Notebookcheck Logo

Baidu Kunlun

Chińska firma Baidu (ok. 40 tys. pracowników) pochwaliła się postępami w zakresie opracowywania procesorów własnego pomysłu.

Baidu to najpopularniejsza chińska wyszukiwarka internetowa. Znaczy to, że na podobieństwo konkurencji posiada własne centra danych i jest aktywna w świecie IT (tworzy i wykorzystuje oprogramowanie na potrzeby wyszukiwania; np. framework PaddlePaddle).

Pierwszy z procesorów, Kunlun, jest procesorem stworzonym na potrzeby AI. Właściwie to nie procesorem a akceleratorem w formie układu FPGA (badania i próby trwały od 2011 roku; tym samym zajmuje się firma Altera przejęta przez firmę Intel). Znane obecnie warianty mają oznaczenia 818-300 i 818-100. Wspomniany układ jest przeznaczony do stosowania w centrach danych (cloud hosting) i w pojazdach autonomicznych. Może także posłużyć do rozpoznawania mowy czy przetwarzania naturalnego języka.

Produkcja Baidu Kunlun odbywa się w zakładach firmy Samsung w litografii 14 nm.

Tytułowa jednostka obliczeniowa ma być 30x szybsza od dotychczasowych rozwiązań wykorzystujących formułę FPGA. Mówi się o przepustowości 512 GB/s i 260 TOPS przy poborze mocy na poziomie 100 W.

To nie koniec - mają być prowadzone prace rozwojowe nad kolejnymi układami usprawniającymi rozpoznawanie obrazu i głosu, możliwymi do stosowania w pojazdach kolejnej generacji i w inteligentnych urządzeniach codziennego użytku.

Źródło: TechPowerUp

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2018-07- 5 (Update: 2018-07- 5)