Notebookcheck Logo

Huawei Watch GT 4 (46 mm) w recenzji - kanciasty smartwatch z wydłużonym czasem pracy na baterii

Sportowa moda. Huawei dąży do ustanowienia nowych trendów w modzie dzięki serii Watch GT, zachowując jednocześnie wysoki poziom funkcjonalności sportowej, precyzyjne czujniki i wydłużony czas pracy baterii. Zanurz się w naszej recenzji, aby dowiedzieć się więcej!
Accessory Gadget Smartwatch Wearable

Średnica przeznaczona jest głównie na rynek męski, podczas gdy 41-milimetrowy rozmiar może być bardziej atrakcyjny dla kobiecej publiczności. Oczywiście jest to kwestia indywidualnego gustu.

Pod względem ceny, seria GT zaczyna się od ~265 USD, co czyni ją znacznie bardziej przystępną niż Watch 4. Ceny pozostają identyczne z poprzednika GT 3:

Model Cena (sugerowana cena detaliczna)
41 mm z białym skórzanym paskiem 265 USD
41 mm z paskiem Milanese $319 USD
41 mm z paskiem o wyglądzie fortepianu 425 USD
46 mm z czarnym paskiem z fluoroelastomeru 265 USD
46 mm z brązowym skórzanym paskiem 287 USD
46 mm z zielonym paskiem z tkaniny 287 USD
46 mm w wersji ze stali nierdzewnej $372 USD

Nowy ośmiokątny kształt Watch GT 4 odróżnia go od poprzednika, a teraz integruje NFC z najnowszym czujnikiem TruSeen 5.5, zapewniając jeszcze większą dokładność. Nasze urządzenie testowe to 46-mm model z paskiem ze stali nierdzewnej.

Huawei Watch GT 4 (46 mm)
Procesor
unknown
Matryca
1.43 cali 1:1, 466 x 466 pikseli 326 PPI, capacitive, AMOLED, refleksująca: tak, 60 Hz
Złącza
NFC, Brightness Sensor, czujniki: TruSeen 5.5, Acceleromter, Gyroscope, optical Heart Rate, Temperature
Łączność
Bluetooth 5.2, GPS
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 10.9 x 46 x 46
Akumulator
524 mAh litowo-polimerowy
Charging
wireless charging
System operacyjny
Huawei HarmonyOS
Inne
głośniki: Mono, Wireless Charger, Bracelet links, HarmonyOS 4.0.0.88, 24 miesiące(y) gwarancji, Dual-Band-GNSS: GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, 5 ATM, IP68, fanless, waterproof
Waga
48 g, zasilacz: 0 g
Cena
349 PLN

 

Koperta i funkcje - Zegarek GT 4 z tytanowym wykończeniem ze stali nierdzewnej

Edycja premium naszego testowego gadżetu ma średnicę 46 milimetrów (~ 1,8 cala), stal nierdzewną pokrytą tytanem i matowe wykończenie. Jakość wykonania jest niesamowita, a smartwatch wydaje się być odlany w jednym kawałku. Ze względu na gładkie kontury, ośmiokątna forma nie jest nadmiernie ciasna i zapewnia bardzo atrakcyjne wrażenia dotykowe. Wyświetlacz wtapia się w ramkę, jednak ramka nie jest regulowana i nie ma żadnych czujników do sterowania Watch GT 4.

Głośnik i mikrofon są również zintegrowane z obudową. Co więcej, jest również pyłoszczelny i wodoodporny, z klasą IP68. Huawei twierdzi również, że odporność na ciśnienie wody wynosi 5 ATM

Opaska na nadgarstek posiada 22-milimetrowe szybkozłączki, które można wymieniać bez użycia narzędzi. Poszczególne elementy na opasce ze stali nierdzewnej można również usuwać lub dodawać, umożliwiając jej modyfikację w celu dostosowania do obwodów nadgarstka w zakresie od 140 do 210 milimetrów (~ 5,5 do 8,3 cala)

Dzięki zaktualizowanym algorytmom, wiele czujników zapewnia nie tylko większą precyzję, ale także dodatkowe funkcje, takie jak monitorowanie oddechu podczas snu i spalonych kalorii.

