Notebookcheck Logo

Recenzja Huawei Band 8 - nowy numer dla starego monitora fitness?

Kompaktowe umiejętności fitness. Band 8 oznacza wejście Huawei w świat trackerów fitness i smartwatchów. Jednocześnie urządzenie ma dostęp do rozbudowanej aplikacji Huawei Health. Pokazuje również, że dokładne pomiary nie muszą mieć swojej ceny. Niestety, Band 8 ma też swoje słabe strony, o których można przeczytać w tej recenzji.
Accessory Gadget Smartwatch Wearable

Wraz z Band 8, Huawei zaprezentował aktualny model swoich wewnętrznych trackerów fitness. Band 8 oznacza wejście Huawei do świata urządzeń do noszenia, a pod względem ceny plasuje się tuż poniżejHuawei Watch Fit Specialedition. Jego poprzednik, modelBand 7zrobił już na nas wrażenie swoimi rozbudowanymi funkcjami - brakowało mu jednak własnego połączenia satelitarnego i czujnika światła otoczenia.

Huawei Band 8 jest dostępny w trzech kolorach: czarnym, zielonym i różowym. Monitor fitness jest kompatybilny z urządzeniami Android i iOS.

Huawei Band 8
Procesor
unknown
Matryca
1.47 cali, 194 x 368 pikseli 282 PPI, capacitive, OLED, refleksująca: tak, 60 Hz
Złącza
czujniki: Gyroscope, optical heart rate
Łączność
Bluetooth 5.0 LE
Akumulator
180 mAh litowo-jonowy
System operacyjny
Huawei HarmonyOS
Inne
charging cable, manual, 3.1.0, 24 miesiące(y) gwarancji, fanless, waterproof
Waga
24 g, zasilacz: 14 g
Cena
59 PLN

 

Etui i łączność - Huawei z nowym połączeniem paska

Obudowa Band 8 jest wykonana z tworzywa sztucznego, a pasek z TPU. Górna część trackera jest lekko zakrzywiona. Po prawej stronie obudowy znajduje się przycisk, który ma dobry punkt nacisku i jest bezszwowy. Ogólnie rzecz biorąc, jego obudowa bardzo przypomina poprzednika - chociaż Huawei poddał liftingowi połączenie paska.

16-milimetrowy pasek nadal można wymienić bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Teraz wystarczy nacisnąć jeden centralny przycisk i nie trzeba już przesuwać małego występu na pręcie sprężynowym - znacznie wygodniej. Tracker waży 14 gramów bez paska. Z paskiem TPU odnotowaliśmy łącznie 24 gramy.

Oprócz czujników śledzących funkcje organizmu, na spodzie Band 8 znajdują się dwa metalowe piny do ładowarki. Połączenie jest magnetyczne. Obudowa i pasek są wykonane bardzo dobrze - przez cały okres testów nie zauważyliśmy żadnych zadrapań ani śladów użytkowania.

Konfiguracja i obsługa - Instalacja aplikacji Huawei Health jest ważna

Aby skonfigurować i używać Huawei Band 8, potrzebujesz aplikacji Huawei Health. W obecnej formie nie jest ona dostępna w sklepie Google Play. Można ją zainstalować jako plik APK za pośrednictwem strony internetowej Huawei - Huawei wydrukował odpowiedni kod QR na opakowaniu Band 8. Alternatywnie można ją pobrać za pośrednictwem wewnętrznego sklepu z aplikacjami Huawei, AppGallery.

Podczas instalowania aplikacji na smartfonie zauważysz, że możesz dać jej dostęp do mniejszej liczby rzeczy, jeśli pobierzesz ją bez AppGallery. Na przykład Android blokuje powiadomienia. Podczas instalowania aplikacji za pomocą AppGallery można było na to zezwolić. Wypróbowaliśmy to na kilku różnych smartfonach.

Po zainstalowaniu aplikacji Huawei Health opaska Band 8 jest szybko znajdowana i parowana. Następnie musisz dać mu dostęp do całego szeregu rzeczy, na przykład umożliwiając mu dostęp do kontaktów. W naszym teście tracker rozpoczął aktualizację.

