk można uznać a zadowalającą.

W komplecie, który dotarł na testy, otrzymaliśmy jeszcze dysk twardy 160 GB w eleganckim skórzanym futerale (z kabelkami umożliwiającym dołączenie go do portów USB i e-SATA), plecak akurat pod kolor notka (sprawdzone - mieści się w nim to bydlę) i odpowiednio stylizowaną myszkę (w tej roli Logitech MX518 w stosownym przybraniu).

Asus G2K
Asus G2K
Asus G2K

Jak przystało na szanujący się laptop dla gracza, Asus G2K jest bogato wyposażony w złącza. Poza standardowym FireWire mamy tu szybki port e-SATA, a oprócz analogowych wyjść VGA i S-Video do dyspozycji stoi interfejs HDMI (w miejsce DVI-D z wersji G2P). Złącza mieszczą się głównie z tyłu oraz na lewym boku komputera.

lewy bok: LAN, modem, USB, gniazda audio, FireWire, ExpressCard, czytnik kart
lewy bok: LAN, modem, USB, gniazda audio, FireWire, ExpressCard, czytnik kart
prawy bok: napęd optyczny, wylot wentylatora, gniazdo zasilania
prawy bok: napęd optyczny, wylot wentylatora, gniazdo zasilania
przód: brak złączy
przód: brak złączy
tył: wylot wentylatora, blokada Kensingtona, S-Video, VGA, HDMI, 4x USB 2.0, E-SATA
tył: wylot wentylatora, blokada Kensingtona, S-Video, VGA, HDMI, 4x USB 2.0, E-SATA

Osprzęt

Cechą charakterystyczną maszyn z serii G2 Asusa są naznaczone czerwienią klawisze A-W-S-D. Jak wszyscy gracze wiedzą, przyjęło się, że to klawisze kierunkowe używane w trakcie gry.

Choć omawiany laptop należy do jednostek z ekranem 17", zrezygnowano z wyposażenia go w odrębną klawiaturę numeryczną. Priorytetem dla projektantów były jak najwygodniejsze płytki możliwie dużych rozmiarów. Choć klawisze są dość zbite, cecha ta nie odbija się niekorzystnie podczas pracy.

Klawisze są dość miękkie, choć przy naciskaniu wyczuwamy pewien opór. Stop można opisać jako lekko sprężysty. Znoszą one dobrze nawet mocne klepanie, ale w okolicach Entera występuje lekkie uginanie się klawiatury, któremu może towarzyszyć nieprzyjemny pogłos.

Asus G2K posiada dwa zestawy przycisków dodatkowych. Pierwszy na przedniej krawędzi obsługuje odtwarzacz multimediów. Ten drugi mieści się za klawiaturą i znajdują się tam obejmuje m.in. knefle do wyboru planu zasilania oraz dezaktywacji touchpada. Regulacja głośności jest możliwa jedynie przy pomocy kombinacji Fn i odpowiedniego klawisza funkcyjnego.

Gładzik spisuje się dobrze. Tabliczka jest czuła i pozwala na precyzyjne operowanie kursorem. Również jej powierzchnia jest przyjemna i wygodna dla użytkownika, podobnie zresztą jak przypisane do touchpada przyciski.

klawiatura w G2K
klawiatura
touchpad w G2K
touchpad

Obraz

Testowany przez nas Asus G2K posiadał 17-calową matrycę WXGA+ (1440x900) Color Shine (glare). Dawała ona wyrazisty, jasny obraz. Rozdzielczość jest najniższa spośród spotykanych w laptopach z ekranem tej wielkości, toteż ikonki na pulpicie są relatywnie duże.

Maksymalna luminancja wyniosła 336 cd/m² w dolnej części ekranu. Podświetlenie nie jest równomierne, gdyż w lewym górnym rogu obraz jest dużo ciemniejszy. Jego współczynnik to 67,3%. Wobec tego że średnia luminancja wynosi aż 276,2 cd/m², nie jest to jednak problem poważny i schodzi na plan dalszy. Bardzo dobry jest za to maksymalny kontrast, który wyraża się proporcją 480:1.