Wszystkie wersje

Konfiguracja i obsługa - dostępne na wszystkich platformach, z pewnymi ograniczeniami na iOS

Huawei Watch GT 4 działa na Harmony OS 4.0. Połączenie ze smartfonem jest nawiązywane przez Bluetooth i wymaga aplikacji Huawei Health, którą można pobrać bezpośrednio z AppGallery lub App Store. Jeśli korzystasz z telefonu Google Android, możesz pobrać aplikację, skanując kod QR na opakowaniu. Zaleca się jednak pobranie aplikacji Huawei AppGallery i zainstalowanie z niej aplikacji Zdrowie. W przeciwnym razie system może wyłączyć funkcję powiadomień na określonych urządzeniach, takich jak modele Pixel.

Watch GT 4 nie ma łączności mobilnej, ale NFC jest teraz na pokładzie. Ze względu na ograniczenia handlowe, obecnie nie ma funkcji płatności dostępnych dla smartwatcha. To rozczarowujące, że Huawei nie obsługuje nawet chińskich systemów płatności, takich jak AliPay, pomimo faktu, że Band 8 obsługuje.

Użytkownik może wybierać spośród wielu tarcz zegarka. Trzynaście z nich jest już preinstalowanych, a kilka innych jest dostępnych za darmo za pośrednictwem zintegrowanego sklepu. Płatne opcje są również dość przystępne, a ich ceny wahają się od 0,50 USD do 5 USD.

Niektóre tarcze zegarka pozwalają użytkownikowi na ich personalizację poprzez dodanie własnych obrazów jako tła.

AppGallery

Huawei Watch GT 4 jest sterowany głównie za pomocą ekranu dotykowego, który szybko reaguje na dane wejściowe. Huawei zintegrował również dwa fizyczne przyciski po prawej stronie urządzenia. Korona znajduje się powyżej i można ją nacisnąć, aby przełączać się między tarczą a aplikacjami. Podwójne kliknięcie wywołuje menedżera zadań, umożliwiając łatwe przełączanie się między wcześniej otwartymi aplikacjami. Dolny przycisk jest wstępnie zaprogramowany do trybu treningowego, jednak można go przypisać do dowolnego innego oprogramowania. Jeśli chodzi o aplikacje, zegarek zawiera galerię aplikacji, ale zawiera tylko kilka aplikacji

Gesty przesuwania na ekranie dotykowym działają. Przesunięcie od górnej krawędzi powoduje wyświetlenie menu szybkiego dostępu, a przesunięcie od lewej strony powoduje powrót do poprzedniego ekranu. Z prawej strony użytkownik może łatwo poruszać się między widżetami, które można sortować, usuwać lub dodawać do aplikacji. Powiadomienia są wyświetlane od dołu, a Watch GT 4 przesyła je bardzo niezawodnie i szybko. Warto jednak zauważyć, że status powiadomień odczytanych na smartfonie nie jest synchronizowany z tymi na smartwatchu i odwrotnie

Widżety wyświetlają informacje takie jak cele fitness, cykl księżycowy, zaplanowane spotkania, dane zdrowotne i inne informacje (zobacz wideo). Dobrze dostrojony silnik wibracyjny zapewnia satysfakcjonujące haptyczne sprzężenie zwrotne.

Telefonia i powiadomienia

Zegarek ma zarówno mikrofon, jak i głośnik i może korzystać z podłączonego smartfona do połączeń. Połączenia można nie tylko odbierać, ale także inicjować za pośrednictwem smartwatcha. Można skorzystać z listy połączeń lub jednego z zapisanych ulubionych kontaktów. GT 4 nie obsługuje jednak Wi-Fi, dlatego podłączony telefon powinien znajdować się w jego zasięgu

Jakość głosu jest akceptowalna w cichych miejscach i spełnia swoje zadanie. Nasi rozmówcy również nie mieli żadnych zastrzeżeń. W zatłoczonych miejscach zegarek łatwo napotyka ograniczenia, nie wspominając o naruszeniu prywatności.