Aplikacja Zdrowie podzielona jest na pięć sekcji: Zdrowie, Trening, Odkrywaj, Urządzenia i Konto. Sekcja Zdrowie oferuje dobry ogólny przegląd. Tutaj oprogramowanie pokazuje kafelkowy przegląd codziennej aktywności, dane treningowe i wiele różnych parametrów ciała.

Ustawienia trackera można skonfigurować na samym urządzeniu i częściowo za pośrednictwem aplikacji na smartfona. Aplikacja oferuje opcję dostosowania monitorowania stanu zdrowia. Możesz aktywować i dezaktywować poszczególne ustawienia, takie jak pomiar stresu, tlenu we krwi, tętna i snu. Ponadto za pomocą smartfona można ustawić, które aplikacje mogą wysyłać powiadomienia do trackera. Za pośrednictwem telefonu można również zmienić tarczę zegarka.

Opcje są znacznie bardziej rozbudowane w samym Band 8. Można tam dostosować jasność wyświetlacza, zawsze włączony wyświetlacz, wibracje, układ kafelków i wiele więcej. Możesz ustawić ramy czasowe dla trybów "nie przeszkadzać" lub uśpienia.

Band 8 można obsługiwać za pomocą ekranu dotykowego i przycisku z boku. Przeciągnięcie palcem od dołu do góry otwiera menu powiadomień. Przeciągnięcie od góry do dołu otwiera krótkie menu, w którym można uzyskać dostęp do budzika, latarki, ustawień wyświetlacza i innych. Przeciągnięcie od lewej do prawej otwiera odchudzoną wersję Huawei Assist Today, w której można zobaczyć pogodę i odtwarzanie multimediów.

Przeciągnięcie od prawej do lewej powoduje przejście do kart, które wyświetlają informacje o poszczególnych sekcjach. Ex works pokazuje tętno, poziom tlenu we krwi, analizę snu i przegląd aktywności. Kliknięcie karty powoduje przejście do podmenu z dalszymi informacjami. Kolejność i zawartość tych kart można ustawić za pomocą trackera.

Naciśnięcie przycisku powoduje przejście do przeglądu aplikacji, który wyświetla wszystkie programy. Band 8 nie ma sklepu z aplikacjami. Nie obsługuje również NFC. Mimo to tracker jest dostarczany z preinstalowanymi dwiema usługami płatniczymi - Alipay i Weixin Pay. Jeśli jesteś w innym menu lub programie, naciśnięcie bocznego przycisku zawsze powoduje powrót do tarczy zegarka.

Telefonowanie i powiadomienia - Brak połączeń w paśmie 8

Huawei Band 8 nie ma ani głośników, ani mikrofonu. Oznacza to, że nie można odbierać połączeń z urządzenia - ale połączenia przychodzące są przynajmniej wyświetlane. Tracker niezawodnie wyświetla również powiadomienia. Są one sortowane według aplikacji w menu powiadomień. Jednak długie wiadomości lub powiadomienia nie są wyświetlane w całości.

Na wiadomości można odpowiadać tylko za pomocą wstępnie ustawionych krótkich odpowiedzi lub emotikonów. Te krótkie odpowiedzi można dostosować za pośrednictwem aplikacji Zdrowie pod względem treści i kolejności. Chociaż Band 8 może wysyłać emotikony, nie jest w stanie wyświetlać ich w wiadomościach przychodzących. Monitor fitness nie może również wyświetlać przychodzących obrazów ani odtwarzać wiadomości głosowych.

Asystent głosowy - Band 8 musi sobie radzić bez niego

Ponieważ Huawei Band 8 nie ma mikrofonu ani głośników, nie jest również wyposażony w asystenta głosowego.

Zdrowie i fitness - funkcje Huawei również w urządzeniu podstawowym

Wszystkie zarejestrowane dane zdrowotne są gromadzone i oceniane w aplikacji Huawei Health. Dane nie są synchronizowane z Google Fit, ale możliwe jest połączenie kont Strava i Komoot. Możesz także połączyć się z Adidas Runtastic - otrzymujesz wersję premium tego oprogramowania za darmo przez trzy miesiące przy zakupie Band 8.

Miło jest widzieć, że Band 8 przejął wiele funkcji fitness ze smartfona. Monitor fitness wskazuje na przykład bieżące obciążenie treningowe i podaje zalecenia dotyczące okresów odpoczynku po treningu. Uwzględniono również "wskaźnik zdolności do biegania" Huawei. Pozwala to producentowi wyświetlać aktualny poziom sprawności w odniesieniu do przedziału wiekowego. Po treningu tracker może wyświetlić informacje dotyczące VO2max.

