Notebookcheck Logo

Intel: przejęcie Ineda Systems w związku z GPU

Ruchy firmy Intel ws. GPU i inwestycji w Indiach zaczynają nabierać sensu.

Media w Indiach nagłośniły przejęcie jednej z lokalnych (indyjskich) firm przez światowego giganta o nazwie Intel. Konkretnie chodzi o firmę Ineda, która parę lat temu zasłynęła z energooszczędnych procesorów na potrzeby pomniejszych gadżetów (wearable devices). Były o tyle rewolucyjne, że potrafiły zbierać dane z czujników i komendy głosowe w trybie czuwania (rozumianym jako niski pobór mocy).

Wspomniana wyżej firma Ineda Systems z miasta Hyderabad swego czasu uzyskała wsparcie finansowe od firm Samsung, Qualcomm, Imagination Technologies i innych. Teraz, po przejęciu, będzie związana z firmą Intel a idą za tym prawa do opracowanej techniki oraz wyspecjalizowana kadra (w tym konkretnym przypadku ok. stu inżynierów).

Gdzie te tytułowe GPU (układy graficzne)? Może chodzić o wykorzystanie doświadczenia w dziedzinie minimalizowania poboru mocy. Nie od dziś wiadomo, że nie sztuką jest stworzyć procesor wydajny i o wysokim zapotrzebowaniu na energię. Trzeba wyprzedzić konkurencję, czyli trzymać energochłonność w ryzach (a tym samym temperatury i hałas układu chłodzenia, które są utrapieniem choćby w laptopach).

Kolejny związek z GPU jest taki, że z indyjskiego miasta Hyderabad pochodzi Raja Koduri (wcześniej szef działu AMD Radeon Graphics a obecnie kierujący projektowaniem kart grafiki w firmie Intel).

Źródło: TechPowerUp

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
.170
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2019 02 > Intel: przejęcie Ineda Systems w związku z GPU
Sylwester Cyba, 2019-02-18 (Update: 2019-02-18)