Powiadomienia są przekazywane do zegarka w sposób terminowy i spójny. Możesz określić, które aplikacje mogą to robić w aplikacji Zdrowie. Status odczytu na zegarku jest synchronizowany, ale usunięte powiadomienia na smartfonie nie są. Android użytkownicy mogą odpowiadać na przychodzące wiadomości krótką odpowiedzią (do 36 znaków). W oparciu o wybory użytkownika mogą one być również sortowane, aktualizowane, usuwane lub nowo pisane. Emoji można również używać do odpowiadania na wiadomości. Działało to bezbłędnie podczas testu WhatsApp. Otrzymane wiadomości, w tym emoji, można odczytać bezpośrednio na zegarku, podczas gdy zdjęcia i filmy można oglądać tylko na telefonie.

Asystent głosowy

AI Voice jest głównym asystentem Huawei, choć jest kompatybilny tylko ze smartfonami z systemem EMUI 10.1 lub nowszym.

Niestety, użytkownicy nie mogą wybrać dodatkowych asystentów głosowych.

Zdrowie i fitness - Zegarek GT 4 monitorujący oddech podczas snu

Huawei Watch GT 4 jest wyposażony w zaawansowane czujniki, które stale zbierają pomiary ciała. Oprócz już wymaganych kroków i tętna, zegarek Huawei mierzy stres i poziom tlenu we krwi (SpO2), a także temperaturę skóry. TrueSleep może również przeprowadzić dokładną analizę snu, a VO2Maxmożna określić dla niektórych rodzajów treningu, takich jak bieganie. W zestawie znajduje się również tracker miesiączki, zasilany danymi z czujnika temperatury. Dodatkowe funkcje zdrowotne, w tym ocena sztywności tętnic, przeprowadzanie testów oddechowych i rejestrowanie EKG, są dostępne wyłącznie dla watch 4 Pro. Z tego powodu brakuje również funkcji Health Glance, która gromadzi siedem różnych pomiarów z rzędu.

Zintegrowany licznik kalorii to zupełnie nowa funkcja. Na początku może nie wydawać się to szczególnie przełomowe, ale Huawei opiera się na uczeniu maszynowym. Nawyki żywieniowe muszą być udokumentowane tylko przez pierwsze dwa tygodnie, aby sztuczna inteligencja rozpoznała wzorzec żywienia użytkownika na podstawie pomiarów ciała. Korzystając z podanej wagi docelowej, można wygenerować plan posiłków, który określa posiłki lub ich zawartość kaloryczną i sugeruje sesje treningowe. Niestety, nie było wystarczająco dużo czasu na dokładną ocenę tej funkcji. Pierwsze wrażenie jest takie, że funkcja ta jest nadal dość podstawowa, ponieważ wprowadzanie każdego posiłku jest czasochłonnym i żmudnym procesem ze względu na bardzo ograniczoną bazę danych żywności.

Synchronizacja danych z Apple Health lub Google Fit jest możliwa tylko w ograniczonym zakresie. Można jednak połączyć się ze Strava lub Komoot, aby wymieniać statystyki fitness.

Cele działalności

Huawei oferuje tylko dwa sposoby ustalania celów ćwiczeń: standardowe trzy pierścienie, które śledzą kalorie, pozycję i ćwiczenia, a także Health Cloverleaf.

Koniczyna analizuje kilka obszarów osobno: sen, kroki i nastrój. Ta metoda jest już znana z Watch 4 Pro i można ją dostosować do preferencji użytkownika.

