Notebookcheck Logo

Samsung: mobilne GPU coraz bliżej

O tym, że firma Samsung szykuje własne układy graficzne, już pisałem. Teraz pojawiły się nowe informacje w tej sprawie.

Z firmy Samsung płyną kolejne sygnały ws. układów graficznych, które będą mogły być stosowane od smartfonów po superkomputery. Co więcej, okazuje się, że w symulacjach wypadają one bardzo korzystnie, patrząc na parametr wydajność/pobór mocy (wysoka wydajność przy niskim zapotrzebowaniu na energię).

Tytułowa konstrukcja ma być jedyna w swoim rodzaju, czyli będzie to nowość na miarę dekady (świeże myślenie na tle tego, co widać od 10 lat).

Innowacyjność pobudzana jest przez konkurencję. Własne mobilne układy graficzne szykuje także firma Apple. O ile coś z tego wyjdzie, to znajdą zastosowanie w smartfonach iPhone kolejnych generacji. Nie jest tajemnicą, że w firmie Intel też widzą przyszłość właśnie w GPU (pierwsze wydajne są spodziewane w 2019 lub 2020 roku).

Wracając do firmy Samsung i układów graficznych opracowywanych pod własnym dachem - nad zespołem ludzi czuwa Chien-Ping Lu, który rozpoczynał karierę w firmie Nvidia. Później talent wykorzystywał w firmie Mediatek (ostatecznie firma ta zdecydowała się na licencjonowanie gotowego rozwiązania Arm/Imagination Technologies) a także spędził rok w firmie Intel. Po start-upie o nazwie NovuMind (zajmują się tam AI) przeszedł do koncernu Samsung i tam od ok. roku zajmuje się projektowaniem GPU.

Na chwilę obecną w firmie Samsung nie zdecydowano jeszcze, czy technologia ta (mikroarchitektura GPU) będzie wykorzystywana jedynie we własnych produktach czy może zostanie udostępniona firmom trzecim.

Źródło: EE Times

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
.170
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2018 07 > Samsung: mobilne GPU coraz bliżej
Sylwester Cyba, 2018-07-25 (Update: 2018-07-25)