Notebookcheck Logo

Intel: karty grafiki w 2020 roku

W firmie Intel temat kart grafiki ugryziono niemal z każdej strony (integry i procesory z układami AMD). Teraz przyszedł czas na układy graficzne przeznaczone do montażu w komputerach stacjonarnych.

Oczywiście takich rzeczy nie robi się z dnia na dzień a perspektywa dużego projektu jest zwykle rozciągnięta na kilka lat. Nie inaczej jest z tytułowym projektem w firmie Intel, czyli celem, aby już w 2020 roku sprzedawać karty graficzne własnego pomysłu.

Ludzi m.in. z firmy AMD już podebrano, o czym pisałem w jednym z wcześniejszych wpisów. Doświadczenia z wydajnymi układami też zebrano, o czym napisałem we wstępie. Po dodaniu do tego długoletnich prac nad chipsetami, SoC i integracją np. karty WiFi czy modemu 5G otrzymujemy receptę na gotowość, aby podjąć się czegoś jeszcze bardziej wymagającego - wskoczenia na rynek drogich kart grafiki.

Co to ma wspólnego z laptopami? Ano tyle, że jak już się tworzy dział odpowiedzialny za karty grafiki, to nie jest wielkim problemem przygotować także te w wariancie mobilnym (przeznaczone do montażu w komputerach przenośnych).

Część analityków zauważyła także, że zaniechano rozwoju koprocesora Xeon Phi. Co za tym idzie, firma Intel może także celować w rozwój na rynku serwerów (tu duże osiągnięcia ma firma Nvidia a AMD też co rusz prezentuje coś nowego).

Patrząc na sprawę całościowo, to najbliższe lata będą obfitować w rozwiązania polegające na układach graficznych i inwestycja w ten kierunek wydaje się racjonalna. Ale co z tego będzie, zobaczymy nie wcześniej, niż za dwa lata.

Źródło: The Register

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2018 06 > Intel: karty grafiki w 2020 roku
Sylwester Cyba, 2018-06-13 (Update: 2018-06-13)