Tętno, rytm serca i nasycenie krwi tlenem

Nowy czujnik TruSeen został zaprojektowany przede wszystkim w celu zwiększenia dokładności rejestrowanych danych. Przeprowadziliśmy porównania między Huawei Watch GT 4 i podobnymi urządzeniami w różnych obszarach, aby ocenić jego precyzję

Dane dotyczące tętna zostały zebrane podczas jazdy na rowerze i porównane z paskiem na klatkę piersiową Polar H10. W zakresie spoczynkowym zarejestrowane tętno jest identyczne, a liczby prawie nie zmieniają się podczas jazdy. Watch GT 4 jest zawsze tylko o jedno uderzenie serca niższy, co oznacza odchylenie na poziomie 0,17% - doskonale.

Pomiar poziomu tlenu we krwi jest również bardzo wiarygodny. Odchylenie pozostaje minimalne, na poziomie około 2%, a smartwatch Huawei konsekwentnie rejestruje nieco wyższe wartości niż wartości referencyjne pulsoksymetru Braun 1.

Huawei Watch GT 4
Huawei Watch GT 4
Polar H10
Polar H10

Śledzenie snu - Watch GT 4 posiada zintegrowane monitorowanie oddechu

Monitorowanie snu w Watch GT 4 doczekało się znaczących ulepszeń. Smartwatch może teraz wykrywać etapy przebudzenia i rozróżniać sen lekki, głęboki i REM. Funkcja rozpoznawania oddechu jest nowym dodatkiem, który ma na celu identyfikację zakłóceń podczas snu. Możliwe jest również nagrywanie chrapania lub rozmowy podczas snu, ale smartfon musi znajdować się w pobliżu (około 50 cm/~20 in)

Funkcja śledzenia snu zapewnia szczegółowe zestawienie wyników, oferuje porady dotyczące poprawy jakości snu, a także pejzaże dźwiękowe ułatwiające zasypianie

Dane z poprzedniej nocy można natychmiast odczytać na zegarku, a dostęp do poprzednich dni, tygodni, miesięcy lub lat można uzyskać za pomocą aplikacji. Wyniki wydają się realistyczne, jednak etapy czuwania nie zawsze są precyzyjnie określone. Nie ma inteligentnego budzika, ale zegarek może przechowywać do 10 alarmów zdefiniowanych przez użytkownika.

Zapis szkolenia

Huawei Watch GT 4 podczas jazdy na rowerze.
Huawei Watch GT 4 podczas jazdy na rowerze.

Huawei Watch GT 4 może śledzić ponad 100 różnych dyscyplin sportowych. Bieganie jest podzielone na kategorie na świeżym powietrzu, w hali i na boisku sportowym. Wioślarstwo, golf, trening crossowy, narciarstwo biegowe, snowboard, trekking górski i wiele innych są teraz dostępne. W zależności od aktywności, rejestrowane i oceniane są różne rodzaje danych. Osoby trenujące na zewnątrz muszą poczekać na nawiązanie połączenia GNSS, zanim będą mogły rozpocząć trening

Bieganie jest jedną z aktywności gromadzących najwięcej danych. Obejmuje to sposób uderzania stopą, pokonany dystans, spalone kalorie, prędkość, kadencję i czas trwania kroku, czas kontaktu z podłożem i wiele innych czynników. Ponadto podświetlane są konkretne wyniki, które można wykorzystać do zdefiniowania własnego najlepszego rytmu treningowego, a także obliczany jest VO2Max. Pływacy mogą monitorować swoje pokrycie pasa ruchu, tempo ciągnięcia, technikę pływania i nie tylko. Dostępny jest również darmowy trening, który przede wszystkim śledzi tętno i spalone kalorie. Zegarek obsługuje również różne inne sporty.

Drugą zawsze włączoną funkcję można skonfigurować wyłącznie do treningów, umożliwiając zerknięcie na kolorowe pierścienie w dowolnym momencie, aby uzyskać dostęp do informacji o bieżącym treningu. Można również monitorować tętno regeneracyjne po treningu

Program zapewnia również użytkownikom harmonogramy treningowe, takie jak przygotowania do maratonu, oraz ćwiczenia ze wskazówkami wideo.