Cele aktywności - Huawei z koniczynkami i kółkami

Huawei oferuje dwie opcje śledzenia dziennych celów aktywności. Z jednej strony są dobrze znane okręgi, które zapełniają się w zależności od tego, jak duża część celu została osiągnięta. Zarówno tracker, jak i aplikacja pokazują po trzy okręgi - ale ich znaczenie jest różne. Band 8 wyświetla również czas stania, minuty treningu i wykonane kroki.

W aplikacji na smartfona kroki nie są wyświetlane jako okręgi - zamiast tego są wyświetlane niezależnie, a najbardziej zewnętrzny okrąg pokazuje spalone kalorie. Aplikacja Zdrowie wyświetla również przebyty dystans. Cele mogą być wyświetlane nie tylko na dany dzień, ale oprogramowanie pokazuje również przebieg tygodnia. Cele mogą być zindywidualizowane.

Oprócz okręgów Huawei używa również koniczynek zdrowia. Są one podzielone na sen, kroki i nastrój. Wiele celów jest śledzonych w ciągu dnia, w tym budzenie się na czas, oddychanie (stres), aktywność, kroki i kładzenie się spać na czas. Koniczynki wypełniają się z czasem i zmieniają kolor na zielony po osiągnięciu celu.

Poziom stresu jest stale mierzony, ale test można również aktywować ręcznie. Aby zmniejszyć poziom stresu, Band 8 oferuje ćwiczenia oddechowe. Jeśli siedzisz przez dłuższy czas, tracker powiadomi Cię, abyś się ruszył.

Tętno, rytm serca i poziom tlenu we krwi

Band 8 jest w stanie analizować tętno i poziom tlenu we krwi. Aby lepiej ocenić pomiary Band 8, porównaliśmy je z urządzeniem referencyjnym. Zabraliśmy ze sobą Huawei Band na wycieczkę rowerową wraz z paskiem na klatkę piersiową Polar H10. Zmierzyliśmy nasz puls spoczynkowy, a następnie maksymalne tętno. Wartości uzyskane z monitora fitness były imponujące: Oba urządzenia wykazały odchylenia tylko o dwa uderzenia na minutę, jeśli chodzi o nasze tętno spoczynkowe - wskaźnik odchylenia wyniósł 2,8 procent.

Pomiar naszego maksymalnego tętna był równie imponujący. Patrząc na średnią z trzech pomiarów, różnica również wyniosła tylko 2,47 procent. Podczas gdy dwa pomiary były praktycznie identyczne, jeden odbiegał nieco bardziej.

Użyliśmy pulsoksymetru Braun jako urządzenia referencyjnego do pomiarów tlenu we krwi. Na tym polu Huawei Band 8 również poradził sobie świetnie. Średnio różnica między nimi (składająca się ze średniej między trzema pomiarami) wyniosła tylko 0,67 procent.

Pokazuje to, że Huawei Band 8 jest w stanie osiągnąć bardzo dobre wyniki, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę jego niską cenę.

Pomiar tętna na opasce Huawei Band 8
Pomiar tętna na opasce Huawei Band 8
Pomiar tętna na pasku na klatkę piersiową Polar H10
Pomiar tętna na pasku na klatkę piersiową Polar H10

Śledzenie snu - brak ograniczeń w przypadku niedrogiego Band 8

Nie trzeba iść na żadne kompromisy, jeśli chodzi o śledzenie snu w Band 8 w porównaniu do droższego smartwatcha Huawei. Band analizuje, kiedy śpisz lekko, mocno i kiedy doświadczasz snu REM. Jednak tracker nie jest w stanie rozpoznać czasu czuwania bardzo niezawodnie.

Poszczególne fazy są przedstawione graficznie na osi czasu. Ponadto wyświetlany jest całkowity czas snu i czas trwania poszczególnych faz snu, podawany jest procent danej fazy, a wartość jest klasyfikowana.

Całkowity czas snu jest również nagradzany gwiazdkami i punktami oraz porównywany z wynikami innych użytkowników. Dane mogą być również wyświetlane nie tylko dla jednej nocy, ale także dla tygodnia, miesiąca, a nawet roku. Aplikacja Huawei oferuje również różne pejzaże dźwiękowe, które mają ułatwić zasypianie.