226
cd/m²
280
cd/m²
250
cd/m²
257
cd/m²
322
cd/m²
271
cd/m²
262
cd/m²
336
cd/m²
282
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 336 cd/m² (Nits) średnia: 276.2 cd/m²
rozświetlenie: 67 %
kontrast: 460:1 (czerń: 0.7 cd/m²)

Refleksy występujące na lustrzanym wyświetlaczu dają się mocno we znaki. Trudno myśleć o pracy na słońcu, jednak model G2K to bardziej laptop stacjonarny, który będzie zasadniczo używany w zaciszu czterech ścian.

Kąty widzenia są zupełnie niezłe. W zakresie poziomym oprócz refleksów obserwujemy jeszcze lekkie zafałszowania kolorów. W pionie, w razie odchylania ekranu od ideału, trzeba się liczyć z ciemniejącym stopniowo lub coraz bardziej prześwietlonym obrazem, jednak ta inwersja następuje stosunkowo wolno.

kąty widzenia w Asus G2K
kąty widzenia w Asus G2K
kąty widzenia w Asus G2K
kąty widzenia w Asus G2K
kąty widzenia w Asus G2K
kąty widzenia w Asus G2K
kąty widzenia w Asus G2K
kąty widzenia w Asus G2K

Osiągi

Choć aktualnie rynek zdominowany jest przez propozycje Intela jeżeli chodzi o procesory oraz konstrukcje nVidii na polu niezintegrowanych kart graficznych, niektórzy producenci sięgają ostatnimi czasy po konkurencyjne rozwiązania koncernu AMD/ATI. Są one tańsze, jednak mniej wydajne.

Na podstawie analizy wyników testów referencyjnych można stwierdzić, że potencjalna wydajność karty Mobility Radeon HD 2600 jest zbliżona do osiągów GF 8600M GT. Przy dobrych sterownikach może się ona wręcz okazać szybsza od konkurencyjnego układu. Swoje robi też szybki procesor TL-64 taktowany zegarem 2,2 GHz.

zestawienie wyników 3DMark05
zestawienie wyników 3DMark05
zestawienie wyników 3DMark06
zestawienie wyników 3DMark06

Choć radzi sobie całkiem dobrze w testach syntetycznych i starszych grach, MR HD 2600 nie ma jednak szans w najnowszych produkcjach, takich jak choćby Crysis czy World in Conflict. Tu konkurencja radzi sobie dalece lepiej.

W praktycznym teście World in Conflict w rozgrywce 2 na 2 na średnich detalach (DirectX9) można było sobie pograć zarówno w rozdzielczości 1280x800 (30-60 kl/s) jak i 1440x900 (30-40 kl/s). W trakcie skomplikowanych animacji dochodziło jednak do krótkiego haczenia.

osiągi w Doom 3
osiągi w Doom 3
osiągi w F.E.A.R.
osiągi w F.E.A.R.

Dla porządku wypada dodać, że we wszystkich rozdzielczościach i na wszystkich poziomach szczegółowości obserwowaliśmy w World in Conflict irytujące kiksy w postaci białych błysków, która skutecznie niweczyły całą zabawę, zniechęcając nas do kontynuowania rozgrywki. To najwyraźniej wina niedomagania zainstalowanego sterownika grafiki (wersja 8.401).

osiągi w Crysis
osiągi w Crysis
osiągi w World in Conflict
osiągi w World in Conflict

Wymowne jest porównanie możliwości MR HD 2600 względem GF 8600M GT (z pamięcią GDDR2) w wersji demonstracyjnej Crysisa. Przewaga karty nVidii jest miażdżąca i potrafi być dwukrotna.

Radeon HD2600 / Geforce 8600M GT
Radeon HD2600 / Geforce 8600M GT

Bardzo przyzwoitą wydolnością może się natomiast pochwalić dysk twardy Hitachi o pojemności 160 GB. Jak na dysk o prędkości 5400 obr/min stać go na niezłe czasy dostępu, a przede wszystkim wykręca on znakomite transfery.

Niezbyt dobrze spisuje się też procesor AMD w starciu z rywalami spod znaku Intela. Na co stać jednostkę Turion 64 X2 TL-64 pokazuje chociażby test Cinebench R10. Wypada w nim ona nie tylko gorzej od taktowanego z tą samą częstotliwością C2D T7500, ale i T7300 z wolniejszego zegarem. Trzeba jednak wiedzieć, że dwurdzeniowy Turion rozwija skrzydła w testach wykorzystujących wielowątkowość, jak choćby wPrime. Wtedy okazuje się szybszy od porównywalnych jednostkach Intela. W praktycznych zadaniach opartych na dzisiejszych aplikacjach górą będzie jednak (czasem wyraźnie) Core 2 Duo.