GPS i nawigacja - kierunkowe śledzenie satelitów za pomocą Watch GT 4

Do śledzenia lokalizacji Huawei Watch GT 4 wykorzystuje wszystkie pięć globalnych sieci satelitarnych z technologią dwuzakresową, zapewniając wyjątkową dokładność. Dodatkowo, po raz pierwszy zawiera technologię pozycjonowania kierunkowego, zapewniając, że anteny są stale skierowane w stronę nieba, aby zapewnić najwyższą możliwą jakość odbioru

Podczas naszej jazdy testowej na rowerze funkcja ta działała stosunkowo słabo, ponieważ zarejestrowana trasa wskazywała, że Watch GT 4 ma miejsce na poprawę pod względem dokładności. Ponieważ jednak korzystaliśmy z wczesnej wersji oprogramowania, Huawei prawdopodobnie poprawi to w przyszłej aktualizacji.

W razie potrzeby można również używać zegarka do nawigacji. Działa to jednak tylko po podłączeniu do smartfona, który dostarcza dane mapy. Watch GT 4 opiera się na aplikacji Petal Maps, która jest kompatybilna zarówno z

Android, jak i iOS.

GNSS, wokół jeziora
GNSS, wokół jeziora
GNSS, punkt zwrotny
GNSS, punkt zwrotny
GNSS, podsumowanie
GNSS, podsumowanie

Wyświetlacz - Huawei Watch GT 4 świeci z jasnością ponad 600 nitów

Subpiksel
Subpiksel
Huawei Watch GT 4 na zewnątrz
Huawei Watch GT 4 na zewnątrz

Okrągły wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,43 cala w Huawei Watch GT 4 oferuje imponującą rozdzielczość i pozostaje czytelny w większości sytuacji oświetleniowych. Osiąga do 605 cd/m2 przy włączonym czujniku światła otoczenia i do 553 cd/m2 nawet przy sterowaniu ręcznym. Jednak minimalna jasność wyświetlacza wynosząca 11,43 cd/m2 jest stosunkowo wysoka, co może być uciążliwe w ciemnym otoczeniu. W trybie uśpienia panel można aktywować tylko poprzez naciśnięcie przycisku.

Wyświetlacz dobrze sprawdza się na zewnątrz i pozostaje czytelny nawet w słoneczne dni, choć docenilibyśmy nieco wyższe poziomy jasności. Dodatkowo, zawsze włączony wyświetlacz można opcjonalnie włączyć w ustawieniach

Podobnie jak wszystkie wyświetlacze OLED, ekran AMOLED w GT 4 również migocze. Jego częstotliwość nie jest szczególnie wysoka, ale krzywa amplitudy jest bardzo płaska, a czas skupiania się na zegarku nie jest zbyt długi, więc nie powinno być większych obaw.

Huawei Watch GT 4Huawei Watch GT 3Samsung Galaxy Watch5Apple Watch Series 8Mobvoi TicWatch Pro 5
Response Times
PWM Frequency
60
60
0%
60
0%
108
80%
Screen
4%
52%
68%
-22%
Brightness middle
605
630
4%
920
52%
1017
68%
472
-22%
Black Level *
Total Average (Program / Settings)
4% / 4%
26% / 26%
34% / 34%
29% / 29%

* ... im mniej tym lepiej

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 60 Hz

The display backlight flickers at 60 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) .

The frequency of 60 Hz is very low, so the flickering may cause eyestrain and headaches after extended use.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 17900 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Wydajność i czas pracy na baterii - Wydłużony czas pracy na baterii bez Always-on Display (AoD)

Huawei odmawia ujawnienia informacji dotyczących pamięci RAM lub pojemności pamięci Watch GT 4. Można bezpiecznie założyć, że nie będzie to mniej niż w przypadku poprzedniego GT 3który miał 4 GB wewnętrznej pamięci flash. W rezultacie około 2 GB będzie najprawdopodobniej dostępne dla muzyki zapisanej w zegarku.

