Notebookcheck Logo

Nowi gracze na rynku procesorów

Giganci z branży IT inwestują w procesory opracowywane własnymi siłami.

W branży wytwarzania procesorów mówi się o tym, że firmy Google, Microsoft, Facebook, Amazon i Alibaba szukają alternatywy wobec tego, co jest dostępne na rynku. Widać trend ku uniezależnieniu się od firm Intel, AMD, Qualcomm czy IBM.

Okazuje się, że najbardziej aktywna jest firma Google, która pracuje nad jednostkami o nazwie TPU (Tensor Processing Units; akcelerator AI). Pierwsza generacja w centrach danych największej wyszukiwarki pracowała już w 2015 roku. Kolejną generację zapowiedziano w maju 2017 roku a trzecią generację dokładnie rok później (2018).

Jeśli idzie o firmę Microsoft, to wiadomo, że przeszli do niej inżynierowie z firmy Qualcomm (maj 2018). Konkretnie specjaliści od procesorów stosowanych w serwerach (w Qualcomm skoncentrowano się na układach mobilnych). Tu też szykowane układy scalone mają być sprawne w obliczeniach na potrzeby AI (konkretnie holographic processing unit), aby znaleźć się w HoloLens kolejnej generacji (mixed reality).

W przypadku pozostałych firm, Amazon, Alibaba, Facebook, to praca nad własnymi procesorami ma ruszyć w najbliższym czasie.

Źródło: DigiTimes

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2018 07 > Nowi gracze na rynku procesorów
Sylwester Cyba, 2018-07- 3 (Update: 2018-07- 3)