Notebookcheck Logo

Asus planuje wprowadzić na rynek komputery PC klasy premium ze sztuczną inteligencją w 2024 r

Oczekuje się, że wszyscy producenci OEM komputerów PC ogłoszą w przyszłym roku systemy skoncentrowane na sztucznej inteligencji. (Źródło obrazu: Asus)
Asus chce przewodzić rewolucji komputerów PC skoncentrowanej na sztucznej inteligencji. (Źródło obrazu: Asus)
Asus zamierza jako pierwszy wypuścić na rynek systemy PC skoncentrowane na sztucznej inteligencji w 2024 roku. Początkowo będą one skierowane do twórców treści i klientów korporacyjnych, więc ceny będą po stronie premium. Oczekuje się, że większość producentów OEM komputerów PC wypuści podobne systemy w przyszłym roku, więc ceny powinny spaść w ciągu kilku lat.
AI Desktop Laptop / Notebook Meteor Lake

Sztuczna inteligencja ma stać się integralną częścią laptopów i komputerów stacjonarnych w nadchodzących latach, zwłaszcza że twórcy systemów operacyjnych, tacy jak Microsoft i Apple starają się zapewnić szerokie wsparcie w nadchodzących wydaniach. Jako jeden z największych producentów OEM komputerów PC na świecie, Asus znajduje się w czołówce tych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, planując wypuścić systemy genAI w cenie premium w 2024 roku.

W niedawnym przemówieniu wygłoszonym podczas dorocznego forum technologicznego na Tajwanie, współprezes Asusa Samson Hu oszacował, że systemy AI PC będą stanowić poniżej 10% wszystkich dostaw firmy w 2024 roku. Wynika to z premii cenowej, która początkowo ma być skierowana do klientów korporacyjnych i twórców treści. Ceny mogą jednak stopniowo spadać w nadchodzących latach, ponieważ Hu spodziewa się, że "nie tylko Asustek, ale w zasadzie każdy dostawca komputerów PC rozważa zaprezentowanie własnych modeli [AI PC] w przyszłym roku"

Dokładne specyfikacje komputerów Asus AI PC nie zostały jeszcze ujawnione. Według TaipeiTimes cytującego Samsona Hu, pierwsza generacja systemów skoncentrowanych na sztucznej inteligencji może być zasilana przez układy Intel Meteor Lake Ze zintegrowanymi jednostkami NPU. Zorientowane na konsumentów rozwiązania AI Intela otrzymałyby wsparcie programowe od około 300 niezależnych twórców aplikacji za pośrednictwem narzędzi OpenVino. AMD posiada już procesor Phoenix z akceleratorami AI, a w przyszłym roku planuje wypuścić mocniejsze wersje w przyszłym roku.

Ponadto Hu poruszył kwestię obecnego braku konsensusu w branży, jeśli chodzi o zdefiniowanie tego, co faktycznie stanowi komputer AI. Najnowsze slajdy Aus dla inwestorów sugerują, że pierwsze komputery AI klasy konsumenckiej zostaną zgrupowane razem z ProArt Creator podczas gdy oferta dla przedsiębiorstw powinna obejmować AIoT, serwery AI i systemy AIHPC.

 

Proszę kupić laptop ASUS Vivobook Pro 15 z procesorem AMD Ryzen 9 7949HS i kartą graficzną Nvidia RTX 4060 na Amazon

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 11 > Asus planuje wprowadzić na rynek komputery PC klasy premium ze sztuczną inteligencją w 2024 r
Bogdan Solca, 2023-11-15 (Update: 2023-11-15)