W codziennym użytkowaniu system smartwatcha działa płynnie i bez żadnych uciążliwych zacięć. Ponieważ GT 4 nie ma przeglądarki, nie jesteśmy w stanie w tej chwili zapewnić żadnych testów porównawczych.

Żywotność baterii

Bez zawsze włączonego wyświetlacza (AoD), Huawei twierdzi, że żywotność baterii wynosi do dwóch tygodni, co wydaje się całkiem osiągalne, zakładając, że niektóre ciągłe wskaźniki są wyłączone. Podczas testów GT 4 wytrzymał łącznie dziewięć dni i nocy, nawet przy włączonym pełnym śledzeniu stanu zdrowia i cotygodniowej jeździe na rowerze. Jednak włączenie opcjonalnego AoD może zauważalnie skrócić żywotność baterii

Korzystając z dostarczonej stacji ładującej, baterię o pojemności 524 mAh można w pełni naładować w nieco ponad godzinę. Watch GT 4 posiada funkcję ładowania bezprzewodowego i łączy się magnetycznie z podkładką ładującą.

Za

+ elegancki i stylowy wygląd
+ wydłużona żywotność baterii
+ precyzyjne czujniki
+ Połączenia Bluetooth
+ wiele funkcji sportowych

Przeciw

- brak sieci WLAN
- ograniczony sklep z aplikacjami
- brak funkcji płatności

Werdykt - Watch GT 4 to stylowy sportowiec

Huawei Watch GT 4 w recenzji. Urządzenie testowe dostarczone przez Huawei Niemcy.
Huawei Watch GT 4 w recenzji. Urządzenie testowe dostarczone przez Huawei Niemcy.

Huawei Watch GT 4 to po raz kolejny bardzo stylowy smartwatch, wyglądający na jeszcze bardziej wyrafinowany niż jego poprzednik. Pod względem funkcjonalności zapewnia wiele niezbędnych funkcji, w tym skuteczny system powiadomień, połączenia Bluetooth, atrakcyjny wyświetlacz, niezawodne czujniki i, co najważniejsze, imponującą żywotność baterii.

Huawei Watch GT 4 jest skromną aktualizacją w stosunku do swojego poprzednika, ale imponuje atrakcyjnym wyglądem i długim czasem pracy baterii.

Dokładne czujniki są szczególnie przekonujące podczas testów i zapewniają dokładne pomiary aktywności sportowych. Jeśli chodzi o oprogramowanie, Huawei ulepszył tracker okresu, który ma oferować dokładniejsze prognozy dzięki sztucznej inteligencji i danym zebranym z zegarka. Ponadto nowe funkcje obejmują śledzenie kalorii i monitorowanie oddechu podczas snu.

LTE, EKG i funkcje oceny sztywności tętnic na Watch 4 Pro nie zostały uwzględnione. Co więcej, lokalizacja GNSS, choć nominalnie dokładna, wykazywała znaczną niestabilność podczas testów. Chociaż wyświetlacz jest wystarczająco jasny, Samsung i Apple oferują lepsze możliwości jasności, choć przy znacznie krótszej żywotności baterii. The Amazfit GTR 4 jest kolejną możliwą opcją, ale jego czujniki mogą być mniej precyzyjne.

Cena i dostępność

W Niemczech Huawei Watch GT 4 jest już dostępny do kupienia bezpośrednio w sklepie Huawei. Klienci, którzy złożą zamówienie w przedsprzedaży w okresie od 14 września do 15 października 2023 r., otrzymają bezpłatnie słuchawki FreeBuds SE 2, a także rozszerzoną roczną gwarancję.

Zegarek nie wydaje się być dostępny w USA od 16 września. To samo dotyczy Wielkiej Brytanii i Indii. Watch 4 Pro można jednak kupić za 474 funty na Amazon UK.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Huawei Watch GT 4 (46 mm) w recenzji - kanciasty smartwatch z wydłużonym czasem pracy na baterii
Daniel Schmidt, 2023-09-17 (Update: 2023-09-17)