G2K Systeminfo
G2K Systeminfo
G2K Systeminfo
G2K Systeminfo
3DMark 2001SE Standard
15324 pkt.
3DMark 03 Standard
8813 pkt.
3DMark 05 Standard
6247 pkt.
3DMark 06 1024x768 Score
3468 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
4242 pkt.
Pomoc
160 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 8 MB/s
przesył danych (maksimum): 46.5 MB/s
przesył danych (średnio): 30.7 MB/s
czas dostępu: 17.7 ms
szybkość interfejsu: 88.5 MB/s
obciążenie procesora: 4.4 %
Cinebench R10
 UstawieniaWynik
 Shading 32Bit2238 Points
 Rendering Multiple CPUs 32Bit3201 Points
 Rendering Single 32Bit1726 Points
Doom 3
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768Ultra, 0xAA, 0xAF67.6 fps
 800x600High, 0xAA, 0xAF83.4 fps
 640x480Medium, 0xAA, 0xAF85.7 fps
 640x480Low, 0xAA, 0xAF83.3 fps
F.E.A.R.
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768GPU: max, CPU: max, 0xAA, 0xAF24 fps
 800x600GPU medium, CPU medium, 0xAA, 0xAF51 fps
 640x480GPU min, CPU min, 0xAA, 0xAF90 fps

Wpływ na otoczenie

Hałas

Asus G2K zachowuje się pod tym względem bardzo umiarkowanie, hałasując w podobnym stopniu co Dell XPS M1730 (z dwiema kartami GF 8700M GT na pokładzie). W trybie bezczynnym jest praktycznie bezgłośny, jeśli nie liczyć ulotnych szmerów.

W trakcie pracy z obciążeniem wentylator staje się wprawdzie wyraźnie słyszalny, ale nawet maksymalne natężenie jego odgłosu jest na tyle niskie (41,5 dB), by był on zupełnie znośny.

Hałas

luz
30.1 / 30.4 / 30.4 dB
HDD
30.6 dB
DVD
35.1 / dB
obciążenie
38.2 / 41.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Układ chłodzenia nie jest mocną stroną Asusa G2K. Właściwie to leży on i kwiczy, zważywszy na to, że komputer ten posiada potężną obudowę no i kartę graficzną o niewygórowanych możliwościach jak na potrzeby sprzętu do gier. Spód tego laptopa potrafi się rozgrzać mianowicie do 47,2°C. Gorąco robi się również na pulpicie, gdzie temperatura obudowy może wzrosnąć aż do 44,7 °C. Na szczęście ten skrajny wynik odnotowaliśmy za klawiaturą. W przedniej, newralgicznej dla użytkownika części pulpitu jest zdecydowanie chłodniej. Testowany wcześniej Asus G2Pc oparty o platformę Intela (Napa) nagrzewał się dużo mniej.

w stresie
 44.7 °C43.7 °C37.4 °C 
 38.7 °C38.9 °C37.7 °C 
 32.7 °C33.2 °C30.9 °C 
maks. w ogóle: 44.7 °C
średnia: 37.5 °C
44.5 °C47.2 °C45.7 °C
41.9 °C40.8 °C37.9 °C
32.8 °C39.1 °C37.9 °C
maks. w ogóle: 47.2 °C
średnia: 40.9 °C
temperatura otoczenia 20.5 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 37.5 °C / 100 F, compared to the average of 33.8 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(±) The maximum temperature on the upper side is 44.7 °C / 112 F, compared to the average of 40.4 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(-) The bottom heats up to a maximum of 47.2 °C / 117 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.2 °C / 91.8 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 29.1 °C / 84.4 F (-4.1 °C / -7.4 F).

Głośniki

Głębia i czystość dźwięku robią wrażenie. Asus G2K bardzo przyjemnie odtwarza nawet tony niskie. Maksymalna siła głosu jest zadowalająca.