Nagrywanie treningu - The Band 8 bez połączenia satelitarnego

Huawei Band 8 może śledzić 100 różnych rodzajów sportów, dzięki czemu ocena jest zróżnicowana. Na przykład w pływaniu opaska może niezależnie wykrywać styl i zapewnia obszerne informacje na temat ruchów na pas, średniego tempa ruchu i średniej prędkości. Podczas chodzenia opaska mierzy kadencję i długość kroku, a także kroki i tempo. Z kolei podczas swobodnego treningu tracker może wskazywać tylko czas trwania i średnie tętno.

Podczas treningu tracker wyświetla tętno w różnych polach. Dodatkowe dane są rozmieszczone na kilku stronach, co ułatwia ich odczyt. Jedna strona zapewnia szybki dostęp do elementów sterujących multimediami. Zebrane dane treningowe można przeglądać zarówno na samym Band 8, jak i w aplikacji Huawei Health.

Huawei Band 8 może automatycznie wykrywać chodzenie i bieganie oraz rozpoczynać nagrywanie. Zadziałało to niezawodnie w naszym teście, a urządzenie rozpoznało również przerwy podczas joggingu. Szkoda, że opaska nie może śledzić jazdy na rowerze na świeżym powietrzu. Ze względu na brak zintegrowanego połączenia satelitarnego, niektóre dane treningowe, takie jak prędkość, są dostępne tylko wtedy, gdy obecny jest sparowany smartfon.

Wyświetlacz - Band 8 jest ciemniejszy niż jego poprzednik

Tablica subpikseli
Tablica subpikseli
Huawei Band 8 nie może automatycznie dostosowywać poziomów jasności
Huawei Band 8 nie może automatycznie dostosowywać poziomów jasności

Huawei Band 8 posiada 1,47-calowy panel OLED. To sprawia, że wyświetlacz ma dokładnie taki sam rozmiar jak jego poprzednik, modelBand 7. Mimo to nasz test wykazał, że nie jest to dokładnie ten sam wyświetlacz. Niestety, Huawei zrobił krok w złym kierunku. Panel w Band 8 może osiągnąć tylko niższą maksymalną jasność. Zmierzyliśmy maksymalnie 391 cd/m² - w Band 7 zmierzyliśmy 472 nitów. Podobnie jak w przypadku Band 7, zauważyliśmy pewne migotanie wyświetlacza w Band 8, ale jego częstotliwość jest teraz niższa i wynosi 59 Hz.

Huawei nadal rezygnuje z czujnika światła otoczenia w monitorze fitness, co oznacza, że Band nie może automatycznie regulować jasności wyświetlacza. Jasność można ustawić ręcznie, co może być nieco irytujące podczas treningu, jeśli często przełączasz się między zacienionymi i nasłonecznionymi obszarami. Ponadto maksymalna jasność mogłaby być nieco wyższa. Opaska Xiaomi Smart Band 7 Pro staje się nieco jaśniejsza. Jednak droższy Huawei Watch Fit Special Edition jest jeszcze ciemniejszy.

Jednak nie tylko brak rezerw jasności Band 8 jest denerwujący, zauważyliśmy również nieprawidłowe wejścia na naszym urządzeniu testowym. Wejścia na ekranie dotykowym czasami nie są zaimplementowane lub zaimplementowane nieprawidłowo. Zamiast otwierać program, dotknięcie czasami prowadzi do niezamierzonego przewijania.

Huawei Band 8Xiaomi Smart Band 7 ProHuawei Band 7Huawei Watch Fit Special EditionAmazfit Band 7
Response Times
PWM Frequency
59
118.9
102%
120.1
104%
119
102%
119.6
103%
Screen
32%
21%
-28%
-3%
Brightness middle
391
516
32%
472
21%
283
-28%
378
-3%
Black Level *
Total Average (Program / Settings)
67% / 67%
63% / 63%
37% / 37%
50% / 50%

* ... im mniej tym lepiej

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 59 Hz

The display backlight flickers at 59 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) .

The frequency of 59 Hz is very low, so the flickering may cause eyestrain and headaches after extended use.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 17803 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Wydajność i czas pracy - Płynne działanie, ale problemy z ciepłem na Huawei Tracker

Huawei nie określił, który SiP jest zainstalowany w Band 8, a także nie mogliśmy dowiedzieć się niczego o zainstalowanej pamięci masowej. Ponieważ na trackerze nie ma zainstalowanej przeglądarki, nie mogliśmy wykonać żadnych pomiarów porównawczych.

Jego codzienna wydajność jest w porządku. Jeśli szybko przełączasz się między różnymi widokami, czasami prowadzi to do utraty klatek. Jednak aplikacje są uruchamiane szybko. Niestety, Band 8 dość mocno zmaga się z wysoką temperaturą. Przy temperaturach sięgających ponad 30 stopni w naszym teście, tracker czasami wyświetlał komunikat o błędzie bez rozpoczynania treningu.

Czasy działania - AoD robi różnicę w Band 8

Huawei zainstalował baterię 180 mAh w Band 8 i określa maksymalny czas działania na 14 dni i minimalny na trzy dni. Włączyliśmy wszystkie pomiary w teście i nosiliśmy Band przez cały dzień. W rezultacie osiągnęliśmy czas działania wynoszący cztery dni z zawsze włączonym wyświetlaczem i przy średnich poziomach jasności.

Bez AoD czas działania znacznie się wydłużył. W identycznych warunkach osiągnęliśmy 9,5 dnia bez przerwy na ładowanie. Ładowanie odbywa się za pomocą zastrzeżonego kabla ładującego; Huawei nie dołącza zasilacza. Band 8 jest ładowany od 0 do 53 procent po 15 minutach przy użyciu 24-watowej ładowarki, a po 30 minutach jest naładowany w 90 procentach.

Pełne naładowanie następuje w ciągu 45 minut. Magnesy na podkładce ładującej mogłyby być mocniejsze; kabel lekko się ślizga, gdy zegarek jest poruszany podczas ładowania.

Za

+ precyzyjne pomiary
+ lekki
+ długi czas pracy

Przeciw

- brak połączenia GNSS
- brak czujnika jasności
- ciemniejszy wyświetlacz w porównaniu do poprzednika

Werdykt - Huawei nadał trackerowi nowy numer

Recenzja Huawei Band 8. Urządzenie testowe dostarczone przez Huawei Niemcy.
Recenzja Huawei Band 8. Urządzenie testowe dostarczone przez Huawei Niemcy.

Huawei Band 8 imponuje dobrą konstrukcją i niską wagą. Jego funkcje fitness są szczególnie dobre. Pomiary czujników są precyzyjne i przydatne do analiz sportowych. Funkcje aplikacji Huawei Health są również świetne.

Pod względem funkcji sportowych Band 8 jest ledwo w gorszej sytuacji w porównaniu ze znacznie droższymi smartwatchami producenta. Jednak smartfon zdecydowanie nadal musi być zabrany ze sobą ze względu na brak połączenia satelitarnego trackera.

Z kolei nasz test wykazał również, że Band 8 nie poczynił żadnych postępów w stosunku do Band 7 - z wyjątkiem zmiany pasków. Jeśli już, to wyświetlacz faktycznie zrobił krok wstecz. Żaden z nich nie może automatycznie regulować jasności, ale Band 7 staje się znacznie jaśniejszy.

Huawei Band 8 imponuje precyzyjnymi pomiarami, ale nie może zaoferować żadnych zalet w stosunku do swojego poprzednika.

Huawei Watch Fit Special Edition ma większy wyświetlacz i GPS - ale nie ma też czujnika światła otoczenia. Opaska Xiaomi Smart Band 7 Pro oferuje większą jasność, większy wyświetlacz i zintegrowane połączenie GNSS. Jeśli zdecydowanie chcesz monitor fitness Huawei, warto przyjrzeć się jego poprzednikowi, który jest nadal sprzedawany przez Huawei i może zaoszczędzić kilka dodatkowych groszy.

Cena i dostępność

Huawei Band 8 będzie dostępny w sprzedaży detalicznej za około 63 USD. Chociaż nie jest jeszcze dostępny do zakupu online w USA, można znaleźć jego poprzednika, Band 7, na Amazon za 39,99 USD.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Huawei Band 8 - nowy numer dla starego monitora fitness?
Benedikt Winkel, 2023-09-13 (Update: 2023-09-13)