Wydajność akumulatora

BatteryEater Classic
BatteryEater Reader's

Czasy pracy Asusa G2K na akumulatorze o pojemności 4800 mAh (69 Wh) są krótkie, ale nie aż tak krótkie jak podobnie wyposażonego a dysponującego mniej pojemną baterią Asusa F3Ka. Można powiedzieć, że są one prawie równe tym, którymi wykazał się w naszych testach starszy model G2Pc z kartą graficzną MR X1700 i procesorem Intela. Maksymalny przebieg wyniósł dwie i pół godziny, ale Asus potrafił pochłonąć zawartość akumulatora w niespełna godzinę. Korzystanie z sieci za pośrednictwem WiFi możne potrwać półtorej godziny, ale nie dłużej.

Jeżeli zależy nam zatem na energooszczędności i jak największej mobilności komputera, lepiej nie angażować się w związek z platformą AMD/ATI (dotyczy to laptopów z niezintegrowaną kartą graficzną).

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 40 / 53 / 61 W
obciążenie midlight 103 / 109 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
2h 31min
obciążenie
0h 54min

Podsumowanie

Asus G2K jest o tyle ciekawy, że inny. Nie dotyczy to tylko ekstrawaganckiego wystroju zewnętrznego, z którym zdołaliśmy się przez rok czasu w miarę oswoić. Jako jeden z nielicznych laptopów do gier z ekranem 17" jest on bowiem wyposażony w kartę graficzną i procesor ze stajni AMD/ATI.

Mądre przysłowie mówi, że krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje. Krzykliwy wystrój zewnętrzny Asusa może skłaniać co bardziej nieoblatanych obserwatorów do wyciągnięcia wniosku, że oto mają przed sobą laptop o niezwykłych możliwościach. W zetknięciu z brutalną rzeczywistością okazuje się jednak, że karta MR HD 2600 nie daje rady i zbiera bęcki od konkurencyjnej GF 8600M GT (nie będziemy już wnikać, co stoi za tym, że układ o podobnych wynikach w testach referencyjnych tak mocno odstaje od konkurenta w najnowszych wymagających grach).

Zaletą produktów AMD/ATI jest ich mniejszy koszt, jednak w tym wypadku nie można się pocieszyć niską ceną, bo laptop ten i tak nie jest do kupienia za złotówki.

Poza wydajnością niezadowalającą jak na klasę sprzętu, do której rości pretensje, wadami G2K są mocne nagrzewanie się i krótka praca na akumulatorze.

Jak na Asusa jest to natomiast laptop zaskakująco cichy. Przede wszystkim jednak posiada matrycę dającą obraz o niezrównanej jasności i świetnym kontraście (szkoda tylko, że jej rozdzielczość jest marna). Chwalić można też jakość wykonania. Asus G2K to również laptop bardzo dobrze wyposażony w złącza. Do tego tajwański producent wie, jak zadbać o zadowolenie klienta, "prezentując" mu w zestawie dysk zewnętrzny, plecak i myszkę. 

Asus G2K
Asus G2K
Please share our article, every link counts!
Asus G2K
z bliska: Asus G2K

Specyfikacja techniczna

Asus G2K
Procesor
AMD Turion 64 X2 TL-64 2 x 2.2 GHz, Trinidad
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 2600 - 256 MB, rdzeń: 506 MHz, pamięć: 598 MHz, DDR3 VRAM
Pamięć
2048 MB 
, DDR2, PC5300,
Matryca
17.00 cali 16:10, 1440 x 900 pikseli, WXGA+ TFT, refleksująca: tak
Chipset
ATI RS690
Dysk twardy
160 GB - 5400 rpm, 160 GB 
, 5400 obr/min, Hitachi HTS541616J9SA00
Karta dźwiękowa
Realtek ALC660
Złącza
1 ExpressCard/54, 5 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 S-Video, 1 modem, 1 podczerwień, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: LineIn, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe (S/PDIF), czytnik kart: 4 w 1 (MMC, SC, MS/PRO), e-SATA
Łączność
Realtek RTL8169/8110 (10/100MBit/s), Atheros AR5007EG (b/g), Bluetooth 1
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20L
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 52 x 311 x 416
Akumulator
69 Wh litowo-jonowy, 4800 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Inne
zewnętrzny dysk twardy 160 GB 2,5" SATA, torba, 24 miesiące(y) gwarancji, kamerka 1,3 megapiksela
Waga
4.02 kg, zasilacz: 660 g
Cena
6450 PLN

 

Asus G2K Image
Asus G2K to przedstawiciel serii laptopów, która jest z nami od roku
Asus G2K Image
jakość dźwięku z głośników jest zadowalająca
Asus G2K Image
niedostateczna aktywność wiatraka przekłada się na nadmierne nagrzewanie obudowy
Asus G2K Image
co zaskakujące w przypadku Asusa, wentylator pozostawał w przeważającej mierze bardzo cichy
Asus G2K Image
Turion 64 X2 i karta MR HD 2600 nie pokazały lwiego pazura w najbardziej ważkich testach
Asus G2K Image
G2K to jeden z nielicznych laptopów z ekranem 17", w którym zastosowano podzespoły AMD/ATI
Asus G2K Image
17-calowy wyświetlacz WXGA+ posiada jedne z najlepszych parametrów jasności obrazu i kontrastu
Asus G2K Image
klawiatura została tak ucharakteryzowana, by laptop ten wpadał w oczy graczom komputerowym
Asus G2K Image
na wyposażeniu komputera jest też kamerka 1,3 Mpx
Asus G2K Image
na dodatek rozmieszczenie interfejsów jest bardzo roztropne
Asus G2K Image
wyposażenie w złącza jest naprawdę niczego sobie, optymalne wręcz
Asus G2K Image
zawiasy sprawują się zupełnie dobrze
Asus G2K Image
kolos Asusa jest solidny i masywny
Asus G2K Image
z połyskliwym tworzywem sztucznym sąsiaduje szczere aluminium
Asus G2K Image
obudowa tego sprzętu to różnorodność materiałów i kolorów
Asus G2K Image
mało jest laptopów przystrojonych błyskającymi lampkami
Asus G2K Image
Asus G2 jest inny niż wszystkie między innymi dzięki takim nietypowym szczegółom
Asus G2K Image
wzornictwo tej maszyny jest cokolwiek niekonwencjonalne
Asus G2K Image
praca na akumulatorze jest zdecydowanie krótka, ale mogło być gorzej

Podobne laptopy

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Toshiba Satellite P200-1I3
Mobility Radeon HD 2600, Pentium Dual Core T2370, 3.428 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Asus ROG Zephyrus M GU502GU - recenzja
GeForce GTX 1660 Ti Mobile, Coffee Lake i7-9750H, 15.60", 1.99 kg
Recenzja Asus ROG Zephyrus M GM501GS
GeForce GTX 1070 Mobile, Coffee Lake i7-8750H, 15.60", 2.51 kg
Recenzja Asus GL503VD
GeForce GTX 1050 Mobile, Kaby Lake i7-7700HQ, 15.60", 2.226 kg
Recenzja Asus GL702ZC
Radeon RX 580 (Laptop), Ryzen 7 R7 1700, 17.30", 3.2 kg
Recenzja Asus ROG Zephyrus GX501VS
GeForce GTX 1070 Max-Q, Kaby Lake i7-7700HQ, 15.60", 2.25 kg
Recenzja Asus GL553VE
GeForce GTX 1050 Ti Mobile, Kaby Lake i7-7700HQ, 15.60", 2.65 kg
Recenzja Asus GL753VD
GeForce GTX 1050 Mobile, Kaby Lake i7-7700HQ, 17.30", 2.94 kg
Recenzja Asus G752VM
GeForce GTX 1060 Mobile, Core i7 6700HQ, 17.30", 4.1 kg
Recenzja Asus GL702VM
GeForce GTX 1060 Mobile, Core i7 6700HQ, 17.30", 2.7 kg
Recenzja Asus G752VS
GeForce GTX 1070 Mobile, Core i7 6820HK, 17.30", 4.51 kg

Za

+matryca dająca jasny, kontrastowy obraz
+bogate wyposażenie w złącza
+nie hałasuje
+wysoka jakość wykonania
+liczne dodatki
 

Przeciw

-rozczarowująca wydajność w wymagających grach
-mocne nagrzewanie się obudowy w trakcie wytężonej pracy
-ciężar
-krótka praca na akumulatorze
J. Simon Leitner (Update: 2015-10- 1)